C.N.V. Straks zwakke plek in Vakbeweging Guerilla s tri j der s kapen vliegtuig na overval op kamp £eidóe0ommtt BEZUINIGINGEN ZIJN VERRAAD AAN NAVO Kardinaal: Schisma lijkt verder dan ooit Surinaamse oppositie vrijdag naar huis AWBZ keerde bijna drie miljoen uit IN ARGENTINIË FORD NAAR TOP INDUSTRIE LANDEN Meer Nederlanders op vakantie dan verwacht Marinevrouwen in geweer: Extra bezuiniging op defensie moet doorgaan Voorzitter bouwbond N.KV. Winst voor Oostenrijkse socialisten Arafat: Nieuw akkoord verhoogt risico oorlog MAANDAG 6 OKTOBER 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 7 Weeroverzicht Den Haag De stichting Cen traal Administratie Kantoor Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten, het centrale betaal- kantoor voor deze wet, heeft in 1974 ruim 2,9 miljard aan ver- pleegkosten betaald. Dat was bijna 538 miljoen of 22,5 pet. meer dan in 1973, toen de stich ting bijna 2,4 miljard aan verpleegkosten uitgekeerde De toeneming van het uitgekeer de bedrag werd in hoofdzaak veroorzaakt door de stijging van de verpleegprijzen, meldt het jaarverslag. Het gemiddelde uit gekeerde bedrag per dag liep op van 74,77 in 1973 tot 89,51 in 1974, een stijging van 14,74 ofwel 19,7 pet. Het totale aantal patiënten, dat onder de in de AWBZ geregelde verzekeringen een uitkering ontving (met uit zondering van de patiënten die ten laste van de AWBZ in zie kenhuizen werden verpleegd) steeg van 85.266 eind 1973 tot 87.062 eind 1974. BUENOS AIRES (Ttr) Bij een gecombineerde actie hebben Argentijnse guerilla-strijders gisteren een militair kamp overval len, de plaatselijke luchthaven bezet en een Boeing-737 van de staatsmaatschappij Aerolineas Argentinas gekaapt. Volgens officiële berichten vie len ongeveer 60 guerrillastrij ders om vier uur in de middag het hoofdkwartier van het 29ste regiment berginfanterie in de stad Formosa (1.000 kilometer ten noorden van Buenos Aires) aan. Zij stuitten echter op heftig verzet van de militairen; volgens het leger hebben 11 soldaten en 15 aanvallers daarbij het leven verloren. Tegelijkertijd kaapten andere verzetsstrijders de Boeing die op weg was van Buenos Aires naar Formosa en dwongen de vlieger tot de landing op de luchthaven „El Pacu". Een der de groep had inmiddels de luchthaven bezet De passagiers mochten het vliegtuig verlaten, waarop het toestel met de guerrilla-strijders ,die hadden deelgenomen aan de acties tegen het kamp en het vliegveld vertrok. Het toestel had maar brandstof voor een uur vliegen en de ka pers lieten het landen op een veld bij een Estancia, een vee boerderij 80 kilometer van San ta Fé.'De kapers lieten de be manning vrij en slaagden er in te ontsnappen voor de politie arriveerde. Zij vorderden hier voor verscheidene auto's en strooiden spijkers op de weg u;n achtervolging te bemoeilijken. NEW YORK President Ford heeft besloten een economi sche topconferentie van de belangrijkste industrielanden bij te wonen. In principe is een akkoord bereikt tussen de V.S., Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en Japan om voor het eind van dit jaar een topconferentie in Parijs te houden. Verwacht wordt dat Canada en Italië ook aan deze conferentie zullen deelnemen. DEN HAAG (ANP) Dit seizoen zijn er meer dan zeven miljoen Nederlanders met vakantie geweest, een aantal dat boven de verwachtingen ligt, aldus drs. D. J. Engelen, directeur toerisme van de ANWB. Als oorzaak hiervoor kan men aanmerken dat men de gemiste vakantie van 1974 wil inhalen of dat men een voorschot wilde nemen op de vakantie van 1976. Dit laatste in verband met de onzekere economische situatie. De tendens van een vakantie aan het strand naar een doe-vakantie heeft zich ook dit jaar weer gemanifesteerd, alsmede