Rode Kruis is zelf ziek PvdA wil grondrechten werknemers in een wet PER 1 DECEMBER SLIJTERS HOPEN OP MINIMUMPRIJS Ontheffing wacht omstreden bisschop van Ravenna Korte metten Mgr. Bluyssen: doodvonnissen in Spanje onrechtvaardig OLIFANTEN ARTIS SUNGERDEN STENEN NAAR HET PUBLIEK Schippersbonden: Toestand in België wordt onhoudbaar Woningverbetering? Intern rapport: VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) De olifanten in Artis hebben onlangs een spelletje uitgevonden dat voor de bezoekers niet van gevaar ontbloot is en de Artismensen dan ook de nodige proble men heeft gegeven. Met de slurven groeven de dikhuiden de laatste tijd in de grond buiten de omheining van hun perk. In de hierdoor ontstane gaten kwamen bakstenen bloot te liggen. Met behulp van zijn slurf slingerde op een gegeven moment een van de kolossen een opgegraven steen naar het niets vermoedende publiek. Gelukkig veroorzaakte het schot en ook een volgende worp geen ongelukken. De dieren werden meteen op stal gezet In allerijl werd begonnen met het afdekken van de grond door middel van een laag beton. Tot voor kort hadden de olifanten nooit de neiging vertoond met de stenen te gooien. Integendeel, ze aten ze op! Met de sterke kiezen maalden ze knarsend de bouwprodukten tot gruis, waarbij het opviel dat vooral de bakste nen de voorkeur hadden. Niet altijd verdween het gruis zonder gevolgen in het binnenste van de kolossale lijven. Eenmaal zijn twee olifanten zo ziek geweest dat voor hun leven werd ge vreesd. Door de dieren o.a. zoveel mogelijk in beweging te houden en water te laten drinken kwam er verbetering in hun toestand en raak ten de bijna verstopte darmen de ballast ten slotte kwijt Men verwacht in Artis de zaak nu onder controle te hebben. De dikhuiden worden wel nauwlettend in de gaten gehouden. IADVERTENTIE ROTTERDAM De teven samenwer kende schippersbonden hebben gisteren in een telegram aan Minister Westerterp aangedrongen op overleg met zijn Belgi sche collega om uit de impasse van de schippersblokkade te geraken. De blok kades zijn de afgelopen dagen weer ver scherpt en duren al zes weken. Meer dan vijfhonderd Nederlandse binnenvaart schepen zitten in België vast De situatie wordt onhoudbaar, zeggen de bonden. De positie van een flink aantal onderne mingen en de werkgelegenheid van velen wordt door de blokkades aangetast Er zullen snel doeltreffende maatregelen ge nomen moeten worden. „Wij maken ons ernstig zorgen over de mogelijke gevol gen voor de Nederlandse schippers, als de blokkades en intimidaties door Belgi sche schippers blijven voortduren." De Scheepvaartvereniging Zuid heeft in een telegram premier Den Uyl en de ministers Westerterp en Lubbers ge vraagd bij de Belgische regering aan te dringen op beëindiging van de blokkades. De vereniging wil zo snel mogelijk vrije doorvaart in België. De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NPUllljU nederlandsche If iQ MIDDENSTANDSBANK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Verenigde Nederlandse Slijters (VRS) ho pen dat met ingang van 1 de cember een minimum prijs voor gedistilleerde dranken in gevoerd zal kunnen worden. Volgens waarnemend voorzit ter Th. Hooij van deze vereni ging waarin de traditionele slij ters zijn verenigd, staat de re gering, de drankenfabrikanten en de grossiers achter de instel ling van een minimumprijs. Over de hoogte van deze „bo demprijs" wil men nog geen uit spraak doen. Vast staat echter, dat deze minimumprijs zal'ko men te liggen boven de momen teel geldende prijzen voor gedis tilleerd. Sinds vorige week de prijzenoorlog is losgebarsten door het opheffen van de