Vermoorde president Bangladesj neemt wraak vanuit zijn graf Kerken in West-Europa en de situatie in Zuidelijk Afrika KORTE METTEN PAGINA 9 Militairen voor het leger van Bangladesj juichten toen Moedjiboer Rachman in 1971 de macht van de Pakistanen overnam. Vijf jaar later zouden dezelfde militairen door een staatsgreep Rachman afzetten en hem doden. Van onze correspondent Tho mas Moore DAKKA Degenen die in Ban gladesj aan de macht gekomen zijn onder Khondaker Musta- que Achmed schijnen nu de nachtmerries van Lady Mac beth opnieuw op te voeren in hun pogingen om hun handen schoon te wassen van het bloed van de moord op Sjeik Moedji boer Rachman. Toen men onlangs in Londen aan de nieuwe minister van bui tenlandse zaken van Bangla desj, Abu Syed Chowdhury, vroeg of het werkelijk nodig was om niet alleen Moedhib maar ook zijn gezin en naaste familieleden te liquideren, wees deze naar het leger met de woorden; „Dat kun je beter vra gen aan degenen die het gedaan hebben". Maar het leger is er even vlug bij om de verantwoor delijkheid af te schuiven. In Dakka waart het gerucht rond dat het de werkelijke be doeling van de samenzweerders was om Moedjib alleen maar te dwingen om af te treden: er werd pas bloed vergoten toen zijn zonen het vuur openden. Of dit verhaal nu waar is of niet en maar weinig mensen gelo ven het het lost nauwelijks het meest dringende probleem van de regering op: hoe ze een wettelijke basis aan hun heer schappij kunnen geven en het land kunnen stabiliseren zonder die ene man die hen allemaal aan de macht gebracht heeft, Moedjib. De nieuwe regering scheen aan vankelijk terug te vallen op het steunpunt van de Bengaalse po litiek, de Islam, die sinds de bevrijding politiek was onder drukt. De combinatie van de pro-Islamitische, conservatieve Khondaker Mustaque Achmed, een snelle erkenning door Pa kistan van de „Islamitische Re publiek Bangladesh" en een ak- tieve rol van het leger in de politiek, bracht al gauw al de oude Moslim-gewoontes weer aan de oppervlakte. Al op de eerste dag van de staatsgreep ging het bezoek aan de moskeeën met sprongen om hoog. De riksja-bestuurders groetten iedereen die er belang rijk uitzag, en het Urdu, de taal van het regiem, een terugkeer naar demokratische politiek en algemene verkiezingen schijnt nog minder hoop te geven. Ón danks zijn corruptie, econo misch geknoei en wanbeheer en openlijk nepotisme, was Moed jib in de ogen van de massa de verpersoonlijking van het Ben gaalse nationalisme en van de hele bevrijdingsstrijd. Vrije verkiezingen zouden al leen geloofwaardig zijn als de politieke oppositie van de Awa- mi Liga hoofdzakelijk de JSD (de Nationale Socialistische Par tij) ook zou kunnen deelne men, en als hun leiders, die door Moedjib zelf gevangen gezet zijn, vrijgelaten zouden worden. Maar er zijn maar weinig van de huidige machthebbers die al gemene verkiezingen zouden overleven zonder het charisma van Moedjib, wiens persoonlijk heid veel goedmaakte voor wat de parlementsleden van de Awami Liga misdeden in hun kiesdistricten. Een Bengali drukte het zo uit: „Zonder Sjeik Moedjib is de Awami Liga te hoog voor de havik en te laag voor de buizerd". Het is nu al zover dat ironisch gesproken kan worden van Moedjibs wraak. Want hoezeer zijn autocratische en irritante manier van doen zijn eigen par tij ook hinderde, de huidige machthebbers schijnen toch in hoge mate de gevangenen te zijn van zijn beleid. Binnen drie da gen na de staatsgreep kondigde Mustaque weer precies de voor naamste grondslagen van Moed jibs politiek af: de grondwet bleef van kracht, de vier steun pilaren van de staat „het a-religieuze principe, het socia lisme, het nationalisme en de democratie" werden beves tigd. De Islamitische toon van de eerste dagen van de