„Ik ben nog te jong om nu al te stoppen" In Huize Zwieten voelt men zich vaak met de rug tegen de muur gezet Spelen Bax/Foreholte hangt af van scheidsrechters ERIC FILEMON WEG BIJ DE ALGEMENE f Honderdduizenden k cotoneasters vernietigd „EEN HOUDING VAN NIET WILLEN ZIEN IS AL TE GEMAKKELIJK" Mexicaans kwartet in LAK-theater Eric Filemon: „Jammer dat ik weg moet bij De Algemene, want in feite was ik nog niet klaar". Van onze sportredactie LEIDEN „Ik moest het noodgedwon gen opgeven", stelt Eric Filemon ron duit. „Ik vind het ook helemaal niet leuk, want ik heb het als trainer bij De Algemene altijd enorm naar mijn zin gehad. Maar ja, ik moest kiezen tussen trainen of spelen en omdat ik mezelf te jong vind om geen hoofdklasse-korfbal meer te spelen heb ik De Danaïden laten prevaleren boven De Algemene. Jam mer, maar het kon niet anders". Eric Filemon, 26 jaar, onderwijzer, verdeelde ge durende drie jaar, wat het korfbal aangaat, zijn aandacht tussen hoofdklasser De Danaïden en stadgenoot De Algemene. In de toekomst evenwel zal hij zich moeten inbinden, want D'anaiden-trai- ner Jan Hensen juicht veelzijdigheid niet toe, althans op dit gebied niet: Al toen hij de touwtjes van de voormalige oefenmeester Bos overnam vroeg hij Filemon zich slechts te concentreren op één club. Door wat te schipperen met de trainings avonden zag Filemon echter toch kans om zijn hobby, het lesgeven, uit te blijven oefenen, toch ook wel door de medewerking die Hensen hem verleende. Om wat voor reden dan ook (De Danaïden staat bovenaan) besloot Hensen echter de selectiegroep van achttien man terug te brengen tot het eigenlij ke eerste team om zich volledig op dit twaalftal te kunnen concentreren. En daarmee viel het doek voor Eric Filemon, tenminste wat zijn trainersam bitie betreft. Want Hensen wees de bebaarde onderwijzer er op, dat hij, vanwege de gerichtheid van de training, niet langer eenmaal per week kon verzuimen. Filemon begreep de wenk en toen pogingen faalden om de trainingsavonden van De Algemene te verzetten was het kiezen of delen. „En ik koos voor De Danaïden", zegt Filemon. „Kijk", legt hij uit, „nu ben ik nog jong en capabel om hoofdklasse te kunnen spelen. Straks, als ik uitgebald ben, kan ik altijd nog wel ergens als trainer terecht Bovendien wil ik dit jaar ook weer gaan meedoen aan het microkorfbal en dat vereist de nodige conditie. Verder kan ik de argumenten van Hensen wel begrijpen. Ten eerste is het al vervelend wanneer iemand in een team een uitzon deringspositie heeft en ten tweede, wil je echt gericht trainen, dient iedereen ook aanwezig te zijn, want anders kom je nooit tot een goed geheel. Maar ik vind het wel sneu voor De Algemene, want midden in het seizoen moet de club nu uitkijken naar iemand anders. Goede korfbaltrai ners zijn schaars en kosten veel geld. Het is in ons wereldje niet zo als bij het voetbal, waar men gespecialiseerde trainerscursussen kent Over het algemeen wordt er maar wat aangerommeld en maar zelden tref je als club een goede trainer. Het zél ze beslist niet meevallen. En ik zeg het: ik heb er altijd prettig gewerkt". Overigens neemt de club waar Filemon zich nu geheel aan zal wijden, een florissante positie in op de ranglijst. Tot afgelopen zondag ging De Danaïden zelfs geheel alleen aan de leiding, maar