Wanorde in Portugese leger Nederlandse vliegers zagen Amerikaanse helicopter neerstorten fieidaeSou/to/nt Duitsland pakt kleine vervuiler streng aan Enka heeft 6000 man te veel Ongewenste vreemdelingen kostten ruim twee miljoen Grens over? airconditioning f Interventiegroep opgericht PTT-VROUWEN WILLEN OPNIEUW GEHOOR VINDEN ft it önrxMicii" laij LJ^IJJÖÜ COUKA1N1 LISSABON (AP) Tekenen van afbrokkelende discipline binnen de strijdkrachten hebben de Portugese militaire leiders er gisteren toe gebracht een militaire interventiegroep te creëren. De revolu tionaire militaire raad heeft laten weten hiertoe te hebben besloten in verband met de huidige chaotische politieke situatie. Het is de bedoeling dat de militaire interventiegroep een steunpi laar van de regering wordt en zich met recht en orde in Portugal gaat bezighouden. Een illustratie van de wanorde binnen de strijdkrachten was een demonstratie van duizenden dienstplichtigen, die gisteroch tend in Lissabon tegen de nieu we regering van vice-admiraal Jose Pinheiro de Azevedo be toogden en vervolgens een mili taire gevangenis belegerden, waar twee militairen werden vastgehouden wegens ongedisci plineerdheid. De twee werden vrijgelaten. De demonstratie was georgani seerd door de communistische partij en was bedoeld als pro test tegen het feit dat de invloed van de communisten in belang rijke staatsorganen is geredu ceerd. Een ander voorbeeld van wa norde binnen het leger was on langs de diefstal van 1000 auto matische geweren uit een wape narsenaal. De wapens zijn uitge deeld onder ondergrondse groe peringen. De officier die hier voor verantwoordelijk was des erteerde eerder deze week en is thans ondergedoken. Het hoofd van de Portugese mi litaire veiligheidsdienst, gene raal Otelo de Carvalho, ver klaarde het niet met dergelijke wapendiefstallen eens te zijn, maar voegde daaraan toe dat de wapens thans in goede handen zijn. Carvalho sumpathiseert met extreem links. Rechtzaak tegen koningin niet ontvankelijk PARAMARIBO (ANP) - De kantonrechter in Paramaribo heeft zich gisteren niet ontvan kelijk verklaard in het kort ge ding dat de Indiaanse raad van Suriname tegen koningin Julia na en premier Den Uyl had aangespannen. In dit geding werd een schadevergoeding geëist van 224 miljard gulden voor „eeuwenlange koloniale onderdrukking". Het kort geding diende eerder op 13 september, maar toen was noch van de zijde van de india nen noch van Nederlandse zijde iemand aanwezig. Gisteren was er wel een indiaanse vertegen woordiging, maar geen Neder landse. De kantonrechter ver oordeelde de indianen tot de proceskosten, „begroot op ni hil". Wieteke van Dordt en Willem Nijholt presenteerde giste ren in Amsterdam eikaars nieuwe langspeelplaten. De elpee van Wieteke is getiteld „Een fraai stuk burenge rucht", terwijl de plaat van Willem simpel weg „Willen Nijholt" heet i.: Het wrak van de neergestorte helicopter, wit van het blusschuim. PADERBORN (ANP/DPA) De vliegers van twee Neder landse Starfighters van de luchtmachtbasis Volker zijn gistermiddag getuige geweest van het verongelukken bij Pa- derbom (West-Duitsland) van een reuzenhelikopter van de Amerikaanse luchtmacht met zestien inzittenden. De starfighters maakten een fotoverkenningsvlucht op een hoogte van 250 meter toen zij enkele mijlen voor zich de he likopter, die op ongeveer 1.000 meter vloog, plotseling zagen kantelen. De rotorbladen van het Amerikaanse toestel gin gen krullen en de helicopter stortte als een blok neer. De Nederlandse vliegers waar schuwden de Duitse luchtver keersleiding en maakten lucht foto's van de plaats van het ongeluk, waarna zijn naar hun basis terugkeerden. De Ameri kaanse luchtmacht heeft mee gedeeld dat alle inzittenden van Sikorsky CH 53 om het leven zijn gekomen. Ooggetuigen hadden aanvan kelijk verteld dat het Ameri kaanse toestel was neergestort nadat twee straaljagers er vlak overheen waren gevlogen. Men vermoedde dat het toestel door de zuigkracht in moeilijk heden was geraakt. Zowel de Duitse autoriteiten als de Ne derlandse luchtmachtvoorlich tingsdienst verklaren nadruk kelijk dat de Nederlandse ja gers niet dichter dan op enkele mijlen afstand