Bloedige dag Ulster: 12 doden VORRINK WIL HEFFING OP LAWAAIMAKERS NKV: Koopkracht moet op peil blijven dankuwel Huizen ontruimd wegens gevaar voor explosie Gegijzelden in Londen ongedeerd vrijgelaten PROVINCIE KAN MONUMENTENZORG NIET BETALEN Meisje (6) onder trekker Bisschoppen over kritiek mgr. Gijsen Vrijdag 3 oktober 1975,66e jaargang no. 20236 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - AdJ. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B T W.) 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f281; kwartaal'36,32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Vuist Willem Duys terug met „Voor de vuist weg" op Ned. II om 21.10 uur. Om 20.25 uur Gebroe ders Hammond en om 22.30 uur Televizier met Suriname en boksen Ali - Frazier. Ned. I om 21.50 uur Cleo Laine in Music-all-in en om 23.00 uur doe. „Het voordeel van de twij fel". onbestendig Opklaringen, maar later weer meer bewolking met plaatselijk regen. Matige, tot krachtige, aan de kust mogelijk opnieuw harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen circa 9 graden, maxima omstreeks 16 graden. Morgen: Zon: 6.45—18.12 Maan: 5.49-17.31 Schev. hoogw.: 1.03—13.32 Laagw.: 9.06-21.25. HET GEBEURDE OP KLAARLICHTE DAG De Amerikaanse fotograaf Ir ving Phillips jr. heeft op de plaat vastgelegd hoe twee straatrovers in Baltimore de 52-jarige Ernest Mitchell bela gen om hem te beroven van zijn juist gëinde geld van de sociale dienst. Mitchell slaagde zich los te worstelen en vloog de twee met een getrokken mes achterna onder de ogen van deels rustig, deels gespan nen toekijkende toeschouwers. Beiden sloegen op de vlucht. Zonder geld, want Mitchell had een goed voorgevoel gehad en het geld aan zijn vrouw gege ven die het in haar bh had opgeborgen. BOVENKARSPEL (ANP) In Bovenkarspel zijn gisteren acht huizen ontruimd in verband met explosiegevaar voor een lek in een tank van een benzinestation in de omgeving van de woningen. Ongeveer 1200 liter benzine stroomde in de kelders van de huizen. De politie heeft een groot gebied rond de panden afgezet, een absoluut rookverbod ingesteld en gas en elektriciteit in de huizen laten afsluiten. Volgens de politie zal het een langdurige kwestie worden voor de mensen weer naar hun woning kunnen terugkeren. DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland kan het komend jaar de restauraties van monumen ten niet betalen. Op de rijksbegroting staat hiervoor 83 miljoen, wat inhoudt, dat Zuid-Holland 2.8 miljoen gulden in de pot moet stoppen. Er is op de begroting, zoals het er nu uitziet, evenwei maar ruimte voor 1.3 miljoen. Dit heeft de commissaris der koningin, mr. M. Vro lijk, gisteren in het provinciehuis opgemerkt bij de opening van de tentoonstelling „Monumenten in Zuid holland?", waarbij hij in het midden liet wat het vraagteken precies beduidde. (Van onze correspondent) BELFAST Noord-Ierland heeft gisteren en van nacht zijn donkerste dag beleefd in zijn toch al weinig opgewekte hedendaagse geschiedenis. Als. gevolg van koelbloedige moord- en bomaanslagen zijn niet minder dan twaalf mensen om het leven gekomen, voor het merendeel katholieken. Groepen gewapende politiemannen hebben vanmorgen vroeg Aangenomen wordt dat de golf van geweld het werk is van het Ulster vrijwilligersleger, een extremistische paramilitaire protestantse organisatie. Dat deze ge- weldsgolf ook tegenacties uitlokte bleek al uit de omstandigheid dat het laatste gevonden slachtoffer een protestant was, die met kogels was doorzeefd. Behalve dit laatste slachtoffer werden vier Noordie ren individueel doodgeschoten. Onder hen twee kath olieke vrouwen en een man, die in een drankwinkel waren. Elders in Belfast werd de zoon van een protestantse kastelein doodgeschoten. De kastelein was even op ziekenbezoek bij zijn vader die in een nabijgelegen ziekenhuis was. Terwijl hij weg Was, werd er op de deur geklopt. Zijn zoon maakte open en werd prompt