Leiden reageert nuchter op protest tegen motto 3-Oktober optocht Eerste aanzet voor uniek bouwproject Leidse universiteit Werknemers jachtwerf voelen zich bedreigd Alkemade bouwt in hoog tempo nieuwe scholen ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 SLECHTS HIER EN DAAR KREET „VROUW BUITEN SPEL" LEIDEN Vijf architecten hebben hun mede- werkingtoegezegd aan een uniek bouwproject van de Leidse Universiteit. Het betreft hier de huisvesting van de Universi teitsbibliotheek, de faculteiten der letteren en der godgeleerdheid, de centrale interfaculteit en het Instituut voor Nederlandse Lexicologie op het Witte-Singelterrein en op tweederde van het Doelenterrein. De samenhangende bouw op de twee nabij elkaar gelegen terreinen is ver deeld in vijf complexen, waarvan het de bedoe ling is. dat elk ervan zal worden ontworpen door een van de vijf architecten, die overigens op basis van een gezamenlijk te ontwikkelen structuurplan voortdurend ten nauwste zullen samenwerken. De vijf architecten zijn Bart van Kasteel, Joop van Stigt, prof. ir. Tj. Dijkstra (van de architectengroep Dijkstra, Verster en Loerakker) en Hans Bosch, allen te Amster dam, en de maatschap Ahrens en Kleijer te Oosterbeek. Voor de concretisering van het project is in maart van dit jaar toestemming verleend door staatssecretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen. Dorpsraad maar gedeeltelijk achter wensen Van Lent Van een onzer verslaggevers DE KAAG De werknemers van jachtwerf Van Lent in de Kaag voelen zich bedreigd in hun broodwinning. De gemeente Alkemade heeft onlangs geweigerd het bedrijf een defini- fitieve vergunning te geven om een loods van 10 meter hoog en 80 meter lang te bouwen. De werknemers van Van Lent voelen zich gesterkt door de bewoners van De Kaag, die volgens hen geen bezwaren tegen de loods hebben. B en W van Alkemade zijn van mening dat Gedeputeerde Staten nooit toestemming zullen geven voor de loods, aangezien het hele plan indruist tegen het bestemmingsplan. Het is allemaal begonnen om een groot jacht, dat de koning van Saoedi-Arabië besteld heeft bij Van Lent. „Dat schip kunnnen we niet bouwen in de loodsen die ons thans ter beschik king staan". Bovendien vinden wij dat we het bedrijf moeten moderniseren. Er is over het algemeen geen vraag meer naar kleine jacht en", aldus de heer Van Gerven, een van de directeuren van het bedrijf. Erg kwalijk nemen de werknemers van Van Lent de uitlating van wethouder Rietbroek dat het bedrijf maar weg moet uit de Kaag „Ze gaan er bij de gemeente van uit dat er maar vijftig werknemers van Alkemade werkzaam zijn bij Van Lent. Dat is waar. Maar je moet ervan uitgaan dat tweehonderdvijftig Nederlan ders werkloos zullen worden of zij nou toevallig in Alkemade wonen of niet", aldus de heer Van der Hoom, een van de afdelingschefs. Volgens de heren van Van Lent moet de loods er komen. Niet alleen voor het jacht voor Saoedi-Arbabië, waar al de vergunning voor binnen is, maar voor de voortgang van het bedrijf. „Het is voor ons economisch volkomen onhaalbaar om een loods van 16 meter hoog neer te zetten en die later weer af te breken", meent de heer Van Gerven. „Ik zal er dan ook alles voor doen om een definitieve vergunning te krijgen. Het is ons maximum. Opdrachten voor nog grotere jachten kunnen wij niet aan-, nemen, omdat deze jachten niet door de Koude- kerkse brug, kunnen". „We zijn dan aan het eind van ons bouwlatijn", zoals de heer Van der Hoom het uitdrukt Door het uitblijven van de vergunning is de - jachtwerf al enige tijd in moeilijkheden. „We werken