Vdurst| De NMB zorgt vooreen hypotheek op de maat van uw portemonnee. ONTKENNEN JOHNNY N. BLIJFT Hk\me HANDJEVOL KAMERLEDEN ÊeidocSottumt KLM schrapt twee extra 'vluchten Suriname BESLIST OVER VOORSTEL Eén op acht ziek of werkloos Hl Puntensysteem hogere studie nodig CIA opende brieven van Nixon Detam-verzekerden Touwtrekken in OPEC om olieprijs Overvallen Voorburg en Rijswijk Sarah Moore: aanslag op eigen initiatief De NMB denkt met u mee. Probeer 't. PREMIER DEN UYL, voor de televisie ondervraagd over het perspectief voor het regeringsbeleid inzake Suriname, maakt de indruk van een bedroefde huisvader. Bedroefd omdat het gedrag zijn kinderen het nodige te wensen overlaat; in zijn hart waarschijnlijk mede bedroefd door het te laat gekomen besef dat vaderis opvoeding ook niet alles is geweest Nederland komt met de politieke verwikkelingen in Suriname zelf danig in de nesten te zitten; en dat had het kabinet-Den Uyl nu uist niet gewild. De talrijke reizen van kabinetsleden naar de West lebben in het politieke probleem geen enkele opklaring gebracht; de missie van Kamervoorzitter Vondeling heeft tot nu toe allen maar geleid tot het voeren van enkele gesprekken. NIEUWSTE DREIGING IS dat, naast de aanhoudende stroom immigranten die tot ruzies binnen het kabinet leidt, nu ook opposante politici naar Nederland komen om via druk op Neder landse politieke partijen te bereiken dat de Nederlandse regering meer gaat doen om de rechtszekerheid in Suriname veilig te stellen en om te voorkomen dat de politieke minderheid in de Staten van nu, straks in Paramaribo vrij spel krijgt om de oppositie monddood temaken. De'bewijzen komen week na week op tafel: de Nederlandse regering van 1975 maakt inzake De West andere fouten dan die de kabinetten tussen 1945 en 1955 terzake van Indonesië hebben gemaakt; maar de fouten staan onomstotelijk vast Nu niet de waan dat men door achterhoedegevechten nog iets van het vroegere kolonialisme zal kunnen redden, maar de fout dat men door haastige spoed meent een emancipatieproces te bevorderen en het tegelijkertijd in goede banen te kunnen houden. ALS ER NIET SPOEDIG een kentering komt vrezen we het ergste. Niet voor Nederland, maar voor een belangrijk deel van de Surinaamse bevolking.... Postzegels verouderen snel VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS moet Nederland binnen kort een leuk land worden; door de vrijwel onafgebroken reeks van posttariefsverhogingen verouderen de zegels snel. In de PTT- begroting wordt weer het bericht bevestigd dat een gewone brief straks een postzegel van 55 cent verlangt; de meeste andere tarieven gaan in evenredige mate omhoog. Een schrale troost is dat er een binnenlands postblad geïntroduceerd gaat orden dat de PTT nog voor twee kwartjes wil bezorgen. Geen mens kan verlangen dat de PTT doet alsof er geen loon- en andere kostenstijgingen zijn; maar het gaat de laatste jaren wel erg snel; straks moeten misschien de verhuizingskosten van de Centrale Directie naar Groningen op last van de regering ook nog door de eenvoudige postzegelplakker worden gedragen. IN DE BEGROTINGSTOELICHTING frappeert ons overigens het zinnetje, dat het binnenlands postverkeer tegenwoordig voorname lijk groeit door opdrachten en afrekeningen ten behoeve van het girale betalingsverkeer. Die worden voor het overgrote deel zonder kosten voor de „klant" vervoerd, zij het dat de Giro aan zijn geld ook een aardige duit verdient Toch zou, als de ontwikkeling blijft gaan zoals in de laatste jaren, de vraag kunnen rijzen, of het niet beter is voor de giro-enveloppen een billijk frankeertarief vast te stellen, dan straks te moeten constateren dat een gewone brief van 20 gram een gulden gaat kosten. De klanten van de giro gaan wellicht dan ook de post wat meer economisch in het girale verkeer benutten, wat ook het sturen van afrekeningen op een geringere frequentie zou kunnen brengen. [ADVERTENTIE J Maar Meneer De La Parra, u weet toch dat u voor uw filmspullen nergens goedkoper terecht kunt dan bij Foto Mees? Voor uw fotospullen overigens ook. IpERGROTER met Ne met Com MO 47c met