Spanje boycot Nederland met alleen' voor kreeften COMMISSIE PUBLICEERT GEHEIME STUKKEN Ierse regering gaat niet in op eisen Doodvonnis in Frankrijk tegen minderjarige Verkiezingen Rijnland in strijd met reglement Vechten tegen dictatuur £cid6C0ommit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Zaterdag 4 oktober 1975,66e jaargang no. Kate Nederlandse bewerking van de musical „Kiss me Kate" op Ned. I om 20.15 uur. Ned. II speelfilm „Gekken trek ken de kaart" met Danny Kaye. Zondag Ned. I „Jonge mensen op concertpodium" om 19.35 uur; om 22.15 uur Sonja 's avonds. Ned. II om 18.35 uur deel 1 van „De zwarte pijl". AANVANKELIJK OPKLARINGEN Aanvankelijk opklaringen, maar in de loop van de dag weer meer bewolking met plaat selijk regen. Matige tot krachti ge, later aan de kust weer tot hard toenemende naar zuidwest krimpende wind. Min. temp. on geveer 9 gr., maxima morgen circa 16 gr. Morgen zon: 6.40- 18.10. Schev. hoogw.: 2.41 en 15.03, laagw.: 10.46 en 23.08. WASHINGTON (UPI) On danks bezwaren van minister Kissinger (buitenlandse za ken) heeft de Amerikaanse se naatscommissie van buiten landse zaken gisteren alle vier geheime documenten gepubli ceerd waarin de verplichtin gen zijn vastgelegd die Ameri ka ten aanzien van Israël en De commissie was van oordeel dat de publicatie de lucht zou zuiveren tussen het congres en de regering en de volksverte genwoordigers in staat zal stel len akkoord te gaan met het plaatsen van 200 Amerikaanse technici in de bufferzone in de Sinai Ter verdediging van de publi- vorige maand in de pers is gepubliceerd. De stukken gaan over de wa penleveranties van Amerika aan Israël en toezeggingen van hulp aan Israël in geval van bedreiging door Rusland. Ver der de toezegging van Ameri- slotte de Amerikaanse toezeg ging om Egypte economische steun te verlenen: dat een ern stige poging zal worden ge daan een troepenscheiding te bewerkstelligen tussen Israël en Syrië en de belofte dat er "1 technici naar de Sinai zul- ka de PLO op de Genecfse len worden gestuurd om toe te Egypte op zich genomen heeft catie voerden de congreskrin- in bet kader van het tussen tijdse Sinai-akkoord. gen aan dat vrijwel alles al vredesconferentie niet te er kennen, zolang de PLO wei gert Israël te erkennen. Ten- zien op de naleving van de Israëlisch-Egyptische overeen komst Mogelijk fout in remslang Morris Marina en Allegro GOUDA (ANP) In de komen de weken zullen ongeveer 12.000 Nederlandse automobilisten, ei genaar van een Morris Marina of van een Austin Allegro, met hun voertuig naar de dealer moeten gaan ter controle van de remslangen. De autofabrikant British Ley- land heeft namelijk bij kwali teitscontrole ontdekt dat deze remslangen mogelijk een defect kunnen vertonen. De maatregel betreft alle Marina- en Allegro typen, die na 31 maart 1974 zijn geproduceerd en verkócht De Nederlandse importeur in Gouda heeft alle eigenaars van de betrokken personenauto's in ons land een brief gestuurd en hen uitgenodigd voor een gratis controle en zonodig vernieuwing van de remslangen bij hun dea ler. WAAI EENS LEKKER UIT Nog geen plan nen voor het weekeinde? Waai dan eens lekker uit. Hoe- wel de barome ter op onbesten- dig staat, kan een wandeling langs het strand warm worden aanbevolen. DEN HAAG De Spaanse autoriteiten kaas af te geven. Spaanse winkeliers geven geen toestemming voor de invoer hebben, volgens verhalen van terugke- van goederen van Nederlandse oor- rende toeristen, Nederlandse kaas uit sprong. Met name kaasexporteurs mei- de verkoop genomen omdat zij onaange- den dat de autoriteiten weigeren in- name reacties van het Spaanse publiek voervergunningen voor Nederlandse vrezen. Toekomstig generaal De 20-jarige Le- ne Dorrit Larsen is als eerste vrouw toegela ten op de Deen se officiersoplei ding. Lene is be roepsmilitair. Zij is van plan. al dus de legerlei ding. het te brengen tot ge neraal. Rep overweegt terugkeer naar Nederland DEN HAAG - Ex-Ajacied Johnny Rep, die deze zomer een contract voor drie seizoenen te kende bij de Spaanse voetbal club Valencia, overweegt om naar Nederland terug te keren. De mogelijke terugkeer van Rep zou verband houden met de hui dige slechte prestaties van het Spaanse team en als gevolg waarvan de Hongaarse trainer van Valencia, die tevens de gro te beschermeling van Rep zou zijn, onlangs werd ontslagen. In verband met de eventuele terugkeer van Rep naar ons land zouden deze week al be sprekingen tussen Rep, Rinus Michels en Ajax hebben plaats gehad. Ook het Alkmaarse AZ'67 zou belangstelling voor Rep hebben. PARIJS (AFP) - Te Beauvais in Noord-Frankrijk is gisteren een 