Punch drijft op recette en reclame Wie voor Schalke liegt, liegt voor goede zaak" Laatste proces in Bundesliga-schandaal ZATKKDAG 21 SEiTJïMBüat 1310 Binnen enige weken overeenkomst rond? Landskampioen zonder sponsor eerste plaats Dongen, de publiciteitsman van Punch over wie vrijwel alle werkzaamheden in de laatste twaalf maanden liepen, tot grote voldoening stemmen. Leeuwendeel Van het hele team dat sinds de breuk met Raak In touw is geweest om Punch financieel weer op de been te helpen hééft Frits van Dongen tonder de overigen ook maar enig te kort te willen doen een leeuwendeel van het werk voor zijn rekening genomen. Het kostte hem een jaar van zijn studie bouwkunde die toen de moeilijkheden ontstonden op drie maanden na was voltooid. Inmiddels zijn die drie maanden aangevuld met zeker eenzelfde periode, want ook bij studie betekent stil stand achteruitgang. „Ik heb het er graag voor over gehad als alles achter de rug is", zegt Van Dongen. „Dan zal blijken dat het toch niet voor niets is geweest". Dan zal tevens het besef boven komen hoe betrekke lijk het hele op sponsorship gebaseerde sportleven is. Want kon Punch met kunst- en vliegwerk de touwtjes aan elkaar knopen en op basis van solidari teit van spelers en coach het team bij elkaar houden, dat lukte Lions en Rowic niet. Deze eredivisieclubs uit respectievelijk Zandvoort en Dordrecht zagen zich genoodzaakt hun vooraanstaande rol op het basket baltoneel compleet op te geven toen de sponsors Typsoos en Frisol de verbintenis opzegden. Punch, oorspronkelijk een studentenclub, verloochende zijn afkomst niet toen het water tot de lippen steeg. De spelerskern verklaarde zich solidair met het bestuur, daarmee steun verlenend aan de steeds wanhopiger wordende pogingen toch maar een basis te vinden waarop het eredivisie-avontuur kon worden voortge zet Die grondslag werd gevonden. Verbijstering „We hadden aanvankelijk", herinnert Frits van Don gen zich, „een particulier die 25.000 gulden ter beschikking wilde stellen met de clausule dat zodra er zich een grotere sponsor zou melden hij zich mocht terugtrekken. Voorlopig niet in de ploeg bij Punch: Pieter van Tuyll. Hij wil zich eerst inwerken in zijn nieuwe baan alvorens de training en de wedstrijden weer met voldoende concentratie te kunnen afwerken. Taylor mocht komen op de conditie „een maand op proef" met een beschaafde vergoeding. De Neder landse spelers bij Punch worden dit jaar niet betaald. Kortom, er is nog wel een aantal onzekerheden. Maar bij Punch is men optimistisch gestemd. „We hopen de zaak over een paar weken rond te hebben", verklaart Frits van Dongen. „Er zijn op dit moment vier kandidaten die zich oriënteren over onze alterna tieve begroting. Die verschillende bedragen hebben we opgesteld om elke potentiële sponsor een pasklaar inzicht te kunnen geven". 75 Contacten In de bijna twaalf maanden sinds het ontstaan van de breuk met de vorige sponsor heeft het bestuur van Punch niet minder dan 75 verschillende contac ten gehad met gegadigden. Met ongeveer dertig kwam een gesprek tot stand, waarbij enige relaties tot een verheugende afronding leken te komen. Maar steeds sprong een vaste verbintenis af. Zo leden de eerste pogingen om via de media een sponsor op het spoor te komen schipbreuk, vervolgens mislukten acties het Delftse bedrijfsleven te entameren door persoonlijke benadering en toen kwam de geruchtma kende advertentie in een dag- en een Wat resteerde waren de vier kandidaten die ook nu nog in beeld zijn. Inmiddels heeft het door zorgen gekwelde Punch