„Dieren zijn er niet alleen voor je eigen lol op deze wereld. Wereld winkel zet deuren opnieuw wijd open Residentie Orkest ruim een maand op stap „Oud Zoeterwoude^ gerustgesteld ALBERT MOL LAAT MIEPIE NAAR DE RANDSTAD GAAN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LAREN (G1<U/LEIDEN In de schaduw van de oude kastanje, niet ver van de nóg oudere wilg „die op de Monumentenlijst komt", en vlakbij de moestuin met alleraardigste soepgroenten, ligt opoe zich behaaglijk te likken. Opoe heet eigenlijk mevrouw Twist; ze is Amsterdamse van geboorte en nog glanzend op haar dikke vacht. Onbegrijpelijk voor een poes van 17 jaar. Opoe houdt zich wèl afzijdig van het overige katte gebeuren in haar omgeving. Ze woont in het tot „balzaal" omgebouwde kippenhok. Daar is haar eigen wereldje. Opoe Twist is niet alleen een wijze kat, misschien geneert ze zich een klein beetje om haar afkomst: ze is een kwart Abessijn en het grut in de buurt is allemaal volbloed Burmees. Zoals dat bruine hoopje, slapend op de witte tuinbank tussen de pagina's van een oude krant. J J We zijn er dan tóch nog geko men. Laren in de Achterhoek door en dan nog achterhoekser verder, op de straalzender van Markelo aan. Eerst even een verhard weggetje, daarna een zandpad met uitgediepte kuilen, langs wijzende autochtonen: „Ja.die woont dóór. daar ziet u z'n boerderij". Einde van het liedje: maagpijn, hoofdpijn en schokbrekers, wier waarde in een kwartier tijds sterk gede valueerd zijn, en dan nog een figuur in een gemengde trui met folkloristische motieven en een boerenklak op het heufd; op de neus een soort zonnebril, bijeen gehouden door gele en blauwe plastic draadjes. Dat is Albert Mol, danseur, entertainer, kat- tenminnaar, artiest tot in de ro de ribbroek. Lijf en leden Vanmiddag zien we Albert als kattenspecialist Hij „staat" morgen op de Kat-Expo in de Leidse Groenoordhal. Komt daar prijzen uitreiken aan de allermooisten. Kom, dachten we, laat Mol eens iets over kat ten en katers vertellen. Daar voor riskeerden we lijf en leden en een auto met mede-inzitten den. „Ja jongen", zegt Albert, „dat is de prijs die ik betaald heb om ongestoord te kunnen wonen, zonder auto's voor m'n deur". We worden beloond; we zien tien katjes en katten, Al- bert Mol praat erover, en we krijgen een halve liter warme opkikkerende koffie en een stuk Achterhoekse vlaai. Albert zelf schenkt tegen die tijd z'n eerste Jonge" in. Het worden nazomerse katte- uurtjes, ofschoon je de tiental len wonderlijke en parmantige kippen (tot in de tweede genera tie) ook niet mag wegvlakken. Er zijn zelfs kempkippen bij: pik, kip ik heb je.En dat allemaal in de ongekunstelde rimboe van Mol, de woeste, gaard die voor een deel in zijn culinaire genoegens voorziet Want koken, kruiden en mengen kan Albert (voortreffelijk gast heer) als weinig anderen. Zelfs met z'n Amerikaanse „squash", pompoen-meloenen die op een luchtfoto iets van een hunebed weg moeten hebben, weet hij stoute staaltjes te bereiken. Wong Wattena, de burmese moeder van Miepie en Mankie (uit twee verschillende nesten) „we noemen haar Fientje, naar Fien de la Mar; Miepie heet naar mijn moeder, die ooit een poes van 21 had". Dan is er Poseidon de Montserrat, de vader, die al weer voor een vier de nest heeft gezorgd: 5 bur- meesjes van 5 dagen oud, 4 heren en een dame. Poseidon heet simpelweg „Sees (Cees). Pa is dagelijks op