Ontvoerders houden zich stil Beperkte hulp van EEG aan Portugal Ontvoerder van Francoise Claustre eisen nu wapens CeidocSouicmt Verlenging van WW nog eens kritisch bezien Automaat in opmars HONGERSTAKING MAROKKANEN VOORTGEZET HHL alife de beste tabak voor geld te koop Gijzeling in New York Jelle Herrema: Vader leeft geëindigd DINSDAG 7 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond vindt, dat het parlement het wetsont werp tot verlenging van de WW-uitkeringsdunr voor oudere werklozen nog maar eens heel kritisch moet bezien. De kosten van die maatregel zullen volgens het NCW een veelvoud zijn van wat minister Boers- ma (Sociale Zaken) in zijn wetsontwerp aangeeft. De bedoeling is om iemand, die op 57,5-jarige leeftijd werkloos wordt tot aan zijn 65ste recht te geven op een WW-uitkering. Volgens de minister kost dat de eerste vijf jaar 141 miljoen gulden in totaal. Hij heeft zich daarbij echter gebaseerd op werkloosheids- gegevens van midden 1974. Sindsdien is het aantal oudere werklo zen aanzienlijk groter geworden, het NCW spreekt zelfs van een verdubbeling. Bovendien mag men verwachten, dat deze groep een verdere uitbreiding ondergaat De vakbonden hebben namelijk nu al de neiging om, vooruitlopend op de nieuwe uitkeringsregeling tot 65 jaar, bij problemen in ondernemingen, de oudere werkne mers het eerst te laten afvloeien. De verlenging van de uitkerings duur zal volgens het NCW een aanzuigende werking hebben op de werknemers van 57,5 jaar en ouder, te zamen ongeveer 300.000 in getal. De kosten zullen dan ook veel hoger worden dan de minister het doet voorkomen, meent het NCW. LUXEMBURG Tot grote te leurstelling van minister Van der Stoel hebben de ministers van buitenlandse zaken van de EEG gisteravond in Luxem burg „slechts" een bedrag van 540 miljoen gulden (150 miljoen Europese rekeneenheden) uitge trokken voor onmiddellijke fi nanciële steun aan Portugal. Nederland betaalt hiervan 32.5 miljoen gulden. Eerder had de Nederlandse regering zich reeds bereid getoond een bedrag van 50 miljoen aap Portugal over te Met name West-Duitsland en Frankrijk wilden gisteren in Lu xemburg niet meegaan met het voorstel van de Europese com missie om de Portugese rege ring 200 miljoen rekeneenheden, ofwel een bedrag van 720 mil joen gulden financiële hulp te bieden. De hulp aan Portugal is voornamelijk bestemd voor ont wikkelingsprojecten en voor kleine en middelgrote bedrijven, die behalve door grote finart'cie- le moeilijkheden, waardoor een enorme werkloosheid dreigt te ontstaan, ook door een enorme inflatie worden geplaagd. In Lissabon is gisteravond een demonstratie gehouden voor de kazerne van de Rallis", het regi ment lichte artillerie, dat zich tegenstander heeft verklaard van de gematigde koers van de nieuwe regering. De communis ten hebben steun aan dit regiment, dat zijn kazerne met zware wapens be schermt tegen een eventueel in grijpen van regeringsgetrouwe onderdelen. UTRECHT (ANP) De auto maat is in ons land nog steeds in opmars. Nederland telt mo menteel 44A00 flipper- en ande re „a musemen ts"-au tomaten f74 42400), 5900 condoomauto maten f74 4500), ongeveer even veel maandverbandautomaten f74 5500), 14.000 frisdrank- f74 12400) en 40400 warme drank- automaten f74 37.000). Ons land telt verder 1600 benzi ne-, 230 bloemen-, 7000 douche-, 180 film-, 1100 melk-, 1600 pan- ties/nylons-, 26.900 snoepgoed- en 3.300 snackautomaten. En niet te vergeten: 39.000 parkeer- meters, 600 frites-, 1.400 pinda-, 4800 postzegel-, 4.600 wisselgeld en 2.600 ijsautomaten. Het aantal automaten met roo kwaren en bierautomaten is al enkele jaren constant De bijbelautomaat in België wel te vinden, is in ons land nog niet in