25.000 dollar geboden voor moord op Ford Een vliegtuig ofwel lijkkisten Scherpe kritiek op rookrapport gezondheidsraad CeidocSouowit Soldaten worden teruggetrokken uit Portugese radiostations GROENEVELT DREIGT STEUN AAN KABINET IN TE TREKKEN Spaanse premier niet bevreesd voor isolement In september 320 maal bedreigd Vlieger na vechtpartij overleden Eis kidnappers in restaurant: Vier Nederlanders in Moskou veroordeeld tot lange celstraffen Werkloosheid academici steeds groter WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 WASHINGTON (Rtr) Een federale gehei me agent is in de maand september 25.000 dollar (ca. 68.000 gulden) aangeboden om president Ford te vermoorden. Dit heeft Rex Davis, hoofd van het bureau alcohol, tabak en vuurwapens, in een getuigenis aan een subcommissie van de senaat verklaard, die een onderzoek instelt naar de veilig heidsmaatregelen voor de president Davis zei dat de man die het aanbod deed, de dag daarop was gearresteerd. 'Hij deelde voorts mee dat federale agenten vorige maand ook, met behulp van een informant, een al tweemaal veroordeelde man konden aanhouden, die drie krachtige geweren en een automatisch wapen bij zich had, toen hij op weg was naar een stad waar president Ford zou verschijnen. De minister van financiën, William Simon, deelde mee dat het leven van president Ford in de eerste 20 dagen van september 320 maal bedreigd was. Hij zei dat toen hij voor de subcommissie verscheen. In de buurt van een hotel in Chicago waar president Ford aan een republikeins partij diner zou spreken, is gisteravond een vrouw aangehouden die in het bezit was van een vuurwapen. De vrouw had echter een vuur wapenvergunning, omdat ze werkzaam was voor een firma waarbij ze met grote geldbe dragen te maken had. Ze had aan de politie gevraagd of ze buiten op de aankomst van Ford mocht wachten, wat toegestaan werd op voorwaarde dat ze fouillering van haar tas toestond. „Ga uw gang", zei de vrouw, „maar ik waarschuw u alvast dat u er een revolver in vindt". fff lllllllllllllllllllllllllllllllllllll Biografie Raimunda de Ca stro, de Braziliaan se vriendin van de Britse treinrover Ronald Biggs, die zich In Brazilië be vindt, is gisteren in Londen aangeko men voor overleg met een Britse uit gever over de bio grafie van haar vriend. UTRECHT (ANP) „Het complexe rookpro bleem is te algemeen gesteld en hier en daar op ontoelaatbare wijze gesimplificeerd. De voor gestelde maatregelen tegen het roken zijn niet alleen niet kritisch genoeg benaderd, men heeft ook te weinig aandacht geschonken aan de vraag of de ex-rokers soms andere dingen in de plaats stellen van het roken die eveneens scha delijk kunnen zijn voor de gezondheid." Zo vat prof. dr. A. C. Drogendijk sr. in „MGZ" het maandblad van de kruisverenigingen, zijn bezwaren samen tegen het rapport waarin de gezondheidsraad onlangs maatregelen tegen het roken heeft aanbevolen. Prof. Drogendijk vindt dat ten onrechte alle rookwaar en alle rokers over een kam zijn geschoren. Als voorbeeld van een „ontoelaatbare simplificatie" noemt hij de opmerking in het rapport, dat niet alleen longkanker, maar ook het voorkomen van chronische bronchitis en van het hartinfarct nauw samenhangen met roken. Volgens hem bestaat er alleen verband tussen roken en longkanker en dat dan nog niet eens in alle landen in dezelfde mate. Bij hart- en vaatziekten is het roken slechts een van de vele oorzakelijke factoren. In de gejaagde tijden waarin wij leven, aldus prof. Drogendijk, hebben veel mensen behoefte aan een genot- en kalmeringsmiddel Volgens hem is er op dit terrein niet zo heel vèel keus. .Afgezien van thee en koffie komen hiervoor in aanmerking