cot met weinig succes geen spijt over actie Nieuwe bond voor fietsers Levensvatbare tuinderijen met ondergang bedreigd' £eidóe6omcHit Perspectieven voor Daf-trucks N.A. V. O.'verplichtingen Jubileum van verzets groepen-ver eniging jMgr. Felici in Rome Ministers willen Raad voor Politie Meerderheid KABO-leden voor federatie Israël gaat doorvaart Suezkanaal proberen Japanse keizer in Witte Huis VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT pagina 9 De Spaanse premier Navarro speldde gisteren medailles op de met de nationale vlag overdekte kisten van de drie doodgeschoten politiemannen. Emotionele taferelen in Madrid; de weduwe van de politieman Bajo houdt de kist vast tijdens de uitvaartplechtigheid. De opnamen voor het programma Toppop in studio-V van het NOS-complex werden ook twee minuten gestaakt. (Van een onzer verslag gevers) Den Haag NVV-voor- zitter Wim Kok heeft verklaard weinig spijt te hebben van de op roep van de vakbewe ging tot de boycot van Spanje en de twee-mi- nutenactie. In eik geval is een discussie op gang gebracht, aldus de heer Kok. Hij zei wel: "We moeten concluderen dat in deze jachtige tijd emoties snel wegeb ben". Hij meent dat de actie niet veel effect kAn opleveren, omdat er weinig directe contac ten zijn met Spanje. Verder wijt hij de zeer gemengde reacties aan de vaak onbereidwillige houding van de werkge vers, al gelooft bij dat ook de moorden op Spaanse politiemensen hebben geleid tot twij fel en onzekerheid. De actie van de vakbewe ging kan dan ook aller minst gezien worden ais een rechtvaardiging van deze moorden. NKV-secretaris Henk van Eee- kert, verklaarde dat het straat beeld in de grote steden (zoals Den Haag) "weinig weerspie gelde van onze oproep". CNV- voorzitter Lanser zei dat de twijfels van het CNV door de gang van zaken zijn bevestigd. De boycot heeft wel tot enkele beschuldigingen geleid over intimidatie van werknemers, met name op Schiphol. De omroepen hebben, behalve de EO, gehoor gegeven aan het verzoek de programma's te onderbreken. In Amsterdam en Rotterdam werden enkele Spaanse schepen niet gelost. De organisatoren van de Rot terdamse consumentenbeurs Femina hebben besloten de gerichte toeristische propagan da voor Spanje te zullen we ren, terwijl de ondernemings raad van Bijenkorf heeft ge vraag het plaatsen van orders in Spanje te staken. Elders in Europa hadden boycotacties meer succes. Veel vluchten naar Spanje moesten verval len. In Madrid hebben honderden rechtse Spanjaarden de begra fenis van drie woensdag gedo de politiemannen gebruikt voor een betoging. Onder de kreet 'wraak, wraak" wilden zij de kisten overnemen. Pre mier Navarro en enkele kabi netsleden moesten de plechtig heid voortijdig verlaten. In België is de van Spaanse af komst zijnde koningin Fabiola schriftelijk bedreigd. AMSTERDAM (ANP) In Utrecht zal zaterdag 18 oktober de Eerste Enige Echte Nederlandse Wiclrijdersbond (ENWB) worden opgericht. De bond is een initiatief van een aantal groepen die zich inzetten voor het langzame verkeer zoals „Stop de kinder moord", Stichting Natuur en Milieu, Werkgroep 2000, milieudefen sie en Amsterdam Autovrij. Volgens de bond worden de belangen van fietsers door de bestaan de organisaties (Stichting Fiets en ANWB) niet voldoende verde digd. De ENWB wil vooral de nadruk leggen op het dagelijks gebruik van de fiets. Volgens de bond wordt het rijwiel ten achter gesteld bij de auto, vooral bij het aanleggen van wegen en nieuwe woonwijken. De ENWB zal 18 oktober officieel worden opgericht met het houden van een manifestatie in het RASA in Utrecht. Tot de sprekers horen o.a. ex-verkeersminister Drees en Freek de Jongen. Leerlingen van het Haagse Montessorilyceum demonstreerden giste renmiddag voor de Spaanse Ambassade. OOK PACIFISTISCHE POLITICI in het linkse blok weten, dat in de publieke opinie slechts een kleine minderheid het uittreden van Nederland uit de N.A.V.O. begeert. Zelfs veel jongeren voelen hier niets voor, hoewel ze bij het zoeken van argumenten voor hun standpunt niet op persoonlijke ervaringen uit de bezettingstijd