Ingewikkeld steekspel om grillige rechterspits Ik vermoed dat Ajax een dubieus spel heeft gespeeld" Cor Coster voor Rep naar Valencia Michels "toevallig" naar Barcelona AZ'67 WIL MEDISCH GOEDGEKEURDE JAN MULDER Joeriprijs hoogtepunt Duindigt op woensdag Als ik zondag mijn slag sla indeTotoJ of de Nationale Lotto, neem ik de hele winter skiles in Zwitserland. SUBRANDS SLAAT UITDAGING AF TV-rechten Montreal leveren te weinig op Kila boete van club DINSDAG 7 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Cor Coster, schoonvader van Johan Cruijff en direc teur van het enige tijd geleden opgerichte bu reau "Inter Football" vertrekt vandaag of mor gen naar Valencia om te proberen de enige maan den geleden nogal als sensationeel bestempelde transfer van oud- Aja- cied Johnny Rep onge daan te maken. Rep, die momenteel, naar het heet, op ziekteverlof is en zich bij zijn gezin in het Noordhollandse plaatsje Jisp heeft ge voegd, heeft enorm veel spijt van zijn overgang naar de Spaanse vereni ging. Liever vandaag nog dan morgen wil hij van zijn contractuele ver plichtingen worden ont heven om bij een Neder landse club te worden in gelijfd. Kapitale vraag na de transferperiode: wie zal dat betalen? Met de overgang van Rep naar Valencia is destijds zo'n slordige miljoen gulden gemoeid ge weest. Ajax toucheerde van dat bedrag ruim zevenhonderddui zend gulden, Rep bedong een riant handgeld terwijl zijn per soonlijke zaakwaarnemer, Speelman, Ook een percentage opeiste. De grillige rechterspits, die vooral naam maakte tijdens de wereldkampioenschappen in West-Duitsland en zich in de schijnwerpers van de internatio nale sportpers speelde, dacht het huzarenstukje te voltooien, dat Cruijff en Neeskens eerder uithaalden. Hij heeft zich echter deerlijk in zijn eigen mentaliteit vergist. De ontvangst in Valencia was weliswaar beloftevol, maar toen het op spelen aankwam daalde zijn ster met een duizelingwek kende vaart. Hij speelde twee onopvallende wedstrijden, maar wat de aanhang hem bijzonder kwalijk nam is, dat de gerepu teerde schutter van weleer niet tot scoren kon komen. En als je met veel tam-tam wordt binnen gehaald en je bevestigt je repu tatie niet binnen de kortste ke ren veranderen je Spaanse vrienden in duivelse vijanden. Zo verging het Rep, die een zaam in een fraai appartement zat, verstoken van het gezel schap van vrouw, dochter en zeven-weken oude zoon en ver der gespeend van elk contact. Hij kwam nog meer geisoleerd te staan toen manager Emil Oesterreicher, die Rep naar Spanje haalde, op staande voet werd ontslagen, evenals de Joe goslavische hoofdtrainer Milose vic. Daarmee verloor de kers verse Valenciaan de hoognodige rugdekking, wat hem prompt op een plaats in de dug out kwam te staan. Impulsief Het liefst wil Rep (links) weer in het shirt van Ajax spelen. „Maar we krijgen hem niet voor een kist sinaasappelen", weet Rinus Michels. Het afgelopen weekeinde kreeg Rep toestemming om even naar huis te gaan. "Om mijn gezin op te halen", zei hij optimistisch. Een leugentje om bestwil, want het is een publiek geheim, dat Rep allang is uitgekeken op zijn Spaanse avontuur en dat ook zijn echtgenote Trudy er niets in ziet de pas verbouwde wo ning in Jisp te verlaten ten gun ste van het milde Spaanse kli maat Impulsief als hij is, heeft Rep destijds toegehapt toen ook voor hem "het grote geld" lokte, maar hij heeft de consequentie van zijn overgang naar Valencia blijkbaar niet overzien. Cor Coster, die zijn belangen thans behartigt, zei onomwon den, dat Rep te veel moed heeft gepuurd uit het feit dat het Cruijff en Neeskens materieel en maatschappelijk naar den vleze is gegaan. „Maar Barcelo na", zo stelt Coster, „is nu een maal een stad met een meer Europese inslag dan Valencia. De Johannen werden goed op