VEROVER DE WINTERSPORT VOOR SPORT België introduceert luxe wintersporttrein ONDER REDACTIE VAN LEO THURING Om u alvast op het spoor te zetten van diepgevroren wegwezers in de komende winter heeft de Catografi- sche Persdienst de voornaamste witte uitvluchten in kaart gebracht Hierop vindt u drukke en minder drukke wintersportcentra in geheel Europa, gegevens over wintercam pings, wandelgelegenheden en sneeuwzekerheid en een overzicht in vogelvlucht van de minder bekende win tersportlanden, waar men toch verrukkelijke piek-uren kan bele ven. Uiteraard staan op deze kaart de Alpen centraal. Daar zijn de ski-mo gelijkheden nu eenmaal optimaal en vinden kreukel aar en crack de glij banen, waarop ze hun sportiviteit op de spits kunnen drijven. Oosten rijk en Zwitserland blijven in deze bergwereld de favoriete landen, die de meeste Nederlandse winterspor ters in hun gastvrije herbergen ver welkomen. Maar vooral de laatste jaren heeft Frankrijk zijn bergen in razendsnel tempo ontsloten voor va kantiegangers, die hun vrije tijd op de lat willen bijschrijven. Met pas ser en meetlat hebben Franse inge nieurs de meest gebenedijde plaat sen op de flanken van Alpen en Vogezen uitgezocht en daar futuris tische nederzettingen gebouwd met de allerbeste wintersportfacilitei ten, die een verwende kampioen zich kan wensen. Vooral in het ge bied tussen Lac de Tignes en Cour- chevel vindt men deze uitgekiende nieuwkomers. Door deze uitbreiding biedt Frankrijk de toerist nu de keuze uit meer dan 150 wintersport plaatsen, die zopder uitzondering uitgelezen skihellingen hebben, maar de sfeer missen, die van Zwit serse en Oostenrijkse dorpen tot leven gewekte ansichtkaarten ge- Voor de mensen, die hun sneeuwbal het liefst dicht bij huis kneden zijn er vele mogelijkheden in het Duitse Sauerland en Zwarte Woud en in de noord-oostelijke Ardennen in Bel gië. Men is in deze gebieden alleen niet zeker van sneeuw en het is daarom raadzaam de verkeersbu reaus van deze landen eerst te bel len, alvorens met ijsmuts, wanten en jaegerpantalon af te reizen (Duits Verkeers Bureau telefoon 020-241293 en Belgisch Verkeers Bureau, tele foon 020-245953). Ervaren skiërs kunnen overigens be ter gelijk doorrijden naar de winter- sporttoppen. Op deze kaart wordt voor hen getipt het nog vrij onbe kende Silvrettagebied ten zuiden van de lijn Schruns-St. Anton in Oostenrijk en het beste skigebied van Italië, dat gelegen is in de zone Alpe di Siusi-Cortina. Ook Scandinavië zit de laatste jaren duidelijk in de skilift. Zweden, Noorwegen en Finland zijn tot diep in april sneeuwzeker, maar de spor tieve mogelijkheden voor de vakan tieganger zijn niet zo groot als in de traditionele win tersportlanden: minder spectaculaire skihellingen, minder liften. Ze zijn dan ook meer geschikt voor de wandelaars en de langlauf-aanhangers. Een extra na deel is, dat Scandinavië een uitge sproken duur gebied is. Voor een goedkope vakantie kan men daar dan ook beslist niet terecht. Weg Wezen hoopt, dat u met deze weg-wijzer uw winterstek wat ge makkelijker kunt vinden. In een aantal reportages van ooggetuigen wordt u nog nader geïnformeerd over oude en nieuwe wintersportge bieden, waar u een vorstelijk wit voetje (al dan niet met gips bekleed) kunt halen. De Belgische blauwe „Alpina Expres" beschikt over een bar-discotheek, die soortgelij ke pret-rijtuigen in Nederlandse vakantietreinen degradeert tot derderangs koffiehuizen. sen gedwongen worden om een mobiele uil te knappen in een ruimte, die als gevangenis-ker ker zeker zou worden gehekeld door de Commissie Voor de Rechten van de Mens. Uit erva ring weten we, dat dit schudde buiken op een bakplaat pal on der het fluitend gesnurk van een amechtige sterveling de reislust voorgoed beneemt. Dat men voor deze ellende ook nog een toeslag moet betalen is en beschamende bijkomstigheid. Alternatief Toch aanvaardde de Nederland se vakantieganger deze wijze van deportatie gelaten, omdat hij geen bruikbaar alternatief achter de hand had. Het reizen per eigen auto vinden velen te recht te riskant en te ver moeiend en een chartervliegtuig brengt vakantiegangers in vele gevallen naar een luchthaven op honderden kilometers van het begeerde wintersportoord. Dik ke mist dwingt de piloot dan op het laatste moment vóór de landing in Salzburg, Sion of Ge- nève uit te wijken. Waar Nederland tot op heden geen kans toe zag is