kunnen steunen. Anders liggen de kaarten, als gevraagd wordt hoeveel financiële offers Nederland zich voor zijn defensie moet getroosten. Onder de progressieven vindt men dan opvattingen die identiek zijn met die van de zakenlui van vroeger en heden, maar wier mening het altijd aardig is om zich wel solidair te verklaren, maar de rekening zo veel mogelijk bij buren en vrienden te laten presenteren. Er zullen ook in Nederland tegenstanders van de N.A.V.O. zijn die ontdekt hebben, hoe veel groter hun kansen worden, als ze zich niet rechtstreeks tegen het Atlantisch bondgenootschap verzet ten, maar tegen het bedrag dat Nederland ervoor betalen moet Zelfs het kabinet Den Uyl is dan soms als munitie te gebruiken. ZATERDAG MOET DE PARTIJRAAD van de PvdA zich weer uitspreken over de defensie-begroting en het gunstigste dat de N.A.V.O. ervan te verwachten heeft is dat Den Uyl en Vredeling via de Kamerfracties de officieuse opdracht krijgen geen cent meer te geven dan nu in de miljardennota gevraagd wordt. Maar iedereen weet dat Nederland's defensieplannen voor 1976 niet alleen een bedroefde brief van secretaris-generaal Luns hebben uitgelokt maar ook kritiek van vrijwel alle N.A.V.O.-partners. Die hebben de indruk dat Nederland zich aan bepaalde verplichtin gen onttrekken wil ten koste van anderen. Wat mr. Luns vreest, is trouwens vooral dat het slechte voorbeeld van Den Haag andere N.A.V.O.-partners op de gedachte gaat brengen dit te volgen. Bij de christen-democratische partijen zijn de defensie-plannen slecht gevallen: niet zo zeer het bedrag van de bezuinigingen zelf als de defensietaken, die bij dit bedrag gemoeid zijn. Deskundigen van de K.V.P. en de A.R.P. hebben al geconstateerd dat het kabinet zich onttrekt aan de uitvoering van een vorig jaar door een ruime Kamermeerderheid aanvaarde motie; een motie welke bedoelt te voorkomen dat voor onze defensie noodzakelijke investeringen de dupe worden van het bezuinigingsbeleid. Om soortgelijke redenen voelen de christen-democratische fracties niets voor een bezuini- gingsplan-Vredeling, dat vooral ten koste van onze marine-taak in de N.A.V.O. zou gaan. WANNEER WAAR BLIJKT, dat K.V.P. en A.R.P. een alternatief bezuinigingsplan hebben dat aan de bezwaren van mr. Luns c.s. tegemoet komt, zal het kabinet-Den Uyl zich niet voor het bekende karretje van de P.v.d.A.-linkervleugel moeten laten spannen, wil ten minste een gevaarlijk politiek conflict bij de komende begro tingsbehandeling uit de weg worden gegaan. DE BILT Een depressie die vanmorgen nog boven de Noordzee lag, trok snel naar de Oostzee. Het voorbijtrekken van deze depressie deed de wind sterk toenemen, aan de kust zelfs tot stormkracht. Deze de pressie wordt gevolgd door een rug van hogeluchtdruk die het weer in Nederland gunstig zal beinvloeden. De oceaandepres- -sies trekken echter snel in de richting van ons continent waar door de gunstige invloed van de rug van korte duur zal zijn. Morgen neemt de kans op regen dan ook weer toe. In Zuid- en Midden-Europa is de luchtdruk nog steeds vrij hoog en daar is het fraai weer. Gisteren werden door enkele stations in Grieken land zelfs temperaturen van 30 periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent EINDHOVEN (ANP) Minister Vredeling overweegt een aantal legerorders aan Daf-trucks sneller te verlenen dan oorspronkelijk was gepland. Vandaag is daarover gesproken in de ministerraads vergadering. Dit heeft het NKV gisteren meegedeeld naar aanleiding van een gesprek dat een aantal vakbondsvertegenwoordigers hebben ge voerd met vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Zaken over de problemen bij Daf. Na de bespreking waren de vakbondsmensen van het NW optimis tisch gestemd ten aanzien van de ontwikkelingen bij Daf en het behoud van de arbeidsplaatsen. Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlis&ingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Londen Luxemburg iVeel animo voor (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Landelijke Kontaktgroep Gepensioneerden Verzetsgroepen '40-'45 viert donderdag 9 oktober haar 10-jarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst in het Congresge bouw te Den Haag. Tevens zal men op deze dag herdenken dat het dit jaar dertig jaar geleden is dat de nazi's uit ons land zijn verdreven. De Landelijke Kontaktgroep (LKG) heeft zich een decennium geleden afgescheiden van de Stichting '4Q-'45, omdat men meende te weinig inspraak te hebben en omdat de Stichting zich, aldus de LKG, onvoldoende inzette voor éen goede pensioenvoorziening voor oorlogsinvaliden en weduwen van (burger) verzetsstrijders. Deze pensioenen waren een stuk achtergebleven op de andere wettelijke regelingen voor invali den, weduwen en wezen. Ook nu is de LKG nog niet tevreden over de financiële en maatschappelijke positie van de invalide verzetsstrijders. Er is nog een aantal punten waarin men verbetering wil zien. Het 10-jarig bestaan zal worden gevierd in aanwezigheid van Prins Bernhard en vertegenwoordigers van de geallieerde landen die aan de bevrijding van Nederland hebben meegehol pen. I dmmband/majo- rettenkorps Leimuiden Van onze correspondente LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE Meer dan 100 jonge ren in de leeftijd van 5 tot en met 21 jaar hebben zich als lid aangemeld van de nog op te richten drumband/majoretten- korps. Inmiddels is een voorlopig be stuur gevormd met als voorzit ter de heer B. Blom. De eerste zorgen van dit voorlopige be stuur zijn geld, repetitieruimte en goede instructeurs. Wat het geld betreft zal binnen afzienba re tijd een aktie op touw gezet worden. Een fabriek heeft al 250 gulden geschonken aan de ver eniging. ,,'t Spant" of het „Paro chiehuis" gaat waarschijnlijk fungeren als oefenruimte. Men sen die zich willen aanmelden als instructeur of die instruc teurs kennen, kunnen zich wen den tot het bestuur, KerklaRn 36, telefoon 8636. VATICAANSTAD (AFP) - Mgr. Angelo Felici, pro-nuntius in Den Haag, is in Rome aange komen waar hij door paus Pau- lus ontvangen zal worden, zo is gisteren van Nederlandse zijde in Vaticaanstad meegedeeld. Kardinaal Alfrink wordt op 14 oktober in Rome verwacht Hij zal daar deelnemen aan de con ferentie van Europese bisschop pen. Ook hij zal door de paus ontvangen worden. DEN HAAG (ANP) - De minis ters Van Agt (justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) menen dat de oprichting van een Raad voor de Politie noodzakelijk is. Deze raad zal zich voortdurend moeten bezin nen op de totale taak van de politie en de uitvoering ervan. „Met de ingewikkeldheid van de samenleving neemt de veelzij digheid van de politietaak toe. Dit vraagt permanent beraad," aldus de bewindslieden in hun toelichting op het plan voor de ze raad van politie en alsvcom- mentaar op de regeringsnota over de herziening van de poli tiewet In de nieuwe opzet blijft de politie ondergeschikt aan de burgemeester voor gemeenteza ken en aan de officier van justi tie als het opsporing betreft in het arrondi^ement, UTRECHT (ANP) - Ruim 61 procent van de leden van de KABO (Katholieke Bond voor Overheidspersoneel) is voor een federatie van NW en NKV, zo is gebleken uit een enquête die het hoofdbestuur van de bond heeft gehouden. Op de enquête heeft een kwart van de 51.251 leden gereageerd. Nee tegen de federatie zegt 28 procent van de leden en 9,6 procent heeft geen mening. Het hoofdbestuur heeft in au gustus al positief gereageerd pp de federatie. De Bondsvoorzitter gelooft niet dat de nee-zeggers de bond zullen verlaten als KA BO meedoet aan de federatie. Te kort De 32-jarige Ga- Ie Watson werd in een tijdsbe stek van enkele weken twee maal ontslagen, omdat haar werkgevers haar rokken te kort vonden. „Het lijkt wel of men meer op mijn verschijning, dan op mijn prestaties let", verzuchtte Gale. TEL AVIV (UPD Het eerste schip met handelsgoederen be stemd voor- of afkomstig uit Israël zal binnenkort door het Suezkanaal varen, zo is uit bronnen bij de Israëlische rege ring vernomen. De zegslieden weigerden een da tum te noemen en wilden zelfs niet meedelen of het bewuste schip het kanaal vanuit noorde lijke richting, bij Port Said