Qwlóo-Oowtmit „Ik zal niet wijken voor het monster van de dictatuur99 Kabinet heeft economie bedorven SURINAAMS PARLEMENTSLID MEVROUW LIESDEK-CLARKE! Hoe duur wordt autorijden? 50 miljoen voor Portugal Twijfels over wetsontwerp geluidshinder Merkwaardig omeenDAF buiten beschouwing te laten. U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden Behoorlijk wat ruimte Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt Dust is merkwaardig om geen proefrit te makt ;en. Parlement in de knel [ADVERTENTIE NEDERLAND IS EN BLIJFT voorlopig een democratie, maar dat de spil van onze parlementaire democratie het parlement zelf! daarbij een ijzersterke positie inneemt, wordt twijfelachtig. Want de rol van pressiegroepen krijgt steeds meer betekenis. Deze pressiegroepen zijn zelf ook een erg heterogeen gezelschap, hoewel ze in twee hoofdsoorten te onderscheiden zijn: de „histori sche" pressiegroepen, als de vakbeweging, werkgevers, agrariërs, middenstand, onderwijs en daarnaast de actiegroepen die het produkt zijn van het ongenoegen over de eigentijdse samenleving of van het streven naar een onbegrensde democratisering. Beide soorten willen sterke invloed krijgen op het doen en laten van het politiek bedrijf. Ze werken onbedoeld eigenlijk in de richting van een nieuwe variatie op het idee van de corporatieve staat, al beweren sommige pressiegroepen dat ze kampioen-strijder zijn voor een democratie-aan-de-basis. VOLGENS DE ZUIVERE SPELREGELS van de democratie zou den de pressiegroepen voornamelijk contacten moeten zoeken met de volksvertegenwoordigende politieke organen, maar menig pres siegroep speelt het dubbelspel van relaties met het parlement en relaties met de regering of met regeringsorganen. Het is geen uitzondering dat door ministers aangetrokken speciale adviseurs uit het wereldje van de pressie-groepen afkomstig zijn. We zijn dan hogelijk benieuwd naar de inventarisatie, die premier Den Uyl op verzoek van het parlement van de verschillende adviseursschappen aan het maken is. En dat gaat dan nog uitslui tend om de formele, officiële adviseurs!! De enorme belangrijke rol van sociaal-economische vraagstukken i in onze samenleving heeft het feitelijk onvermijdelijk gemaakt, dat 1 sociale organisaties en het bedrijfsleven permanent bij het kabinet op bezoek komen, maar dit voorbeeld wordt in toenemende mate door andere permanente of incidentele pressiegroepen gevolgd. Zo doende komt de regering en casu quo ook de plaatselijke I overheid van verschillende kanten onder dubbele dnik te staan: I de druk van politieke, volksvertegenwoordigende en de rechtstreek se druk van pressiegroepen, waar tegenwoordig ook de politieke partijen zelf weer aan meedoen. DAARDOOR WORDT HET voor de volksvertegenwoordiging steeds moeilijker om bij haar wetgevende arbeid de eerste viool te blijven spelen. Met als gevolg dat de parlementaire democratie onderhevig is aan een even gevaarlijk inflatieproces als de nationa le economie. En het ergste is dat het parlement nauwelijks laat blijken dat het zich dit gevaar bewust is. Van een onzer verslaggevers Hazerswoude Als Nederland zich afzijdig blijft houden van de Creool se dictatuur die nu in Suriname heerst, waarbij alle democratische rechten worden vertrapt, komt na de onafhankelijkheid de grootste stroom Surinamers naar Nederland. Als politiek, vluchtelingen. Deze waarschuwing tot Nederland richt Albertine Liesdek-Clarke, de vurige Creoolse vrouw, die enkele maan den geleden de moed bad de rege ringscoalitie van premier Arron te verlaten, om samen met twee ande re leden, de Chinees Lee Kong Fong en de Javaan Somohardjo, te trach ten een raciale polarisatie te