Koude oorlog in Davis-Cupduel r België-Nederland Beckenbauer spuit kritiek op Lattek HYS-Intervam startte seizoen zeer pover Verbetering van het stadion FC Den Haag kost twintig miljoen Nederlands team moet drankjes op baan zelf betalen Spasski mag toch trouwen BRONS VOOR BOKSERS Vrouw van Ali liep boos weg BOEK VOL PLATVLOERSE VERWIJTEN TAMINIAU TOEGEVOEGD AAN HOCKEYSELECTIE Verschoor (UVS) in selectie Brussel Een geforceerd lachje sierde gisteravond de gezichten van de leden van de Nederlandse tennisploeg die aantrad op het tennispark van de Koning Leopold Club in Brussel. Daar was ook alle reden toe, want tijdens een door regenbuien geteisterde middag liep ons land een achterstand op van 1—0 door een verliespartij van Louk Sanders tegen Patrick Hombergen. Boven dien moest Tom Okker de eerste set van zijn duel tegen Bernard Mignot uit handen geven, zodat de weinig optimistische stemming in Brussel was verklaard. De in totaal vier sets van het derde Davis-Cupduel uit de ge schiedenis tussen België en Ne derland werden afgewerkt in een sfeer van koude oorlogvoe ring. De Belgen toonden zich nog steeds behoorlijk verbolgen over het feit dat dit treffen pas dit weekeinde wordt afgewerkt. Oorspronkelijk stond de ont moeting voor vorige week op het programma, maar de Neder landse tennisbond had via arbi trage bewerkstelligd dat nu en daardoor mèt Okker kon wor den aangetreden. Dat zat de Belgen niet lekker en de Neder landse afvaardiging heeft dat Subtiel sinds de aankomst donderdag middag ervaren. finaleronde in 1953 tegen Aus tralië) bespelen de taktische wa pens met verve. Zo werd na het afbreken van het duel Okker- Mignot bekend, dat ze met de reglementen in de hand van daag kunnen eisen, dat het dub belspel pas morgen wordt ge- „We merken allerlei kleine pes terijtjes", verklaarde teamcap tain Ed van Breukelen. „Het begon al toen we hier arriveer den. Het was zulk slecht weer dat we niet buiten konden spe len. Maar op ons verzoek om dan een binnenbaan te regelen, werd niet ingegaan. Bovendien kregen we te horen dat de wed strijd niet om twaalf uur, zoals oorspronkelijk, maar een kwar tier later zou beginnen. Er werd ons tevens gezegd dat we onze drankjes op de baan zelf moes ten verzorgen èn betalen." Aan die subtiele trekjes van subtiele oorlogvoering werd gistermiddag nog een facet toe gevoegd. Toen Louk Sanders en het team van de Belgische kam pioen Patrick Hombergen met hun duel begonnen, was er geen enkele ballenjongen, omdat zo luidde de verklaring de bewuste rapers nog geen vrij van school hadden. Van Breuk elen zelf haalde de ballen toen maar van de baan. De Belgen, die in het toernooi om de Davis-Cup een zekere faam hebben opgebouwd (onder meer met het bereiken van de speeld. Indien Okker en Mignot in hun voortzetting meer dan dertig games spelen, kan België weigeren om het dubbel daarna af te werken. „Het zal zo'n vaart wel niet lopen", meende bonds coach Rinus Buytelaar. „Hom bergen had al eerder verklaard, dat hij maandag ergens anders heen moet, dus dat dreigement nemen we niet serieus. Boven dien, als het zover mocht ko men, dat we maandag ook nog moeten spelen, dan is dat voor ons geen bezwaar." Hoewel dan wel de militaire autoriteiten moeten worden ingeschakeld, want Louk Sanders wordt maandag voor zijn eerste oefe ning onder de wapenen in Gilze Rijen verwacht. „Daar is dan altijd een mouw aan te passen, meende Van Breukelen. Die zorg heeft Louk Sanders overigens geen moment ge kweld. Er waren andere facto ren waardoor hij roemloos zijn partij tegen Hombergen moest