t IV Piet Buys mocht pas meedoen na tonen gezondheidsverklaring Iser Koeperman daagt Ton Sijbrands uit Gorski moest Deyna overhalen om tegen Nederland te spelen Kort geding Crayff tegen tapijtfirma Van Bracht hekelt de organisatie in La Paz Zeges Borg Nastase Banja Luka ronde verder in UEFA-Cup Hagenaar overrompelde Hans Vultink Straffen betaald voetbal RENTIPS Tips Duindigt en Nootdorp Toto en lotto BS Leiden ver achter Kinzo xilJDAG 3 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 AMSTERDAM - Johan Cruyff, zijn schoonvader Cor Coster en trainer Ri- nus Michels van Ajax heb ben een kort geding aange spannen tegen Henk- Nieuwkoop-woninginrich- ting B.v. in Amsterdam over „het profiteren van him publiciteitswaarde" via een advertentie. Het kort geding dient dinsdagmid dag 7 oktober (15.00 uur) voor de president van de Amsterdamse rechtbank. De drie eisers vragen de president de eigenaar van de woninginrichtingfirma te veroordelen zich te ont houden van het plaatsen van advertenties waarin de naam van een hunner of een daarop gelijkende naam wordt gebruikt of ge noemd of waarin hun per soon wordt aangeduid of besproken. Op overtreding van dit verbod willen zij een dwangsom van een ton gesteld zien. Ton Sijbrands (Van onze sportredactie) DEN HAAG Iser Koeperman, de Russische oud-wereldkampioen dammen, heeft Ton Sij brands, de regerende wereldkampioen, officieel uitgedaagd. Koeperman richtte zijn uitdaging gisteren telegra fisch aan Wiebe Visser, secretaris van de wereld dam bond. De oud wereldkampioen stelt zich voor de match in maart/april 1976 in Nederland te spelen. Volgens Peter Vink, voorzitter van het Residentie Dam Genootschap en vriend van Sijbrands, zal, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, Ton Sijbrands, die zelf voor commentaar onbe reikbaar was, zeker bereid zijn tegen Koeperman uit te komen. Vink: „Ik ben er persoonlijk van overtuigd, dat Ton liever zou willen zien dat er aan Harm Wiersma recht wordt gedaan. Zoals de zaken er vorig jaar in Tiflis aan toe zijn gegaan, was natuurlijk erg vreemd. Ik denk dat eerst van de Russen zal worden geeist dat zij erkennen fout gehandeld te hebben, dat zij tegenover de interna tionale damwereld toegeven geen eerlijk spel te hebben gespeeld. Ik ben er van overtuigd, dat zij om Ton achter het bord te krijgen, excuses zullen moeten aan bieden. Verder zou het me niets verbazen als Ton als voorwaarde zou stellen dat zijn vriend Anatoli Gantwarg ook eindelijk die erkenning krijgt die hij al zovele jaren verdient." Charlatan Het is echter zeer waarschijnlijk, dat Koeperman toen hij besloot Sijbrands uit te dagen deze feiten wel degelijk in het achterhoofd had. In de veilige wetenschap, dat Sijbrands, die Koeperman meer malen als een charlatan heeft betiteld, toch niet tegen hem uit zal willen komen, zou zijn volgende stap kunnen zijn het officieel opeisen van de wereldtitel bij de FMJD. Peter Vink: „Het is beslist niet uitgesloten dat Koeperman gedacht heeft en er op rekent dat Sijbrands niet wil spelen. Als Ton besluit het toch op een tweekamp aan te laten komen, geloof ik niet teveel te zeggen door te stellen dat Sijbrands hem volkomen van het bord veegt. Koeperman is voor Ton geen partij." Het is aan Sijbrands de volgende stap te doen. Dat de Russen bereid zouden