thorax-chirurgie AZL brengt toast uit op nieuw onderkomen Jubilerende afdeling Aantjes (ARP) stelt kamer Voorschotense raad ongerust vragen over Leidse ontruimingszaak over aanleg van rijksweg 11 Visser 't Hooft: ,,We proberen ook „het louise naar Leiderdorp te krijgen". Gesprek over conflict Troef' op Stadhuis Merenwijk krijgt er drie huisartsen bij 50 nieuwe woningen aan de Langegracht ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Roelofarendsveen (Van onze correspondent) ROELOFARENDSVEEN - Roelofarendsveen mag zich vanmiddag tijdelijk de best tegen brand beschermde plaats van de hele omgeving noemen. Vanmiddag zullen namelijk negen brandweer corpsen met hun materiaal in Roelofarendsveen verschijnen voor een onderlinge wed strijd. De brandweercorpsen van de volgende gemeenten zullen aan de start verschijnen: Nieuwkoop, Alphen aan den Rijn, Zevenhoven, Leimuiden, Woubrugge, Ter Aar, Koude kerk aan den Rijn, Alkemade en Nieuwveen. De brandweer van Hazerswoude heeft zich teruggetrokken. De ploegen zijn om half elf 's ochtends door het college van B en W ontvangen. Hierna stellen ploegen zich op het parkeerterrein van de veiling op, om van daaruit uit te ruk ken naar het wedstrijdobject: de werkplaats van de gemeen telijke woningstichting in de Stationsstraat/hoek Spoor straat. Eerste paal zelfbouw- woningen in Endepoel 11 (Van onze correspondente) WARMOND - Gistermiddag werd in Warmond door de heer P. v. Rijn uit deze ge meente de eerste paal gesla gen voor zes te bouwen wo ningen in het plan Endepoel 11. Het bijzondere van deze huizen is dat de toekomstige bewoners het meeste werk ei genhandig zullen gaan uitvoe ren. Door de aannemer zullen slechts de funderingen, de vloeren en de buitenwanden worden gebouwd. Voor de af werking, de binnenmuren, de kap e.d. zullen de bewoners zelf de .handen uit de mouwen gaan steken. Er wordt overi gens in een werkplaats al druk gewerkt aan kozijnen. De groep noemt zich Stichting de Donau naar het watertje waar aan de woningen zullen verrij zen. In de herfst van 1976 hoopt men met de bouw be reed te komen. Kleuters „bezetten" Gruthorst VOORHOUT - De kleuters van „De Gruthorst" hebben gisteren op uitbundige wijze de opening van hun nieuwe school gevierd. „JufLam boo, de hoofdleidster kwam han den te kort om al haar leerlin gen van de nodige poffertjes, snacks en drankjes te voor- ziea Onderwijl werden de kinderen beziggehouden met spelletjes. Voordat de kleuters van hun nieuwe school bezit namen werden juffrouw Lamboo en haar leidsters in het zonnetje gezet. De heer Juffermans, hoofd van het schoolbestuur, die de officiële handeling ver richtte, kwam woorden tekort om zijn waardering uit te spre ken over het werk dat de leid sters tijdens de bouwperiode hebben verzet Allen ontvin gen van hem een bloemetje. DEN HAAG/LEIDEN De fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer mr. W. Aantjes heeft aan de ministers van justitie en van volkshuisvesting vragen gesteld naar aanleiding van de ontruimingsprocedure tegen een ambtenaar van het gemeentelijk bureau huisvesting, aangespannen door een Leidse heilgymnaste. De Leidse kantonrechter mr. W. de Koning deed op 23 april van dit jaar over dit geschil een uitspraak. Zoals wij in de krant van 4 september jl. al meldden, was de ontruimingsprocedure door de heilgymnaste, mevrouw C. Benes, aangespannen, omdat de huurder van haar huis aan De Mey van Streefkerkstraat, een ambtenaar van het bureau huisvesting van de gemeente Leiden, op haar verzoek weigerde te verhuizen. Mevrouw Benes, die het huis drie jaar geleden erfde, wilde zelf in het pand gaan wonen, waar zij meer en betere ruimte had om haar paktijk uit te oefenen. Op grond van de huurwet, die daartoe de mogelijkheid biedt, stelde kantonrechter De Koning de heilgymnaste in het gelijk: meneer De Leeuw van volkshuisves ting kreeg een half jaar om naar een andere wonin uit te kijken en moet op 23 oktober a.s. het pand aan De Mey van Streefkerk- straat verlaten hebben. Anders kan mevrouw Benes het huis, dat zij volgens de uitspraak van de kantonrechter voor eigen