Bewoners Leidseweg-Noord staan doodsangsten" uit Beroering over ruilverkaveling Rij nstreek-Zuid Discussies over ruilverkaveling komt nu op gang Leidschendamse schoolhoofd in conflict met wethouder WABMONDERS SHOWDEN MODE AANGENAAM. cJfl, PAGIN A 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 19 VOORLICHTINGSCOMMISSIE AFGETREDEN ZOETERWOUDE - De sfeer rond de openbare discussie over het vooront werp van de ruilverkaveling „Rijn streek-Zuid" die deze week in Zoeter- woude en Hazerswoude op gang komt is bepaald niet optimaal. Vorige week vrijdag besloot de in 1971 geformeerde voorlichtingscommissie om haar werk zaamheden te beëindigen. De Zoeterwoudse veehouder G. P. Belt fungeerde als voorzitter van de commissie. Hij ging gister avond nader in op de overwegingen welke tot deze opzienbarende stap hebben geleid. De geschiedenis gaat terug naar de periode waarin de voorberei dingscommissie tot stand moest komen. Een bij zonder belangrijk college in het hele verkavelings- gebeuren. Besturen van de standsorganisaties en van polders in het betrokken gebied nemen daar bij een sleutelpositie in. In het vooroverleg tussen de bestuurders werden afspraken gemaakt over de te kiezen kandidaten die, zo bleek later, door enkele polderbestuurders niet werden nagekomen. Dat zette veel kwaad bloed bij de Zoeterwoudse L.T.B. die zoveel leden heeft onder de ingelanden maar slechts door één lid vertegenwoordigd. Een volgende stap was het creëren van een voor lichtingscommissie. Daarin namen ook twee dames zitting en G. Belt werd voorzitter. Op de eerste bijeenkomst hiervan kwam al direct de onbevredi gende gang van zaken bij de samenstelling van de voorbereidingscommissie aan de orde. Ondanks de aangevoerde, beslist niet malse, kritiek bleef deze echter ongewijzigd. De voorlichtingscommis sie kreeg daarna tussentijdse informatie over de vorderingen van het plan. Deze was echter te voorlopig om er mee naar buiten te komen. Dat gebeurde wel in '72 toen op een tweetal bijeenkom sten een voorlopig plan voor de waterbeheersing werd gepresenteerd. In het contact tussen de twee colleges werd de taak van de voorlichtingscommis sie nog eens nadrukkelijk vastgesteld. Bij die gelegenheid gaf voofzitter Belt een omschrijving van zijn taak waarin o.ra werd gesteld „dat iedere belanghebbende dient te worden voorgelicht om trent de mogelijkheden maar ook op de andere konsekwenties van de verkaveling". „Dat ik met name ook dit laatste benadrukte is kennelijk niet best gevallen", zegt Belt. Niemand maakte echter opmerkingen dus het leek een klare zaak. Men bleef vergaderen en enkele excursies maken om op de hoogte te blijven maar de informatie vanuit de Voorbereidingscommissie kwam steeds trager binnen. Een herhaald verzoek van de voorlichters om de notulen van de „voorbereiders" werd niet genonoreerd. Enkele weken terug kregen Belt en zijn mensen te horen dat de voorbereidingscom missie de voorlichting ging organiseren. Men kreeg wei een uitnodiging voor de persconferentie op 18 september in Hazerswoude waarop het plan offi cieel gepresenteerd zou worden. Daags tevoren publiceerden enkele bladen echter het plan reeds in extenso. Dat wekte bijzonder veel irritatie en de opmerkingen die o.m. door burgemeester Det- mers hierover werden gemaakt lieten aan duide lijkheid niets te wensen over. Zo vertroebelde de sfeer steeds meer en voelde de commissie er niets voor om zo te blijven doorgaan. Secretaris Bikker die als functionaris van het RundveeConsulent- schap als secretaris is toegevoegd zag geen kans om op korte termijn te vergaderen, waarna