door het verlies tegen Rhoda moesten de Leide- naars Luto en Ons Eibernest laten passeren. Zeven uit vijf is desalniettemin een zeer acceptabele score, want vantevoren had niemand eigenlijk op meer dan twee punten uit datzelfde aantal wed strijden durven hopen. „Handhaven was inder daad ons uitgangspunt, maar het klikte vanaf de eerste minuut", zegt Filemon. „Zelfs dat verlies tegen Rhoda was volkomen onnodig dus voor hetzelfde geld staan we aan kop. Natuurlijk is de competitie nog jong, maar we rekenen toch dit seizoen op een topklassering. Die plotselinge ver andering? Ik weet het niet precies. De wil om te werken is er. Technisch klopt het soms nog niet, maar Hensen is een meester op de tactische wapens. Met een gerichte training moeten we ver kunnen komen. Misschien wel Europa-cup dit jaar", verklaart hij optimistisch. En De Algemene? „Die moet gemakkelijk bij de eerste drie kunnen eindigen", aarzelt hij niet „Wat dat betreft is het jammer dat ik wegga, want in feite was ik nog niet klaar. Ik had die promotie best willen meema ken, maar ja, wat niet kan dat kan niet". AD VAN KAAM (Van een onzer verslagge vers) ZOETERWOUDE/HOGE RIJNDIJK - Op 10 okto ber a.s. bestaat Huize Zwieten aan de Hoge Rijndijk 5 jaar. Huize Zwieten is een vestiging van de Stichting Gemiva die zich bezighoudt, met de verpleging, verzorging en behandeling van gees telijk gehandicapte men sen. Huize De Weipoort aan de Vrouwenweg is ook van deze stichting. Zo heeft Gemiva nog meer dagverblijven, ook een „short stay home" op Oostvoorne, een directe opvang van mensen in een crisissituatie die di recte hulp nodig hebben. Gemiva zoekt nog steeds verder naar een stukje expansie in deze hele re gio van Zuid-Holland. Pas zeven jaar oud, maar rijk aan ervaring. Huize Zwieten gaat bij haar eer ste lustrum de deur open zetten op 10 oktober. Er wordt dan „open dag" gehouden, wie bin nen wil komen is van harte welkom. Hoe meer mensen hoe liever, vindt Paul Muris, „lokaal directeur" ofwel hoofd van het tehuis. „Want iedereen moet nu toch maar eens weten wat wij hier doen". Inderdaad, het gaat hier om mensen met minder intellectuele vermogens. Zo wil Muris hen noemen, „dat klink* prettiger dan het „imbecielen' van vroeger, oprechter dan he* werken met getalletjes en IQ's". „We zijn hier begonnen met 18 meisjes. Nu zitten we met 22 vrouwen in dit huis, vrouwen die eigenlijk niet meer op hun plaats zijn in Zwieten, omdat ze veeleer opgenomen kunnen wor den in de maatschappij, door flatbewoning bijvoorbeeld, in een gewone straat, in de buurt van „gewone" mensen. Deze vrouwen kunnen inmiddels zelf hun zaak runnen onder begelei ding. Ze zouden veel meer moe ten kunnen deelnemen binnen de maatschappij. Wij hebben geen achtergeschoven huis, waar een paar „gekken" wonen. Er zijn mensen die alleen al door milieu-omstandigheden buitenshuis zijn geplaatst. Onze maatschappij zal een andere vi sie moeten gaan krijgen op de intellectueel minder begaafden", is Paul Muris' vaste overtuiging. In het gezinsvervangende te huis Zwieten voelt men zich vaak met de rug tegen de muur gezet. Paul Muris: „Wij willen wel, onze mensen willen wel, maar de acceptatie van het dorp, van de stad is ver te zoeken. In Zoeterwoude (waar Gemiva in een paar nieuw bouwwoningen aan het Water tje een aantal pupillen