DEN HAAG EN RC LENS AL EERDER IN DE CLINCH Ajax niet blij met Hertha J Rijvers: ,PSV kan voor rehabilitatie Nederlands voetbal zorgen in ChorzoW TON THIE: ,,Met terugspelen MANSVELD: HANS BRES: Fransen boden Jankovic beter contract IPSWICH LOOTTE TEGEN CLUB BRUGGE -X UiViUiJijil xc O PAGINA 9 op de doelman moet het lukken99 TON THIE (Van onze sportredactie) DEN HAAG - In de spelersgroep van FC Den Haag is de uitslag van de loting met enthousiasme ontvangen. Hoewel er nauwelijks iets bekend is van de tegenstander, durft vrijwel iedereen zich in optimistische termen uit te laten. Zoals doelman Ton Thie. „Ik geloof dat het met wat terugspelen op de doelman wel zal lukken". Een grapje met een wrange bijsmaak, doelend op de teleurstellende resultaten tegen NAC en Vejle. „Ik heb een rot week achter de rug. Soms krijg ik door alle reacties het idee, of het allemaal mijn schuld is". Thie troost zich met de gedachte, dat er met de wedstrijden tegen RC Lens veel goed gemaakt kan worden. „Van wat ik in vroegere ontmoetingen met Franse ciubs heb ervaren, weet ik dat het altijd goede ploegen zijn. Binnenkort spelen we tegen het Franse nationale team. Wel na de Europa Cupduels. Het was nu uitstekend uitgekomen, als die wedstrijd eerder was geweest Dan hadden we wat meer geweten". Het neemt toch niets van Thie's optimisme weg. „Ik geloot wel dat we het kunnen redden". „Eerst thuis gunstig voor toeschouwers AAD MANSVELD (Van onze sportredactie) DEN HAAG Volgens Aad Mansveld is de loting „zeer gunstig". De Haagse aanvoerder had Lens al bij voorbaat bij de clubs gerekend, waartegen zijn ploeg een aardige kans zou maken. Van het Franse team kent Mansveld alleen de Joegoslaaf Jankovic, voor wie FC Den Haag de meeste interesse had. Het feit dat de eerste wedstrijd thuis gespeeld wordt vindt Mansveld gunstig in verband met het publiek, omdat de spanning er dan nog in zit. Weliswaar zou eerst een uitwedstrijd het voordeel hebben dat dan in Frankrijk naar een gehjkspel of klein verlies gestreefd kan worden, om vervolgens in Den Haag de slag te slaan. Maar toch bestaat er veel optimisme bij de Haagse libero. „Supporters mee naar de uitwedstrijd99 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Hans Bres is ook optimistisch. „Ik kan me sterkere tegenstanders indenken, hoewel tegenwoordig moeilijk te zeggen is welke clubs sterk of zwak zijn". Volgens Bres geldt internationaal dezelfde toestand als in Nederland: „een grote middenmoot waarin voortdurend van plaats wordt gewisseld. Bijna geen wedstrijd is nog te voorspellen". Op financieel gebied in elk geval ziet Hans Bres voordelen voor de FC Den Haag, omdat de afstand maar zo'n 300 kilometer bedraagt Vervoer, per vliegtuig is nu niet noodzakelijk, zodat de onkosten voor de club niet zo hoog komen te liggen als bij de wedstrijd in Denemarken. „De korte afstand kan dan ook een gunstige uitwerking hebben op het aantal supporters dat hun club bij de uitwedstrijd wil steunen". LENS - RC Lens de volgen de tegenstander van FC Den Haag in het Europese toernooi voor bekerwinnaars leek het vorig seizoen elk uitzicht op een hoopvolle toekomst te missen. De twee belangrijke Polen uit het eerste elftal Szabir (33 jaar) en Gregorszyk (35 jaar) stopten met voetballen vanwege hun leeftijd, en het schrikbeeld van R C Lens, twee karaktervol le voetballers te moeten