Staking van twee minuten voor Spanje het kan vriezen of dooien Grootste ramp sinds vijf jaar Ruzie tussen Van Riel en Wiegel Twijfels over boycot Haags gemeentebestuur: geen onbekookte reacties Bezuinigingen zijn onaanvaardbaar TOEPOLEV IN ZEE GESTORT Instrumenten van Residentie-Orkest in Amerika gestolen £eidóe6ouna/nt Dinsdag 30 september 1975,65e jaargang no. 2023a DAGBLAD VOOR ZÜID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur- F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent Katholieken Deel 1 van „De Katholieken tus sen '25 en '75 op Ned. I om 21.50 uur. Deel 1 van Engelse serie „Father Brown" naar G K. Chesterton. Om 3.15 uur Ali Frazier. Ned. II om 20.25 uur Deel 1 van David Copperfield en om 21.20 uur Mini-voetbalshow. Zonnige perioden Aanvankelijk nog een regen- of onweersbui. In de loop van de dag geleidelijk meer zonnige pe rioden. Matige tot vrij krachtige naar zuidwest draaiende wind. Max. temperaturen rond 19 gra den. Morgen: Zon 6.48—18.19 Maan: 1.40—16.12 Schev. hoogw.: 11.33 Laagw.: 6.52-19.17 zz v.: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De regering steunt de oproep van de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV om donderdag 2 oktober van twaalf uur 's middags tot twee minuten over twaalf het werk neer te leggen. De algeme ne staking van twee minuten is bedoeld als een protest tegen de doodvonnissen in Spanje. Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) verlenen hun medewerking aan de actie. Ook de NCRV heeft besloten geho.or te geven aan de op roep, zodat de radio-uitzending van deze omroep via Hilversum 1 donderdag twee minuten stilte zal bevatten. De NS heeft laten weten, het treinverkeer donderdag twee minuten te zullen stilleggen als hen daartoe een verzoek van de overheid be reikt. De vakcentrales NW en NKV roepen voor donderdag bovendien op tot een 24-uurs boycot van alle verbindingen met Spanje. Het CNV doet aan die oproep niet mee want men heeft tactische en practische bezwaren, mede omdat niet vast staat dat de overheid (PTT) aan de boycot zou deelnemen zodat het effect gering zou zijn. De boycot moet donderdag om 0.00 uur ingaan en om mid dernacht eindigen. De bonden NVV en NKV gaan er vanuit, dat de overheid geen juridi sche consequenties zou verbinden aan de voorgestelde boycot. Dit is vooral belangrijk voor de PTT-ambtenaren omdat die niet mogen staken. Beide bonden verwachten zowel van de overheid als van de werkge vers een loyale opstelling ten aanzien van de 24-uursboycot. Het VNO en NCW hebben inmiddels verklaard andere acties dan de twee minuten werkonderbreking, niet te zul len steunen. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus heeft gisteren laten weten, dat net aantal boekingen voor vakantiereizen naar Spanje niet noemenswaard is terugge lopen. De geboekte reizen worden door de reisbureaus dan ook niet geannuleerd. RAAD VERWERPT UITVOERING DOODVONNISSEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft in de gistermiddag gehouden raadsvergadering de bevolking opgeroe pen „uitsluitend op gepaste wijze te reageren en niet in gewelddaden te ver vallen" na de tenuitvoerlegging van de doodvonnissen in Spanje. „Het college onderschrijft het beroep van de gemeen teraad op onze bevolking om onbekookte reacties te voorkomen," zei loco-burge meester H. F. Happel nadat door alle fracties tesamen een motie was inge diend waarin de uitvoering van de dood vonnissen verworpen werd. De motie, waarvoor het initiatief was uitgegaan van PPR-fractievoorzitter J. Verduijn Lunel, spreekt verontrusting uit over „de golf van geweld en onderdruk king in alle delen van de wereld, waaron der de recente gebeurtenissen in Spanje." Besloten werd de Spaanse regering in kennis te stellen van de ontsteltenis van de