aan de Middellandse Zee, dan wel via de zuidelijke entree, bij de stad Suez aan de gelijknamige golf, zal binnenvaren. „Het schip zal de kanaalvaart op een tijdstip in de nabije toekomst maken", was alles dat een hun ner kwijt wilde. Een andere regeringsbron sug gereerde echter dat de door vaart mogelijk reeds binnen en kele dagen kan worden gepro beerd en zeker zal plaatshebben vóórdat Israël zijn volledige goedkeuring hecht aan de op 4 september geparafeerde militai re afspraken. Vooruitzichten voor zondag. „Enkele buien, ook opklaringen. Iets lagere middagtemperatu- ren." Weersvooruitzichten in cijfers; voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 15 graden. Kans op een droge Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Rijnsaterwoudse kerk opgeknapt Van onze correspondente RIJNSATERWOUDE - In de afgelopen week is hard gewerkt aan het opknappen van de kerk. Tussen het plafond en de dak bedekking is ter isolatie een laag steenwol aangebracht De plaatselijk molenbouwer-diaken P. van Beek heeft dit werk met behulp van deskundigen belangeloos verricht Binnenkort worden ook nog de dakgoten hersteld. DEN HAAG (ANP) Vertegen woordigers van de Zuidhol- landse tuinders hebben er giste ren in een gesprek met minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) op gewezen dat door de stijgende lasten tal van op zichzelf levensvatbare tuin bouwbedrijven met de onder gang worden bedreigd. De tuin ders doelden vooral op de kwestie van de aardgasprijzen en de kosten van overschake ling op aardgas. In drie jaar tijd zijn de kosten van aardgas verwarming ver dubbeld. De tuinders vrezen dat de opbrengst van de produkten de kostenstijging piet meer zal goed maken, afgezien nog van de algemene trendmatige lasten verzwaring. De tuinders verzochten om meer tegemoetkomingen op fis caal en sociaal terrein. De tuinders wezen er voorts op, dat de invoer van bloemen van buiten de EEG de prijzen on gunstig beinvloedt Minister Van der Stee verklaar de dat in de EEG verschil van inzicht bestaat over het te voe ren beleid. Pogingen van Neder land om gunstiger tarieven voor de olie te verkrijgen waren niet geslaagd. De bewindsman zei de bezorgdheid over de toestand in de tuinbouw te delen, Nieuw onderdak P voor Boskoopse j welfare-werkgroep (Van onze correspondente) BOSKOOP Wethouder T. Stellingwerff-Marissen heeft gis teren het nieuwe onderkomen van de welfare-werkgroep in het Jeugdhuis aan de Julianastraat in Boskoop officiéél geopend. Zij deed dit door middel van het openen van een kast, waardoor een pop te voorschijn kwam met daarop het woord "wel kom". Hulde werd gebracht aan mevrouw J. M. Sterkenburg- Driever, medeoprichtster en al 20 jaar vrijwilliger. Zij kreeg uit handen van voorzitter Poelstra de zilveren gesp, behorend bij de medaille, die zij tien jaar geleden ontving. Schietpartij in Amsterdam: dode en zwaargewonde AMSTERDAM (ANP) - Bij een schietpartij in een café in Am sterdam is woensdagavond de 35-jarige eigenaar om het leven gekomen. Zijn 28-jarige echtge note werd zwaar gewond. De Amsterdamse recherche hield gistermorgen de vermoe delijke dader, een 32-jarige vliegtuigbouwer in diens woning te Amsterdam-oost aan. De man zou na een ruzie vijf schoten hebben gelost De eigenaar van het café kreeg een kogel in het hoofd en overleed op weg naar het ziekenhuis. Keizer Hirohrto van Japan en de Amerikaanse president brengen een toast uit. De Japanse keizer bezocht Washington in het kader van zijn eerste reis naar Amerika. WASHINGTON (DPA-Reuter) Het keizerlijk paar van Japan is gisteren op het hoogtepunt van zijn bezoek aan de Verenig de Staten op het Witte Huis ontvangen. Na eerst twee dagen te hebben doorgebracht in Williamsburg in de staat Virginia, arriveerden de 74-jarige keizer Hirohito en de 72-jarige keizerin Nagako per helikopter op het grasveld ten zuiden van de ambtswoning van president Ford. Tijdens de wel komsplechtigheid vloog in de buurt van het Witte Huis een sportvliegtuig dat de leuze mee voerde „Spaar onze walvissen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9