Pater De Ponti ere-burger Leiden Wethouder Van Aken opnieuw in opspraak Leids verenigingsleven zette weer beste beentje voor in (natte) taptoe Leidse koopman verdacht van kunstroof TER GELEGENHEID 3-OKTOBER VIERING VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Aandacht trok Pernix, die Sinterklaas alvast liet opdraven. Van een onzer verslaggevers Leiden Twee tot drie rijen dik langs de route opgesteld bekeek half Leiden gisteravond weer de andere helft van Leiden. Te weten bij de traditionele Grote Taptoe waarmee hulde wordt gebracht aan de grote Leidenaars P. A. van der Werf, Jan van Hout, Jan van der Does, Louis de Boisot en aan Prins Willem van Oranje. Aandacht voor het monument, ook tijdens de 3-Uktober viering. Aan de oproep van de 3-October Vereniging om vlaggen en banieren mee te voeren werd door de deelnemers aan de optocht in ruime mate voldaan. Maar de eveneens gevraagde lampions bleven achterwege. Dat maakte het spectakel voor oog en oor overigens niet minder aantrekkelijk. Meest opvallende verschij ning in de stoet waren de Bataven die hun hardloopschoenen, hoogspringtouwen, speren en kogels thuis hadden gelaten en in authentieke out-fit waren gekomen. In berevel en met een pas geschoten everzwijn op de schouders. De aandacht trok ook Pernix die Sinterklaas alvast liet opdraven, de brommerhelm overigens nog op het hoofd. Vooraan in de stoet liepen de Leidse stadsbestuurders Tesselaar, Oosterman, Waal en Van Aken, even parmantig als de talloze majorettes. LEIDEN De politie heeft na een jaar speuren een 62-jarige Leidse koopman aangehou den, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij een diefstal van een grote col lectie prenten en penningen- De collectie behoort toe aan een Leidse verzamelaar J. de Koning en heeft een geschatte veilingwaarde van 225.000. Bij de diefstal, die op de avond van 5 oktober 1974 in de flat van de verzamelaar aan de Lorentzkade werd ge pleegd, werden 600 waardevol le historische volksprenten, kinderprenten, wens-prenten, topografische prenten en gra fieken, alsmede een unieke collectie historische penningen buitgemaakt De Leidse koop man is vandag al aangehou den, maar de politie heeft het bericht van de aanhouding eerst gisteren vrijgegeven, om dat zij ervan overtuigd is, dat ook anderen bij deze spectacu laire diefstal zijn betrokken. In de woning en in de winkel van de verdachte, aan wie ten minste heling van de gestolen voorwerpen ten laste zal wor den gelegd, heeft de politie een grote hoeveelheid gestolen prenten en penningen gevon den. De verdachte zegt de prenten en penningen van een onbekende man te hebben ge kocht en daarna enkele exem plaren te hebben doorver kocht De Leidse recherche heeft naast een groot aantal penningen in totaal ongeveer 325 prenten opgespoord. De verdachte zal vandaag voor de officier van justitie in Den Haag worden voorgeleid. Het politie-onderzoek wordt niette min voortgezet De koopman werd al geruime tijd van de diefstal verdacht De recher che heeft niet eerder kunnen toeslaan, omdat zij aanwijzin gen had. dat de verdachte de gestolen voorraad prenten en penningen niet in huis had. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Dennis Anto- nius z.v. A. Pennenburg en M. J. Bloemink. Miranda d.v. K. H. Czer- ny en A. W. Swanenburg. Elke Anniek Carolien d.v. N. J. P. van Cassel en J. H. M. Gilsing. Sandra Nicole d.v. M. P. de Zwarte en J. van der Velden. Mei-lan Christine Stephanie d.v. H. de Koning en J. W. Hoogendam. André z.v. A. Schaap en N. Guijt. Esther Maria d.v. A. J. M. Oostdam en M. J. de Graaf. Jean Paul z.v. J. A. van Leeuwen en C. J. M. Kerkvliet Patricia Maria Ariea d.v. A C. Nag- tegaal en J. A. Ouwehand. Arnold René z.v. R. J. van der Oest en A. M. Rietveld. Franciscus Antho- nius z.v. A. H. Duivenvoorden en E. M. Hoogeveen. Dave z.v. C. H. R. de Vet en M. T. Kret. Dennis z.v. F. J. van Dorp en J. M. Mioch. Piet-Hein