tranquillizers, wekaminen, drugs, al cohol en tabak." Als men de mensen de sigaret afneemt, meent prof. Drogendijk, „dan is er een gerede kans dat ze naar een van deze andere middelen gaan grijpen, hetgeen ten opzichte van de tabak zeker geen vooruitgang betekent." EINDHOVEN (ANP) De 58- jarige Eindhovense verkeers vlieger B. van Haarlem is giste ren overleden aan de verwon dingen die hij had opgelopen tijdens een kleine vechtpartij met een 20-jarige man uit Eind hoven. In de nacht van vrijdag op za terdag jongstleden vond de Eindhovense gemeentepolitie het slachtoffer bewusteloos op de stoep voor een club. Uiterlijk was hij slechts lichtgewond aan zijn bovenlip. In het Sint Jo- sephziekenhuis bleek echter dat de man zwaar gewond was. De verdachte deed zich aanvanke lijk als getuige voor, maar bleek later met de thans overledene gevochten te hebben. LISSABON (Rtr/AFP) Pre mier Azevedo van Portugal heeft vanmorgen bekendge maakt dat de soldaten die de radio- en televisiestations heb ben bezet, vandaag uit alle sta tions worden teruggetrokken, behalve uit Radio Renascenza, dat door commandotroepen be zet blijft Maar de premier waarschuwde dat de politie de stations zou blijven bewaken en dat alle politieke verklarin- hele Portugese kabinet, staande op een vrachtwagen, woonde de demonstratie gen onder censuur van het mi- n de socialistische partij. nisterie van voorlichting zou- Syrïé noemt Sinai-akkoord ,,stap terug" NEW YORK (DPA) - Israël en Syrië hebben gisteren voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties hun uiteenlo pende opvattingen over het jongste tussentijds akkoord in zake de Sinai uiteengezet De Syrische minister van bui tenlandse zaken, Chaddam, noemde de overeenkomst een stap terug. Israël betreurt deze houding van Syrië. Met grote felheid wees Allon de Syrische eis tot uitsluiting van de VN van Israël van de hand. De Franse en Italiaanse minis ters hebben zich vorige week in New York uitgesproken voor het recht van het „Palestijnse volk" op een vaderland. Daf-trucks BV niet langer familiebedrijf EINDHOVEN (ANP) De fa milie Van Doorne, verenigd in de Daf-holding, verliest het meerderheidsbelang in Daf- trucks B.V. DSM zal voor 25 procent recht streeks in de onderneming deel nemen. Daf-holding behoudt daarmee 42 procent van de aan delen en de overige 33 procent behoren aan International Har vester Compagny. Het risicodragend vermogen van Daf-trucks zal worden uit gebreid met 50 miljoen gulden, terwijl met de overheid onder handelingen gaande zijn over een achtergestelde lening. Deze maatregelen zijn door de raad van commissarissen en aandeel houders van Daf-trucks geno men met het oog op de vervul ling van enkele belangrijke voorwaarden om te komen tot een oplossing van de problemen waarmee het bedrijf momenteel wordt geconfronteerd. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO „Als dit kabinet geen pogin gen doet om een greep te krijgen op het investeringsbeleid van de ondernemingen, zijn wij genoodzaakt onze steun in te trek ken". Dit dreigement sprak Arie Groene- velt, voorzitter van de Industriebond NW, uit tijdens een gisteravond door de afdeling staat- om een echt socialistisch beleid te Hengelo van zijn bond georganiseerde ver- voeren" te vervangen, gadering over de miljoenennota. Hij zal de leden van zijn bond bij de eerstko- i mende verkiezingen adviseren om op een Dat zal gaan betekenen, aldus Groenevelt, progressieve partij te stemmen, want, zo dat zijn bond er aan meewerkt „dit kabinet meent Groenevelt, „van het CDA hebben we dat door de confessionelen niet sterk genoeg niet veel te verwachten". den blijven. „Wij hopen dat de ze terugtrekking niet zal wor den uitgebuit", zei