PLAN „LANDELIJK GEBIED" WASSENAAR VASTGESTELD Nassaustraat in Lisse moet worden verbreed Bruids-jubileum Zoeterwouds echtpaar in het goud B en W Voorhout willen peiling naar behoefte aan een bouwlokatie Aan vele bezwaren tegemoet gekomen Feestkermis van HVS Reinigingsrechten omhoog in Sassenheim Scholencomplex aan Veurseweg afgebroken .-A Dienstencentrum Katwijk van de baan AKKOORD OVER UITBREIDING LEIDSCHENDAMS GEMEENTEHUIS Assurantie-bemiddeling Zoeterwoudse Rabo-bank bijna verdubbeld tAiwL>A 4 Ltiü5tl.UÜKANr DINSDAG 7 OKTOBER 1975 Van onze correspondent Wassenaar De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond tijdens een extra-vergadering het be stemmingsplan „Landelijk gebied" vastgesteld. Daar mee is een eind gekomen aan een periode van veel vooroverleg, van inspraak-avonden en voorlichtings bijeenkomsten en commissievergaderingen en wat het ambtelijk apparaat betreft een zorgvuldige be handeling van 63 bezwaarschriften die tegen het plan werden ingediend. Van die bezwaarschriften konden er, naar de mening van burgemeester en wethouders, 16 gegrond en 28 gedeeltelijk gegrond worden ver klaard, 17 ongegrond en 2 niet ontvankelijk. Boven dien werden er ambtshalve nog 36 wijzigingen c.q. verbeteringen in het oorspronkelijke plan aange bracht. In de extra raadsvergadering kele door burgemeester en wet- werden vanuit de raad nog een houders overgenomen, en enke aantal amendementen inge- le door de 'indieners terugge- diend, waarvan er enkele na trokken werden, stemming werden aanvaard, en- Bij de algemene beschouwin gen, waarmee de discussie be gon, hield de heer A. C. Duijves- tijn namens „Werkend Wasse naar" een pleidooi voor het open houden van mogelijkheden voor woningbouw in enkele ge deelten van het plangebied. Zijn voorstel om die gedeelten buiten het bestemmingsplan te houden kreeg geen steun in de raad, maar namens burgemeester en wethouders werd er op gewe zen, dat het altijd mogelijk blijft wijzigingen in het plan aan te brengen. Een eerste amendement, dat met 16 tegen 4 stemmen werd aanvaard, betrof een vrij onder geschikte kwestie: het mogelijk maken van het bouwen van een woning op een terrein aan de Meijendellseweg. Een door vrijwel de gehele raad gesteund amendement over de toekomstige bestemming van de sportterreinen van De Roggewo- ning aan de Buurtweg werd door het college overgenomen. Een en ander houdt in, dat de terreinen voor 85 tot 100% een sportbestemming krijgen, c.q. houden en voor 0-15% een be stemming krijgen voor dagre creatie. In het aanvankelijke ontwerp waren de percentages voor de dagrecreatie veel hoger gesteld en daartegen hadden de sportverenigingen die van De Roggewoning gebruik maken, bezwaren aangetekend. Burge meester en wethouders hebben over deze kwestie overleg ge pleegd met het Haagse gemeen tebestuur en dat bleek geen be zwaren te hebben tegen verla ging van het percentage. Een volgend amendement, dat betrekking had op de uitbrei dingsmogelijkheden van „De Paauwhofeen werk- en re creatie ooord van de Van Over- voorde Gordonstichting aan de Paauwlaan, werd eveneens door het college overgenomen. Vrij uitvoerig werd gediscussieerd over de mogelijkheid voor vee houders in de weidevogelgebie- den een gedeelte van hun land te scheuren ten behoeve van de teelt van voedergewassen. Bur gemeester en wethouders had den daarvoor een „aanlegver- gunning" willen eisen, maar een meerderheid van de raad met 11 tegen 9 stemmen werd het amendement aangenomen wilde de mogelijkheid in de be palingen bij het plan vastleggen. Raadslid D. van Klaveren (CCP) oogstte bij dit onderdeel van de discussie applaus van de druk bevolkte publieke tribune voor zijn pleidooi voor een zeker ee vrijheid voor de veehouders. Een amendement van de heer A. Lodder (Partij Wassenaar) om de bestemming „sportbos- golf" voor een gedeelte van het landgoed Groot Haesebroek te schrappen waardoor een uit breiding van het golfterrein mo gelijk zou worden kreeg geen meerderheid in de raad, maar werd met 11 tegen 9 stemmen verworpen. Tenslotte was'er nog enige dis