Leidse commandant: regio Rijnland is landelijk voorbeeld BS kan Kinzo één helft bijhouden Gebied Herengracht-Zijlsingel wordt opgebroken DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN NEDERLANDSE BRANDWEERTOP CONGRESSEERDE IN LEIDEN BARRY HECKER WEER WEGGESTUURD VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAClNA S De Palestijnen Het Palestina-comité organi seert als inleiding op een serie informatie-avonden over het Palestijnse vraagstuk op woensdag 8 oktober om 20.00 uur in het Academie-gebouw aan het Rapenburg een film voorstelling. Vertoond wordt de film „De Palestijnen" die in op dracht van het Palestina-comité is gemaakt door Johan van der Keuken. Er zal tevens een inlei ding worden gegeven op de ac tuele vraagstukken in het Mid den-Oosten. Schaken Van onze sportredactie De schaakvereniging Leider dorp houdt morgen open huis. Vanaf 10.00 uur is iedereen welkom in het Dorpshuis te Leiderdrop alwaar de vereni ging een aantal evenementen organiseert Aanwezig is onder andere Phi- lidor-speler John van der Wiel, die in een simultaan iedereen die maar wil zal bekampen. De zestienjarige Van der Wiel geldt als één van Neerlands grote talenten op schaakgebied. Er kan verder gespeeld worden tegen een computer, de Chess 3.5, die op het wereldkampioen schap voor computers een eer ste plaats behaalde, zodat de liefhebber verzekerd is van sterk tegenspel. Het oplossen van een drietal schaakproble men kan een leuke prijs ople veren. Fietsenstalling De fietsenstalling aan de Aal markt schuin tegenover V. en D. is opgeheven. De heer C. Paar- dekooper heeft een kleine dertig jaar lang de fietsenstalling be heerd, maar moest onlangs tot opheffing overgaan, omdat steeds minder mensen hun fiet sen in de stalling aan de Aal markt plaatsen. Oorzaak van de sluiting is ook de slechte toe stand van de overkapping. De heer Paardekoper werd voor de keus gesteld of alles op laten knappen of tegen de grond gooien. Hij heeft gekozen voor het laatste, omdat hij inmiddels de zestig is gepasseerd. Een gro te investering zou waarschijn lijk niet verstandig zijn geweest Het is overigens niet de bedoe ling dat een ander de rijwielstal ling overneemt. De gemeente zal een aantal paaltjes voor de stal ling plaatsen, zodat geen auto's in de stalling geparkeerd kun nen worden. Expoge De heer H. Beekman en me vrouw H. Tol gaan de Neder landse Vereniging van Ex-Poli- tieke gevangenen uit de bezet tingstijd, afdeling Leiden, ver laten. De heer Beekman is met onderbrekingen 22 jaar werk zaam geweest bij deze vereni ging. Hij gaat in dienst van het ministerie van C.RM en gaat voor dit ministerie voor een pe riode van drie jaar naar Indo nesië. Mevrouw Tol is slechts tijdelijk in Nederland. Zij is Nederlandse van geboorte, maar woont en werkt in Ame rika. Vrijdag 10 oktober is in de onderofficiersmess van de Doelenkazerne gelegenheid tot afscheid nemen. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN In het gebied Herengracht-Zijlsingel wordt maandag gestart met de aanleg van nood- straten en rioleringen. Deze werkzaamheden die een kleine drie miljoen gulden kosten, zullen duren tot ongeveer juni 1976. Een en ander betekent dat de meeste straten voor een bepaalde tijd geheel of gedeeltelijk moeten worden afgesloten. De gevolgen hiervan zullen vooral merkbaar zijn in de Groenesteeg, de Oosterkerkstraat en de Langestraat. De riolering langs de oostzijde van de Herengracht, voorzover gelegen tussen de Oos terkerkstraat en de Nieuwe Rijn, wordt in de komende maanden nog niet aangelegd. Dit gebeurt tegelijk met het herstel van de walmuur van deze gracht. De rioleringen worden allereerst aangelegd in het gebied tussen de Oosterkerkstraat en de Nieuwe Rijn. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma Van Willigen Vuren b.v. uit Vuren. Het werkschema ziet er op het ogenblik, voor wat de nu bewoonde straten betreft, als volgt uit: Vierde Groenesteeg tussen Herengracht en Oranje- gracht: tweede helft oktober. Nieuwe Rijn tussen Herengracht en Oranjegracht: tweede helft januari. Langestraat tussen Oosterkerkstraat en Groenes teeg: tweede helft oktober. Langestraat tussen Groenesteeg en Nieuwe Rijn: eind februari. Oostzijde Herengracht tussen Zuidsingel en Oos terkerkstraat: begin januari. i Oran- Over enige maanden zal ook begonnen worden met het herstel van de walmuren van de grachten tussen de Zuidsingel en de Nieuwe Rijn. Ander maal zal dan het gebied tussen de Oosterkerk straat en de Groenesteeg het eerst aan bod komen. Het ligt namelijk in de bedoeling in dit gebied met de woningbouw te starten. Er wordt naar ge streefd hiermee nog dit jaar een begin te maken. Van een onzer verslagge vers LEIDEN De top van Nederlands brandweerlie den, leden van de' Ned. Vereniging van Brand weercommandanten (NVBC), heeft gisteren te Leiden een welbestede dag gehad. De dames werden in de boot geno men en voeren vanuit Warmond de plassen op en amuseerden zich 's middags in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Samen met hun echtgeno ten werden zij later op de dag ontvangen ten stad- huize door het Leids ge meentebestuur. De man nen echter de comman danten in vol ornaat van zwart, goud en rood hadden een zwaarder pakket te verwerken op deze algemene ledenver gadering en het daarop volgende congres. Men heeft zich daarbij van een goede beroepsmatige zij de laten zien: er werd vooral ter vergadering met veel vuur gesproken. Op die ledenvergadering in „De dienen vastgelegd te worden. Er regionale basis. Het laatste woord daarover werd ook giste ren niet gezegd. Er zullen nog aardig wat nota's tussen bestuur en leden uitgewisseld gaan wor den, zo nam men hier en daar De vrijwillige brandweren toon den zich nog wat bevreesd om de eigen plaatselijke gebonden heid met de besturen en de be volking, zij zouden die verbon denheid niet graag kwijtraken. Van andere zijde werd getracht, deze vrees weg te nemen. Maar van een en ander zal wel iets Het defilê van het Leidse brandweerpotentieel voor het Leids stadhuis. land, met een zeer democrati sche opstelling (gekozen advies leden) een goed voorbeeld vond voor hoe het landelijk zou moe ten gaan. „De Regiobrandweer Rijnland is namelijk net zo groot als de door de minister voorgestelde provincie Leiden, met uitzondering van Wasse naar dan. De eendracht in onze regio is zeer groot Men wil al- mensa een massaal borreluur tje, waarop ook mevrouw en burgemeester Vis aanwezig wa ren, rond een oude rode (en koperen) spuit-met-paardetrac- tie; uiteraard werden hier tal van brandende en minder bran dende kwesties aangeroerd. Dit eens spuitende pronkstuk was nog slechts geschikt om er tien tallen lege glaasjes op te zetten. Bak", de universitaire mensa waren levandige discussies en er leen maar de burgerij op ren zo Na de ontvangst door B en W. aan de Kaiseretraat (de 400-jari- werd nog lang nagekaart- ge universiteit was gistermorgen en tijdens het congres gastvrou- we), draaide veel om de ministe riële nota aangaande de reorga nisatie van de brandweer, hetzij in gewestelijke vorm, hetzij op De heer A. C. Broeshart, com mandant van de gemeentelijke Leidse brandweer, gaf in een persoonlijk commentaar tegen over ons te kennen, dat hij de brandweer van de regio Rijn- goed mogelijke wijze van dienst was er een indrukwekkend defi- zijn, waarbij het eigene van de lé van het zoals de heer plaatselijke korpsen gewaar- Broeshart het noemde „ge- Bak" haring en