De mentaliteit van Feyenoord is ziek Ajax wil supporters weer aan zich binden HARDE WOORDEN VAN COACH BRZEZANCZYK Edström en Van der Kuylen met PSV tegen Linfield DINSDAG 30 SEPTEMBER 1975LEIDSE COURANTPAGINA 11 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Ajax bereidt zich in een vol komen ontspannen sfeer voor op het komende UEFA Cupduel tegen het goedwillende maar volstrekt kansloze Glen- toran uit Noord Ierland. Een houding die men de pupillen van oefenmees- ter Rinus Michels nau welijks kwalijk kan ne men, omdat de eerste confrontatie de ama teurs reeds een aan dui delijkheid niets te wen sen overlatende over winning van 6—1 ople verde, waardoor Ajax al met twee benen in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA- beker staat. Michels dan ook gekscherend: „De stand waarmee we mor gen beginnen is in ieder geval hoopgevend". Desondanks heeft Rinus Mi chels het raadzaam geacht zich vanmorgen met zijn keur troepen terug te trekken op Duinrell bij Wassenaar. Daar mee onderstrepend dat het hem er alles aan gelegen is om het Amsterdamse voetbalvolk morgenavond via een doelpun- tenfestival aan zich te binden, waarbij hij ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik zal maken om de Ajacieden men. taal te prepareren op het ko mende competitieduel tegen A.Z.'67, dat aanmerkelijk moeilijker zal worden dan het treffen tegen Flentoran. Rinus Michels gebruikte de persconferentie die Ajax tradi tiegetrouw aan de vooravond van een Europees treffen be legde, andermaal om nog eens uiteen te zetten dat Ajax drin gend behoefte heeft aan meer stootkracht in de voorste linie. Met het oog daarop bezocht' Michels kortgeleden de inter land Denemarken-Zweden. Veel wijzer werd hij echter niet. „Het was dan ook niet meer dan een voorzichtige oriëntatie", merkte Michels op. ,Ik heb al eerder gezegd dat ik door mijn verblijf in Spanje niet geheel meer op de hoogte ben van de stand van zaken in de meeste Europese voet ballanden. Vandaar dat ik me de komende tijd regelmatig buiten onze landsgrenzen zal oriënteren. Waarbij ik uite raard mijn ogen open zal hou den voor goede spitsspelers. Ik behoef echter niet te vertellen dat het niet meevalt dergelijke spelers te vinden. Die zijn nu eenmaal dun gezaaid". In orde De selectiegroep van Ajax is met uitzondering van midden velder René Notten medisch in orde. Alhoewel het niet uit gesloten is dat Notten tegen Glentoran aan de kant zal moeten blijven, lijdt het geen enkele twijfel dat Michels zondag tegen A.Z. weer over Notten zal kunnen beschik ken. „René heeft na de wedstrijd tegen De Graafschap een griepje opgelopen. Ik neem echter aan dat het herstel niet langer dan enkele dagen zal duren". Inmiddels reageerde Ajax gis teren wel officieel op de hard nekkige berichten die willen dat de bij Ajax voor topvoet bal afgekeurde Jan Mulder binnenkort door A.Z. '67 zal worden ingelijfd. Jaap van Praag, Ajax' immer praatgra ge voorzitter: „A.Z. heeft bij ons niet officieel geïnformeerd naar Jan Mulder. Ik moet trouwens zeggen dat ik het betwijfel of Mulder ooit bij A.Z. zal voetballen. Alhoewel ik me bij voorkeur niet op medisch terrein wens te bege ven verwacht ik niet dat de keuring die Mulder binnenkort bij het GAK zal ondergaan nieuwe gezichtspunten zal op leveren. Zolang dat niet het geval is, lijken gissingen me tameliik Drematuur". De praeses ging tevens in op de mogelijkheid dat Ajax vrij dag bij de loting voor de tweede ronde op een Spaanse tegenstander zal stuiten. „Ons bestuur is van mening dat sport en politiek gescheiden dienen te blijven", aldus Van