toegenomen vakanties in de sector kamperen. Opvallend is tevens dat de binnenlandvakantie steeds meer in trek komt Er is dit jaar meer gebruik gemaakt van de particuliere auto dan in 1974 H<*t aantal reis- en kredietbrieven dat werd afgegeven is gestegen van 614.000 tot 740.000, „uniek" in de ANWB-geschiedenis, aldus drs. Engelen. Debat om de ping-ping-ping DE TIJD DAT IN NEDERLAND de behandeling van een onderdeel van de fiscale regeringspolitiek een hoogtepunt in parlementaire discussies kon worden, lijkt voorbij. Ook voor 1976 zijn de voorge stelde belastingmaatregelen slechts een detail in de grootscheepse worsteling van minister Duisenberg om te voorkomen dat de samenleving (overheid inclusief) de economie gaat doldraaien en daarmee een nationaal faillisement binnen de deur krijgt Omdat de overheid hierin een belangrijke rol speelt, blijft het overheids budget hoofdzaak in het politieke leven. Een heel ernstig punt voor 1976 is dat het overheidsbudget bij lange na niet sluitend te maken is. Op Prinsjesdag hebben we al geschreven, dat minister Duisen berg in dit opzicht voor de toekomst ernstige risiko's neemt Als de produktie weer gaat tegenvallen en/of de werkgelegenheid verder verslechtert, staat voor ons vast dat kabinet op Prinsjesdag 1975 voorstelde te grote risiko's te nemen. INTUSSEN BLIJFT HET KAMERDEBAT over de „ping.ping,- ping" - de behandeling dus van concrete maatregelen op belasting gebied als onderdeel van de totale budgetaire politiek de moeite van het maken van kanttekeningen waard. Het meest spectaculair is hierbij niet de wijziging in loon- en inkomstenbelasting, al hoopt Duisenberg door verhogingen en verlagingen uiteindelijk toch een dikke half miljard meer te vangen. Dat voorgesteld wordt de tijdelijke verlaging op die belasting en op enkele andere nog met een jaar te verlengen, zal ook geen „hete brei" betekenen; wie 300 gulden meer moet gaan betalen, maakt zich niet meer of minder druk dat het theoretisch ook meer had kunnen zijn. Met die verlaging is bij het uitrekenen van de verhogingen ongetwijfeld rekening gehouden en als de regerng volgend jaar besluit voor 1977 de verlaging ongedaan te maken, is dat een gemakkelijk middel om meer te krijgen. Nee, wij zoeken de hete brei eerder in de hoek van de niet-directe belastingen. DAAR HAKT HET MES diep in, al klinkt het enkele malen uitgespeelde argument dat die belastingen afgelopen jaren in druk reëel achter gebleven zijn bij algemene prijsstijgingen als troost Maar dan de troost van: „We hadden je al eerder kunnen inpak ken". Dit geldt zeker voor de voorstellen tot verhoging van de motorrijtui genbelasting, die in hun huidige vorm nooit gebruikt zullen mogen worden met het nevenargument dat dit ook helpt de ruimtelijke problemen op te lossen.. Want de regering kijkt alleen naar het hebben van een auto, niet naar het ermee rijden. De Kamer zal de regering ongetwijfeld met rekensommetjes voorrekenen dat afremming van het autorijden haar meer geld kost dan bespaart Zal de accijnsverhoging minister Duysenberg niet veel moeite kosten, het opkrikken van BTW-tarieven des te meer. Want ook daar is de behoefte aan geld beter gemotiveerd, dan de deugdelijk heid van de maatregelen. De Bilt: Het weer in onze omge ving komt geleidelijk meer on der invloed van een gebied met hoge barometerstanden. Er wor den perioden met zon en over wegend droog weer verwacht Een front zal zich morgen dicht bij ons land bevinden, maar de aktiviteit ervan is gering en zal zich hoofdzakelijk beperken tot wat wolkenvelden. Aan de west flank van bovengenoemd hoge- drukgebied heeft zich ten west en van Ierland een rug opge bouwd. Hierdoor zullen oceaan storingen moeilijk tot onze stre ken kunnen doordringen, waar