staats greep verstomde. Alle uitwendige factoren van de macht van de nieuwe regering dwongen haar om terug te val len op een van de meest afge zaagde en neutrale politieke the ma's corruptie dat in de laatste twee jaar door iedereen is gehanteerd, ook door Moedjib zelf. Het enige nieuwe punt is dat de anti-corruptiecampagne nu gericht wordt tegen de per soonlijke vijanden van de machthebbers, om een zuivering het land zal afglijden naar chaos en anarchie. Hoewel ook zij de alom heersen de frustratie, ontevredenheid en algemene bezorgdheid in het land meevoelen, hebben de ho gere officieren blijkbaar nog geen samenhangende visie of plannen voor de toekomst. Het was een ad hoe staatsgreep in een luchtledige van politieke ideeën eerst Moedjib elimine ren en dan zien wat er gebeurt Dat is gevaarlijk, niet omdat het land geen nieuwe richting nodig zou hebben die Moedjib zelf het niet kon geven, maar omdat het leger nu de enige man verwij derd heeft die bestendigheid en wettelijkheid verschafte aan de Bengaalse politiek, zonder iets beters, of zelfs maar iets anders daarvoor in de plaats te stellen. Politieke moord op het staats hoofd iets bijna geheel onbe kends in de Zuid-Aziatische po litiek is in al zijn grimmig heid op het politieke toneel ver schenen. Onvermijdelijk zullen de harde realiteiten van het le ven in Bangladesj de onmen selijke armoede, de stagnatie op het land en de nu bijna jaarlijks terugkerende hongersnood de geringe hoop die het nieuwe re giem heeft gewekt weer uitva gen. Misschien gebeurt dat nog' niet in de eerste zes maanden, maar het zou zelfs al in de eerste zes weken kunnen gebeu ren. Wat er ook zal gebeuren, een voorstander van het leger heeft de implicaties van dc staats greep juist gekarakteriseerd: „Een slecht precedent, zelfs als het goede resultaten zou heb ben". Onder deze omstandighe den kan Khondaker Mustaque, hoewel niet persoonlijk betrok ken bij de moord, niet rekenen op enige mate van gemoedsrust. Want hij is aan de macht geko men door de moord op de enige man die tussen zijn partij en de massa aan de ene kant en het leger aan de andere kant stond. Zonder Moedjib zou binnenkort wel eens of de een of de ander de Awami Liga voorgoed de macht kunnen ontnemen. Copyright The Guardian van Bangladesj schijnt in een klap weer teruggebracht te zijn naar het tijdperk van de Pakis taanse president Ajoeb toen de staat steunde op een combinatie van militaire regering en Mos- lim-propaganda. Vrees India Iedere poging van de nieuwe regering om de Islam weer in het middelpunt van de Bengaal se politiek te plaatsen is gevaar lijk. Op korte termijn bestaat dan ook de dreiging dat India een nieuwe opkomst van de Bengaalse Moslim-politiek niet zou tolereren uit angst dat die onvermijdelijk gekoppeld zou worden aan de anti-ïndia men taliteit in het buitenland. Khon daker Mustaque houdt blijkbaar rekening met de duidelijke machtsverhoudingen op het In diase subcontinent en heeft po gingen ondernomen om India ervan te verzekeren dat de Hin doe-Moslim samenlevingsfiloso fie niet het leidend principe van de nieuwe politieke orde in Ban gladesj zal worden. Maar zelfs op de lange duur zullen de huidige machthebbers geen winst halen uit een politie ke opleving van de Islam. De echte overwinnaar zou hoogst waarschijnlijk de oude Moslim Liga zijn, die, hoewel niet open lijk aktief in de nationale poli tiek sinds de bevrijding, toch een reële politieke macht vormt in Bangladesj. Bij de plaatselij ke verkiezingen die in november 1973 in het hele land gehouden worden, was het de Moslim Liga die nauwe contacten met het volk onderhoudt die winst behaalde uit de afkeer van het volk van het wanbestuur van de Awami Liga. Iedere poging van Mustaque om een wettelijke basis voor zich zelf