de premier. Radio Renascenza was een zen der van de Portugese rooms- katholieke kerk tot juni, toen zij door links-radicale werknemers werd overgenomen. Sindsdien is zij het brandpunt gebleven in het conflict over de controle op de nieuwsmedia in Portugal. Premier Pinheiro zei dat radio Renascenza zou blijven zwijgen, zolang de radicalen onverzoen lijk blijven in hun houding. Gisteravond laat was het voor de studio's van de nationale ra dio in Lissabon tot schermutse lingen tussen socialisten en linksen van andere signatuur gekomen. Eerder op de dag was de toestand op de bezette ra diostations chaotisch, toen sol daten zich verbroederden met het omroeppersoneel en tegen de regering gerichte verklarin gen uitzonden. De grootste politieke partijen van Portugal, de socialisten en de linksliberale PPD, hebben gisteravond hun steun betuigd aan premier José Pinheiro de Azevedo in een demonstratie. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Terwijl buiten het leven gewoon verder gaat, worden in het kelder-provisie-kamertje van het Spaghetti House restau rant in de West-londense wijk Knightsbridge nog steeds zes Italianen gevangen gehouden door drie zwarte kidnappers. De kidnappers een Nigeriaan en twee Jamaicanen— zijn gewapend met revolvers en een karabijn. Frank Davis, de Nigeriaanse lei der van de kidnappers, eist een vrijgeleide naar een van de Lon- dense vlieghavens. Daar zal dan een vliegtuig gereed moeten staan om de drie zwarte gang sters naar een van de West-indi- sche eilanden te brengen. De Londense politie weigert die concessie te doen. Het zwarte bevrijdingsfront, een politieke organisatie waarvan de kidnap pers lid zijn, beweert dat ze voet bij stuk zullen blijven houden. „Ofwel een vliegtuig, of wel drie lijkkisten", zegt ze. De politie kan alleen maar ho pen, dat de toestand van de zes Italiaanse gijzelaars niet te slecht is. Gisteravond is de Ita liaanse consul-generaal in Lon den weer gaan praten met zijn gevangen landgenoten en hun kidnappers. Frank Davis, de zegsman van de zwarten, zei dat een van de Italianen ziek was. De consul-generaal stelde voor de plaats van de zieke in te nemen. Davis accepteerde dit aanbod, maar de politie stelde haar veto. Om 5 uur vanochtend zaten de' Italianen al 75 uur opgesloten in het provisiekamertje van 4,20 bij 3 meter. Toen verklaarde een zegsman van de Londense politie: ,Jk geloof niet, dat hun toestand veel verslechterd is". LIJN IN DE MODE De kokerlijn, in Parijs gelanceerd door Yves Saint Laurent, zal deze winter medebepalend zijn voor het modebeeld. In Kopenhagen waren deze kokerjurken, van zwart-wit gestreepte katoen, met of zonder mouwen, reeds te koop. MADRID (AFP/RTR) Pre mier Carlos Arias Navarro van Spanje heeft gisteren de buiten landse protesten tegen de exe cutie van vijf Spanjaarden van de hand gewezen als „schijnhei lig, vals en ongerechtvaardigd." Spanje riskeert liever een inter nationaal isolement dan dat het zijn waardigheid opoffert, al dus de premier in een televisie toespraak tot het Spaanse volk. „Wij willen niet alleen staan, maar de mogelijkheid van isole ment kan ons niet intimideren. We willen actief deelnemen aan alle gemeenschappelijke inter nationale inspanningen, maar niet ten koste van onze waardig heid." Arias zei dat Franco zo veel clementie had betoond als mogelijk is, en mogelijk nog wel meer. Tientallen ambassadeurs zijn gisteren weggelopen uit de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, toen de Spaanse minister van buitenlandse zaken Pedro Cortina Maury het woord voerde. Deze ambassadeurs, on der wie de vertegenwoordigers van alle negen EEG-staten en van de Skandinavische landen, willen daarmee