Spanje is internationaal uit de gratie „Almere had er al moeten zijn" NAVO EN EEG WILLEN FRANCO NIET MEER [Effect van hogere olieprijs is nog niet te voorspellen Bromfietsmarkt sinds invoering valhelm ingestort Minister sloeg eerste paal Schippers beginnen zelf vrachtverdeling 1 koop DiNSUAU JO fa£,KiKiViBi!.K iO/o LMiXöi CU KAK (Van onze correspondent Mark Amold-Forster Madrid Met de terechtstelling van de vijf Span jaarden afgelopen zaterdag heeft de Spaanse rege ring zich op diplomatiek gebied de onvrede van het buitenland op de hals gehaald. De weigering van generaal Franco om de vonnissen om te zetten heeft zijn positie wat betreft de vier voornaamste doelstel lingen van zijn buitenlandse politiek aanmerkelijk verzwakt. Dat zijn - of waren: het sluiten van een formeel defensie-akkoord met de Verenigde Staten, het vestigen van nauwere economische betrekkingen met de EEG met het oog op een mogelijk lidmaat schap, het lidmaatschap van de NAVO, en de terug gave (althans in Spaanse ogen) van Gibraltar. Sedert de dageraad van zaterdag, toen de vuurpelo tons hun werk deden is de kans dat die vier punten ooit gerealiseerd worden minimaal geworden. Generaal Franco was hiervoor gewaarschuwd. Hij was gewaarschuwd door leden van het Amerikaanse Congres, door de EEG-Commiss(e, door het Europese Parlement, door alle Europese socialistische partijen, door de helft van de kanselarijen van Europa, door dappere leden van zijn eigen volk, en door de paus. Zijn beslissing om de vijf doodvonnissen te bevesti gen was misschien in overeenstemming met zijn binnenlands beleid, maar het was ook een uitdaging tegenover het grootste gedeelte van de buitenwereld. Het staat bijvoorbeeld president Ford nu niet meer vrij om het defensie-akkoord te sluiten waar generaal Franco en het Pentagon op zitten te wachten. Het hoogst haalbare voor Ford zonder het Congres tegen zich in het harnas te jagen, zou zijn om de overeen komst over Amerikaanse bases in Spanje op beperkte schaal te vernieuwen. De Spaanse regering krijgt dan misschien wel dezelfde hoeveelheid geld, maar er is minder werk voor Spaanse arbeiders als de Verenig de Staten (wat niet onmogelijk is) hun luchtmachtba ses in Moron, Saragossa en Torrejon sluiten en alleen hun basis voor atoomonderzeeërs in Rota aanhouden. Zelfs al vóór de terechtstellingen waren de relaties tussen Spanje en de Verenigde Staten moeilijk hoofd zakelijk omdat Franco als een van zijn voorwaarden van het hernieuwen van de overeenkomsten over de bases had gesteld dat hij eerst een formeel alliantie verdrag gesloten wilde zien. Toen president Ford op 31 mei bij Franco op bezoek was, hebben ze daarover geen overeenstemming kunnen bereiken. De onderhandelingen tussen Spanje en de Verenigde Staten zijn hard en verbitterd gebleven. Spanje van zijn kant eist ofwel een formeel alliantie-verdrag of veel meer geld en veel meer wapens. En de Verenigde Staten van hun kant weigeren te diep betrokken te raken in een overeenkomst met een dictator waarvan de dagen geteld zijn en waarvan de nasleep onvoor spelbaar is. De kansen dat Franco erin zal slagen nauwere betrek kingen met de EEG aan te knopen zijn ook duidelijk kleiner geworden door de terechtstellingen. Zowel het Europese parlement als de EEG-Commissie waren minder aarzelend met hun protesten dan zij leken. De stemming van de assemblee met 35 vóór het protest en 31 tegen, was niet zozeer een afspiegeling van een verschil in overtuiging of principe als wel een verschil in taktiek. Het argument van de leider van de 31, Peter Kirk, was dat de assemblee zich moest beperken tot een protest tegen de terechtstellingen en verder niets mocht zeggen uit vrees dat dat Franco zou provoce ren om te doen wat hij nu ook gedaan heeft. Het voornaamste argument van Kirk was dat een dreige ment om de betrekkingen tussen de EEG en Spanje te „bevriezen" de zaken erger zou maken niet ter zake was voor het primaire doel, namelijk het redden van mensenlevens. Hoe dan ook, de meerderheid besloot dat het dreige ment om de betrekkingen te bevriezen, wat ook deel uitmaakte van de resolutie waarschijnlijk meer goed dan kwaad zou doen. Een soortgelijk meningsverschil schijnt het protest vanuit Brussel beïnvloed en ver traagd te hebben. Maar in geen van beide gevallen was er sprake van enige neiging om vriendschap aan Franco te betuigen. En nu de