gebruik nodig heeft, zo nodig met behulp van de politie laten ontruimen. Merkwaardig genoeg zal mevrouw Benes op die dag haar geërfde woning niet kunnen betrekken, omdat de gemeente Leiden wei gert haar de vereiste woonvergunning te geven (de gemeente maakte dit overigens al aan de rechter kenbaar, nog vóór ddat hij over de vordering tot ontruiming had beslist, dus nog voordat hij een besluit had genomen over de vraag of mevrouw Benes deze woning inderdaad voor eigen gebruik nodig had. Volgens een aantal rechtskundigen, waaronder de kantonrechter zelf, heeft de gemeente Leiden hierdoor de uitspraak van de rechter proberen te beïnvloeden. Zoals bekend heeft de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad naar aanleiding van publikaties hierover in de Leidse Courant vragen aan het college van b. en w. gesteld. De vragen van Mr. Aantjes (voorzitter van de Tweede -Kamer commissie Volkshuisvesting) zijn toegespitst op de bijzonder vreemde situatie, dat de kantonrechter in deze zaak de eis van. mevrouw Benes heeft toegewezen, terwijl de gemeente Leiden de uitspraak van de rechter in feite krachteloos kan maken door haar de wQonvergunning voor het huis te weigeren. Zoals wij in de krant van 4 september al stelden kunnen dezelfde agenten die de huurder van mevrouw Benes op 23 oktober uit het huis zetten (op grond van het vonnis van de rechter) aan de andere kant mevrouw Benes beletten haar woning te betrekken (in opdracht van de gemeente die geen woonvergunning heeft afgege ven). Deze situatie doet zich voor omdat in dit geval twee verschillende wetten kunnen worden toegepast. De rechter heeft zich aan de huurwet gehouden en geeft mevrouw Benes het recht op haar huis en de gemeente hanteert de woonruimtewet en verbiedt diezelfde mevrouw Benes in dat huis te gaan wonen. Mr. Aantjes vraagt de bewindslieden nu of het naast elkaar bestaan van deze twee wetten niet voortdurende onzekerheid en conflictsituaties kan veroorzaken. Hij dringt er bij de ministers op aan een dergelijk geval als dat van mevrouw Benes door wetswijziging voor de toekomst onmogelijk te maken. LEIDEN - Volgens de Leidse hart-chirurg prof. dr. A. Brom is de wijze waarop men in Europa doorgaans zelfmoord pleegt er één van de oorzaken van dat hier nog geen hart transplantaties zijn uitge voerd. „In Amerika", zo zei hij gistermiddag op een bij eenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Thoraxchirurgie, „doet men dat dikwijls op de Western-manier: met de revol ver. Dat geeft heel goede do- nores. In Europa maakt men vaak gebruik van andere mid delen, die het hart voor trans plantatie ongeschikt maken. Die omstandigheid leidt er mede toe dat we in de zeldza me situatie, waarin we een patiënt alleen nog met een hart-transplantatie zouden kunnen helpen, niet direct over een donor-hart kunnen beschikken." Paradij sbrug feestelijk geopend TER AAR Gisteren heeft drs. J. Borgman, lid van het college van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland, de nieuwe brug over de Leidsche Vaart officieel in gebruik ge nomen. De naam „Paradijs- brug" is ontleend aan bet na tuurschoon rondom de brug, aldus een toelichting van bur gemeester van de Poel. Door samenwerking van „'t Rijk", de provincie, de gemeente en het polderbestuur heeft men dit „miljoenen project", w.o. ook de ingrijpende verbete ring en reconstructie van de Ringdijk kunnen klaren. De kosten van de brug bedra gen zo'n 6,5 ton. Acht maanden cel voor schieten op Beestenmarkt Van onze correspondent DEN HAAG/LEIDEN Haag Leiden De officier van justi tie bij de Haagse rechtbank eiste gisteren tegen de 28-jari- ge student R. de W. uit Am sterdam acht maanden gevan genisstraf waarvan vijf maan den voorwaardelijk en psy chisch toezicht. Op 26 juli loste verdachte in een cafetaria aan de N. Bees tenmarkt te Leiden enkele schoten uit een revolver. Er waren moeilijkheden ontstaan toen verdachte zijn bier niet wilde betalen, toen hem pen ningen voor een automaat werden geweigerd. Verdachte loste een schot in de richting van de barkeeper. Daarna be gaf hij zich naar een aangren