z.v. J. A M. Wellink en W. Methorst. Overleden: P. Stokman geb. 18 maart 1900 man. D. van der Wolf geb. 14 sept 1975 zoon. J. Smit geb. 4 jan. 1944 echtgenote van G. W. Boot. J. Neervoort geb. 26 sept. 1885 gehuwd geweest met A. Koppier. J. Ciere geb. 13 dec. 1893 man. J. Jasperse geb. 9 juli 1901 echtgenote van A. J. van Haarlem. M. C. Metselaar geb. 31 mei 1924 echtgenote van N. T. Pekel. N. J. Kruger geb. 19 jan. 1906 man. Gehuwd: P. M. Hendriks en J. M. C. de Groot. A. C. Fuchs en J. P. Ooijendijk. T. Schaafstra en M. W. Hoo Begeleidingscommissie eist vaste benoeming burgerraadsman Van een onzer verslaggevers neelsbeleid, met name in die zin, dat de van een ombudsman in Leiden. LEIDEN De begeleidingscommissie Bur- vertraging geruchtvorming in de hand werkt De heer Van Aken ontkende desgevraagd gerraadsman eist van het college van B en en derhalve een psychische belasting voor gisteren deze beschuldigingen ten stelligste. W van Leiden een spoedige vaste aanstelling de persoon oplevert. Deze geruchtvorming Inhoudelijk wilde hij nog niet ingaan op de van burgerraadsman Frits Quadekker. kan bovendien schadelijk werken voor een brief van de begeleidingscommissie omdat Zoals wij gisteren al meldden zijn hierover gezonde ontwikkeling van het instituut, in deze hem nog niet had bereikt Wel wilde moeilijkheden ontstaan nu een vaste aanstel- het bijzonder met betrekking tot de onaf- hij kwijt, dat, zoals hij het noemde „de ling van de 31-jarige Leidse ombudsman hankelijkheid," zo luidt het in de brief. zaak" hem inmiddels „was gepaseerd" en ondanks het feit dat hij zijn werk (inclusief Gisteren maakten wij al melding van het a.s. dinsdag waarschijnlijk in de vergade- zijn inwerkperiode van een half jaar) al feit, dat het vooral de Leidse wethouder van ring van B en W aan de orde zou komen, meer dan een jaar doet. personeelszaken Van Aken, de vaste benoe- Over de inhoudelijke kant van het perso- De directe werkgever van mr. Quadekker, ming van Quadekker tegen schijnt te hou- neelsbeleid ten aanzien van de benoeming de begeleidingscommissie burgerraadsman den. Gevraagd naar de juistheid hiervan van de heer Quadekker wilde de wethouder die speciaal in het leven is geroepen om de stelde de woordvoerder van de begeleidings- geen mededelingen doen. onafhankelijkheid van Quadekker te waar- commissie J. H. Kamphuis, dat ook hij borgen, heeft nu een brief op hoge poten dergelijke opmerkingen had opgevangen. Opmerkelijk geschreven naar het college van B en W Hij wees er echter met nadruk op, dat de waarin zij haar verontwaardiging over de verantwoordelijke wethouder in deze (en dat Wat in deze zaak opvalt, is dat de heer Van gang van zaken uitspreekt. De commissie is de heer Van Aken) nog nooit de moeite Aken indertijd toch zo'n voorvechter van wijst erop, dat reeds twee maal eerder een heeft genomen met de begeleidingscommis- een burgerraadsman was. Toen was hij nog brief over deze zaak aan het college is sie over het functioneren van de burger- „gewoon" PvdA-raadslid. Nu hij inmiddels geschreven zonder dat daar ooit één teken raadsman te praten. „Van enig officieel wethouder is schijnt de heer Van Aken van leven op terug gekomen is. Op de brief contact tussen Van Aken en ons is nooit ineens een andere mening te zijn toegedaan, van 23 mei jl., waarin het eerste voorstel sprake geweest. De opmerkingen heb ik dan gezien het alsmaar uitblijven van een vaste voor een vaste benoeming werd gedaan, en ook gehoord van mensen op het stadhuis en aanstelling. Op het eerste gezicht zijn er hier op een tweede brief van 25 augustus is zelfs niet van de wethouder zelf. Inderdaad ko- maar twee mogelijkheden: of de heer Van een bevestiging van ontvangst uitgebleven, men zij erop neer dat Van Aken een vaste Aken vindt de burgerraadsman bij nader In de brief voert de begeleidingscommissie benoeming tegenhoudt, omdat hij mr. Qua- inzien toch maar een lastige