stap. Heeft, vol gens Albert, zo z'n werk in de omgeving en komt pas om een uur of 5 's middags thuis „onze eerste gastarbeider, mag ik wel zeggen". Na dit vierde nest krijgt Fientje de „prik"; er is genoeg „gemoe derd" en die prik houdt haar de eerste paar maanden buiten de gevarénzone. Dat is er Mankie. Na z'n geboorte bijna dood. Mol heeft hem 3 dagen en nachten met een flesje „en troep" ge voed, om het half uur. „Niet lang daarna brak hij z'n linker voorpoot, toen de rechter en nog eens de twee achterpootjes. Hij is niet meer gegroeid, maar ik heb 'm gehouden, want-ie is aandoenlijk lief, Mankie". Er gens op een omgewoeld bed ligt het vierde nest, met nog blinde hummeltjes tussen de lakens en dekens: en dan ligt die gro te lummel Cees bij die kleintjes. Geen gezicht gewoon. Ik zet steevast vóór een worp overal dozen neer, maar nee hoor, Fientje weet het beter en zoekt één of ander bed uit Nog één likje en dan gaan broer en zus uit elkaar. Spraakzaam Miepi Met opoe Twist onder de oude kastanje („je past mooi bij m'n trui") onder de jaloerse blikken van Miepie (uiterst links en thans verblijf houdend in de randstad) en Mankie. ne De katten van Mol. Het is geen kleinigheid. Behalve opoe Twist is dat Thera-Waddah Sonpong Albert laat bij het bed Fientje vóórgaan; ze springt elegant burmees bij haar kinders, want het is etenstijd. „Wat een mooie kinties, hè Fien? Ja joh, je hoort haar wel kletsen. Het is een spraakzaam ras. Die Mankie hè, dat is m'n kind. Een jaar oud, precies een baby. En Fientje, als die honger heeft mauwt ze om hart. Ja, dat is de hele dag kletsen of blazen met die lui. Mol moet met z'n „familie" op de gevoelige plaat Mankie als eerste, óp de schouder en knor- re, knorre, knorre hè". „En nou gaan we sjaggerijnige opoe ha len. Die is niet zo gecharmeerd van fotografen.Nou, nou Twist, je moet niet zo lelijk doen; meneer doet niets.Ze heeft vroeger in Amsterdam ik woon hier in Laren nu alweer 7 jaar 3 nesten gehad, opoe. Toen moest ik haar helaas laten steriliseren. Nou, kóm dan maar, je past mooi bij m'n trui. Nou alwèèr op de foto, schat? De Haagse Post is ook pas ge weest, weet je nog wel, Twist? Ach, ze is een eigenzinnige da me; dat mag ook wel voor haar leeftijd". „Op die Kat-Expo kom ik niet met één van mijn poezen. Dat doe ik niet Anders zijn ze zó van slag af. Daar zelf te staan, vind ik leuk, ik hou van katten. Ik ben er al eerder, met Duys, in Den Haag geweest. Ik heb 'ns een hond gehad, een boxer, maar in Amsterdam op m'n bo venhuis en in mijn beroep was dat bijna misdadig om zo'n hond de hele dag alleen op een kamer te laten. Hij kon nooit bij me hollen. Ik heb 'm aan een boerderij in Halfweg gegeven, daar had-ie de ruimte. Nou ja, verder ben ik met katten groot geworden. Moeder had op een gegeven ogenblik 20 katten, ge loof ik: we lagen met z'n allen in één mand veel te klein en ik kan er niet de hele dag op letten. Heb je een tuin bij je huis?" We hébben een tuin bij het huis. De ontwikke ling laat zich raden.