Praag. .Hetgeen betekent dat we onze verplichtingen in geval van een Spaanse tegenstander zul len nakomen. In dat kader wil ik nu reeds zeggen dat wij op een nog nader overeen te ko men dag in Spanje tegen Va lencia zullen spelen. Dat is na melijk een onderdeel van het contract dat tussen Ajax en Valencia tot stand kwam toen Rep naar Spanje getransfe reerd werd". Van Praag stapte vervolgens van dit tere onderwerp af en bracht het verplichte nummer tegen Glentoran weer ter spra ke: „Mijne heren", vervolgde hij glimlachend, „Ik mag u er wellicht nog op wijzen dat het Olympisch Stadion nog niet geheel uitverkocht is". Een opmerking waarmee Van Praag een einde maakte aan de juistheid van Johan Cruyf- fs beroemde woorden: „Ik heb Van Praag nog nooit op een waarheid betrapt Tomaszewski geblesseerd WARSCHAU - Jan Tomas zewski, de doelman van het Poolse elftal, is opnieuw ge blesseerd. Na een periode van tien dagen, waarin hij het erg rustig aan had gedaan, speelde hij zondag weer in Stettin met zijn club LKS Lodz tegen Po- gon. Pogon won met 1—0. Het heroptreden van Tomas zewski leek zonder problemen te verlopen, maar bij een verre uittrap kreeg hij opnieuw last van zijn dijbeenblessure. Hij voltooide de wedstrijd niette min, maar werd na de strijd gesteund toen hij het veld ver liet. Of de blessure, die zich zondag opnieuw meldde in dui delijk voelbare pijn, van invloed kan zijn op de samenstelling van het Poolse elftal, dat op 15 oktober in Amsterdam tegen Nederland speelt, was gisteren nog niet te beoordelen. Manager Guus Brox viel hem daarin volledig bij. Over het algemeen is Brox een rustige, kalme figuur die weloverwogen zijn woorden kiest. Maar gisteren, twee dagen voor de beslissende wedstrijd tegen Ipswich Town voor het toernooi voor de UEFA Cup, was Guus Brox geagiteerd, rolden er vloeken over zijn lippen en riep hij met stemver heffing: „Wat willen die jongens nou. Ze verdienen een kapitaal maar ze willen er geen poot voor verzetten. Jawel, winkeltjes openen in de baas zijn tijd maar als het op training aankomt hebben ze pijn in hun knie of hun lies of hun bekken. Waar gaan we in hemelsnaam naartoe". Guus Brox schrijft alles op de vedetten die door de successen blasé zijn geworden. „Ze willen eenvoudig niet meer werken. Iedereen is blij dat hij nog een baan heeft en die jongens willen voor hun ton of meer zo weinig mogelijk doen. Ze verzetten zich ook tegen de trainingsarbeid. Als je een nieuwe trainer krijgt, heeft die zijn eigen methode. Brzezanczyk heeft de krachttraining in gevoerd. Daarvoor hebben we apparaten gekocht. Hij heeft gelijk. In het vorige seizoen verloren we menig persoonlijk duel door slapheid. Maar wat roepen de heren? Het is ons veel te zwaar. Dan kan ik ouderwets zijn maar je moet toch in elk geval werken voor je geld, of niet soms". Het verschil tussen Brzezanczyk en zijn selectie- groep is ook een soort moedeloosheid tegenover zorgeloosheid. Brzezanczyk, zonder twijfel een heer en een aimabel persoon, staat op het punt in te storten. Brox: „Is dat zo gek. Als je bij MW met 3-0 moet winnen en je speelt gelijk met 1-1 en de heren gaan vrolijk lachend naar huis, word je er toch moedeloos van". Brzezanczyk zelf: „Als we uitwedstrijden spelen, doen we dat zo voorzichtig dat de tegenpartij alleen maar hoeft te wachten op een fout onzer zijds. Dat deed MW. Maar als we thuis spelen, wil iedereen aanvallen en dat gaat zo ongeorgani seerd dat er geen succes uitkomt. In de paar dagen voor de beslissende wedstrijd tegen Ipswich Town kan ik dat niet meer veranderen. Er is maar een enkele mogelijkheid: winnen. We zullen moeten aanvallen met het risico dat we gaten laten vallen waarvan de Engelsen kunnen profiteren. Boven dien kunnen Britse ploegen zich geheel en al concentreren op een belangrijk duel en dat man keert er bij ons aan. Enfin, we hebben niets te verliezen. Dat hebben we hier, in Rotterdam, al gedaan. Als Feyenoord op het oude niveau terug wil komen, zal er zware arbeid verricht moeten worden. Het bestuur en ik zijn het er over eens dat dit de enige weg is maar dat zullen ook de spelers moeten begrijpen". En de spelers begrijpen er helemaal niets van. In het vorige seizoen, toen Wiel Coerver trainer was, bepaalden de spelers hoe er getraind zou worden. Ze hadden een broertje dood aan duurlopen en boslopen en zeiden Coerver dat Gevolg: een par tijtje spelen, lekker om elkaar heen draaien en lol schoppen. Toen kwam An toni Brzezanczyk, die keihard werken voorstond en geen inspraak bij de trainingsvorm. De spelers verzetten zich, uitge zonderd Wim van Hanegem. Ze voelen er weinig voor zich in te spannen voor hun vorstelijke salaris. Guus Brox: „Er zijn er die denken: we zitten voor drie of vier jaar gebakken, wat zullen we ons druk maken. Die mentaliteit moet eruit dat weten we maar hoe maak je het die mannen wijs. De meesten zijn er te dom voor". Brzezanczyk: „Als onze organisatie en mentaliteit zo was als bij de Engelsen zou ik geen enkele bedenking hebben tegen de tweede wedstrijd. Een Europa Cupduel duurt altijd honderdentachtig minuten, soms zelfs tweehonderdtien als er een verlenging is. Maar onze mentaliteit is ziek". Geen opgewekte stemming in het Rotterdamse kamp vlak voor de tweede ontmoeting met Ips wich Town voor de UEFA Cup. Theo de Jong, die afgelopen week ontbrak, had gisteren weer getraind, Wim Rijsbergen kwam bij de verzorging maar wist nog niet of hij zou kunnen spelen. Guus Brox: „Ook dat speelt ons parten. Theo de Jong, Wim Rijsbergen, Wim van Hanegem en Wim Jansen laten ons de laatste weken in de steek. Juist de vier die ons boven dit slappe niveau kunnen uittillen. De oorzaak? Ik geef goud voor de man die me de oplossing panklaar kan aanrei ken. We piekeren ons suf op dit probleem maar we blijven ermee zitten. En we kunnen alleen maar hopen dat ze er in Ipswich weer voor honderd procent bij zijn. Zij bepalen tenslotte ons gezicht". Guus Brox in „zijn" Kuip «vaar als Feyenoord morgen tegen Ipswich faalt dit seizoen geen Europa Cupvoetbal meer speelt. Rotterdam Het ver schil tussen de coach van Feyenoord, de per 1 juli in dienst getreden Pool Antonie Brzezanczyk en zijn selectie is louter een kwestie van mentaliteit. De tot blasé vedetten omgevormde spelers van Feyenoord wensen de harde trainingsarbeid van de Pool niet te ac cepteren. In „de kleine Kuip", het spelershome van de Stadionclub, gilt Jörgen Kristensen het uit van de pret en roept: „Trainer, gaan we weer met de zandzakken wer ken?". Even later roept de Pool zijn mannen te- samen en verordonneert een training met ver zwaarde vesten, medicin- ballen en keihard wer ken. „Dat is de enige ma nier om Feyenoord terug te brengen op het niveau dat het publiek ver wacht", had Brzezanzcyk tevoren gezegd. Ralf Edström zal ongetwijfeld hinder ondervinden van zijn wenk brauwblessure. maar de Zweed speelt hoogstwaarschijnlijk (Van onze sportcorrespondent) Eindhoven P.S.V. komt morgen in het tweede treffen om Europa Cup I tegen Linfield naar alle waarschijnlijk heid met hetzelfde elftal in het veld als zaterdag tegen Sparta. Dat wil zeggen met Ralf Edström en Willy van der Kuylen, die op Spangen beiden als ge volg van een blessure