een protest ui ten tegen de executies van vijf ondergrondse strijders in Span je. Minister Cortina moest zijn rede afsteken voor een gehoor van overwegend lagere diploma tieke vertegenwoordigers. Amnesty International heeft de Spaanse veiligheidsdienst be schuldigd van „massale en sys tematische martelingen in de Baskische provincies" tijdens een actie van drie maanden eer der dit jaar tegen guerrilla-strij ders vein de afscheidingsbewe ging. In een rapport dat is opge steld door een commissie van onderzoek wordt gesproken van „barbaars slaan, geestelijke kwellingen en seksuele vernede ring. Twee minuten stilte EEN DEMONSTRATIE VAN STILTE zal als men op grote schaal de oproep volgt in Nederland het symbool zijn van verdriet en verontwaardiging over recente gebeurtenissen in Span je. Of heel Nederland dan één is over de oorzaken die weer de grondslag voor aanleidingen tot woede of verdriet vormen, lijkt ons een andere kwestie. Den Uyls felle protest van zaterdag heeft niet kunnen wegnemen dat minder spectaculair anderen meer genuanceerd gesproken en vooral gedacht hebben. DE VOLTREKKING VAN DOODVONISSEN is een schandaal; maar het om het leven brengen van politiemannen valt ook beslist niet goed te praten. Nederland heeft zijn eigen verzetsperiode voldoende kunnen evalueren, om te weten dat er tussen 1940 en 1945 verzetsdaden gepleegd zijn die moreel niet door de beugel kunnen, misschien zelfs ook onder de omstandigheden van toen niet konden. Bovendien is het heel wat gemakkelijker te proclameren dat het fascistische regime van nu weg moet, dan het eens te zijn over wat daarna in Spanje moet gebeuren. Portugal heeft het democrati se hp westen al tot enige voorzichtigheid kunnen stemmen. HET ZUIVERSTE PROTEST lijkt ons morgen het protest dat gericht is tegen elk gewelddadig afbreken van een mensenleven; door Franco, door guerilla's in Spanje, in Ierland, in Afrika, in Zuid-Amerika, in de Sowjet-wereld. Kortom, waar dan ook. Elke andere actie wordt, als het nationaal wordt opgediend het protest van een schijn-eenheid. Ongeacht door wie of wat dit uitgeroepen is. KVP in dwangpositie WANNEER NA DE AR-PARTLJRAAD de Katholieke Volkspartij nog enige reële vrijheid zou hebben gehad bij het beraad over het al dan niet ingaan op het verzoek, om hernieuwd beraad over de CDA-grondslag en daaruit voortvloeiende consequenties, dan zitten Andriessen en Vergeer nu helemaal in een dwangpositie. Hoewel zonder enige waardering voor het AR-verzoek uit te spreken heeft de CHU zich bereid verklaard tot een gesprek; wij hadden niet anders verwacht; ook de christelijk-historischen besef fen dat niet-praten met elkaar van het CDA een kind met permanente bloedarmoede, zo niet een doodgeborene maakt De KVP zit nu helemaal met de „zwarte piet". Wat kan het partijbe stuur in de tweede helft van deze week anders doen dan het CHU-voorbeeld volgen? ALLÉÉN DE KVP OMZETTEN in een christen-democratisch appèl zou een zinloze stap zijn; veel bijval van anti-revolutionairen en CHU'ers valt dan niet te verwachten. Het CDA is alleen iets betekenisvols, als alle drie partijen meedoen, zelfs dan moet de kans op electoraal succes de eerste maal niet overschat worden; zoals bij meer nieuwe partijen het geval is, zou een inloopperiode wel eens nodig kunnen blijken. Gaat de geïntegreerde christen-democratie met de éne lijst niet door, dan zullen verschillende potentiële kiezers zich om uiteenlo pende redenen in KVP en CHU teleurgesteld voelen; alleen de CHU heeft dan nog het voordeel van de twijfelachtige positie waarin ze momenteel als oppositiepartij verkeert HET BESTE WAT het KVP-bestuur nu kan doen, lijkt ons dus te besluiten tot het schrijven