zich wel kunnen verheugen in een overweldigende stroom aanbiedingen van supporters om „iets" voor de club te doen, variërend van het verzorgen van publiciteit tot het verrichten van werkzaamheden binnen de vereniging. Ook de relatie met de gemeente is uitstekend. Al deze factoren in ogenschouw nemend zegt Frits van Don gen: „We moeten er komen. Punch betekent tenslotte wat voor Delft. Er was hier zo langzamerhand niets meer over. De taptoe kan niet meer, Xerxes DHC is weg. Delft dreigt een mythe te worden, doodge drukt tussen de agglomeraties Den Haag en Rotter dam. Daarom al moet Punch blijven". FRANK WERKMAN DELFT Nog geen maand nadat aan de reeks alarmerende berichten rond Punch een gunstig eind was gekomen met de mededeling dat de Delftse lands kampioen basketbal toch zonder spon sor aan de competitie zou beginnen za gen liefhebbers de ploeg ineens terug op de eerste plaats van de ranglijst. Na vijf ronden in de eredivisie is Punch de enige ongeslagen formatie na indruk wekkende zeges op onder meer het hoog geroemde Sperry Remington (in Den Bosch nota bene) en het in het recente verleden zo sterke, maar inmiddels wat afgetakelde Transol. Op de buitenwacht maakt het verrassend sterke optreden van Punch een merkwaardige indruk. Hoe kan een ploeg zonder sponsor zo hoog reiken?, vraagt men zich af. Het antwoord is: Punch beschikt zonder financiële steun toch over drie Amerikanen. Hetgeen onmiddellijk nieuwe vragen oproept. Hoe slaagt de landskampioen er in het drietal Woudstra, Taylor en Kirkland in de gelederen te houden? De oplossing is vrij simpel. Punch dekt alle kosten voorlopig uit recette en reclame en hoopt binnen enige weken wereldkundig te kunnen maken een nieuw sponsor contract te hebben afgesloten. Dan zal een definitief eind zijn gekomen aan de malaisesituatie waarin de club uit Delft al sinds bijna een jaar verkeert. En dat zal zeker niet in de laatste plaats Frits van Er kwam inderdaad een volgende kandidaat die 75.000 gulden wilde fourneren. Op grond van die toezegging hebben we eind augustus het besluit geno men door te gaan. De spelers werden op de hoogt* gesteld, maar tot onze verbijstering trok de betrokker geldgever zijn toezegging een week later in. Hij gaf er geen enkele motivatie voor, maar wij stonden ineens weer op straat. We konden niet terug. Vanaf dat moment moesten we doorgaan". Inmiddels had de Amerikaan Buff Kirkland zich weer bij de ploeg gevoegd die toen al bestond uit Woudstra (een Amerikaan met Nederlands paspoort) en Taylor, alsmede de Nederlandse basis Sikking. Sideris, Van Helfteren en de „tweede lichting" Scheurwater, De Weys en Rijks. Van Woerkom (gestopt) en Maassen (werk in Saoed Arabië) waren afgevallen en Van Tuyll was niet t- r beschikking. De lange center staat nog wel op cr „lijst" bij Punch, maar wil zich eerst inwerken k. zijn nieuwe baan. Kirkland, voor wie men bij Punc a eigenlijk liever Harry Rogers terug had willen hebb n die echter inmiddels na de lange periode van onzek< r- heid een beurs voor de universiteit van St. Louis h. 1 gekregen en daar ook ging spelen, kwam terug ,-p redelijke financiële condities. Het bedrag dat hij :«r maand verdient ligt ongeveer de helft lager dan v at sommige Amerikanen bij andere Nederlandse cliv« toucheren. Woudstra werd ingelijfd na een overe< komst met Nationale Nederlanden. Als Punch er r A in slaagd binnen afzienbare tijd definitief een sport or aan te trekken zal hij bij Donar gaan spelen. Tay or tenslotte kwam bij Punch terecht, nadat de Delf se clubleiding hem tijdens een