inleveren. De 29-jarige houder van een tennisschool en -winkel trof een twijfelende tegenstan der, die daardoor ver onder zijn haalbaar niveau bleef. Hombergen, een getructe gra- velspecialist, die overwinningen op zijn naam heeft staan op Kodes, Franulovic en Holecek, ontdekte al spoedig dat hij met Sanders weinig problemen be hoefde te hebben. De Belg liep in de eerste set naar 3—2 uit toen de partij op de stand 40—15 wegens regen moest wor den afgebroken. Bijna twee-en- een-half uur later betraden bei de spelers opnieuw de baan, waama Sanders zich in een an dere gedaante manifesteerde. In plaats van de weifelende natio nale kampioen opereerde nu ineens een veel gedecideerder spelende Sanders zich. Hij kwam met soms uitstekende ak- ties terug van 5—2 naar 5—4, maar de zich toen openbarende mogelijkheden tastten kennelijk zijn zelfverzekerdheid weer aan, want in een tiende game scoor de Sanders geen enkel punt: 64 voor Hombergen. Vanaf dat moment is het tobben geble ven met Sanders. Hombergen zaaide geroutineerd twijfel bij zijn opponent door effektief te variëren met om. ontregelende boogballetjes. „Daar kan ik niks mee doen", vertelde een teleur gestelde Sanders later. „Maar dat was het niet alleen. Ik hink te steeds op twee gedachten. Ik wist niet of ik nou aanvallend of behoudend moest spelen. En dan ga je fouten maken." San ders produceerde ze inderdaad in schrikbarende mate. Eenmaal werd hij zelfs onthaald op een hoongelach toen hij een game voor het oprapen had met een simpele volley. Hombergen liep tijdens de rally al demonstratief naar zijn stoel, maar Sanders sloeg.... in het net Onzekerheid Het illustreerde de onzekerheid van de Nederlandse kampioen. „Ik speel weer eens over dè grens", merkte hij later iro nisch op. „En je ziet het". Waar bij Sanders kennelijk zijn on danks een nederlaag uiterst be vredigende optreden tijdens het Davis-Cupduel tegen Hongarije een half jaar geleden in Boeda pest vergat „Ik heb helemaal geen last gehad van de baan, ik was lang niet zo traag als ik na die regen had verwacht meende Sanders. „Nee, het was duidelijk mijn onzekerheid." Hombergen toonde die op pijn lijke wijze aan. De Belgen zijn opponent in de resterende twee sets. Nog slechts v ier games: 6—2, 6—2. „Het kan ook een gevolg zijn geweest van overgeconcen treerdheid", vertelde Sanders zoekend naar de oorzaak voor zijn optreden. „Ik speel gewoon te weinig van dit soort partij tjes. Dan overkomt je dit niet zo gauw." Sanders stipte een oud probleem van ons vader landse tennis aan, hoewel hij in dit geval zelf hiertoe eveneens bijdroeg door zijn studie de af gelopen jaren primair te stellen. Geen interesse De speler van wie toch nauwe lijks kan worden gezegd dat hij weinig duels van niveau heeft afgewerkt, is Tom Okker. De Nederlander demonstreerde in zijn slechts één set durende ge vecht met Mignot niet over te lopen van interesse. Bijna plichtmatig beroerde hij de bal, en die houding kostte hem de eerste set. Mignot is zeker geen imponerende figuur. Daarvoor is zijn service te zwak. En is het overige slagenrepertoi re te beperkt Maar hij paste tegen Okker de enige juiste tak- tiek toe: de bal in het spel hou den. De 27-jarige Belgische inge nieur, wiens prestaties ver in de schaduw blijven van die van Hombergen produceerde af en toe zelfs enige rake passeersla- gen, die Okker totaal verrasten. Twee doorbraken op Okkers service brachten de setstand op 6—3. Gezien de kwaliteit echter van Mignot's spel moet Okker in staat worden geacht de partij alsnog naar zich toe te halen. FRANK WERKMAN MOSKOU