Allerlei(ds) Perspectief voor buurt-wij kcentrum Merenwijk gunstig Bezetting Troef vandaag opgeheven Onderzoek naar geldigheid Rijnland-verkiezingen betalen Oosters Gemeente wil universiteit alsnog laten „Maak binnenstad werkelijk leefbaar" Menuet ,,Oude" hoofdingelanden nemen bestuur waar Van een onzer verslaggevers LEIDEN De nieuw gekozen hoofdingelanden van het hoogheemraadschap Rijnland zullen vooralsnog niet tot de verenigde vergadering worden toegelaten. Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Hol land Holland willen eerst een onderzoek instel len naar de gang van zaken rond de verkiezin gen. Dit in verband met de talrijke beschuldi gingen dat op onaanvaardbare wijze van het verkiezingsreglement is afgeweken. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben inmiddels toegege ven dat niet conform dit reglement is gehan deld maar volgens hen heeft dat de verkiezings uitslag niet beïnvloed. Nu de nieuw gekozen leden nog niet tot de verenigde vergadering worden toegelaten, zo hebben de colleges van G.S. bepaald, kan het bestuur over het hoog heemraadschap vooralsnog worden waargeno men door de verenigde vergadering in zijn oude samenstelling. Bezwaar tegen de gang van zaken rond de verkiezingen is in eerste gemaakt door de CDA-fractievoorzitter in de Leidse gemeente raad mr. Driessen. Later heeft de hele raad een motie aangenomen waarin aan de colleges van G.S. wordt gevraagd nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Expositie In galerie De Ruip aan de Hooglandse kerkgracht is een tentoonstelling van werken vanWim Straatman geopend. Deexpositie, van voornamelijk linoleumsneden, is tot eind ok tober woensdag, vrijdag en za terdag geopend van 10 tot 18 uur en op donderdag van 19 tot 21 uur. Bejaarden-soos bij Koksschool De bejaarden-sociëteit „Zuid- West" is gisteren op bezoek ge weest bij de Koksschool van de Doelenkazerne. Na een bakje koffie togen de bejaarden in drie groepen naar de keukens van de kazerne, waar ze een demonstratie kregen. De kriti sche dames proefden de ge rechten die door de koks wa ren klaargemaakt. Veel dames vonden het erg vreemd dat de keukens ondanks hun enorme grootte, toch zo ontzettend schoon waren. Aan het einde van de ochtend werd legerkle- ding geshowd aan de bejaar den. De Lakenhal Het gemeentelijk museum De Lakenhal viert 3 oktober op zijn eigen manier mee. Zoals gebruikelijk is het museum op die dag van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's middags gratis opengesteld rond de Leidse Hutspot. Ook zondag a.s. is de entree gratis. Bovendien zo verzoekt men ons te melden kan op 3, 4 en 5 oktober aan de Lakenhal tegen een geredu ceerde prijs van 10 gulden (de originele prijs is 15 gulden) het spannende gezelschapsspel „Leiden '74", dat het midden houdt tussen ganzenbord, kwartetten en Monopoly en vo rig jaar werd uitgegeven ter gelegenheid de 400-jarige her denking van Leidens ontzet Défilé brandweer In „De Bak" aan de Kaiser- straat 25 wordt donderdag een congres gehouden voor brand weerlieden. De deelnemers worden omstreeks 17.00 uur ontvangen op het stadhuis. De heer T. Nieman (foto links) heeft gisteren afscheid genomen als commercieel medewerker van de Leidse Courant. Hij heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Besseling, chef de bureau, overhandigt hem hier een aantal cadeau's. Voor het gemeentehuis wordt een uur later een défilé van 1VM CCS l brandweervoertuigen gehouden. Op het parkeerterrein aan de Steenstraat wordt op 3 oktober door een grote spijkerbroeken- fabrikant een continu muziek feest georganiseerd. Hoogte punt van deze manifestatie is een optreden van het pop-duo Spooky and Su. Verder zal de country and folk-groep The Dyke Brothers het een en an der ten gehore brengen. De he le dag is er een discotheek geo pend. Post op 3 oktober Op 3 oktober zullen de post kantoren te Leiden, Gerestraat, Bevrijdingsplein, Lammer markt en Merenwijk, te Leider dorp, Ockenrode en Vossius- laan en te Oegstgeest Lijtweg tot 