voor zitter Belt vorige week de commissie bijeen riep. Daar werd besloten tot beëindiging van de werk zaamheden voorzover die er nog waren. Het wach ten is nog steeds op de uitleg waarom de voorlich tingscommissie op een zijspoor is gerangeerd. „Ik stelde mij kennelijk niet voldoende con amore op achter het streven van de voorbereidingscom missie", zegt Belt die overigens in principe nog steeds voorstander is van verkaveling maar „voor lichting is voor mij iets anders dan reklame maken". Ongevraagd lost hij wat „schoten voor de boeg". „Het gehele plan staat of valt met de aankoop van gronden. Er zal minstens 1000 ha in de pot moeten zitten om tot een goede verkaveling te komen. Als ik nu in het rapport lees dat er slechts 70 h.a. van het 3900 grote h.a. gebied zijn aangekocht vervult mij dat met de grootste zorg. De naar verwachting 170 boerderijen die overblij ven zullen tenminste elk over 20 h.a. moeten kunnen beschikken om tot een goede bedrijfsvoe ring te kunnen komen. Die aankopen zullen zeker gerealiseerd kunnen worden maar dan zal eerst de veel te lage prijs die mag worden geboden fiks verhoogd moeten worden. Men kan nu onmogelijk opconcureren tegen de vrije markt. Minister V. d. Stee consta teert dit euvel in zijn memorie van toelichting op de jongste begroting maar beschikt kennelijk niet over de middelen om hierin verandering aan te brengen. In deze opzet kan er bij lange niet het maximale rendement uit de verkaveling gehaald worden" Verkaveling in Zoeterwoude lijkt Belt wat minder urgent dan enkele jaren terug toen het tracé van rijksweg 11 de gemeente dreigde te gaan doorsnijden. Nu neemt iedereen aan dat deze langs de spoorlijn komt. Ook de kosten zijn sterk gestegen en bovendien is de verdeelsleutel voor de belanghebbenden in ongunstige zin gewijzigd. Zo zijn er nog meer zaken die doen vermoeden dat er nog al wat reakties zullen loskomen in de komende dagen. Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Na een /oorbereiding van enkele jaren ,s het voorontwerp ruilverkave ling „Rijnstreek-Zuid" gereed gekomen. Deze week wordt een begin gemaakt met de in totaal 12 openbare discussie-bijeen komsten die in Zoeterwoude en Hazerswoude worden gehouden. Drie hiervan worden in het Zoe terwoudse Don Boscohuis ge houden en wel op woensdag 1 oktober om 20 uur voor de Groote Westeindsche Polder, op donderdag 2 oktober om 13.30 uur voor de Zweth- en Groote Blankaartpolder en Westelijk deel polder Haasbroek (West broek) en woensdag 15 oktober om 9.30 uur voor de Grote Pol der. Ruilverkaveling is voor het be trokken gebied, groot 3900 h.a., maar nog veel meer voor de betrokken mensen een zeer in grijpend gebeuren dat in ver schillende andere delen van Ne derland de gemoederen soms hevig beroerde. Er zijn verschillende argumen ten die vóór een vérkaveling pleiten. Het is één van de wette lijke mogelijkheden om een agrarisch gebied dat achterop dreigt te geraken op een zodani ge wijze aan te pakken dat aan alle belangen zoveel mogelijk tegemoet wordt gekomen. De landbouw vraagt grotere pro- duktie-eenheden tegen lage kostprijzen. Dat vergt een goede waterbeheersing, bewerkbare percelen, die bij elkaar eh dicht bij huis liggen, goed begaanbare wegen en goede bedrijfsgebou wen waarin men met kosten- drukkende methoden uit de voe ten kan. De bevolking in haar geheel vraagt om vismogelijkhe- den, fiets- en wandelpaden, picknick en parkeerplaatsen. Zij vraagt ook om versterking van het landschap en om bijzondere zorg voor milieu, flora en fauna. Enkele opvallende onderdelen van het ontwerp betreffende Zoeterwoude: O de Geerpolder is niet in het verkavelingsblok opgenomen; er wordt gerekend op de aanleg van de Burg-Smeetsweg met parallelwegen; Er wordt uitgegaan van een tracé van rijksweg 11 langs de spoorlijn maar het wegenplan is zo uitgedacht dat het onafhan kelijk is van het uiteindelijke tracé; ontsluiting van het gebied tussen de Zoeterwoudse Broek- weg en de Gemeneweg in Ha zerswoude; O samenvoeging van bemalings- gebieden is een zeer dure zaak, daar is vrijwel geheel vanaf ge zien; de gemalen van de Groote Westeindse Polder en van de Grote polder blijven ongewij zigd gehandhaafd; O voor de bemaling van de Zweth- en Grote Blankaartpol der en de Gemenewegsepolder zijn op dezelfde plaats nieuwe gemalen geprojecteerd; de bestaande grondduiker in de polder Haasbroek is onvol doende van afmeting om het polderdeel Westbroek van een goede afwatering te verzekeren. De kosten van verbetering of vernieuwing worden zo hoog ge schat dat het financieel aantrek kelijker om voor de bemaling van Westbroek een eigen ge maal te stichten; Q de bestaande beplantingen in de Weipoort, Zuid buurt en West einde blijven behandhaafd; nieuwe beplantingen zullen worden aangebracht nabij de Weipoortse Vliet, het gebied tus sen het Kleine Kerkpad en de Noord Aa; in de Groote Westeindse Pol der is een gebied van 200 ha. aangegeven waarvan getracht zal worden de gronden zoveel mogelijk te kopen. De aange- tochte gronden zullen worden >vergedragen aan C.R.M.; D aan de oostzijde van de 3roekweg is een vogelweidege- Jied gedacht van 150 h.a. De totale kosten worden ge raamd op ƒ40 miljoen. Ruim 307c hiervan komt voor reke ning van het rijk. 15 miljoen moeten de gezamenlijke eigena ren en belanghebbende instan ties betalen. BOSKOPERS ROEREN ZICH Van onze correspondent BOSKOOP De bewoners van Boskoop hebben na de gemeen teraadsvergadering gelegenheid gekregen om vragen te stellen aan de raad, vanaf de publieke tribune. Na een duidelijke drempelvrees nam een van de bezoekers het woord en wees het college op de slechte toestand van de Emma- kade. Vervolgens namen nog drie be zoekers het woord. Zij brachten onder meer de vernielingen op kinderspeelplaatsen naar voren. Tevens werd het college ver zocht tijdens raadsvergadering kaarten op te hangen met daar op de namen van de gemeente raadsleden, zodat bezoekers we ten wie er spreekt „Trouwen voor de wet" in Zoeterwoudse kerk Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - Vanaf 1 oktober wordt er in Zoeterwou de getrouwd in de vergaderzaal van de r.k. Christus-Dienaar- kerk. Dit in verband met de verbouwing van het gemeente huis. Afscheid Sassenheimse politieman Districtscommandant van het district Den Haag, kolonel Paul, spreekt hier de scheidende groepscommandant van de Sas senheimse politie, adjudant Gre- vink (tweede van rechts) toe. Adjudant Grevink nam gisteren op het gemeentehuis afscheid van gemeente, politie en inwo ners van Sassenheim. De heer Grevink heeft onlangs de pen sioengerechtigde leeftijd be reikt. Tijdens de afscheidsrecep tie waren onder anderen de bur gemeesters van Sassenheim en Warmond aanwezig. Rijnsburg krijgt oudheidkamer Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG Rijnsburg krijgt, wanneer de raad aan staande donderdag instemt met het voorstel van b en w een oudheidkamer. Deze zal worden ingericht in het nog leegstaande gedeelte van het kantoorgebouw aan de Katwijkerweg. Thans is de dienst gemeente werken al in het gebouw geves tigd. De raad wordt aanstaande donderdag gevraagd 92.700 beschikbaar te stellen voor in richting van het gedeelte dat in gebruik