zende broodjeswinkel en daar bedreigde hij een rechercheur met het wapen. Door een bezoeker kon verder onheil worden voorkomen. Volgens verdachte heeft hij al tijd een wapen bij zich, omdat hij zich bédreigd voelt in zijn woonbuurt De psychiater had geconcludeerd, dat verdachte verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht De officier van justitie, Mr. J. Th. de Wit stelde, dat verdachte geen werkelijke intentie heeft gehad tot doden, doch vond toezicht door een psychiater wel gewenst. Verdachte ver zocht een geheel voorwaarde lijke gevangenisstraf. Vonnis op 10 oktober. Van een onzer verslaggevers LElbEN Over één anderhalf jaar kan de afdeling thoraxchi rurgie (hart en longen) van het Academisch Ziekenhuis Leiden, een nieuw onderkomen betrekken met betere voorzieningen voor verpleegsters en patiënten en een efficiënter werkmilieu voor de chirurgen. Vandaag al brengt men er een toast op uit. Maar niet aiieen daarop. Ook wordt geklonken op het verleden want precies 25 jaar geleden is de afdeling hart- en longchirurgie in het AZL opgericht. 1 Prof. A. Brom: „Capaciteit moet worden uitqebreid" In de eerste jaren beperkte men zich nog voornamelijk tot long-in grepen. Hart-operaties, waarbij de patiënt in een ijsbad tot 30 graden Celsius werd afgekoeld, waren in de meeste gevallen nog te riskant. Hart-operaties op grote schaal begon men pas toe te passen in 1957 toen de eerste hart-long-machine in gebruik werd genomen. Nu maken de ingrepen in en rond het hart het merendeel van de activiteiten uit. Van de 680 ingrepen die de afdeling thorax-chirurgie vorig jaar verrichtte waren er 380 hartoperaties (en daarvan weer 280 open hartoperaties). De helft van die ingrepen werd toegepast op kinderen, met aangeboren afwijkingen. De accommodatie laat op dit moment zeer te wensen over en leidt volgens de hoogleraar in de thorax-chirurgie prof. A. Brom tot roofbouw op de verpleegsters. Het aantal bedden (acht op de „intensive care" en 17 op de gewone verpleegafdeling) is te klein, de ruimte is ondoelmatig en voor de verpleegsters oncomfortabel ingericht, er is een tekort aan personeel en ook de omstandigheid dat er maar twee operatie-kamers zijn betekent een belangrijke handicap. In dat alles komt over een dik jaar verandering. In het nieuwe onderkomen is bijvoorbeeld voorzien in een derde operatie-kamer en een verpleegafdeling van 25 bedden. Het personeel wordt met 33 man uitgebreid. Daarbij wil men het aantal te verrichten ingrepen op hetzelfde peil houden. Als minimum voor het in stand houden van inrichtin gen waar open hartoperaties worden verricht, is van overheidswege het aantal van 250 aangehouden. Prof. Brom wil daar zonodig wel enigszins boven gaan, maar stelt als grens 350. „Dit ziekenhuis is bedoeld voor onderwijs en onderzoek. Gaan we in de toekomst meer dan 350 open hart-operaties uitvoeren, dan is dat met het oog op deze doeleinden teveel. Als de behoefte hieraan in de toekomst toeneemt moet de capaciteit van de algemene ziekenhui zen worden uitgebreid". Dat die behoefte inderdaad sterk zal toenemen is volgens prof. Brom nog niet duidelijk. Dat is afhankelijk van de uitslag van een Europees onderzoek dat momenteel loopt. In dat onderzoek wordt nagegaan of open hartchirurgie ook de levensduur verlengt in gevallen waar sprake is van multiple (meervoudige) afwijkingen. „Dat dat bij op één plaats gelocaliseerde afwijkingen, zoals angina pectoris, het geval is weten we zeker. Van multiple afwijkingen weten we alleen dat open hartchirurgie de klachten van de patiënt kan doen afnemen. Of hij ook langer blijft leven is nog onduide lijk". Overigens heeft de afdeling thorax-chirurgie een wachtlijst van ongeveer 55 kinderen en 80 volwassenen. Eerste paal voor Centrale Accommodatie (Van onze correspondent) KATWIJK Op het bouwter rein nabij het winkelcentrum „Hoornes" is gisteren de eer ste paal de drassige grond in geslagen van de Centrale Ac commodatie. Precies om 15.00 uur, het ge plande tijdstip van deze ge beurtenis, barstte een on weersbui los, zodat pas na een schuilperiode van een kwar tier