„Als ze met je meegaat, straks, kijk ik niet Ze slaapt 's nachts bij me in bed. Ik vind dit wel heel erg naar. Praat er nu maar niet verder over. Hoge rug Aanvankelijk „Die burmezen hè, die hebben iets heel persoonlijks. Ze prèten met je, zijn erg aanhankelijk. Ja, en dan is het niet alleen het katten „houden"; je moet er echt wel iets méér aan doen. Dieren hebben betekent ook ge duld hebben. Maar een pleziér dat je van ze hebt: gewéldig. Ik heb hier zükke kleine kuiken tjes, maar die worden niet ge pakt door m'n muizenvretertjes; die kijken mooi uit (foei, vieze meid, wat doe je nou weer? Wil bij z'n zusje op de nek springe- n.Maar die inteelt wil ik niet hebben. Niks daarvan, hoor- Het hoge woord komt eruit: Miepie moet weg. Albert wordt stiller. „Nee, ik kan dat niét hebben. Als die straks drachtig wordt, is ze verloren. Ze is nog Miepie woont nu in de randstad. Ze had het beter kunnen tref fen, maar we doen ons best voor haar. Ze kan lekkere hoge rug gen trekken en al behoorlijk uithalen tegen de zebravink en het Japanse meeuwtje in de kooi op (gelukkig) hoge poten. Albert Mol had het nakijken, maar hij komt er wel weer over heen: „Ik kom wel een keertje kijken hoe ze het maakt „Ik ben neurotisch met dieren. Belachelijk gewoon. In Artis ga ik domweg met wilde dieren om, behalve met slangen. Maar ik wil m'n sentimentele dieren liefde niet aan een ander op dringen (o ja, als ze wat aan haar oogjes heeft dat kón gebeuren neem je een watje met penicillinezalf) iedereen gaat weer anders met een dier om. Fijn, dit weekeinde, met duizenden belangstellenden op een Expo voor die 1260 snoezen. Als er maar niet één onder is die zijn of haar dier aan de kant zet als ze met vakantie gaan naar zo'n negorij als Mallorca of Ibiza. Gewoon ófdanken. Onbe grijpelijk. Omdat het allemaal zo lastig isDat zijn schrik barende dingen die steeds meer toenemen. Dieren zijn er niet alleen voor je eigen lol op deze wereldAlbert Mol kijkt nog even naar Miepie, voordat- ie in de soep gaat roeren, in de keuken. Ton Pieters MET VERNIEUWD INTERIEUR EN ANDERE OPZET Drie van de vijfendertig vaste medewerkers aan de wereldwinkel, die vanmiddag feestelijk heropend is. LEIDEN Met het hijsen van de „wereldwinkelvlag" heeft wethouder Dick Tesselaar van middag een vernieuwde „We reldwinkel" aan de Steenstraat heropend. Niet alleen het inte rieur heeft een verandering on dergaan, maar ook en dat is het belangrijkste is de opzet van de Wereldwinkel gewijzigd. In juli van dit jaar is de „Wereldwinkel" gaan samenwerken met de Stichting Ont- wikkelings Samenwerking (S.O.S.). De S.O.S. houdt zich bezig met de verkoop van kunst-, gebruiks- en consumptiegoe deren, die zijn gefabriceerd door zoge naamde coöperaties in de ontwikkelings landen. Volgens de stichting is het veel zinvoller de produktiviteit in de ontwik kelingslanden te vergroten. Zij laat dit prevaleren boven geldelijke steun aan Opkopers ontwikkelingslanden. allerlei kunstnijverheidsprodukten ge kocht bij verschillende coöperaties in di verse ontwikkelingslanden. Voor de men sen die bij zo'n coöperatie werken is het veelal een extraatje bij het weinige dat ze overdag verdienen. Volgens Kiki van Aacken, depóthoudster van de Leidse wereldwinkel en in vaste dienst bij de S.O.S., is de verkoop van kunstnijver- heidprodukten een middel om mensen binnen te krijgen en om daardoor de zaak draaiend te houden. Belangrijk blijft nog steeds de informatie over de ontwikkelingslanden. Kiki: „Het geven van informatie komt eigenlijk op de eerste plaats. Nu de wereldwinkel samenwerkt met de Stichting Ontwikke- lings Samenwerking is het aantal moge lijkheden groter geworden. Er kan veel meer aandacht worden besteed aan het verspreiden van stencils, het geven van informatie, enzovoorts". prijs betalen. De