Neckermann In gevecht om de duiten wint Fritz Aronson op punten Zelfreizende hekkesluiters ontvouwen hun winterprogramma's IN DE CLINCH MET RIJKS LUCHTVAART DIENST Neckermann Vliegreizen, de snelst groeiende touropera tor van Nederland, heeft met rijn programma voor de herfst en winter '75/76 een aantal forse stenen in de va derlandse vakantievijver ge gooid. Uit dit programma bleek namelijk, dat Necker mann met een spectaculaire snoekduik ver onder de wet telijk vastgestelde verkoop prijzen voor charters was gevlogen. Voor vrijwel alle bestemmingen kwamen er prijzen uit de bus, die tien tallen, soms zelfs enige hon derden guldens lagen onder het bedrag, dat een tourope rator volgens dwingend voorschrift van de Rijks Luchtvaart Dienst aan lijn cliënten in rekening moet brengen. Dit aanbod werd enige we ken herhaald via pagina-gro te advertenties in dag- en weekbladen Daarin werd bij voorbeeld een achtdaagse reis naar Majorca aangebo den voor 199 gulden, wat 98 gulden goedkoper was dan de toch al goedkope R.L.D.- minimumprijs van 297 gul den. Het verschil tussen bei de bedragen zou door Nec kermann in de vorm van waardebonnen worden te rugbetaald aan de klant, die daarmee op zijn vakantiebe stemming allerlei diensten kon betalen zoals ekskursies, maaltijden, verteringen etc. Nog spectaculairder waren de aanbiedingen van reizen naar de zontoppers Gran Ca nada en Tenerife. Op deze bestemmingen dook Necker mann respectievelijk 143 en 144 gulden onder de prijs. Daarmee was hij ook gelijk de onverbiddelijke prijsbre ker, die een vakantiepakket op de markt bracht, dat over de gehele linie goedkoper was dan het product van de concurrenten. Veto De reactie van de overheid liet niet lang op zich wach ten: de R.L.D. zond een telex- boodschap naar het Necker- mann-hoofdkantoor in Am stelveen, waarin deze touro perator gesommeerd i werd om terug te komen op de gepubliceerde prijzen en in een rectificatie alsnog de mi nimumverkoopbedragen te noemen. De R.L.D. beriep zich hierbij op paragraaf 15 in de luchtvaartovereen komst, die de touroperators verbiedt te adverteren met lagere prijzen dan de mini mumbedragen van de R.L.D. Tegelijkertijd werden telex- boodschappen naar K.L.M., Martinair en Transavia ver zonden. waarin gedreigd werd met het weigeren van vergunningen voor Necker- mann-vluchten, als deze tou roperator aan de sommatie geen gevolg gaf. Rectificatie Fritz Aronson. general ma nager van Neckermann in Nederland heeft inmiddels zijn visie op een rectificatie wereldkundig gemaakt. „Tij dens een hoorzitting in Den Haag", voegt hij er aan toe, „hebben wij onze bezwaren tegen de nieuwe luchtvaart wet duidelijk naar voren ge bracht Met name zijn wij fel gekant tegen de wettelijk vastgestelde minimumprij zen. Die betekenen in feite namelijk een discriminatie van de Nederlandse vakan tieganger en tegelijk een pro tectie van bepaalde tourope rators en luchtvaartmaat schappijen. Overigens sprak de K.L.M. zich tijdens die hoorzitting ook uit voor af schaffing van de minimum prijs". Linkse directe De geplaatste rectificatie is overigens een linkse directe, die een slimme copywriter in een moment van ongemene helderheid van geest uit de gebalde vuist heeft gelan ceerd. Zijn eerste zin luidt „REKTIFIKATIE van onze advertentie met zulke lage prijzen, dat we er van de overheid buiten ons winter- vakantieboek niet mee mo gen adverteren. We mogen wel waard ecoupons geven voor het bedrag dat onze prijs lager kan zijn dan de minimumprijs van de Over heid. Wat echter niet mag is adverteren met die lage prij zen. En dat hebben