zwang. Dat geldt ook voor de assurantiepolissen-auto maten waarmee men in de VS verzekeringen kan „trekken". Sinds kort is in New York een automaat in gebruik waarmee voetgangers zich voor vijf dol larcent per dag kunnen verzeke ren tegen verkeersongevallen. Nederland is tot nu toe ver schoond gebleven van dierenau- tomaten. In Japan staat een zuurstofautomaat op de berg Foedjijama, waaruit vermoeide klimmers zuurstof kunnen snui ven. AMSTERDAM (ANP) De Marokkaanse consul beeft gisteren een gesprek gehad met de illegaal in ons land verblijvende Marokkanen, die zaterdagavond in de voormalige katholieke kerk De Duif in Amsterdam in hongerstaking zijn gegaan om hun els tot onmiddellijke uitgifte van nieuwe paspoorten door de consul kracht bij te zetten. Volgens een mededeling van het consulaat in Amsterdam heeft de consul zijn landgenoten in principe toegezegd, dat hun valse passen begin volgende week zullen worden vervangen door nieuwe documenten als zij met rijbewijzen, familieboekjes e.d. hun identi teit kunnen aantonen. Dit zou niet alleen voor de actievoerders maar voor alle Marokkanen met een vals paspoort gelden. De uiteindelijke beslissing moet echter worden genomen door een commissie van het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken, die vrijdag naar Amsterdam komt Een woordvoerder van het Buitenlandse Arbeiders Kollektief (BAK) zei, dat de Marokkanen hun actie zullen voortzetten tot zij de nieuwe paspoorten en verder alle voor legalisatie benodigde papieren in hun bezit hebben. PARUS (RH/UPI) - De Toubou-rebellenlei der Hissen Habre in Tsjaad eist nu ook wapens voor de vrijlating van de Franse antropologe Francoise Claustre zo heeft de Franse regering gisteren bekendgemaakt Habre had die eis gesteld in een gesprek met twee Afrikaanse diplomaten, die na mens Frankrijk contact met hem hadden gelegd. Frankrijk heeft deze eis afgewezen, de Volgens de Franse regering hebben de rebel len van Habre al vier miljoen francs in contanten ontvangen, en voor zes miljoen francs jeeps, vrachtwagens en ander niet-mi- litair materieel. Frankrijk doet nu een be roep op de „internationale humanitaire or ganisaties om te zorgen voor de bescher ming en hulp voor mevrouw Claustre, en met Afrikaanse staten te zoeken naar mid delen om een eind aan deze situatie te maken, die een aanslag op de gerechtigheid en op de rechten van de mens betekent" Het leveren van wapens aan mensen die een gijzelaar vasthouden zou in strijd zijn met de standpunten van Tsjaad en de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid, met het Afri kaanse beleid van Frankrijk en met de internationale verplichtingen van Frankrijk, en zou leiden tot verdere escalatie van het geweld in de wereld, zo zegt de Franse regering. Mevrouw Claustre, die antropologisch on derzoek deed in Tsjaad, werd anderhalf jaar geleden gegijzeld door toubou-rebellen Aan de eis van de rebellen is geen tijdslimiet gekoppeld. Verlaging belastingen in Verenigde Staten WASHINGTON President eenzelfde bedrag worden be- Ford heeft gisteren een voorstel snoeid. gedaan voor een permanente belastingverlaging van totaal 28 miljard dollar die In 1976 bet presidentiële verkiezings jaar van kracht moet wor den. De verlaging gaat alleen door als overheidsuitgaven met De voorgestelde belastingverla- ring heeft zowel betrekking op particulieren als bedrijven. Drie vierde van het totale bedrag zou echter ten goede komen aan particulieren. DE BILT Een hogedrukge- bied boven de Britse eilanden met een uitloper naar de Mid dellandse Zee en een naar het zeegebied ten noorden van IJs land, breidt rijn invloed lang zaam naar onze omgeving uit. Aan de oostflank van het hoge- drukgebied wordt