S.O.S. stelt in overleg met de coöperaties een prijs vast waarte gen gekocht wordt. Momenteel zijn in Nederland veel handelaren in produkten uit de ontwikkelingslanden die te lage prijzen hebben betaald voor de produk ten". Het initiatief voor de samenwerking tus sen „wereldwinkel" en de S.O.S. is inder tijd genomen door Kees van Vliet van „Verbum Dei". Hij heeft contact gelegd met Paul Meijs, adjunct-directeur van de S.O.S. Aanleiding om samen te gaan werken was de vaste klantenkring van de wereldwinkel. Inkoopcentrum Kunstnijverheidprodukten De geplande omzet van de S.O.S., geves tigd in diverse Europese landen bedraagt 6 miljoen gulden. Van dit bedrag worden Over de inkoop van produkten in de ontwikkelingslanden zegt Kiki: „Voor een aantal coöperaties is het belangrijk dat wij produkten van hen afnemen. Ze zijn wat hun verkoop betreft meestal overge leverd aan opkopers die een veel te lage De „wereldwinkel" zal vanaf vandaag ook fungeren als „inkoopcentrum" voor actiegroepen en dergelijke. In ieder geval voor degenen die de ontwikkelingslanden een warm hart toedragen. Hier wordt doorgaans uiting aan gegeven door bij voorbeeld het verspreiden van stencils, het verkopen van kunstnijverheidproduk ten of het bespreken van problemen in deze landen. Zo heeft Kiki tijdens de periode dat zij in Haarlem werkte diverse verzoeken gekregen om bnder meer een maatschappijleerles over te nemen en die te besteden aan de moeilijkheden in de ontwikkelingslanden. Deze mogelijkheid bestaat nu ook in Leiden. In de „wereldwinkel" kunnen klassen ontvangen worden. Kiki: „In de toekomst gaan we voorlichting geven op scholen en gaan we ook op de markt staan om nog meer bekendheid te geven aan de activiteiten van de „wereldwin kel" en de Stichting Ontwikkelings Sa menwerking". Informatie Ruim dertig jongeren hebben zich in Leiden voor de activiteiten van de „we reldwinkel" ingezet. Vanaf zaterdag zor gen zij ervoor dat geïnteresseerden opti male informatie krijgen over de ontwik kelingslanden. Vandaag is een aantal standjes bij de wereldwinkel opgesteld, onder meer een informatie-, een kunstnijverheid- en een koffiestand. In het gebouw zelf is een zaaltje als documentatieruimte inger Geïnteresseerden kunnen er op hun ge mak folders en boekwerken doornemen. De „wereldwinkel" is maandag tot en met zaterdag geopend van 9 tot 6 uur en tijdens koopavonden. Henk v.d. Post Van onze muziekmedewerker LEIDEN De geregelde bezoekers van de con certen van het Residentie Orkest zullen het ruim een maand zonder dit orkest moeten doen. Gis termiddag om 2 uur is het namelijk van Schiphol naar New York vertrokken voor een tournee langs 24 steden in Amerika, met als hoogtepun ten onder andere de concerten in Washington en New York (in de vermaarde'Camegie Hall). Wat een gigantische onderneming zo'n concert reis is, blijkt uit de volgende bijzonderheden: Het reisgezelschap dat, behalve uit 99 musici nog uit 15 zakelijke en technische medewerkers bestaat, voert ruim 100 instrumenten met een totale waarde van tegen de 500.000 gulden met zich mee. De 4000 kilometer lange tocht door Amerika wordt gemaakt in drie comfortabele reiswagens, gevolgd door een vrachtwagen met koffers en een verhuiswagen vol instrumenten. Als speciale „Hollandse" attractie neemt het Residentie Orkest 75.000 bloembollen mee, be stemd voor 15 parkbeplantingen in evenzoveel te bezoeken steden. Afgezien