voor komen bij de nationale zelfstandig heid. Mevrouw Liesdek-Clarke, fel, maar weloverwogen formulerend heeft de oorlog verklaard aan wat zij her haaldelijk noemt „het monster dat in Suriname is losgelaten". Hiermee doelend op de taktieken die worden toegepast door de radicale minister van economische zaken mr. Eddy Bruma, die verklaard heeft dat het land wordt bestuurd door regering en volk en niet door het parlement. „In Suriname, een deel van het Ko ninkrijk worden de democratische rechten de grond ingeboord, nog voor de onafhankelijkheid. Door in timidatie en geweld probeert men de oppositie de mond te snoeren. Het is schandalig dat premier Den Uijl niet ingrijpt. De huurlingen van Ar ron en Bruma worden de straat op gestuurd en door de regering betaald om medeburgers te molesteren. En om de persoonlijke veiligheid van tegenstanders van het bewind te be dreigen. Per dienstauto, per bus, trekt dit legertje door de stad. Ik vind het schaamteloos dat de Surina mers die driehonderd jaar aan de Nederlandse borst zijn gevoed zich nu niet hier kunnen uitspuwen. In plaats van helpen gaat de Neder landse regering door met haar ver- deel-en-heers politiek. Er wordt niet geluisterd naar de stem van de zwij gende meerderheid, maar wel naar het kleine monster dat regering van Suriname heet Mevrouw Liesdek-Clarke accen- Albertine Liesdek-Clarke: on danks intimidatie toch terug naar Suriname tueert dat ze steeds heeft geloofd in het vredig samenleven van de bevol kingsgroepen. Daar wil ze nu voor vechten. „Het is mijn volk dat onder de voet wordt gelopen. Ik heb nooit geloofd in de Hindostaanse dictatuur. Ik wil ook niet geloven in de negerdicta tuur, die Bruma wenst te voeren met zijn pseudo Marxistische en Leninis tische gezwijmel over Cuba en Guy- na waar hij zegt zijn inspiratie aan te ontlenen." De felle politica: Het grootste deel van de Surinaamse bevolking staat achter me. Mijn achterban wordt gevormd door de Javanen van So- mahardjo, de Chinezen van Lee Kong Fong en de 120.000 Surinamers die nu in Nederland zitten en zijn gevlucht uit onvrede met de toestan den in hun geboorteland. Lee Kong Fong: drie maan den ondergedoken op Aruba, Columbia, Parijs en nu in Ne derland Het is duidelijk dat ze niets wil weten van een verzoening met Ar ron. Hij heeft me de hand afgewe zen. Hij is niet te vertrouwen. Hij heeft gezegd dat hij het immoreel zou vinden om met me te praten. Hij denkt: Die Albertina is maar een vrouw. Een ornamentje. Ik behoef met haar geen rekening te houden. Hij heeft hiermee duidelijk de plank misgeslagen. Ik vecht door en ga niet op de vlucht Voor niemand. En voor niets." Op de vraag in hoeverre de berich ten dat ze zou zijn omgekocht juist zijn, reageert ze geagiteerd. „Dat is je reinste flauwekul. Laat ik U dit vertellen. Want u daagt me uit. De regering Arron heeft me miljoenen aangeboden, als ik er voor zou zor- Salem Somohardjo: steun vragen voor zwakke positie van Javanen gen dat wij met zijn drieën terug zouden keren tot de regeringsfractie. L. zou dan verder een zorgeloos bestaan kunnen hebben. Wel. Luister goed. Een Surinaamse moeder wordt nooit omgekocht om haar kinderen te verlaten. Ik voel me de moeder van mijn kinderen, het getiranisseer- de Surinaamse volk. Ik ben een kloek die zijn kuikens beschermt tegen de aanvallen van een hagedis. De hagedis is het monsterverbond dat Arron c.s. heeft gesmeed om de democratische beginselen te vernieti gen. En dan vind ik het schandalig dat een man als premier Den Uijl, voorop loopt in een demonstratie om te pleiten voor de democratie in Spanje, terwijl in een land dat deel uitmaakt van het Koninkrijk diezelf de democratische