Restauratie Nachtwacht „Je kunt meteen in de fout gaan, als het buiten even niet helder is" MEEST DELICATE OPERATIE OOIT IN KUNSTHISTORIE VERRICHT ITALIAANSE MAN NIET LANGER ALLEENHEERSER De ogen van de wereld zullen restaurateurs in de rug priemen Hoofd restaurateur L. Kuiper: „ik lig er soms wakker van". Dat zei hij, toen hij eind 1971 begon aan het herstel van „De Liefdesbrief" van Johan Vermeer. Dit schilderij werd, na te zijn gestolen van een expositie in Brussel, zwaar bescha digd teruggevonden. namelijk gedurende de duur van de res tauratie normaal te bezichtigen. Het werk geschiedt weliswaar achter een houten scheidingswand, maar daarin zijn grote erkervormige ruiten aangebracht waardoor de bezoekers de stand van zaken kunnen volgen. Enige restrictie: zolang Kuiper en zijn vijf medewerkers de hele restauratiestaf van het Rijks museum is voor de klus vrijgemaakt aan het priegelen zijn, gaan de gordijn tjes dicht. Maar in de lunchpauze van twaalf tot twee uur en op ogenblikken dat de restaurateurs zich in conclaaf terugtrekken om te beslissen waar, hoe en waarmee de volgende millimeter verf zal worden aangebracht, gaan ze open het lijkt wel het lied Mylord van Edith Piaf. Een zakelijk foefje om rinkelende munt te slaan uit de vernielingen die een ex-leraar Nederlands in een vlaag van godsdienstwaanzin met een kartelmes in het onvervangbare meesterwerk hakte tot dertien keer toe? Het zou kunnen. Een sensatiegevoelige Amerikaan heeft al opgemerkt: „Laat die kerven en krassen toch zitten; dan komen er nog meer mensen naar de Nachtwacht kijken". Vergeet echter niet dat dr. Simon Levie achter de schermen al directeur van het Rijksmuseum is, hoewel hij pas over enkele weken officieel in funktie treedt Hij is de man die de museale wereld verbijsterd heeft met zijn „Schuttersgale- rij", zijnde een passage tussen twee van die typisch Amsterdamse steegjes waarin de schitterendste schutterstukken open en bloot te kijk hangen, gratis, voor iedereen die om welke reden dan ook van het Spui naar de Kalverstraat moet of omgekeerd. Enige, vriendelijke verzoek: even de sigaret doven in de daartoe bestemde bak, maar zelfs wie zo grof is om dit égard voor ons cultureel erfgoed niet uit zijn donder te kunnen persen, wordt niet door een suppoost in de onge twijfeld ongewassen nek gepakt, want suppoosten zijn er niet in de Schuttersga- lerij van het Amsterdams Historisch Mu seum dat dr. Simon Levie op poten heeft gezet. AMSTERDAM Toen hoofdrestaura teur van het Rijksmuseum L. Kuiper begon aan de restauratie van „De Lief desbrief' van Vermeer, door een meer ondeugende dan slechte Tijl van Vlaan deren bij een inbraak te Brussel ondes kundig maar deerniswekkend bescha digd, verzuchtte hij: „Ik lig er soms 's nachts wakker van. Mijn vrouw heeft geen leven meer bij me. Ik vind het geen uitdaging, maar een doffe ellende". Om de orde van gTootte te bepalen: de Lief desbrief was verzekerd voor 17 miljoen. Hoe moet deze Kuiper zich voelen nu hij op 29 september begint met de restaura tie van de verschrikkelijk verminkte Nachtwacht een kunstwerk waarvan de oud-directeur van het Rijksmuseum dr. Van Schendel eens heeft gezegd: „Het is niet verzekerd, want de waarde ervan is op geen miljard na te schatten?" Toch hoopt hij met zijn vijf medewerkers de klus in vier en een halve maand te klaren. Onder uiterst moeilijke omstan digheden nog wel. Kuiper destijds: „Ik heb er een principe van gemaakt nooit bij kunstlicht te wer ken. Als je dat typisch Hollandse licht moet schilderen, heb je te maken met allerlei schakeringen. Je kunt meteen in de fout gaan wanneer het buiten even niet helder is. Soms zet je maar een paar streekjes per dag en die moet je vaak nog overdoen". Edoch de restauratie van de Nacht wacht zal niet geschieden in de restaura tieruimte ergens hoog in een van de torens van het Rijksmuseum waar het noorderlicht overvloedig naar binnen stroomt. Daar is het doek eenvoudig te groot voor. Het blijft waar het is. Sterker: Bij het herstel van de Liefdesbrief kon Kuiper te werk gaan als de middeleeuwse monniken die eenzaam in hun cel „ver van der dagen ijl gegons" zoals Boutens geschreven zou hebben hun miniatu ren in elkaar peuterden. Niet ditmaal. De ogen van de wereld zullen hem in de rug priemen, nu het gaat om het meest ver maarde, drukst bekeken schilderij ter wereld. Letterlijk. De Nachtwacht blijft Hij is een man uit de school van de legendarische Willem Sandberg die vori ge week voor zijn baanbrekende werk op museaal gebied