gevangen door Michels en zijn vrouw en door de echtgenote van manager Caraben, die Ne derlandse van origine is. Zo'n ruggesteun in een vreemd land is een gewelige opsteker. Daar kwam bij; dat Cruijff en Nees kens van meet af vergezeld wer den door hun gezinnen. Rep echter, die geen woord Spaans spreekt zat in z'n eentje in zijn appartement te verkommeren. Dat werd nog erger toen zijn Johnny Rep trok in Valencia de rits van zijn sporttas dicht. steunpilaar Oesterreicher de laan werd uitgestuurd". Rep kwam alleen te staan, speelde slecht en werd uitgeflo ten. Een twintig uur durende vlucht per auto naar Nederland was het gevolg. Manmoedig hield hij vol er een weekje tus senuit te mogen, maar na enig aandringen kwam het eruit, dat hij van zijn contract af wil om desnoods bij een Amsterdamse amateurclub te gaan voetballen. In gelid Dat lijkt een ajopie. Sinds het bekend worden van Reps moei lijkheden hebben Ajax, AZ'67 en Feyenoord zich in gelid opge steld om de grillige speler, die een wedstrijd met één bevlie ging kan beslissen, in te lijven. Vraag is echter of de clubkas van de onderscheiden verenigin gen dukaten genoeg bevat om deze jammerlijk mislukte trans fer ongedaan te maken. Rep zelf zei, dat hij waarschijnlijk niet voor een stuiver en twee knik kers verkocht zal worden, een mening die na afloop van de wedstrijd AZ'67-Ajax door inte rim-coach Michels werd beves tigd. „Ik heb vernomen", zei hij, „dat Johnny weer graag naar Ajax terugwil. Maar ik denk toch niet, dat we hem in ruil voor een kist sinaasappelen kunnen krijgen". Toch lijkt Ajax momenteel de beste kansen te hebben om de verloren zoon in huis te halen. Michels heeft, na overname van de Boedel-Kraay gezegd, ten minste een behoorlijke rechter- spitsspeler te willen kopen. En Rep stond destijds op die plaats. „Aan de andere kant", zo stelt Coster, „heeft Ajax diep in de geldbuidel getast door spelers als Meyer (FC Amsterdam) Wic- kel (Excelsior), Helling (Telstar) en Ling (FC Den Haag) aan te trekken. Die aankopen dekken zo ongeveer het bedrag, dat voor Rep en de naar West-Duits land uitgeweken Blankenburg werd verkregen". Michels stem zal in dit ingewik kelde steekspel echter van be slissende betekenis zijn. Is het zuiver toeval, dat hij nu naar Barcelona is afgereisd, om wat spulletjes op te halen op het moment dat Cor Coster met het bestuur van Valencia om de ta fel gaat zitten om de afkoopsom van Rep te regelen. Jan Mulder wil, nu hij medisch is goedgekeurd, zijn voetbalplunje wel weer uit de tas halen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Alkmaarse eredivisie- vereniging AZ'67 heeft belangstelling voor de onlangs door de medische staf van Ajax afgekeurde Jan Mulder. De spitsspeler van de Amsterdamse ploeg heeft zich inmiddels door een specialist laten keuren en is medisch gezond ver klaard. Jan Mulder popelt dan ook om weer aktief aan de voetbalsport deel te nemen. Het is echter de vraag of Ajax Jan Mulder, die nog twee jaar onder contract staat zal laten gaaa Zoals bekend is Jan Mulder enige weken geleden door de medische staf van Ajax afgekeurd. Mulder: „Ik kreeg geheel on verwacht een telefoontje en kreeg te ho ren, dat het voor mij te gevaarlijk was om door te voetballen. De slijtage aan mijn knie zou daardoor alleen maar ver snellen. In eerste instantie had ik begrip voor het standpunt van Ajax, maar toen een andere specialist mij vertelde dat ik best in staat was om mijn contract bij Ajax uit te spelen, begon ik te twijfelen. Ajax had mij immers blijvend ongeschikt verklaard". Spelletje Jan Mulder voelt er weinig voor de be schuldigende vinger naar Ajax uit te steken maar hij vermoedt wel, dat het bestuur van de Amsterdamse club een dubieus spelletje heeft gespeeld. „Ajax Arbitreren heeft al zijn spelers tegen blijvende