De vroegere wereldkampioen schaken, grootmeester Boris Spass ki, heeft bekend gemaakt dat hij onverwacht toe stemming van de Russi sche burgerlijke stand heeft gekregen voor zijn huwelijk met een Francai- se. „Ik weet niet precies wat er gebeurd is", vertelde Spass ki, „maar ze zeiden dat we dinsdag kunnen trouwen". Eerder deze maand had Spasski bekend gemaakt dat de autoriteiten geen toestemming wilden geven voor zijn huwelijk en dat zijn aanstaande, Marina St- cherbatcheff, een secreta resse van de Franse ambas sade in Moskou, bevel had gekregen het land te verla ten. Spasski en zijn vrien din keerden donderdag van een vakantie in Moskou te rug en Spasski zei dat hij het bureau van de burger lijke stand opbelde en het goede nieuws te horen kreeg. „Ze zeiden alleen maar dat we de dertigste konden trouwen", aldus Spasski, „er werd geen en kele uitleg gegeven". OSTRAVA Tonny van Eek en Ron Wijngaard, de twee Ne derlandse amateurs die in het internationale bokstoernooi van Ostrava tot de halve fina les waren doorgedrongen, zijn daar in gisteravond uitgescha keld. Tonny van Eek, de meervoudige Nederlandse kampioen in het lichtweltergewicht, verloor op punten van de Westduitser 'Mul ler. DEN HAAG Bruce Cochrane, een van de vier nieuwe aanwinsten van HYS-Intervam, kon gisteren niet met erg veel plezier terugkijken op zijn debuut bij de Haagse ijshockeyploeg. Niet minder dan zes tien minuten bracht de center van HYS-Intervam door op de strafbank. Bovendien was rijn optreden in het vriendschappelijk duel tegen het Duitse Kai- serberg, dat met 3—1 van HYS-Intervam won, zeer pover. In het verleden kende de Haag se ploeg tenminste één uitblin ker. Hunting was dat een aantal jaren geleden en vorig seizoen kende HYS-Intervam geen enke le uitblinker. Of een van de vier nieuwe aanwinsten de uitblin ker van de Haagse ploeg gaat worden is nog maar de vraag. Dick Jellema, afkomstig van Nationale Nederlanden, zwoeg de weliswaar hard, maar het leverde weinig resultaat op. Ron Weiland bleek met zes minuten ook een bankzitter. Dave Bell was de enige nieuweling, die tot een redelijk niveau kwam. Zijn aanwezigheid betekende een duidelijke versterking van de Haagse defensie. De nederlaag van HYS was overduidelijk. Kaiserberg, met uitblinkers als Jack Decloe en Riess, was over alle linies ster ker. De Duitsers hadden overi gens al een behoorlijke reputa tie opgebouwd. Twee weken ge leden versloegen zij Tilburg Trappers met 4—2 en vorige week leed de uit Duisburg af komstige ploeg een kleine ne derlaag van 7—5 tegn Nationale Nederlanden. Toch kreeg HYS vooral in de eerste periode de gelegenheid een voorsprong te nemen. Het uitstekende werk van doelman Lakrfeld weer hield de Hagenaars echter van scoren. De Hagenaars leken er moedeloos van te worden. De aanval verliep steeds troever, naarmate het einde van de eer ste periode naderde. De Duit sers putten hieruit alle moed en konden zelfs de leiding nemen, nadat Dave Bell te laat reageer de. Declou had hem reeds ge passeerd en had vervolgens geen moeite meer met doelman Cor Hoogendoorn. Enkele minu ten later vergrootte Riess voor Kaiserberg de voorsprong tot 2-0. HYS-Intervam leek in de twee de periode het moede hoofd al in de schoot te hebben gelegd. Het viel weliswaar wat vaker aan, maar echt gevaarlijk voor het Duitse doel werd het niet. Kubasky zag zelfs kans uit een assist van Riess de stand op 30 te brengen. HYS liep zichzelf te zoeken en had daarmee de grootste moei te. Tientallen malen werd een slecht afgeleverde pass door de overigens zeer sportief spelende