van een flink stuk „Holland Promotion" staat het culturele aspect natuurlijk voorop. Uit vroegere tournees van het orkest en trouwens ook van andere Nederlandse ensembles is geble ken dat het artistieke peil van onze orkesten in het buitenland zeer hoog wordt aangeslagen. Het orkest heet gedurende de tournee: „The Hague Philharmonic" en staat, op enkele gastdirecties na onder leiding van de huidige vaste dirigent Jean Martinon. Onder de solisten bevinden zich ook verscheidene eigen orkestleden. Van onze correspondent Zoeterwoude In haar mededelingenblad „Sue- tan" liet de Stichting „Oud Zoeterwoude" protes ten horen tegen de restauratie van de Groote Molen die niet geheel zou worden teruggebracht in de staat zoals een ieder die kende. De als „onzalige plannen" gekenschetste onderdelen be troffen het niet terugkeren van de lange spruitbalk en het geheel zwart teren van de molen. De eigenaresse, Rijnlands Molenstichting, heeft daarop gereageerd met een bezoek van secretaris J.A. v.d. Hoek. Deze heeft aan de hand van allerlei bescheiden het hoe en waarom van het een en ander uitgelegd. De lange spruit en de lange schoren hoorden oorspronke lijk niet bij de molen. Deze zijn er later aangezet. Voor het in de wind zetten van de wie ken, wat bij een wipmolen ge schiedt door het gehele boven huis te draaien (kruien), zijn deze echter niet noodzakelijk. Ook bij andere wipmolens ple gen deze te ontbreken. Daar om heeft men besloten te res taureren zonder de balken, dus in de oorspronkelijke staat. Toen de molen werd gebouwd en de polder voor de lasten kwam te staan werd er teer als een goedkope grondstof ge bruikt voor het onderhoud. Veel later is men er toe over gegaan men beschikte toen namelijk over meer geldmid delen deze molens een kleurtje te geven. Ook hier is er dus sprake van het terug brengen, niet in de bekende staat, doch in de echte oer staat. Om toch een concessie te doen aan de verontruste mensen komen er wel degelijk kleuren bij. Wit worden de borstnaald, de koppen van de daklijsten, de twee consoles daaronder, het waaispant, de makelaar, de smalle lijsten om deur én luik, de trapleuning, het kruihaspel en de voorzo men. Verder wordt er nog ge werkt met de kleuren rood en geel. In oktober wordt de as aangebracht, daarna kan de kap erop. In het komend voor jaar hoopt men de herbouw gereed te hebben. Harpensemble in Prinsenhof Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De Stich ting Cultureel Contact Prinsen hof organiseert morgen in het Paus Johannes Centrum een concert door het Nederlands Harpensemble. Het programma bevat kwintetten van Mozart, Jean Fran^aix, Henk Badings en Roussel. Verder een trio-so nate van Claude Debussy, een duo van Montinu en een harpso- lo van Gabriël Fauré. De mede- werkenden zijn Joke Willing- Brethouwer (harp), Joke Ver meulen (altviool), Pieter Ode (fluit), Hiu Kian Pin (viool) en Bengt Widlund (voloncel). Aan vang 20 uur 15. Haagse harmoniekapel in Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP Een bedrijfs- harmonie uit Den Haag zal mor gen optreden in De Houtkamp in het kader van de nazomer concerten van de afdeling Lei derdorp van K O. Ook het tamboerkorps Liberie uit Vlaar- dingen verleent medewerking van dit laatste nazomerconcert. Het concert begint om 14.30 uur r bij de hooischelf in de kinder- boerderij.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5