is bij gemeentewerken. In een ander gedeelte van het kantoorgebouw dat nog leeg staat wordt een peuterspeelzaal gevestigd. Na wat verbouwingen zullen twee lokalen ter beschik king van de Stichting peuter speelzaal Rijnsburg komen. De verbouwingen worden geraamd op 27.830. De raad wordt ge vraagd dit krediet te verlenen. De huurprijs van het gebouw voor de peuterspeelzaal is be paald op 4.000 per jaar. Route lijn 48 onveranderd Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN - De route van lijn 48 van de N.Z.H.V.M. blijft, in tegenstelling tot wat was vermeld in eerdere publica ties, ongewijzigd. De bussen zul len gewoon door de wijk Ade- geest blijven rijden, ondanks werkzaamheden ter vervanging van een riool op het kruispunt Admiraal de Ruytersingel - Van Beethovenlaan - Mozartlaan. AFSCHEID GYMLERAAR LEIDERDORP - De leraar li chamelijke opvoeding aan de christelijke MAVO, F. J. van Dalen, zal op 1 oktober zijn functie neerleggen in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van dit afscheid, na bijna 25 jaar, bieden gemeente bestuur en het bestuurs van de school hem op woensdag een receptie aan in de ontmoetings ruimte van de sportzaal Op Dreef. De receptie, na afloop van een afscheidsbijeenkomst, vindt plaats van 16.30 uur tot 17.30 (Van onze correspondent) LEIDSCHENDAM De heer H.P. van der Giessen, hoofd van de openbare Prinses Marijkeschool heeft zich via een brief aan de gemeenteraad ernstig onge rust getoond over de situatie rond de bouw van de nieuwe openbare basis- en kleuterschool in Leidschen- dam-zuid. Volgens het schoolhoofd zal de school die bestekklaar is en waarvan de hele procedure rond is niet op tijd gereed zijn en de Prinses Marijkeschool en de kleuterschool krijgen dan de zelfde problemen als de r.k. kleuterschool „Angeli" van het niet kunnen starten in het nieu we gebouw en het verhuizen in het schooljaar. In de brief wordt verder gezegd dat de voorzitter van de commissie voor het on derwijs, wethouder P.C. Boone, de begeleidingscommissie voor de bouw van de school eind augustus heeft toegezegd dat het ontwerp in de eerstvolgende vergadering van de commissie en daarna in de eerstvolgende raadsvergadering zou worden behandeld. De oudercommissie had van het spreekrecht in de commissie gebruik willen ma ken om aan te dringen op spoed maar deze commissie* is, „we gens het ontbreken van agenda punten" niet bijeengekomen. De voorzitter van de oudercommis sie die daarvan niet op de hoog te was, kwam voor een gesloten deur te staan. De definitieve behandeling van commissie en raad is hierdoor weer een maand uitgesteld en volgens een berekening van het schoolhoofd zal de school op zijn vroegst eind augustus 1976 klaar zijn. Wethouder Boone, die gister avond door het CDA-lid J.J. Meijer om inlichtingen werd ge vraagd, zei allereerst pijnlijk te zijn getroffen door het feit dat het schoolhoofd voor zijn klacht enveloppen en porti van de ge meente had gebruikt. Met nog veel meer omhaal van woorden als de wethouder toch al ge woon is te gebruiken, deelde hij mee dat het Leidschendamse ge meentebestuur „als weinig an dere Nederlandse gemeenten bijna wekelijks op de stoep van het ministerie staat, nee tot in de werkkamers weet door te dringen". De school in zuid zou een geïntegreerde school (voor kleuter- en basisonderwijs sa men) worden en er was een begeleidingscommissie gevormd om dat allemaal overeind te zet ten. Over het tijdig gereedkomen van de school zei de wethouder volledig vertrouwen te hebben in de Leidschendamse bouwers. Over de hoofden van de raad heen richtte de heer