gemeenteraad over „het volledig nege ren van de veelheid van internationale verzoeken om gratie." De heer Happel stelde dat het college teleurgesteld is over het feit dat de dood vonnissen op deze wijze nog mogelijk blijken in West-Europa, „waar tallozen er blijk van hebben gegeven dit onmense lijk, dus onaanvaardbaar te achten. Marlène Marlène Dietrich is gisteravond op het toneel in het Her Majesty's Theater in Sydney. Australië, ingestort en is niet opgetreden. Regis seur McCarthy ver telde. dat Marlène bij het opkomen naar een gordijn greep, een stap deed en viel. De „mooiste grootmoe der ter wereld" van 74 jaar had in het begin van haar Aus tralische optreden een onvaste indruk gegeven. Op de fo to wordt Marlène Dietrich getroost door een vriendin, op weg naar het ziekenhuis. Bij haar val heeft zij een beenfractuur opge lopen. NAVO over defensieplannen; (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De autoriteiten van de NAVO hebben het „onaan vaardbaar" uitgesproken over de Nederlandse bezuinigingsplan nen voor de marine. Dit zegt Tros-Aktua in Brussel te hebben vernomen. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. M. A. H. Luns, heeft de afkeuring gisteren in een tv-uitzending van Aktua toegelicht Hij sprak er zijn bezorgdheid over uit dat andere NAVO-partners het Nederlandse voorbeeld zouden kunnen volgen. De slechte economische toestand waarin Nederland zich bevindt, vond mr. Luns geen excuus voor de bezuinigingen. Hij wees erop dat de partners in een zelfde of soms slechtere situatie verkeren. Ondanks dat komen zij onverkort hun afspraken na. Nederland daarentegen komt nu al terug op een vorig jaar gesloten akkoord. Overigens zou volgens een Tros-opninie-onderzoek nog steeds 70 procent van de Nederlanders vóór het NAVO-lidmaatschap zijn. De bezuiniging vindt bij 33 procent wel en bij 45 procent geen instemming. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr.Harmen van Riel, fractievoorzitter van de VVD in de Eer ste Kamer, heeft collega college Hans Wiegel van de Tweede Kamer een felle brief gestuurd over Wiegels deelname aan de anti-Spanje-betoging in Utrecht van afgelopen zaterdag. Van Riel vindt, dat een politiek leider van de liberale partij niet thuishoorde in het gezelschap van premier Den Uyl, die door Van Riel een „roverhoofdman" wordt genoemd. De senator schrijft, dat hij „fysiek on wel" is geworden toen hij Wiegel op het Utrechtse Domplein zag. Van Riels toorn werd veroorzaakt omdat Wiegel zich volgens hem voor het karre tje van Den Uyl heeft laten spannen. „Dit was een exclusief gezelschap van socialis ten en communisten", aldus Van Riel, die zich meer voelt aangetrokken door de genuanceerde opstelling van kardinaal Alfrink in de Spanje-kwestie. Naar verluidt is ook Wiegel achteraf niet zo gelukkig met zijn aanwezigheid, zater dagmiddag, in Utrecht. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat het om een echte nationale manifestatie zou gaan, maar ter plaatse leek het hem toch meer op een voornamelijk linkse betoging, tijdens wel ke hij nog uitgefloten werd ook. Mr. van Riel is voornemens volgend jaar de politiek te verlaten. Hij zei ons na drukkelijk, dat hij dat plan al eerder kenbaar had gemaakt en dat het gebeur de van zaterdag daarmee niets te maken heeft. Het vertrek van de senator houdt verband met de opvatting van de WD betreffende de abortuswetgeving, die een „vrijstelling voor misdadige vruchtafdrij ving" is. Koffie wordt 35 cent duurder AMSTERDAM (ANP) - Met in- gang van morgen wordt de prijs voor gebrande koffie ver hoogd, waardoor de consumen tenprijs mogelijk met gemid deld 35 cent per pakje van 250 gram zal stijgen, aldus de Ver eniging van Nederlandse Kof- fiebranders en Theepakkers. De prijsverhoging is voorname lijk het