over de Noordzee en ons land een noordwestelijke stroming in stand gehouden. Bij ons zal het morgen wisselend bewolkt zijn en plaatselijk kan er een bui vallen. Aan de achterzijde van een diepe depressie voor de kust van midden-Noorwegen ontwik kelde zich gisteren een zware storm boven het noordelijk deel van de Noordzee. De depressie trok opvullend in oostelijke richting en lag vanmorgen bo ven Finland. De met noord-wes telijke winden aangevoerde po laire lucht heeft inmiddels grote delen van west-Europa over stroomd en de middagtempera- turen bereiken er waarden die ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar. Alleen in zuid- Europa bereiken bij zonnig weer de maxima waarden tus sen 20 en 25 graden. Vooruitrichten voor donderdag. Overwegend droog en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers; voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7 Min. temp: omstreeks 8 graden. Max. temp: omstreeks 15 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Veilingen 3435, Lena 77A3, tros 10-23, Rood 14-37. Carnaval 33-42, Espermncs 31- 40, overige 1045; rosea Dona. Sonia, Bac cara, Mercedes, Super Star, La Minuette, 18-43, Belinda. Garnette, Carol, Marina. Motrea, Evergold, Zorina, Marimba, Anna- bell, Yellow Belinda, Esther ofariia Gmengd, Roklea, Carol SpedaL 032. Chry- ■anthen. Cremon 00-65, spider 6360, Janet Rowe 40-40, Bomholro 30-56, Hoeks Glory 5062, Breitner 1530, Regalia 2142, Alex Betaer 2140, overige 1060. Diversen. Ger- bera 3046 Lelie 42-72, StreUtaa 200-265, Nenne 17-30, Cyclaam 181200, St Paulia 70-05. Per boa. Iria. IVDEAL 50-115, Prof, blauw 00-100. Chrysantben. spider 00-100, Ar. tros 50-115. Freesia. Aurora 201200. Ballerine 210-250. overige 150-225. Diver sen. Listri» 310415, aster 70-110, «taboe 100-135, ornithogalum 150-225, Montbreba 81145. Rijnsburg. 0/10 bloemen (resp. aanroer en gemiddelde prijs): Anenonen 04 0,880, Anjers am. 28840 0.288, An thulium 040 1145, Asters 880 0660, Chrys. gepL n.c. 62055 0X77, Chrys. tros mc. 22811 0X71. Chrys. tros Ir. c 7817 1.487, Damlia 2120 0,080, Eikeblad 635 0,772. Euphurbia 40 0X00, Fanytnla 13 0,650, Freesla 8790 1X02, Gladiolen 18720 0244. Glad. nanus 7330 0245. Iris 12773 1X69. Lelie kelk 400 0278. Lelie tak 40550 0,517, listris 0070 0207, Oroithogahun 2830 0,078, Rozen grootbi 4040 0235, Rozen kleinbL 11380 0,104, Snij groen 200 0230, Stance 270 5,430, Anjers tros 4240 0,148, div. Snijbloemen 0730 1.100, div Snijbloemen 7265 0230. Anjers am. imp. 23S00 0,122. Gladiolen imp. 300 0288. Orchidéen Imp. 3000 0.082, div. SnijbL imp. 1440 1,774 div. snijbL imp. 2070 0274. SL Paulea 252 0.718. div. Pot- planten 200 1.065. t 0 oktober groenten Waspean p. 1 3206,70, A 11 2806,10, B J 3X0730. C I 420620. C 4.4O5X0; bloem- kolen 0 I 1.04323. 0 O 63-1.10, 8 I 120-1.7». 8 53-1X0. 10 I 1,40-1.47, 12 I 82-1,43; breekpacn p kist 2.4O7X0; uien p kist 320-1120; andijvie 1041; boerenkool 42. 20; prei 5 60-80; ae4 selderie 34; spitskolen 4865; Aan- r. 87X00 kg waspeen, 8300 bloem kolen. 2300 baijas paea Manilla Een gewapende ka per heeft vannacht op een bin nenlandse vlucht een vliegtuig van de Filippijnse luchtvaart maatschappij PAL gekaapt Aan boord bevonden zich 66 personen. Na landing in de hoofdstad Manilla werden 18 passagiers vrijgelaten. De kaper heeft geëist dat het vliegtuig wordt uitgeladen, vol getankt en dan naar Libië vertrekt In onderhandelingen met de po litie zei de kaper dat hij tot zijn daad was overgegaan uit protest tegen de ontvoering van zijn zoon door agenten van de Filip pijnse inlu»Ming*»n<tipt«i- Onoplosbaar? MET HET PROBLEEM VAN WERKLOZE ACADEMICI wordt minder aan de weg getimmerd dan bijvoorbeeld met de werkloos heid