missen, liet zich gemakkelijk raden. Ja ren van inzet van trainer Arnold Sowinski (48 jaar, Fransman van Poolse afkomst) konden de pro vincieclub uit Noord-Frankrijk kennelijk niet uit het isolement halen. Dat was echter een misrekening. Sowins ki, al tien jaar werknemer van RC Lens, begreep voor welk dilemma de club stond, en sprak vooral met de Polen en de twee Franse internationals: Espoi en Bourdiras af, zich voor de volle 100 procent op de beker te concentreren. „Ik had het al die tijd best naar mijn zin bij R C Lens, en daarom gold het voor mij als een bepaalde verplichting iets terug te doen". Het succes was overweldigender dan ver wacht. Kwartfinalist R C Lens voelde zich na kwalificatie tegen F C Metz (met de uitslagen 3—1 en 3—4) al in de wolken. De club was nooit verder gekomen. Het veel aan de weg timmerende Paris St Germain zou in de halve eindstrijd wel aan het langste eind trekken. Maar een wonder. Hoe anders verliep de wedstrijd die na de normale speeltijd in 2—2 eind igde. Arnold Sowinski: „Ik durfde in de ver lenging haast niet meer te kiiken. Het kon toch niet waar zijn. R C Lens zou toch niet tot de finale doordringen?" Maar het was waar. R C Lens haalde het, en wat nog meer zei, als finalist van de beker had de club zich automatisch ge plaatst voor het Europa Cup-tournooi voor bekerwinnaars. Landskampioen St Etienne al inge schreven voor de Eruopa Cup I fun geerde immers als tegenstander. De fina le, in het Pare des Princes, met 50.000 toeschouwers, werd een onvergetelijk hoofdstuk met als hoogtepunten de twee doelpunten van Piazza en Larque van St Etienne. Ondanks een nederlaag verlieten de dolblije spelers van R C Lens met een ereronde het veld, zo verrukt waren zij over hun kwalificatie voor de Europa Cup II. Het betekende de eerste keer in het bestaan van de club, dat Europees "oetbal gespeeld ging worden. Arnold Sowinski werd vanaf die dag tot voetbalheld nummer een van het 40.000 zielen tellende stadje Lens gebombar deerd. Ook in het achterland, waar 300.000 mensen wonen, steeg de club zienderogen in populariteit. Het verbaas de daarom haast niemand dat Arnold Sowinski van R C Lens begin dit seizoen meer financiële armslag kreeg. Vooruitlopende op de toenemende be langstelling voor de club, die tegenwoor dig een gemiddelde van 17.000 toeschou wers bedraagt, kreeg hij een vrijbrief het elftal op twee plaatsen te versterken. De eerste speler die hij kocht was cen trumverdediger Winkler. Zijn inbreng moest het forse aantal tegentreffers (59 in het vorig seizoen) danig terugbrengen. Aan die opdracht voldoet Winkler nauwe lijks. Nog steeds, en vooral in belangrijke wedstrijden voor de Franse competitie, maakt de verdedigingslinie zelden een stabiele indruk. Wat wordt bewezen door recente uitslagen: Nice R C Lens 5—0.St. Etienne R C Lens 2—0 en R C Lens Bordeaux 3—2. De club staat hierdoor met zeven punten uit acht wed strijden op de derde plaats van onderen, waarbij rekening moet worden gehouden met een bonuspunt, dat in het totaal van R C Lens zit opgesloten. Om het aanvallende voetbal in Frankrijk te bevorderen, is namelijk een bepaald systeem ingevoerd. De club die een wed strijd met een verschil van drie doelpun ten wint, zoals gebeurde bij R C Lens FC- Metz 4—1, komt in aanmerking voor een extra winst Het vertrek van de Polen kon volgens de leiding