beloond is met de Eras musprijs en die in een vraaggesprek naar aanleiding daarvan nog eens duidelijk verklaarde dat kunst thuis hoort op stra ten en pleinen. Wel: waarom zou het publiek dan niet getuige mogen zijn van een zo spannende gebeurtenis als de res tauratie van de Nachtwacht? Nu eens niet Cruyff aan het werk, maar Kuiper. Geen Maigret of Kojak, maar de meest delicate operatie, ooit in de kunsthistorie verricht. Zo moet dr. Levie geredeneerd hebben, al weigert hij iets over zijn toe komstige beleid te onthullen zolang hij niet officieel in funktie is getreden en inspraak heeft gehad met zijn staf. Het verloop van de restauratie laat zich als volgt aanzien. Begonnen is met het aanbrengen van de houten scheidings wand die de befaamde Nachtwachtzaal in tweeën deelt Er komen vijf ruiten in met een breedte van anderhalve meter en een hoogte van een meter tachtig. Overigens zullen de bezoekers weinig meer te zien krijgen dan de achterkant van de Nachtwacht. In de ruimte voor de zaal zal de Educatieve Dienst van het Rijksmuseum in woord en beeld de vor deringen van het werk verduidelijken. Er komt ook een kopie van het meesterwerk te hangen dat wordt toegeschreven aan een tijdgenoot van Rembrandt, de schil der Gerrit Lunders (1622-1683). De drie andere schuttersstukken zijn tijdens de restauratie afgedekt of verwijderd uit de Nachtwachtzaal waardoor de kunstmin- ners overigens normaal de Vermeeruit bouw en de Eregalerij zullen kunnen bereiken. De bouw van de scheidingswand en de herinrichting van de zaal vergen een week. Daarna begint de restauratie waar voor de gemeente Amsterdam eigena resse van het doek haar toestemming heeft gegeven. Namens het gemeentebe stuur zal adjunct-directeur B. Haak van het Amsterdams Historisch Museum als adviseur optreden. Wanneer zich tijdens het werk problemen voordoen, zal men buitenlandse deskundigen om raad vra gen. Dat is trouwens achter de schermen al gebeurd, want de hele museale wereld leeft intens mee met de verbijsterend belangrijke klus. Ook de oud-directeur van het Rijksmuseum dr. A. van Schen del is bij het overleg betrokken evenals het Centraal Laboratorium voor Onder zoek van Voorwerpen van Kunst en We tenschap in Amsterdam. De restauratie is verdeeld in enkele fa sen. De eerste vangt op maandag 29 september aan met het uit de lijst nemen van het doek. Met de verflaag naar bene den zal het vervolgens op een speciaal daartoe gebouwde vlonder worden ge legd waarna het van het raam wordt losgemaakt waarop het linnen is gespan nen. Daarna begint het proces van ver doeken. In de afgelopen 400 jaar in 1947 voor het laatst is er al herhaalde malen nieuw linnen aangebracht tegen het langzaam verterende doek waarop Rembrandt de schutterij van Banning Cocq vereeuwigde in ruil voor zou later blijken onsterfelijkheid. De dan tevoorschijn gekomen achterkant van het schilderij wordt schoongemaakt en ge vlakt. Wanneer dit allemaal is gebeurd, kunnen de messneden met behulp van linnen draad en lijm worden hersteld. Vervol gens hecht het team een mengsel van was en hars onder verwarming (een strijk bout) op de achterkant van het doek. Daarmee is het verdoeken voltooid. De zes restaurateurs beschikken over een verrijdbare werkvloer. Er komt een ver plaatsbare afzuiginstallatie en op de plaats waar de Nachtwacht pleegt te hangen, brengt men een witte wand aan om het door Kuiper zozeer verlangde, maar bepaald niet optimaal aanwezige daglicht zoveel mogelijk te weerkaatsen. Tijdens de tweede fase zal het schilderij aan de voorkant van de oude vernislaag worden ontdaan, geretoucheerd het meest angstige moment en opnieuw gevernist. Dit laatste zal niet in de Nacht wachtzaal, maar waarschijnlijk in de Eregalerij gebeuren. Dan zijn onvoor ziene problemen daargelaten de vier en een halve maand voorbij en hangt de Nachtwacht in nieuwe glorie te pralen. Althans Er zijn al krantekoppen geweest die ju belden: „Het schilderij wordt mooier dan ooit". En: „De schending van de Nacht wacht door de 38-jarige Willem A. de R. heeft ook een pluspunt opgeleverd. Na de restauratie zal het gigantische doek er fraaier uitzien dan voorheen". Uiteraard heeft het Rijksmuseum er alle belang bij de restauratie naar buiten toe zo goed mogelijk te verkopen. Het schilderij ont leent een deel van zijn waarde aan het feit dat het een toeristische trekpleister is in de orde van grootte van de pyrami- den of de Akropolis; het heeft (hotels, restaurants, luchtvaartmaatschappijen, De Nachtwacht van Rembrandt, op 14 