daad gepleegd is, zijn alle pro-Franco gevoelens die er nog waren aan flarden geschoten door de vuurpelotons. In EEG-ter- men was Franco vorige week misschien nog een twijfelachtige partner; deze week is hij een paria. De kansen voor Spanje om tot de NAVO toe te treden zijn nu kleiner dan ooit. Zelfs >al vóór de processen waren al tenminste vier leden van het bondgenoot schap, Noorwegen, Denemarken, Nederland en Enge land, bereid een veto uit te spreken over Spanje's lidmaatschap. Nu na de executies zou Spanje van geluk mogen spreken als ze nog steun krijgen zelfs van de Verenigde Staten, hun oorspronkelijke promo tor. In de kwestie Gibraltar was de stemming in Londen het afgelopen weekeinde dusdanig dat de Spanjaar den Gibraltar wel kunnen vergeten. Engeland en Spanje zijn op grond van resoluties van de Assemblee van de Verenigde Naties verplicht om „overleg te plegen" over Gibraltar in de hoop dat er een oplos sing gevonden kan worden. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Pedro Cortina was niet aanwezig bij de kabinetszitting die de doodvonnissen bevestig de. Hij kan dus niet rechtstreeks aansprakelijk wor den gesteld. Maar het is intussen wel zo dat er niet langer kans op is dat hij minister Callaghan zou kunnen overhalen om zelfs maar in overweging te nemen óm de bewoners van Gibraltar over te dragen aan Spanje en aan de Spaanse rechtspleging. De Engelse regering heeft in ieder geval het parle ment de verzekering gegeven dat zij niets zullen doen met betrekking tot Gibraltar dat niet in overeenstem ming is met de wensen van de bewoners van Gibral tar. En die willen buiten Spanje te blijven. Wie zou per slot van rekening nu een Spanjaard willen zijn? Copyright The Guardian Miljardenrijk van Onassis was fantasie NEW YORK (Reuter) - Het miljarden-rijk van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis heeft alleen in de verbeelding bestaan, zo schrijft het Amerikaanse tijdschrift „Fortune". Toen Onassis in maart overleed, waren zijn totale bezittingen waarschijnlijk niet meer waard dan zo'n 625 miljoen gulden, en had hij bij Japanse en Franse banken schulden van meer dan 250 miljoen gulden. Zelfs de voorzichtigste schatting hield het op 1250 miljoen gulden, maar vol gens Fortune was Onassis' imperium waarschijnlijk in totaal niet meer dan de helft daarvan waard. Vol gens Fortune heeft Onassis catastrofale verliezen gele den in het laatste jaar van zijn leven, vooral in de ris kante tankervaart Olympic Airways, Onassis' lucht vaartmaatschappij, heeft zelfs in haar beste jaren maar geringe winsten ge maakt. UTRECHT (ANP) bromfietsen, tegen brommer die niet „De bromfietsverko- 200.000 in de afgelo- harder kan dan 20 pen zijn verregaand pen jaren. Als een km per uur en waar- ingestort en we zul- van de belangrijkste voor geen helm nodig len ernstig rekening oorzaken van deze te- is. „We zullen voor moeten houden met rugloop noemde de deze zaak moeten een verkoopdaling heer Breeman de val- vechten, want het be- van 50 procent. Bij helmverplichting. Het tekent een nieuwe de lichte stadsbrom- aantal tweedehands markt voor onze mer zal die daling brommers is sterk branche, die dit ge- 75 procent vergroot. De nieuwe zien de slechte econo- zijn". Dit zei gisteren situatie zal een aan- de heer F. W. Bree- passing van de indus- mische situatie best kan gebruiken", al dus de heer J. Mers- man, voorzitter van trie vereisen, de Bovag-motor- en De bromfietsfabri- mans, voorzitter van bromfietsbedrijven. kanten staan positief de bromfietsafdeling tegenover het „snor- Hij verwacht voor dit fietsenplan" van mi jaar een afzet van nister Westerterp. De heid echter op 25 km nog geen 100.000 snorfiets wordt een gesteld zien. Kappers gaan zich roeren UTRECHT (ANP) De Ne derlandse kappers zijn zich aan het roeren. Gisteren heb ben enkele tientallen kapper spatroons in Utrecht gede monstreerd voor verlaging van de btw van 16 naar 4 procent. De kappers vinden dat hun bond de Algemene Nederland se Kappersorganisatie ANKO, niet krachtig genoeg actie voert voor btw-verlaging. „On ze bond is ziek" stond er op de spandoeken. Die btw-verla ging moet er nü komen, an ders is het voor veel kappers- bedrijven die het water toch al tot aan de lippen staat, te laat, aldus de demonstranten. Zeventig kappers die naar Amsterdam togen vonden 'daar de deuren van het bonds- kantoor