wilde vestigen, red.) is een elitaire groep die zich duidelijk heeft verzet". De autochtone bevol king had volgens Muris geen bezwaar, „maar als een medi cus in de Loethe stelt, dat de plannen van Gemiva onverant woord zijn, dan zegt die bevol king: die man is een intellec tueel, die zal het wel weten „Zo krijg je een stuk anti-stem ming. We springen gewoon om een andere voorziening. Onze mensen, zeker 7 vrouwen, staan stop; die kunnen niet verder. We proberen ze individueel te bege leiden, meer kun je er niet aan doen. Een oplossing zou zijn die opname in de maatschappij: zelf laten leven. We moeten af van het punt: wy leggen maar op. Wie zijn wij? Wat dóe je hier in dit huis? Een adequate opvang geven van mensen die thuis niet kunnen verblijven. Dat blijft een surrogaat-opvang. Je kunt Een kijkje in de kamer van een van de meisjes van Huize Zwieten. geen pa en ma spelen, geen gezin vervangen. Adequaat is dan: een goede verzorging, zo goed mogelijke begeleiding, kor tom zorgen voor een heel goed woon-, werk- en vrijetijdsmilieu, recreatief, creatief, werkplaats voorzieningen, plaatsing in een particulier bedrijf, in dagver blijven". Als deze vrouwen het in zich hebben, verderop te komen, dan ziet Muris als hoofdtaak van het team (psycholoog, ortho-peda- goog, arts, hoofd plus groepslei ding) die mensen ook te helpen bij het zich ontplooien, of an ders tenminste de toestand zien te stabiliseren. „Ik voorzie in dit huis misschien ben ik wel te optimistisch dat sommigen nog ooit eens als getrouwde vrouwen zelf een stuk samenle ving bedrijven. Maar je blijft afhankelijk van je medemensen. Ik zou willen zeggen: wees niet benauwd, deze minder begaaf den hebben echt al die ongunsti ge trekken niet die in Zoeter woude naar voren zijn gegooid. We hebben in de laatste 20 jaar van ontwikkeling in de zwakzin nigenzorg maar erg weinig ac ceptatie gevonden voor mensen die dezelfde kansen moeten heb ben als wijzelf die „niet zo zijn". Het blijft pure discriminatie. Daar moeten we gewoon van af." Paul Muris wil maar zeggen: hier zijn meisjes aanwezig die in een particulier bedrijf op hun plaats zouden zijn: „Twee zijn er geplaatst, dat loopt wonder baarlijk goed, acht zijn in de sociale werkvoorziening, zes in dagverblijven; vijf werken in Huize De Weipoort als assistente in de verpleging, in de wasserij, in de crèche of houden contróle op een stukje arbeidstherapie. We doen aan algemene vorming: taal, rekenen, schrijfvaardig heid. Tweemaal per week is er paardrijden. Twee van onze vrouwen zitten op een „nor maal" Leids handvaardigheids clubje dat onder leiding staat van Carl van Laere die veel voor ons doet." Nu het Zoeterwouds project de mist in is gegaan, wil Paul Mu ris zo snel mogelijk een stuk of acht mensen plaatsen in flats: „We vinden dat zuivere nood zaak; er is geen sprake van „patiënten". Op 10 oktober wil Huize Zwieten iedereen binnen halen. „Wie belangstelling heeft", aldus Paul Muris, „kom alsjeblieft, het is een open dag. Kom kijken wat wij hier doen •en word iets gewaar van het totale functioneren van bewoon sters en teamleider. Een hou ding van „niet willen zien" is él te gemakkelijk Ton Pieters Boskoop— In Boskoop en omgeving zijn vooruitlopend op de ministeriële beschikking die thans is uitgevaardigd de laatste weken