zijn hem ook maar iets tegemoet te komen, lijkt gezien de verhoudin gen in de internationale damwereld onwaarschijn lijk. Van de andere kant zou het ook doodjammer zijn als een al niet al te best bekend staande speler als Koeperman via allerlei manipulaties zonder' slag of stoot in het bezit zou komen van de door Rusland zo fel begeerde wereldtitel. Iser Koeperman O* AMSTERDAM Een doodver moeide en sterk getekende Rini van Bracht arriveerde gister avond na een vlucht van ruim 30 uur uit Lima op de Amster damse luchthaven Schiphol. Vermoeid, maar erg tevreden over zijn prestatie. Van Bracht was, evenals de se cretaris van de KNBB G. Nijen- huis, bijzonder slecht te spreken over de organisatie. „Ik was ge waarschuwd door Ceulemans, maar dit was werkelijk afschu welijk." Nijenhuis valt hem bij: „Twee uur voordat de eerste wedstrijd moest beginnen wa ren de banden nog niet aange bracht Daardoor miste Van Bracht ook zijn nationaal re cord. De tafels waren te slecht". Van Bracht: „Er waren gruwe lijke toestanden. Het publiek is bijzonder enthousiast, maar fluit en loeit als je volgens hen wat te lang inspeelt Tijdens de wedstrijden lopen ze vlak langs de tafel. Het is aanvankelijk erg moeilijk, maar er moeten nu in Nederland hele vreemde dingen gebeuren, willen ze mij nu nog nerveus maken," glimlachte hij. GRONINGEN Op de derde dag van het AMRO-proftennis- circuit heeft de Zweed Bjöm Borg in de met 2500 toeschou wers uitverkochte Evenemen tenhal van Groningen met 7—6, 7—6 gewonnen van Marty Ries- sen. Er deed zich geen enkele servi ce-doorbraak voor. In de beide „tiebreaks" toonde Borg zich su perieur. Het beslissende spel van de eerste set won hij met 7—1, dat van de tweede set met 7-4. In de tweede partij van de avond zegevierde de Roemeen Ilie Nastase met 6—7, 6—2, 6—2 over zijn landgenoot Ion Tiriac. 1. Nastase 3 overwinningen, 6—1 in sets en 43—24 in games. 2. Borg 2 4—2 en 33-32 3. Tiriac 0 1—4 19-30 4. Riessen 0 0—4 18—27 Programma vandaag: Haarlem: 16.00 uur: Riessen—Tiriac; 19.30 uur: Borg—Tiriac en Nastase—Riessen. Morgen: Den Haag: 13.30 uur: Bor- g—Riessen en Nastase—Tiriac. Zondag: Utrecht: 13.30 uur: Riesse- n—Tiriac en Borg—Nastase. De uitslag van het dubbelspel was: Tiriac/Borg verslaan Nas tase (Riessen 7—6, 6—3. LUXEMBURG - De Joegoslavi sche club Borac Banja Luka heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA -beker. De tweede ontmoeting - een for maliteit na de 90 zege in Joe goslavië - tegen U.S. Rumelan- ge, werd door Borac met 5—1 gewonnen. Voor de Joegoslaven scoorden Ecran Smileski, Dee- vud Kreso, Abid Kovahevig, Zvonko Vidagek en Dragan Marjanovik. Nico Rohmann maakte het doelpunt voor de Luxemburgers. Er waren 2500 toeschouwers. WYCHEN - Piet Buys heeft er gisteren voor gezorgd dat het nieuwe biljartseizoen voor Hans Vultink volkomen tegengesteld is begonnen als het vorige eind igde. In maart was de inmiddels geridderde Vultink in Rotter dam op het toppunt van zijn kunnen. Via de verbetering van alle denkbare records werd hij wereldkampioen in het anker kader 47-1. Iets meer dan een half jaar later was daarvan in de aula van de scholengemeen schap in Wychen weinig meer te zien. Al direct in de eerste ronde van het nationale toernooi in de moeilijkste kadersoort werd hij overtroefd door „veteraan" Buys. De Haagse vishandelaar („ik moest nota bene een gezondheidsverklaring overleg gen, dan merk je toch wel dat je oud wordt"), met zijn 41 jaar de anderen in ieder geval in leeftijd de baas, had op de tafel weinig moeite met Vultink. Na achttien beurten was het bekeken. Via niet hoge series, maar wel met een con: stante produktie en een laatste uitschie ter van 81 plaatste hij zich aan de kop van het klassement Vultink kwam eerst in de nabeurt tot aanvaardbaar kader- spel, maar werd na 78 afgeteld omdat de arbiter rester dedans had geconstateerd. Verrassender De tegenvaller van Vultink is des te verrassender omdat hij zich in alle rust heeft kunnen voorbereiden. Vorig jaar moest de Groenloër in de rustperiode naar Argentinië voor het wereldkam pioenschap 47-2. Hij veroverde de titel, maar moest bij terugkomst weer onmid dellijk in het nieuwe biljartseizoen star ten. Naar aanleiding daarvan sprak hij vaak over - begrijpelijke - biljartmoeheid. Nu was daar geen sprake van. In zijn eerste de beste partij ging het evenwel direct fout. Een factor die mogelijk meespeelt is, dat in verband met de internationale kalender de nationale toernooien moeten worden aangepast Daarom opent het seizoen met de zwaarste spelsoort Vultin- k's kritiek na afloop was evenwel gericht op het materiaal. Hij werd daarbij ge steund door alle overige deelnemers. „Als ze zo doorgaan, houden ze geen enkele ereklasser meer over. Moet je die lakens zien. Die zijn oud. De punten staan er nog op. Vorig jaar in Berkhout speelden we daar ook al op. En die ballen, dat zijn driebandballen, van die geelachtige. Waarom gebruiken ze niet de goeie? Sundquest had zijn ergernis daarover al tijdens de - verloren - partij tegen Wim van Deventer geuit met kreten als „Het lijken wel eieren. Je kunt er niets mee doen" en „wat zijn die krengen zwaar, al had je drie biefstukken op, dan kreeg je ze nog niet vooruit". Bovendien was op één van de biljarts bij het trekken van de kader lijnen geconstateerd dat één van de grote banden niet recht was. Er zat een verschil in van enkele millimeters. Of die factoren inderdaad van beslissende invloed zijn geweest, valt alleen maar te raden, zeker is wel dat alle acht spelers op een laag gemiddelde uitkwamen. Eerste ronde: Joop Boelens (Wildervank) Piet Vet (Berkhout) Kazimierz Deyna WARSCHAU - Na een ge sprek met Poolse coach Gors ki heeft aanvoerder Deyna er gisteren tenslotte in toege stemd mee te spelen in de wedstrijd tegen Nederland, die op woensdag 15 oktober in Amsterdam zal worden ge speeld. Deyna had Gorski per brief gevraagd niet te worden opgesteld in deze ontmoeting voor het Europees kampioen schap, omdat hij geestelijk uitgeput zou zijn. Gorski vertelde dat hij Deyna had kunnen duidelijk maken dat diens meespelen tegen Ne derland van grote betekenis is. Deyna zal volgens Gorski mee gaan naar het trainingskamp, dat op 6 oktober in Remeber- tow bij Warschau begint en tegen Nederland zeker van de partij zijn. Deyna schijnt men taal wat in het ongerede te zijn geraakt, toen de Poolse voet balbond hem voor drie wed strijden schorste en het aan voerderschap van het nationa le team ontnam, omdat hij zondag in de competitiewed strijd van Legia de scheids rechter uitschold. De Poolse voetbalbond heeft zeventien spelers geselecteerd