Tussen Frankrijk en Italië dreigt complete handelsoorlog Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Zuidmolukkers negéren proces Wilson voorspelt land genoten strenge winter Lanser: Loonstijging beperken tot 10 procent Kinderpostzegels 1975: Monumentale gevels Deining in PvdA over reis DDR Van der Stoel wijst NAVO-kritiek af En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom ontbreken de tamboers. WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT" (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat de afgelopen twee dagen een nieuwe poging van de Europese landbouwminis ters in Brussel om de wijnproblemen in de EEG op te lossen finaal zijn mislukt, ziet het er naar uit dat een complete handelsoorlog tussen Fran krijk en Italië zal gaan uitbreken. Frankrijk handhaaft namelijk de invoerheffing op Italiaan se wijnen van 12 procent en ofschoon de EEG- commissie, het dagelijks bestuur van de Europese gemeenschap, deze inbreuk op het EEG-verdrag ontoelaatbaar acht, blijft een beroep op het Euro pese Hof van Justitie in Luxemburg dat het geschil feitelijk zou moeten regelen en voor hon derd procent zeker de Fransen zou veroordelen, achterwege. Van de totale wijnproductie in de EEG bestaat 80 procent uit tafelwijnen van mindere kwaliteit. De Europese commissie wil de wijnpias wegwer ken door een aanplantverbod van minstens twee jaar en door het uit de markt nemen van een groot deel van de oogst, dat dan bestemd wordt vopr distillatie. Maar zowel de Fransen als de Italianen zijn niet bereid eigen wijnen aan te wijzen die van mindere kwaliteit zouden zijn. Bij dit alles is nog een probleem gekomen: beide landen eisen inko mensgaranties voor boeren die ophouden met wijnbouw. De kans bestaat nu dat Italië zijn grenzen gaat sluiten voor Franse produkten zoals vlees, boter, kaas en melk. Italië kan dat gemakkelijk doen, omdat andere EEG-landen klaar staan dezelfde produkten aan Italië te verkopen. In de opslag plaatsen in de diverse EEG-landen bevinden zich namelijk duizenden tonnen voorraden zuivel pro dukten. De Fransen zouden dan opnieuw tegen maatregelen kunnen nemen. In dat geval is de handelsoorlog compleet. Duidelijk is in het huidige stadium, dat de wijnkwestie een politieke oplos sing vergt. Ondermeer door de nationale trots van Frankrijk en Italië zal het moeilijk worden tot een wijn-akkoord te komen. Italië, dat er financieel erg slecht voorstaat, verwacht van de EEG nu een tegenprestatie voor het arme Italiaanse zuiden. Dreigementen als zou Zuid-Italië in de armen van de communisten worden gedreven als het wijn conflict in het Franse voordeel zou worden beslist en de Italiaanse wijnboeren financieel daarmee nog verder in de put raken, waren gisteravond nieuwe geluiden in Brussel. In ieder geval gingen de landbouwministers van de negen EEG-landen niet bepaald vriendelijk en optimistisch uit elkaar. Minister Westerterp (midden, met helm) sloeg in een complete zandstorm gisteren de eerste paal voor de nieuwe stad Almere in de Flevo-polder. Proceskosten al miljoen gulden ARNHEM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem heeft gisteren tegen zes Zuidmolukkers één jaar ge vangenisstraf geëist. Zij ston den terecht voor bijrollen in het plan tot gijzeling van ko ningin Juliana. De verdachten waren echter niet op komen dagen. Ze hadden afgesproken niet naar het proces te gaan, omdat zij vinden dat niets is gebeurd dat tot de gijzeling zou kunnen leiden. De feiten waar om het gaat zijn de rechtbank bekend, dus waarom zouden we dan nog komen, aldus de Mo- lukkers. Bovendien hadden zij er plezier in dat er weer op grote schaal veiligheidsmaatre gelen waren getroffen, terwijl er van de zijde van de verdach ten en van het publiek geen belangstelling voor het proces was. Het Arnhemse paleis van justi tie was gisteren inderdaad weer door enkele honderden politie mannen herschapen in een zwaar bewaakte vesting. Ge schat wordt dat de kosten van dit proces de één miljoen gulden al dicht naderen. Een van de advokaten van de Zuidmoluk kers zei in een verklaring: „Als de verdachten zelf niets te zeg gen hebben, dan hebben wij als raadslieden ook niets te zeg gen." De officier van