we per ongeluk wél gedaan. Van daar deze rektifikatie, waar in we uitsluitend de door de Overheid vastgestelde prijs en het bedrag, dat daarvan in de vorm van waardecou- pons van ons terugkrijgt noe men. Zo kunt u zelf toch wel uitrekenen hoe voordelig Neckermann is". Pot voor Fritz Een duidelijke zaak. In het gevecht om de duiten ligt Neckermann door deze listig geformuleerde rectificatie weer op punten voor. Pot voor Fritz. Het wachten is nu op de tegenaanval van de R.L.D. Helpers weg. De bel luidt voor de volgende ronde. De papieren springvloed van reisgidsen voor herfst en winter '75f16, die enkele we ken geleden Nederland over spoelde, is gevolgd door een vriendelijke stroom, waarop de zelfreizende hekkesluiters hun vakantiepakketten naar de vaderlandse huiskamers laten vloeien. Vroege vogels BROERE-REIZEN blaast ditmaal ferm in zijn comfor tabele autobus. Daarnaast biedt dit Rotterdamse reisbu reau vliegreizen aan naar Spanje, Griekenland en Joe goslavië en winterreizen per eigen auto naar Oostenrijk. Nieuw bij Broere is een kor ting voor „vroege vogels", die een zomerreis bij deze touroperator boeken vóór 15 november 1975. Zij betalen tien procent minder. Boven dien is er een gratis annule ringsmogelijkheid voor een maal geboekte „Vroege Vo gel-reizen" in de periode tus sen 15 november en 15 de cember. Overwinteraars in de periode tussen oktober 1975 en april 1976 mogen op kosten van Broere Kerstmis' en Oud en Nieuw in Neder land vieren. Het geboekte ap partement blijft in die tus sentijd voor hen gereser veerd. Voor deze wegwezers rijdt er in Spanje ook weke lijks een gratis bus van ap partement naar markt en su permarkt. Ook krijgen de overwinteraars via video-cas sette twee keer per week hun favoriete Nederlandse televi sieprogramma's gratis thuis bezorgd. Doodjammer, dat Broere blijkbaar uit een familie van Doolhof-bouwers stamt: bij de bestemmingen wel uitvoe rige informaties over de prij zen van koffie en bier en fletse foto's van de aangebo den accommodaties, maar voor de uiteindelijke reissom moet je krachtig doorblade ren tot in het midden van de gids. Daar vindt de adspi- rant-reiziger een prijzenta- bel, die alleen maar ontcij ferd kan worden door hen, die op de lagere school ge middeld een negen voor re kenen hadden. Een aanvul lende boekhoudcursus is in dit verband trouwens ook aanbevelenswaardig. De prijzen voor de gepubli ceerde zomerreizen hebben we overigens nergens kun nen ontdekken. Als excuus daarvoor kan wellicht gel den, dat we op ons eindexa men een dikke vier voor wis kunde in de wacht wisten te slepen. Merkwaardig huwelijk In de HINT-familie is deftige broer Silverjet een ver standshuwelijk aangegaan met zijn volkse neef Airtour. Het resultaat: een gecombi neerde gids, waarin weinig is overgebleven van de exclusi viteit van Silverjet, die tot vorig jaar zijn vakantie-aan deel via de goedgevulde beurs belegde. Ook de prij- zenkr akers, waarmee Air- tour (en daarvóór het ges neefde Nespanda) de Spaan se zandbak voor de kleine man openstelde, zijn in deze goed uitgevoerde en over zichtelijke gids niet meer zo dik gezaaid als eertijds. Waar is de tijd gebleven, dat Nes panda een razend goedkope luchtbrug sloeg, waarover hele volksstammen naar de zon vluchtten? Bijgezet in de penantkast van het jeugdsen timent. Je mag er alleen nog aan denken, maar kom er bij de omgeturnde Airtour niet meer mee aan Uit de rijke erfenis van Sil verjet is onder meer overge bleven de Club Monte Rojo, een schitterend vakantiepa radijs op Gran Canaria (één verrukkelijk luxe weekje in een