te creëren op grond van godsdienst zou ongetwijfeld de weg openen voor de terugkeer van de oude garde van de Mos lim Liga op het politieke toneel, onder welke omzichtige en tact volle vermomming dan ook. Wat er nog over is van de Awami Liga draagt te sterk de sporen van Moedjibs a-religieuze beleid om politiek te kunnen concurre ren op religieuze gronden. Geeft godsdienst al geen oplos sing voor het huidige dilemma binnen de Awami Liga zelf te bewerkstelligen. Op het ogenblik is het onwaar schijnlijk dat Mustaque in staat zal zijn om het presidentiële een-partijsysteem van de Sjeik te ontmantelen, omdat dat de beste garantie lijkt te zijn voor zijn eigen persoonlijke macht. Bovendien, hoezeer de Awami Liga ook inwendig verscheurd was over het beleid van Moed jib, schijnt het dat de nieuwe regering weinig politieke ruimte heeft om een nieuw beleid op te zetten dat de grootste noden van dit ontwikkelingsland wer kelijk bij de kop zou vatten. Het beste waar men op kan hopen is dat het huidige regiem één of andere combinatie van beleid slijnen zal kunnen vinden die particuliere binnenlandse inves teringen zouden stimuleren en buitenlands kapitaal zouden aantrekken. Chaos Veel Bengali's geloven dat het Iger, eenmaal verenigd, het land terug zal voeren naar de oude Pakistaanse dagen toen het le ger erop toezag dat de Bengali's hard werkten en deden wat hun gezegd werd. Maar, zoals een buitenlandse werknemer al op merkte: „Het leger kan nauwe lijks zichzelf in de hand houden, laat staan het hele land". Voor de meeste mensen gaf de rust die volgde op de staats greep zo ongeveer een even vei lig gevoel als het oog van een orkaan. Toen er aan een voor aanstaand lid van de regering, die zelf nauwelijks een aanhan ger van Moedjib genoemd kon worden, gevraagd werd wat er nu ging gebeuren, wees hij erop dat de mogelijkheid reëel is dat Khondker Mushtaque Ahmed weinig politieke ruimte voor een nieuw beleid. van Pakistan, werd weer in de hele stad gesproken. Amerikanen beweren dat ze met een nieuw respect begroet wer den op openbare plaatsen, en dat hun privé vaak wordt toe vertrouwd: „Jullie, onze goede vrienden, zijn teruggekomen om ons te helpen". Maar zulke be groetingen waren vaak slechts de onmiddellijke reacties op het gebruik van 31 Russische tanks en het Eerste Regiment Lan ders in hun zwarte uniformen overal in de stad. Onder de oppervlakte bleek de bezorgd heid en onrust van de midden klasse uit de stormloop op de winkels om petroleum, suiker en rijst te hamsteren, om weer eens ëen van de schijnbaar eindeloze crises van dit land over zich heen te laten komen. Op de eerste dag van de staats greep vroeg een buitenlandse vrijwilliger aan een groep men sen die naar het nieuws van de machtsovername op de radio luisterden: „Zijn jullie nou ge lukkig?" Iemand antwoordde voor .ie hele massa: „Natuurlijk, sahib. Vandaag hebben we een nieuwe regering gekregen; van daag is heel Bangladesj geluk kig". En toen de sahib wegging voegde hij eraan toe: „Gisteren was heel Bangladesj ook geluk kig". Gelukkig of niet, het volk De vermoorde president Moedjiboer Rachman is in de ogen van massa de verpersoonlijking van het Bengaalse nationalisme en van de hele bevrijdingsstrijd. Actie van Duitse ouders tegen godsdienstig Wanneer de kerken in West- Europa werkelijk ernst willen maken met de bijbelse op dracht tot gerechtigheid en bevrijding in Zuidelijk Afri ka, dan zullen zij in eerste instantie moeten luisteren naar de authentieke stem van de zwarte christenen en hun partners moeten worden in de strijd tegen onderdrukking. Aldus een der conclusies uit een 105 pagina's tellend rap port over betrekkingen tussen Westeuropese landen Zuidelijk Afrika en over de verantwoor delijkheid der kerken in de strijd van