12.00 uur geopend zijn. De postagentschappen Leiden Ha ven, Leiden Herenstraat, Lei den Vroom en Dreesmann en Oegstgeest Geversstraat zijn eveneens tot 12.00 uur geopend. De overige postagentschappen zullen deze dag zijn gesloten. Aangetekende stukken, die blij kens de kennisgeving moeten worden afgehaald, kunnen des gewenst op zaterdag 4 oktober tussen 09.00-12.00 uur op het hoofdpostkantoor Leiden aan de Gerestraat worden afge haald. Bedrijfsongevallen Maandag hebben in Leiden twee bedrijfsongevallen plaatsge had. Vroeg in de middag werd de 29-jarige A. Kromhout uit Leiden gewond. Hij werd ge troffen door een omvallende gevelplaat, toen hij de kabel van de hijskraan daaraan wil de bevestigen. Hij is met in wendige kneuzingen opgeno men in het Academisch Zie kenhuis. Laat in de middag werd de 44-jarige P. Ammer- laan verwond aan zijn hoofd. De heer Ammerlaan uit Zoe- terwoude had de laadklep van een vrachtauto opgekrikt. De klep viel plotseling van de krik en kwam tegen het hoofd van de heer Ammerlaan. Hij is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT beslist, dat de universiteit voor alle kosten diende op te draaien. Op de een of andere manier is deze beslissing kennelijk bij de betrokken afdeling van het stad huis niet goed overgekomen, want deze vroeg alsnog een kre diet voor de 4000 gulden ge maakte kosten. Wethouder Van Dam (financiën) vond dit ver zoek terecht, omdat het bij volksfeesten, zoals hij de univer sitaire eeuwfeestweek typeerde, en bij andere manifestaties erg ongebruikelijk zou zijn om de kosten van het plaatsen van dranghekken en van eventuele verkeersmaatregelen op de be trokken feestvierders, demon straties etc. af te wenden. Dit argument kon de commissie echter niet overtuigen: de WD- er Van Duyn vond dat er nu eenmaal een beslissing lag, en dat daar nu niet meer van afge weken kon worden; een stelling waarin zich het overgrote deel van de commissie wel in kon vinden. Een poging van Van Dam om de verantwoordelijke portefeuillehouder (In casu de burgemeester) nog eens het voorstel in een volgende com missievergadering te laten toe lichten, wees de commissie van de hand: men was van mening, dat het voorstel maar terug moet naar de betrokken afde ling en opnieuw door het college van B en W behandeld moet worden om vervolgens gewij zigd in de zin van het oordeel van de commissie opnieuw aan de orde te komen. Ranner volgt Woelders (PvdA) op in Leidse gemeenteraad Van Van een onier ver slaggevers LEIDEN Drs. H. Woel ders (PvdA) staakt zijn activiteiten als lid van de Leidse gemeenteraad. Hij heeft een werkkring aanvaard in het noorden van het land en gaat ver huizen. Woelders wordt opgevolgd door drs. A. Ranner. Deze is econoom en 30 jaar oud. Hij neemt de vrijkomende PvdA-zetel in per 1 no vember aanstaande. Van een onzer verslaggevers worden genomen. Het is de bedoeling dat de LEIDEN - Het ziet er naar uit dat het buurt-wijk- situering van het centrum de destijds voor een centrum in de Merenwijk er toch komt. sporthal bestemde plek aan de Ketelmeerlaan On een gisteren gehouden vergadering onder voor- wordt gekozen. Het gebouw zou twee bouwlagen zitterschap van wethouder Tesselaar hebben de moeten krijgen. Men wil het in eerste instantie Stichting Slaagbuurt en de Algemene Kerkenraad bestemmen voor de Slaaghbuurt en verder voor Merenwijk gerezen twijfels over hun bereidheid delen van de Zijl-en Leedewijk. tot deelname aan het project weggenomen, door Volgens plan zullen er de volgende activiteiten met zoveel woorden te zeggen dat zij wel degelijk permanent ui worden ondergebracht: peuterwerk, mee willen doen. Wel moeten de vertegenwoordi- clubhuiswerk, bejaardenwerk, buurtopbouwwerk, gers van de kerken nog de boven hen gestelde kerkenwerk, hulp- en advieswerk en mogelijk organen raadplegen. Ook moet de afdeling Jeugd- gezondheidswerk. zaken van CRM zich nog over de plannen uitspre- Het gebouw zou twee bouwlagen moeten krijgen ken en tenslotte dient natuurlijk de gemeenteraad met een