onge schiktheid verzekerd bij de Engelse maatschappij Lloyds. Wellicht is de ver zekeringssom interessant voor Ajax. Hans Kraay vertelde me destijds, dat de uitkering twee tot tweeëneenhalve ton bedroeg. Later verklaarde voorzitter Van Praag dat de uitkering drie tot vier ton zou bedragen. Maar het zou belachelijk zijn als Ajax dat bedrag kreeg uitge keerd. Ik ben immers door de spcialist goedgekeurd". Mulder vermoedt, dat niet alleen de ver zekeringssom bij Ajax een rol heeft ge speeld. „Kraay wilde het elftal verjongen. Er zou dan geen plaats meer zijn voor jongens als Suurbier en ik". Nu Mulder ervan overtuigd is, dat hij in staat is zijn voetballoopbaan voort te zetten, is hij naarstig op zoek naar een andere vereniging. „Ik voel er niets meer voor om bij Ajax te spelen. Het bestuur heeft mij op een negatieve wijze in de publiciteit gebracht. Daarom vind ik ook, dat Ajax geen recht heeft op een trans fersom. Ik heb de KNVB gevraagd in deze kwestie te arbitreren". Voor de Belgische televisie heeft Jan Mulder verklaard voorlopig niet naar België te zullen terugkeren. „Het is be kend, dat ik mijn hart aan Brussel heb verpand. Maar de transfermarkt is, in tegenstelling tot Nederland, niet het hele seizoen geopend en zo lang kan ik niet wachten. Ik wil zo snel mogelijk spelen. Ik ben nu gemotiveerder dan ooit. Daar om hoop ik zo spoedig mogelijk met AZ'67 rond te komen". Afgekeurd door de medische staf van Ajax. „Maar dat shirt trek ik niet meer aan", aldus Mulder. IN WEST-DUITSLAND Wel voetballen tegen Spanjaarden, niet boksen BONN De sportieve relaties met Spanje worden in West-Duits land de laatste dagen verschillend beoordeeld. De Westduitse voetbalkampioensploeg Borussia Mönchengladbach maakte gisteren bekend dat Real Madrid op 14 oktober op bezoek komt voor een vriendschappelijke wedstrijd. De overeenkomst voor het duel was al lang geleden vastgelegd bij de transfer van Günther Netzer. De Westduitse boksbond daarentegen heeft „in verband met de politieke situatie" de wedstrijd tussen de amateurs van Duitsland en Spanje, die op 24 oktober in Düsseldorf zou worden gehouden afgelast. Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Zeven draverijen, twee vlakkebaan- en een hordenren staan morgenmiddag op het programma van de Wasse- naarse renbaan Duindigt Hoogtepunt is natuurlijk de ren om de Joeriprijs, waarin amatrices en amateurs aan de start verschijnen, 's Avonds wordt er in „Marathon" in Ockenburgh een Joeri-feest gehouden tot in de kleine uurtjes. De tips voor het. programma dat om half twee begint: SCHAGENPRIJS: 1. Milord Baker, 2. Maestro Voorne, 3. Marco. MANIELLA-PRIJS: 1. Prince Balbo, 2. Lev Gozer, 3. Carol Rover. SCHOORLPRIJS: 1. Nathan Olivier, 2. Mike H., 3. Morschy G. SCIIIEDAMPRIJS: 1. Lentebode, 2. Mabel Rustbrucht, 3. Mireille. SCHEEMDAPRIJS: 1. Nevada K, Nelly Bloemlust, 3. Mark Anjo. JOERI-PRIJS: 1. Funchal, 2. Rich Auntie, 3. Iraq. SCHELLINGWOUDEPRIJS: 1. Luckey H, 2. Loes Areta, 3. Lee Rodney. SCnOONUETENPRIJS: 1. Mac Buitenzorg, 2. Mila G, 3. Marcel Regina. TEMPERED STEELPRIJS: 1. Patrick, 2. Elder Statesman, 3. Rock Aldis. SCHEVENINGENPRIJS: 1. Kolja T, 2. Kwikzilver, 3. Isnathan. Manager van Sheffield Un. ontslagen SHEFFIELD De manager van Sheffield United, Ken Murphy, is gisteren op staande voet ontslagen. De clubleiding kwam tot dit be sluit na de slechte resultaten van Sheffield in de competitie. De ploeg heeft in elf gespeelde wedstrijden slechts een over winning en een gelijkspel be haald en bezet de laatste plaats in de eerste divisie. Zonetoernooi schaken toch in Barcelona AMSTERDAM Het zonetoer nooi schaken in Barcelona gaat door. De FIDE (Wereldschaak bond) heeft deze beslissing ge nomen. Zoals bekend hebben de deelne mers uit de Oosteuropese lan den van hun