Zware krachtproef kabinet-Den Uyl Vrouw wilde familie met gif uitroeien Chinezen vermoorden landgenoot in Den Haag we maken het goed met 'n bloemetje EEG stopt voorlopig gesprek met Spanje MILJOENEN-NOTA FEL OMSTREDEN Spoedig verbod op Benorhelm Klem Olielaag bij Zandvoort groter dan verwacht Ex-president Chili neergeschoten £eidóa Commit Dinsdag 7 oktober 1975,66e jaargang no. 20241 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging- tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2.81. kwartaal1 36.32; jaar 141,35: losse nummers: 50 cent Martine Martine Bijl met muzikale mi niaturen en gasten op Ned. I om 19.55 uur. Om 20.30 uur nieuwe Duitse politieserie Derrick en om 21.50 uur Silvia Kristel in TV-privé. Ned. II om 19.05 uur Zij gingen de lucht in en om 20.25 uur David Copperfield (2). Om 22.10 uur Hier en nu met o.m. tankers op de Noordzee. Wolkevenvelden Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige noordwes telijke wind. Max. circa 15 gra den. Morgen: Zon: 6.51—18.03, Maan: 11.15—19.54. Schev. Hoogw. 4.48- 17.09. Laagw.: 0.44-13.01. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl weet nn al, bij bet begin van de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer over de miljoe- nen-nota-1976, waar de politieke stormen zullen op steken. De grote vraag blijft daarbij in boeverre de regering straks nog bet vertrouwen van de Tweede Kamer zal overhouden. Hachelijke economische en politieke knelpunten als de werkgelegenheid, de dreigende crisis in het be drijfsleven, de accijnsverhogingen, de loon- en prijs compensatie, de defensie-bezuinigingen bijvoorbeeld kunnen het vertrouwen ernstig schaden. De kans is groot, dat de Tweede Kamer verzach ting wil in de motorrijtuigenbelasting en in verschil lende accijnsverhogingen. Ook de defensie-bezuinigin- Q De vakbeweging is vandaag eveneens met haar eisen gekomen: prijscompensatie deels in centen (voor iedereen per compensatie 245 gulden) deels in procenten. Het minimumloon moet omhoog. Extra aandacht voor de kwetsbare groepen. De werkgevers spraken gisteravond van een drei gende crisis in het bedrijfsleven, als het beleid niet omgebogen wordt Zij vrezen anders nog veel meer bedrijfssluitingen. De kans is zelfs groot, aldus de werkgevers dat tal van bedrijven de prijscompensatie niet kunnen uitbetalen. „Wie niet inziet dat voor het bedrijfsleven lastenverlichting moet komen speelt blindemannetje", aldus de ondernemers in groot-, midden- en kleinbedrijf en de landbouw. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Binnenkort, waarschijnlijk voorjaar *76, zullen motor- en bromfietshelmen die slechts voorzien zijn van de Belgische Benorkeur in Neder land worden verboden. Het verkopen en dragen ervan wordt dan strafbaar. De Benorkeur is minder streng dan de NL- of E-keur. De dragers van een helm met alleen de Benorkeur lopen dus een groter risico. De Belgische helmen zijn echter over het algemeen goedkoper dan de andere. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat overlegt in samenwerking met het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne nog over de termijn van invoe ring van het verbod van de Benorhelmen. EIGEN ZOON SLACHTOFFER (Van een onzer verslaggevers) WESTERHAAR Een 47-jarige vrouw uit Wes- terhaar in Overijssel heeft bekend in de oudejaar snacht *74 haar zoon Henk Bakhuis (22) om het leven te hebben gebracht door vergiftiging. Ook bekende zij hetzelfde te hebben geprobeerd met haar neef Gezin us. De vrouw wordt er van ver dacht in de afgelopen jaren ook andere familiele den met thallium te hebben willen vergiftigen. In het kerkdorpje Westerhaar herinneren de be woners zich nog minstens vijf „vreemde" sterfge vallen in dezelfde familie teruggaand tot in de jaren zestig. Over de motieven van de vrouw is nog niets bekend. De officier van Justitie in Emmen sprak gisteren over „een zeer tragische familiezaak". De vrouw werd zaterdag aangehouden. Dit gebeurde naar aanleiding