de zwarte bevolking voor gerechtigheid en bevrij ding. Het rapport is samengesteld Bij de algemene audiënties, die zoals in het Heilig Jaar gebruikelijk is geworden, we kelijks op het Sint-Pieters plein door de paus wordt ge houden, worden ongekende aantallen deelnemers geregi streerd. De laatste keer werd het aantal geschat op onge veer 250.000, onder meer beho rend tot groepen uit Europese en Latijnsamcrikaanse lan den. Zij werden begeleid door meer dan veertig bisschoppen. door E. R. E. (Ecumenical Re search Exchange), de in Rot terdam gevestigde werkgroep voor oecumenische uitwisse ling van onderzoekingen. Andere conclusies, die de werkgroep aan de kerken voorlegt, zeggen ondermeer, dat de kerken haar betrekkin gen met de blanke christen heid van Afrika aan een gron dige herziening moeten onder werpen. Maar ook de kerken van West-Europa zullen zich moeten vrij maken. Zij moeten zich ontworstelen aan onchris telijke motivaties en groepsbe langen in de eigen maatschap pij, die haar ervan weerhou den duidelijk voor gerechtig- Op de Wereldmissiedag 19 ok tober, tevens de dag waarop in Rome de stichter van de con gregatie S.V.D., Arnold Jans sen zal worden heilig ver klaard zullen in Polen achten dertig novecen van de congre gatie worden geprofest. Dat is het tot nu toe hoogste aantal in de geschiedenis van de Poolse provincie. Mgr. A. van den Bronk sjn.a. (68) uit Velsen afkomstig, heeft om gezondheidsredenen heid in Zuid-Afrika partij te kiezen. Want - zo verklaart E.R. E. - West-Europa is door zijn nau we banden met Zuid-Afrika en de wederzijdse verstrengeling van economische en militaire belangen mede verantwoorde lijk voor de ontplooing en in standhouding van het onder drukkingsstelsel in Zuid-Afri ka. Tegen de politieke, maat schappelijke en economische machten, die hier in West-Eu ropa het apartheidssysteem steunen, moeten de West-Euro- pese kerken de strijd aanbin den en zich ervan bevrijden. Daardoor zouden de belemme- ontslag gevraagd en verkre gen als bisschop van Parakou in Dahomey. Mgr. Van den Bronk werd in 1916 bisschop van Kumasi in Ghana. In de vijftiger jaren kreeg hij te maken met nationalistische katholieken, die beslist een eigenlandse bisschop wilden hebben. Er werden verschei dene aanslagen op hem ge pleegd. In 1962 maakte hij plaats voor een eigenlandse priester. In 1964 werd hij be noemd tot bisschop van Para- kou. ringen uit de weg kunnen wor den geruimd, die de bevrijding van de zwarte bevolking in politiek, sociaal en economi sche opzicht in de weg stan. De werkgroep E.R.E. werd in 1971 opgericht om op Westeu ropees niveau de oecumeni sche samenwerking op het ge bied van de activiteiten voor de vrede en de ontwikkelings hulp te bevorderen. Het initia tief, financieel drijvend op kerkelijke subsidies uit West- Duitsland en Nederland, werd genomen door het „For- schungsstaette der Evangeli- schen Studiengemeinschaft" in Heidelberg, door het „Vis ser 't Hooft Centrum" in Rot- De Nederlandse Gideons, een vereniging die zich tot taak heeft gesteld de bijbel te ver spreiden in hotels, op schepen, in gevangenissen en in zieken huizen heeft nu 75.947 bijbels verspreid, zo blijkt uit het jaarverslag 1974—'75 en wel 66.860 in 2.196 hotels, motels en pensions; 4.298 op elf sche pen; 1.388 in eenenvijftig ge vangenissen en 3.401 in ach tenveertig ziekenhuizen. Uit een geregelde controle blijkt, dat de bijbels veel worden ge lezen. terdam, door het Centrum voor Sociaal-kerkelijk Onder zoek (Feres) in Leuven en door de internationale katholieke vredesbeweging „Pax Christi". De werkgroep werd in Rotter dam gevestigd, vooral omdat in Nederland veel initiatieven en akties ondernomen werden en worden, die voor kerken in andere landen interessant kunnen zijn en vice