Bareigenaar beboet voor discriminatie Nieuwe ontwikkelingen conflict bij Troef in Bi Onzekerheid nieuwbouw AZL belemmert werk commissie Historicus schrijft boek over studentenstrijd Van bont Egmond veertig jaar aan de Breestraat Raadslid wil duidelijkheid over kwestie Daey Ouwens Snotneus, ik zal je wel krijgen" IN OPDRACHT BESTUUR LEIDSE UNIVERSITEIT Voor de Leidse kantonrechter: Van onze rechtbankverslaggeefster LEIDEN De Leidse kantonrechter Mr. Van Dijke heeft gistermorgen de eigenaar en de portier van de Leidse Club 70 aan de Stations weg veroordeeld wegens discriminatie van rijksgenoten. De portier A. van E. had in opdracht van de eigenaar van Club 70 aan enkele Surinaamse jongelui op grond van hun ras de toegang tot de bar-dancing ontzegd. Bovendien maakte men er in Club 70 blijkens getuigenverklaringen een gewoonte van de vereiste toegangskaarten van blanken niet en van kleurlingen wel te controleren. De portier deed volgens zijn eigen verklaring niets meer dan het opvolgen van instructies van zijn baas, bareigenaar Van H. De officier van justitie eiste tegen portier en eigenaar een straf van 50 gulden. Kantonrech ter Van Dijke oordeelde echter anders: hij sprak van een bijzonder ernstige overtreding, waar volgens hem een flinke straf op zijn plaats was. Daarom veroordeelde hij de eige naar van Club 70 tot een boete van 500,— waarvan 400,— voorwaardelijk. Om te laten blijken dat de portier hier toch ook een eigen verantwoordelijkheid heeft en niet blindelings de opdrachten van de bareigenaar mag opvol gen veroordeelde mr, Van Dijke hem conform de eis tot een boete van 50,—. Gokken Een andere overtreding in de horecasector bestrafte de kantonrechter met een boeie van 500 gulden waarvan de helft voorwaardelijk. In dit geval ging het om een overtreding van de wet op de kansspelen. Een café-eigenaar uit de Da Costastraat was op 20 januari van dit jaar betrapt op het hebben van een speelautomaat in zijn bedrijf, zonder dat daarvoor een vergun ning was verleend. Om te voorkomen dat de caféhouder opnieuw in de fout zou gaan kreeg hij bovendien een proeftijd van twee jaar. De speelautomaat en het daarin aanwezige geld werden in beslag genomen en verbeurd ver klaard. Valhelm Ondemocratisch. Zo typeerde een bromfietser gisteren de wet die sinds enige tijd in dit land geldt, dat bromfietsers valhelmen moeten dra gen. Voor de Leidse kantonrechter moest hij zich verantwoorden voor het rijden zonder zo'n ding ert hij deed dit met de stelling, dat het niet de taak van een democratische overheid is om mensen ook tegen zichzelf te beschermen. Hij had dan ook zeer bewust geen valhelm gedragen en was ook niet voornemens dit weldra te gaan doen. Gezien de duidelijke opzet waarvan in dit geval sprake is, vonniste mr. Van Dijke naast de gebruikelijke boete van 35 gulden een voorwaardelijke geldstraf van 65 gulden met de proeftijd van 2 jaar. En gezien het vaste voornemen van verdachte, zal hij dat laatste bedrag dan ook wel spoedig moeten betalen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het PPR/PSP/D66- gemeenteraadslid C. du Gardijn gaat b. en w. interpelleren over de kwestie Daey Ouwens. Hij wil weten of „de beëindiging van de schorsing van de Groe- noordhal-directeur op de lange baan wordt geschoven." En zo ja „of het college een nog langer durende onzekerheid in deze zaak verantwoord acht ten op zichte van zowel de heer Daey Ouwens als ten opzichte van zijn huidige vervanger als direc teur van de Groenoordhal". Eer der al heeft Du Gardijn aange kondigd dat hij overweegt een motie in te dienen waardoor het college