hier in ploegen. Als er een ploeg klaar is moet er weer een nieuwe opdracht zijn om de mensen aan het werk te houden. Je moet er rekening mee houden dat hier uitsluitend vakmensen werken, die vinden niet zo gauw een andere baan, als Van Lent vertrekt uit de Kaag", legt de heer Van der Hoom, die zelf al vele jaren bij Van Lent werkt, uit. „Ik voel me echt nog te jong om in de WW te lopen, al kan wethouder Rietbroek dan zeggen dat het niet zoveel uitmaakt of er nu vijftig bewoners van Alkemade meer in de WW lopen". Het feit dat er ook tegenstanders voor het uitbreidingsplan bij Van Lent zijn, wuiven de werknemersweg met het argument: „Het is allemaal import dat de bouw van de loods afwijst". De heer J. Biemond, die op 2 septem ber een bezwaarschrift met dertig handtekenin gen tegen de bouw van de loods heeft inge diend, ontkent dit pertinent.: „Op een of twee ondertekenaars na zijn het allen Kagers, of je moet de bewoners van de nieuwbouw, die vijftien jaar geleden in de Kaag zijn komen wonen ook als niet-Kagers zien". Het grootste bezwaar, dat de heer Biemond tegen de bouw van deze „tijdelijke" loods heeft is dat er twijfels gerezen zijn of Van Lent de loods wel weer zal afbreken nadat het grote jacht zal zijn gebouwd. „De heer Van Gerven heeft heel eerlijk onlangs op de dorpsraadsvergadering gezegd dat hij zeker niet van plan is de loods weg te halen". Een waarborgsom van 250.000,- heeft Van Lent moeten stort® om aan te geven dat het bedrijf van goede wil was wat betreft het nakomen van de afspraak, na het afbouwen van het jacht de loods weer neer te halen. Overigens meent de heer Van Gerven ook dat Van Lent niet over de kop zal gaan wanneer het bedrijf alleen maar jachten kan bouwen in de loodsen van tien en twaalf meter, die al op het terrein staan. „Maar je wilt als bedrijf rationeel werken. Dat kunnen wij alleen maar, als we die nieuwe loods hebben". Het argument van de indieners van het be zwaarschrift en de gemeente Warmond, dat de nieuwe loods de zeilers de wind uit de zeilen zal nemen, noemen de werknemers „onzin". „Dat moet de gemeente Warmond maar eens beginnen met al die bomen langs de Lee weg te halen Daar hebben veel meer zeilers last van dan van onze loods". De voorzitter van de Dorpsraad, de heer A. Stokman laat zich wat voorzichtiger over de zaak rond de nieuwe loods van Van Lent uit: „We hebben de heer Biemond gevraagd geen bezwaarschirft in te dienen. Wij hebben een brief naar de gemeente gestuurd, waarin we vragen de loods voor de komende jaren in ieder geval toe te staan. „Wel heeft de dorpsraad er aan toegevoegd dat de voorwaarde die door de gemeente gesteld is, nl het verlagen van de loods tot 12 m nadat het jacht van de koning van Saoedi Arabië is gebouwd moeten blijven gehandhaafd. „Maar als die er loods er eenmaal staat, zal het moeilijk zijn hem weg te halen", aldus de heer Stokman. Een klompenmakerij op de oud-Hollandse markt langs de Lange Mare. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Opmerkelijk feit rond deze 3e oktober 1975: de Nederlandse kolonie in New York zat gisteravond rustig aan de hutspot met klapstuk. En intussen las men de Leidse Courant, die per KLM-lijnvliegtuig was overgebracht en waarin het verslag stond van de eerste 3 oktoberactiviteiten en de benoeming van pater De Ponti tot Leids ere-burger. En passant kregen die Amerikaanse Nederlanders ook nog de krant van woensdag onder ogen en ze verbaasden zich over de ondernemingen van „progressief" Leiden om hun dier bare optocht waaraan velen zulke goede herinnerin gen hebben - te boycotten. Zelf