doodgeschoten. Vier Noordieren stierven toen hun auto door een bom werd opgebla zen, twee kwamen om het leven bij aanslagen met bommen op café's en een liet het leven bij een bomaanslag op een fotozaak. In Noord-Ierland zijn dit jaar nu 183 mensen om het leven gekomen. Sedert de campagne om de Britten uit Ulster te verdrijven (augustus 1969) zijn nu 1329 Noordieren omgekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vorrink (volksgezond heid en milieuhygiëne) heeft gisteren bij de Twee de Kamer het wetsontwerp geluidshinder inge diend, waarmee de geluidsoverlast aan banden moet worden gelegd. Onderdeel hiervan is dat de lawaaimakers een heffing moeten betalen, waar van de hoogte afhankelijk is van de hoeveelheid lawaai die wofdt geproduceerd. Onder de toestellen die voor een heffing in aan merking komen, vallen ook auto's (de minister noemde gisteren een bedrag van 30) en bromfiet sen. Huishoudelijke apparaten zullen buiten schot blijven omdat controle daarop vrijwel onmogelijk is. Wel zal de productie van lawaaiveroorzakende apparaten aan bepaalde regels gebonden zijn. In het wetsontwerp is een saneringsplan van 10 jaar opgenomen. Dit zal in totaal twee miljard gulden gaan kosten of 200 miljoen gulden per jaar. In overleg met minister Gruyters (volkshuisves ting) zal de woningwet worden gewijzigd waardoor de geluidsisolatie van nieuwe woningen aan stren gere eisen moet voldoen. Bij de planning van woningbouw, aanleg van wegen, spoorlijnen en industrieën dient met geluidsoverlast rekening te worden gehouden. Geluidshinder is pas kort geleden als een ernstig en ziekmakend probleem onderkend. Gevolgen van geluidsoverlast zijn: neurosen, hoofdpijn, ver moeidheidsverschijnselen, verstoring van rust en slaap, vaatvernauwingen en gehoorstoornissen en verminderde concentratie. SUPERSNOEK Deze drie meter lange en 13 kilo zware snoek „sloeg" Rüdi Güter uit Zurich uit de Greifensee bij Zurich. Grüter was net tien minuten aan het vissen, toen het zoetwatermonster toehapte. Trudeau vader Een vermoeide maar uiterst ge lukkige Canadese premier Trudeau deelt sigaren uit aan een aantal persmensen, na dat hij voor de derde keer vader was geworden van een welge schapen zoon. Hij beloofde nu zijn best te zullen doen voor een dochter. UTRECHT (ANP) De koopkracht van de gemiddelde werknemer moet op peil blij ven. Daarom moeten de inkomsten de las tenstijgingen door hogere prijzen en door verhogingen van sociale premies kunnen compenseren, zo heeft Herman Bode, ver- bondsbestuurder van het NKV voor de loonpolitiek verklaard in NKV-pamflet De ze uitlating kan „in zekere zin" gezien worden als reactie op de woorden van CNV-voorzitter Lanser, die de loonstijging wil beperken tot 10 procent, eventueel ten koste van de koopkracht Volgens Herman Bode moet er een compen satie komen voor de prijsstijging (die naar 8 procent toegaat) en een overloop van het tegoed uit 1975 betreffende prijscompensa ties van vorig jaar. Verder hanteert Bode als uitgangspunt dat de loonkostenontwikkeling volgend jaar niet te fors moet zijn. Er moet rekening gehou den worden met het feit dat 1975 in alle opzichten tegen valt, en dat er dit jaar geen welvaartsgroei is, eerder achteruitgang. Dat moet volgend jaar nog voor een deel worden opgevangen. Ook in de lonen, anders komen wij bij een beleid uit, waarbij de economi sche problemen worden opgelost door het werklozenleger te laten aangroeien en het inkomen van de werklozen te laten dalen, aldus Bode. Een aanpak die naar een harde bestedingsbeperking toewerkt is niet gewen st, en kan ook sociale onrust aanwakkeren. Steenbergen (ANP) Een zes jarig meisje uit het Westbra bantse Kruisland is gistermid dag in haar woonplaats om het leven gekomen toen zij met baar fietsje onder de aanhanger van een landbouwtrekker kwam. De trekker kwam haar en twee andere kinderen tegemoet en week naar links uit om een ge parkeerde auto te passeren. Het kind kwam onder