Neotar-50 mm. I f M-301 000 met Componar-50 mm. 004)a M-601 met Componon-80 mm. Van onze parlementaire redactie Den Haag De KLM zal twee van de tien extra vluchten op Suriname, welke tot 25 november zullen worden uitgevoerd, schrappen. Dat heeft het ministe rie van Verkeer en Waterstaat vanmorgen meege deeld. Het is nog niet duidelijk of dit een werkelijke bijdrage is in de poging de stroom Surinamers naar ons land enigszins af te remmen. Alle boekingen tot en met 24 november zullen gewoon worden gehono reerd. Minister Westerterp heeft de KLM-directie ertoe weten te bewegen de twee vluchten te schrappen, nadat minister van Doorn (CRM) - belast met de opvang van Surinamers - Westerterp al eerder had gevraagd in te grijpen. Westerterp antwoordde toen dat hij zulks niet kon doen, omdat de KLM een vervoersplicht heeft. De nu gevonden oplossing doet geen afbreuk aan die vervoersplicht Minister de Gaay Fortman, belast met aangelegenheden van de West heeft gistermiddag op Schiphol duidelijk laten blijken dat Nederland niets voelt voor een eenzijdige afkondiging van de onafhankelijkheid door Suriname. Bij aankomst van Tweede Kamervoorzitter Vondeling, die op de Antillen overleg heeft gepleegd om te geraken uit de politieke impasse in Suriname, zei minister de Gaay Fortman: Het probleem van het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid voor Surina me doet zich niet voor. Er zijn hierover tussen de regeringen van de drie koninkrijksdelen duidelijke afspraken gemaakt. Hij ver klaarde dat in de eerste plaats de rijkswet voor de onafhankelijk heid van Suriname in Den Haag moet worden goedgekeurd. Daarna zullen de desbetreffende landsverordeningen door de Surinaamse en Antilliaanse Staten moeten worden aangenomen. Als die weg voltooid is, is Suriname onafhankelijk, aldus de bewindsman. Geknakt ligt het Liberiaans vrachtschip Northern Breeze aan de grond voor de haven van Valparaiso, waar het acht dagen gele den vastliep en waar de woeste zee het schip in tweeën brak. LOS ANGELES (AP) Sarah Jane Moore heeft ge zegd dat ze geheel op eigen initiatief heeft gehandeld en gedreven werd door per soonlijke woede en frustra tie toen ze een schot op president Ford afvuurde. In een interview in de ge vangenis met de Los Ange les Times zei mevrouw Moore dat haar moordaan slag maandag „een soort uiterste protest tegen het systeem" was. Ze zei te hopen dat door haar daad de radicale be weging de rijen zal gaan sluiten. „Ik wilde dat ze de realiteit gingen inzien van wat ze hebben losgemaakt Ik wilde dat de mensen de dingen nog eens gingen overdenken, maar het was meer dan dat Ik heb het soort woede en frustratie doorgemaakt dat zo veel mensen voelen. De mensen worden gedwongen een daad te stellen". fotohandel G.Mees Rapenburg 18. Leiden, tel. 071-133103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens. 19.00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur. Proces in Moskou tegen Nederlanders MOSKOU In moskou is giste ren het proces begonnen tegen vier Nederlanders en twee Duit sers, die een poging tot smokkel van 62 kilo hasj hebben bekend via de Russische luchthaven Sjeremetjewo naar het westen. De zes verdachten kwamen uit Pakistan. Zij kunnen volgens het Russi sche strafrecht rekenen op ge vangenisstraffen van drie tot tien jaar. Een van de Nederlan ders en een Duitser, die in Am sterdam woonde, hebben vol gens de aanklacht in mei ook al 26 kilo hasj van Pakistan via Moskou naar London gesmok keld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commissie Ontwikkeling Hoger Onderwijs onder voorzitterschap van professor De Moor vindt, dat bet hoger onderwijs een stelsel van studiepunten zal moeten aanvaarden, om de student en zijn studie beter tot gelding te laten komen. Het gaat hierbij om het zogenaamd beheersen van de studieduur. Volgens de idee van de commissie-De Moor wordt het noodzakelijk de studieduur te begeleiden met het vaststellen van een studieweek, uitgaanden van een veertig-urige werkweek. Gerekend over een studiejaar met 42 werkweken zou dit betekenen, dat de student, die deze werkweken inderdaad