gevolg van de sterke stijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Op 27 augustus werd de consu mentenprijs voor koffie reeds verhoogd met 16 cent per pakje van 250 gram. Gezien de hamsterwoede van het publiek door de berichten over forse prijsstijgingen, ver wacht men, dat de vraag de komendè tijd zal teruglopen. DRAMATISCH GEVECHT MET GOLVEN Een hand steekt uit het water van de woeste Susquehanna River in de Amerikaanse staat New York in een poging de schroef van een omgeslagen boot te grijpen. Het was een' dramatisch moment tij dens een poging van drie brand weerlieden het lichaam te vinden van een verdronken collega, die zondag was verdronken bij zijn poging twee tieners uit het water te halen. De tieners werden gered; maar de verdronken brandweer man was niet het enige slachtoffer. Gisteren verdronken twee van de drie brandweerlieden die probeer den het lichaam van hun collega te bergen. Toen later opnieuw een boot te water werd gelaten om de derde brandweerman te redden, werd die poging een succes, ook al sloeg die boot om en kwamen ook die redders in het water te recht. BEIROET (AFP) Een Toepolev-passagiersvlieg- tuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev aan boord waarvan zich 55 passagiers, onder wie 35 Arabieren, en een bemanning van 10 koppen bevonden, is vanmorgen vroeg kort voor de landing in Beiroet na een vlucht die in Boedapest was be gonnen, in zee neergestort. Er zijn 29 doden geborgen. Eventuele overlevenden hebben geen kans omdat de zee vol haaien is. Het ongeluk deed zich voor toen het toestel van een hoogte van ruim 5.000 me ter zakte naar een hoogte van 1.800 meter voor het aanvliegen op de luchtha ven van de Libanese hoofd stad. NEW YORK Meer dan 25 muziekinstrumenten De instrumenten zijn in de nacht van vrijdag op kest er binnen enkele uren in geslaagd de meest tournee van het Residentie-Orkest, vond zondag van het zojuist in Amerika gearriveerde Residen- zaterdag gestolen uit een zwaar vergrendelde dringend benodigde instrumenten te huren of te avond plaats voor een uitverkochte zaal in Troy tie-Orkest zijn zaterdag in New York gestolen, vrachtwagen, die op een bewaakt parkeerterrein lenen. Tevens is in allerijl inmiddels al een aantal in de staat Maine. Ondanks de ongunstige omstan- Het zijn grotendeels houtblaasinstrumenten, in New York City stond. reserve-instrumenten uit Holland overgevlogen, zo- digheden waarover het publiek van te voren was waaronder enkele zeer kostbare, voorts onder dat het instrumentarium nu weer vrijwel kompleet ingelicht, was het een zeer succesvol concert, meer vier trompetten en een onvervangbare an- Met de medewerking van Verschillende Nederland- is, zij het gedeeltelijk van mindere kwaliteit. onder leiding van gast-dirigent Guido Ajmone tieke cello. se en Amerikaanse instanties is het Residentie-Or- Het eerste concert van deze vierde Amerikaanse Marsan. Kritiek op F-16 leverantie Het Amerikaanse democrati sche congreslid Les Aspin heeft geklaagd dat de Verenigde Sta ten instemmen met de levering van 348 straalgevechtsbommen- werpers van het type F-16 ter waarde van 2,1 miljard dollar aan België, Denemarken, Noor wegen en Nederland, zonder de gebruikelijke contractclausule die doorverkoop aan derde lan den verbiedt. Tevreden over Kissinger De Amerikanen zijn tevredener over het werk van hun minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger dan over dat van hun president Gerald Ford, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquête van het instituut voor opinievorsing Louis Harris. Op hun knieën voor Amin Veertien blanken onder wie een vrouw, hebben gisteren op hun knieen gelegen voor president Idi Amin van Oeganda, en de plechtige belofte afgelegd dat zij voor Oeganda en tegen Zuid- Afrika zullen