door het duo Marco v.d. Plas (7) en Gijsbert Krijgsman (70) de kraan in beweging kon worden gezet om de paal in de grond te laten verdwijnen. Centraal in het project staat de bouw van een zaal, welke plaats zal gaan bieden aan 600 personen en in drie gedeelten is te verdelen. T. H. Delft heeft adviezen gegeven bij de bouw van deze zaal in verband met de akoestiek. Met de NOS heeft men contact opgenomen om het gebouw geschikt te maken voor t.v. uitzendingen. Er zullen drie podia in worden opgenomen. Het gebouw, dat een geheel moet gaan vormen met het winkelcentrum zal te vens zalen en lokalen gaan bevatten ten behoeve van on der meer de jeugd, peuterop- "ang. en vergaderingen. Wethouder Tichler in de aula van de nieuwe dependance LEIDERDORP - „De rol die het gemeentebestuur bij de totstandkoming van deze dependance heeft gespeeld is erg belangrijk geweest. En ik verklap u niets nieuws als ik vertel dat ik liever had gezien dat ik nu drie schoolgebouwen, namelijk ook een voor het openbaar en een voor het r.k. onderwijs had", zo deelde de wethouder voor onderwijs en sport, D. W Tichler gistermiddag mee bij de officiële opening van de dependance van de Visser 't Hooft Lyceum aan de Vossiuslaan. Het Leiderdorpse gemeentebestuur is al een aantal jaren(vanaf 1972) bezig met het proberen dependances van de drie richtingen van het Leidse voortgezet onderwijs in Leiderdorp te krijgen. Voor deze scholen is grond gereserveerd in De Buitenhof. Tot dusver zijn de Leiderdorpse pogingen nog niet geslaagd. Voor een deel ligt de oorzaak daarvan bij het vorige Leidse college van b. en w., voor een ander deel bij het ministerie van onderwijs. Op dit moment onderhandelt wethouder Tichler nog met haar Leidse ambtgenoot •Tesselaar om te proberen alsnog een dependance van de Louise de Coligny in Leiderdorp te krijgen. Gezien het grote aanbod aan Leiderdorpse leerlingen voor de scholen voor het voortgezet onderwijs, is anders de kans groot dat deze voor een belangrijk deel worden weggezogen naar het christelijk onderwijs bij de Visset- 't Hooft De oudste inwoner van Lisse, de heer W. van Maanen (voor veel Lissenaren nog steeds bakker Van Maanen) vierde gisteren zijn 101-ste verjaardag. Met zichtbare voldoening zag hij de stapel sigarendozen groeien, want veel Lissenaren maakten van de gelegenheid gebruik hun oudste dorpsgenoot de hand te drukken en lieten hun bezoek vergezeld gaan van een cadeautje. Tesselaar nodigt partijen uit LfclUEN Wethouder Dick Tesselaar (samenlevingsopbouw) heeft de verschillende partijen die betrokken zijn bij het conflict op Troef uitgenodigd voor een gesprek. Hij wil van de actie groep, die eerder deze week tot bezetting van het jongerencen trum overging, het Troef-bestuur en de Leidse Jeugdactie die heeft geprobeerd in het conflict op Troef te bemiddelen, de meningen horen over het conflict. Ook wil hij op deze wat hij zelf noemde „informatieve bijeenkomst op het stadhuis" van de partijen weten hoe zij over mogelijke oplossingen denken. Desgevraagd stelde Tesselaar wel van mening te zijn dat het conflict Troef muurvast" zit. Aan de hand van het resultaat van de bijeenkomst, die maandagmiddag op het stadhuis zal worden gehouden zal de wethouder bekijken of hij misschien een steentje bij kan dragen aan een mogelijke oplossing van het sinds eind juni slepende conflict Leiden De Merenwijk krijgt er drie jonge huisartsen bij die in samenwerkingsverband een praktijk beginnen in de flat Zijl donk 38. B. en w. hebben besloten hun deze 5-kamerflat voor de duur van een jaar te verhuren. Het is de bedoeling dat de artsen, te weten mevrouw Geesink-Van der Vliet en de heren Groeneveld en Van Leeuwen deel gaan uitmaken van het toekomstige gezondheids centrum in de Merenwijk. Daarin zullen zowel medische als i para-medische specialisten en ook medewerkers op het gebied van de geestelijke hulpverlening samenwerken. De praktijk aan de Zijldonk 38 start op 28 oktober aanstaande. LEIDEN Er bestaan plannen voor de bouw van zo'n 50 eengezins- en bejaardenwoningen aan de Langegracht, tussen de Noorderstraat en het