van het Ameri kaanse hefschroefvliegtuig zijn geweest toen het neer stortte. (Van onze correspondent) BONN De loftuitingen van de Duitsers, „dat in Nederland alles zo schoon is", behoren al lang tot het verleden. Al sinds jaren zijn steden in het „smerige" Ruhrgebied aanzienlijk kuiser ge worden dan bijvoorbeeld Den Haag en Amster dam met hun massaal weggemikte patatzakjes. Nu wil de Duitse wetgever echter orde netheid wanneer men een leeg sigarettenpakje op straat tot de hoogste deugden van de natie verheffen gooit Daarvoor moet de dader namelijk 10 mark met een nieuwe catalogus, waarin nauwkeurig is betalen en hetzelfde tarief geldt voor een zakdoek geboekstaafd welke boete men moet betalen wan- of voor andere kleinere voorwerpen. Voor zakken neer men opzettelijk of achteloos natuur of stad en andere verpakkingsmateriaal eist de ordebewa- vervuilt. ker al 20 mark en al helmaal duur wordt het Roken bijvoorbeeld kan zeer kostbaar worden wanneer men zijn afgedankte auto voor eeuwig wil parkeren. Dat kost namelijk liefst 1000 markt. Weggeworpen radio's matrassen, kastjes, kinder wagens en kisten brengen een boete van 150 mark mee.. Wanneer de politie iemand meerdere keren snapt, wordt de hardnekkigheid aangezien als verzwarende omstandigheid, waardoor dienover eenkomstig moet worden betaald. Raad van Bestuur (Van een onzer verslaggevers) Arnhem De Raad van Be stuur van Enka Glanzstoff wil door aanpassing van de produk- tiecapiteit het bedrijf, onder deel van het Akzoconcern, uit de moeilijkheden helpen. In de produktiesector zal dit gevol gen hebben voor 3000 medewer kers in Nederland, België en Westduitsland. In geheel Euro pa gaat het om een teveel van 6000 man. Volgens de Raad van Bestuur zal dit voor de meesten van hen niet hoeven te resulteren in een onvrijwillig ontslag. Door de ca paciteit met 60.000 ton kunstve zel te verminderen, verbetering van de produktiestructuur en aanpassing van niet direkt bij de produktie betrokken afdelin gen hoopt de Raad van Bestuur op korte termijn een kostenbe sparing te realiseren van 300 miljoen op jaarbasis. Voor Nederland houden de voorstellen in: een geleidelijke afbouw van de produktiecapaci- teit voor rayontextielgaren in Arnhem, een vermindering van de capaciteit voor nylontextiel- garen in Emmen en een verbete ring van de produktiestructuur voor polyestervezel, eveneens in Emmen. Bij deze maatregelen zijn, gere kend vanaf begin september, 1355 werknemers betrokken. Voor 685 van hen zijn oplos singsmogelijkheden aangege ven, zoals natuurlijk verloop, herplaatsingen detachering, ter wijl aan 570 een wachtgeldrege ling kan worden aangeboden. Familieberichten Moegestreden is van ons heengegaan, voorzien van de H. Sacrementen der Zieken, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma MARIA LOS echtgenote van Willem Kortekaas, op de leeftijd van 73 jaar. Noordwijk: W. Kortekaas. Havelte: Theo-Cor. Noordwijkerhout: Henk-Gerry. Noordwijkerhout: Toos. Oegstgeest: Jopie-Bertus. Lisse: Corry-Jan. Heemstede: Thea-Rob. Noordwijkerhout: Riet-Lou. Lisse: Trees-Aad. Noordwijkerhout: Jan-Bep Noordwijkerhout: Wil-Goof. en kleinkinderen. Noordwijk, 23 september 1975. De begrafenis heeft vandaag plaatsgehad op het r.k. kerkhof aan de Gooweg in Noordwijk-Binnen. Frankrijk gaf 2,4 miljoen aan rebellen PARIJS (AP) - Een Fran- se afgezant heeft in de woestijn in de Afrikaanse staat Tsjaad een bedrag van 2,4 miljoen gulden in baar geld overhandigd aan rebellen die de Franse me vrouw Claustre al 17 maanden gegijzeld houden. Zij zal worden vastgehou den tot er een overeen stemming is over de lever ing van 80 ton aan militai re voorraden ter waarde van nog eens 3,6 miljoen gulden. De levering in goederen zal bestaan uit vrachtwagens, jeeps, tenten, radiozenders en andere uitrusting. Er zullen geen wapens bij zijn. De Franse afgezant heeft donderdag zeven uur ge confereerd met de rebellen leider en is daarna naar Frankrijk teruggekeerd. Over de echtgenoot van mevrouw Claustre, die ge vangen werd genomen toen hij zijn vrouw ging opzoe ken, word in Parijs met geen woord gerept Hij is in deze gijzelingszaak eigen lijk de „vergeten man". Olielanden nog