van R C Lens nooit alleen met Winkler worden opgevangen. Er moest daarom ook aanvallend versterkt wor den. Saillant detail van die ontwikkeling was, dat F C Den Haag en R C Lens in augustus elkaar al tegenkwamen. Beide clubs zaten namelijk achter Jankovic, de 29-jarige rechterspits van Rode Ster Bel grado aan. Tijdens de oefentrip van F C Den Haag in Joegoslavië werd met hem afgespro ken dat hij enkele dagen later naar Den Haag mee zou terugreizen om te bezien of Boskov's voorspelling („een snelle, technische aanvaller, die op René van der Kerkhof van PSV lijkt") ook in de prak tijk op waarheid berustte. Zijn zaakwaar nemer legde tenslotte uit dat Jankovic op dit aanbod niet inging; R C Lens had hem een beter contract aangeboden, en daar ging zijn voorkeur naar uit In de laatste Europa Cup wedstrijd van R C Lens tegen het Noordierse F C Homefarm (uitslag 6—0) kwam vast te staan hoe groot de invloed van de Joego slaaf op het elftal nu al is. Van al zijn voorzetten nam linkerspits Kaiser er drie op een schoen en een slof. Commentaar van de bejubelde Kaiser „De word geëerd voor de doelpunten, maar de meeste hulde komt eigenlijk Jankovic toe. Hij maakte het spel van R C Lens". Hoewel R C Lens zich niet aan een optimistische voorspelling waagt („De kansen zijn fifty fifty") geeft F C Den Haag zich over aan volle tevredenheid. Manager Eddy Hartmann: „Op de laatste bestuursvergadering hebben we een lijstje opgemaakt met clubs, die onze voorkeur voor de volgende ronde had den. In volgorde luidde onze prognose toem Anderlecht en R C Lens". Het resultaat van de loting in Zurich levert waarschijnlijk weer geen massale toeloop op het Zuiderpark op. R C Lens is bepaald geen topper in de eigen com petitie. Hartmann: „Ach, dat moeten we afwachten. Het is de tweede ronde, je weet nooit wat het publiek verlangt". Voorzitter Herman Choufoer heeft in Zu rich daarom het voorstel gedaan om, hoewel de eerste wedstrijd in Lens ge speeld had moeten worden, de eerste ontmoeting in het Zuiderpark te doen plaats vinden. PSV en Ajax moesten hun wedstrijden ook eerst uit spelen. Alle drie gelijk thuis en uit voetballen vond Her man Choufoer daarom bezwaarlijk. Aan de theorie dat thuis beginnen een nadeel is, weigerde hij gehoor te geven. Chou foer: ,Jk ben er in Zürich zelf over begonnen en ik geloof dat de publieke belangstelling in Den Haag ermee ge diend is. Wij krijgen nu het voordeel van de onbekende tegenstander". HANS DE BRUYN AMSTERDAM - Ajax is niet blij met Hertha BSC, de Berlijnse ploeg, die in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup als tegenstander zal fungeren. Trainer Rinus Michels liet er onmiddel lijk nadat het resultaat van de loting vanuit "Zu rich tot Amsterdam was doorgedrongen, geen en kele tijwfel over bestaan, dat hij Hertha BSC als een uiterst gevaarlijke te genstander beschouwt Michels: „Van de 31 mo gelijke tegenstanders is dit beslist een van de sterksten. Alhoewel ik door mijn verblijf in Spanje nauwelijks op de hoogte ben van de ware krachtverhoudingen in het Westduitse clubvoet bal, moet ik aannemen dat Hertha een van Duits land s sterkste ploegen is. Niet voor niets werd afge lopen zaterdag in een Bundesliga-wedstrijd Bo- russia Münchengladbach met maar liefst 3-0 versla gen." Michels weigert echter voorals nog aan te nemen, dat Hertha een einde zal maken