hutspot met dends op straat kon brengen klapstuk. Tevoren was in de paradeerde voor de autoriteiten en congresleden voor het stad huis. Realistisch had de heer Broeshart te kennen gegeven, dat het défilé in alle luister plaats zou hebben, „tenzij we een grote uitruk krijgen". In middels bleef men van brand weerzijde waakzaam. Terwijl het blusmaterieel van Leiden fonkelend de show stal waren de Oegstgeestse en Leiderdorp- se korpsen in de Leidse kazerne paraat Zó gaat hier dus die samenwerking. Als er iets was gebeurd, dan was een Leidse gids op elke wagen van de buur lui aanwezig geweest om een „uitruk" door de Leidse straten te loodsen. Van onze basketbalmedewerker AMSTELVEEN - BS Leiden Kinzo KINZO gister avond in de goed be zette B ankras Sporthal in Amstelveen één helft kunnen bijhouden. Precies twintig minuten lang waren de Leidse basketbal lers een goede tegenstander voor de ploeg Ameri kanen, die onder de naam van de gereedschappen- koning aan de Nederlandse competitie deelneemt. Tot het illustere vijftal behoort slechts één echte Amerikaan: Joe Wallace. De overigen zijn zoge naamde Nederlandse Amerikanen: Cramer, Pluim, Fopma (een volle neef van de Nederlandse wereld kampioene wielrennen Tineke Fopma) en Ten Hoeve. Een halve wedstrijd dus duurde de Leidse droom om het de ploeg, die in het begin van de competitie twee misstappen maakte (nederlagen tegen Buitoni en Sperry), maar veel klasse in huis heeft lastig te maken: 41-40. Na de hervatting ging echter behalve het kwali teitsverschil ook het Leidse gebrek aan voldoende schutters (Kop scoorde opnieuw geen enkel punt) een rol spelen en werd BS Leiden zeer regelmatig naar een ruime nederlaag gespeeld. Op het eind signaal drukte Adriaan Heimig zelfs nog het hon derdste punt door de Leidse ring: 100—64. Kinzo - BS Leiden was voor de rust een bijzonder aardige wedstrijd. De ploeg van Theo Kinsbergen nam wel direkt een voorsprong (6—0), maar moest toezien hoe BS na negen minuten op gelijke hoogte kwam via Rysenaars, die met Moerer, Kop en de Amerikanen Banks en Wlilliams de basis vormde. Leiden was met slechts acht spelers naar Amstel veen gekomen, omdat Wallaart en Stol door bles sures niet beschikbaar waren en De Jong en Van den Nieuwendijk door studie niet mee konden. Dat laatste is natuurlijk een gevolg van het intrek ken van de vergoedingen voor Leidse spelers, aan wie daardoor geen enkele verplichting meer kan worden opgelegd. BS Leiden kon het Amerikaanse geweld (39 van 41 punten van Kinzo voor rust) aardig de baas. Kwam via Williams zelfs voor (31—32 en 35—38), maar moest Kinzo halverwege toch de eer gunnen: 4140. Na de rust ging het snel bergafwaarts met BS. Een technische fout van coach Hecker in de zevende minuut betekende definitief het keerpunt. Zeven minuten later kreeg Hecker een tweede. Opnieuw wegens commentaar op de leiding. Niet helemaal ten onrechte wellicht, want de P-verhou ding was op dat moment 15—4 in Leids nadeeL En schelden tegen de scheidsrechter mag nu een maal niet Hecker: ,Jk kan niet lijdzaam toezien, hoe mijn ploeg in elkaar wordt gehakt Dan zeg ik iets tegen de scheidsrechters, die ik overigens zeer zwak vind in Nederland. Begrijp me goed. Ik wil de neder laag niet groedpraten. We hebben verloren, omdat de tegenstander veel beter was. Dat je hier niets mag zeggen tegen een scheidsrechter is belache lijk. Ik heb in Amerika altijd zo gecoached, zoals ik nu hier doe en ben nog nooit weggestuurd. Ik heb zelfs nooit een technische fout gehad. De scheidsrechters zijn hier net allemaal kleine Fran- cootjes..." De tweede technische fout betekende dat Leiden voor de tweede maal in een week tijd zonder coach de wedstrijd moest uitspelen. Veel zou Hecker niet