het laatste wiel van de tweede aanhanger terecht. Clandestiene chirurgie Agen ten van de Chileense militaire inlichtingendienst hebben chi rurgische instrumenten gevon den voor een clandestiene kli niek voor plastische chirurgie voor het veranderen van de ge zichten van tegen de regering vechtende guerrilleros. ADVERTENTIE Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 Vanmorgen in alle vroegte werden de laatste voorbereidingen getroffen voor de beroemde uitreiking van haring en wittebrood aan ruim 11.000 Leidenaars die zich daarvoor hadden ingeschreven. Een record dit jaar: meer dan 21.000 haringen en een kleine 3000 wittebroden. „Het is bijna niet meer te betalen", hoorden we vanmorgen eeh zwoegend 3 oktober-haring-en-wittebrood-commissielid verzuchten, toen de Kat- wijkse haringen van een uitstekende kwaliteit in de tonnen werden opgestapeld. Natuurlijk was ook de huidige voorzitter van de 3 October Vereeniging, drs J. H. C. Laman opvolger van good old mr. Philip de Ruyter de Wildt tussen het haring- en broodvolk aanwezig. UTRECHT De bisschoppen conferentie heeft gisteren op haar maandelijkse vergadering gesproken over de redevoering, die de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen in Düsseldorp heeft gehouden. Daarbij bleek een diepgaand verschil in beoordeling van de ontwikke lingen gedurende de laatste ja ren in de katholieke geloofsge meenschap van Nederland en met name van de rol die de bisschoppen daarin hebben ge speeld. De bisschoppen willen verdere reacties in het openbaar achter wege laten. Dit uit overwegin gen van pastorale aard en van collegialiteit Het was de bedoe ling dat de tekst van mgr. Gij sen in Duitsland zou verschij nen in een feestgeschrift bij de 75ste verjaardag van professor Hubert Jedin te Bonn. Mgr. Gij sen zal proberen te voorkomen dat zijn toespraak in dit ge schrift wordt opgenomen. ARNHEM Een 20-jarige vrouw en haar negen maanden oude dochtertje zijn gisteren bij een verkeersongeluk in de Gel derse plaats Vuren in een sloot terecht gekomen en verdronken. (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zes Italianen, die sedert zondag door twee Jamaicanen en een-Nigeriaan gegijzeld werden in het provisieka mertje van een west-Londens restaurant, verschenen vanmorgen omstreeks vier uur in de buitenwereld. Hun kidnappers hadden gezegd dat ze mochten vertrekken. De gijzelaars waren ongedeerd en gingen na een medisch onder zoek naar huis. Hun gevangenschap onder het Spaghetti House in Knightbridge had precies 126 uur geduurd. Twintig minuten nadat de Italiaanse gijzelaars het provisiekamertje verlaten hadden, kwamen twee van de drie zwarte kidnappers naar buiten. Het waren de Jamaicanen Wesley Dick en Tony Munroe, bijgenaamd Bonzo. Deze laatste had deelgenomen aan de mislukte overval om geld bij elkaar te krijgen voor zijn vliegtuigreis naar Nigeria, waar hij wilde studeren aan de medische faculteit der universiteit van Kano. Beiden waren door de politie geboeid. Ze hadden geen weerstand geboden. Nog enkele minuten later weerklonk in het provisiekamer tje een schot Frank Davis, de Nigeriaanse leider van de kidnap pers, had zich in de buik geschoten op een moment dat hij alleen was. Hij werd naar hetzelfde ziekenhuis gebracht als de gegijzelden die het echter korte tijd later weer verlieten. Sacharov De Russische na tuurkundige Andrei Sacharov heeft bij monde van zijn in Ita lië verblijvende vrouw opnieuw een beroep gedaan op de werel dopinie voor een amnestie van politieke gevangenen in de Sov jet-Unie. In zijn boodschap roept Sacha rov het westen op tot eenheid tegenover de totalitaire dreiging van Rusland. „De Russische re gering heeft twee maanden na de topconferentie in Helsinki haar houding in geen enkel op zicht veranderd, zeker niet als het gaat om de rechten van de mens." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiH' Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1