zagen we gistermiddag bij het Gangetje een echtpaar, dat 15 jaar geleden uit Leiden naar de USA trok, naar Maryland. Het vrouwtje kreeg de eerste tranen in de ogen toen ze vanuit de Hogewoerd het vaandel van de 3 October Vereniging en de omringende paarden van de rijvereniging in de gaten kreeg. Ze had er lang van gedroomd, en nu werd het dan eindelijk weer eens werkelijkheid Oer-Leidse stukjes. Ze zijn al tijd weer anders, ondanks de brokken traditie waarvan die 3e oktober aan elkaar hangt. Erg levend waren ook die vrouwen met vreemde rode symbolen op de rug die veelal het Vrouwencafé t' Praethuys als basis hadden. Demonstre rend tegen de „grote optocht" met als thema „Vrouw in het spel". Ze deelden stencils uit, omdat ze in hun emancipatie nogal geprikkeld erover wa ren dat de vrouw nog te veel gezien wordt als moeder en als hulpje van de man. Daar om zag je ook spandoeken hier en daar met daarop de heenwijzing „Vrouwen buiten spel". Geforceerd protest, maar de optocht ging gewoon door en de duizenden daar langs hadden tevoren in de verste verte nooit aan derge lijke consequenties (ha denken die vrouwen nou, ze hadden in die krant konse- kwenties moeten schrijven..) gedacht Enfin, minder huiverend dan aanvankelijk in de dreigende weersomstandigheden had ge legen, trok „Vrouw in 't spel" voorbij. We dachten, dat de belangstelling minder massaal was dan b.v. vorig jaar; je kon het met betrekkelijk weinig stoeltjes en trappetjes alle maal goed op je af laten ko men, al die vrouwen als hek sen verkleed - die hier en daar met bezems het publiek ang staanjagend te lijf gingen. Feeën betoverden de heksen in kikkers of vogels en dan gingen de heksen - zoals een toeschouwer nuchter opmerk te - rustig „hippen". Ook het wandelend schaakspel viel in de smaak, evenals de muzikale en charmante show van The Seven Source uit Dordt en het begeleidende Excelsior uit Rotterdam, dat gistermiddag ons eigen Leidse K&G naar de kroon stak. Daar waren ook Moeder de Gans met haar kindertjes, waggelend op wieletjes, de rid ders te paard, de potsenma kers van elk jaar, de paarden en jonkvrouwen, de gemotori seerde agenten met rood-witte boeketjes achterop en ook de agent, die een „kontje" kreeg van een paard, dat plots opzij achteruit tegen deze beambte op bonkte. Buiten de optocht om was er een grote trek naar de markt aan de Haarlemmer trekvaart -„noem het maar een vreetstraat" - met de geijkte kraampjes vol patat, zuurstok ken, paling, worst. En een troep van heb ik jou daar op de grond. Veel passanten trap ten in de oliebollen en restjes frites. Erg druk, daar op die 3 oktoberse marktroute, zeg maar ongeveer zo als in de Donkersteeg op zaterdag bij mooi weer. Nou, dan weet u Van onze correspondent Roelofarendsveen Alkemade heeft het staaltje volbracht om drie volledig nieuwe scholen binnen 2 maanden te openen. Gisteren was namelijk de offi ciële ingebruikname van de geïntegreer de kleuter- en basisschool tegenover huize Jakobus. Bij deze gelegenheid werd de naam van de kleuterschool onthuld: "De Kakelwurft", omdat de school op het terrein staat, waar vroe ger een groepje huizen stond, die dezelf de naam hadden gekregen. De bedenkers van de naam, de heer en mevrouw Van der Meer kregen, bij deze gelegenheid een presentje voor hun vondst (zie foto). De Mariaschool blijft zijn naam zoals vroeger behouden, omdat, aldus voorzit ter van het schoolbestuur de heer Nooy, deze naam duidelijk de signatuur van de school aangeeft. Omdat de bouw in de nabijheid van huize Jakobus voor de bejaarden misschien wel eens lastig kan zijn