meer hebben kunnen doen op de bank, want de partij was op dat moment al voor Kinzo, dat via Heimig (rebound na de tweede vrije worp van Dan Cramer) twee seconden voor tijd, toen Leiden met vier man over was (Banks, Ruysenaars, Moerer en Van Rooden hadden vijf Fs) de honderd volmaakte. Scores Leiden: Banks en Williams 20, Van Rooden en Rayaeaaara 8, Moerer I en Panlldes 3. Topscorers Kinzo: Wallace 27 en Cramer 26. Sail lant détail: 86 van de 100 Kinzo punten werden gescoord door de vijf Amerikanen. Heimig werd met 8 Nederlands topscorer voor de Amstelveners. Gerede twijfel Drs. J. B. Udink, oud-minister van verkeer en waterstaat, houdt 15 oktober in hotelres taurant „Nieuw Minerva" aan de Vrouwensteeg 11 een lezing met als onderwerp de „Gerede twijfel". Deze bijeenkomst met lunch is georganiseerd door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de partement Leiden. De bijeen komst begint omstreeks 12 uur. Wimpy Er komt opnieuw een „Wimpy" naar Leiden. Tot voor kort was een „Wimpy" gevestigd in de Haarlemmerstraat Het nieuwe restaurant, de 41-ste van het „Wimpy-concern", is gevestigd aan de Hoogstraat nummer vier. Het pand is ongeveer 90 vierkante meter groot en biedt plaats aan 56 mensen. Woens dag 8 oktober wordt het res taurant eeooend. Antroposofie De stichting gesprekscentrum Leiden organiseert op dinsdag 14 en 21 oktober twee lezingen over Antroposofie. Inleider is de heer P. C. Veltman. De le zingen worden gehouden in het .fraethuys" aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 9 en beginnen om 20.00 uur. Gepromoveerd Aan de Leidse Universiteit is de heer R. F. Heyn gepromo veerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld Pro toplasts and DNA. Studies to wards the genetic modification of plants cells". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. The Lord's Folks Zondag 5 oktober verleent de jongerengroep The Lord's Folks zijn medewerking aan de eucha ristieviering van 11.30 uur in de kerk van de paters Montforta- nen aan de Haagse Schouw. Thema: Heersen of beheren. Ce lebrant- pastoor F. Knibbeler. In 't Veld gepromoveerd LEIDEN De oud-voor zitter van de PvdA in de gemeenteraad mr. R. J- In 't Veld is gisteren aan de Leidse universiteit gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Meerderheidsstelsel en Welvaartstheorie". Pro motor was prof. dr. W. Eizenga. Dr. In t Veld, hoofd van de dienst Planning Infor matie Systemen Allocatie van de universiteit, heeft in zijn proefschrift een poging ondernomen ver diensten en tekortkomin gen van procedures voor maatschappelijke besluit vorming, in het bijzonder van het meerderheidsstel sel, nader te onderzoeken vanuit de welvaartstheo rie. Deze laatste is te be schouwen als een verbij zondering van economi sche analyses, waarin het welvaartsbegrip centraal staat Van onze filmredactie Leiden Vier nieuwe films deze week in de Leidse bioscopen: „In opdracht van de draak" (Lido), „Huil niet met je mond vol" (Camera), „Meisjes op de bekende toer" (Rex) en „Mandingo" (Luxor). Bijgaand de kritieken van onze recensenten. Studio houdt het voorlopig nog even bij de film „Young Frankenstein", met onder andere de bekende Engelse komiek Marty Feldman. „Het jaar van de kreeft" met Rutger Hauer en Willeke van Ammelrooij blijft nog een weekje in Trianon. Clint Eastwood als spion-bergbeklimmer LIDO Sterren als Clint Eastwood, die via 'n tele visie-serie als „Rawhide" en 'n aantal Italiaanse westerns plotseling sterk in waarde op de markt stijgen, zien met lede ogen hoe de revenuen van hun groeiende popu lariteit voor 'n groot deel in andermans zakken ver dwijnen. Het gevolg is dan meestal, dat zij hun eigen productiemaatscha- pij stichten en niet zelden ook