in de bouwsector; het groepje is kleiner en de mogelijkheid tot werk buiten de sector waarvoor men feitelijk opgeleid is, heet groter te zijn. Maar het onrustbarende is, dat steeds berichten circuleren over een veel omvangrijker werkloosheid onder de academici in de nabije toekomst En dit terwijl elke maatregel van de overheid of het onderwijs om de stroom toekomstige studenten wat in te dammen, op fel verzet stuit. Toch zal er meer gedaan moeten worden dan alleen het invoeren van een ander inkomensbeleid - de banen waarvoor een academi sche opleiding nodig is wat minder lucratief maken. Want het gaat niet alleen on de relatie tussen hogere opleiding en meer salaris plus betere status, maar ook om het misverstand dat gelijke kansen in het onderwijs gelijk staan met de zekerheid dat iedereen tot de top van de onderwij spyramide zal kunnen doordringen. AAN SELECTIE ZAL NIET kunnen worden ontkomen, niet een selectie waarbij het sociaal milieu de kans bepaalt, maar wel aanleg, motivatie en doorzettingsvermogen. Bovendien zullen de behoeften van de gemeenschap die men dan overigens niet bekrompen nationaal moet meten - zwaar meetellen; want het is deze gemeenschap die de kosten van het academisch onderwijs voor het grootste deel betaalt Waar mogelijk moet het onderwijs in rijn geheel minder eng-be- roepsmatig gericht moeten rijn - de bovenschool waaraan minister Van Kemenade denkt kan dit probleem nog verzwaren - maar voorlopig zou er al heel wat gered zijn, als de opvatting dat de capaciteit van het hoger onderwijs moet worden uitgebreid naar rato van het aanbod, geamendeerd werd. Verkorting van werktijd voor academici zou de werkgelegenheid ook kunnen verruimen, maar dat kost geld; zelfs wanneer dit middel werd benut als logisch motief om de salarissen en honoraria van wetenschappelijk-gevormden op een lager uitgangspunt en zeker lager maximum te brengen. Nadenken EEN WEEK GET .EDEN WERD de publieke opinie in Nederland nog druk bewerkt om van donderdag 2 oktober een nationale protestdag tegen het regime in Spanje te maken. Die poging is. slechts in beperkte mate gelukt; initiatiefnemers moeten erkennen dat het een tegenvallende reactie was na de door het kabinet-Den Uyl in Utrecht opgezette protestdemonstratie, die ook al niet ieders hart van verontwaardiging heeft doen gloeien. Individueel is er na het bekend worden van de onherroepelijkheid van de doodvon nissen in Spanje meer medeleven dan op de dagen dat zonder voldoende onderscheid in motieven gewerkt werd aan collectieve uitingen van protest Wat kardinaal Alfmk kwalijk genomen is, omdat hij het hardop zei, was al eerder door meer Nederlanders gedacht Winstpunt van de niet zo best gelukte acties van 2 oktober zou rijn dat in elk geval veel mensen aan het denken zijn gezet Onder die velen zullen er echter misschien ook weer zijn die al vóór de processen en de doodvonnissen de vraag stelden, of de verzetsstrij ders in Spanje- wier doeleinden overigens nog verder uiteenlopen dan nu al in Portugal het geval blijkt te rijn - door politieke terreur met gewapende terreur te beantwoorden, zelf niet een einde gemaakt hebben aan de langzame aftocht van het fascistisch regime in Madrid. Het rijn in Spanje beslist niet de fascisten alleen die zich kanten tegen het neerschieten van politieagenten. Maar soms blijkt het; of in Nederland nadenken hierover al een anti-democratische daad is. NCW bezorgd over kosten: DUBLIN (ANP) In Ierland maakt men rich ongerust over het feit dat de ontvoerders van de Nederlandse fabrieksdirekteur T. Herrema nog steeds niets van rich hebben laten horen. Volgens ambassadeur Van Raalte is er nog geen enkele contact geweest met de ontvoerders. Familieleden