17-jarige jongen ter dood veroordeeld wegens moord op een 69-jarige weduwe. Twee minderjarige medeplichti gen kregen elk 20 jaar gevange nisstraf en de derde minderjari ge die bij de moord betrokken was, werd tot 12 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De vier waren in de nacht van 22 op 23 november 1974 de woning van de weduwe binnengedrongen en vroegen haar waar zij haar geld opgeborgen had. De vrouw wil de dit niet zeggen waarop het viertal haar naar de kelder sleepte en met zestien messte ken ombracht Ook de BV Vereenigde Oliefa- brieken uit Rotterdam heeft van haar Spaanse agenten per telex vernomen dat de Spaanse auto riteiten geen toestemming verle nen tot invoer van Nederlandse oorsprong. Woordvoerders van het ministe rie van buitenlandse zaken wa ren onbereikbaar, zodat geen bevestiging van de berichten kon worden verkregen. Van het NKV kwam de wat zure reactie dat de hoeveelheid kaas die Nederland naar Spanje uit voert slechts een klein deel uit maakt van onze totale export „Wij verwachten geen effect van deze represaille. Ze denken daar zeker dat we alleen een land van kaas en klompen zijn". De regering Franco heeft inmid dels bevestigd dat zij de „harde lijn zal blijven volgen bij de bestrijding van politieke terro risten". Dat stond in een com muniqué dat gisteren is uitgege ven. De Nederlandse minister raad is van mening dat de EEG de besprekingen met Spanje over een handelsverdrag moet bevriezen, zo deelde premier Den Uyl gisteravond mee. De DDR heeft de diplomatieke ban den met Spanje opgeschort. Gemaskerde mannen ARNHEM (ANP) - „Er lopen twee gemaskerde mannen rond in het huis van de buren", werd de Arnhemse politie telefo nisch meegedeeld. Een le- I gertje politieagenten en rechercheurs rukte uit en omsingelden de villa. Twee mannen, pistool in de hand, klommen naar binnen. Zij kwamen oog in oog te staan met twee jongedames, die zakdoe ken voor het gezicht had den gebonden. Inbreeksters? Welnee! „Wij wonen hier op ka mers. De lui die in deze kamer wonen, hebben een hond en die heeft vlooien. Zij zijn niet thuis en nu willen wij met dat spul uit die spuitbussen het huis even vlooienvrij maken. Die zakdoek is om onze longen te beschermen. Be grijpt uwwel De totaal versplinterde wagen waarin donderdag vier leden van de UVF om het leven kwamen toen een bom voortijdig afging. Zij behoorden tot de 12 slachtoffers die bomaanslagen eergisteren maakten in Noord Ierland. UVF verantwoordelijk voor bomaanslagen Noord-Ierland BELFAST Een protestantse paramilitaire waarschuwing aan de IRA om zijn geweldcam- organisatie, de Ulster Volonteer Force (UVF) pagne niet te hervatten. De Noordierse politie heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor heeft inmiddels acht leden van de UVF gear de golf van bombardementen en schietpartijen resteerd. De Britse regering heeft de organisa- eergisteren, waarbij in 24 uur tijd 12 doden tie buiten de wet gesteld, en 43 gewonden vielen. Het is bedoeld als Ontvoering Nederlandse industrieel (van onze correspondent Roger Simons) LIMERICK - De Ierse regering gaat niet in op de eisen die zijn gesteld door de ontvoerders van de Nederlander Dr. Tide Herrema, directeur van de multi-nationale Ferenka fabriek in het Graafschap Limerick in de Ierse republiek. De ontvoerders, waarschijnlijk behorend tot het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gedreigd hem te executeren wanneer niet binnen 48 uur aan de eisen is voldaan. De ontvoering van de 52-jarige Herrema gebeurde gisteroch tend. Enige uren na de kidnap ping werd de Evening Press, een krant in Dublin, opgebeld door een jonge vrouw, die een verklaring voorlas van de IRA. vrijlating werd geëist van drie belangrijke IRA-leden die een straf uitzitten in gevange nissen in de Ierse republiek. Deze gevangenen zijn Dr. Rose Dugdale, een beruchte Engelse die sympathiseert met de IRA en die is gearresteerd na een kunstroof in de Ierse repu bliek; Mallon, die in Ierland gevangen zit is na een specta culaire ontsnapping per heli copter uit de gevangenis van Dublin en Jim Hyland, een Zuidierse boer die gepakt is met een wagen vol geweren en raketlanceerders. Dr. Tide Herrema is getrouwd en vader van vier zonen. Hij is een man die er vaste ge woonten op na houdt. Zoals altijd verliet hij op de zelfde tijd zijn huis om naar de fa briek te gaan. Men vermoedt dat hij 200 meter van zijn huis is overvallen, omdat daar zijn lege auto werd gevonden. Drie uur later werd de krant ge beld, die direct de Nederland se ambassadeur op de hoogte stelde. Deze waarschuwde de Ierse regering, die, ondanks Dr. Tide Herrema. de