volledig studeert, 42 punten krijgt Achtergrond van dit alles is een systeem in te voeren, waardoor studenten inderdaad op een vast studieschema terechtkomen. Voor ieder vak zal dit vermoedelijk iets anders liggen, maar op de duur kan hiermee volgens de commissie-De Moor een beter inzicht verkregen worden in de hoeveelheid tijd, die bij een ormale studiegang voor een bepaald studievak werkelijk nodig is. Dit kan tevens maatstaf zijn als toetssteen voor een rechtvaardige studiebe- laasting. Het legt tevens de studievorderingen beter vast WASHINGTON - De Ameri kaanse inlichtingendienst, de CIA, heeft regelmatig brieven geopend van ex-president Ri chard Nixon zowel voor als tij dens zijn ambtsperiode. Senator Frank Church, die dit gisteren bekend maakte als lid van de senaatscommissie die de inlich tingendienst doorlicht zei dat verder ook Edward Kennedy, Hubert Humphrey, de Ford- stichting, de Harvard universi teit en de Rockefeller-stichting slachtoffer zijn geweest van de ze verregaande belangstelling van de CIA. Ook brieven aan Martin Luther King en de post van de senator zelf zijn geo pend door de inlichtingen dienst De senaatscommissie is een on derzoek begonnen naar de plan nen van de regering Nixon voor het opbouwen van een onder deel van de inlichtingendienst in het Witte Huis. De commissie wil weten waarom de CIA haar activiteit niet heeft gemeld bij de vorige president toen deze geïnformeerd wilde worden over de CIA in verband met die plannen. Outspan blijft DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Dreigend fiasco (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Een op de acht verzekerden bij de DETAM, de bedrijfsvereniging voor de tailhandel en ambachten, was in 1974 ziek of werkloos en nam daardoor niet deel aan het arbeidsproces. Over 1974 werd door de De- tam in totaal rond 471 miljoen gulden aan sociale verzeke ringsuitkeringen betaald en wel over totaal 11 miljoen ar beidsdagen. Dat betekent een forse toeneming ten opzichte van 1973 toen aan ZW-, WAO- en WW-uitkeringen 355 mil joen gulden werd uitgekeerd over 9,6 miljoen arbeidsdagen. Dat vermeldt het zojuist ver schenen jaarverslag over 1974 van de DETAM, waaruit de conclusie kan worden getrok ken dat zowel het aantal uitke- ringsgevallen als de gemiddel de duur daarvan is gestegen. Als aanwijsbare oorzaken van de stijging van werkloosheid en ziekteverzuim noemt de DETAM: de al enige jaren neergaande conjunctuur en de snelle groei van de werkloos heid, mede als gevolg van het stijgend structureel tekort aan arbeidsplaatsen. Dit zowel in de sector van het midden- en klein bedrijf als daarbuiten. Vermoedelijk, althans veel minder duidelijk aanwijsbaar, zijn de oorzaken van het ziek teverzuim. Ziekteverzuim zou enerzijds te maken hebben met de werksituatie, maar mo gelijk tevens met de omstan digheid, dat in ons land bij verzuim door ziekte de finan ciële en sociale risico's geleide lijk aan verminderd zijn. Wat de stijging in de WAO-sec- tor betreft, is een concrete en dus wel aanwijsbare oorzaak gelegen in het verschijnsel van een toenemend aantal gerech tigden, dat is ingedeeld in de hoogste invaliditeitsklasse, zegt de DETAM. WENEN (Reuter) De ministerraad van de OPEC, de organisatie van olie exporterende tanden, die in Wenen vergadert heeft zijn overleg gisteravond verdaagd zonder een besluit te nemen over een prijsverhoging van ruwe olie. Meegedeeld werd dat de meerderheid van de deelnemende landen voorstander van een prijsverhoging is. Minister van olie Achmed Zaki Jamani van Saoedi-Arabië, dat geen verhoging of slechts een kleine wil. zei dat er verschillen van mening waren geweest tijdens de drie uur durende vergadering. Andere ministers verklaarden dat vandaag een besluit over de olieprijs zou worden genomen. Op Schiphol stond gistermiddag een „ontvangstcomité" klaar met spandoeken, tomaten en een megafoon om het Surinaamse statenlid mevrouw Liesdek-Clarke te verwelkomen. Mevrouw Liesdek, die overi gens niet op Schiphol aankwam, is onlangs met de twee parlementsleden Sortiohardjo en Lee Kong Fong van de regeringsfractie