Railtour België nu wel gelukt: een trein op de rails zetten, die voldoet aan redelijke eisen van modem comfort De „Alpina Expres" biedt een uitstekend alternatief aan reizigers, die het vertikken om nog langer als stukgoed met zich te laten sollen. Het is trouwens toch verstandig de uitvalsweg via België bij het vakantieplannen maken te be trekken. In de praktijk blijkt namelijk, dat men vele tiental len guldens goedkoper uit is, als men gebruik maakt van een trein, die uit Brussel naar de wintersportlanden vertrekt Men heeft dan wel het ongerief, dat men in de Belgische hoofdstad moet overstappen, maar de win st, die men daarmee in eigen zak steekt maakt deze gulden middenweg toch aantrekkelijk. En als de Nederlandse trein niet direct aansluiting geeft op de „Alpina Expres" behoeft men ruet op de koffers te wachten: speciaal voor de gasten van de Blauwe Trein is er op het sta tion van Brussel-Zuid een somp- tieuze bar, waar het bier blond lokt Voor uw eigen bestwil kunnen wij u dan ook alleen maar met klem aansporen om stappen in de richting van deze Belgische verbinding te nemen. compartimenten komt dit op circa 100 gulden per persoon. Op die comfortabele manier kan met onder andere naar Gstaad, Montana, Champéry en Saas-Fee. Plastic-pijn In de „Alpina Expres" zijn de maaltijden bij de prijs inbegre pen. Ze worden in de comparti menten op speciaal ontworpen tafels geserveerd. Daarbij wordt ook gratis een drankje geschon ken (bier, cola, mineraalwater etc). De kwaliteit van de maaltij den is zeer behoorlijk. De ellen de is alleen, dat het verwoesten de plastic ook inmiddels door de Belgen is ontdekt: een prima wijntje uit een plastic zieken huis-beker smaakt op die ma nier gelijk als een azijntje van redelijke hiushoudkwaliteit En zelfs het malse kippetje, dat ligt opgebaard in een plastic dood kistje lijkt opeens uit het ei te zijn gekropen om een galgemaal (compleet met plastic bestek) op te luisteren. Luxe barwagen In de „Alpina Expres" rijdt ook een bar-discotheek mee, die lu xer en geraffineerder is dan soortgelijke pretrijtuigen, die in Nederlandse wintersporttreinen zoals de Hotelplan-expres en de Bergland-expres de slaapmut sen der reizigers krachtig schudden vóór gebruik. De blauwe Belgische trein is trou wens in alle opzichten een aan vaardbaarder en moderner ver voermiddel dan zijn Nederland se concurrenten. Bergland en Hotelplan-expres zijn in feite muffe anachronismen, die stam men uit een tijd, waarin het vervoer naar het vakantieadres beschouwd werd als een bijko mende, redelijke straf. Die filo sofie mondde bijvoorbeeld uit in de „couchette", een uiterst ver foeilijke vorm van transport, waarbij zes wildvreemde men- gaan n^r het Zwiterserse Walfe aantrekkeli'k al,ernatief v00r Nederlanders, die op wintersport 153 van de HINT) zijn complete rei zen opgenomen, waarbij is inbe grepen het vervoer vanuit elk Nederlands station via Brussel naar de plaats van bestemming, plus de ligplaatsen, ontbijt op heen- en terugreis en het ver voer van bagage in de stations, waar men overstapt. Reist men met twee personen dan betaalt men voor een compartiment cir ca 230 gulden p.p. voor heen- en terugtocht, in drie-persoons RAILTOUR BELGIË komt dit jaar voor het eerst op de Neder landse wintersportmarkt met de „blauwe trein", een hotel op stalen wielen, dat zijn gasten comfortabel van Brussel naar Zwitserland brengt. Deze „AL PINA EXPRES" vertrekt vanaf 19 december elke vrijdag om 21.25 uur vanuit het station Brussel-Zuid en rijdt door Frankrijk naar Lausanne (aan komst 's morgens om zes minu ten over acht) en verder naar het gebenedijde en zonnige Wal lis. Deze verbinding is dan ook met name razend interessant voor wintersporters die in dit gebied op vakantie gaan. De blauwe „ALPINA EXPRES" brengt zijn gasten bijna vóór de deur van hotel en appartement: aankomst in Sion om 09.20 uur, in Sierre om 09.32 uur, in Leuk om 09.50 uur en in Visp om 10.03 uur Het meest bijzondere in deze voor Nederlandse begrippen ui terst gerieflijke trein zijn de speciale ligplaatsenrijtuigen T2, waar twee personen een luxe compartiment kunnen huren zonder toeslag eerste klas te be talen. In het komende wintersei zoen kunnen ook Nederlanders gebruik maken van deze recht streekse, goedkopere verbinding naar Wallis. In het programma van Railtour Holland (onderdeel

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17