gesloten. Er was nie mand aanwezig. De kappers hadden een buitengewoon con gres willen eisen om daar de kappersproblemen te bespre ken en de bond nieuw leven in te blazen. Als er niemand van het bestuur zou komen opdagen, zouden de kappers zelf een buitengewone verga dering willen uitschrijven. gang van morgen in de nachte lijke uren niet meer gratis be schikbaar zijn. Aanvragers zul len dan verwezen worden naar een nummer dat niet kosteloos is. De PTT heeft hiertoe mede besloten omdat er 's nachts steeds minder serieuze inlich tingen gevraagd worden. Wie vanaf morgen tussen tien uur 's avonds en acht uur 's morgens 008 belt, zal verwezen worden naar een ander num mer, door middel van een ant woordapparaat Dit nummer is in alle telefoondistricten ver schillend. Van de ongeveer 30 miljoen telefoontjes die 008 per jaar krijgt, komt verreweg het grootste deel overdag. Bij de 22 regionale informatiecentra van 008 werken in totaal ongeveer 1300 personen! Rus mag trouwen met Oostenrijkse MOSKOU (REUTER) - De jon- ge Rus Aleksander Sokolov, wiens Oostenrijkse verloofde vorige week een hongerstaking hield omdat Moskou haar geen inreisvisum wilde verstrekken voor haar huwelijk, heeft giste ren te horen gekregen dat hij naar Oostenrijk kan gaan. Funktionarissen van het Russi sche bureau voor paspoorten hebben hem laten weten dat hij binnen tien dagen een uitreisvi sum krijgt Ze vertelden hem dat „hij niet zoveel drukte moest maken", zo -verklaarde Sokolov tegen westerse verslag gevers. Zijn verloofde. Johanna Steindl, beëindigde na vier da gen haar hongerstaking toen de Oostenrijkse kanselier Kreisky op het Kremlin een beroep had gedaan de kwestie nog eens te bezien. ADVERTENTIE] Voor mijnheer Jansen die morgen jubileert. (Van een onzer verslaggevers) ALMERE „Eigenlijk had Alraere er al moeten zijn. Veel natuur- en landschapsbederf op het oude land had dan voorkomen kunnen worden. En vele mensen hadden een betere woonplaats gehad. Het is zoals met veel werken bij Verkeer en Waterstaat: het zijn langlopende projekten die zich ogenschijnlijk makkelijk lenen voor vertra ging of uitstel. Maar de rekening moet toch betaald worden ën soms zelfs tweemaal, namelijk voor het projekt zelf èn voor het maatschappelijk nadeel wegens het uitstel van het projekt" Dat zei minister Westerterp vanmiddag, voordat hij de eerste paal sloeg voor de woningbouw in Almere, de toekomstige stad in de Flevopolder. Dit veelomstreden projekt moet de „overloop" gaan opvangen van het Gooi en vooral van Am sterdam. Minister Westerterp: „Nog meer dan Le lystad wordt Almere gebouwd om een bijdrage te leveren aan het oplossen van problemen op het oude land." Een van de moeilijkheden is om van Almere geen slaapstad te maken. Daarom is de vestiging van een groot aantal arbeidsplaatsen noodzakelijk, al dus de minister. Eerste voorwaarde hiertoe is een goed woon- en vestigingsklimaat. „Bewoners en bedrijven moeten graag naar Almere willen ver huizen". De belangstelling voor Almere is enorm. Er heb ben zich al 10.000 mensen in laten schrijven voor een huis in de nieuwe stad. De eerste honderd huizen, die over een jaar worden opgeleverd, zijn al toegewezen. De huurprijzen zullen de komende jaren gemiddeld 225 gulden per maand bedragen. Van de eerste 400 huizen zullen de huren niet hoger dan 300 gulden zijn. De betrekkelijk lage huren zijn ondermeer het gevolg van rijkstoelagen. Behalve bewoners hebben zich ook al meer dan 200 winkeliers en 160 andere bedrijven aangemeld voor vestiging in Almere. Zo komt. volgens een tekening, het centrum van het toekomstige Almere-Haven er uit te zien, waarvoor minister Westerterp vanmiddag de eerste paal sloeg. ROTTERDAM (ANP) - Een gToep Nederlandse schippers heeft gistermorgen op de schip- persbeurs in Rotterdam eigen handig een soort evenredige vrachtverdeling ingesteld voor het binnenvaartverkeer naar België en Frankrijk. De schip pers stelden twee borden op, waarop de bevrachters hun vrachtaanbod kunnen noteren, De bevrachters zullen proberen het systeem te boycotten. „Als de schippers weigeren vrachten direct van de bevrachters aan te nemen, zoals tot nu toe het ge val is, zullen de bevrachters wel gedwongen worden mee te doen aan dit systeem", aldus de voor zitter de heer B. Besjes. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) is het niet eens met het systeem van de actiegroep. De „eenzijdige aanpak" kan volgens hem ge paard gaan met intimidaties en doorkruist het overleg in de zgn. commissie-Viersen over de vrachtverdeling. Ook de binnen- vaartverladers (ondernemingen die vervoer per binnenvaart schip laten verrichten) gaan niet met het initiatief akkoord. Het zal al)een maar de tegenstellin gen verharden, menen zij. Aan een aantal Nederlandse binnenvaartschippers, dat gedu peerd is door de blokkade door Belgische collega's, is teveel bij stand uitbetaald. Achteraf is ge bleken dat deze schippers ver zuimd hadden te melden, dat zij al van gemeentewege uitkerin gen ontvangen hadden of ver goeding van verladers kregen. Staatssecretaris W. Meijer van CRM heeft aangekondigd dat het teveel betaalde zal worden teruggevorderd. 's Nachts geer 008 meer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het telefoon-in formatienummer 008 zal met in- Souvenir van de Beatles te Bergbeklimmer omgekomen op Mount Everest KATMANDOE - De Britse bergbeklimmer Michael Burke (32) is vorige week vrijdag om het leven gekomen bij een po ging de top van de Mount Ever est, in de Himalaja, te beklim men via zuidwestzijde. De twee mannen die hem op die tocht vergezelden bereikten wel de top van deze hoogste berg ter wereld. DEN HAAG (ANP) Het is nog niet mogelijk te voorspellen wat het effect op de benzineprijs zal zijn van de prijsverho ging van ruwe olie die de olieproducerende landen morgen doorvoeren. In kringen van de olie-industrie in ons land wordt opge merkt, dat er nog flinke voorraden van de oude prijs zijn. Wel is het bijvoorbeeld mogelijk dat de benzineprijs op de vrije markt in Rotterdam al vooruit gaat lopen op de prijsverhoging door de OPEC-landen. De werkelijke gevolgen van het OPEC-be- sluit zullen echter pas in de eerste maanden van volgend jaar goed voelbaar worden. De prijsverhoging van 10 procent, van 10,46 naar 11,51 dollar per vat ruwe olie van 169 liter, zal voor de EEG-landen een last van 10 miljard gulden meebrengen. De Europese Commissie verwacht dat door de prijsstij ging de inflatie in de negen EEG-landen zal stijgen met (naar schatting) 6 procent in West-Duitsland tot zelfs 27 procent in Enge land. Leiders van verschillende landen heb ben verontwaardigd gereageerd op de rpijs- verhogmg, onder wie president Ford In financiële kringen in New York stemde men in met minister Kissingers reactie: „Het had slechter kunnen aflopen". Tanzania heeft de olie-exporterende landen ervan beschuldigd de ontwikkelingslanden de rug toe te keren. De prijsverhoging gaat alleen al de landen aan de Perzische Golf in één jaar 17,5 miljard gulden aan extra inkomsten opleve- In de prijs die morgen ingaat zal negen maanden lang geen verandering komen; dit besluit is genomen om de industrielanden nogmaals de kans te geven een einde te maken aan de inflatie, aldus de ministers die deelnamen aan de OPEC-conferentie in Wenen. CLEVELAND, Ohio (UPI) Phillip J. Braff, direc- E teur van een wooncaravan- firma in Cleveland, biedt de 3 bij 12 meter metende E wooncaravan te koop aan E die de Beatles hebben ge- E bruikt als kleedkamer tij- E dens hun Amerikaanse E concertreis van 1966. E „Ik wil er tussen de 35.000 E en 50.000 dollar voor heb- E ben", zegt Braff, die de ca- E ravan indertijd zelf leverde E voor 18.000. Hij heeft geen E aandacht geschonken aan E de honderden brieven van E Beatlefans, die de caravan E beschouwen als een niet te E versjacheren heiligdom. E „Persoonlijk konden de E Beatles mij niets schelen", E zei Braff. E De directeur heeft de E wooncaravan kort na het E gebruik door de Beatles E wel eens tentoongesteld, E maar fans bleven stukken E uit het interieur breken om E een souvenir te hebben. De Beatlecaravan bestaat E uit twee slaapkamers met E vier ledikanten, een woon- E kamer met sofa, fluweel-be- E klede deuren, zijden gordij- E nen en andere dure snufjes. In Brunssum heeft gisteren de Duitse generaal Ernest Ferber (in licht uni form) afscheid ge nomen als opperbe velhebber van de geallieerde strijd krachten in Midden- Europa. Tijdens de inspectie van een Nederlands onder deel werd Ferber vergezeld door de Amerikaanse gene raal A. M. Haig, op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in heel Europa. Opvol ger van Ferber is zijri landgenoot ge neraal Schnell. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7