Spaardeposito met 8/4%rente Noordzee en kanaal een nachtmerrie voor gezagvoerders Rijkspostspaarbank De Griekse tanker „Paci fic Colocotronis" heeft deze week in Nederland opschudding veroorzaakt door voor de kust enkele duizenden tonnen ruwe olie te verliezen. De hon derden vierkante kilome ters grote olievlek vorm de de grootste bedreiging van de Nederlandse kust door olie tot nu toe. Op de trieste wereldlijst van ongelukken met tankers en lozingen van olie neemt dit ongeluk echter nog maar een zeer be scheiden plaatsje in. CeidaeSomaitt Vers in het geheugen ligt nog de ramp met de Torrey Canyon, die 120.000 ton olie verloor. En het verongelukken van de Metula in augustus vorig -jaar, die 50.000 ton olie kwijtraakte en 120 km Chileense kust vervuilde. Thor Heyerdahl meldde vanaf zijn vlot, dat „zeker een onafgebro ken stroom van 1400 mijl van de open Atlantische Oceaan is vervuild door brok ken harde asfaltachtige olie." Er kunnen met olietankers heel rare en heel gevaar lijke dingen gebeuren. Dat blijkt uit het volgende verhaal. Waarbij zich de vraag opdringt, hoe de Pacific Colocotronis „zo maar" kon openscheuren en olie kon ver liezen. Allereerst een voorval uit de recente tan kergeschiedenis. Wóér gebeurd. Op 11 ja nuari 1971 voer het 12.000 ton metende Peruviaanse vrachtschip, de Paracas, het Kanaal binnen en nam, in plaats van de voorgeschreven eenrichtingsbaan langs de Franse kust, de vaargeul voor het tege moetkomende verkeer langs de Engelse kust. Er volgde een aanvaring met de Panamese tanker Texaco Caribbean, die explodeerde, waardoor in het plaatsje Fol kestone, acht kilometer verder, de ruiten verbrijzelden. Negen opvarenden kwamen om. De Engelse kustwacht markeerde het wrak van de Texaco met drie groene lich ten, maar de volgende dag stootte het Duitse vrachtschip Brandenburg op het wrak en zonk, met verlies van ruim de helft van de bemanning van 31 koppen. De Engelsen voegden een lichtschip en vijf lichtboeien aan de bebakening toe. Maar op 28 februari stootte de Griekse vracht vaarder Niki op de wrakken en verging met 22 opvarenden. Een tweede lichtschip en nog negen boeien werden neergelegd, maar op 16 maart negeerde een onbekend gebleven supertanker de vuurpijlen van de kustwacht, voer door een rij boeien en kwam er tot ieders verrassing ongedeerd doorheen. In twee maanden tijd hebben daarna 16 schepen de zorgvuldige bebake ning genegeerd en zijn door het wrakge- bied gevaren. Daarna zijn de wrakken vernietigd. In februari 1970 werden in het Nauw van Calais dagelijks circa 30 sche pen, waaronder supertankers gesignaleerd, die het noodzakelijke eenrichtingsverkeer aan hun laars lapten. De supertankers zijn de grootste schepen die ooit gebouwd werden. Ze hóren tot de technologische wonderen van deze eeuw. Wie op de brug staat bevindt zich vijf verdiepingen boven het dek en 35 meter boven de zee. De communicatie met men sen op het dek geschiedt met walkie-tal kies. Wie even naar het voorschip wil, neemt de fiets. De allergrootste zijn de Globtik London en de Globtik Tokyo, 476.000 ton, met een lengte van 378 meter en een diepgang van 28 meter. En dat terwijl in 1950 de grootste tanker nog maar 30.000 ton mat. Toen eind 1973 de oliecrisis een eind maakte aan de plannen voor nog veel grotere tankers, waren Ja panse weiven al bezig met voorbereidingen voor de bouw van een tanker van één miljoen ton. Zo'n schip zou 498,56 meter lang, 83,29 meter breed worden met een diepgang van 30,40 meter. Bijna elke ka thedraal van West-Europa zou in een van de laadtanks passen. Volgeladen zou het schip geen enkele haven ter wereld binnen kunnen lopen. Ja, de romantiek van de scheepvaart is er bij die tankers wel af. Het zeemansleven op de supertankers zal nooit tot nostalgische herinneringen leiden. In plaats van „karakter" is er alleen maar sprake van bruut functionalisme. Er zijn al tankers waarvan de computers de positie van het schip opkrijgen van satellieten en dienovereenkomstig sturen. Voor de toekomst staan