door het weer bij ons vrij rustig herfstweer zal worden. Frontale storingen veroorzaakten in het weekend vooral in het noorden van ons land regen en wind. Tijdens de passage van een front in de nacht van zaterdag op zondag viel er in de noorde lijke provincies 6 tot lOmm re gen. Vooruitzichten voor woensdag. Perioden met zon en overwe gend droog. Temperaturen overdag om streeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers; Voor woensdag Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp. omstreeks 11 graden Max. temp. omstreeks 17 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Zd-Lirr.burg Aberdeen Helsinki Casa Blanca Istanboel Las Palmas Frans protest tegen Nederlands vakantiedorp BOURG SAINT ANDEOL (AFP) Circa vijfhonderd be togers hebben zaterdagmiddag in Bourg Saint Andeol (Afrde- che) in Zuidoost-Frakrijk een protestoptochtgehouden tegen de bouw van een vakantiedorp voor Nederlanders op een ter rein van veertig hectaren. Een actiecomité, heeft het ont slag geëist van de burgemeester. De bouw van het vakantiedorp, dat zesduizend vakantiegangers (gelijk aan het inwonertal van Bourg Saint Andeol) zal kunnen herbergen, moet tegen het eind van het jaar beginnen. DEN HAAG (ANP) In een open brief aan „alle goedwil lende Nederlanders, dus ook aan regering en politieke par tijen" hebben de vrouwen van het marinepersoneel geprotes teerd tegen de aangekondigde bezuinigingen bij de marine. Ze vinden het verontrustend en beschamend, dat het in ons land al zover is gekomen, dat de marine zelf met marinema- terieel moest gaan demonstre ren (de vlucht van de Neptu nes boven Den Haag) en de marinevrouwen menen, dat zij nu de alarmbel horen luiden, die oproept tot wat zij noemen het innemen van onze plaatsen in een tijd van gevaar. In de brief wordt het „ver raad" genoemd, dat een nog geen tien maanden geleden door de regering gedane belof te aan de Navo-partners, dat er geen verdere inkrimping van de marine zou komen, nu teniet wordt gedaan. Tenslotte leggen de marinevrouwen er de nadruk op, dat zij het recht hebben om te eisen, dat de marine is voorzien van het be ste materieel en dat de mensen de beste opleiding krijgen die mogelijk is. Alleen met deze optimale garantie kan de ma rine in onverwachte situaties het hoofd bieden, aldus de ma rinevrouwen in hun open brief. Hongerstaking Om de aandacht op hun problemen te vestigen zijn zater dagavond ongeveer 25 Marokkanen in de voormalige r.k.-kerk „De Duif' aan de Prinsengracht in Am sterdam in honger staking gegaan. Zij eisen van de Marok kaanse consul de on middellijke uitgifte van nieuwe paspoor ten, zonder welke zij niet aan een ver blijfsvergunning kun nen komen. De actie is georganiseerd door het comité van Ma rokkaanse arbeiders. De actie duurde van morgen nog voort PvdA-partijraad tot kabinet: WENEN De socialistische partij (SPOE) van bondskanse lier Bruno Kreisky is bij de gisteren in Oostenrijk gehou den parlementsverkiezingen als overwinnaar uit de bus geko men, De al vijf en een half-jaar met absolute meerderheid rege rende socialistische partij (SPOE) krijgt 94 zetels in het 183 zetels tellende parlement. Oostenrijkse volkspartij (OEVP), de grote rivale van de socialisten, kan rekenen op 80 zetels en de liberale vrijdheids- partij (FPOE) tot 12. In het hui dige parlement hadden de socia listen 93 zetels, de volkspartij 80 en de liberalen 10. Kanselier Kreisky brengt zijn stem uit. (Van onze correspondent Frans Wijnands) Rome „Een schisma in de Nederlandse kerk is thans ver der verwijderd dan ooit Dege nen die afwijkend denken over wezenlijke zaken stichten geen nieuwe kerk, ze verwijderen zich alleen van de kerk". In deze duidelijke bewoordin gen heeft kardinaal Alfrink zich uitgelaten