van ziekteverschijnselen bij haar neef. Deze was in het verleden ernstig ziek, leed aan haaruitval en pijn in rug en benen. Hij moest onder doktersbehandeling gesteld worden. Later verdwenen de ziekteverschijnselen. Op vrijdag 12 september trad de neef in het huwelijk. De dag erna bezocht hij z'n tante en werd daarop plotse ling met ernstige vergiftigingsverschijnselen in een Almeloos ziekenhuis opgenomen. Aanvankelijk dacht men aan voedselvergiftiging. Later begon men de vrouw te verdenken. Naar aanleiding van het geval Gezinus werd het onderzoek naar de dood van zoon Henk heropend. Volgens de dokter stierf Henk indertijd een natuurlijke dood. Verle den week werd het graf geopend en verrichte patholoog-anatoom dr. Zeldenrust sectie op het stoffelijk overschot Hierbij werd thallium-vergifti ging geconstateerd. In het dorp Westerhaar is de arrestatie ingeslagen als een bom. De vrouw die getrouwd was met de koster van de Nederlands Hervormde Kerk, staat goed bekend, vooral haar zorgzaamheid ten aan zien van de vier kinderen wordt geprezen. Slapen in de buitenlucht met je mond open kan gevaarlijk zijn.... Hij beet 'n vos in z'n poot iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii! Nobelprijs Een aantal Franse deskundigen op het gebied van de Chinese literatuur gaat twee Chinese auteurs voordragen als kandidaat voor de nobelprijs voor literatuur. In een verkla ring worden Ba Jin en Mao Dun in volgorde van voorkeur kandi daat gesteld. Ba Jin's bekendste werk is „Het gezin, dat in 1931 werd gepubliceerd. In 1953 werd hij gekozen tot vice president van de Chinese schrijversbond, die later uiteenviel. Mao Dun was tot januari 1965 minister van cultuur. Pantomlmespeler Een van de bekendste pantomimespelers van de Sowjet-Unie, Boris Ama- rantov, heeft meegedeeld dat hij afstand van zijn burgerschap heeft gedaan en naar het westen wil emigreren. Tegen westelijke correspondenten zei de 35-jarige Amarantov dat hij verscheidene brieven aan president Podgomy had geschreven om zijn motie ven toe te lichten, maar dat hij geen antwoord had gekregen. iiitniiiiiiiiiummiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiuiiiiiii Schippersblokkade bij Zelzate SAS VAN GENT (ANP) - On geveer 150 Nederlandse binnen schippers en een even groot aantal Belgische collega's heb ben vanmorgen om negen uur de grensovergang in de weg Sas van Gent Zelzate te voet ge blokkeerd. De schippers zijn boos op het wegtransport, dat zich bezig houdt met het overladen van goederen uit binnenvaartsche- pen in de Zeeuwsvlaamse ka naalzone, die bestemd zijn voor België en Frankrijk. Met de blokkade proberen de schippers de verladers en de overheid te porren voor het sys teem van evenredige vrachtver deling in het vervoer op België en Frankrijk. Opiumvangst De politie van Gorgan, in het noorden van Iran, heeft na een verkeersonge luk 598 kilogram opium in be slag genomen. Ondersteund door een ziekenbroeder en een politieman wordt de schoonzuster van het Chinese slachtoffer naar buiten geleid. Zij raakte aan haar been gewond, toen zij tijdens de overval wilde vluchten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de woning boven zijn zaak, de Chinese handelsonderneming Tong-Ho aan de Haagse Wagenstraat, is gistermiddag de 29-jarige Chinese zakenman Woe-Koo doodgescho ten. De Haagse recherche vond het lichaam van de Chinees, die de Nederlandse nationaliteit had en vader was van een 3-jarig zoontje, vastgebonden in zijn bed en met een pleister over de mond. De daders, drie nog onbekende Chinezen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, die rond half één de winkel binnendrongen, gingen er direct na het fatale schot vandoor. Zij zijn tot op heden spoorloos. De 24-jarige schoonzuster van het slachtoffer die op het moment van de overval ook in de zaak aanwezig was, wist te ontkomen via een balcon op de eerste verdieping. Hierbij werd zij aan het dijbeen gewond. Volgens de recherche is de heer Woe-Koo, die