voor de wedstrijd Nederland - Polen. Alle spelers van de ba sisopstelling van de ontmoe; ting van 10 september in Chor- zow maken deel uit van de selectie. De zeventien spelers zijn: doel- verdedigers: Jan Tomaszwski en Piotr Mowlik. Achterspe lers: Antoni Szymanowski, Wladislaw Zmuda, Marian Os- tafinski, Mirowslaw Bulzacki, Ryszard Polak en Henryk Wa- wrowski. Middenspelers: Kazi mierz Deyna, Leslaw Cmikie- wicz, Zygmunt Maszczyk, Bro- nislaw Bula en Henryk Kas- perczak. Voorhoedespelers: Grezogorz Lato, Andrezej Szarmach, Joachim Marx en Robert Godocha. Twee weken voor de wed strijd die beslissend kan zijn in gToep 5 van de voorronden in het Europees kampioen schap, heeft de Poolse coach Kazimierz Gorski zorgen om zijn doelverdediger. Jan Tomaszewski van LKS Lodz kreeg zondag kort voor tijd opnieuw last van zijn beenblessure, beëindigde wel de wedstrijd tegen Pogon Stet tin, maar moest na afloop van het duel waarin hij voortreffe lijk had gespeeld, ondersteund worden toen hij het veld ver liet Op Gorski's lijst van gebles seerden staan ook de namen van de middenvelders Bula (Ruch) en Cmikiewicz (Legia), die drie weken geleden in Chorzow tot de Poolse selectie behoorden, maar niet in de basis-opstelling stonden. i de KNVB heeft onder meer de ZEIST De tuchtcommissie volgende straffen op ggelegd. Wageningen: J. Groenendijk een wedstrijd voorwaardelijk en 200 gulden boete. B. Tomas twee wedstrijden onvoorwaardelijk ge schorst 125 gulden boete en de mogelijkheid tot het voeren van verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke in een onvoor waardelijke schorsing. Go Ahead Eagles: J. Gluic een wedstrijd onvoorwaardelijk ge schorst en boete van 200 gulden. Roda JC: PVermeulen 100 gulden boete. P. Ehlen twee wedstrijden onvoorwaardelijk geschorst en 150 gulden boete. £r„^ar„en.zes boekingen o.a. voor de eredivisiespelers Van Kraay (PSV), Laine (MW) en Jongbloed (FC Amsterdam). Franse amateurs gelijk tegen Oostenrijk THIONVILLE Het Franse amateurelftal, dat op woensdag 12 november in Veendam voor groep vier van het Olympische kwalifi catietoernooi tegen Nederland speelt, heeft in Thionville een vriend schappelijke wedstrijd tegen Oostenrijk gelijkgespeeld: 1-1. Voor Frankrijk scoorde Schaer en voor Oostenrijk Neuwirth. DEN HAAG Jockey Erik Bloem gaat stevig aan de lei ding in ons rentipklassement met nog drie wedstrijdmeetings voor de boeg. Reneigenaar Piet de Wit komt nog driemaal in actie achtereenvolgens tegen renvoorzitter Joop van der Touw, Truus van der Kraats en Erik Bloem. De stand is nu: 1. Erik Bloem 142 punten, 2. Joop van der Touw 111 punten, 3. Truus van der Kraats 105 en 4. Piet de Wit 77 punten. Zondag staat het duel De WitVan der Touw op het programma. CURA9AO Joop van der Touw: 1. Quick Nanny, 2. Chivas Re- gal, 3. Notre Cherie en outsider Jet Flight. Piet de Wit: Jet Flight, Pedro, 3. Quick Nanny en outsider Chivas Regal. Mede werker: 1. Quick Nanny, 2. Chi vas Regal, 3. Notre Cherie en outsider: Pedro. CAMBRIDGESHIRE: Joop van der Touw: 1. Darius Honey, 2. Earlydiso, 3. Stromklee en outsi der Mostly Delta. Piet de Wit: Darius Honey, 2. Feuerglut, 3. Midnight Millie en outsider Stormklee. Medewerker: 1. Tat- suta, 2. Darius Honey, 3. Lady Wiepke en outsider: Poseidon. FLYING DUTCHMANPRIJS: Joop van der