Bayern München bij tijd en wijle door Dinamo Kiev gedeklasseerd Italië begon na chaotisch voorspel aan competitie Grote leemte in kennis van veiligheid en bewapening Districtstitels badmintonjeugd RUSSEN WONNEN OOK TWEEDE DUEL (2-0) Kerk en wereld OOK TSJECHISCHE ONDERGRONDSE RELIGIEUZE PUBLIKATIES Bisschop Frenz uitgewezen uit Chili Godsdienstig leven in Sowjet-Unie DINSDAG 7 OKTOBER 1975 LÊiDSE COURANT T .'ACINA m 1_, PLAKETTE VAN UEFA BERN - De UEFA (Eu- ropese Voetbal Unie) vindt het uitstekend dat de ploegen die in het afge lopen seizoen de Europa Cup 1 en II hebben ver overd twee wedstrijden spelen om een speciale Cup maar houdt zich er verder afzijdig van. De UEFA erkent de twee duels niet als officieel. Uit een bulletin blijkt dat de UEFA geen Cup noch me dailles, zoals te doen ge bruikelijk, verstrekt „Wij geven de twee ploegen al leen een herinneringspla- kette", aldus de UEFA. iiiiiiinDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiB WATERINGEN - In de VELO-sportha! te Wateringen werden de districts-jeugdkampioenschappen badmin ton van Zuid Holland gehouden met een recordaantal deelnemers, waardoor 273 partijen moesten worden gespeeld. In groep 1 (tot 18 jaar) nam Gaby Blommaert de titel van haar zuster Inge over en werd Karin Duijvenstein tweede. In het dubbel prolongeerden Gaby en Inge Blommaert hun titel en werden Mathilde en Karin Duij- vestein tweede. Cock en Karin Duijvenstein werden kampioen in het gemengd dubbel voor I. Blommaert en A. Reket Marcel Daniels veroverde de titel in het herenenkelspel voor Cock Duij venstein. Het herendubbel was voor A. Reket en R. Waney die Marcel Daniels en Cock Duij venstein naar de tweede plaats verwezen. De kampioenen en nummers twee in groep 2 (tot 16 jaar) werden: damesenkel I.K. Gerrit sen, 2. I. Willems; damesdubbel 1.1. Willems—K. Gerritsen, 2. C. v. Beek—C. v.d. Berg; herenen kel 1. J. Schwarz, 2. E. Romein; herendubbel 1. D. Ravensber- g—A. Vermeer, 2. E. Maasse- n—K. de Heer; gemengd dubbel 1. M. en B. de Ruit, 2. M. Willem- s—K. Gerritsen. In groep 3 (tot 14 jaar) waren de resultaten: damesenkel 1. J. v. Driel, 2. L. v.d. Helm; dames- dubbel 1. L. en A. v.d. Helm, 2. J. v. Driel—A. Moleman; here nenkel 1. B. v. Barnau-Sijthof, 2. E. Frankrijker; herendubbel 1. A. Blommaert-B. v. Barnau- Sijthof, 2. E. Hogendorp—G. Echternach; gemengd dubbel 1. L. v.d. Helm-H—Hoogendorp, 2. J. v. Driel—R.v. Loenen. Martina Navratilova: het is gelukt. Navratilova mag in VS blijven Washington De Tsjechische tennister Martina Navratilova mag in de Verenigde Staten blijven. Begin september had tij asiel gevraagd, wat gisteren door de Amerikaanse immigra tiedienst met een bevestigend antwoord werd gehonoreerd. Zij mag onbeperkt in het land blijven en heeft het recht over vijf jaar het Amerikaans staats burgerschap aan te vragen. De permanente verblijfsvergunning is de Tsjechische verleend zon der dat er een uitgebreid onder zoek is geweest naar haar ante cedenten. Zij verklaarde, dat er geen politieke reden was voor haar aanvraag, maar dat zij lou ter in de Verenigde Staten wil tenissen. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Afgelopen zondag, 5 oktober be gon de Italiaanse voetbalcompetitie in een sfeer van verwarring en onzekerheid. De langdurige zomervakantie had opwindende momenten opgeleverd die de rust in het voetbalwereldje allesbehalve ten goede is gekomen. Het nationale elftal is een azuren puinhoop geworden en met de wedstrijden tegen Po len en Nederland voor de boeg geeft nie mand de Italianen nog één lire kans. De solo-trainer van de nationale elf Bernardini, kreeg er in de afgelopen maanden twee „helpers" bij die de zaak moesten bijsturen, maar die de verwarring alleen vergroot heb ben. De demissionaire trainer van Milan, Glagnoni, wordt als nieuwe sterke man ge noemd. Eind juli nam de voetbalbond een ijzeren beslissing: er zou geen loting plaats vinden voor het wedstrijdschema zolang de overheid en het overkoepelend Nationaal Olympisch