strijden. Zij wer den bij deze gelegenheid beë digd als reservisten van de Oe- gandese strijdkrachten. Vliegtarieven moeten hoger OSLO (DPA) De vervoersta- rieven die de 112 luchtvaart maatschappijen van de Interna tionale Air Transport Associa tion (IATA) hanteren, zullen vol gend jaar met gemiddeld twaalf procent moeten worden ver hoogd. Dat heeft de voorzitter van de vereniging, Knut Hagrup, maan dag in Oslo verklaard, waar de IATA haar jaarvergadering houdt Ervan uitgaande dat het luchtverkeer volgend jaar met acht procent toeneemt zal een verhoging van twaalf procent voldoende zijn om de stijging van de branstofkosten en de inflatie te compenseren. Maar als die toeneming van het ver voer tegenvalt is twaalf procent niet genoeg, zo zei Hagrup. BARCELONA (Rtr.) Zes ge wapende mannen hebben va nochtend in Barcelona een cen trum van de sociale dienst over vallen en zich uit de voeten gemaakt met 32 miljoen peseta's (1,5 min. gld.). Zij verwondden twee agenten van politie, van wie een ernstig. VARA-pop moet zachter (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het VARA-be- stuur heeft de deejees van de drive-in-discotheek van de VA RA opgedragen minder luid te spelen. Het VARA-bestuur heeft hiertoe besloten na van de Consumen tenbond te hebben vernomen, dat er vaak zo hard wordt ge speeld dat doofheid dreigt. 3,7 miljoen voor boeken en prenten Amsterdam De van vrijdag tot en met zondag in het Mar- riott-Hotel in Amsterdam ge houden verkoop-tentoonstelling van oude boeken en prenten heeft in totaal 3,7 min gulden opgebracht, volgens de organi satoren, het hoogste bedrag dat ooit waar ook ter wereld is be reikt. Van de verkochte boeken en prenten is veel naar het bui tenland gegaan. I ADVERTENTIE] TA J H Vorig jaar lelde ons landje 4 mil/oen W/^meuwe en goede "tweedehands aulo's. 'JZe brachten hun inzittenden comfor tabel, snel en veilig naar de plaats waar ze wezen moesten Om dal zo te houden J M.''conlroleren wij links 1^ en rechts (...en ver wijzen de rijdende wrakken naar het kerk hof Wij leggen dan even beslag op uw tijd. - 't Kost een paar mi nu- %i mrt ten, al heelt u'n prima \IJ ivjgen. Maar wal zijn nou 'n paar minuten? Op mensenlevens. De politie. Olietanker lek voor Nederlandse kust (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HELDER Op 20 mijl van de Nederlandse kust, ter hoogte van Den Helder ligt een olievlek van ongeveer 15 km lang en ruim 9 km breed. Deze vlek, die als een dunne film op de golven drijft is afkomstig van de gisteren lekgeslagen Griekse tanker "Pacific Colocotronis" uit Piraeus, die met ruwe olie onderweg was van Algerije naar Wilhemshafen. Een Nederlandse tanker heeft vandaag de resterende olie overge- tankt uit het lekke schip. "Een der grootste calamiteiten voor de Nederlandse kust sinds vijf jaar. Het is een geluk dat de wind aflandig is", aldus een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In de Griekse tanker zitten aan bakboordzijde twee scheuren. De olie stroomde in zee uit een ballasttank, drie meter onder de waterlijn. Door het ruwe weer zijn enkele schotten tussen de hoofdtanks ontzet geraakt, waardoor olie uit deze tanks via de ballasttank in het water kon verdwijnen. Twee oliebestrijdingsvaartuigen van Rijkswaterstaat, de "Holland" en de "Smal Agt" zijn onmiddellijk na het ongeval uitgevaren. Men hoopt bij Rijkswaterstaat dat door de gunstige wind de olie niet de Nederlandse kust zal bedreigen. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal U krijgt deze „blijmaker" kado als dank voor het opgeven van éèn nieuwe kwartaalabonnee. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349, Leiden. als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar. naam adres l woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1