Duitsers onderschept Dat Kai serberg de voorsprong niet tot 40 vergrootte was te danken aan doelman Hoogendoorn, die een blunder van Ben Roomer knap ongedaan maakte. Dat HYS uiteindelijk nog scoorde via Paul Rusche, die alleen op doelman Lakrfeld af kwam, was slechts belangrijk voor de statis tiek. JOS HEYMANS Bruce Cochrane, zestien minuten strafbank. (Van onze verslaggever) Den Haag De discussienota over de mogelijkheden tot verbetering van het Zuiderparkstadion is gistermiddag door de raadscommissie van Jeugd, Sport en Rekreatie goed ontvan gen. In deze nota worden een reeks van noodzakelijkheden, aanbevelingen en wenselijkheden gedaan voor de verbetering van het stadion van FC-Den Haag. Met de onder het hoofdstuk „aanbevelingen" gedane voor stellen (nieuwe tribunes, ver legging speelveld) zou naar schatting 20 miljoen gulden zijn gemoeid. Onder ditzelfde hoofdstuk staat tevens de aan leg voor nieuwe toiletvoorzie ningen en consumptiegelegen heden. De heer Wiersma (Pv dA) stelde voor deze voorzie ningen onder het hoofdstuk „noodzakelijkheden" te zetten, mogelijk in ruil voor een over kapping van de staantribunes, die wel als noodzakelijkheid in de nota wordt beschouwd. De wethouder van J.S.R., dé heer P. Vink, vond dat bij verdere uitwerking van deze nota de prioriteit bij het publiek moet komen te liggen. De wethou der stak in ieder geval niet onder stoelen of banken dat hij erg tevreden was met het beleid van FC Den Haag, evenals de andere raadsleden. „FC Den Haag is één van de weinige clubs, die nog niet rood staat", vulde de heer Wiersma aan, „en daar mogen we best blij mee zijn, ondanks dat de resultaten van het elftal wat achterblijven." Ali, tweede van rechts, in gebed in de moskee van Manilla. Manilla Belinda, de echtge note van Muhammad All, de wereldkampioen In bet zwaar- gewicht, beeft voor opschud ding gezorgd In Manilla. Gis termorgen arriveerde Belinda op bet vliegveld van de Pbl- llppijnse hoofdstad waar AU komende woensdag zijn we reldtitel verdedigt tegen uit dager Joe Frazler. Twaalf uur later vertrok een boze me vrouw Claj weer richting Verenigde Staten. In het hotel waar All al bijna twee weken verblijft speelde zich een forse echtelijke ruzie af. Middelpunt daarvan was de zwarte schoonheid Veroni ca Porche, die bijna twee we ken geleden in het gezelschap van Muhammad Ali in Manilla arriveerde en sindsdien geen moment van zijn zijde is gewe ken. Ali zou Veronica Porche vorig jaar bij zijn titelgevecht tegen George Foreman in Kinsjassa hebben ontmoet Muhammad Ali, die normaal wanneer hij een verslaggever in zijn omgeving ontwaart niet naar woorden behoeft te zoe ken, gaf geen commentaar. (Van onze correspondent) BONN - Het eens zo succesvolle duo van Bayern- München, de voormalige trainer Udo Lattek en Franz Beckenbauer, zijn verbitterde vijanden ge worden. Aanleiding hiervan is het door Becken bauer „geschreven" boek „Iemand als ik", waarin hij de huidige coach van Münchengladbach met platvloerse verwijten overstelpt. De felste kritiek heeft hij op de zogenaamde arrogantie van Lat tek, die volgens de „schrijver" de weelde van zijn succes in de jaren 1970 tot 1974 niet kon verdra gen. Zo weet Beckenbauer te melden, dat de trainer het steeds meer geloofde en de allure van een grote ster aannam. In de luxe hotels, waarin het elftal overnachtte, had Lattek er volgens de aantijgingen het grootste plezier in vrouwen en meisjes met bloemen, kransen en vruchten te „begooien" en hij genoot zijn beroemdheid zo zeer, dat hij elk zelfkritiek verloor. Hoe gezocht de verwijten