Russisch maanondenoek een vacuum GROOTSTE STAD GROOTSTE GELDSUIJTER (Van onze correspondent Jane Rosen) NEW YORK Een van de vele gevolgen van de financiële moeilijkheden waarin New York verkeert is dat de stad niet langer wordt bestuurd door haar gekozen leiders. Burgemeester Beame heeft een aan zienlijk deel van zijn werkelijke macht moeten overdragen aan een groep zakenlie den, verenigd in de gemeentelijke advies- Het helverlichte front van Brooklyn bij avond met, even rechts van het midden, de tweelingtorens van het Wereldhandelscentrum, de nieuwste toppers van het handels- en financiële hart van de stad. Geldmoeilijkheden of niet, het Vrijheidsbeeld in de haven van New York krijgt zijn schoonmaakbeurt ter gelegenheid van de naderende viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. raad, die in de stad bekend staat als Big Mac. Deze ontwikkeling is voor een stad als New York een positieve zaak. De gekozen autori teiten, die nu reeds onder drie burgemees ters dienden, hebben een weinig geordend en zeer onsamenhangend beleid gevoerd. Het gevolg is dat er nu ingrijpende maatre gelen getroffen moeten worden om New York te redden. Big Mac, samengesteld uit mannen en vrou wen die geen enkele politieke ambitie heb ben, kan nu alle politiek ongewenste maar daardoor juist broodnodige maatregelen doorvoerea De gemeentelijke adviesraad werd in juni in het leven geroepen door de gouverneur van de staat New York, Hugh Carey. De belangrijkste taak voor Big Mac is niet het besturen van de stad, maar een faillissement voorkomea Burgemeester Beame negeerde Big Mac in het begin. Hij zette zijn beleid gewoon voort. Iedereen sprak over versobering, maar in de praktijk gebeurde niets. Onder deze omstan digheden was niemand in New York er zeker van dat de stad normaal zou kunnen „draaien". Big Mac sprong in het bestuursvacuüm dat langzamerhand was ontstaan. Het gemeente bestuur, plaatselijke vakbonden en de ban ken werden gemaand zich wat gematigder en minder veeleisend op te stellen. Big Mac dwong New York afstand te doen van een leefwijze die de stad zich in feite niet kon veroorloven. Een groot aantal regelingen werd ingetrokken, en de salarissen van de ambtenaren bevroren. Er kwam een beste dingsbeperking voor de stadsuitgaven gedu rende de komende drie jaren. Als gevolg van deze voorstellen zijn de tarieven van het openbaar vervoer ver hoogd. Een aantal sociale uitkeringen werd opgeschort en enkele uitgaven voor culturele activiteiten geblokkeerd. Burgemeester Bea me kon aanvankelijk niet staan achter de „onwezenlijke eisen van het schaduwbe- stuur". Later accepteerde hij Big Mac toch, omdat een eventueel faillissement van de stad New York hem nog slechter uitkomt. Als New York zijn verplichtingen niet meer na kan komen zal de federale regering ongetwijfeld ingrijpen met een aantal beper kende maatregelen. Dat kan natuurlijk nog altijd gebeuren. Niemand weet of het her vormingsprogramma van Big Mac streng genoeg is om de financiële positie van New York te herstellen. Big Mac heeft de banken in ieder geval al zover weten te krijgen dat zij de obligaties die worden uitgegeven door de stad, overnemen tegen een lage rente. Hierdoor krijgt het stadsbestuur voldoende financiële middelen om te. voldoen aan de eisen die crediteuren stellen, namelijk een goede financiële dekking door het bankwe zen. New York heeft per maand ruim twee en half miljard gulden nodig om zijn uitgaven te kunnen dekken. Daarbij komt ook nog de aflossing van de schulden. Aangezien de opbrengsten niet voldoende zijn om de uit gaven te dekken en er helemaal geen kre dietmogelijkheden zijn moet de stad nu wel vertrouwen op de financiële tovertrucs van Big Mac om de lege kas van New York te vullen. Ondanks de voorgenomen bezuinigings maatregelen is New York niet zichtbaar zuiniger gaan leven. De stad geeft nog steeds handen vol geld uit volgens het principe: wie dan leeft, die dan zorgt De voorzieningen in de stad zijn de beste (lees: meest extrava gante) van het land. De dienstverlening in New York is het duurste systeem van de Verenigde Staten. De sector welzijn en sociale dienstverlening komt New York op 1000 gulden per jaar per hoofd van de bevolking te staan. Vergeleken met de 50 gulden van vele andere steden is dit een enorm bedrag. Voor de geneeskundige en gezondheids dienst wordt per inwoner 450 gulden per jaar per inwoner uitgegeven. In andere ste den bedraagt dit 125 gulden. De stad New York garandeert elke