totale vloeroppervlakte van ongeveer 2000 nog akkoord te gaan m2- De totale bouwkosten worden geraamd op Als alles verder op rolletjes loopt gaat volgend 1,3 miljoen. De bedoeling is dat daarvan CRM voorjaar de eerste paal de grond in en kan het 950.000 voor zijn rekening neemt, de gemeente buu^jkcentmm de lente van 1977 in gebruik 187.500 en de kerken 187.500. Buurtcomité Oude Morsch tot gemeente: Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeenteraads commissie voor interne organi satie en beheer heeft zich gis teravond vrijwel eensluidend uitgesproken voor het alsnog verhalen van de door de ge meente Leiden gemaakte kos ten voor het universitaire eeuwfeest op de universiteit. De commissie ging hiermee in tegen het advies van de afdeling algemene zaken op het Leidse stadhuis, die juist had gevraagd een krediet van 4000 gulden te verlenen voor de door de ge meente gemaakte kosten tijdens de eeuwfeestweek, dit voorjaar. Het gaat hier voornamelijk om kosten wegens het plaatsen van dranghekken en het afsluiten van bepaalde straten voor het verkeer in verband met de festi viteiten. Al ruim een maand vóór het eeuwsfeest had de financiële commissie uit de Leidse raad TUSSENOPLOSSING DOOR ALLE PARTIJEN AANVAARD Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het in juni van dit jaar ontstane conflict op het vormingscentrum voor jong-volwassenen Troef is voorlopig opgelost. Alle in het conflict betrokken partijen zijn akkoord gegaan met een voorstel van de Leidse wethouder Tesselaar, dat hij maandag na een gesprek op het stadhuis aan hen voorlegde. Vanaf vandaag zal een interim-bestuur de leiding op het vormingscentrum overnemen. Het interim-bestuur staat onder leiding van Gerard van Pijkeren, functionaris bij de L.J.A., de Leidse Jeugdactie. Als bestuursleden hebben verder zitting het PvdA-gemeenteraadslid Thijs Ouwerkerk; na mens het VJV, de landelijke organisatie van vor mingscentra, waarbij Troef aangesloten is" heeft Ton van 't Hof zitting genomen. Verder zit er ook een actievoerder in het interim-bestuur, Jan Bartelsman, die echter nadrukkelijk als privé persoon en niet als zodanig zitting heeft genomen. Dit bestuur, waarmee alle partijen inmiddels al ak koord zijn gegaan, zal naast de dagelijkse leiding van Troef ook de uitwerking van een beleidsplan voor zijn rekening gaan nemen. Verder zal dit voorlopig bestuur een nieuw en blijvend bestuur moeten gaan formeren waarmee Troef in de toekomst verder kan draaien. Het thans bereikte akkoord wordt met name door de bezetters van Troef als een grote overwinning beschouwd. Volgens hen zou dit resultaat nooit zon der bezetting zijn bereikt Met het tot stand komen van deze interimoplossing zal de bezetting van het vormingscentrum vanavond formeel een einde vinden, precies een week nadat de actievoerders tot bezetting overgingen. Voor eeuwfeest Van een onzer verslaggevers toeteren, schreeuwen, bromfiets- en automoto- straatterreur en wat dies meer zij", aldus de te parkeren en een vervroeging van het slui- Een blik in de Kruisstraat (Oude Morsch) LEIDEN De gemeente Leiden moet einde- ren, ruzies en vechtpartijen tegen sluitingstijd brief. tingsuur tot 23.00 uur. waar de omwonenden klagen over overlast lijk het ambtelijk apparaat in beweging zetten van de dancing. Bovendien zouden meermalen „Blijkbaar heerst bij de politie en andere in- van de Koets-o-theek (rechts bij de witte om de Leidse binnenstad werkelijk leefbaar vernielingen zijn aangericht door bezoekers van stanties de opvatting", zo gaat het schrijven Dit is schril contrast met de plannen van de pijl)- te maken. Dit stelt het buurtcomité de Oude de Koets-o-theek. verder, „dat wonen in de binnenstad iets is, wat exploitant van de Koets-o-theek, Hocuram BV, Morsch in een schrijven aan de gemeenteraad. alleen doven, gekken en andersdenkenden zich- die in 1971 al een ontheffing aanvroeg om de beroep gegaan, omdat zij het met de argumen- De brief is het resultaat van overleg tussen dit In de jongste brief