steeds niet eens WENEN (ANP) De minister raad van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) is er ook gisteravond niet in geslaagd tot overeen stemming te komen over een prijsverhoging van ruwe olie per 1 oktober. Vermoedelijk zal vandaag een compromis-voor stel worden aangenomen, dat neerkomt op een prijsverhoging van 12 procent. Saoedi-Arabië bleef volhouden, dat een verhoging van meer dan 10 procent onaanvaardbaar was; voorgesteld werd een ver hoging van 5 procent in oktober en nog eens 5 procent in janua ri. De andere twaalf OPEC-lan- den willen geen genoegen ne men met minder dan 15 procent. De Verenigde Arabische Emira ten hebben als compromis 12 procent voorgesteld; daarover wordt vandaag beslist Na afloop van de vergadering in Wenen, gisteravond, verklaar den verscheidene ministers dat de geschillen binnen de OPEC nog nooit zo hoog waren opgelo pen. Prins Floris wordt gedoopt DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zijn van plan hun zoon Floris op dinsdag 14 oktober in Apeldoorn ten doop te houden. Tijdens een kerkdienst in de kapel van het rijksmuseum paleis Het Loo zal de doop worden toegediend door dr. W. Bloemendaal, predikant van de wijkgemeente Het Loo Als u65+bent, worden véél sportwedstrijden goedkoper. Met: PAS 65. Geldig vanaf 1 december. CV—? Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezieHT25ng^j7 [ADVERTENTIE Den Haag (ANP) De actie groep protesterende PTT-vrou- wen wil gehoord woorden door de efficiency-bureaus die de spreiding van de centrale direc tie van de PTT naar Groningen of Leeuwarden moet begelei den. De actiegroep heeft dit "Wij vertrouwen erop, dat een groot aantal argumenten die wij anderhalf jaar gelden tevergeefs aan de bewindslieden en Ka merleden hebben voorgelegd, tijdens uw onderzoek wel die aandacht krijgen die zij volgens ons verdienen", aldus de actie groep. De PTT-vrouwen kondi gen daarbij aan, zich te blijven verzetten tegen de voorgenomen overplaatsing. Extra geld voor kleine gemeenten DEN HAAG (ANP) - Om tege moet te komen aan de oneven redig zware bestuurskosten krijgen gemeenten met minder dan 5.000 inwoners extra geld. De ministerraad ging gisteren akkoord met een al eerder aan gekondigd wetsontwerp tot wij ziging van de finanëiele-verhou- dingswet 1960. Voor alle ge meenten wordt een vast bedrag van ruim 120.000 gulden inge voerd, gecombineerd met een verlaging van sommige schaal- bedragen, waardoor de kleinere gemeenten per saldo meer krij gen, terwijl de grotere gemeen ten er geen financieel nadeel van ondervinden. Den Haag (ANP) Het terugsturen van vreemdelingen naar hun land van herkomst heeft de Nederlandse staat vorig jaar 2.343.672 gekost. Meer dan de helft van de 6332 vreemdelingen die uitgezet werden gingen per vliegtuig naar huis voor in totaal 1.972.561. De overigen gingen met de boot, de trein of per auto, wat bij elkaar 371.111 kostte. In deze kosten voor het uitzetten van ongewenste vreemdelingen waren ook de kosten voor tolken begrepen. Van de 6332 uitgezeete vreemdelingen wér den er 1674 verwijderd door de politie te Amsterdam, 1571 door de politie in Rotter dam, 387 door de Utrechtse politie, 312 door de politie in Den Haag, 113 door de politie in Arnhem, 36 door de Eindhovense politie en 2239 door de politie in de overige gemeen ten, aldus tellingen van het ministerie van Justitie. Van de uitgezette vreemdelingen was onge veer de helft illegaal in ons land. De meesten van hen waren volgens de statistiek van Justitie Turken en Marokkanen. De tweede grote groep uitgezette vreemdelingen (20 procent) betrof personen van verschillende nationaliteit die niet over voldoende midde len van bestaan beschikten. De overige 30 procent werd onder meer wegens gepleegde misdrijven uitgezet Zo werden 571 perso nen, onder wie 207 Westduitsers, verwijderd omdat zij een gevaar voor de openbare orde opleverden, 273 wegens overtreding van de opiumwet en 196 omdat zij als ongewenst vreemdeling gesignaleerd stonden. Er wer den ook 190 van huis weggelopen minderja rigen naar huis teruggestuurd. Tussen eb en vloed OP KERKELIJK TERREIN heeft in Nederland de polarisatie haar heetste tijd gehad; een grote