vent en houdt aan, dat op een duidelijke wijze verantwoor- dekker te lastig en te kritisch vindt," aldus daarom een vaste benoeming zo lang moge- ding is afgelegd van de activiteiten middels de heer Kamphuis. Hij vraagt zich verder lijk tegen. Of hij vindt dat toch niet (zoals het gisteren gepubliceerde verslag en dat het af, waar het oordeel van de Leidse perso- hij zelf zegt) maar dan blijft het waarom nu hoog tijd wordt dat de burgerraadsman, neelswethouder op steunt en zegt bijzonder van deze gang van zaken onbeantwoord, die volgens de commissie uitstekend werk ontstemd te zijn over het feit dat hij de Beide mogelijkheden voeren tot dezelfde verricht, een vaste benoeming in Leiden benoeming maanden lang heeft weten tegen conclusie: mede in het licht van een affaire krijgt. „Rechtspositioneel heeft de burger- te houden zonder enig contact met de bege- Daey Ouwens (de al 1,5 jaar geschorste raadsman het recht dat de proeftijd niet leidingscommissie. In dit verband wijst directeur van de Groenoordhal) lijkt het er langer duurt dan een jaar. Dit jaar is ver- Kamphuis er nog op dat het diezelfde Van op dat de heer Van Aken op zijn minst een streken op 1 juni 1975. De vertraagde afhan- Aken is geweest die indertijd zo'n warm merkwaardig personeelsbeleid voert, deling is in strijd met een behoorlijk perso- pleidooi heeft gehouden voor de aanstelling ARJEN BROEKHUIZEN Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Pater De Ponti is populair in de letterlijke zin van het woord. Hij loopt niet in De Kooi rond om gezien te worden maar om zelf te zien. Hij is een man van het volk. De Kooi zon der pater De Ponti zou een moeizame aangelegenheid zijn. Iemand zoals hij hebben we er maar één in Leiden. Aldus kenschetste burgemeester Vis gisteravond de man die ter gelegenheid van de 3-Oktober viering de erepenning der ge meente Leiden m zilver kreeg: de 54-jarige Franciscaner pater M. G. de Ponti. officieel aange steld als cultureel werker maar in feite de vader van de Kooi. In zijn dankwoord zette de pa ter uiteen dat hij nogal lang had moeten nadenken voor hij tot zijn besluit kwam om de pen- iing te aanvaarden. Doorslagge vende overweging, zo zei hij, was tenslotte dezelfde geweest als die zijn vader er destijds toe had gebracht de ere-penning van Didam te aanvaarden. De Ponti's vader was toen 80 jaar oud en had zich uiteindelijk la ten overtuigen door het argu ment van zijn zoon, nu pater de Ponti, dat hij zich „dan maar niet zo had moeten uitsloven voor Didam". „Ik ben tot de conclusie geko men", aldus pater De Ponti, „dat het bij mij, net als bij mijn vader mijn eigen schuld is ge weest. Door mijn aan de weg timmeren, door mijn uitsloven voor de ander, heb ik nu een De regen verprutste gisteravond het kermisplezier op het terrein van de Groenoordhal. moeten werken. Twee kelders onder een flat, hebben we, en een oud vervallen clubhuis aan de Lage Rijndijk. De Kooi, met zijn fijne mensen is toch wel meer waard zou ik zeggen. In je onnozelheid denk je: mis schien dringt dit feit nog door tot CRM. Minister Van Doorn is tenslotte een goedgeefs man. Maar ja, denk je dan, was ik maar lid van de PPR, misschien lukte het dan wel". Pater De Ponti besloot met een goede raad aan het college van b. en w. in Leiden: „Laat het welzijn van de mens toch altijd prevaleren boven eigen politiek, mens- of maatschappij-visie. Daar alleen kan Leiden wél bij varen. Werkgroep Milieubeheer: Busbaan in midden Leidse Brandweercommandant A. C. Broeshart was vanmorgen zo trots als een pauw, toen zijn korps op de Stille Rijn spectaculaire staaltjes van zijn kunnen aflegde ten overstaan van een duizendkop pige menigte die vanaf de Hoogstraat en de Aalmarkt haar ogen uitkeek op de verrichtingen met de 30 meter hoge autoladder, de hogedrukspuiten, de stoutmoedige duikers, de nieuwe blusboot en wat al niet meer. Het enige wat hij in alle oprechtheid miste was