honderdduizenden cotoneasters vernietigd. Deze planten waren besmet of werden ervan verdacht besmet te zijn door perevuur. Van de ongeveer 1100 boomkwekersbedrijven hadden 530 bedrijven de voor perevuur extra gevoelige soorten in voorraad De schade die de kwekers hierdoor kregen, loopt in de honderddui zenden, die ten dele zal worden vergoed. De getroffen bedrijven liggen in Boskoop, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Reeuwijk en Waddinxveen. Met de thans in werking getreden beschikking „bestrijding pere vuur 1975,, wordt uitbreiding gegeven aan de verplichting om te gedogen dat voor perevuur gevoelige planten van staatswege worden afgezaagd of gerooid, indien zij door die ziekte zijn aangestast of ervan worden verdacht Deze gedoogplicht zal nu in principe voor het gehele land gelden, met uitzondering van het gebied ten noorden van de spooriijn Harlingen-Leeuwarden-Groningen-DelfzijL De bepaalde voor pere vuur extra gevoelige soorten moeten voor 10 oktober zijn gerooid en vernietigd, zo heeft het ministerie van landbouw en visserij bekend gemaakt Perevuur is een uit Amerika afkomstige bacterie-ziekte. Acht jaar geleden bereikte de ziekte Engeland, vijf tot zes jaar geleden heeft de ziekte het vasteland van Europa bereikt Toen werd perevuur geconstateerd in Zeeland en in de kop van Noord-Holland. Dit voorjaar werd Boskoop en omgeving zwaar geïnfecteerd. Over de wijze waarop de ziekte zich verspreid, is nog niet bekend. Een met perevuur besmette plant sterft af, van de bloemen, besjes of scheuttoppen af naar de takjes en de stam. De bacterië kunnen worden verspreid door dieren en mensen. Van onze handbalmedewerker Leiden/Voorhout Het damesteam van Bax/Foreholte krijgt mor gen in Voorhout bezoek van het Rotterdamse Ancora. De gevaarlij ke put op het Voorhoutse noodveld is provisorisch verholpen en belangrijk is dus of de scheidsrechters Krijgsman en Zandvliet uit Den Haag het veld zullen goedkeuren. In dat geval zal zeer waarschijnlijk de wedstrijd tegen V.d. Voort/Quintus opnieuw worden vastgesteld. Keuren zij het veld ook nu nog af, dan ziet het er zeer somber uit voor Bax/Foreholte. Het betekent dat elders naar speelruimte zal moeten worden gezocht Geen wonder dus dat de dames van coach Bonte meer het oordeel van de beide arbiters vrezen dan tegenstander Ancora. De wedstrijd moet gewonnen kunnen worden. MMO gaat op bezoek bij Wings dat evenals de Hoogmadese club vier punten vergaarde. De Hoogmadese dames zullen dus moeten winnen om boven de middenmoot te blijven. In Den Haag op het grasveld zal dat echter een zeer zware opgave worden. De heren hebben het iets makkelijker. In Den Haag moet gewonnen kunnen worden van AHC 3. HVS kan in Stompwijk door winst op Hercules de tweede plaats zeker stellen voordat het zaalavontuur begint De Stompwijkse club heeft zich na een aarzelend begin sterk hersteld en is dan ook duidelijk favoriet NORTHA komt alleen met het herenteam binnen de lijnen en in Rotterdam bij Unita?. Een belangrijke wedstrijd voor de Noordwij- kerhouters omdat de Rotterdammers eveneens 2 puntjes vergaar den. Bij winst komt Northa wat los van de rode lantaarndrager Odis. Ten slotte gaan de dames van San/Satumus in Den Haag winnen van de Duinoord-reserves. PROGRAMMA DAMES Regionale le ld. 12.45 uur Bax/Foreholte-Ancora; Reg. 