door een kogel in de hartstreek werd getroffen en ter plaatse overleed, het slachtoffer geworden van een roofmoord. De politie is direct na de roofmoord met 25 rechercheurs een grootscheeps onderzoek begonnen. Zo werden binnen enkele uren na de overval in tenminste vijf Haagse panden waar veel Chinezen bijeen komen invallen gedaan. Alles bleef echter zonder resultaat. (Van een onzer verslaggeefsters) Burgemeester A Nawijn van Zandvoort verklaarde gis- opgestuurd naar Rijkswaterstaat om daar de soort vast teren dat de olie waarschijnlijk niet afkomstig is van te stellen en mogelijk de herkomst ZANDVOORT Het Zandvoortse strand was gisteren de Griekse olietanker Pacific Coloctromis. al over de volle lengte met een olielaag bedekt De Direct na de eerste meldingen over olieafzetting is de Burgemeester Nawijn noemde het een voordeel dat het golven blijven steeds meer olie naar het strand aanvoe- dienst Noordzeestranden van Rijkswaterstaat ingelicht seizoen is afgelopen, zodat het strand in alle rust schoon- ren. De laag is enkele centimeters dik. Vandaag zijn monsters van de olie genomen, die zijn gemaakt kan worden. Luxemburg/Madrid (ANP/AFP) De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben gisteren, na een soms verhit debat, beslo ten de onderhandelingen met Spanje voorlopig op te schorten. De verklaring, die aansluit op die van de Europese Commissie van vorige week, betreurt 'de recente executies na afloop van twijfelachtige processen'. De ministers spreken de hoop uit dat Spanje een escalatie van geweld bespaard zal blijven. Het huidige verdrag met Spanje loopt tegen het eind van dit jaar af. De verklaring betekent niet dat de handel tussen Spanje en de EEG zal worden beperkt Een bevriezing van de betrekkin gen tussen de EEG en het Griekenland van de kolonels ging indertijd gepaard mét een enorme stijging van de handel. In Spanje zijn gisteren vijf katholieke geestelijken aangehouden die zondag in hun kerken een bes- schoppelijke brief hadden voorgelezen waarin over de jongste processen en terechtstellingen werd gesproken. De brief is afkomstig van de hulpbisschop van Madrid, mgr Alberto Iniesta, die geldt als een beschermer van de groep 'Christenen voor het socialisme'. De wijbisschop is door de aartsbisschop van Madrid voor onbepaalde tijd naar Rome gestuurd. De aartsbisschop heeft in een brief aan de commandant van de Guardia Civil de aanslagen op agenten veroordeeld. De Catalaanse priesterschrijver Luis Maria Xiri- nachs is gisteren vrijgelaten na een deel van de straf te hebben uitgezeten die hem vorig jaar was opgelegd wegens zijn akties voor Basken. Tijdens zijn gevangenschap is de priester verscheidene malen in hongerstaking gegaan tegen de behande ling van gevangenen. Hij is dit jaar voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Inmiddels is het aantal schepen dat in Spaanse havens wordt vastgehouden wegens 'administratie ve moeilijkheden' uitgegroeid tot acht Daaronder zijn drie Nederlandse. [Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllji ROME De voormalige Chileense vice-president Bernard Leigh ton en zijn vrouw zijn gisteravond voor hun huls in Rome door het hoofd geschoten. De twee Chllenen, die in Italië in ballingschap verblijven, verkeren in levensgevaar. Ze werden op bet trottoir gevonden door een buurman en onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht Volgens de doktoren bestaat er weinig fc»»" dat ze de aanetag sullen overleven. Leighton was een van de oprichters van de Chi leense Christen-Democratische partij. Voordat wij len president Salvador Allende aan de macht kwam was hij vice president en minister van binnenlandse zaken. De Leigh tons wonen reeds drie jaar in Rome in hun vrijwillig verkozen ballingschap en hebben openlijke kritiek geuit jegens het huidige militaire regime in Chili. niiiiiiHiuiiimiiiiiiiiiiniiiuiiiiiuruifiiiiiuiuiuniiuioiiiiiiiiiiuiiiiuiiuiui Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1