Boone zich met een woord van Sartre tot de heer Van der Giessen: „de weg tot volwassenheid moet worden afgelegd tot het eind van het leven". De veelgenoem de „éducation permanente" zou ook voor schoolhoofden moeten gelden, aldus de wethouder. De twintig minuten durende toe spraak werd door drs. A.J. Kruithof (WD) beantwoord met de vraag wat „deze stroom van retoriek" zou moeten verbergen, „dit schoolhoofd staat te trappe len om te beginnen". Fractie voorzitter J.J. Roovers van Pro gressieven Leïdschendam vroeg nuchter wanneer met de bouw van de school zou worden be gonnen waarop de wethouder het antwoord schuldig moest blijven. De heer Roovers wees er nog op dat die veelgeroemde begeleidingscommissie pas na zes maanden voor de eerste keer was bijeengekomen. In heel wat rustiger bewoordingen zei wethouder Boone nog dat het gemeentebestuur „zijn uiter ste best" had gedaan waarna voorzitter burgemeester Kolf schoten de discussie als geëind igd wenste te beschouwen. Halve eeuw getrouwd Dit zijn de heer en mevrouw Uljee uit Zoeterwoude. Zij vieren op 14 oktober hun vijftigjarig huwelijksfeest. De heer Uljee (70 jaar) vertrok op jeugdige leeftijd uit zijn geboorteplaats Leiden naar de Groenendijk in Hazerswoude. Hier leerde hij zijn vrouw (71 jaar) kennen. Het echtpaar heeft drie kinderen, een dochter en twee zonen, en zes kleinkinderen. Elke week nemen zij nog deel aan de bejaarden- gymnastiek in Zoeterwoude. Dagelijks maken ze tochtjes met de auto. WARMOND In een uitver kocht Trefpunt te Warmond werd gisteravond aan zo'n 200 belangstellenden de nieuwe na- jaars- en wintermode gepresen teerd. De show werd georganiseerd door de Hervormde Vrouwen Groep in samenwerking met Mentink Mode, de Vroomen's schoenenhandel, de kapsalons Ge Meskers en Hans Heemskerk en voor de bijouteries zorgde Th. Verhaar. Wat tijdens de i show van gisteren vooral opviel I was de draagbaarheid van de modellen, zelfs t/m maat 48 en de betaalbaarheid. Voor een re- delijke prijs kan men de komen- j de winter gekleed gaan in prachtige vierbaans rokken die in effen stof en in verschillende madrasruiten uitstekende kom- binatiemogelijkheden bieden, ij Bij de kinderkleding zijn vooral de schipperstruien en zeiljop- pers favoriet waarbij ook voor kinderen de kleur zwart niet werd geschuwd. Het bijzonder aardige van deze show was dat de mensen die de modellen aan het publiek toon den allen „gewone" Warmon- ders zijn. Sommigen van hen wisten 48 uur voor de aanvang nog helemaal niet dat zij zouden optreden. Het publiek was dan ook terecht zeer enthousiast over de inhoud van de show en de uitvoering. t"\ kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: adres: woonpl. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr 349. Leiden. Leidse Courant Moeiteloze zége Veglo LEIDEN In de landelijke eerste klasse badminton heeft Veglo moeiteloos gewonnen van Mariahoeve, 3—8. BC Lei den deed het minder, want de debutant verloor met dezelfde cijfers van DKV 2. Al spoedig werd duidelijk, dat Veglo het niet moeilijk zou krij gen bij Mariahoeven, want na de vier heren-singles leidde het Leidse team reeds met 1—3. De dames hielden de afstand tot Mariahoeve gelijk, 2—4, waarna Veglo definitief met de Hage naars afrekenden in de gemeng de dubbels, 26. Slechts het herendubbel Van Wijk/Harte- veld moest nog een punt afstaan aan Mariahoeve, zodat de eind stand tenslotte bepaald werd op 3-8. Debutant BC Leiden heeft het naar verwachting erg moeilijk in de eerste klasse. Toch heeft BC Leiden geruime tijd uitzicht gehad op de overwinning, want via zeges van Lam an, Slinge- land en Zevenhoven en een op het nippertje verloren partij van Hartwijk kwam BC Leidem met 1—3 voor. Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De veront rusting en het groeiende onbeha gen over de verkeerssituatie op de Voorschotense Leidseweg- Noord heeft in juli enkele bewo ners van deze weg de aanleiding gegeven om door middel van een huis-aan-huis verspreid enqüete- formulier de mening van hun medebewoners te peilen. Ruim 55% van het aantal ver spreide formulieren is binnen ge komen op de kontaktadressen. Uit deze enquête zijn een aantal belangrijke gegevens naar voren gekomen. Het gemiddelde gezin op de Leidseweg-, Noord telt 3,3 personen. De bewoners zijn onder te verdelen in 28,77c in de leeftijd van 0 tot 15 jaar) 60,2 in de leeftijd van 15 tot 60 jaar en 11,1 in de leeftijd van 60 jaar en ouder. Een aanzienlijk aantal kinderen, waarvan het merendeel van de ouders klaagt dat ze vaak dood sangsten uitstaan in verband met het verkeer op de Leidseweg. Om te weten te komen in hoeverre gewenning een rol speelt, werd gevraagd hoe lang men op de Leidseweg woonde: 21,1 7c woont er korter dan vijf jaar en 77,9 7o langer dan vijf jaar. Opvallend veel mensen, die langer dan vijf jaar op de Leidseweg wonen klagen er over dat de verkeerssi tuatie de spuigaten uitloopt. Relatief veel mensen spreken over verhuisplannen om eindelijk eens rust te krijgen. Het oversteken wordt door 66,6 7o erva ren als zeer gevaarlijk. Vooral de jongere gezinnen met schoolgaande kinderen zien de Leidseweg als een voortdurende zorg. Oudere mensen komen niet aan hun nachtrust toe door bonkende vracht- en personenwagens, die op deze met klin kers verharde weg spreken over „aanrol lende tanks". Trillingen en geluidshinder gaan hand in hand. Het weren van het zware vrachtverkeer of het beperken d.m.v. max. toelaatbaar gewicht wordt als de oplossing gezien. In totaal 76,3 7o van de huizen langs de Leidseweg vertoont scheuren. Daarnaast zijn er verzakte rioleringen, scheuren in binnen- en buitenmuren, krakende dak spanten aanleiding tot hoge kosten en ergernis. Op de vraag in welke mate het woonge not door het verkeer wordt beïnvloed werd door vrijwel iedere bewoner beant woord dat het verkeer sterk negatief werkt tenopzichte van het woongenot. Verkeerstechnisch is er volgens de bewo ners de laatste jaren niets veranderd aan de Leidseweg, dit in tegenstelling tot andere grote invalswegen. De slechte aandacht van het gemeentebestuur van Voorschoten voor de Leidseweg-Noord wordt geïllustreerd door het aantal oude bushaltes. Van de acht bushaltes worden er tot oktober nog drie gebruikt en daar na zijn ze allemaal overbodig. De bushal tes hebben ter plaatse de trottoirs soms tot drie tegels breedte terug gebracht een onmogelijke zaak voor moeders met kin derwagens te meer daar er veelal dan ook nog een lantaarnpaal op het smalle trottoir staat. De bewonerscommissie heeft door mid del van een brief aan b. en w. van Voorschoten een aantal dringende voor zieningen gevraagd en tevens de resulta ten van de enquête overhandigd. De hele zaak is thans bij het gemeentebe stuur in studie. Wethouder Eveleens heeft al in een eerste reaktie laten blijken dat de grootste verkeersoverlast verholpen zou zijn indien de gemeente Leiden de Churchilllaan in Leiden-Zuidwest beter begaanbaar zou maken door het afstellen van de verkeerslichten in een groene zóne. Het intergemeentelijk overleg is al op gang gekomen. Over een eventuele reconstruktie van de Leidseweg-Noord is nog geen enkel plan bekend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4