cussie over de door burgemees ter en wethouders opengehou den mogelijkheid om op het sportveldencomplex van De Roggewoning de bouw van een sporthal mogelijk te maken. De heer A. Lodder wilde deze mo gelijkheid beperken door aan burgemeester en wethouders een wijzigingsbevoegdheid toe te kennen. Deze suggestie kreeg echter weinig steun in de raad en het amendement werd daar op ingetrokken. Dienstencentrum in voormalig Voorschotens schoolgebouw Van onze correspondent Voorschoten De Voorschoten- se raadscommissie voor welzijn en onderwijs is gistermiddag akkoord gegaan met het voor stel van b. en w. om twee loka len van de voormalige Paus Joannesschool om te bouwen tot een voorlopig dienstencentrum. De kosten bedragen 13.100,-. De commissieleden vroegen zich wel af of er al voldoende zeker heid bestaat dat alle aktiviteiten ten behoeve van het bejaarden- werk gecoördineerd kunnen worden. Het is gebleken dat de aktiviteiten voor bejaarden veel al voldoende zijn, maar dat de samenhang ontbreekt Uit ge sprekken met de verenigingen en de instellingen blijkt wel de wil tot coördinatie aanwezig te zijn. Het voorstel van b. en w. spreekt over een te zijner tijd aan te stellen projektleider. De Stichting Huisvesting Bejaarden kan wel akkoord gaan met de vestiging van een voorlopig dienstencentrum maar ziet nog steeds als ideaal de bouw van een dienstencentrum gecombi neerd met bejaardenwoningen. Pastoor Nijman waarnemend rector van 'Huize Agnes' Van onze correspondente VOORHOUT - Pastoor Nij man is door bisschop Simoni van Rotterdam benoemd tot waarnemend rector van „Huize Agnes". Na het vertrek van pas toor Wortel was een vacature ontstaan. De nieuwe pastoor zal op dins dagochtenden vanaf half tien de H. Mis lezen in „Huize Agnes". De andere dagen wordt dit ge daan door pater Rademaker uit „Park Overbosch" of door rec tor F. van Buuren. Van een onzer verslaggevers STOMPWLJK De handbal vereniging Stompwijk organi seert aanstaande vrijdag, zater dag en zondag een fancy fair in de kuikenhal van de heer C. van der Bosch aan de Meerlaan. Er is een midgetgolfbaan, een dig gelentent, een scorebord en een rad van avontuur. De fancy fair wordt om acht uur geopend. De heer Van der Bosch heeft een groot aantal kuikens beschik baar gesteld. De bezoeker van de fancy fair, die het juiste aan tal raadt, wordt eigenaar van de kuikens. Zondagavond is de trekking van de loterij. De hoofdprijs is een draagbare t.v. B. en W. Lisse willen geen 'provincie Leiden' Van een onzer verslaggevers LISSE - B en W van Lisse voelen niets voor de vorming van een provincie-nieuwe-süjl rondom Leiden. Het college deelt de raad mede dat het zich conformeert aan het standpunt van Gedeputeerde Staten dat er in het huidige Zuid-Holland geen plaats is voor meer dan drie provincies-nieuwe-stijL LISSE Het biljartteam Sport 1 staat in de biljartcompetitie van de bollenstreek op de eerste plaats in de cl-klasse. In de C2 klasse behaalde De Engel 3 de eerste plaats. „Welgelegen 1" ligt na een week op kop in de C3-klasse. „Amicitia 1" eiste voor zich de eerste plaats in de C4a-klasse op en De Engel 4 deed dit in de C4b-klasse. V Van een onzer verslaggevers LISSE De Nassaustraat wordt een doorgaande verbindingsweg wanneer het structuurplan Kern is uitgevoerd. Teneinde het verkeer goed te kunnen verwerken in noordelijke richting moet de weg verbreed worden. Hiervoor moet een perceel van circa 98 m2 ten noordoost-zijde van de kruising Nassaustraat-Juliana- straat worden onteigend. Het perceel is eigendom van de firma J. Huizer en Zn. Pogingen om met de firma een minnelijke schikking te berei ken om het pand in eigendom te krijgen, zijn tot nog toe op niets uitgelopen. In de raadsver gadering van volgende week dinsdag vragen b en w de raad een onteigeningsprocedure aan te spannen. De openbare leeszaal en biblio theek in het plan Blokhuis zul len begin 1976 gereed komen. Het gebouwtje dat de biblio theek thans in gebruik heeft aan de Grachtweg, zal dan afgebro ken worden. De Algemene Bank Nederland, die eigenaar van het gebouwtje, zal