van een kort briefje, waarin het antwoord van de CHU onderschreven wordt Niet veel uiteenzettin gen, standpuntverklaringen of voorwaarden daarbij, daar het over leg dan echt een treurspel zou worden. Laat men eerst maar gedrieën onder Steenkamp's toeziend oog weer aan tafel gaan zitten. Als mocht blijken dat Aantjes te veel vraagt, dan moet zulks daar maar blijken. Niet in de proloog op het gesprek. De Bilt: Het weer in Nederland behoudt voorlopig nog een wis selvallig karakter. Een depressie die ontstaan is uit de oude tropi sche cycloon ,Faye', was van morgen, na een westelijke koers over de oceaan, in de Golf van Biskaje aangekomen. Verwacht wordt dat de koers van deze laag zich wat naar het noord oosten zal wijzigen en in de loop van de komende nacht ten zuid en van ons land zal voorbijtrek ken. Vanavond moeten we dan ook op veel bewolking rekenen terwijl in de loop van de nacht, vooral in het zuiden en oosten van ons land regen kan vallen. Morgen, na het wegtrekken van de depressie, zal er vrij veel bewolking zijn, maar neerslag van betekenis wordt niet ver wacht De temperatuur zal, na gedurende de nacht te zijn ge daald tot ongeveer 15 graden, morgen weer oplopen tot een maximumwaarde van graden. Amsterdam onbew. Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Aberdeen Athene Barcelona Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Zurich Casa Blanca Is tan boel Las Palmas New York bew. 20 42 MOSKOU (AP/DPA) Vier Nederlanders en twee Westduitsers zijn in Moskou veroordeeld tot lange gevangenisstraffen wegens bet smokkelen van hasjiesj. Conform de eis kregen de zes Jonge mannen acht en tien Jaar celstraf. De Nederlanders Jan Poelman (uit Hengelo) en Egbert Kolkman en de Duitser Dieter Hiesserer kregen tien jaar; de Nederlanders Hendrik Scholtens en Roelof Thijs en de Duitser Alphons Vix kregen acht jaar. Eind juli werd de groep op de Moskouse luchthaven Sjeremetjevo aangehouden. De zes waren van Pakistan op doorreis naar Londen met in hun bezit 62 kilo hasj. Een van de Nederlanders en een Duitser hadden volgens de aanklacht de maand daarvoor ook al 26 kilo hasj gesmokkeld via deze route. Alle verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zieke Tsjoe niet op diner Hong Kong (UPI) - Voor het eerst sinds de stichting van de volksrepubliek China heeft pre mier Tsjoe En-lal niet aangeze ten aah het traditionele banket op de nationale feestdag. munistische partij, was niet aan wezig in de grote zaal van het volk in Peking. Als gastheer van het banket trad op Teng Hsiao-Ping, weg gezuiverd in de cqlturele revolu tie, maar daarna politiek herre zen. Hij droeg het banket op aan Tsjoe En-lai. AMSTERDAM (ANP) Het aantal werkloze academici in ons land zal in 1980 zijn gestegen tot boven 7000. Mogelijk nadert hun aantal in dat jaar de 10.000. Thans zijn 3700 aca demici zond» werk, tweederde van hen is jonger dan 30 jaar. Het aantal langdurig werkloze academici is sterker gestegen dan het percentage kortdurende werklo zen. Mr. C. van Esbroek, directeur van het bij na drie jaar geleden opgerichte Bureau Arbeidsvoorziening Academici, maakte deze cijfers vandaag bekend tijdens een congres aan de Vrije Universiteit in Am sterdam over de on zekere werksituatie voor academici. Er is sprake van een duidelijke verslechte ring van de arbeids markt voor academi ci, aldus mr. Van Es- broek. In de afgelo pen maanden is de werkloosheid sneller gestegen dan in vori ge jaren. Ondanks de verslechtering is ook nu nog de geregi streerde werkloos heid onder academici betrekkelijk laag ver geleken bij die van de totale beroepsbe volking: 2J> tegen 5 procent

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13