2e kl. A 13.00 uur Wings-MMO; Reg. 2e kl. C 14.00 uur HVS-Hercules; Afd. 2e kl. B 11.00 uur Duinoord 2-San/Saturnus; Afd. 3e kl. C 13.00 uur HMSH 3-Warmumda 1. HEREN Reg. 2e kl. A 14.00 uur Unitas-Northa; Reg. 2e kl. C 15.00 uur MSV-v.d. Voort/Quintus 2; Afd. 2e kl. 11.00 uur HW-Sos 2; Afd. 3e kl. A 10.50 uur AHC 3-MMO 1. STANDEN REGIONALE KLASSEN DAMES le kl.: 1. Bax/Forholte 5-10, 2. Idem/Hellas 6-10, 3. Kwiek Sport 6-7, 4. Athene 6-6, 5. Verburch 6-4, 6. v.d. Voort/Q 5-3, 7. Ancora 6-3, 8. Animo 6-3. Dames 2e kl. A: 1. Actief 3-6, 2. AHC 4-6, 3. Wings 3-4, 4. MMO 4-4, 5. Ancora 2 4-4, 6. DWS 4-2, 7. Hermes 4-0. 2e kl. B: 1. Northa 5-10, 2. Velo 5-8, 3. Vires et Cel. 4-5, 4. EHC 4-4, 5. HEC 5-3, 6. Snelwiek 4-2, 7. v.d. Voort/Quint 2 5-0. Dames 2e kl. C: 1. Westlandia 5-10, 2. HVS 5-7, 3. Jong Ade 6-7, 4. Hercules 4-5, 5. MOK 5-4, 6. UVG 5-1, 7. EDH 4-0. HEREN 2e kl. A: 1. Roda'71 4-8, 2. Quintus 2 4-8, 3. Wings 5-5, 4. Actief 4-3, 5. Unitas 3-2, 6. Northa 4-2, 7. Odis 4-0. 2e kl. B: 1. Meeuwen 5-7, 2. Atomium 3-4, 3. Ancora 2 3-4, 4. AHC 2 3-3, 5. Animo 2 3-2, 6. HEC 3-2, 7. San/Satur 4-2. LEIDEN - Woensdagavond a.s. treedt een Mexicaans kwartet op in het LAK-theater. De musici zijn allen studenten aan de universi teit van Mexico City. Zij spelen werken van de twintigste-eeuwse componist Julian Carillo die veel onderzoek verricht heeft over de mogelijkheden van het zogenaamde dertiende geluid (sonido trece). Het kwartet maakt een tournee door Europa om meer bekendheid te geven aan de hedendaagse Mexicaanse klassieke muziek. De toegang bedraagt 3,"50 en 2,50 voor LAK- en CJP-leden. Men kan vooraf telefonisch reserveren onder nummer 124890. Het concert begint om acht uur. Brandweerlieden onderscheiden (Van onze correspondent) HAZERSWOUDE - Hazerswoudes burgemeester J. ten Heuvelhof heeft gisteravond in restaurant „Groenendijk" aan twaalf leden van de vrijwillige brandweer onderscheidingen uitgereikt. A. I. v.d. Werf, de plaatsvervangend commandant van de spuitgas ten, kreeg daarbij de „duurste" vanwege het feit dat hij vijfendertig jaar lang zijn krachten inzet wanneer het aankomt op het bestrij den van de rode haan. Commandant ing. W. R. Soeters, H. v.d. Sluis, A. v.d. Jagt, A. A. Bogerman, R. v.d. Haven, C. Hortensius. G. Havenaar, J. A. Schouten, E. G. van Bennekom, H. C. J. v.d. Voort en H. H. J. de Graaf, die allen twaalfeneenhalf jaar bij de brandweer zijn, kregen de „koperen" onderscheiding. De burge meester reikte diploma's hoofdbrandwacht uit aan E. van Benne kom, A. Bogerman, C. Hortensius, J. Schouten, C. Schouten en H. van der Voort Het pompbediener-diploma was voor E. van Bennekom, A. Bogerman, C. Hortensius, J. Schouten, C. Schouten, H. van der Voort en A. van der Jagt Vissen om titel Noordwijkerhout (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT - De hengelsportvereniging „De Arnoud" organiseert morgen een viswedstrijd om het kampioenschap van Noordwijkerhout Voor deze primeur kunnen alle ingezetenen van Noordwijkerhout inschrijven. Er wordt gevist op gewicht Men kan zich opgeven een half uur voor de start tegen betaling van een rijksdaalder per persoon. De wedstrijd wordt gehouden aan de Leidsevaart ten zuiden van Piet G:;s van 8.00 tot 10.00 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5