het veld voortij dig moesten verlaten. De blessure van Edström, een grote snee boven het lin keroog, zal hem ongetwijfeld de nodige hinder bezorgen. De lange Zweed zal gehandicapt zijn wanneer er een kop duel moet worden uitgevochten. De Eindhovenaren zijn de kater die de nederlaag tegen Sparta heeft teweeggebracht, alweer groten deels te boven. Het feit dat Feyenoord heeft gelijk gespeeld en daardoor geen twee maar slechts een punt is uitgelopen, heeft hier natuurlijk ook wel wat mee te maken. Kees Rijvers, houdt het dan ook op een forse overwinning. „We hebben daar gewonnen, we zullen op eigen veld ook moeten winnen", zegt hij. „Overigens moet de Noordierse ploeg niet worden onderschat Ze kunnen gevaar lijk counteren". Volgens Rijvers hebben de Ieren op eigen veld, gesteund door het publiek, bijzonder hard gespeeld. „Men heeft mij vele verwijten gemaakt dat ik onze ploeg te defensief heb laten spelen, maar daar ben ik het helemaal niet mee eens", gaat Rijvers verder. „Ik vertik het om in het vervolg zelf het spel te blijven maken wanneer de tegenstander van negativisme blijk geeft. Wan neer je hoort dat terugspeelballen en getik zonder doel met gejuich en applaus worden begroet, dan weet ik niet waar het met het voetbal in het algemeen naar toe gaat. Ik weet dat iedere ploeg gebrand is om van PSV te winnen. Of er nu toelaatbare of ontoelaatbare methoden voor wor den gebruikt, doet niet ter zake. Zo'n blessure van Edström bijvoorbeeld ontstaat ook niet voor niets. Willy van der Kuylen raakte geblesseerd, een ongeluk schreef de pers. Nu ik denk er het mijne van. Ik wil niet dat onze spelers onnodig gebles seerd geraken. Bovendien moet PSV over een dusdanige ploeg beschikken dat men op tijd gas terug kan nemen. Dat wil zeggen dat er niet meer negentig minuten lang storm wordt gelopen op de vijandelijke veste, maar dat er op behoudend spel moet kunnen worden overgeschakeld. Op de nederlaag in Rotterdam wilde Rijvers in eerste instantie niet meer terug komen. Toch zegt hij: „Dit hebben we volkomen aan onszelf te danken. Er zijn kansen geweest, maar die zijn niet benut. Dit in tegenstelling tot de wedstrijd tegen Telstar. Toen kregen we geen kansen. Nu wel, en het is geen excuus om je te verschuilen achter het uitvallen van Edström en Van der Kuylen De wedstrijd had toen, al beslist moeten zijn. Vooral Bob Janse van Excelsior heeft nogal kritiek geuit op de uitspraak van de trainer van PSV over het negatieve spel in Nederland. Janse zegt dat ploe gen als Excelsior, en hij noemt ook NAC, niets anders kunnen dan tegen teams als PSV verdedi gend spelen. Janse: „Wanneer wij aanvallen dan betekent dat onherroepelijk dat PSV, Ajax, of Feyenoord om er maar enkele te noemen, in de kortst mogelijke keren een onoverbrugbare voor sprong hebben genomen. Rijvers zou niet op deze manier spreken wanneer hij trainer van een der mindere elftallen was. Rijvers: „Ik kan me voor stellen dat Excelsior verdedigend speelt. Jammer natuurlijk, maar daar is niets aan te doen. De ploeg mist nu eenmaal de capaciteiten om aan te vallen. Deze ploeg bedoel ik dan ook niet. Er zijn echter elftallen die wel voldoende kwaliteit herber gen en dan nog volharden in negatief spel dat wordt me te veel. Dan ga ik er dwars tegenin en laat ik PSV ook behoudend spelen. Het publiek is niet voor ons gekomen, maar om goed voetbal van de eigen favorieten te zien. Wij hoeven de wedstrijd niet te maken". Willy van der Kuylen heeft vrijwel geen hinder meer van zijn blessure en speelt morgen tegen Linfield.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11