Comité niet meer financiële arm slag zouden geven. De toto zat daarmee helemaal omhoog, omdat ten minste drie weken tevoren de toto-formulieren gedrukt moeten worden. Pas half september kwam de oplossing. Minister Sarti beloofde verla ging van de vermakelijkheidsbelasting, BTW-aftrek bij spelersverkoop en het Olym pisch Comité stelde voor een deel te gaan bijdragen in de aanleg van sportaccommo daties voor de jeugd, waarom de clubs gevraagd hadden. Diezelfde dag leverde de computer het wedstrijdschema af. Maar er gebeurde nog veel meer. Schande Bologna-spits Savoldi veranderde van shirt Voor twee miljoen gulden verhuisde hij naar Napoli, dat eindelijk de noordelijke hegemonie wil doorbreken. Men spreekt over die transfersom nog schande en inmid dels werd Napoli als enige Italiaanse club in de eerste ronde al uit de Europese toernooien gewipt Lazio-spits Chinaglia.eens Italië's meest uitgefloten speler, is toch weer terug uit Amerika. Hij was daarheen gevlucht omdat hij het voetballen meer dan moe was. Hij nam zelfs per krantenadvertentie afscheid 'van zijn supporters. Chinaglia is weer terug „omdat hij niet buiten het voetballen kan", daarmee bewijst hij in het dagelijks leven al even onevenwichtig en onberekenbaar te zijn als op het voetbalveld. Rivera is óók weer terug. Hij kocht wat de stunt van het jaar wordt genoemd, AC Milan op. Hij ziet van de voorzittersstoel af, maar heeft zijn voetbalplunje al klaar lig gen. De huidige trainer heeft zijn koffers gepakt staan en good-old Rocco is al weer bijna in functie bij Milan. Riva, de Gerd Müller en Willy van der Kuijlen van Italië tegelijk, blijft nog een jaar op Sardinië bij Cagliari spelen en dan is de grote droom om eens in Milan of Juventus te schitteren wel voorgoed voorbij. Hij had zakelijke moeilijkheden, sukkelde van de ene blessure in de andere en lijkt voor het nationale elftal afgeschreven. En tenslotte hebben de spelers van Inter karate-lessen genomen voor de aanvang van de competitie. Niet bepaald een positief, vertrouwenwek kend lijstje. Voeg daarbij de unanieme voor spellingen van alle trainers in de eredivisie dat Juventus dit seizoen weer kampioen zal worden en je vraagt je af waarom de Italia nen dan in hemelsnaam nog aan die slopen de competitie gaan beginnen. Libristen in titelstrijd Den Haag Voor de persoon lijke kampioenschappen van het distrikt Den Haag van de KNBB maken de libristen uit de vijfde klasse zich gereed voor het spelen van hun finale om de distriktstitel. Gewoontegetrouw is dit sinds jaren de finale waarin spanning en nervositeit de hoofdrol spe len en waarbij het grootst moge lijk aantal toeschouwers ver wacht mag worden. In deze finale plaatsen zich F. Waiendorf (Sportief), F. F. Lee- nart (Zuiderkwartier), C. v. Doorn (Escamp), F. v. Beek (NEC), E. D. J. Jou ai Cs GBC), J. Groenendijk (DCS), F. L. Ma- rinus (CBC), En A. Kraaijeveld (HDV). Reserves A. Harteveld (Look Out) en C. A. v.d. Splinter (NEC). De wedstrijden worden ge speeld in biljartzaal Corina, Apeldoornselaan 13, op 9, 10, 11 en 12 oktober, aanvang zeven uur 's avonds, zondagmidaag twee uur. De partijlengte bedraagt 50 ca ramboles, de moyennegrenzen liggen tussen 0.50 en 1.25. Illllllllllllllllllllll was er op gericht de Russen reeds bij de middellijn op te vangen, zodat daar vaak een opeenhoping van spelers ont stond. De Russen lieten zich er niet door verontrusten. Zij ble ven zeer koel op balbezit spelen en gingen slechts enkele malen tot een tempoversnelling over. Op die ogenblikken werd het uiterste van de verdediging van Bayern München gevergd. Hoe wel de strijd een sportief ver loop had, grepen de Duitsers toch enkele malen naar de noo drem. De tolerant leidende scheidsrechter Babacan uit Tur kije, bekend staand als een vol leerde thuisfluiter, hield de zaak echter onder controle. MATIG Het was vooral in de eerste helft aan het slechte, ongecontroleer de schieten van de Russen te danken dat Bayern München niet reeds in een vroeg stadium met een onoverbrugbare