van het buurtcomité aan zelf „aandoen". Men heeft er kritiekop, dat de zaak in het weekeinde tot drie uur 's nachts afwijzing van de ontheffing met eens wijkcomité en zustercomité's uit de Leidse bin- de gemeenteraad wordt gesteld, dat overleg met politie „in toenemende mate nalaat klachten te open te mogen houden en op werkdagen tot 's- ,.7? yerband wordt er op gewezen, dat nenstad. Sinds enige tijd uit het ongenoegen wijkcomité's in de binnenstad heeft geleerd dat registreren, straatjes omloopt en oogjes dicht twee uur. De „Koets" gaat nu dagelijks om een de P°lltie m de Yier ]are" dat I' ?e^., n.u van bewoners van de Oude Morsch zich in overlast van gelegenheden als de „Koets", zoals doet". - uur en in het weekend om twee uur in de nacht bestaat n°6 nooit poutiehulp noodzakelijk is klachten over de toenemende overlast die deze in jongerenkringen vaak wordt genoemd, dicht. De gevraagde ontheffing werd op het 6ewaesL Bovendien is het pand volgens de wordt geproduceerd door de disco-dancing geen uniek probleem vormen. „Buurten in de De bewoners van de oude Mors hebben bij de stadhuis echter geweigerd omdat er al genoeg maatschappij voldoende geïsoleerd tegen ge- „Koets-o-theek" in de Kruisstraat. De bewoners binnenstad, waar óók een druk uitgaansleven gemeente inmiddels aangedrongen op maatre- gelegenheden langer open blijven. De exploita- 'uldfhinder. Een beslissing van de gemeente van de huizen in de omgeving van deze dancing bestaat, blijken meer en meer geplaagd te gelen tegen de overlast van de „Koets". Zo tiemaatschappij van de „Koets" is inmiddels j"aad over het ingestelde beroep is binnenkort zeggen met name last te hebben van herrie, worden door gevallen van dronkenschap, willen zij een verbod om vlakbij de dancing tegen deze beslissing bij de gemeenteraad in te verwachten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vanmorgen om 10 uur is aan de Maarsmansteeg 23 in het voormalige pand van Coppers Corsetterie een schepping van V D aan het daglicht getreden. Daar wordt nu heel andere koek gegeten. Men kan er kennismaken, nadat het kruidige aroma reeds in de steeg uw reukzintuig heeft ge prikkeld, met een Oosters en vaak exotisch wereldje waarin men kan kopen, meenemen en ook eten. V D opende name lijk hier zijn 11e Menuet-Toko. Andere steden gingen in de af gelopen anderhalf jaar vóór in de keten-in-opbouw die V D helemaal ziet zitten. De Menuet-Toko's bieden de gast en klant een uitgebreide keuze in maaltijden en gerech ten uit de Indonesische keuken (centraal door Indonesische kokkins bereid in de Menuet keuken van 150 m2 in Rijswijk en 6 keer per week vers bij de filialen aangevoerd), waarbij het accent vooral ligt op de mee- neem-service. Buitendien kun nen de maaltijden ter plaatse (door de week tot half 7) aan de counter worden genuttigd met een muziekje op de achter grond. Een unieke toepassing van de oude verschijning „bak ker annex tearoom", maar dan i in het pikante en kruidige gen- j re: „kruidenier annex de Chi- I nees". Behalve koffie zijn er ook veel typisch Indische en Caraï- j bische dranken verkrijgbaar of i ter plekke te nuttigen. In Me- j nuet (onder het aantrekkelijke j Jugendstil-geveltje) bevindt zich j een zelfbedieningswinkel met j een groot assortiment oosterse specialiteiten, specerijen en exo- tische groenten. Gezellige en op windende toestanden derhalve in deze nieuwe loot er volgen nog meer— van V D Menuet B.V. De hap mee naar huis blijft gegarandeerd 20 minuten warm. Inbraak Tijdens het weekeinde is inge broken in een woning aan de Sitterlaan. Op de tweede etage werd voor een niet gering be drag aan sieraden buitgemaakt: gouden granaatketting met bij passende armband, gouden ze gelring, slavenarmband, gouden ring met parel, medaillon, ket tinkje en oorringetjes. Vanuit een geldkist op de eerste etage werd een bedrag van 2500 gul den ontvreemd. Het is nog niet duidelijk hoe de daders het woonhuis zijn binnengedron- gen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3