een stevige uitslaande brand. In een vertrouwelijk ogenblik heeft Broeshart. die een brandweerman pur sang is. wel eens laten uitkomen dat „echte" brandweerlui eigenlijk gereguleerde pyroma nen zijn. Rijnsburgerweg Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Het Leidse ge meentebestuur moet serieus overwegen of het mogelijk is de aan te leggen busbaan in het midden van de Rijnsbur- Pater de Ponti toont de erepenning, die hij net van burgemeester Vis (rechts) heeft gekregen. maal de aandacht op mij geves tigd". „Om twee redenen heb ik de ere-penning willen aanvaarden", zo verklaarde de pater. „De eer ste is dat ik door deze ere-pen ning uitdrukkelijk de aandacht wil vestigen op al diegenen die mij de gelegenheid hebben wil len geven, te werken op de wijze waardoor mijn persoon aan dacht kreeg. Ik kon aan de weg timmeren omdat andere bereid waren het vaak veel moeilijker werk te doen, namelijk het ge ven van clubs. Ik bedank zeer uitdrukkelijk de bewoners van de Kooi en de vele anderen die mij hebben willen aanvaarden. Tenslotte was ik een „Pater". „De tweede reden waarom ik de ere-penning heb aanvaard", zo vervolgde pater De Ponti", is dit: misschien kan ik door dit feit nog eens de aandacht vesti gen op de voor ons zeer zorgelij ke omstandigheden waarin we Dat schrijven de werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuni versiteit en de werkgroep Fiets in een brief aan b. en w. Zij wijzen in dit verband op de wenselijkheid om de ge- luids- en de trillingshinder in de huizen aan de Rijnsburger weg zoveel mogelijk te vermin deren. Als mogelijke nadelen zien de werkgroepen onder meer dat de buspassagiers op een vluchtheuvel op de bus moeten wachten en dat passa giers die een bus op het laatste nippertje willen halen onvoor zichtig zullen oversteken. Een uitspraak over de vraag wat het zwaarste moet wegen wil len de werkgroepen niet doen. Wel achten zij het in ieder geval zinvol om de busbanen te asfalteren. Dit vermindert de trillingshinder hoe dan ook. Voor wat betreft het fietsver- keer wordt in het schrijven aan b. en w. gesteld dat de bevordering hiervan even wenselijk is in Leiden, zo niet wenselijker als de bevordering van het openbaar vervoer. „De aanleg van een vrije busbaan mag dan ook zeker niet ten koste gaan van de mogelijkhe den die de fietsers ter beschik king staan", aldus de nota. De werkgroepen achten het dan ook volstrekt onaanvaardbaar dat de bussen in de toekomst door de huidige fiets- en voet gangerstunnels zullen gaan rij den. Afgezien van stank en dergelijke betekent dit immers een rigoureuze versmalling van fiets- en voetpad op een zeer druk bereden gedeelte. De planners van de 3- oktoberfeesten hadden niel beter kunnen inhaken op de wereldkampioenschappen touwtrekken, onlangs te Doetinchem gehouden (en waarbij de Nederlandse trekkers in hun gewichtsklasse of wat voor klasse ook niet zo best uit de touwen kwamen) door vanmorgen bij molen De Valk tal van ploegen tegen elkaar in het veld te brengen. De uitslagen waren bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend maar we kunnen wel melden, dat er inderdaad stevig aan getrokken werd; zweet op de voorhoofd en en blaren op de handen. Alles werd van een vurig en zoals altijd, vrolijk, aanstekelijk en „deskundig" commentaar voorzien door ons aller Theo Koomen. Uit de aard der zaak was het optreden van tal van Leidse majorettengroepen en -korpsen in de Breestraat vóór het stadhuis een zeer aantrekkelijke aangelegenheid. Dat ook een jury hierbij zich de ogen uitkeek was niet alleen te danken aan het feit dat zij een taak te verrichten had. Morgen hopen wij u te kunnen melden welke meiskes in groepsverband het bekwaamst, charmant st, choreografisch verantwoord uit de bus komen. Niet onvermeld mag blijven, dat ook de stokvoering (werken met bétons) danig in de gaten werd gehouden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3