verti- kale prijsbinding door de fabri kanten, schommelen deze prij zen rond de tien gulden. De heer Hooij: „De traditioneel werkende slijters moéten mo menteel wel mee in de prijzen slag om hun marktaandeel ten opzichte van de drankensuper markten die de prijzenoorlog hebben ontketend, niet te verlie zen. De omzetten zijn momen teel bijzonder groot, bij enkele slijters is het marktaandeel zelfs weer gegroeid omdat de consu ment de kleine slijter weer be zoekt, nu de prijzen vrijwel ge lijk liggen. Maar om eenzelfde ondernemerswinst te hebben als voor de prijzenoorlog is een om zetstijging van veertig procent noodzakelijk. Dat lukt waar schijnlijk niet, afgezien nog van de vraag of een dergelijke om zet wel gewenst is met het oog op de volksgezondheid. Door de thans geldende kleine winstmar ges zal naar schatting 15 pro cent van het totaal van 3800 slijters zijn bedrijf moeten op heffen", aldus de heer Hooij. Een minimumprijs zou volgens de VRS de slijters bestaansze kerheid kunnen verschaffen. In gesprekken met staatssecretaris Hasekamp van Economische Zaken is de mogelijkheid be sproken van invoering van een banderol op het gedistilleerd, om daarmee mede het systeem van minimumprijzen te kunnen creëren. De banderollen kunnen echter niet ingevoerd worden in verband met EG-bepalingen. Wel overweegt het ministerie binnenkort de flessen gedistil leerd te voorzien van een ac cijnszegel. Daarmee zou men vooral de verkoop van produk- ten van illegale alcoholstokerij en willen tegengaan. Transkei wordt onafhankelijk Het verplaatsen van een huis is al vaker vertoond, maar over een rails een complete gotische kerk ver huizen is nieuw. Dat ge beurt momenteel in het dorp Most, in Noord-Bohe- men, Tsjechoslowakije. De kerk, die een gewicht heeft van 12.000 ton en een hoogte van 30 meter, zal 850 meter verder weer wor den neergezet. Men hoopt dit karwei binnen een maand te klaren. UMTATA (AFP) - Transkei, een van de acht bantoe-thuis landen in Zuid-Afrika, zal op 26 oktober volgend Jaar onafhan kelijk worden. Premier Kaizer Matanzima van Transkei heeft dit gisteren bekend gemaakt in het parlement in Transkei's hoofdstad Umtata. Economisch zal Transkei echter grotendeels afhankelijk blijven van Zuid- Afrika. Transkei zal de rassendiscrimi natie uitbannen. Woensdag zijn de politieposten overgedragen aan inheemse politie van Trans kei; een kleine troepenmacht is in opleiding in Zuid-Afrika. De meeste andere thuislanden heb ben onafhankelijkheid afgewe zen, omdat ze een groter grond gebied willen hebben of omdat ze tegenstander zijn van afzon derlijke zwarte staten. GENÊVE (Reuter) Het Rode Kruis is ziek. Dat zegt een intern rapport, dat de hand zonder omwegen in eigen boezem steekt. De 112 jaar oude internationale organisatie voor hulp aan slach toffers van oorlog en andere rampen vertoont hier en daar verkalkingsverschijnselen. Voornaamste fouten: het ontbreken van een slagvaardige planning, een neiging tot „liefhebberen" en een tendens tot zelfgenoegzaamheid. Een speciale commissie, onder leiding van de Canadees Donald Tansley, heeft de afgelopen 28 maanden 45 landen bezocht en bekeken hoe daar de rampenbe strijding in z'n werk gaat. Con clusie van Tansley: „Er zijn we zenlijke problemen." „Een ge mis aan gemeenschappelijke doelstellingen binnen de organi satie en een steeds voortschrij dende aanwas van onderling nauwelijks verband houdende activiteiten, vormen thans voor het Rode Kruis een bedreiging van de eerste orde. In het meest extreme geval zou het Rode Kruis uiteen kunnen vallen". De oorzaak van de problemen ligt volgens Tansley bij het sterk gestegen aantal lidstaten (122) en bij de hoedanigheid en com plexheid van de rampen waar aan het hoofd moet worden ge boden. Punten van kritiek in het rap port: het Rode Kruis is vaak te „lief voor regeringen, uit angst zich met politiek in te laten; op juridisch terrein zijn planning en organisatie vaak onvoldoen de; de nationale organisaties zijn dikwijks slecht georgani seerd en hadden weinig of geen idee hoe te handelen in een noodtoestand; volgens sommige critici stelt het Rode Kruis zijn prioriteiten verkeerd. Het rap port zegt, dat het Rode Kruis dynamischer, minder star, ge- coördineerder en vooral deskun diger verder dient te werken, „nu steeds meer er op wijst, dat de wereld de grens naar een permanente noodtoestand over schreden heeft." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer vindt dat er een wet moet komen waarin de grondrechten van de werknemers worden neergelegd. De werknemer moet duidelijk omschreven rechten krijgen, die evenzovele plichten voor de werkgever zijn, zo heet het in een gisteren gepubliceerd rapport van de frac tie, die vindt dat de werknemers zich nu in een ongelijkheidspositie bevinden. Tot de grondrechten van een werknemer behoren volgens de Kamerfractie van de PvdA: recht op informatie over alles wat in zijn bedrijf gebeurt, vrijheid van meningsuiting, ook over de verleende werkopdracht intern en over be drijf en bedrijfsleiding naar buiten, recht van vergadering buiten werktijd met collega's, recht op extra vrije tijd voor sociaal-poli tieke aktiviteiten, recht op het belijden van een levensover tuiging, bijvoorbeeld voor gastarbeiders voor wie de vrijdag een rustdag is, recht op werkweigering op principiële gronden, recht op gelijke behandeling, ongeacht functie of rang (bijvoorbeeld geen onder scheid in werkkamer of in onkostenvergoe ding), recht op educatief verlof, stakingsrecht De PvdA-fractie heeft de publikatie van nog enkele rapporten aangekondigd, ondermeer over extra-mogelijkheden tot bestrijding van de structurele werkloosheid, als aanvulling op wat het kabinet al doet Tijdens de presentatie van het rapport over de grondrechten voor werknemers heeft fractievoorzitter Van Thijn er zijn onbeha gen over uitgesproken, dat het stakingsrecht in Nederland nog steeds niet wettelijk gere geld is. Schilderijen lagen in het bagagenet Totaal vernield bungelt een grote truck met oplegger boven het wa ter van de rivier de Illinois, in de Verenigde Staten. De wagen reed door de slagboom op de brug en perste zich in volle vaart in de opening die nog was overgebleven onder het contragewicht van de hefbrug. De chauffeur had kans gezien nog net op tijd uit zijn cabine te springen. FREIBURG ((DPA) Westduitse douanebeambten hebben in een bagagenet van de Rivièra-Expres Ventlmlglia Amsterdam een sensationele vondst gedaan bij een controle tussen Basel en Freiburg. Beambten vonden ze ven schilderijen van Van Gogh, Cézanne, Sisley, Troulllebert, Se- gantini en Vuiliard, ter waarde van minstens anderhalf miljoen gulden. Een expert beeft de echt heid van de doeken bevestigd. De kunstwerken, die inmiddels in een bankkluis zijn opgeborgen, waren in pakpapier gewikkeld. Ze zijn uit de lijsten gescheurd of gesneden. Een van de doeken was in het midden geknakt. De douane acht het mogelijk, dat de schilderijen afkomstig zijn uit een museum in Italië. Van de persoon die ze inde trein heeft achtergela ten ontbreekt elk spoor. De „rode" bisschop van de Italiaanse stad Ravenna, mgr. Salvatore Baldassari, zal hoogst waarschijnlijk binnenkort van zijn functie ontheven worden. Er is reeds lang sprake van en het Vaticaan heeft die berichten nooit officieel tegengespro