geweest, nodigde Nooy de bejaar den uit om morgen het gebouw te ko men bekijken. Ondanks de vreugde, om het tot stand komen van de school, hoopte hij dat de gymzaal, die door de gemeente bij de school gebouwd zal worden, snel gerealiseerd zal worden. Wethouder Verhaar (onderwijs) deelde daarop mede, dat de aanbesteding van de gymzaal kan plaatsvinden en dat het werk dan direct kan starten. "Met deze school van 1.800.000,- aldus Verhaar, "heeft U een nieuw hart gekregen in wat tot in de vijftiger jaren met de kerk, de veiling, huize Jakobus, de Pancratiusschool en de scholen, het centrum van het dorp was". het wel. Op die oud-Hollandse markt op de Lange Mare van hetzelfde laken een pak. Het majorettenconcours in de Breestraat (de regen viel trou wens de hele dag, best mee) lijkt ons voor herhaling vat baar. Er stonden duizenden enthousiaste mensen naar te kijken. Henny Kwik van „Ac tief", de onvermoeibare zuid westerling en grote animator van dit show-evenement, mocht tevreden zijn. Met zo veel jongs en zo'n vertoon van gratie kun je nauwelijks een buil vallen. De kritische ogen van een jury (twee vrouwen en een jongeman) kozen The Gol den Green Stars als eerste uit, (de superbeker), tweede werd Tuingroep Ons Buiten en der de de Mini-Juwelen. Om een uur of 9 gisteravond - terwijl buiten op het grootste lunapark van Nederland dui zenden guldens aan diggelen werden gesmeten - leek de vloer van de Groenoordhal al op een slagveld. AVRO's Dis cotheek Drive in was daar gaande. Het leek meer op een voetbalinterland, zo meldt on ze man ter plaatse: de grond bezaaid met lege blikjes, tot grote voldoening van restau rantexploitant Joop de Haas. Het was er „vrij druk", maar een Groenoordhal lijkt nog leeg als er 5000 mensen zijn. Er was een goede show van de Dizzy Mans Band. Ongeregeld heden (rond 9 uur): geen. Poli tieagenten in burger. Het Stadhuisplein was zo'n beetje de hele dag een oord van muzikaal vermaak. Erg druk ook, rond al die optre dende groepen. Het Jeugdka- merorkest werd er zelfs door iemand gesignaleerd. We heb ben het niet voor u kunnen verifiëren. Het Studentenka merorkest wel ja tussen de bedrijven door. Zelfs iene, Het levende schaakspel op het Kort Rapenburg, met Concordia uitgblazend op de voorgrond. Niet in burger waren de par keerwachters, die gisteren triomfantelijk de ronde deden alsof het geen 3 oktober was. Alle fout geparkeerde auto's kregen zoveel mogelijk een bon van 15 gulden. Als het helemaal „goed" zit heeft dat weer een buit opgeleverd van honderdvijftigduizend gulden. Ook op z'n eigen feest kan het arme Leiden een extraatje best gebruiken... Leiden had gisteren z'n eigen Dolle Mina's. die kwistig pamfletten tegen de optocht uitdeeioen miene mutte, tien pond grutte. En dansen bij de vleet. Even in vogelvlucht verder. Touwtrekken bij molen De Valk. Zeker 4000 mensen als toeschouwers, voorgelicht door Theo Koomen, die de meest normale staaltjes van kracht in de spieren verkocht als „niet te gelóven..." In totaal namen 16 ploegen aan dat touwtrekken deel, overigens een normaal onderdeel van het dagelijks leven. Maar daar dachten we gistermorgen even niet aan. Eerste werd Garage bedrijf Baarsen uit Aalsmeer (dat doet het al tien jaar), 2e Swift, met o.a. blazende Joop Riethoven aan het touw; 3e werd Bonaventura 1 en 4e Bo- naventura 2. Het leuke van alles was, dat opeens iedereen wilde gaan touwtrekken. Maar daar is dan vandaag weer alle gelegenheid voor De „grote spiegelwagen uit Dordrecht": allemaal koninginnen boven aan de trap.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3