september met een keuken mes ernstig toegetakeld. souvenirs) een duidelijke betekenis voor de vaderlandse economie. En dat we linke jongens zijn, dat willen we weten. Toch enkele vraagtekens. De directie van het Rijksmuseum heeft de internationale bezorgdheid proberen te sussen door te verklaren dat de beschadigingen „geluk kig" allen op donkere delen van het schil derij zijn aangebracht Wat zei hoofdres taurateur L. Kuiper echter toen hij ijs beerde voor de Liefdesbrief? „U denkt dat het makkelijk is omdat de vermin king een vrij egaal en donker gedeelte betreft. Vergeet het maar. Er komen twaalf tot vijftien verschillende kleur nuances in voor en donkere delen restau reren is altijd toch al lastiger dan lichte". En wat sprak hij ook? „Ik weet nu al dat ik in de maanden dat ik aan de Liefdesbrief werk, het doek dagenlang niet zal aanraken of zelfs zien. Je bent in dit vak duidelijk afhankelijk van inspi ratie. Als ik een nacht laat naar bed ben gegaan, weet ik de volgende dag dat ik het niet hoef te proberen. En als ik achter mijn ezel zit en voel: het gaat niet, raak ik het doek ook met geen vinger aan. Maar hoe ik mijn best zal doen en hoe veel succes ik hopelijk zal hebben, de waarde van het doek zal onherroepelijk zijn gedaald. De Liefdesbrief zal een gehavend meesterwerk blijven en dat vind ik een ellendige zaak". Het moeizame werk van hoof drestaurateur L. Kuiper. Draadje voor draadje, streepje voor streepje, een werk, dat eindeloos-veel geduld vergt. ...einde aan de alleenheerschappij... macht: hij schreef de wet in huis voor en zijn vrouw en kinderen hadden maar te ge hoorzamen. De Italiaanse overheid heeft daar middels deze nu van kracht geworden wet een einde aan gemaakt en tegelij kertijd krijgt de vrouw nog een handvol andere rechten en vrijheden. Zij mag bijvoorbeeld haar mans naam ook na zijn dood behouden en ze blijft het Ita liaanse staatsburgerschap be houden als ze met een buiten lander trouwt Ze heeft het recht op ondersteuning als ze volledig huishoudelijk werk verricht en ze deelt in het bezit van alle in hun huwelijk ge kochte onroerende goederen. De filosofie achter deze veran deringen is niet zo moeilijk: de emancipatie van de vrouw wordt eindelijk onderkend en voor een belangrijk deel geho noreerd. Tegelijk wil de wetge ver het huwelijk maken tot de stabiele familiegemeenschap waarop de internationale sa menleving gebaseerd moet zijn. De nieuwe wet erkent ook dat de moderne jeugd onafhanke lijker wil zijn en meer vrijhe den eist Ouders mogen niet langer bindend voorschrijven wat hun kinderen moeten doen en worden, maar ze moe ten meer rekening houden met de capaciteiten en de aspira ties van hun kinderen. Een zeer opmerkelijke veran dering in de wet is het verval len van de term "buitenechte lijk" kind. Elk kind zal gelijke rechten voor de wet hebben. Of de vader, of de moeder zal het kind moeten erkennen, ook al waren beiden bijvoor beeld reeds (met een ander) getrouwd. De erkenning zal onder meer op de geboorte aangifte worden bijgeschreven en is onherroepelijk. De schuldvraag bij de echt scheiding is niet langer door slaggevend voor de gerechte lijke uitspraak van de schei ding. De leeftijd om te kunnen trou wen is van 14 jaar voor het meisje en van 16 jaar voor de jongen opgetrokken tot 18 jaar voor beiden. Ook al weer om dat huwelijk in aanzet al se rieuzer te kunnen laten zijn. Overigens botst de nieuwe wet met deze bepaling met de con cordaatsartikelen tussen Vati- caan en Italië. Het Vaticaan erkent namelijk nog wel de oude leeftijdsgrenzen van 14 en 16 jaar. Er is van kerkelijke zijde al op gewezen dat het niet overeenstemmen van deze artikelen grote moeilijkheden voor kerk en gelovigen zal op leveren. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Italiaanse man is niet langer de alleenheerser in zijn huis en over zijn vrouw en kinderen- Na tien jaar discussiëren en politieke touwtrekkerij is in Italië het reglement op het gezin in de oude wet vervangen door een nieuw, en de ruim 200 artike len geven de Italiaanse vrouw gelijke rechten als de man, dat betekent op de eerste plaats een grotere (wettelijke) vrijheid en zelfstandigheid. Zeker in een land als Italië, waar nog volop feodale toe standen bestaan en zeker in het huwelijk en waar de onge schreven wetten voor de man vaak belangrijker zijn dan de neergeschreven wetten, zal het even wennen zijn. Eeuwenlang is de Italiaanse man gewend geweest aan een dictatoriale

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14