revolutionaire ex perimenten op het programma met onbe mande schepen met afstandsbediening, of met schepen die maar door vier of vijf man gevaren worden. De grote tankers zijn de eerste voertuigen die invloed kunnen ondervinden van de omwenteling van de aarde! Voor een tanker van 250.000 ton die 30 km. per uur vaart zijn er minstens 5,5 km. en 22 minuten nodig om te stoppen. Experimenten met remkleppen en onder- water-remparachutes hebben nog niet veel uitgehaald. Bij zeer lage snelheden, bij voorbeeld in dichte mist, zijn de schepen volslagen onbestuurbaar. Supertankers hebben iets met ijsbergen gemeen: een volgeladen tanker steekt voor 80 procent onder water. Het kolossale van de tankers blijkt ook uit de ervaring, dat in het donker vaak kleine schepen tussen de voor- en achterlichten van een tanker o door willen varen, in de veronderstelling dat het twee schepen zijn. Soms is men er zich op de brug van een tanker niet eens van bewust dat men een klein schip over vaart. De Noordzee en het Kanaal zijn een nacht merrie voor gezagvoerders van tankers. In veel gebieden varen de tankers met maar 60 tot 80 centimeter water onder de kiel. Er wordt vaak genavigeerd met kaarten die gebaseerd zijn op metingen van 65 jaar geleden. Op moderne kaarten staan alleen in het Kanaal al 3500 wrakken aangete kend, maar nog meer wrakken staan er nog niét op; bovendien ligt de Kanaalbo dem bezaaid met kabels. De zee zelf zorgt dan nog eens voor kolossale verschuivende zandgolvingen en richels. Een 200.000-tonner raakte de grond op een plaats waar volgens de kaart nog 6 meter water onder het schip moest staan. Neder land heeft vele honderden miljoenen gul dens besteed aan het uitdiepen van een geul naar de Europoort, een werk waar geen eind aan scheen te komen door het alsmaar groter worden van de tankers. Tussen haakjes, de feitelijke gegevens van dit verhaal zijn afkomstig uit het boek „Supertanker" van de Engelsman Noël Mostert, dat dezer dagen in het Nederlands is verschenen. Mostert wilde gewoon een verhaal maken over de fascinerende tan kers en het leven aan boord. Hij mocht na veel aandringen meevaren aan boord van de tanker „Ardshiel" van P O-lines. Wat hij allemaal zag en hoorde deed hem echter een boek schrijven, waarin hij de talloze grote gevaren van deze „varende bommen" aan de kaak stelt De supertankers werden gebouwd, zegt hij, als een speculatie tegen de politiek van het Midden-Oosten en met het vooruitzicht op gigantische winsten. Ze waren de voorbo den van een nieuwe wereldstrategie en nationaal eigenbelang. Vaak is het lot van veel mensen door schepen beïnvloed, meest oorlogsschepen, maar nog nooit was (tijdens de oliecrisis) de levenskans van miljoenen in de hele wereld zo onverbreke lijk verbonden met de ongehinderde vaart van één enkel scheepstype. Door ze letter lijk van uur tot uur te dirigeren hielden de oliemaatschappijen volledige controle 'over 's werelds oliedistributie. Zolang zij die volledige controle over de olieschepen houden, zal dat altijd zo blijven. Tankersl waren in het spel van de olieboycot essen tiële pionnen. Na de juni-oorlog van 1967 zijn de mam moettankers onstuitbaar in opmars geko men. De ontwikkeling ging echter zo snel, dat men geen tijd had te wachten op. praktijkervaringen; er moést gebouwd worden, steeds groter. Ze werden te snel groot, zonder evenredige kennis van de krachten die door de enorme omvang in en op de tankers worden uitgeoefend. Nie mand wist hoe ze zich zouden gedragen. Het gevolg is geweest dat enkele jaren geleden een aantal tankers door enorme stormkrachten domweg aan flarden wer den gesladen. De kritieke leeftijd ontstaat, denkt men, bij 8 tot 12 jaar. Zo oud zijn echter de meeste supertankers nog lang niet. Tussen 1969 en 1973 gingen op de hele wereld 82 tankers verloren; 451 mannen kwamen daarbij om het leven. Alleen al in het eerste kwartaal van 1974 deden zich ongelukken voor met 226 grote en kleine tankers. Volgens de Engelse Kamer van Scheepvaart zijn de meeste