Touw: 1. Jingo, 2. Not So Bad, 3. Sainte Nitouche en outsider: Tracy Jones. Piet de Wit: Tracy Jones, 2. Not So Bad, 3. Coven Cat en outsider Jingo. Medewerker 1. Jingo, 2. Not So Bad, 3. Coven Cat en outsider Tracy Jones! Zondag staat het Duindigt pro gramma in het teken van de KLM. Voor de bezoekers is er weer een vliegreis te verdienen. De eerste start is om half twee. Onze draftips luiden: ARUBAPRLÏS: Never Wony. Nagil Beroona en Montrose Star. ST MAARTENPRIJS (eerste afde ling): Lord Easter, Lucien B en Na- ron Buitenzorg. BONAIREPRLIS (supertrio): Marjon Hess, Nicole H en Maarten D. PRODUKTENDRAVERIJ O: Olaf* ki Itenska, Olga Draisine en Orange Bowl. SABAPRIJS: Larens Roem, Massel T en Lucky H. GROTE KLM-PRIJS: Devin, Joke en Karei Duke. ST MAARTENPRIJS (tweede afde ling): Larry, Nichol T en Max Re- Voor de rentips zie insider rentips. Nootdorp opent vrijdagavond het na-seizoen met tien sterk bezette draverijen. De eerste start is om half zeven en onze tips luiden: ZEDDAMPRIJS: Myra Buitenzorg, Norlandia en Nike Volann. ZAANDAMPRIJS: New Boy, Nostar Beroona en Nice Girl. ZUIDLARENPRIJS: Larina T, Landina en Kris Spencer. ZEISTPRIJS: Mr. Alkestis, Mai Louise en Norton Roodnoot. ZUIDBROEKPRIJS: Le Cup Areta, Iliona Marijke en Kahinga. ZUTPHENPRIJS: Looper T, Kolar- dachs en Misto Buitenzorg. ZOELENPRIJS: Jewelprise, Janny Pten Gerardus O. AMATEURKAMPIOENSCHAP IX: Miltiades J, Jazon Buitenzorg en Kwik V. ZUIDLARENPRIJS II: Karmano, Lana Rodney en Monty van Hovi. ZEDDAMPRIJS II: Majoor Bloem- lust, Nico Roodnoot en Nimic Bui- De cijfers van de sporttoto en de lotto van het afgelopen week einde waren: Lotto no. 39 deelnemers: 903.975; inleg: f 3.546.535,—; prijzen: 1.128.247,39; le prijs: geen winnaars, bedrag le prijs voor 1/5 deel naar le prijs volgende week, overige 4/5 deel in gelijke delen verdeeld over overige prijsklassen; 2e prijs: 5 win naars, elk bruto 63.022,—; 3e prijs: 65 winnaars, elk bruto 6.143,-; 4e prijs: 5.342 winnaars, elk per kolom 90,—; 5e prijs: 11.988 winnaars, elk per kolom 40,—; Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 146.650,— Toto no. 39 deelnemers: 244.967; inleg: 718.572,—; prijzen: 385.571,68; le prijs: geen win naar, bedrag le prijs voor 1/3 deel naar de 1 prijs volgende week. Overige 2/3 deel in gelijke delen verdeeld 2e en 3e prijs; 2 prijs: 14 winnaars, elk bruto 10.399,—; 3e prijs: 316 winnaars, elk per kolom fl. 568,—; Jackpot voor de toto van as. zondag 60.259,- (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN - Sperry Re mington heeft zich gisteravond naast Fhinch aan de kop van de eredivisie basketbal geplaatst! De Bosschenaren versloegen in eigen zaal NN Donar met gering verschil. De eindstand was 89—85. Kinzo volgt de leiders op de voet De Amstelveense ploeg was veel te sterk voor BS Lei den dat met 36 punten verschil aan de kant werd gezet. Stand aan de kop Punch en Sperry 14; Buitoni en Kinzo 12. Giagnoni genoemd als opvolger van coach Bemardini (Van onze correspondent) ROME - De demissionaire trai ner van AC Milan, Giagnoni, wordt in Italië genoemd als op volger van Bemardini. Op de laatste ontlaadde zich een stort vloed van kritiek nadat de duur betaalde Italiaanse profs on langs niet van Finland konden winnen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11