wordt verplicht op korte ■termijn een beslissing te nemen, in het geval het antwoord op deze vragen hem onbevredigend voorkomt. Dr. Mojet waarnemend directeur Endegeest Van een onzer verslaggevers LEIDEN B. en w. hebben besloten om dr. G. Mojet te benoemen tot tijdelijk waarne mend directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest. Dr. Mojet is de kandidaat die de inspraak commissie die is ge vormd in verband met de ver vulling van de directeurs-vaca ture, het liefst als nieuwe direc teur zou zien. Over de opstelling van een voordracht voor de nieuwe directeur zijn nogal wat moeilijkheden ontstaan. De in spraak-commissie werd erg boos toen zij, naar later bleek ten onrechte, het vermoeden kreeg dat b. en w. buiten de commissie om dr. Hustinx als nummer één op de voordracht wilde zetten. Een beslissing over de volgorde van voorkeur heeft het college nog niet genomen. Wethouder Tesselaar neemt heft in eigen handen Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse wethouder Tesselaar (samenlevingsop bouw) heeft gisteren zelf min of meer in het conflict bij het jongerencentrum Troef het heft in eigen hand genomen. Hij deed dit na een gesprek met de verschillende bij het conflict betrok ken partijen, gistermiddag op het Leidse stadhuis. Na van verschillende kanten een toelichting op het ontstaan van de meningsverschillen bij Troef te hebben aangehoord stelde de wethouder de betrokken partijen een soortgelijke oplossing voor als die welke momenteel bij een ander zorgenkindje in de Leidse jeugdsector wordt gehanteerd: het Kreatief Sentrum. jongeren gewoori doorgaan met gaan vooralsnog verder met het uitwerken van het programma onder leiding van een tweetal stagiaires bij het vormingscen trum. Overigens gaf het bestuur in de brief, waarin zij het ultimatum aan de actievoerende deelne mers stelde wel te kennen in middels in principe bereid te zijn tot aftreden en haar be voegdheden en verantwoorde lijkheden over te dragen aan een nieuw bestuur, zodat de kans op een spoedige doorbre king van de impasse bij Troef niet uitgesloten moet worden geacht. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De commissie nieuwbouw AZL van de Leidse universiteitsraad ziet haar werkzaamheden belemmerd door het feit, dat alle mooie plannen voor de bouw van een nieuw Academisch Ziekenhuis op losse schroeven zijn komen te staan. Dit blijkt uit een interim interimrapport de commissie dat zij heeft uitgebracht aan de leden van de Leidse universiteitsraad. De opdracht van de commissie was een inven tarisatierapport aan de universiteitsraad uit te brengen over vraagstukken met be trekking tot deze nieuwbouw. Bovendien zou de commissie dit vergezeld moeten doen gaan van een advies over die vraag stukken. In haar interimnota geeft de commissie een opsomming van de door haar geinven- tariseerde vraagstukken, maar stelt vervol gens dat het haar niet opportuun lijkt binnen afzienbare tijd een eindrapport op te stellen gezien het ter discussie komen van de nieuwbouwplannen. Wel wil zij aan het einde van dit jaar haar werk op de een of andere manier afsluiten met een rapport aan de hand van de inventarisatie. De familie Van Egmond: Sam. echtgenote, zoons Ronald en Ruud. bij het bont dat komend seizoen het weer helemaal gaat maken... Leiden Van Egmond Breestraat Bontmode 40 jaar. Deze bontspecialist heeft daar gisteren met een druk bezochte receptie en een show via enige mannequins een dikke streep onder gezet. „Een heel verschil met vroeger", zegt Sam van Egmond, die 40 jaar geleden het bontbedrijf te Leiden oprichtte: „Destijds had