en werknemers van de Ferenka-fabriek zitten voortdurend aan de telefoon; tot nu toe tever geefs. De oudste zoon van dr. Herrema, Jelle, zei gister avond te vertrouwen dat zijn vader nog leeft Zijn bewering dat hij met de ontvoerders een telefoon gesprek had gehad, werd later ontkend. Men vermoedde dat de doodvermoeide Jelle enkele sympathiebetuigingen verkeerd heeft uitgelegd. De ontvoerders hebben geen losgeld gevraagd. hoewel de fabriek bereid is een losgeld te betalen. De Ierse minister van Justitie Cooney, zei, dat zijn regering er geen bezwaar tegen had als er geld betaald werd voor de vrijlating van Herrema. De Ierse regering is echter onder geen voorwaarde van plan met de ontvoerders te onderhandelen. De Nederlandse regering deelt dit standpunt. Met 600 man en 2 helicopters zoekt de politie naar ontvoerders en ontvoerde. De politie heeft alle Ieren opgeroepen in de eigen buurt rond te kijken. „Vraagt u zich af: wie is mijn buurman. Dr. Herrema kan bij u in de buurt zijn," aldus de oproep. De gemeenteraad van Arnhem zal een blijk van medeleven sturen naar het gezin Herrema. Me vrouw Herrema is raadslid van Arnhem geweest Bevoorradingsschip Mi Amigo in beslag AMSTERDAM (ANP) Het bevoorradingsschip van het in de Britse Theemsmonding liggende illegale zendschip Mi Amigo is gisteravond ln de haven van Stellendam dor de rijkspolitie in be slag genomen. De schipper en zijn vader die meevoer als bemanningslid rijn gearresteerd, maar werden na verhoor weer in vrijheid gesteld. Aan boord bevond rich een defecte dieselmotor die vervangen moest worden. De in beslagneming gebeurde op verdenking van overtreding van de telegraaf en telefoonwet die sinds 1 september van het vorige jaar van kracht is. Sinds de invoering van die wet die de piraten zenders aan banden legde, is medewerking aan een dergelijke zender strafbaar met maximaal zes maanden hechtenis of een boete van 500 gulden. Het bevoorradingsschip kan ook verbeurd ver klaard worden. NEW YORK Een overvaller in een bank in New York, die aanvankelijk tien gijzelaars vasthield, is gisteravond door de politie overmeesterd en gearresteerd. De drie nog over gebleven gegijzelden werden ongedeerd bevrijd. De overval ler bad de vrijlating geëist van Patricia Hearst, William en Emily Harrises en Wendy Yos- hlmnra, allen leden van bet Symblooese Bevrijdingsleger, die vorige maand waren gear- De politie wist de overvaller naar de deur van de bank te lokken, terwijl vijftig zwaar ge wapende politiemannen door een achteringang naar binnen stroomden en de drie nog over gebleven gegijzelden bevrijd den. De overvaller had eerder zeven personen vrijgelaten, van wie twee in ruil voor zes flesjes bier en wat boterhammen. Het bier maakte de overvaller slaperig. Hij bleek overrompeld door de komst van de politie. Man bijt vos GIFHORN, (AFP) - Uitge put door zware manoeu vres in de buurt van Gif- hom in de Westduitse deel staat Neders aksen was een Westduitse soldaat in zijn tent in diepe slaap gevallen, toen hij iets harigs in zijn open mond voelde. De soldaat 'smikkelde' on bewust en hapte. Hij werd wakker door geschreeuw en zag nog juist de vos vluchten die hij in een poot gebeten had. De soldaat is bij wijze van voorzorg te gen hondsdolheid ingeënt WERK AAN NACHTWACHT In het Amsterdamse Rijksmuseum wordt hard gewerkt aan de restauratie van de Nachtwacht, die enkele weken geleden zwaar werd beschadigd door een geestelijk gestoorde man met een mes. Op deze foto hoofd-restaurateur L. Kuiper (links) en tweede restaurateur Roy Hesterman. Onder: een vergroting van een stiksel dat bedekt wordt met een mengsel van bijenwas en hars.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9