aan de UEFA Cup-aspiraties van Ajax. „Het zal ontzettend moei lijk worden", meende hij. „Maar er zijn toch wel mogelijkheden om de der de ronde te bereiken. We bevinden ons nog in een opbouwfase, en ik mag RUUD KROL gewoon aannemen, dat we over drie wéken al weer een heel stuk verder zijn, waardoor we beslist kansen hebben via Hertha in de derde ronde te ko men". Soortgelijke geluiden vie len ook te noteren uit de monden van de meeste spelers. Gerry Mühren „Het zal natuurlijk niet meevallen. De loting had echter ook nog slechter uit kunnen vallen. Dan denk ik aan clubs als Bar celona en Ipswich Town. De vraag zal echter zijn, of Ajax over drie weken al rijp is voor zulk een krachtmeting als tegen Hertha. We boeken op het Michels: Beslist één der sterkste ploegen" ogenblik vooruitgang, maar of die progressie voldoende is om binnen kort Hertha uit te schake len, zal afgewacht dienen te worden". Onaangenaam Ajax' aanvoerder Ruud Krol toonde zich onaan genaam verrast door het resultaat van de loting. „Het had niet slechter ge kund". Aldus Ajax' nieu we ausputzer „Ik heb Hertha vorige week toevallig op de tele visie zien spelen tegen Bo russia, en ik moet zeggen, dat ik onder de indruk ben van de kwaliteiten van de Berlijnse ploeg. In alle linies hebben zij wel iemand rondlopen, die tot de Europese voetbaltop behoort. In de defensie is dat Kliemann, op het mid denveld Behr, en in de voorhoede Kostedde. Ik ben dan ook beslist niet gerust op de confrontatie met Hertha, alhoewel we natuurlijk beslist niet kansloos zijn, dacht ik dat Hertha op papier op dit moment iets meer moge lijkheden bezit". Unaniem Vrijwel unaniem zijn de spelers van Ajax het er over eens, dat de komen de confrontatie met het door ex-Oranjetrainer Georg Kessler geleide Hertha, voor Ajax een be langrijke test-case zal gaan worden. Piet Schrijvers daarover: „De grote nederlaag tegen PSV heeft ons wakker ge schud. Eigenlijk is dat pak slaag wel goed voor ons geweest Wij weten nu BERLIJN - Hertha's trainer Georg Kesslej was erg summier in zijn com mentaar op het feit dat zijn ploeg tegen Ajax had geloot „Met de komst van Rinus Michels is het spel peil bij Ajax weer met sprongen vooruit gegaan. Verder heb ik mijn spe lers gewaarschuwd dat men in Nederland meer waarde hecht aan het winnen van de Europa Cup dan het wereldkam pioenschap," aldus Kes sler. tenminste weer dat we er allemaal hard voor zullen moeten werken om tot goede prestaties te ko men. De vraag is echter, of we wel voldoende kwa liteit in huis hebben om ons met de top van Euro pa te kunnen meten. De wedstrijden tegen Hertha zullen ons daar een ant woord op moeten geven. Waarbij we natuurlijk on tegenzeggelijk in het voor deel zijn, dat we eerst ui- t moeten spelen. Houden we Hertha in Berlijn op een gelijkspel, dan kun nen we in de thuiswed strijd toeslaan. Maar nog maals, het resultaat in Berlijn zal sterk afhangen van de groei van Ajax in de komende weken". Rob Hartog Do selectie van Hertha BSC met bekende namen als Kostedde. Walbeek en uiteraard Kessler (geheel rechts. De elftalgroep van Ruch Chorzow. tegenstander van PSV. EINDHOVEN „Dat is zeker geen gemakkelijke tegenstander", was de eerste reactie van Kees Rijvers, trainer van PSV, toen hij hoorde dat zijn ploeg in het toernooi om de Europa Cup I met het Poolse Ruch Chorzow zou worden geconfronteerd. „Ik