een bontmantel een eigen vormgeving waaraan niet werd getornd. Tegenwoordig echter volgt ook het bont de door de grote mode-centra aangegeven modelijnen. En daardoor zijn de bontmantels van tegenwoordig heel wat aan trekkelijker geworden, zowel letterlijk als fi guurlijk". Sinds enkele jaren werkt Sam van Egmond samen met zijn zoon Ruud, die in het bedrijf is gekomen. Zijn andere zoon, Ronald, heeft zich vooral toegewerkt naar het ontwerpen van bontmode en heeft een eigen zaak geopend in Driebergen. Hoe dan ook: Van Egmond in de Breestraat is een begrip geworden in bont. Gisteravond zagen we dat meteen al aan enkele getoonde bijzonder verleidelijke modellen voor de vrouw die van een bontjas droomt, zoals de lange zwarte persianer met een opvallend mooie kleurencombinatie van lila en rose ge breide mouwen Eigen ontwerp van Ronald. Heeft men een bontjas die uit de mode is, op Van Egmonds eigen atelier kan dit kledingstuk een metamorfose ondergaan. Het wordt weer nieuw en exclusief, jeugdig en helemaal volgens „de lijn". Voorlopig kan Van Egmond aan de Breestraat er weer tientallen jaren tegenaan. ANNET PIETERS Voor de Leidse kantonrechter: Van onze rechtbankverslag geefster LEIDEN „Dan ga ik die drie dagen wel zitten. Snot neus, durf je wel tegen mijn man. Ik zal je wel krijgen". Met deze woorden werd op de strafzitting van de Leidse kantonrechter gisteren een van de pleidooien voor een van de vele verdachten beslo ten. Nee, niet uit de mond van een „achtenswaardig advokaat" maar uit de mond van een bewogen huismoeder werd het bovenstaande opgetekend. De woorden waren niet tegen de wijze grijze kantonrechter ge richt maar tegen een iets jon gere wachtmeester (27) van de rijkspolitie die volgens me vrouw K. haar man volkomén ten onrechte had bekeurd we gens rijden door rood licht. Volgens haar eigen verklaring had ze zelf naast haar man in de auto gezeten en was het licht absoluut oranje geweest toen het echtpaar de stop- streep passeerde. Zij barstte dan ook in woede uit, toen kantonrechter Van Dijke haar echtgenoot on danks zijn ontkenningen ver oordeelde tot een boete van 75 gulden. Temeer, daar even te voren in een soortgelijk geval mr. Van Dijke tot vrijspraak was gekomen. Een dame, van eenzelfde overtreding beschul digd, was op komen draven met twee getuigen die met gro te stelligheid wat anders be weerden dan een Leidse agent. Op grond van twijfel sprak hij verdachte toen vrij. En dat was voor mevrouw K. nu net iets te veel. Ze vond het bij zonder onrechtvaardig dat haar man tot 75 gulden boete werd veroordeeld. „We leven van een WAO-uitkering en dat kunnen we onmogelijk beta len. We kunnen ons niet ver oorloven om door rode stop lichten te rijden", aldus een geëmotioneerde echtgenote. Het vonnis was echter al ge vallen en onder luidkeels com mentaar van mevrouw K. werd het duo naar de gang afgevoerd, van waar tot groot vermaak van een in de recht zaal aanwezige schoolklas haar woede nog enige tijd hoorbaar bleef. Een en ander houdt in, dat Tes selaar woensdag a.s. de verschil lende partijen een aantal namen zal noemen voor een interimbe- stuur, dat de leiding van het vormingscentrum voor jongvol wassenen voorlopig op zich moet gaan nemen. Als voor naamste taken zou dit interim- bestuur moeten krijgen het ver der uitwerken van een beleids plan voor het vormingscentrum alsmede het formeren van een nieuw en permanent bestuur. Volgens de Leidse wethouder zouden in dit voorlopig bestuur afgevaardigden moeten zitten van de verschillende bij he' flict direct of indirect be'akker, partijen. De wethouder heeft di van