inwoner, ongeacht de hoogte van zijn of haar inkomen een koste loze universitaire opleiding. New York geefl totaal driemaal meer uit dan een stad van vergelijkbare omvang. Het grootste deel van de problemen is waar schijnlijk terug te brengen tot de houding van de krachtige vakbonden, die van d« achtereenvolgende stadsbesturen grote con cessies hebben geëist. Aanplakbiljet in de verkiezingscampagne voor burgemeester Beame. Toen de vervoersbonden John Lindsay bij zijn kandidatuur voor het burgemeester schap steunden, betaalde Lindsay hen terug met een aantal pensioenfaciliteiten, waar door de leden van de bonden met een pensioen dat nog groter was dan hun laatste maandsalaris op hun lauweren konden gaan rusten. Ambtenaren van gemeentelijke be drijven zoals het energiebedrijf, de drinkwa tervoorziening en de ondergrondse trein- maatschappij kregen een aantal in de winst die vijftig procent van hun maandsalaris bedroeg. Toen het huidige stadsbestuur met aan het hoofd burgemeester Beame, twee jaar gele den de touwtjes in handen nam, was men zich bewust van het feit dat de stad zich dergelijke luxe uitgaven niet kon permite- ren. Beame, die bijna tien jaar lang de hoogste financiële ambtenaar van de stad is geweest, moet beter dan wie ook op de hoogte zijn geweest van het naderende ban kroet Hij nam echter geen risico's, waar door zijn populariteit zou kunnen dalen. Beame zette de lijn van zijn voorganger voort door onverminderd uit te geven ter wijl er in feite een lege gemeentekas was. Hij nam steeds meer personeel in dienst' stelde loonsverhogingen in het vooruitzicht verbeterde het dienstensysteem en leende meer geld van de bank. Hij was ervan overtuigd dat de opbrengsten uit belastingen deze uitgaven wel zouden dekken. De banken hebben een zelfstandige rol ge speeld in de tragedie van de stad. Jarenlang maakten zij door de leningen aan New York' zo veel winst dat zij de ogen sloten voor de fiscale situatie van de stad. Toen zij vorige winter aandrongen op het aantonen van activa voor terugbetaling van leningen, bleek dat New York verborgen tekorten had tot een totaalbedrag van ruim vijf miljard gulden. Big Mac riep alle partijen op zich opofferingen te getroosten. Zelfs de meeste vakbonden hebben ingestemd te werken aan de sanering van de financiën. Maar als Big Mac het geld tevoorschijn tovert, zal dat niet voldoende zijn om de stad voor een finan cieel drama te behoeden. De obligaties van Big Mac zullen door de federale regering gegarandeerd moeten worden, of de federale regering zal een gedeelte van het geld ver slindende dienstenpakket van New York moeten overnemen. Tot nu toe heeft Washington geen concessies in die richting gedaan. Washington staat bepaald niet te trappelen om aan het hulpge roep tegemoet te komen, aangezien New York de reputatie van de grote geldsmijter heeft De staat New York is coulanter. Die fourneert een bedrag van 2,3 miljard dollar. Wat voor enige maanden toereikend is. (Co pyright The Guardian) (Van onze redaktenr ruimtevaart) Het was vorige maand al vijf jaar geleden dat de Sovjet-Unie haar zoveelste poging deed een onbemande ruimtesonde behouden op de maan te laten landen en daarna een kleine capsule met enkele monstertjes maanmaterie aan boord naar de aarde terug te halen. Het zou tevens de eerste volledig geslaagde poging worden. In september 1970 boekte Loena-16 eindelijk het felbegeerde succes, waar de Russen al meer dan een jaar naar hadden gestreefd. De lancering van Loena-16 vond plaats op 12 september 1970. Op 17 september kwam het toestel dat met een opgevoerde Pro ton-raket, was afgevuurd in een baan om de maan, op ongeveer 110 kilometer hoogte, waarna op 20 september om 06.18 uur Ne derlandse tijd een geslaagde zachte landing werd uitgevoerd in de Mare Foecunditatis (zee der vruchtbaarheid), op 0 graden en 41 minuten zuiderbreedte en 56 graden en 18 minuten oosterlengte. Het was de eerste werkelijk-zachte landing van een Russisch •ruimtevoertuig op de maan. De veel minder gecompliceerde bollen van Loena-9 en -13 hadden in 1965 en 66 in feite alleen maar vrij harde, ongecontroleerde landingen gemaakt, die niets met de één of andere geavanceerde landingstechniek te maken hadden. Na een verblijf van ruim één etmaal op de maan, steeg het bovenste gedeelte van Loe na-16 weer op, met aan boord een capsule waarin zich ongeveer 120 gram opgehoorde maanstof bevond, en na 24 September maak te de kleine kogelvormige terugkeercapsule een behouden landing