van Beckenbauer zijn, blijkt wel hier uit, dat hij zelf kennelijk als een god vereerd wil worden. Zo werpt hij Lattek voor de voeten, dat deze hem na jaren van vertrouwelij ke omgang verplichtte weer met „u" aan te spre ken. „Eigenlijk had de trainer mij dankbaar moe ten zijn, wat hij jarenlang trouwens ook wel was". Een ander goedkoop verwijt betreft een wedstrijd in Barcelona en de zogenaamde tennis-tik van Lattek. In gloeiende hitte speelde hij hier volgens Beckenbauer met drie spelers vier uur lang tennis en het gevolg was: „Wij verdienden veel geld en speelden miserabel". Partijtjes Ook mevrouw Lattek moet het bij „de keizer" ontgelden, omdat zij regelmatig partijtjes met de spelersvrouwen organiseerde, waarop dan stevig over elkaar werd geroddeld. Hierbij had me vrouw Lattek het vooral gemunt op de „grote verdieners en de alleenheersers, waarmee zij niet op de laatste plaats mij bedoelde". Met het commentaar: „Op het ogenblik heb ik andere zorgen. Hier in Mönchengladbach wil ik ongestoord werken en misschien schrijf ik later wel eens een boek, waarin ik glashelder stelling neem," reageerde Udo Lattek, uiterlijk zichtbaar maar weinig getroffen, op Beckenbauer's vuilspui terij. Alleen dit wilde hij nog kwijt: „Iedereen weet, dat mij het succes nooit naar het hoofd is gestegen en ik kan me niet herinneren ooit met bloemen of wat dan ook naar meisjes te hebben gegooid. Wat het tennissen betreft: Franz moest zich eens afvragen wie meer gespeeld heeft. Hij of ik. En het voorstel om elkaar niet meer te tutoyeren kwam van hemzelf'. Overigens vraagt Lattek zich af of de uitgever het boek niet opzette lijk harder heeft laten schrijven om op deze wijze verzekerd te zijn van een grote omzet DEN BOSCH Bondscoach Wim van Heumen heeft Bart Tami- niau van Tilburg toegevoegd aan de selectie voor de hockeywed strijd van morgen tegen België, die in Brussel wordt gespeeld. Taminiau, die 57 interlands speelde, maakt daarmee na een jaar zijn rentree in Oranje. Van Heumen zag zich genoodzaakt zijn selectie uit te breiden na het verkeersongeluk dat de Hagenaars Ties Kruize en Wouter Kan donderdagavond laat overkwam. De coach zal de groep met nog een speler uitbreiden. „Maar Wouter Leefers en Flip van Lidth de Jeude zijn beiden grieperig", zei Van Heumen. „Ik wil eerst afwachten of zij vandaag voor hun club in actie komen. Zo niet, dan neem ik Timmy Steens mee". ZEIST Bondscoach Arie de Vroet heeft de volgende voorlopige selectie voor het Nederlands amateurelftal, dat dinsdag 30 septem ber met de centrale training begint, samengesteld: Van Veenendaal (FC Amsterdam), Slot (Bergentheim), De Ridder (Coal), Cordewe- ner (EHC), Meertens (Emmen), Lankhaar (Good Luck), Lahaye (Heer), Spermon (Hermes DVS), Karstens (Noordwijk), Den Hollan der (Quick Boys), Van de Broek (RKC), Buvens (Spijkenisse), Hokke (Spijkenisse), Van Gelder (Unitas), Prinssen (Unitas), Ver schoor (UVS), Drenth (Weber-Germanicus), Hakkers (Weber-Germa- nicus) en Van der Horst (ZFC). NOTEER BIJ DE RADIO EREDIVISIE I—TT NEC-Go Ahead Eagles (27/9) MW—Feyenoord 0 Eindhoven—FC Amsterdam FC Twente—FC Utrecht Telstar—AZ'67 0 Ajax—De Graafschap (27/9) Sparta—PSV (27/9) 0 Excelsior—Roda JC NAC-FC Den Haag EERSTE DIVISIE 0 Heerenveen—Wageningen Helmond Sport—Willem II FC Groningen—FC Vlaardingen Volendam—FC VW O SC Amersfoort—Haarlem Fortuna SC—Veendam FC Dordrecht—Heracles 9 VitessePEC Zwolle SW—SC Cambuur De wedstrijden, aangeduid met een 0 komen voor op toto 39. Okker verloor de eerste set met 3.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9