driekamer appartement vanaf 664 gulden. Zo kennen we Silverjet weer). Ook een retourtje Gambia (14 dagen vanaf 1585 gulden, half pen sion). Voorts in dit program ma vier Oostenrijkse winter sportbestemmingen, die ple zierig geprijsd zijn. En dan uiteraard de Spaanse zonne- reizen, die ditmaal niet op zienbarend goedkoop en niet extravagant duur zijn. Er zijn ook mini-tripjes naar Costa Blanca, Costa del Sol en Majorca (de goedkoopste, vier dagen Majorca voor 279 gulden. Voor datzelfde be drag kun je bij andere reis bureaus een achtdaagse va kantie naar dit eiland krijgen met wat waardebons op de koop toe). Turavia nu ook in wintersport TURAVIA, begonnen als on dergeschoven kind van Cen- touri, wierp zich aanvanke lijk op als prijsbreker voor Spaanse vakanties. Dat ima ge is blijkbaar niet lonend geweest, want de reizen, die Turavia voor de komende maanden aanbiedt, schomme len bedaard tussen goedkoop en duur. Acht dagen Gran Canaria, vanaf 555 gulden (maar dan wel met je geite wollen sokken in een cam ping) is nou geen bedrag, dat je juichend doorgeeft aan de hopman. Ook op de bestem mingen Majorca en Spaanse kusten is Turavia net wat duurder dan dichtstbijzijnde concurrenten. De wintersport- aanbiedingen beperken zich tot Oostenrijk. Verwacht hier geen sjieke hotels, wel ge moedelijke pensions en on verwoestbare gasthofen, waar men voor een redelijk bedrag een wit voetje kan halen. Centouri laat zich van twee kanten zien CENTOURI (de schepping van globetrotter Jansen, die inmiddels van nieuwe eige naar HINT het Zuiderkruis heeft nagekregen en met een enkele reis is vertrokken naar de Spaanse zon) heeft een win terprogramma in ou de, vertrouwde uitvoering, winterzon aan de ene kant van het reisboek, dat aan de achterkant vrolijk opnieuw begint met zonaanbiedingen. Op beide vakantiefronten worden voortreffelijke be stemmingen aangeboden, acht dagen Söll vanaf 344 gulden, tien dagen Noorwe gen vanaf 855 gulden, vijftig dagen Finland 1330 gulden. En aan de andere kant 15 dagen Las Palmas vanaf 692 gulden, het Zuiden van Gran Canaria, 15 dagen vanaf 716 gulden, 15 dagen Tenerife vanaf 637 gulden, 15 dagen Majorca vanaf 380 gulden. Dat zijn prijzen, die een uit vlucht meer dan rechtvaardi gen. Tel daarbij op, dat Cen touri uitsluitend prima ho tels, appartementen en pen sions heeft gecontracteerd en het zal u duidelijk worden: bij deze touroperator zit U op zacht fluweel. Centouri heeft ook nog reizen naar Rhodos en Marokko, die meer dan de moeite waard zijn. Tenslotte zijn er ook de onuitroeibare mini tripjes. STER op zondag STER-REIZEN, met een deel van de HINT-familie verkast naar Alkmaar, hoopt, dat vandaar uit ook haar glorie begint Het win terprogram ma van deze touroperator sluit de mogelijkheid daartoe vooralsnog niet uit Een voorzichtig geprogrammeerd aanbod, goed verdeeld over reizen per trein, auto en vliegtuig. Aantrekkelijke be stemmingen en plezierige prijzen, leuke combinatie mogelijkheden. Unieke win tersportaanbieding bij STER-reizen: Andorra in de Pyreneeën, skigebied tot 2550 meter, goede hotels en dat vanaf 549 gulden voor 7 da gen. Er zijn ook zeer goedko pe wintersportreizen per ei gen auto (vanaf even hon derd gulden voor 1 week). STER-reizen organiseert ook langademige overwinterings- reizen (96 dagen Benidorm bijvoorbeeld vanaf 395 gul den. Dus koffers pakken opa. Maar houdt er wel even rekening mee, dat u dan al die tijd met 5 mensen in een twee-kamerappartement bi vakkeert Dat wordt dus zui nig ademhalen en in ploegen slapen).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17