ken dat in het diocees van Ravenna een apostolisch admini strator „seda plena" benoemd zal worden, hetgeen zonder meer inhoudt dat de huidige bisschop van zijn functies ontheven zal zijn. Mgr. Baldassari is thans 68 jaar oud en bijna twintig jaar bisschop in Ravenna. Deze week is hij door paus Paulus in privé-audientie ontvangen. Men beschouwt dat als de voorlaatste stap. De laatste zal zijn de benoeming van zijn vervanger in Ravenna. Het wordt bijna uitgesloten geacht dat de paus mgr. Baldassari zal handhaven. De bisschop heeft in de loop der jaren regelmatig Vaticaanse correctoren op bezoek gehad, maar ook die waren niet bij machte zijn beleid te wijzigen en dat is onveranderd progressief, („rood" zeggen zijn tegenstanders) gebleven. Mgr. Baldassari wordt in zijn diocees op handen gedragen. Er zijn akties gevoerd en nieuwe aangekondigd om zijn verdwijning tegen te houden. Er wordt over bezetting van het bisschoppelijk paleis en zelfs van de dom gesproken. En het zijn zowel de communisten, de socialisten en andere linkse groeperingen als zijn eigen parochianen die hem steunen en vragen om aan te blijven. De gedragslijn van mgr. Baldassari die hij ook altijd in praktijk heeft gebracht, is steeds geweest een confrontatie met de anderen, met links te vermijden. Hij functioneerde in een politiek uitgesproken links gebied, waar de kerk bijna veraf schuwd werd. De bisschop bracht daar verandering in. Hij zocht de dialoog, droeg missen op in bezette fabrieken, werd lid van het Vietnam-comité en het Chili-comité, hij trad niet op tegen priesters die tegen afschaffing van de abortuswet waren en hij was goede maatjes met linkse stadsbestuurders. Een dezer dagen heeft nu ook de regionale afdeling van de christen-democratische partij gepleit voor het aanblijven van mgr. Baldassari. Algemeen in Ravenna is men ervan overtuigd dat de bisschop de kerk weer heeft opengezet, ook voor andersdenkenden en afgedwaalden. „En een bisschop verplaats je niet tegen de wil van zijn kerkvolk in", aldus een aanbeveling uit Ravenna voor het Vaticaan. Kerk en wereld De Amerikaanse nationale raad van kerken heeft president Ford van de VS gevraagd, voor zijn veilig heid en in het algemeen belang, af te zien van zijn „Ontmoet-de-mensen"-tournee. Hij zou er goed aan doen, aldus de raad, te overwegen om op te houden „te proberen de mensen te ontmoeten op de wijze van een negentiende-eeuwse verkiezingskandidaat". Londense bookmakers hebben bekendgemaakt, dat zij inzetten aannemen rond de naam van de nieuwe aartsbisschop van Westminster en primaat van de Britse rooms-katholiekedi kerkprovincie. Dit naar aanleiding van de bekendmaking van de huidige aartsbisschop, kardinaal Heenan, dat hij vanwege zijn slechte gezondheid heengaat. De aartsbisschop van Birmingham is met drie tegen twee favoriet bij de bookmakers. Aartsbisschop A. Lorscheider van Fortaleza en voor zitter van de Braziliaanse bisschoppenconferentie, zal mgr. Pironio vervangen als voorzitter van de Zuidamerikaanse bisschoppenconferentie, de CE- LAM. Mgr. Lorscheider, die al vice-voorzitter is, neemt tot 1978 de plaats in van mgr. Pironio, die vorige maand werd benoemd tot proprefect van de curie-congregatie voor de religieuzen. De Israëlische regering heeft besloten geen gehoor te geven aan oproepen van grieks-orthodoxe kerklei ders om aartsbisschop Hilarion Capucci van Jeruza lem, die in Israël gevangen zit op beschuldiging van wapensmokkel voor Arabische commando's, vrij te laten. Kardinaal Paul Zoungrana, aartsbisschop van Oua gadougou in Opper Volta is opnieuw benoemd tot voorzitter van het SECAM, het symposion van bis schoppenconferenties