nog in de regiestoel belanden. Nu zijn we nooit kapot geweest van Clint's verrichtingen als re gisseur. „Play Misty for me" was 'n competent gemaakte th riller, maar Clint's grote leer meester Don Siegel zou er veel meer uit gehaald hebben. De wat warrige western „High plains drifter" over een wreker, die uit het hiernamaals terug keert, bleef steken in z'n ambi- tieuze opzet. „The Eiger sanc tion" echter bewijst dat East wood de dubbelfunctie acteur- regisseur wel degelijk aankan. Men zou het een geheimagenten- film kunnen noemen met een Het begint met een bloedige moord op een geheimagent in Zürich. Zoiets vraagt om repre sailles en daarvoor wordt ex-be roepsmoordenaar, maar nu le raar in de kunstgeschiedenis Jo nathan Hemlock opgetrommeld. In ruil voor een schilderij van Pisarro (belastingvrij) stemt Hemlock met enige tegenzin toe zijn oude vak weer op te nemen. De eerste moordenaar is gauw gevonden en vakkundig geliqui deerd. Rest nog diens handlan ger van wie alleen bekend is dat hij enigszins mank loopt en deel zal uitmaken van het internatio nale gezelschap, dat de moeilijk te overwinnen noordzijde van de Eiger zal beklimmen. Hemlock, die vroeger twee ver geefse pogingen gedaan heeft dit heldenfeit te verrichten, gaat weer in training bij zijn oude vriend Ben Bowman om zich daarna bij de bergbeklimmers te voegen. Eastwood houdt ons dan vin dingrijk bezig met het spelletje „Wie is de moordenaar" al is de oplossing niet zo moeilijk en ligt-ie zo'n beetje in de lijn der verwachtingen. Eastwood speelt zelf de moordenaar-tegen wil en De Eiger-expeditie: op zoek naar de moordenaar in barre omstandigheden. dank Hemlock. Voor deze rol heeft hij heel wat gevaarlijk klauterwerk moeten verrichten, wat alleen maar kan als je zelf ook producent bent, want geen ander zal het risico nemen dat je dure ster midden onder de opnamen te pletter valt. Het be klimmen van de 180 meter hoge totempaal in Monument Valley George Kennedy als Ben Bowman liet zich per helicopter zakken was geen geringe prestatie en ook de halsbreken de toeren langs de steile Eiger mogen er wezen. De spanning wordt in het laat ste geval nog verhoogd door 'n aantal handige verdachtmakin gen: er worden messen getrok ken.. voor heel onschuldige doe leinden, een hand op een schou der is niet zo onheilspellend als op het eerste gezicht leek enz. enz. Voeg daarbij een rappe en pitti ge dialoog, enkele fraaie bijfigu ren zoals Dragon- waaraan de film zijn Nederlandse titel „In opdracht van de draak" dankt een albino-geheimagent, die gevoelig is voor temperatuur wisselingen en zonlicht, dan zal het u duidelijk zijn dat dit Clint Eastwood-product garant staat voor bijna twee uur goede ont spanning. Don Siegel's wijze lessen heb ben vruchten afgeworpen. Clint Eastwood had alleen 'n paar vingeroefeningen nodig om aan z'n dubbelfunctie van regisseur en acteur „Dr. Jeckyll en mr. Hyde" noemde Marty Feldman het onlangs te wennen. MILO „Huil niet met je mond vol": onopgesmukte soms schokkende beelden Camera Op de in okto ber 1974 gehouden Cine- manifestatie oogstte Pa- cal Thomas' film „Pleure pas la bouche pleine" te recht veel bewondering bij pers en publiek. De regisseur van „Les Zo- zos" hield zich in „Huil niet met je mond vol" bij zijn geliefkoosde onder werp: het bestuderen van de gedragingen van de gewone plattelandsbevol king. Voor de belangrijk ste rollen, in wat men nauwelijks een verhaal kan noemen, koos 'Tho mas dan ook geen be roepsacteurs, maar men sen die hij la Fellini, Pasolini en vroeger Vitto- rio de Sica letterlijk „Van de straat" haalde. In Tho mas' geval van de land weg. Wat er in „Huil niet met je mond vol" met een boerengezin netje gebeurt, is beslist niet we