actievoerende declni... w', die zoals bekend Troef sinds woensdagnacht bezet houdt, en het oude nog zittende bestuur tot woensdagavond 23.00 uur de tijd gegeven zich over zijn voor stellen (inclusief de a.s. woens- d,?,der voor te stellen interim- bestuursleden) te beraden. Het „ingrijpen" van de wet- houeer komt nadat het conflict binnen Troef vorige week muur vast was komen te zitten. Het Troef-bestuur uitte na de bezet ting van het vormingscentrum felle kritiek op de actievoerende deelnemers en weigerde nog langer met hen te praten. Ook de Leidse Jeugdactie, die in het conflict had gepoogd te bemid delen wees de bezetting af. Wethouder Tesselaar heeft, vol gens een woordvoerder van de actiegroep, daarentegen geen bezwaren tegen een voortduren van de bezetting tot woensdag avond, als over zijn voorstellen moet zijn beslist. Bij een even tueel positief resultaat kunnen wat hem betreft ook daarna de het opknappen van de ruimten in Troef, waar zij momenteel druk mee bezig zijn. Vlak voor het gesprek met de wethouder, had het Troef-be- stuur in een brief aan de bezet ters van het centrum geëist, dat zij de bezetting onmiddellijk zouden staken. Het bestuur stel de zelfs een ultimatum (dat gis teren afliep) en dreigde bij het niet inwilligen van deze eis een brief te zullen schrijven aan de subsidiegevers van het vor mingscentrum met het verzoek de financiële steun aan Troef onmiddellijk te staken. Volgens het bestuur is de gang van za ken op Troef thans onverant woordelijk „nu voor vormings activiteiten, geen gekwalificeer de $,r) begeleiding wordt ont plooid." De actievoerders trek ken zich hier niets van aan en Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De strijd om de Academie" of „De Leidse universiteit op zoek naar een bestuurs structuur". Zo luidt de titel van het boek dat de Leidse historicus dr. H. F. Cohen, zoon van de rector-magnificus van de Rijksuniversiteit, heeft geschreven over het woelig einde der zestiger jaren, toen overal in het land de stu denten de barricaden opgingen voor de demo cratisering van de universiteiten. of meer in het kader van de evaluatie van de Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) die, nu deze wet binnenkort afloopt inmiddels in gang is gezet. Het boek bedoelt dan ook een overzicht te geven van de gebeurtenissen en ontwikkelingen van het prille begin van de democratiseringsbe weging, via de studentenopstanden in 1969 tot en met de totstandkoming van de WUB op voorstel van de toenmalige KVP-minister van onderwijs Veringa. Cohen doet dit aan de hand van wat er in die tijd aan de, zoals hij het noemde „meest tradi tioneel ingestelde universiteit van Nederland" (d.w.z. de Leidse) gebeurde. Als een van de meest opzienbarende conclusies stelt Cohen, dat het niet zozeer de drang naar openbaarheid van bestuur is geweest die toen de studentenmassa (zelfs in Leiden) op de been bracht, maar een gevoel van onbehagen met het universitair onderwijs zoals dat gegeven werd en een stuk behoefte aan romantiek. Verder gaat Cohen uitvoerig in op de rol van oud-minister Veringa over wie hij stelt, dat hij zich ten aanzien van de studentenacties nogal passief heeft opgesteld. Volgens Cohen heeft Veringa de kat uit de boom willen kijken door eerst maar af te wachten wat de strijd tussen studenten en universitaire bestuurders uiteinde lijk opleverde en vervolgens aan dit resultaat de WUB heeft aangepast. Wie meer wil lezen over deze, zoals drs. Gevers, lid van het college van bestuur het noemde, opmerkelijke en waardevolle bijdrage aan de evaluatie van de WUB, kan het boek in de