botsingen te wijten aan abominabel zeemanschap. Alle strandingen waren rechtstreeks het gevolg van navigatiefouten. Shell constateert in een rapport over 40 ernstige ongelukken, dat het meestal ging om „domme menselij ke fouten". De meeste fouten worden ge maakt door schepen die onder goedkope vlag varen en wel erg veel regels volkomen negeren. Schepen die bij Liberia zijn inge schreven gaan aan kop. Nadat in 1970 de Liberiaanse tanker Arrow, eigendom van Onassis, bij Canada aan de grond liep, ontdekten inspecteurs, dat een uur voor de stranding de radar was uitgevallen; het echolood werkte al twee maanden niet; het gyrokompas had een permanente afwij king van drie graden; en niemand van de bemanning had enige navigatie-ervaring, behalve de gezagvoerder zelf. Nog bonter was het met de Aegis Star, op Cyprus geregistreerd, die in 1972 bij Zweden vas* liep. Het gyrokompas, echolood, radar, au tomatische log, snelheidsaanwijzer en roer aanwijzer waren allemaal defect. Toen in maart 1971 de tanker Trinity Navigator op de Engelse kust liep, bleek dat de radar defect was en niemand van de bemanning Engels sprak. Tien procent van de vaartui gen die de Nieuwe Waterweg binnenkomen kan geen aanwijzingen vanaf de wal benutten omdat de bemanning de eenvou digste conversatie in het Engels niet be grijpt. Toen de Torrey Canyon in 1967 verongelukte, had kapitein Rugiatti 366 dagen achtereen op zijn schip gestaan en bovendien leed hij aan tbc. Een groot veiligheidsprobleem bij tankers is ook de verveling en afstomping van de bemanning! Vaak komen zeelui een jaar niet van boord, maar het is ook geen zeldzaamheid als iemand drie jaar lang geen voet aan land zet! Tijdens de eentoni ge reizen kan de balorigheid, vermoeid heid, ziekte, misrekening, grillen of tijdelij ke onevenwichtigheid van één man een ramp veroorzaken. Er zou een regelmatige opfriscursus moeten komen voor gezag voerders, want hoe langer ze dienst doen, hoe zorgelozer ze worden. En waarom worden vliegtuigpiloten wel regelmatig medisch gecontroleerd en gezagvoerders van mammoettankers niet? Enorme hoeveelheden olie komen in zee terecht. Sommige schattingen houden het op 1.370.000 ton dat gewoon geloosd wordt plus 350.000 ton als gevolg van ongelukken. De oceanograaf prof. Piccard schat dat maar liefst 5 tot 10 miljoen ton petroleum- produkten jaarlijks in zee komt. „Kampioen" is de Torrey Canyon, waaruit 120.000 ton olie wegliep. Tweede is de Shell-tanker Metula, die 50.000 ton olie verloor en daarmee 120 km. Chileense klist voorzag van een olielaag van soms wel 8 cm. dik. Het zal nog jaren duren voordat de schade kan worden overzien die de Metula heeft aangericht. Uit tankers die met volle tanks gezonken zijn kunnen nog wel meer dan een halve eeuw dagelijks tonnen olie lekken. Op Dassen-eiland bij Kaapstad (het is maar een triest voorbeeld je) werd door een olieplas de hele bevol king van duizenden pinguins uitgeroeid. Voor het leven in de zee is olie een kleveri ge lijkwade. Olie vernietigt plankton, het basisvoedsel van de zee. Als het plankton verzwakt, verzwakken ook de levensvor men die ervan afhankelijk zijn. Schade aan plankton is schade aan alles. De ramp met de Torrey Canyon gaf eigen lijk de eerste stoot tot bezorgdheid en tot intensieve bestudering van de kwalijke ge volgen van olie-op-zee. Het probleem wordt echter nog verwarder gemaakt, doordat de chemische oliebestrijdingsmiddelen vaak net zoveel schade aanrichten als de olie zelf. Mostert is erg somber. Er moet strijd gevoerd worden tegen de tankers. Er'moe ten waarborgen komen dat de bemanning aansprakelijk is voor elke druppel gemor ste olie, waarborgen ook voor de gezond Looptijd 7 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente &U% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen uw nationale spaarinstelling heid en bekwaamheid van de bemannin gen. Langzaam komt er een internationale con ventie van de grond ter voorkoming van vervuiling van de zee, maar dat duurt te lang. Tankers