justitie vond het opmerkelijk, dat een aantal ver dachten het in hun hart niet eens waren met een eventuele gijzelingsactie, maar meededen uit angst voor „gezichtsverlies". Maar het valt niet weg te rede neren, aldus de officier, dat en kele tientallen jongeren, deels voorzien van vuurwapens, be reid waren die wapens ook te gebruiken. Hij zag hierin een terroristisch aspect, dat aan strafbare feiten een ernstig ka rakter geeft De zes Molukkers staan weer op de rol voor 7 of 14 oktober, wanneer ook de laatste 20 verdachten in deze zaak terechtstaan. Noodtoestand in Ethiopië ADDIS ABEBA (Reuter) - De militaire regering van Ethiopië heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd voor de hoofdstad Addis Abeba, naar aanleiding van een aantal recente stakin gen. „Onze revolutie zal niet door stakingen tot staan wor den gebracht", aldus een rege- ringsmededel ing. De stakingen, ondermeer bij le raren en luchtvaartpersoneel, maken deel uit van een streven van linkse vakbonden naar een burgerlijk bewind, dat een nog linksere koers zou moeten varen dan de militairen doen. De bur gerlijke vrijheden zijn nu sterk beknot; militairen mogen zono- daig geweld gebruikèn. BLACKPOOL (RN) Premier Harold Wilson heeft de Britten gisteren gewaarschuwd dat hun een .strenge" winter te wachten staat in de strijd tegen de hollende inflatie. Volgens hem hebben zij het moeilijkste deel van deze strijd nog voor de boeg. In een rede op het congres van de labourpartij in Blackpool wees hij de militante vakbonden die roepen om snelle maatregelen tegen de werkloos heid, er op dat eerst de inflatie moet worden bedwongen. De minister van financiën, Dennis Healey, voegde hier nog aan toe, dat als men nu zou trachten de economie over de hele linie aan te zwengelen, dit zou kunnen leiden tot een ineenstorting van de economie, waarbij het aantal weklozen dat nu 1,25 miljoen bedraagt, in een jaar tijd zou stijgen tot twee drie miljoen. Wilson en Healey spraken het jaarlijkse Labour- congres toe, nadat de minster van financiën was gewipt als lid van het partijbestuur. Met 347.000 tegen 249.000 stemmen werd Eric Heffer, een vertegenwoordiger van de militante linkervleugel en fel tegenstander van het Britse Lidmaatschap van de EEG, in zijn plaats gekozen. Heffer is een scherp criticus van het economische beleid van de regering. Hij zei dat de regering meer moet letten op het socialistisch manifest, waarop zij vorig jaar werd gekozen. NIJMEGEN (ANP) CNV-voor- zitter J. Lanser wil er aan mee werken, dat al het mogelijke wordt gedaan om de loonsom stijging in 1976 te beperken tot 10 procent, terwille van de werkgelegenheid is hij hiertoe zelfs bereid, als het inkomen van de gemiddelde werknemer er in 1976 nog iets op achteruit zal gaan. De heer Lanser zei dit gister avond in Nijmegen op een ver gadering van de christelijke be sturenbond. Hij zag de vakbe weging voor een moeilijke keus geplaatst. „We moeten vasthou den aan handhaving van de koopkracht van de gemiddelde werknemer in 1976, of moeten we vasthouden aan 10 procent als maximum voor de loonstij ging volgend jaar? En als we het laatste kiezen, hoe betrouw baar zijn dan de ramingen van regering en Centraal Planbu reau? In de miljoenennota is de regering uitgegaan van een prijsstijging van 7.5 tot 8 pro cent en een loonsomstijging van 10 procent. Intussen is wel ge bleken dat deze berekening te rooskleurig was", aldus de heer Lanser. „Bij een beperking tot 10 procent zal de koopkracht er zelfs nog niet op achteruit gaan." De verbondsraad van het CNV zal zich volgende week buigen over zijn uitgangspunt voor ko mende besprekingen met werk gevers en regering. „Vinden we het „offer" van de werknemers zwaar genoeg als het inkomen reëel gelijk blijft' Of zijn we desnoods bereid er, terwille van de werkgelegenheid, in 1976 nog iets op achteruit te gaan?" aldus de heer Lanser. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Vandaag Is de Kinderpostzegelaktie 1975 van start gegaan* Schoolkinderen zullen zich zoals gewoonlijk weer inzetten voor de verkoop van de kinderzegels en kinder- kaarten Op de kinderpostzegels, die dit jaar op 11 november zullen ver schijnen, zijn historische gevel stenen afgebeeld. De ontwerpen werden verzorgd door André Leenes en Camilla Zeguers, die hiermee hun postzegel debuut maken. De zegels zullen ver krijgbaar blijven tot 2 januari 1976. De opbrengst van de kinder postzegelaktie 1974 bedroeg 7.250.000 gulden. Deze op brengst is ondermeer besteed aan: Voorburg: Stichting Kin derdagverblijven 8.777,94. Alphen aan de Rijn: Observatie centrum Marnixhove 15.200. Leiden: TRaining Sociale Zel fredzaamheid geestelijke gehan dicapten f 75.000. Den Haag: Nederlandse Sport bond voor Geestelijk Gehandi capten f 50.000. Algemene Nederlandse Vereni ging ter voorkoming van Blind heidf 10.000. Invoer van Rhodesische tabak beboet Rotterdam (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft giste ren een 48-jarige expediteur uit de Maasstad veroordeeld tot een geldboete van 7500 gulden, waarvan 5000 gulden voorwaar delijk, wegens het invoeren van 16.000 kilo tabak uit Rhodesië. Harfdelskontakten met Rhodesië zijn niet toegestaan als gevolg van een boycot van het apart heidsbewind in Rhodesië door de Verenigde Naties. De expediteur zei niet te hebben geweten, dat de wet ook 'door voer van Rhodesische goederen verbiedt. De partij tabak (waar de 80.000 gulden) was bestemd voor Zwitserland, dat wel een vergunning voor invoer had af gegeven. De Japanse keizer Hirohi- to en zijn vrouw zijn gister middag in de Verenigde Staten aangekomen. Het keizerlijk gezelschap zal twee weken in Ameriaka blijven. Universitair Nieuws Vandaag promoveren ir. P. W. Renaud en ir. H. W. den Hartog tot doctor in de technische wetenschappen. De pro moties vinden plaats te Delft. De heer Renaud werd op 20 mei 1940 te Den Haag geboren. Hij studeerde technische natuurkunde aan de Techni sche Hogeschool Delft. Hulbert Willem den Hartog werd op 8 januari 1937 te Utrecht geboren. Hij studeerde scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool Delft. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - In de Partij van de Arbeid zijn begin deze week enige harde noten gekraakt naar aanleiding van het bezoek van een PvdA-delegatie aan Oost-Duitsland. Verscheidene kopstukken uit de socialisti sche partij, onder wie premier Den Uyl en minister Van der Stoel, hebben zich gestoord aan de hun inziens te vriendelijke uitlatingen van de delegatie aan het adres van de DDR-rege- ring. Op een interne partijvergade ring afgelopen maandag zijn de delegatieleden hiervoor op hun vingers getiikt. Aanleiding voor de deining binnen de PvdA, wa ren de uitspraken van delegatie leidster mevrouw Ien van den Heuvel (voorzitster van de Pv dA), dat de bouw van de Ber- lijnse muur historisch gezien juist is geweest en dat het spij tig was dat DDR zoveel jaren door West-Europa is geisoleerd. Premier Den Uyl veroordeelde deze uitlatingen als verwerpelijk en onverdedigbaar. De delegatie van haar kant heeft aangevoerd, dat zij in Oost-Berlijn wel degelijk onver bloemde kritiek heeft geuit op de politiek van hun gastheren. De delegatie zal nog deze week een uitvoerig verslag van de reis het licht doen zien. Minister Van der Stoel zei in een reactie, dat pas van normale verhoudingen in Europa gespro ken kan worden als de muur is verdwenen. „We moeten niet vergeten dat bij de muur bloed heeft gevloeid", zei hij. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG - Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken wijst de kritiek van NAVO-zij- de op de Nederlandse defensie inspanning af. „Ik geloof niet dat wij de gramschap van de NAVO verdienen", zei hij giste ren in Den Haag Volgens de bewindsman moeten de bondgenoten en secretaris generaal Luns van de NAVO ook maar eens naar België kij ken, waar relatief gezien niet meer voor de verdediging wordt uitgegeven dan in ons land. Van der Stoel wees er ook op dat het kabinet-Den Uyl twee jaar gele den bij'zijn start werd gecon fronteerd met een uitzichtsloze situatie rond de defensie. „De oude beleidslijnen konden niet worden voortgezet zonder een enorme verhoging van de uitga ven". Het kabinet zal binnen afzienbare tijd nog een officieel antwoord geven op de reactie van de NAVO. Zuidvïetnamezen mogen terug naar hun land Washington De bijna 1.600 