regeringen geen toestemming gekregen om aan' dit toernooi deel te nemen, waardoor Smejkal (Tsj), Ermen- kov Bul), Ciociltea (Roe), Veli- mirovic (Joe) en Uhlmann (O- Dl) hun inschrijving niet ge stand konden doen. Van dit toernooi gaan de nummers een en twee over naar het interzone- toernooi. Elke zondag uitslag. Voor f 1,75 hebt u al twéé of drie kansen opeen prijs. Wist u dat? In dc Nationale Lotto heht u voor f 1,50 en een kwartje administratiekosten al twee kansen op een prijs in de Lotto en drie kansen op de eerste prijs in de Toto. En dat kan een groot bedrag zijn. Is dat wat? Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Monika Holzner stopt MÜNCIIEN De Westduitse schaatsenrijdster Monika Holzner- Pflug (21) trekt zich terug uit de wedstrijdsport. Monika Holzner-Pflug behaalde tijdens de spelen in Sapporo (1972) een gouden medaille op de 1.000 meter en was in hetzelfde jaar 's werelds snelste op de sprint Volgens Otto Ripper heeft zij geen zin meer in de zware trainingen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ton Sijbrands heeft laten weten niet in te zullen gaan op de uitdaging van Iser Koeperman zijn wereldtitel dammen te verdedigen. Zodra Sijbrands zijn besluit officieel aan de FMJD (werelddambond) heeft medegedeeld zal deze instantie waarschijn lijk Sijbrands van zijn wereldtitel ontheven verklaren en Koeper man tot wereldkampioen uitroepen. MONTREAL Het Internationaal Olympisch Comité zal binnen afzienbare tijd krap bij kas komen te zitten. Dit maakte Jean Graaf van Beaumont, oud-vice-voorzitter van het IOC en tegen woordig voorzitter van de financiële commissie van de Olympi sche beweging, gisteren bekend. De graaf van Beaumont heeft het dagelijks bestuur van het IOC met klem gevraagd aandacht te besteden aan de financiële situatie. „Want", zei hij, „wanneer er geen wijzigingen komt in de verhou ding tussen inkomsten en uitgaven, zal het IOC niet in staat zijn de periode tot de Spelen van Moskou te overbruggen. Volgens ramingen hebben wij daarvoor ongeveer een bedrag van twaalf miljoen gulden nodig en wij zullen kunnen beschikken over niet meer dan driekwart van dat bedrag. Onze enige bron van inkom sten, de tv-rechten van de Spelen van Montreal, levert het IOC minder op dan nodig is." „Om niet met onoverkomelijke moeilijkheden te worden geconfron teerd, zullen wij of nieuwe bronnen moeten aanboren, of onze uitgaven drastisch beperken. Het eerste zou kunnen gebeuren door een herziening te vragen van de overeenkomst over de verdeling van de tv-rechten van Montreal. Het drukken van de uitgaven kan plaats vinden door de publicatie van de „Olympische Revue" te staken, het personeels bestand op het hoofdkantoor in te krimpen en de onkostenvergoeding voor ieden en bestuurders op een veel lager plan te brengen." (Van onze sportredactie DEN HAAG - Aad Kila is door FC Den Haag be boet met 500,-. De club legde de middenvelder deze straf op naar aanlei ding van de kopstoot die hij uitdeelde in de wed strijd van afgelopen zon dag tegen Roda JC. Hockeyteam dames BRUSSEL - Het Nederlands dames-hockeyteam is voor het wereldkampioenschap, dat vol gend jaar van 21 tot en met 31 mei in West-Berlijn wordt ge speeld, ingedeeld in groep a. Als tegenstanders van Nederland kwamen gisteren tijdens de lo ting in Brussel uit de bus: India, België, Italië, Zwitserland en Mexico. Groep b zal bestaan uit West-Duitsland, Argentinië, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje en Nigeria. DEN HAAGHet deelnemers veld voor het toernooi om het Europees biljartkampioenschap libre (6 tot 9 november bij Stok kers in Enschede) bestaat uit Ben Velthuis en Piet Vet, Galvez (Spa), Dielis (Bel), Stenzei (Oos), Hose (W-Dl), Bourez (Fra) en Espona (Spa).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11