tegen de kerkelijk re dacteur van het vooraanstaande blad „Corriere della Sere", die met een collega van „D Tempo" een interview met kardinaalAl- frink in Utrecht heeft gehad. De kardinaal stelt daarin onder meer dat de huidige problemen in de Nederlandse kerkprovin cie niet groter, kleiner of acuter zijn dan in andere landen. Het verschil is volgens de kardinaal dat de Nederlander vanuit een traditie van democratie en tole rantie, in veel grotere vrijheid zijn taal gebruikt, spontaner antwoorden geeft die niet altijd, of meestal niet, nauwgzet zijn voorbereid. Het hart op de tong dus. „Maar wanneer men de bis schoppen de schuld zou willen geven, dat zij de hoogstverant- woordelijken in de kerk min of meer tot wanhoop hebben ge bracht met problemen die door de bisschoppen gecreëerd zou den zijn, dan begaat men een grote onjuistheid. Niet de bis schoppen hebben die problemen veroorzaakt. Wij hebben ge tracht die in te perken en de beste oplossing ervoor te zoe ken, daarom lijkt een schisma verder dan ooit". De kardinaal acht zijn opvol ging een moeilijke zaak. Een man die te kil, te autoritair zou zijn, die zich zou afsluiten voor de dialoog zou fataal kunnen zijn voor de kerk in Nederland, maar geen katholiek in Neder land niemand uitgezonderd zou nu een realpolitik willen". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Surinaamse parlementaire oppositie die met twintig man sterk in Nederland verblijft is van plan eind deze week terug te keren naar Suriname om daar mee te werken aan de grondwettelijke totstandkoming van de onaf hankelijkheid. In oppositiekringen wint steeds meer de mening dat nu de Surinaamse regering garanties heeft gegeven voor de veiligheid van enkele leden die zich bedreigd voelen, het geen zin heeft het parlementaire werk op te houden. De beslissing van de oppositie is mede beinvloed door de gesprekken die oppositieleider mr. Lach- mon vandaag met premier Den Uyl en minister De Gaaf Fortman heeft gevoerd. Beide bewindslie den hebben sterk aangedrongen op een loyale houding van de oppositie bij de totstandkoming van de onafhankelijkheid. Bovendien zou premier Arron van Suriname hebben toegezegd onmiddel lijk na de onafhankelijkheid verkiezingen uit te schrijven. De beslissing van de oppositie vrijdag a.s. te vertrekken betekent dat volgende week in het Surinaamse parlement de behandeling van de nieuwe grondwet kan worden afgerond. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De extra-bezuinigingen op defensie, die het kabinet- Den Uyl onder enig voorbehoud heeft beloofd voor 1977 en 1978 (resp. van 230 en 260 miljoen gulden), moeten in ieder geval worden uitgevoerd. De partijraad van de PvdA heeft dit zaterdag in Utrecht in een resolutie van de regering geëist Een nog verdere bezuiniging op de begroting voor 1976, ten bedrage van 105 miljoen, zal het kabinet niet meer moeten laten afhangen van een eventueel positief resultaat van de besprekingen in Wenen over wederzijdse troepenverminderingen. Die besprekingen lopen niet erg vlot, vindt de partijraad; daarom moet volgend jaar alsnog die 105 miljoen gulden worden bezuinigd. Over de bezuinigingen van 230 en 260 miljoen voor 1977 en 1978 bestaat verschil van mening tussen de regering en de PvdA-partij- raad. De regering wil die bezuinigingen pas doorvoeren als daar concrete projecten voor gevonden zijn; de PvdA-partijraad wil die bezuinigingen in ieder geval door laten gaan, ook als er geen projecten voor worden gevonden. De partijraad was bepaald mild ten opzichte van het kabinet Fractieleider Van Thijn stelde een nieuwe samenwerking met KVP en ARP nadrukkelijk afhankelijk van de opstelling van die partijen tegenover de grondpolitiek, vermogensaanwasdeling, de wet op de