Zuidvietnamese vluchtelingen die zich op het ogenblik op het eiland Guam bevinden, mogen naar Vietnam terugkeren als zij dit willen. Dit is vernomen van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Presi dent Ford is akkoord gegaan met hun terugkeer. Hoewel de nieuwe regering in Saigon nog niet officiéél met de repatriëring heeft ingestemd, vertrouwen de Amerikaanse autoriteiten op de goede afloop van de operatie. Vlak voor de capitulatie van Saigon op 30 april van dit jaar verlieten 130.000 Zuidvietnamee- zen hun land. Honderden heb ben sindsdien laten weten dat zij naar Vietnam terug willen. Dc tamboers van het muziekkorps speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen samen een prijs. Voor hen vandaag geen optocht maar een uittocht Naar diverse vakantiebestemmingen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op dc 10 loten prijs. Da s 'n kans van gemiddeld 1 op 2'/j op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege dc maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25.- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt dc Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Jncassömachtigingcn kunt u telefonisch aanvragen: 070-653955. Dc per giro gewonnen prijzen worden na dc derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. Zwembaden open Regering kan zondagswet nu wijzigen Den Haag (ANP) De Eerste Kamer heeft gisteren met meer derheid van stemmen (37 voor en 30 tegen) het initiatiefwets ontwerp tot wijziging vah de zondagswet aangenomen. Hier door is thans het woord aan de regering om, na verkregen ad vies van de Raad van State, die wet zo te wijzigen dat het niet meer mogelijk zal zijn op zon dag gemeentelijke zwembaden, sportaccommodaties en jacht havens te sluiten. Vóór stemden PvdA, PPR, CPN, D'66 en twee KVP-leden, tegen was de meerderheid van de KVP-fractie, de ARP, de CHU, de BP en het SGP. De VVD was gelijkelijk in voor- en tegenstanders gesplitst Het ini tiatief-wetsontwerp was bijna vier jaar geleden bij de Tweede Kamer ingediend, naar aanlei ding van kraakacties van zwem baden die op zondag gesloten bleven. Dit probleem speelt mo menteel nog in plaatsen als Doornspijk, Hardinxveld, Spa kenburg, Hoornaar, Staphorst en Ouddorp. Dranksmokkelaar krijgt drie maanden cel ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de directeur van een transportbedrijf uit Reeuwijk veroordeeld tot drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en veertig dagen voor waardelijke hechtenis. Hij verkocht grote partijen ster ke drank zonder aan de Staat de verschuldigde invoerrechten, accijnzen en btw te betalen (een bedrag van 1,4 miljoen). De officier van justitie had te gen de 40-jarige directeur drie maanden gevangenisstraf geëist. De man kocht grote partijen drank, zogenaamd met de be doeling deze aan het buitenland te verkopen (bij verkoop aan het buitenland hoeft niets aan de fiscus te worden afgedragen). Hij liet de drank opslaan in een Rotterdams transportbedrijf. Later belde hij dan het tran sportbedrijf op, met de medede ling dat een bepaalde partij zou worden opgehaald. De drank verkocht hij dan echter niet aan het buitenland, maar aan tal van winkels in de randstad. Portret Fie Carelsen voor Kon. Schouwburg De gemeente Den Haag heeft als legaat van de onlangs overle den actrice Fie Carelsen een portret van haar ontvangen. Het is geschilderd door Isaac Is- raëls. Fie Carelsen heeft bepaald dat het portret zou worden ge plaatst in het Haags Gemeente museum of in een schouwburg. Overeenkomstig haar wens is het portret de komende weken te zien in de hal van het Haags Gemeentemuseum. Daarna krijgt het een plaats in de Ko ninklijke Schouwburg. Nieuwe directeur Praemium Erasmianum AMSTERDAM - De directeur van de Stichting Praemium Erasmianum, de heer G. Sluizer, zal met ingang van 1 oktober zijn functie, die hij ruim vijftien jaar heeft bekleed, neerleggen. De heer Sluizer (74) zal worden opgevolgd door de heer H. R. Hoetink, kunsthistoricus en di recteur van het Mauritshuis in Den Haag. Donderdag 9 oktober is er in het Amstelhotel in Am sterdam van 5 tot 7 uur een afscheidsreceptie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7