Nederland een eis van de ontvoerders dit Se fabrieksdirecteur die in Ier- niet te doen, wegversperringen |3nd door de IRA is ontvoerd, heeft geplaatst een speuractie is begonnen en huiszoekingen heeft gedaan. Een eis aan de Ferenkafabriek om 24 uur te in Ierland een andere buiten sluiten als teken van goede landse industrieel, de Duitser trouw is meteen opgevolgd. Dr. Niedermeyer. Hij is on- Twee jaar geleden verdween vindbaar gebleven. Kamerlid Scholten (CHU): Uiteenvallen CDA zou blamage en blunder zijn AMERSFOORT (ANP) - JBtt zon een blamage en een politie ke blonder zijn als het CDA na uiteen zou vallen". Dit zei van morgen het Tweede-Kamerlid Scholten (CHU), tevens lid van het Europees parlement, tijdens een vergadering van donateurs van het christelijk-historisch weekblad De Nederlander die in Amersfoort werd gehouden. „Het zou een blamage zijn, om dat wij als Nederlandse chris ten-democraten dan voor de zo veelste maal in onze politieke geschiedenis meer acht slaan op het weinige dat ons nog ver deeld houdt dan op het zeer vele dat ons verenigt" aldus mr. Scholten. Een politieke blunder zou het uiteenvallen volgens hem zijn omdat dan door de verdeeldheid in christen-democratische kring velen een socialistisch of libe raal politiek onderdak opge drongen krijgen, terwijl zij dat niet begeren. „Juist ook met het oog op de directe verkiezingen van een Europees parlement Voor die tijd moet een Europese christen-democratische partij worden opgericht". LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn van mening dat de verkiezing van hoofdingelanden in de Verenigde Vergade ring van het hoogheemraadschap van Rijnland in strijd is geweest met het daarvoor geldende reglement. De Verenigde Vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft de bezwaren afgewezen die tegen de verkiezing zijn ingebracht Dat besluit hebben gedeputeerde staten van Zuid- en Noord-Holland geschorst. De bezwaren tegen de verkiezing zijn gekomen nadat Rijnland had gepubliceerd dat bij de verkiezing vijf hokjes van kandidaten mochten worden rood gemaakt In de reglementen stond dat iedere kiezer slechts een hokje mocht rood maken. GS hebben dat meegedeeld op vragen van de Statenleden van Dongen (PPR) en Jonker (PvdA). Raketten De Verenigde Sta ten hebben zich bereid ver klaard aan Israël 100 raketten van het type Harpoon te leve ren. De Harpoon is een met radar bestuurd wapen dat van schepen of vliegtuigen gebruikt wordt om schepen tot zinken te brengen met zijn zeer explosie ve lading van ongeveer 225 kg. De reikwijdte is ruim 100 km. Drie afgescheiden parlementsle den van de regeringscoalitie in Suriname zijn uit veiligheids overwegingen in Nederland on dergedoken. Volgende week be ginnen zij een campagne om de publieke opinie in Nederland te mobiliseren tegen wat zij noe men „de dictatuur en tyrannie die thans in Suriname heerst". Van links naar rechts: de heer Lee Kong Fong, mevrouw Al- bertine Liesdek-Clarke, wword- voerster van het driemanschap en de heer S. Somohardjo, ver tegenwoordiger van 30.000 Ja vanen. Voor een exclusief inter view met mevrouw Liesdek- Clarke, zie pag. 7. Vuurgevecht op vliegveld van Beiroet Beiroet Vier gewapende mannen hebben vanmorgen op de internationale luchtha ven van de Libanese hoofd stad Beiroet geprobeerd een vliegtuig te kapen. Tijdens een vuurgevecht dat hier ontstond met Libanese soldaten, die met de bewaking van het vliegveld zijn belast, werden een militair en een kaper gedood. Voorts raakten drie militairen en twee kapers gewond. De vierde kaper kon worden gearresteerd. De overval op het platform van het vliegveld ging vooraf door een schoten wisseling in de hal van het vliegveld. Hierbij vielen drie gewonden. „Repatriëring Vietnamezen dramatisch" GENEVE (AP) Een woord voerder voor de hoge commis saris voor vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft gisteren verklaard bezorgd te zijn over de Amerikaanse plannen om deze maand 1541 Vietnamese vluchtelingen per schip te repa triëren terwijl de regering in Saigon heeft laten weten dexe mensen niet te willen toelaten. „Ik denk dat dit een zeer dra matische toestand kan worden", aldus de woordvoerder. Saigon heeft laten weten de ge vluchte Vietnamezen nu niet te kunnen ontvangen omdat de re gering al met genoeg problemen kampt maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over' uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld e'n de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. woonplaats:- stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld na<

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1