rechten worden vertrapt. Over de verzoeningspogingen die de Surinaamse parlementsvoorzitter Wijntuin heeft gedaan om de stand punten van oppositie en regering bij elkaar te brengen zegt ze: „Mijnheer Wijntuin, en dan bedoel ik het niet persoonlijk, heeft van het parlement een wormvormig aanhangesel van de regering gemaakt. Misschien be doelt hij het goed. Maar hij is voor ons onaanvaardbaar. Wij kennen dat soort politici. Wij spelen niet het hen mee. Zich richtend tot de Surinamers in Nederland: Laten ze hier waar de democratie nog heerst, protesteren tegen de dictatuur. Laten ze niet spelen in de kaarten van de neo-ko- lonialisten. Laten ze opkomen voor hun land. Want ze dragen de verant woordelijkheid voor hun kinderen, die later zullen vragen: Pappa en mamma, waar waren jullie toen bij de onafhankelijkheid uw geboorte land de vernieling inging?" Ze herhaalt haar waarschuwing. „Bij een eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid zal Nederland de rekening worden gepresenteerd. De duizenden arme ouderen, de duizen den jongeren die nu werkloos rond hangen zullen zich aanmelden als politieke vluchtelingen. Maakt deze harde taal haar terug keer naar Suriname niet moeilijk? „Ik ben voor niemand bang. Ik ga niet op de vlucht voor een monster. Dat is laf. Ik ga zo spoedig mogelijk terug naar mijn land. Om te helpen bij de totstandkoming van de onaf hankelijkheid, maar dan met een nationaal kabinet Liever vandaag dan morgen. In het andere geval zal ik met pijn in mijn hart en tranen in de ogen me aansluiten bij de tienduizenden Surinaamse Nederlanders die liever kiezen voor het Nederlands grondge bied in Europa dan voor het mon ster. En dan wordt het een Ave Suriname, Ave Suriname, tot het laatste puntje van mijn geliefd land uit mijn gezichtsveld is verdwenen. Sig. W. Wolf. DEN HAAG (ANP) - Minis ter Duisenberg van Finan ciën beeft gisteren de Tweede Kamer een inzicht gegeven in de totale lasten verzwaring voor een auto mobilist volgend jaar. Niet alleen de wegenbelasting gaat omboog, maar ook de btw bij aankoop, de btw op onderhoudskosten, de assurantiebelasting en de btw op benzine. De bewindsman gaf een overzicht van de lastenver zwaring voor een benzine auto van 850 kg en een cataloguswaarde van 12.000. Als met die auto volgend jaar 10.000 km wordt gereden, moet er in totaal 197 meer betaald worden. Bij 15.000 km be draagt de lastenverzwaring 207 en bij 20.000 km 217. Aanvullende vergoeding voor gespreide ambtenaren DEN HAAG (ANP) - Reeds gespreide rijksambtenaren ko men in aanmerking voor een aanvullende vergoeding. Dit heeft staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken giste ren aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Tijdens het kamerdebat in de afgelopen zomer over de sprei ding van rijksdiensten nam de kamer een motie-Bremen (KVP) aan, waarin de regering het ver zoek kreeg met de centrales van overheidspersoneel onderhande lingen te openen over een aan vullende vergoeding voor eerder gespreide ambtenaren. Er is, aldus de bewindsman, overeenstemming bereikt De ambtenaren, die voor 1 januari 1973 zijn verplaatst in het kader van de spreiding en een toelage van 2.500 of 2.750 - ongehuw- den de helft - ontvingen, krijgen een aanvulling van ƒ3.000 (ge huwden) of 1.500 (ongehuw- den). De Franse oud-premier Guy Mollet is op 76-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, zo is giste ren in Parijs bekend gemaakt. Mol let was gedurende 16 maanden in 1956 en 1957 premier van Fran krijk. Tot zijn belangrijkste beslui ten-hoorde het zenden van dienst plichtigen naar Algerije en de inva sie, samen met de Engelsen, in Egypte aan het Suezkanaal. Over