meerderheid van de katholieken is aan bestaande tegenstellingen gewend geraakt en anderen hebben eenvoudig met de Kerk gebroken. Gebeurtenissen in de Nederland se kerkprovincie halen nog maar zelden de buitenlandse pers. Alles samen genomen lijkt het een situatie tussen eb en vloed. Sommige kerkelijke autoriteiten en waarnemers spreken van een merkbare opleving ook in kwantitatieve zin; het deelnemen aan de zondagse Eucharistievieringen zou de laatste jaren op peil blijven en kernvorming een grotere belangstelling trekken. De enige duidelijk zwart-op-wit staande cijfers betreffen evenwel de finan ciële medewerking van gelovigen voor het in stand houden van de „kerkfabriek" en het apostolaat Die cijfers wijzen op een stabilisatie, hoewel niet helemaal duidelijk is of dit misschien komt doordat een kleiner wordende groep bereid gevonden wordt om steeds meer te geven. HET NEDERLANDS EPISCOPAAT heeft de laatste jaren, wan neer het zich tot de katholieken richtte, voornamelijk een beroep gedaan op ieders persoonlijke inzet en wenken gegeven voor de persoonlijke vorming, om een goed volgeling van Christus te zijn. Daarbij zal een rol gespeeld hebben het nog altijd groeiende priestertekort, probleem waarvoor de „open" theologische hoge scholen in geen geval de oplossing beloven. Aan andere initiatieven ontbreekt het niet, maar ze worden sterk gedecentraliseerd genomen en ontplooid; parochiële, dekenale en diocesane raden werken meestal met een eigen stramien. Dit heeft voordelen, maar het is niet onmogelijk dat hier en daar de aanpak verkeerd is, bijvoorbeeld doordat aan bijzaken wordt gewerkt en hoofdtaken blijven liggen. Eén van die hoofdtaken lijkt ons te zijn: hoe kunnen leken worden ingeschakeld bij de vieringen en het apostolaat, als straks het priestertekort tot inschakeling van de leek op een veel breder terrein dwingt? Welke vorming zal dan voor hen de meest geschikte en ook de best haalbare zijn? NU DE KERK IN NEDERLAND niet meer de hoge golven vande vloed vertoont en ook niet de almaar terugtrekkende beweging van eb, moet de kerkprovincie voorkomen dat de gemeenschap in een blijvend dood getij terecht komt Allerlei positief-gerichte stromin gen zijn ontstaan of proberen hun aanwezigheid te laten opmerken. Ter navolging, stimulering en bemoediging is het wellicht goed, als op de een of andere manier - brief van bisschop of episcopaat, evaluatie door raden - hierover op grotere schaal mededelingen worden gedaan. Vuurpeloton neemt twijfels niet weg Spanje heeft het meest afschuwelijke aspect van uitvoering van vijf doodvonnissen, namelijk dat van de wurgpaal, weggenomen en dit vervangen door de dood voor het vuurpeloton. Ongetwijfeld riske ren de Spaanse autoriteiten daarmee de woede van uiterst rechts, dat het vuurpeloton een te eervolle dood vindt In wezen heeft deze Spaanse „concessie" het leven van de betrokke nen verlengd noch gespaard. Hun dood is onherroepelijk en de twijfels zijn blijven bestaan. Zeer ernstige twijfels, of de gevolgde rechtspleging wel van behoorlijke kwaliteit is geweest, of de verdachten wel voldoende in staat zijn geweest zich te verdedigen dan wel zich te laten verdedigen en of er niet ontoelaatbare middelen zijn gebruikt hen tot een bekentenis te dwingen. De wijziging van wurgpaal in vuurpeloton moet hoe dan ook, in het juiste licht worden gezien. Het is ontegnzeglijk waar dat daarmee de doodsangst en -pijn van de betrokkenen draaglijker is gemaakt, maar het neemt niet de indruk weg, dat Spanje een lijnrechte dictatuur is waarin al te gemakkelijk wordt beschikt over leven, dood, wel en wee van zijn onderdanen en wel op een manier, die in onze westelijke cultuursfeer niet thuis hoort. ADVERTENTIEJ Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de LEIDSE SPAARBANK 'VOORN EN KONING^ Goedkope volwaardige airconditioning installatie In enkele uren te plaatsen Geen hak of breekwerk Luchtgekoeld (geen waterverbruik) Zeer geruisarm Hoogte 54 cm, breedte 93 cm, diepte 27,5 cm I Nederlands fabrikaat Vraag vrijblijvend uitvoerige informatie! VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960*

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7