in de steppen van Kazachstan, circa 80 kilometer ten zuidoos ten van de stad Dzjezkazgan. De kostbare buit werd zo snel mogelijk overgevlogen naar het geochemisch instituut te Moskou, waar nauwelijks een maand later de leden van een Amerikaanse (Nasa-) dele gatie, die naar Rusland was gekomen om er over uniforme koppelingssystemen voor de bemande ruimtevaart te spreken, de eer ste buitenlanders waren, die de maanoogst van Loena-16 van nabij mochten bekijken. Voor de Russen betekende het succes van Loena-16 een grote triomf en vooral de welverdiende beloning na een tijdperk van veel teleurstellingen. Ruim een jaar eerder had men met Loena 15 immers al een soortgelijke poging ondernomen en wanneer die was geslaagd, zouden de Russen erin geslaagd zijn eerder dan de Amerikanen X De terugkeercapsule met maanmaterie van Loena-16 na de landing in Kazachstan. Het bovenste compartiment van Loena-16 stijgt op van de maan met op de neus de kogelronde capsule met maanmaterie, die behouden op aarde moet neerkomen. maanmaterie naar de aarde te halen. Maar Loena-15 stortte te pletter bij zijn landing spoging, zoals er voordien al enkele, soortge lijke experimenten meteen in de beginfase van de lancering waren mislukt en zoals in september en oktober van datzelfde jaar (1969) nog twee probeersels (Kosmos-300 en -305) zouden falen Maar goed, na het succes van Loena-16 konden de Russen eindelijk hun gang gaan met hét etaleren van de voordelen van maanonderzoek via robots ten opzichte van maanvluchten met bemande ruimteschepen (de Amerikaanse methode). En het moet gezegd worden: de Russische werkwijze was inderdaad aanzienlijk goedkoper. Daar stond echter weer tegenover dat de Ameri kanen met hurt Apollo-vluchten naar de maan niet alleen veel selectiever te werk konden gaan, maar tevens ongelukken bij de landing konden vermijden, door zoals bijvoorbeeld bij de vlucht van Apollo-11 in juli 1969 al was gebleken een ruw gebied te omzeilen. Het uitvoeren van blindlandin- gen op de maan bleek een uiterst riskante onderneming te zijn, zoals de Russen bij enkele latere vluchten Loena-18 en -23 aan den lijve zouden ondervinden. In 1971 zouden de Amerikanen op grond van een gezamenlijke overeenkomst voor de uitwisseling van gegevens, de beschikking krijgen over drie gram uit het boormonster dat Loena-16 naar de aarde had gehaald, terwijl de Russen op hun beurt drie gram ontvingen van de oogst van Apollo-11 en nog eens drie gram van Apollo-12. In 1972 her haalde zien die ruiltransactie: De Amerika nen kregen een monstertje maangrond van Loena-20, de Russen maanmaterie van Apol- lo-14 en -15. Sindsdien hebben dergelijke ruilhandeltjes niet meer kunnen plaatsvinden, om de dood eenvoudige reden dat de Russen geen kans meer hebben gezien een missie als die van de Loena's 16 en 20 tot een goed einde te brengen. Wel werd er tot tweemaal toe eën Loenochod-wagentje op het maanoppervlak neergezet (dat gebeurde met de Loena's 17 en 21), terwijl de Loena's 19 en 22 vanuit een baan rond de maan gedurende een lange periode allerlei gegevens (en foto's) naar de aarde overseinden, maar aan het vergaren van maanmaterie zijn de Russen al sinds februari 1972 (Loena-20) niet meer toegeko men. Er werd overigens nog wel een poging ge daan. Op 28 oktober van het vorig jaar ging vanaf de basis Tjoeratam een Loena-23 van' start Het toestel werd op 2 november in een baan rond de maan gestuurd, maar op 6 november ging er iets „mis" bij de landing in de Mare Crisium. Het toestel werd derma te beschadigd, dat er van een grondmonster boring geen sprake kon zijn en het experi ment vond zijn voortijdig einde in een offi ciële verklaring van Moskou dat „het gewij zigd programma van Loena-23 op 9 novem ber was afgesloten"Algemeen wordt aangenomen dat het blindlandingsrisico ook bij deze tegenslag een rol heeft gespeeld en dat de robot ©p ruw terrein is gekanteld. Daarna zijn er nog geen nieuwe maanbo- ringsexperimenten ondernomen en dat bete kent dat de Russen in vijf jaar tijd slechts tweemaal volledig succes hebben geboekt bij hun pogingen om met onbemande ruimte sondes maanmaterie van onze naaste buur man in het heelal te halen. Met een beetje meer geluk hadden het de experimenten van de periode vóór Loena-15 niet meegere kend vijf voltreffers kunnen zijn. Zo verschrikkelijk voordelig en lonend blijkt de Russische methode van maanonderzoek via blindlandingen nu toch ook weer niet te zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14