achter stand werd geconfronteerd. Ve le schoten van Blosjin en Onits- jenko gingen hoog over. De on zeker spelende Sepp Maier liet de bal verscheidene malen los, maar hij herstelde zich in de meeste gevallen wonderbaarlijk. De nervositeit door het gebrul van de Russische toeschouwers was duidelijk merkbaar. Ook de Duitse strateeg Franz Beckenbauer was niet in zijn normale doen. Hij had het te druk met het afstoppen van de Hoe Schwarzenbeck (rechts) ook trachtte Blosjin te stuiten, het lukte niet. De Rus (links) knalde uit een vrije schop na een overtreding van de Duitser ook zijn en Dinamo's nummer twee in de touwen. onverwachte Russische uitval len om zich in alle rust aan de spelopbouw te kunnen wijden. Vooral het plaatsen was bij Bec kenbauer en de zijnen matig verzorgd. Dinamo Kiev, dat vorig jaar PSV uit de bekerstrijd stootte, speelde zich zeer gemakkelijk naar de zege. De enthousiaste toeschouwers bekommerden er zich daarbij niet om dat hun favorieten vaker in achter dan in voorwaartse richting opereerden. Het ging hen slechts om het veroveren van dé Cup, waarom wordt gespeeld door de winnaars van Europa Cup I en II. De manier waarop dat gebeur de, interesseerde de Russische voetballiefhebbers kennelijk minder. De opstellingen waren: Dinamo Kiev: Roedakov; Kon- kov, Soejev, Fomenko, Resjko; Trosjin, Moentjan, Weremejev; Onitsjenko, Boerjak, Blosjin. Bayern München: Maier; Hors- mann, Schwarzenbeck, Becken bauer, Dürnberger (Hansen); Roth, Weiss, en Schüster (Tor- stensson); Kappellmann, Rum- enigge, Wunder. KIEV Dinamo Kiev heeft er geen twijfel over laten bestaan een van de sterkste clubelftallen van de wereld te zijn. In de tweede wedstrijd om de Supercup tegen Bayern München toonden de overigens behoudend spelende Russen zich over alle linies heer en meester. Dit resulteerde in een verdiende zege van 2-0, nadat de eerste wedstrijd in München ook reeds in het voordeel van de sterke Russen was uitgevallen (1-0). De ploeg van trainer Dettmar Cramer mocht in de tweede helft weliswaar veelvuldig aan vallen, maar het gemis van Gerd Müller en Uli Hoeness deed zich te zeer gelden. De evenals Sepp Maier onzeker spelende Russische doelman Roedakov liet de bal weliswaar vele malen glippen, maar Rum- enigge, Kapelmann en Schüster waren niet bij machte ervan te profiteren. De taktiek van Bayern München Meer dan honderdduizend toe schouwers volgden gisteravond het duel in het stadion van Kiev. Vele duizenden moesten buiten de poorten blijven. De belang stelling was zo groot, dat het stadion meermalen had kunnen worden uitverkocht. Zelfs uit het op zevenduizend kilometers liggende Wladiwostok waren aanvragen voor kaarten binnen gekomen. Supervoetballer Oleg Blosjin vestigde met het scoren van twee doelpunten weer nadruk kelijk de aandacht op zich. Twee weken geleden besliste hij in München met een weergaloze solo de strijd in het voordeel van de Russen. Gisteravond leg de hij vijf minuten voor de rust de basis voor de tweede over- Alle (Duitse) hens aan dek om een doorbraak van Onitsjenko te verhinderen. winning door onweerstaanbaar langs Schwarzenbeck te snellen en vervolgens de zwakspelende doelman Sepp Maier kansloos te laten. HAARZUIVER Acht minuten na de rust toonde Blosjin opnieuw zijn schietvaar digheid. Nadat een van zijn meestal onstuitbare dribbels was vastgelopen op de te fel ingrijpende Schwarzenbeck nam Oleg Blosjin zelf de vrije schop. Ondanks de muur van Bayernspelers schoof de Rus de bal haarzuiver in de voor Maier onbereikbare hoek. Dinamo Kiev vond deze voor sprong meer dan voldoende. Trainer Loebanovski dirigeerde zijn spelers naar de achterste linies waar een indrukwekkend schuifspelletje werd uitgevoerd. De Duitsers spanden zich tot het uiterste in een voet tussen de combinaties te zetten, maar kon den niet verhinderen dat zij bij tijd en wijle gedeklasseerd wer den. Pax Christ! zon zich meer moeten toeleggen op veilig heid en bewapening. Er ii een grote leemte op dit gebied, nu vrede - terecht ook bet hele ontwikkelingsprobleem om vat. Dit constateerde drs. Hyl- ke Tromp van het polemolo- gisch instituut van de univer siteit van Groningen te Zeist tijdens de algemene vergade ring van de katholieke vredes beweging Pax ChristL Volgens drs. Tromp ontbreekt het aan een diepgaande diag nose. Nu gaat men uit van het systeem van onafhankelijke staten en van de opvatting dat geweld soms de meest juiste oplossing is. Men denkt dat het niet anders kan en dat uiteindelijk alle vormen van geweldloosheid falen. Hij zei ervaren te hebben dat veel militairen niet weten wel ke strategie zij ondersteunen. Ditzelfde geldt voor werkers in de wapenindustrie. Een op de vier wetenschappers in de wereld heeft te maken met bewapening. Op scholen, waar wel groepen bezig zijn met de derde wereld, hoort men nau welijks iets over bewaoening. Vaak vecht men tegen de wie ken en niet tegen de molens. Het verzet tegen de Starfigh- ter-opvolger noemde hij symp toombestrijding. Dit leidt tot frustratie en tot het opgeven van elke aktie. In tegenstelling tot bijvoor beeld Zweden, is men in Ne derland - ook in vredesbewe gingen - onvoldoende geïnfor meerd. De goegemeente - al dus Tromp - is misleid over de ontwapeningsakkoorden, die in feite afspraken zijn over vermeerdering van bewape ning tot een bepaald plafond. Drs. Tromp gaf toe dat de wapenindustrie op dit moment nodig is voor de economie, maar dit hoeft niet zo te blij ven. Hij herinnerde eraan dat minister Duisenberg in zijn proefschrift heeft aangetoond dat de economie in twaalf jaar aan de ontwapening kan wor den aangepast Vice-voorzitter mr. H. Droesen deelde mee dat Pax Christi met het Interkerkelijk Vredes beraad eind deze maand zal deelnemen aan de hoorzitting van de Kamer over de ontwa peningsnota. Ook is de bewe ging aktief bij de voorberei ding van een nationale com missie voor de bewustwording van veiligheidsvraagstukken. Het is de bedoeling dat vanuit deze commissie aktiviteiten worden begeleid en betaald met overheidssubsidie, zoals dit reeds gebeurt op het ter rein van de ontwikkelingssa menwerking. De vergadering koos tot leden van het landelijke bestuur van Pax Christi: pastor Rob Kur- vers, drs. Herman de Lange, mej. Mieke Bossers, broeder Wil Matti, drs. Leo Mesman en mevr. Jajo ten Berge-Henne- man. Korte metten De bisschoppenconferentie heeft de Nederlandse verta ling van de volgende rituelen goedgekeurd: de wijding tot bisschop, de professie van re ligieuzen, de ziekenzalving en de pastorale zorg rond de zie ken, de uitvaartliturgie, de heilige communie en de vere ring van de eucharistie bulten - de mis. Mgr. Bluyssen, refe rent van de bisschoppen voor de liturgie, die momenteel in Rome is, zal de vertalingen aanbieden aan de nieuwe con gregatie voor de sacramenten en de eredienst. Mgr. Bluyssen is in gezelschap van dr. Pk. Bür, voorzitter van de Natio nale Raad voor Liturgie en vicaris van het bisdom Rot terdam. Mgr. SL Kuijpers, oud-bis schop van Paramaribo, zal morgen zijn gouden priester feest vieren. Sinds 1938 ver blijft hij al in Suriname, dat in 1958 van apostolisch vica riaat tot bisdom werd verhe ven. Mgr. Kuijpers werd de eerste bisschop, hetgeen hij bleef tot 1971, in welk jaar hij werd opgevolgd door de eerste Surinaamse bischop, mgr. A. Zichem. Mgr. Kuijpers is in Suriname blijven wonen, waarmee hij zich vergroeid voelt Paus Paulus heeft zondag op het plein voor de Sint Pieter een groep zieken en ouden van dagen het sacrament der zie ken toegediend. Hij wilde daarmee verduidelijken, dat het sacrament der zieken (voorheen ook wel H. Oliesel of laatste sacramenten ge noemd) geen kerkelijke beves tiging is van een medisch doodvonnis, maar een geeste lijke en sacramentele hulp bij het ziek zijn. Het was de be doeling van het tweede Vati caans concilie, dat dit sacra ment niet alleen in gevaar van sterven wordt toegediend, maar - soms meerdere malen - aan ernstig zieken of bejaar den. Ook de ruim duizend Neder landse katholieken, die mo