verlengde van de Oostdwarsgracht. Momenteel staan hier nog enkele bouwvallige pandjes, waarvan een bewoond, die zullen worden gesloopt. B. en w. hebben hiertoe onlangs besloten. Het nabij gelegen Huigparkje zal worden uitgebreid met een terrein dat bij het S.L.F-complex hoort. Transplantaties afhankelijk van zelfmoordmanier? Voorschoten De Voorschotense gemeenteraad met uitzondering van de WD-er Mr. Begeer is bijzonder ongerust over de werk zaamheden van de Rijkswaterstaat ten aanzien van de aanleg van Rijksweg 11. Hoewel officieel de aanleg van het stuk tussen Bodegraven en Leiden spoedig gerealiseerd zal worden, komt onofficieel een aantal gegevens vrij waaruit op te maken zou zijn dat ook het laatste eind van de verbinding tussen „Ruhrge- bied en Katwijk" spoedig op het aanlegprogramma komt. Wethou der Eveleens (PPV) meende dat hoewel er een vorm van inspraak is geweest in het jaar 1966 de rijkswaterstaat onmogelijk via die verouderde gegevens tot aanleg zou mogen besluiten. Indien de rijksweg 11 gerealiseerd wordt, dan wordt Voorschoten in stwee stukken gesneden. Mr. Goossens (PPV): „We mogen het niet zover laten komen dat over enige jaren een Duitser tijdens een sanitaire stop ter hoogte van Voorschoten naar beneden kijkt en zegt: Wat een merkwaardige plaats om een dorp te bouwen". Mr. Begeer (WD) vond het allemaal ongenuanceerde geluiden over Rijksweg 11. Er is inspraak geweest en het wordt dringend nodig om nu eindelijk eens tot uitvoering over te gaan. De nota „Gronduitgiftebeleid" begon met een voorstel over de te volgen procedure van behandelen. Daarna kwam er een langdurige spraakverwarring over WD-amendementen en tenslotte werd de discussie afgebroken en de nota terug verwezen naar de commis sievergadering. Dit is de tweede maal. De nota stond ook al drie maanden geleden op de raadsagenda en werd toen afgevoerd in verband met de WD-amendementen, die ook dit maal een struikelblok bleken te vormen. De vergadering werd op verzoek van Mr. Begeer (WD) geschorst bij de behandeling van het voorstel tot het verlenen van mede werking aan het bestuur van de Stichting katholiek onderwijs Voorschoten. Gevraagd werd om een krediet van ruim 25.000 voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen in verband met de fusie van de Jozef- en de Mariaschool tot de Emmausschool. De PPV-er Visser wenste eerst de scholennota te zien voordat er een besluit genomen kon worden. Mr. Begeer verklaarde namens de WD geen uitgaven meer te doen eveneens zolang de scholennota er niet zou zijn Wettelijk zou bij het inberoep gaan van het schoolbestuur bij een hogere instantie de raad in het ongelijk gesteld worden. Na de schorsing verklaarde Drs. Van Wijk namens de WD en de PPV dat ditmaal beide fracties nog eenmaal akkoord zouden gaan, maar dat verzocht werd om de schoolbesturen in kennis te stellen van de moeilijkheid voor de raad indien verzoeken tot het verlenen van medewerking in juni worden gedaan De beste termijn daarvoor is het voorjaar en niet de vakantieperiode. De gemeente Voorschoten verleent subsidie aan het Hof voor de restauratie van Huis ter Horst en de Orangerie/Koetshuis in de Horsten. Ir. Potma (PPV) was de zaak gaan bekijken en consta teerde dat in beide panden mooie ruimten zijn, die verstoft en doelloos daar staan. Wethouder Marselis (CDA) heeft inmiddels met de beheerder van de Koninklijke Landgoederen gesproken Het Hof legt jaarlijks aanzienlijke bedragen toe op de Horsten. Het bezoek is dit jaar tweemaal zoveel als voorgaande jaren. Er wordt gezocht om die panden eventueel exploitabel te maken, maar hierover staat nog niets vast. Wethouder Eveleens (PPV) meende dat zodra het Hof toestemming verleent tot het maken van een fietspad door de Horsten, dan ook de beide panden beter te zien zullen worden voor iedereen. Zowel CDA als PPV voelden wel iets voor „gelijk oversteken", 't Hof de restauratiesubsidie en de gemeente Voorschoten de toestemming tot aanleg van het fietspad. Dat ging de meerderheid van de raad te ver. Brandweerwed strijden

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3