reldschokkend, maar voor de mensen zélf wel erg belangrijk en ingrijpend. Zo stelt Thomas het ook. In onopgesmukte beel den laat deze regisseur dat over duidelijk zien en weet de toe schouwer er van te overtuigen dat alledaagse dingen vermake lijk maar ook bijzonder schok kend kunnen zijn. Geen geringe verdienste omdat men er Tho mas nergens van kan beschuldi gen dat hij op effect jaagt. Niet in de scène waar het jongste dochtertje in de voor grootmoe der bestemde doodkist kruipt en ook niet in de toch wel schok kende scène van de eerste men struatie. Ondertussen kabbelt het leven op het Franse platteland rustig verder, ook als de oudste doch ter wordt ontmaagd door een dure tennisspeler, die vervol gens uitgebreid het bloed uit de lakens probeert te wassen De vanzelfsprekendheid waar mede Thomas ons dit allemaal presenteert, de afstand die hij weet te bewaren tussen het indi vidu en de registrerende came ra, maken dat je „Huil niet met je mond vol" aandachtig blijft volgen en de merkwaardige sen satie ondergaat, dat je al laat je de film rustig op je af komen er toch onwillekeurig bij be trokken raakt Hoe lang Pascal Thomas dit zal kunnen volhou den is 'n tweede. Hij zal toch op den duur naar andere onder werpen moeten gaan omkijken om niet op het zomerse Franse Bloedige taferelen in Mandingo Luxor De film „Man dingo" verhaalt over Fal- conhurst, een slavenfok- kerij op een plantage in Louisiana 1840. Vader Maxwell en zoon Ham mond leiden een onmen selijk bedrijf. De relatie met de slaven (negers) is alleen van sexuele aard. Het gaat er daarbij om zoveel mogelijk slaven te „fokken". Zoon Hammond raakt min of meer bevriend met een zoge naamde vechtslaaf, waaraan hij goed geld verdient Zijn vecht slaaf moet uitkomen tegen de vechtslaaf van een andere plan tage-eigenaar: een bloedig, ang staanjagend gevecht op leven en dood, waarbij alle trucs ge bruikt mogen worden om de tegenstander zoveel mogelijk letsel toe te brengen. De vrouw van Hammond gaat met de vechtslaaf naar bed. Een zwart kindje wordt geboren uit een blanke moeder. De dokter laat het kindje doodbloeden, Ham mond geeft zijn vrouw de gifbe ker en vermoordt zijn vecht slaaf op beestachtige wijze. Een van de slaven pikt dat niet en schiet de vader van Hammond dood. plaatteland „begraven" te wor den. „Huil niet me je mond vol" is een film, die men gezien moet hebben. De charme van Tho mas' manier van werken is moeilijk onder woorden te bren gen. Het lijkt ellemaal zo echt en ongekunsteld, dat men ge neigd is te vergeten, dat er bij het mkken van deze film 'n gevoelig regisseur en een groep vakbekwame technici aan te pas kwamen. MILO Duitse schoolmeisjes Rex „Vele niet bij name ge noemde jonge mensen" zegt de Duitse regisseur Ernst Hofbauer over de hoofdrolspelers van zijn jongste sex-produkt Schulrftad- chen Report deel vier, erg vrij in het Nederlands vertaald met „Meisjes op de bekende toer" De film mag evenals de voor gaande drie „rapporten" trou wens ook geen naam hebben, al zou het alleen maar zijn door de melige en irritant moralistischer wijze waarop Hofbauer meent te kunnen aantonen waarom en hoe Lolita's over de hele wereld vaak door schuld van hun ou ders op de blijkbaar bekende toer gaan. Ze worden te vrij gelaten, heb ben te veel geld op zak, moeten wegens ruimtegebrek met hun ouders op één kamer slapen met alle gevolgen van dien. Om zijn kennis te illustreren laat Hof- bauwer een peloton aspirant-da mes opdraven, die hij hartstoch telijk laat „bewijzen" welke rol een mannenlichaam speelt in een schoolmeisjesleven. Hij wordt bij deze wegens gebrek aan bewijzen ontheven van de verplichting om deel vijf te pro duceren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5