hierop een par keerterrein laten aanleggen. De Westerdreef zal worden doorgetrokken tot en met de hal van de gebr. Ten Hagen. Met de aanleg van dit weggedeelte en van een parkeergelegenheid aan de oostzijde is 201.500,- ge moeid. Tevens is er nog een parkeerstrook en een trottoir gepland. B en w stellen de raad voor dit werk aan te melden voor de „subsidieregeling aan leg vervangende parkeergele genheid in bestaande winkel- concentraties". Het geplande parkeerterrein kan mede wor den gezien als vervangende par keergelegenheid wanneer het terrein van de voormalige „Wit te Zwaan" waarop een tijdelijk parkeerterrein is aangelegd, wordt bebouwd. Het echtpaar Eenschooten-Staats uit de Elbalaan 51 in Sassenheim viert op 8 oktober zijn 55-jarig huwelijksfeest. Van half vijf tot zes uur geeft het paar in „Motel Sassenheim" een receptie. De heer Eenschooten (81) vertrok op negentien-jarige leeftijd naar Indië. In 1920 leerde hij zijn vrouw (74) kennen. Na hun huwelijk vestigden zij zich in het voormalige Batavia. Het paar heeft twee dochters en een zoon. In 1949 kwamen de heer en mevrouw Eenschooten naar Sassenheim. De heer Eenschooten werkt nog graag in de tuin. Mevrouw Eenschooten begon op zestig-jarige leeftijd met pianolessen. Hiermee is zij vorig jaar april gestopt. Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM De reinigingsrechten zullen ook- volgend jaar weer worden verhoogd. B en W van Sassenheim stellen de raad volgende week dinsdag voor akkoord te gaan met een verhoging van 44 naar 50,- per jaar. De personeelskosten van de eigen dienst en de kosten van verbran ding van het huisvuil blijken weer aanzienlijk gestegen. De perso neelskosten stegen van 48,95 per ton aangevoerd vuil in 1974 naar 51,- per ton in 1975, terwijl voor 1976 een vergoeding van 67,35 in rekening wordt gebracht. Tevens wordt de raad voorgesteld een subsidie te verhogen voor de stichting maatschappelijke dienstverlening „Bollenstreek". Het bestuur van de stichting heeft het college van B en W verzocht de subsidie met ingang van 1 januari 1975 te verhogen van 47 tot 50% van de voor rijkssubsidie in aanmerking komende uitgaven. (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN - In Voor schoten gaan auto's de plaats van de kinderen innemen. De voormalige r.k. meisjesschool en de r.k. kleuterschool aan de Veurseweg zijn deze week door slopershahd gevallen. Op de plek van de beide scholen komt een parkeerterrein voor bezoe kers aan het cash carrybe- drijf Hoogvliet. De beide scholen zijn gebouwd in 1908. De bouw was mogelijk door de nalatenschap van de Wassenaarse pastoor J. J. Bruystens. Deze pastoor was een vermogend man en gaf zijn erfgenamen de opdracht „eene groote som gelds te besteden aan Godsdienstige of Liefdadige instellingen". De toenmalige bis schop van Haarlem gaf het ad vies twee r.k. scholen in Voor schoten te bouwen. Het werden de r.k. meisjesschool St Maria en de r.k. jongensschool St Jo zef. Beide schoolgebouwen zijn afgekeurd voor het onderwijs. Inmiddels is door de terugloop van het aantal kinderen een fu sie tot stand gekomen tussen de Maria en de Jozefschool, ze he ten thans Emmausschool. Voor de Wassenaarse pastoor werden tot voor enige jaren maandelijks enkele H. H. Missen gelezen in de Voorschotense Laurentius- kerk. De Wassenaarse pastoor van de Willibrord is in eigen dorp allang vergeten, met de afbraak van zijn Voorschotense scholen zal ook in dit dorp zijn nagedachtenis vervagen. In het „Registrum Memoriale" (Herin neringsboek) van de Laurentius- parochie staat in 1908 opgete kend: „Aan Hem alle eer op aarde en bij God voor Zijne Ziel de Eeuwige rust". De „aardse eer" van pastoor Bruystens is door slopershand verdwenen. De mens kan aan het laatste deel van de wens niet tornen. Com nu met sangh" viert lustrum met uitvoering (Van onze correspondent) SASSENHEIM Ter gelegen heid van het vierde lustrum geeft „Com nu met Sangh" op 10 oktober een uitvoering van „der Messias" van H&ndel. Aan de uitvoering, die in de gerefor meerde kerk aan de Julianalaan wordt gegeven, werken Lize Schoo, Paula de Groot, Bert van 't Hoff en Jan Hulsbos mee. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door leden van het Ge westelijk Orkest Zuid-Holland, Jan v.d. Meer, clavecimbel en Richard Heidema, orgel. De uit voering begint om acht uur. Van onze correspondent Zoeterwoude Als we een bezoek brengen aan het huis van het echtpaar L. Zandbergen-van Veen in de Zuidbuurt dat op 14 oktober 50 jaar is getrouwd blijkt de gouden bruidegom niet thuis. „Gaan kaarten met zijn broertjes in Stompwijk", zegt zijn vrouw, waarover we ons in het geheel niet verwonderen, de Zandbergens kennend de als hartstoch telijke liefhebbers van het kaartspel. Mevrouw Zandbergen in 1904 in Lisse geboren is echter vlot genoeg van de tongriem gesneden-om dit vacuüm op te vullen in het gesprek. Haar man, Zoeterwoudenaar van geboorte (1900), kwam na de lagere school direct op de boerderij terecht en heeft dit werk gedaan tot 1 1/2 jaar voor zijn pensioenering. Die laatste periode werkte hij nog op een een betonfabriek. Mevrouw Zandbergen schonk het leven aan 9 kinderen, van wie de oudste jong stierf. Vier jaar geleden onderging zij nog een zware operatie maar is er nu weer best aan toe. „We beginnen nu pas te leven" zegt ze Op de jubileumdag (14 oktober) is er' met de kinderen, 19 kleinkinderen en overige leden van de grote familieschaar feest in het Don Boscohuis. Het gouden paar recipiëert daar van 17-18 uur. Van onze correspondent Katwijk Het stichten van een dienstencentrum in Kat wijk is op de lange baan geschoven. De stichting Bejaarden- werk Katwijk, waarin zowel de plaatselijke bejaardenorga nisaties, kerken als gemeente zijn vertegenwoordigd heeft het plan moeten laten liggen, in verband met een uitermate traag verlopend overleg met het ministerie van CRM. De stichting zag het dienstencentrum als het middel om van daaruit allerlei activiteiten te ontwikkelen, maar bij het Ministerie wilde men eerst wat meer inzicht hebben in de werkelijke behoeften onder de bejaarden Tevens bleken de eisen van CRM omtrent de ligging van dit centrum problemen op te leveren. Inmiddels heeft een onderzoek van een werkgroep uit het stichtingsbestuur uitgewezen dat ten opzichte van de landelij ke gemiddelden de in Katwijk aanwezige voorzieningen niet tekort schieten. De instellingen, die zich met de bejaarden bezig houden, hebben, gevraagd naar mogelijkheden om het bejaardenwerk in Katwijk te stimuleren, het dienstencentrum ook niet op hun lijstje gezet. Vanuit de bejaardenorganisaties is wel de wens gekomen in Katwijk te komen tot een coördinerende kracht. De gemeente gaat zich zelf waarschijn lijk als zodanig ontpoppen. Met het inwerking treden van de wet op de Bejaardenoorden, welke in 1976 wordt ver wacht, gaat de gemeente namelijk een belangrijke functie krijgen in het plaatsingsbeleid in de verschillende bejaarden huizen. Een in te stellen commissie' zal dan zorg moeten gaan dragen dat de beschikbare verzorgingsplaatsen optimaal worden benut Ze zal deze taak tot uiting moeten laten komen door voor iedere bejaarde, die geplaatst wil worden, advies uit te brengen over de aard en de mate van verzorging, die deze behoeft. Dit zal gebeuren aan de hand van een aantal nog te ontwerpen opnemingsnormen. Vooruitlopend op deze wettelijke regelingen heeft men, in verband met het rond begin december te openen nieuwe Gasthuis in de Hoornes (nabij de Driehoek), al zoveel moge lijk in de lijn van deze wet proberen te handelen. Van onze correspondente Voorhout Alleen een reële behoefte aan meer woningen in Bollenstreek maken een bouwlokatie bij Voorhout aanvaardbaar. Dit is de mening die het college van b en w van Voorhout aanstaande donderdag aan de gemeenteraad, zal voorleggen. Een peiling naar deze behoefte is een eerste voorwaarde om tot aanvaarding van een bouwlokatie in de Bollenstreek te komen. Ook meent het gemeentebestuur van Voorhout dat een bouwlokatie, overigens van kleinere omvang dan door de provinciale Planologi sche dient is vastgesteld, minder bezwaar oplevert, dan wanneer elke gemeente zich