ondernemingsraden en de structuurnota over de lands-economie. Partijvoorzitter mevrouw Van den Heuvel kondigde de vorming aan van een actiecomité dat het verzet in Spanje met alle (ook financiële) middelen zal steunen. „Het mag niet zo worden als met Portugal, toen pas werd gereageerd toen de revolutie al op gang was gekomen", aldus mevrouw Van den HeuveL Fraktievoorzitter Ed van Thijn in gesprek met partijvoorzitter mevr. I. van den Heuvel op de zaterdag in Utrecht gehouden vergadering van de partijraad van de PvdA. (Van onze parlementaire redaktie) UTRECHT Het CNV en zijn bonden kunnen wel eens de zwakke plekken worden in het front van de Nederlandse vakbeweging als NW en NKV steeds nauwer gaan samenwerken, voorshands door middel van hun zware federatie. Voorzitter Leo Brouwer van de bouw- en houtbond NKV dit vanmorgen erkend in een toespraak tot zijn organisatie, die twee dagen vergadert over het aangaan van een zware federatie met de bouwbond NW (samen straks 185.000 leden) tellend. Het CNV houdt zich buiten deze federatie en ook buiten die van de vakcentrales. Volgens Brou wer komt dit door een te domi nerend gevoel van eigenwaarde en een daarmee samenhangende neiging tot isolement bij de pro testantse christenen. Maar er zijn ook wezenlijke verschillen van opvatting tussen het CNV enerzijds en NW en NKV an derzijds: het CNV is vriendelij ker ten opzichte van de bestaan de maatschappelijke orde en toont een grotere neiging tot samenwerking met hen die deze orde in stand willen houden, aldus Brouwer. „Dit kan het CNV wel eens tot een zwakke C in de vakbewe ging maken", zei hij bezorgd, „maar het is toch ook een ach terhoede gevecht met weinig kans van slagen vond hij". Een van de tegenspelers van de nieuwe federatie, de onderne-, mers in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf liet meteen uitko men dat de federatie nu geen monopolie positie krijgt. Gast spreker S. J. van Eykelenburg, voorzitter van het A VB, vroeg zich af of de nieuwe constellatie het mogelijk zal maken op de zelfde voet door te gaan in het overleg. Vrijheid van organisa tie geeft anderen de vrijheid om zich op andere wijze te organi seren zei hij. „Pluriformiteit heeft een goede samenwerking binnen de bedrijfstak nooit in de weg gestaan", aldus de heer van Eykelenburg die de hoop uitsprak dat dit zo zal blijven. De AVB-voorzitter zei ook, dat hij niets voelt voor het verande ren van ondernemingsraden in personeelsraden, een zaak die menige vakbond op het ogen blik na aan het hart ligt Portugese mariniers staan in het gelid tijdens de plechtigheid waarmee gisteren in Lissabon de 65ste verjaardag van de Portuge se republiek werd gevierd. Op de voorgrond een oproep om op de P.S., de socialistische partij, te stemmen. President Da Costa Gomes heeft, teruggekeerd van een reis door de Sovjet-Unie en Polen, de militairen gewaarschuwd tegen reactionaire elementen, die de weerbaarheid van de strijdkrachten willen uithollen door het bevorderen van klassestrijd binnen de kazernes. WASHINGTON De kortgeleden tot stand gekomen Sinaï-over- eenkomst tussen Israël en Egypte heeft de kans op een oorlog In het Midden Oosten doen toenemen. Dit heeft Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), ver klaard in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad U.S. News and World Report. In de nieuwe overeenkomst, aldus Arafat, is geen rekening gehou den met de fundamentele kwestie in het gebied, het Palestijnse probleem en de zaak van het Palestijnse volk. Arafat zei verder dat het inzetten van Amerikaanse deskundigen in de Sina'i-woestijn veel overeenkomst vertoont met het begin van de Amerikaanse interventie in Indo China.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7