oefencampagne in Wes Duitsland had ontmoet en de Amerikaan te kenner had gegeven graag voor Punch te willen uitkomen. Max Merkel, de trainer van Schalke'04, moet bin nenkort wellicht vijf spelers van zijn basis-elftal missen. In totaal zijn in de slotfase van het seizoen 1970-71 rond twee miljoen marken onder de tafel betaald., 1.3 miljoen aan steekpen ningen, de rest om mensen, die teveel wisten, te laten zwijgen. Geschat wordt, dat het Bundesliga-schandaal het Westduitse voetbal meer dan tien miljoen heeft gekost, waarbij inbegrepen de door de clubs geleden schade door het verlies van topspelers, de verminderde toeloop naar de stadions en de kosten, welke de DFB moest maken om de affaire tot op de bodem te onderzoekn. Ook de staat heeft veel geld moeten uitgeven om licht in de duisternis te brengen. Negentien keer moesten burgerrechters in actie komen voor het geven van een oordeel over de vele frauduleuze handelingen. Tijdens een van die zittingen, het proces tegen Wilhelm Stute, de oud-voorzitter van Arminia Bielefeld, moesten ook spelers en bestuursleden van Schalke '04 voor de balie verschijnen. Onder ede verklaarden zij niets te weten van Stute's bewering 40.000 mark te hebben betaald voor de zege van 1-0, welke Arminia op 17 april 1971 in Gelsenkirchen „behaalde" Alleen Dieter Burdenski, die tegenwoordig het doel van Werder Bremen verdedigt, gaf toe na afloop van de bewuste wedstrijd geld te hebben gekregen. Hij wist weliswaar niet waar het vandaan kwam, maar erkende het „wel vreemd" te hebben gevonden dat na een nederlaag toch werd uitbetaald. Burdenski is daarom de kroongetuige van de openbare aanklager in het proces, dat dinsdag begint en dat, naar wordt verwacht, veertien dagen zal- vergen. „Wie voor Schalke liegt, liegt voor een goede zaak", schreef de gezaghebbende Duitse spor tjournalist Horst Vetten toen de eerste beschuldigingen over het afleggen van valse verklaringen klonken. In het verre en meer recente verleden gingen vereni gingsfunctionarissen zelfs nog verder dan meineed. Schalke *04 is meer dan alleen maar een voetbalclub, hoewel ook de sportieve successen niet onvermeld mogen blijven. Tus sen 1934 en 1958 behaalde Schalke zeven keer de nationale titel. Alleen FC Niirnberg heeft een nog indrukwekkender ere lijst: Negen landskampioen schappen. Schalke's voorzitter Schalke '04 is voor Gelsenkirchen meer dan alleen maar een voetbalclub. Het is een instituut, waarbij tienduizenden arbeiders in de „Kohlenpott" zich zeer nauw betrokken voelen. Goede of slechte tijden, Schalke kan altijd rekenen op een grote toeloop. De club mag zich verheugen in een populariteit, welke alleen vergeleken kan worden met die van topclubs in Zuideuropese landen. Mindere resultaten hebben nog nimmer een verontrustende daling in de toeschouwersaantallen tot gevolg gehad. En ook een reeks schandalen heeft de liefde voor de dub nooit aangetast Daarom wordt in Gelsenkirchen het meineed-proces gelaten afge wacht Want hoe de rechter ook zal oordelen, vast staat wel, dat Schalke er niet door ten onder zal gaan. De club, die decennia lang een beetje vreugde in het grauwe bestaan van het werkvolk in het Roergebied bracht zal ook deze storm wel weer doorstaan. Enige tijd geleden ontketende de ,actieve Schalke-voor- zitter Siebert een actie om de Braziliaan Marinho te contracteren. Weer zo'n stunt, waarmee hij in het nieuws bleef. Gunter Siebert meent dan ook: „Gelsenkirchen en Neurenberg hebben twee dingen gemeen. Ze hebben de clubs, die het vaakste landskampioen werden en de grootste processen