dit laatste besluit zei hij later: „Ik redde de staat Israël. Dank zij Suez bestaat hij nog". Dr. W. Drees Jr. tijdens zijn toe spraak op de partijraadsvergade ring van DS'70 in Amsterdam. Wapen- embar go Turkije gedeeltelijk opgeheven WASHINGON/ATHENE (UPI/AP) De Amerikaanse se naat heeft gisteren de gedeelte lijke opheffing van het wape nembargo tegen Turkije goedge keurd. Dit embargo werd inge steld na de Turkse invasie op Cyprus. Als reactie hierop heeft de Griekse oppositieleider Ma- vros van de regering geëist dat deze alle bases van de Amerika nen en van de NAVO onder „nationaal toezicht" moet stellen en de hoogste prioriteit moet verlenen aan de beveiliging van eigen land. De Turkse oppositieleider Ece- vit wijst de opheffing eveneens van de hemd. Volgens hem kle ven er teveel voorwaarden aan. De Turkse regeringsleiders evenwel hebben het Amerikaan se besluit toegejuicht en het een stap genoemd op de weg naar het op normale voet brengen van de betrekkingen tussen de twee landen. ADVERTENTIE/ Kappers gaan AMSTERDAM De Neder landse kappers gaan binnen kort actie voeren voor een lager btw-tarief voor kapperszaken. De kappers willen een verla ging van 16 naar 4 procent, terwijl men vreest dat de rege ring het tarief juist zal verho gen tot 18 procent. Binnen de kappersvereniging ANKO bestaat echter verschil actie voeren van mening over de manier waarop dit moet gebeuren. Wel hebben de 5500 leden van de kappersbond een brief van het bestuur ontvangen, waarin zij op de hoogte worden gesteld van de actieplannen. „U kunt verwachten, dat wij zeer bin nenkort een beroep op uw me dewerking doen", aldus de brief. DREES JR.: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM "Men kan moeilijk somber genoeg zijn over het beleid, dat in Neder land op allerlei terreinen wordt gevoerd. De kans is groot, dat het kabinet-Den Uyl aan het einde van de parlementaire rit weinig gepresteerd zal hebben op het ge bied van wetgeving en structurele verande ringen. Ondertussen heeft het wel de zaken in onze economie flink bedorven". Dit zei DS'70-fractievoorzitter Dr. W. Drees jr. van morgen tijdens een inleiding voor het con gres van zijn partij, die miljoenennota en troonrede besprak. Dr. Drees had op vele punten ernstige kri tiek op het kabinet. Hij vond b.v. de huidige abrupte verlaging van de woningbouw niet te verdedigen. Er is - door immigratie en lagere woningbezetting - een grotere behoef te aan nieuwe woningen dan de regering het doet voorkomen. Ook andere sectoren van de bouw worden door de overheid inge krompen, hoewel er volgens dr. Drees eer der, gezien de werkloosheid in de bouw,, reden is om werken, die op zich gewenstzijn, juist nu aan te pakken. In dit verband noemde hij terloops het recreatieproject Midden-Delfland. Een ander stuk werkloosheid is volgens de politieke leider van DS'70 ontstaan door een voortdurende uitholling van de bedrijven door hoge belasting en inflatie. Ook de lonen zijn buitensporig gestegen, waartegenover niet altijd prijsstijging kon worden gesteld. Drees betreurde het dan ook, dat het aard gas op geen enkele wijze wordt gebruikt voor verlichting van de problematiek, hetzij door het te gebruiken voor bouwen aan onze toekomst (financiering van speurwerk, in vesteringen in binnen- en buitenland), hetzij door hulp aan het bedrijfsleven. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DEN HAAG - Neder land is bereid 50 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor hulp aan Portugal. Dat zei minis ter president Den Uyl gisteren na afloop van het wekelijkse kabinets beraad. Deze hulp staat los van een eventuele steun die de EEG-lan- den gezamenlijk aan Portugal willen geven. Het Europees par lement heeft hiertoe gisteren op geroepen en Nederland zal vol gende week in Brussel bepleiten dat een bedrag van 1 miljard gulden beschikbaar wordt ge steld. Ook hieraan zal Neder land dan haar bijdrage leveren. De "Portugese president Da Cos ta Gomez heeft gisteren op de laatste dag van zijn bezoek aan Moskou samen met de Russi sche leiders een verklaring on dertekend waarin een hechtere samenwerking tussen de twee landen op politiek, economisch, cultureel en wetenschappelijk gebied wordt aangekondigd. In de verklaring benadrukken de Russische leiders dat de Sowjet Unie elke buitenlandse inmen ging in de aangelegenheden van Portugal afwijst lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Arrestatie in gijzelingszaak Koningin ASSEN (ANP) Drie agenten i van de gemeentepolitie te As- j sen hebben donderdag de 24-ja- rige Zuid-Molukker J.N. uit As sen aangehouden. Deze was be trokken bij de enige maanden geleden mislukte gijzelingsactie door de Zuid-Molukkers van de koningin. N., die sinds 9 mei ondergedo ken was, werd gesignaleerd bij een bank in Assen. Er moest een waarschuwingsschot wor den gelost, alvorens hij zich overgaf. N. js op transport ge steld door de rijkspolitie in Nij megen, die het onderzoek in de ze gijzelingsactie in handen heeft. Den Uyl gaat praten met Lachmon (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl en minister De Gaay Fortman zullen maandag een gesprek hebben met de heer Lachmon, de oppositieleider in de staten van Suriname. De heer Lachmon en nog vele ande re leden van de oppositie vertoe ven thans in Nederland „en dat bevordert de afhandeling van de voorbereiding van de onaf hankelijkheid niet", zo zei pre mier Den Uyl gisteren na het kabinetsberaad. De minister raad is tot de conclusie geko men, dat het mogelijk moet zijn de tegenstellingen in Suriname te overbruggen, maar wil dit wel zeer nadrukkelijk aan de politici ginds overlaten. VNO EN NCW: DEN HAAG (ANP) - „Wij vragen ons af in hoeverre uitvoering van deze, naar het zich laat aanzien, buitengewoon kostbare regeling tot de prioriteiten van het in ons land te voeren milieuhygiënisch beleid moet worden gerekend". Dit zegt het bureau Milieuhygiëne van VNO/NCW in een eerste reactie op het voorstel van minister Vorrink voor een algemeen wettelijke regeling inzake geluidshinder. Het bureau heeft overigens alle begrip voor het voorstel. Het bureau Milieuhygiëne stelt in de verklaring dat het wetsont werp wanneer het eenmaal door het parlement is aanvaard het zijn schaduwen reeds vooruit geworpen zal hebben. Dit zal volgens hen het gevolg zijn van het zoneringssysteem rond industrieterrei nen, waarin het ontwerp voorziet. De omvang van de zone's moet dan zo groot zijn, dat de geluidsbelasting die wordt veroorzaakt door de daarbinnen gevestigde of nog te vestigen industrie aan de zonegrens een bepaalde waarde niet te boven gaat. Deze zonegrenswaarde is, naar de inzichten van het bureau veel te laag gesteld waardoor de zone's te groot worden en er, naar verwachting, hele stadswijken binnen komen te liggen. Ómdat binnen de zones bestemmingsbeperkingen onder andere voor wo ningen zullen gelden en onder bepaalde condities zelfs tot sanering zal moeten worden overgegaan, vreest het Milieubureau van de raad van de werkgeversverbonden dat het de gemeentes er alles aan zal zijn gelegen om de zones zo klein mogelijk te houden. Als u 65+ bent, wordt n museumbezoek nog aantrekkelijker. Met: PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u 'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50.\Vilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7