had geen voorkeur welke tegenstander wij zouden loten met uitzondering dan van de IJslandse club. Maar de overige teams zijn als lastig te kwalificeren". Rijvers die nauwelijks tijd heeft zijn tegenstander te gaan bekijken, hoopt wel dat zijn PSV'ers in Ruch voor reha bilitatie van het Nederlands voetbal zul len zorgen. Enkele weken geleden leed het Nederlands elftal in hetzelfde sta dion een smadelijke nederlaag van 41 tegen Polen. „Maar ik herhaal, gemakke lijk zal het niet zijn. In landen als Polen pleegt het publiek massaal achter zijn eigen club te staan en de spelers in 90 minuten naar een doelpunt toe te schreeuwen." Nog nooit De regerende Poolse kampioen Ruch Chorzow is de enige ploeg die nog nooit nit de eerste divisie is gedegradeerd. Net als MVV in Nederland. Elfmaal greep Ruch de nationale titel: 1933, 1936, 1938, 1951, 1953, 1960, 1967, 1968, 1973, 1974 en 1975. Tweemaal werd de Poolse beker gewonnen: in 1951 en in 1974. Ruch staat thans op de tweede plaats met 12 punten en twee punten achterstand. De ploeg won vijfmaal, ver loor tweemaal en speelde tevens twee keer gelijk. De doelcijfers zijn 15—8. Ruch Chorzow wordt getraind door de Tsjech Michal Vican. Het stadion dat de Polen bespelen heeft een capaciteit voor 35.000 toeschouwers. Vier spelers van Ruch zijn door de nationale coach Kazimierz Gorski uitge kozen voor de ploeg die op 15 oktober a.s. in Amsterdam aantreedt tegen Ne derland in de voorronde van het toer nooi om het Europees kampioenschap voor landenteams. Het zijn Zygmunt Maszcyk, tevens aanvoerder, Bronislaw Bula, die met zeven doelpunten de Pool se topscorerslijst aanvoert, Joachim Marx en Marian Ostafinski. In de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen elimineerde Ruch de Finse titelhouder Kuopio Palloseure niet erg overtuigend, want in Finland werd het slechts een moeizame 2—2, maar op eigen veld haal den de Polen fors uit 5—0. ZURICH Volgens de giste ren verrichte loting zal Ips wich Town, de bedwinger van Feyenoord, in de tweede ronde tegen Club Brugge, de forma tie van Ernst Happel spelen. Een andere opmerkelijke wed strijd is Lazio Roma—G F Bar celona. De loting voor de tweede ron de van het toernooi om de Europa Cupvoor landskam pioenen is: Skint Etienne (FRA>—Glasgow Rangers (Sch) Boruiiia Mtachengladbach (WdD—Ju- Ruch Chorzov (PoD-PSV (Ned) Benfica (Por)—Ujpeït Dotza (Hon) Hajduk Split (Joe)—RWD Molenbeek (Bel) Malmoe FF (Zwe>—Bayem München (Wdl) Derby County (Eng)—Real Madrid (Spa) Europa Cup voor bekerwtn- Ararat Jerevan (Rus)—West Ham United (Eng) Ein tracht Frankfort (Wld)—Atletico Ma drid (Spa) Wrexham (Wales)—Stal Rzeszov (Pol) Fiorentina Gta>—Sachaennng Zwickau COdl) BoavUta Porto (Por)—Celtic (Sch) Haiadas Vasutas (Hon)—Sturm Grac (Oos) Anderlecht (Bel)—Borac Banja Luka (Joe) FC Den Haag (Ned>-RC Lens (Fra) Toernooi om de Uefa Cup: Dundee United (Sch)~rC Porto (Por) Carl Zeiss Jena (Odl)-Stal Mielec (PoD Spartak Moskou (RuD-l. FC Köln (Wld) Slask Wroclaw (Pol)-FC Antwerp (BeD Rode Ster Belgrado (Joe)-HSV Ham burg (Wdl) Inter Bratislava (Tij)-Aek Athene (Gri) Sporting Lissabon (Por>—Vaiai Boeda pest (Hon) Oesters Vaexjoe (Zwe>—As Roma (Ita) Lazio Roma (lta)-CF Barcelona (Spa) MSV Duisburg (Wël>—Levski/Spartak Sofia (Bul) Torpedo Moskou (Rus)—Galatasargy

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9