menteel ter bedevaart in Rome zijn hebben bovengenoemde plechtigheid bijgewoond, na een heilige mis, geconcele breerd door mgr. Bluyssen van Den Bosch en mgr. Simo- nis van Rotterdam. Brabantse vendelzwaaiers, die door de paus speciaal werden begroet, brachten een vendelgroet De paus vroeg hernieuwde aan dacht voor het rozenkransge bed juist met het oog op de grote problemen van deze tijd. De toenemende druk op de kerken in Tsjecho-Slowakije heeft ook daar nu geleid tot het ontstaan van ondergrond se religieuze publikaties, die in karakter overeenstemmen met de „religieuze samisdat" in de Sowjet-Unie. Naar uit Praag wordt gemeld, circuleren de laatste tijd, voor al onder de katholieke bevol king van Slowakije berichten, waarin de aanvallen van het regime tegen de kerk en de houding van priesters en gelo vigen, die zich hiertegen ver zetten, worden geregistreerd. In de publikaties worden de gelovigen vooral opgeroepen, de schendingen van de offi cieel nog altijd bestaande wet telijke bepalingen ten opzichte van vrijheid van godsdienst en van meningsuiting, niet zonder meer te accepterea Bijzondere aandacht heeft de ze ontwikkeling gekregen in verband met een vlugschrift. dat in verscheidene steden en dorpen van Midden-Slowakije is verspreid. De bevolking vond het vlugschrift, dat was ondertekend met „Uw kath olieke broeders en vrienden" in de brievenbus. De staatspo litie reageerde onmiddellijk hierop met het afzetten van hele huizenblokken en het doorzoeken van de brieven bussen. Ondanks deze massale actie slaagde men er niet in, de vervaardigers van het vlug schrift te pakken te krijgen. De militaire regering van Chi li heeft de verblijfsvergun ning ingetrokken van de Lu therse bisschop Helmut Frenz (43), bisschop van de evange lisch Lutherse kerk in Chili. Volgens een bericht in het in Santiago verschijnende dag blad „La Segunda" motiveert de Chileense junta zijn beslis sing met de beschuldiging, dat bisschop Frenz „staatsvijandi- ge" activiteiten ontplooit en een ernstige belasting vormt voor de binnenlandse veilig heid en rust van het land. De maatregel tegen bisschop Frenz werd genomen, terwijl deze deelnam aan een verga dering van de Lutherse We reldbond in Genève. De echt genote van de bisschop en zijn kinderen bevinden zich nog in Santiago. Voordat het bericht van zijn uitwijzing bekend werd, had bisschop Frenz in Genève meegedeeld, dat het aantal ar restaties in Chili op het ogen blik weer toeneemt. Ook leden van het kerkelijk vredescomité blijven er niet van verschoond. Een van hen is mevrouw Geor- gina Ocaranza. Zij is in ver wachting. Zij werd drie weken geleden gearresteerd. Van haar ontbreekt momenteel elk spoor. Het kerkelijk vredescomité, waarin de meeste kerken van Chili samenwerken, is sedert de militaire machtsovername bijzonder actief geweest voor de gevangenen, terwijl het bo vendien vele Chilenen via bui tenlandse ambassades kans heeft gegeven aan arrestatie te ontkomen. Bisschop Frenz is voorzitter van het vredescomité samen met de r.k. bisschop Aristia Ruiz. Deze werd in maart van dit jaar overgeplaatst van San tiago, waar hij hulpbisschop was, naar het achthonderd ki lometer van Santiago gelegen Copiapo, waarvan hij aposto lisch administrator werd. Het hoofd van de nationale Armeense kerk, Katholikos Vasgen I heeft tijdens een be zoek aan Londen gewag ge maakt van een krachtige ople ving in het godsdienstige le ven in de Sowjet-Unie Het aantal doopsels is de laatste jaren verveelvoudigd. In Armenie Armenië wordt al zeventig procent van de kinde ren gedoopt en op het platte land zelfs bijna honderd pro cent. Ondanks de zware beper kingen aan de godsdienstige opvoeding gesteld, nemen vele jongeren aan de godsdienstige vieringen deel. De groeiende belangstelling van de Armenen voor de kerk blijkt ook uit de toenemende financiële steun van de gelovi gen aan de kerk. In de afgelo pen twee decennia is deze hulp tot het elfvoudige gestegen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10