zijn het gevaarlijkst als ze leeg zijn. In de tanks blijven zich, door olieres ten, gassen ontwikkelen en een simpel vonkje kan het schip tot explosie brengen. Jarenlang wist men geen raad met raadsel achtige explosies. Er brak paniek uit in de tankerwereld, toen in twee weken tijd drie supertankers explodeerden. Op 15 decem ber 1969 zonk bij Senegal de Shell-tanker Marpessa (206.000 ton) na een explosie; twee bemanningsleden werden gedood. Op 29 december volgde een grote explosie op het zusterschip Mactra bij Mozambique, ook twee doden. De volgende dag werd voor de kust van Liberia de Noorse tanker Kong Haakon VII (220.000) door een explo sie opengescheurd. De Mactra en Kong Haakon moesten praktisch herbouwd wor den; de rekening was hoger dan de bouw prijs. Verzekeringspremies gingen na deze serie ongelukken met 25 procent en meer omhoog. Shell staakte onmiddellijk alle schoonmaakactiviteiten op haar tankers. Na koortsachtige onderzoekingen is geble ken, dat behalve blikseminslag, statische elektriciteit en menselijke onachtzaamheid, de oorzaak van de explosies gelegen kan hebben in het feit dat door het schoonspui ten van de tanks een waternevel ontstaat die net zo geladen is als een donderwolk. De meest veilige methode is momenteel, dat de lege tanks worden gevuld met een veredeld gas, dat afkomstig is uit de schoorsteen van het schip. Met dit systeem zijn nog geen ongelukken gebeurd. En het wordt tijd dat de tankers veiliger worden. Als ze blijven exploderen, wil uiteindelijk niemand ze meer verzekeren, bemannen of de haven binnenlaten. Behalve de olietankers zijn er dan nog de schepen die gas vervoeren of chemicaliën. 'Er varen zo'n 250 verschillende chemica liën in tankers vol over de zeeën. Het is een griezelig idee, dat de fabrikanten van een aantal van deze stoffen geen gegevens hebben willen verstrekken. Niemand weet wat er gebeuren kan. De gastankers, de duurste schepen ter wereld, vervoeren vloeibaar gas bij 160 graden onder nul. Eén druppeltje kan het dek bros maken. Theoretisch zou bij een aanvaring het uit stromende gas de zee eerst doen bevriezen, om dan te verdampen en een dodelijke wolk te vormen. De meeste tankers hebben, uit zuinigheids overwegingen, maar één schroef en één roer. Goed manoeuvreren is daardoor praktisch onmogelijk. Omdat die schepen dan ook maar één ketel hebben, komen ze totaal hulpeloos te liggen als die ketel uitvalt En ketelpech is een vaak voorko mend euvel Dat daarbij uiteindelijk ook meestal de navigatie-apparatuur uitvalt maakt een dergelijke bezuiniging nog du bieuzer. In het eerste kwartaal van 1974 kwamen 112 ongelukken voor als gevolg van machinepech. De ketel is totaal afhan kelijk van gedistilleerd water; de „Ards hiel" waar Noël Mostert op meevoer, moest elke vier maanden een dag stilliggen om alle lekken te repareren. In zijn boek schrijft Mostert over het leven aan boord, over de letterlijke doodsangst' van de mannen om de lege tanks te gaan inspecteren, over de nukken van de kapi tein, de brand in de machinekamer, de weinigzeggende gesprekken, de comforta bele huisvesting en het lekkere eten, de verkleedpartij op de verjaardag van de kapitein. Over zijn afdaling in een lege tank, dreigend donker, zo groot als een kathedraal, vol buizen, spanten, nissen, ventielen en platforms, waar je elk mo ment door gas overvallen kan worden. Hij geeft toe dat zijn verhaal gekleurd is. Het is niet overal zó gevaarlijk. Tot slot: „Er moet een internationaal zee gerechtshof komen. Maar als het gaat om de redding van de zee en het milieu, zal dat toch al te laat komen. Waarom zouden we deze onbeschrijfelijke plundering moe ten toelaten, als het meestal om niets meer gaat dan de hardnekkige, ongehinderde hebzucht van een paar gewetenloze en beginselloze magnaten, maatschappijen en concerns, en op haar beurt van de bijbeho rende immoraliteit van hun misbruikte en ongeïnteresseerde zeelui?, aldus Noël Mos tert WILLIBRORD RUIGROK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13