boekwinkel kopen voor 24,50 of bestellen bij uitgeverij Boom te Meppel. Afscheid Drs. H. W. Engelhart neemt morgen afscheid als adviseur voor het voortgezet onderwijs. De heer Engelhart bereikt bin nenkort de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid daar van biedt b en w de heer En gelhart een afscheidsreceptie aan in de Burgerzaal van het stadhuis. Zwakzinnigheid Met de vertoning van de door Jan Vrijman gemaakte film „Een andere kijk op zwakzin nigheid" begint vanavond de bij de Leidse Studentenvereniging s.s.r. geformeerde werkgroep over zwakzinnigheid haar werk zaamheden. De bijeenkomst, die ook openstaat voor niet-leden van de S.S.R. wordt gehouden i Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Fellow in de sociëteit van de vereni ging, Hogewoerd 108, Leiden, en begint om acht uur Door de Stichtingïï,?, Werkwin kel van de N.O.S. is een actie opgezet om in het gehele land Congres der Farmaceutische meer vrijwilligers te betrekken Wetenschappen van de Federa- bij de zwakzinnigenzorg, met tion International Pharmaceuti- name in de grote inrichtingen, que heeft het College of the waar het personeelstekort zo Pharmaceutical Society of Ire- groot is, dat onvoldoende aan- land met een honderd jaar ou- dacht en tijd aan de bewoners de traditie gebroken. Voor het besteed kan worden. Aangezien eerst werden namelijk enkele binnen de vormingswerkcom- buitenlanders tot Fellow van missie van de S.S.R. al enige deze organisatie benoemd en tijd plannen in deze richting wel dr. J. H. M. Winters, drs. J. bestonden, werd besloten aan F. Kok, prof. dr. A. H. Beckett de actie mee te doen. en prof. J. Polderman, respec tievelijk voorzitter, algemeen secretaris, voorzitter van de Board of Pharmaceutical Sciences en wetenschappelijk secretaris van de F.I.P. Gepromoveerd Aan de Leidse Universiteit is de heer A M. Elias, weten schappelijk medewerker bij de afdeling Oud-vaderlandsrecht van de vakgroep rechtsgeschie denis aan de Leidse Universi teit, gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Het Na tionaal Sijndicaat, 1802-1805". Aanhouding Een 17-jarige jongeman uit Lei den is zaterdagavond aange houden. De jongén reed op zijn bromfiets zonder verlichting en zonder helm met een snelheid van ongeveer 85 kilometer per uur over de Rijnsburgerweg. Nadat de politie hem had ge sommeerd te stoppen, vermeer derde hij snelheid. Daarna deed de politie nog vijf ver geefse pogingen om de brom fietser te laten stoppen. De jon gen wist te ontkomen, maar werd even later gesignaleerd op de oprit van rijksweg 44 richting Amsterdam. Daar werd hij door de politieauto klemgereden en kwam ten val. Bij de aanhouding verzette de Leidenaar zich heftig. Hij werd volgens een woordvoerder van de politie „met gepast geweld" overgebracht naar het bureau. Grofvuil Morgen wordt in de volgende straten het grofvuil opgehaald: Zoeterwoudsesingel (van Lam- menschansweg tot Hoge Rijn dijk); v.d. Brandelerkade; Du- rieuxstraat; Ti boel Siegen beek straat; Roodenburgerstraat; de Mey van Streefkerkstraat; Co- betstraat; De Ridderstraat Thorbeckestraat; Wasstraat; De Laat de Kanterstraat; Crones- teinkade; P. J. Blokstraat; Fruinlaan; De Gijselaarstraat; Kernstraat; Verdamstraat; Ko- revaarstraat; Plantsoen; 4e Bin nenvestgracht; Rijnstraat; Kraaierstraat; Havenstraat 2e en 3e; le, 2e en 3e Gortestraat; Geregracht: Levendaal; Oranje- boomstraat; Catharijnenstraat; Barbarasteeg: St. Jorissteeg; KoenesteegNieuwe Brugsteeg; Wielmakersteeg; Hogewoerd; Watersteeg; Plantage; Utrechtse Veer: Veerstraat.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3