naar eigen behoefte gaat uitbreiden. Dit laatste beleid zal eerder leiden tot „dichtslibben" van de streek. Door de provincie is Voorhout aangewezen als bouwlokatie voor de toekomst B en W van Voorhout willen pas dan hun instemming hieraan kenbaarmaken, wanneer de gemeenten die in het Samen werkingsorgaan Bollenstreek zitten, zich met het plan kunnen verenigen. Wat betreft het door minister van binnenlandse zaken uitgebrachte concept ontwerp Wet reorganisatie binnenlands bestuur merken B en W op dat de gemeente haar eigen taken moet behouden. Het college vreest dat de betekenis van de gemeenten verder wordt uitgehold, wanneer de provincie-nieuwe-stijl de uitvoerende taken krijgt toebedeeld en aan de gemeenten alleen een ordende taak wordt gelaten. (Van onze correspon dent) LEIDSCHENDAM - De commissie open bare werken en ruim telijke ordening is gisteravond eensge zind akkoord gegaan met de voorgestelde ruim 4 1/2 miljoen kostende uitbreiding van het raadhuis en nieuwbouw van ge meentewerken. De CDA-fractie die haar schetsontwerp voor het grootste deel zag overgenomen deelde bij monde van de heer J. C. van Erp mee vooral blij te zijn omdat raadsle den nu eens betrok ken waren geweest bij de voorbereiden de plannenmakerij. De onzekerheid over de toekomst van het binnenlands bestuur en met name de ver wachte uitholling van taken van de ge meenten deed het commissielid echter vragen of de huisves ting straks misschien niet te royaal zal zijn. Hoewel de architect nog moet worden aangewezen had de heer Van Erp zich al bezig gehouden met de volgende bestem ming van het gebouw van gemeentewerken dat, aan de overzijde van het raadhuis, aan de Koningin Wilhel- minalaan moet ver rijzen. Zijn volgende steentje bijdragend aan de gedachtenwis- seling noemde de heer Van Erp hier voor het politieappa raat. De CDA stelde ver der voor een voor dracht van drie ar chitecten te maken te recruteren uit leerlin gen of geestelijk erf genamen van ir. Kropholler, de bouw meester van het be staande raadhuis. Wethouder Van Don gen, vooruitlopend op een besluit dat nog door B en W moet worden geno men, zei echter dat overwogen wordt ad vies te vragen aan de Bond van Nederland se Architecten. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De gang van zaken bij de plaatselijke Rabobank heeft kennlijk de in stemming van de leden. Zij wa ren gisteravond behoorlijk ver tegenwoordigd op de jaarverga dering die in het Don Boscohuis werd gehouden, maar maakten het voorzitter ir. L Bosman niet moeilijk. Hij schetste in zijn' openingswoord de moeilijke gang van zaken rondde schom melingen van de rentevoet in de afgelopen tijd. Er was opnieuw een flinke toename van de spaargelden waarbij er een ver schuiving was naar de termijn- deposito's. Door de aankoop van het naastliggende pand aan de Hoge Rijndijk komen er mo gelijkheden tot de uitbreiding van het bestaande bijkantoor. Diverse voorzieningen waarop reeds is aangedrongen zullen dan gerealiseerd kunnen wor den. Volgend jaar bestaat de Rabo bank 75 jaar. Dit zal op gewpas- te wijze worden gevierd. De jaarcijfers kregen een uitvoeri ge toelichting van de heer Q. v. Swieten. Naast uitbreiding van de reisbemiddeling nam ook het assurantiepakket flink toe. Het aantal polissen steeg van 300 naar 545. De rentebaten stegen met 29% en de rentelasten met 30%. Het winstsaldo ad. ƒ68.678,- werd toegevoegd aan de reserves. Bij de rondvraag kwamen aan de orde: het coöperatieve karak ter van de bank en het uitge brachte structuurrapport, het rentebeleid waarvoor de Centra le Bank de richtlijnen verstrekt maar dat door het bestuur en de Raad van toezicht wordt vastgesteld, de dagafschriften op zakelijke rekeningen, de in standhouding van het bijkan toor Zuidbuurtseweg wat door het bestuur wenselijk werd geacht omdat het een weinig kostbare voorziening is die de service verhoogt De vergade ring werd besloten met een dankwoord van ir. Bosman na mens de bank, die zich weer een royaal gastheer toonde op deze vergadering.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4