overgelopen naar de oppositie, die een meerderheid kreeg. AMSTERDAM (ANP) - De 28-jari- ge Johnny N. uit Breda, de man die er van wordt verdacht te heb ben meegedaan aan de geruchtma kende affaire waarbij twee agen ten uit Rijswijk vorig jaar door zwaar bewapende mannen werden gedwongen zich tot op hun onder broek uit te kleden, en van mede plichtigheid aan drie roofoverval len, waaronder twee in Voorburg, blijft het hem ten laste gelegde ontkennen. Johnny N., die zich erop beroemd de enigë te zijn die ooit is ontsnapt uit de zwaar bewaakte „bunker" van de strafgevangenis in Scheveningen, had zijn aandeel in de overvallen al voor politie en rechtercommis saris van de hand gewezen en deed dit ook gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. De rechtzitting is nu twee maanden uitge steld op verzoek van de raadsvrouwe, die alle getuigenverklaringen met haar cliënt wil doornemen. De 26-jarige beheerder van het vorig jaar overvallen postagentschap aan de Prinses Mariannelaan in Voorburg herkende Johnny pertinent als een van de overvallers. De belaagde chauffeur en de bijrijder van de eveneens vorig jaar overvallen postauto in Voorburg waren minder zeker. De bijrij ders: „Ik heb hem niet in het gezicht gezien; het postuur is het wel". De chauffeur: „Ik weet het echt niet". Van de ontklede agenten was er één honderd procent zeker van, dat Johnny één van de overvallers was. Een Oostenrijker, die al eerder voor zijn aandeel in de overvallen is berecht, werd ook als getuige gehoord, maar verklaarde over Johnny N. „deze man nooit gezien te hebben"; een verklaring waarvan meteen een stuk werd opgepakt met het oog op een eventuele vervolging wegens meineed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Slecht een handjevol Ka merleden, namelijk de specialisten in de verschillende fracties, beslissen over het al dan niet aannemen van wetsvoorstellen. De andere Kamerleden volgen doorgaans het „stemadvies" van de fractiespecialisten. Tot deze conclusie komt drs. M. van Sc hen delen in zijn proefschrift over parlementai re informatie, besluitvorming en vertegen woordiging. Over de manier waarop de wetgeving en in de Tweede Kamer verloopt heeft hij in 1972 een onderzoek ingesteld, waaraan 131 Kamerleden meewerkten. Daaruit blijkt dat veel Kamerleden (71 pro cent) bij het vergaren van hun kennis in hoge mate vertrouwen op hun eigen archief, geheugen of ervaring. Individuele burgers en kennissen spelen hierbij nauwelijks een rol. Een andere belangrijke bron van informatie blijken de departementen en de ministers te zijn. De regeringsfrakties laten zich door deze overheidsvoorlichting begrijpelijker wijs eerder beïnvloeden dan de oppositie partijen. Ook uit wetenschappelijke bronnen en via maatschappelijke organisaties halen veel kamerleden hun informatie, maar hun aantal is toch al belangrijk minder. De massa-media zoals pers, radio en televisie blijken voor Kamerleden nauwelijks een rol te spelen bij hun besluitvorming over wets ontwerpen. De specialisten vinden, dat de overige Kamerleden niet of nauwelijks geïn formeerd zijn. Een ander gegeven uit het onderzoek is, dat het voltallige Kamerdebat over wetsvoorstel len vrijwel volstrekt geen betekenis meer heeft voor de standpuntbepaling van de fracties. Die is namelijk al van tevoren duidelijk geschied in hét fractieberaad door de voorlichting van de fractie-specialist. Een passende hypotheek voor uw woning of bedrijf is een kwestie van een goed advies. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel (buitenlandse za ken) is niet van plan de ver koop van Outspanslnaasappe- len in de kantine van zijn de partement te verbieden. Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) had hierom verzocht om dat verkoop van deze sinaasap pelen volgens hem „indirecte steun betekent aan de Zuidafri- kaanse apartheidseconomie". De regering wijst de apartheid spolitiek volstrekt af, aldus de minister in zijn antwoord, m£ar het staat de bezoekers van zijn kantine vrij de daar aangebo den artikelen al dan niet te ko pen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9