versa. Persoonlijke verbindingen met tal van al dan niet kerkelijke instanties in zeven landen van Europa, waaronder ook Tsje- choslowakije en Polen. Het zijn alle instanties, die werk zaam zijn op het terrein van ontwikkeling en vrede. Door hun geduldig lijden en gebed bewijzen de zieken aan de kerk en aan de mensen een dienst van onschatbare waar de, zo heeft paus Paulus bena drukt in een boodschap bij gelegenheid van de dag der zieken, die zondag zal zijn. „Uw met christelijk geduld gedragen lijden doet zeer in het bijzonder het boetekarak ter van het Heilig Jaar uitko men," aldus de paus, die zon dag in de Sint Pieter de eu charistie zal vieren in aanwe zigheid van talrijke zieken. Kerk en wereld „Het christelijk gebod van naastenliefde betekent, dat de verhoudingen tussen mensen moeten worden gekenmerkt door overleg, begrip en sa menwerking, en niet door strijd, egoisme en dwang. Dit dient ook tot uitdrukking te komen in maatschappelijke structuren." Aldus vat het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond NCW zelf de discussieno ta over „christendom en on dernemen" samen. Die nota is naar de leden gezonden om in ledenorganisaties, kringen en studieclubs te bespreken. De nota is geschreven door enkele ondernemers en door NCW-functionarissen. Zij po neert drie stellingen: De vrij- extremisme Vijftig ouders in West-Duits- land hebben het initiatief ge nomen voor een vereniging „tegen het godsdienstige ex tremisme". De ouders willen optreden te gen de groeiende activiteiten van godsdienstige secten, zoals de Hara Krisna-beweging, de „Children of God" en de „Scientology Church", die door middel van pamfletten heid van ondernemen vormt met de andere democratische vrijheden de basis voor een samenleving die de rechten en verantwoordelijkheden van de persoon erkent, Particulier initiatief van ondernemers en overheidsbemoeiing hebben beide een wezenlijke functie in onze gemengde economische orde - en ondernemers zullen moeten anticiperen op verlan gens uit de maatschappij om hun bewegingsruimte te kun nen behouden. Voorzitter ir. J. de Wit en vice- voorzitter dr. B. Pruijt schrij ven in het voorwoord van de nota, dat de zorgen van alle dag de ondernemers welis waar sterk bezig houden, maar dat er toch ook behoefte vele jongeren proberen te wer ven. De vereniging zal advies geven aan ouders, wier kinderen zich bij een dergelijke groepering hebben aangesloten en zal ook op allerlei wijze informatie ge ven over de godsdienstige sec ten. Het initiatief tot de vereni ging is genomen, omdat de instanties van jeugdzielzorg in West-Duitsland de aanvragen om hulp van ouders niet meer kunnen verwerken. Vice-voorzitter Hans Loefel- man verklaarde, dat jongeren alle banden met thuis verbre ken, zodra zij zich bij een der gelijke beweging hebben aan gesloten. Ook gaan zij niet meer naar school of naar hun werk. Zelfs als zij zich uit eigen beweging weer weten los te maken van de groepering, kost het hen, aldus Loefer- man, de grootste moeite zich weer in het dagelijkse leven in te passen. is aan een principiële discussie in eigen kring over plaats, taak en levenskansen van de particuliere onderneming in de maatschappij van nu. De vraag is dan, aldus de top van het verbond, of het NCW erin kan slagen vanuit een christelijke visie op mens en maatschappij een basis-filoso fie voor het ondernemen te formuleren en vervolgens bouwstenen aan te dragen voor een samenleving naar christelijk ideaal. Het NCW wil een eigen, goede koers uitzetten naar een zoda nige inrichting van het econo mische leven, dat particuliee ondernemingen daarin zowel kansen krijgen als bieden in het belang van de samenleving als geheel. NCW gaat praten over christendom

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9