Die galgenhumor duidt erop, dat het meineed-proces van dinsdag tamelijk onbezorgd te gemoet wordt gezien. Ofschoon van de huidige basis-opstelling vijf spelers het gevaar lopen te worden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tenminste een jaar indien de rechter ver zachtende omstandigheden laat gelden kan de straf nog altijd variëren van zes maanden tot vijf jaar wordt er geen reke ning mee gehouden, dat trainer Max Merkel over enkele weken geen beroep meer kan doen op Jürgen Sobieray, Rolf Russ- mann, Klaus Fichtel, Herbert Lütkebohmert en Klaus Fischer, die sinds ze in oktober '73 gratie kregen van de DFB weer gere geld tot de uitblinkers behoor den. Aanklager Hans Georg Diek- mann, die speciaal voor deze zaak van de rechtbank te Biele feld werd overgeplaatst naar Essen, heeft weliswaar een 35 bladzijden omvattende beschul diging opgesteld, maar Schalke vertrouwt volledig op het vak manschap van zijn verdedigers. Günter Siebert, zelf ooit een verdienstelijk middenvoor in Schalke's topelf. heeft voor hemzelf, ex-penningmeester Heinz Aldenhoven en de be schuldigde spelers een verzame ling strafpleiters aangetrokken, die tot de besten in hun vak behoren. Een op een januari van dit jaar van kracht gewor den wet maakte het noodzake lijk, dat iedere beschuldigde een eigen verdediger moet hebben. Dat was er de oorzaak van dat het proces niet eerder kon plaatsvinden, terwijl er ook nog eens vertraging ontstond omdat dr Karl-Heinz Hütsch, die aan vankelijk de verdediging alleen voor z'n rekening nam, in april ziek werd. Dr. Hutsch vestigde zijn reputa tie in de vijftiger jaren toen hij tijdens een mammoet-proces te gen een aantal prominente com munisten opvallende successen wist te behalen. Hij kon echter niet verhinderen, dat de „kom- munistische partei Deutsch- land" werd verboden. De twee ster-advocaten geloven er niet in, dat hun clientele ach ter slot en grendel terecht zullen komen. Zij zijn van mening, dat de vertegenwoordigers van Schalke tijdens het proces tegen Wilhelm Stute nimmer voor de keuze hadden mogen worden gesteld tussen het afleggen van een juiste verklaring, waarvoor ze zichzelf zouden belasten, en het plegen van meineed. Verwacht wordt dat in totaal 50 getuigen zullen moeten opdra ven in zaal 101 van het gebouw aan de Zweigertstrasse. Naast Dieter Burdenski, de voormali ge doelman van Schalke, beho ren tot de gedagvaarden onder anderen oud-bestuursleden van Arminia Bielefeld, DFB-aankla- ger Hans Kindermann. enkele journalisten, de oud-SSchalke spelers Heinz van Haaren en Hans Pirkner en Gerd Roggen- sack en Gerd Siese, die in de „gedenkwaardige" wedstrijd Schalke-Bielefeld deel uitmaak ten van het bezoekende team. De beschuldigden zijn naast Sie bert, Aldenhoven en de vjjf reeds genoemde eerste elftalspe lers Reinhard Libuda, Gerd Senger (tegenwoordig Rot Weiss Essen), Waldemar Slomiany (ex- Schalke en Arminia Bielefeld), Jürgen Galbierz (thans Wupper- taler SV), Hans Jürgen Witt- kamp (thans Borussia Monchen- gladbach) en een Schalke-sup- porter genaamd Trompeter. Vooruitlopend op de zaak wil Günter Siebert niet al te veel kwijt „Het is allemaal al weer vier jaren geleden. Wie weet nu nog wat er toen precies is ge zegd? Ik verwacht hooguit een voorwaardelijke veroordeling, per slot van rekening hebben we bij de DFB al geboet". Dat laatste is in zoverre juist dat het aandeel in de omkopingsaf faire inderdaad al is bestraft Maar meineed is natuurlijk wel iets heel anders. Ton van Dalen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11