van Afrika en Madagascar. Vice-presidenten werden kardinaal Maurice Otoen- ga, aartsbisschop van Nairobi in Kenia en mgr. Hyacinthe Thiandoum, aartsbisschop van Dakar in Senegal De stichting Mensen in Nood heeft vijftigduizend gulden ter beschikking gesteld voor hulp aan twintig duizend vluchtelingen op Timor. Verwacht wordt, dat er nog zestigduizend vluchtelingen bijkomen. In ver band met het huidige voedseltekort vraagt de stich ting om geldelijke steun op haar giro 1111222, Mensen in Nood te Den Bosch. In zijn éigen wekelijkse rubriek in het blad van zijn bisdom heeft bisschop J. Bluyssen van Den Bosch aandacht besteed aan de jong ste ontwikkelingen in Spanje, die zo zegt hij- de hoop hebben vernietigd op een geleide lijke en vreedzame ontwikkeling naar meer vrijheid en een democratischer orde. De dood vonnissen acht hij „in principe buiten alle proporties". De uitspraken van de militaire rechtbanken, die de doovonnissen oplegden, acht bisschop Bluyssen onrechtvaardig, omdat in de procesvoering de rechten van de ver dachten niet gewaarborgd waren. Hij erkent dat het altijd moeilijk blijft om zich een juist oordeel te vormen over gebeurtenis sen, die zich elders en meestal in een sfeer van geheimzinnigheid afspelen. Men kan in de stroom van de emoties vergeten, dat de veroor deelden zelf mensen gedood hadden, zoals -zo voegt hij er aantoe „men ook vergeten kan, dat de bestaande situatie hen tot dergelijke wanhoopsdaden gebracht heeft". Hij herinnert aan de gratieverzoeken van de paus en de Spaanse bisschoppen, bij wie de Nederlandse bisschoppen zich aangesloten heb ben. kerkelijke leiders mogen niet lichtvaardig tussenbeide komen in politieke vraagstukken. Daar moeten aldus bisschop Bluyssen zij gegronde redenen voor hebben. Die zijn in het geval van de Spaanse doodvonnissen naar zijn mening aanwezig. Allereerst stelt hij de vraag of de doodstraf in overeenstemming is te brengen met het huidige rechtsgevoel en met een juist verstaan van de evangelische eisen. De achtergrond van deze vraag is het fundamentele recht van ieder mens op zijn leven, wie hij ook is en wat hij ook gedaan moge hebben. De overheid heeft tot taak het recht en de samenlevingsorde te beschermen en inbreuken daartegen tegen te gaan. Dit kan inhouden, dat mensen uit de samenleving verwijderd moeten worden. Maar dit alles kan zonder de doodstraf bereikt worden. Dit betekent, aldus bisschop Bluyssen, dat ook ten aanzien van mensen, die aan de meest ernstige schuldig worden bevonden, de dood straf in principe buiten alle proporties moet worden geacht De doodstraf krijgt, in feite alleen maar het karakter van vergelding. De overheid betaalt het geweld met gelijke munt terug. Zij wil met gelijke kracht of nog harder terugslaan. Alle beschikbare inlichtingen wijzen er volgens de bisschop verder op, dat de procesvoering grote gebreken heeft vertoond, omdat de rech ten van de verdachten met gewaarborgd wa ren. De uiterste zorgvuldigheid moet in acht worden genomen, zeker waar het gaat over doodvonnissen. Dit is volgens de bisschop zon der meer een eis van rechtvaardigheid. Wordt daaraan niet voldaan, dan is het resultaat van het proces, de uitspraak, zelf onrechtvaardig. Als de opgelegde straf alleen als wraak kan worden beschouwd, overtreedt de overheid zelf het recht en de orde. Waar de rechten van de mens in het geding zijn kunnen de christenen en de kerkelijke over heid niet volstaan met het verkondigen van algemene beginselen van recht en humaniteit Dan moeten zij deze ook prepareren op concrete situaties, aldus bis schop Bluyssen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7