JAB BESCHULDIGT LEIPSE POLITIE VAN MISHANDELING EN DISCRIMINATIE Merenwijk geeft Tesselaar verschrikkelijk op zijn kop voor s Noodgebouw „Korti-markt" tichting „Slaaghwijk CRISIS BINNEN „TROEF" MONDT UIT IN BEZETTING Incident in gebouw gemeentelijke sociale dienst Voordracht directeur „Endegeest" nog open PAGINA 3 urn Van een onzer verslaggevers Leiden Voor de tweede keer deze maand is het optreden van eerdere weigering van de sociale dienst om tot uitkering over te gaan, omdat de heer De Windt zijn weekbriefje te laat zou hebben de Leidse politie in opspraak gekomen. Ging het ruim een week ingeleverd. Toen hij zich bij het loket vervoegde kreeg hij te horen, geleden om een vermeende mishandeling van een 14-jarige jongen dat de aanvrage eerst door een commissie in behandeling moest op het terrein van de Groenoordhal, dit keer gaat het om een worden genomen en dat de uitkering nog wel twee weken op zich beschuldiging van mishandeling en discriminatie door een aantal - Leidse politie-agenten van een 24-jarige Antilliaan uit Leiden. Mr. en hun zoontje van acht maanden geen geld meer zouden hebben L. Th. J. M. Beertman, medewerker van het JAB, de Leidse rechtswinkel, heeft namens hem bij de officier van justitie in Den Haag een officiële klacht wegens mishandeling ingediend. Tevens heeft hij gevraagd om een onderzoek naar vermeende discriminatie van zijn cliënt, de heer N. de Windt door enkele agenten. Een en ander heeft volgens het verhaal van de heer de Windt plaatsgevonden in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) aan de Steenschuur. Op 11 september jL was hij daar gekomen om een nieuwe aanvrage voor een WWV-uitkering in te dienen. Dit op aanraden van zijn contactambtenaar, en na een Toen er twee agenten binnenkwamen kreeg De Windt, volgens zijn eigen verhaal, niet eens de kans om uit te leggen waarom hij niet weg wilde gaan: de agenten grepen hem beet en begonnen hem naar buiten te werken. Toen hij in de gang ten val kwam, snelden nog drie andere agenten toe, die hem begonnen te trappen en te w ruen euunirii Uq» stoten. Volgens de heer De Windt werd hij, terwijl enkele agenten k(mUlaten*wid!itea"OmdaTdTt*zou betekenen, dat hij, zijn vrouw hem de trap af droegen door een ander aan zijn haren getrokken zoontje van acht maanden geen geld meer zouden hebben terwijl een derde zijn gezichte bewerkte met kmestoten. Bij de te leven vroeg de heer De Windt aan zijn ambtenaar alvast politieauto gekomen lieten de agenten de heer De Windt los, die - :-daardoor met zijn hoofd op de straatstenen terecht kwam. een voorschot. Dat weigerde hij en in plaats van zijn cliënt te wijzen op de mogelijkheid dan maar vast een nooduitkering van tweehonderd gulden aan te vragen (die 1^der lang op zich laat auto begon de agent die zijn gezicht met kniestoten had wachten) riep de ambtenaar de hulp in van P bewerkt (nog steeds volgens het verhaal van de Antilliaan) hem De Windt weigerde namelijk het gebouw uit te schelden: „vuile, vieze Surinamer, wat denken jullie wel dat geen geld kreeg. Kniestoten jullie hier komen doen." Ook zou een der agenten nog aanstalten hebben gemaakt om twee andere kleurlingen die op straat liepen te lijf te gaan, maar zijn collega's zouden hem hiervan hebben kunnen weerhouden. Eenmaal met de auto bij het 100 meter verder gelegen politiebureau aangekomen zou de mishandeling zijn voortgezet Volgens zijn eigen verklaring was hij na vijf uur weer door de politie op straat gezet, nadat er proces-verbaal was opgemaakt wegens lokaalvrede breuk en verzet tegen de politie. Volgens de raadsman van de Antilliaan heeft de Leidse politie bij dit incident de grenzen van „gepast geweld" duidelijk overschreden. Mr. Geertman gelooft dat een Nederlander een dergelijke behande ling nooit ten deel zou zijn gevallen. Volgens hem gaat het hier duidelijk om een geval van discriminatie. Hij stelt dat in het politie-optreden tegen rijksgenoten men duidelijke verruwing valt te constateren en dat hiertegen door de overheid niets wordt ondernomen. Al eerder ging Mr. Geertman in een soortgelijk geval over tot een klacht, die door de officier van justitie echter zonder nadere motivering naast zich neer is gelegd. Hij hoopt echter, dat dit geval tot op de bodem zal worden uitgezocht, „opdat dergelijke gebeurtenissen zich in ieder geval in Leiden niet meer zullen herhalen." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimimiiiiiiiiiiniiiiiMiiimiM^ Van een onzer verslaggevers LEIDEN Enkele tientallen spinnijdige Meren- wijkers hebben welzijns-wethouder Dick Tesse laar gisteravond ongekeild duchtig de oren gewas sen. Dat gebeurde op een hearing in de aula aan het Valkenpad in deze wijk, die de PvdA had georganiseerd om, zoals in het uitnodigingsschrij- ven stond, te „peilen wat voor klachten er nog waren". CRM-ambtenaar S. Rijpma, ter vergade ring aanwezig in zijn kwaliteit van Merenwijker en een man met wie de wethouder in subsidie kwesties regelmatig te maken heeft, vatte met overslaande stem die klachten in vijf woorden samen: „De wethouder voert geen beleid". Dat sloeg dan op het nog steeds ontbreken van een aantal hoogstnoodzakelijke sociaal-culturele voorzieningen in de wijk. „Als de gemeente Leiden meer haast had gemaakt", aldus de hoge CRM-functionaris, „dan waren de plannen in de Slaagh- buurt al lang gerealiseerd. De informatie van de wethouder dat men voor het treffen van sociaal-culturele voorzieningen afhankelijk is van het particu lier initiatief is onjuist. Ook de gemeente kan in deze sector ge bouwen neerzetten. Als de wet houder niet over de financiën beschikt, moet hij de subsidie wijziging in Leiden herzien. Subsidies aan minder urgent ge worden projecten afsluiten. Op deze manier komt er niets tot stand. Het enige wat er gebeurt is dat iedereen stuk loopt op de administratieve burcht van het stadhuis. Als de wethouder de Merenwijkers verwijt dat zij on voldoende tot samenwerking be reid zijn, dan moet hij die sa menwerking zelf proberen tot stand te brengen. Zijn houding van „dan komt er maar niets" is onwaardig voor een socialist", aldus de heer Rijpma (lid van de PvdA) die zo woedend was dat hij zich tot het gebruik van schuttingtaai liet verleiden. Jongeren opvang Vele andere Merenwijkers ston den de CRM-ambtenaar in zijn stormloop terzijde. Centraal in de kritiek stond het nog immer vrijwel geheel ontbreken van accommodatie voor buurtwerk in de wijk, voor de opvang van jongeren en voor peuterspeelza len. Voorts het feit dat de vorig jaar al toegezegde wijkopbouw- werker nog steeds niet is aange steld. En ook de omstandigheid dat men op het stadhuis nog altijd de gewoonte heeft om door Merenwijkse organisaties aan het gemeentebestuur ge richte brieven niet te beant woorden. Tenslotte meer in het algemeen het ontbreken van een goede overleg-situatie met het gemeentebestuur. Opvallend was dat de koele, summier-zakelijke reactie van Tesselaar op de kritiek de emo ties bij zijn opposanten zeer aanwakkerde. Verschillende ke ren verwoordde men als zijn indruk dat de problemen in de Merenwijk de wethouder hoege naamd niet interesseren. Toen Tesselaar op een gegeven mo ment de opmerkingen van enke le aanwezigen als „intellectueel gefrutsel" kenschetste waarover hij „na de pauze nog wel iets wilde zeggen", was de boot hele maal aan. Hij doelde daarbij „op uiteenzettingen van ambte naren die vragen stellen waarop ze het antwoord zelf weten". Kerken Ingaand op de kritiek dat er nog steeds geen noemenswaardige accommodatie voor buurt- en jeugdwerk in de wijk is wees Tesselaar erop dat enkele be langhebbende groeperingen te kennen hebben gegeven aan zijn plan voor een buurt-wijkcen- trum geen medewerking te wil len verlenen. Te weten de Stich ting Slaaghwijk en de gezamen lijke kerken in de Merenwijk. Daarbij trad aan het licht dat er wat betreft de Stichting Slaaghwerk een misverstand is opgetreden, als gevolg van een door de stichting ongelukkig ge formuleerde brief. De Slaagh- wijkers willen best wel graag meewerken maar voorzien pro blemen bij het vinden van dek king voor de exploitatie-lasten. Daarnaast zou men zeer gaarne zien dat het onderkomen (be doeld voor de hele Merenwijk) in de Slaaghwijk wordt gesi tueerd. Tesselaar zei daarop dat hij alle betrokkenen „nog één keer om de tafel zou roepen" om te bezien of men alsnog tot zaken kan komen. Dat wekte andermaal de toorn van een aantal aanwezigen die meenden dat de wethouder zich niet tot een eenmalig pogen mag beper ken. Over het lange uitblijven van de wijkopbouwwerker verklaarde de wethouder desgevraagd: „De brief met het subsidieverzoek aan CRM is echt een paar maanden geleden de deur uitge gaan. Waarom er nog steeds geen reactie is gekomen, begrijp ik ook niet We moesten maar met een delegatie Merenwijkers en een afvaardiging van het ge meentebestuur naar Den Haag gaan om te kijken wat er aan de hand is". De reactie van de vergadering daarop: „Laten we dat deze week nog doen. En anders volgende week". De „bezetters": „Troef zo gauw mogelijk opknappen" Van een onzer verslaggevers LEIDEN De sinds juni slepende crisis bin nen het Leidse vormingscentrum „Troef is vannacht uitgemond in een bezetting van het gebouw aan het Noordeinde (voormalige kazer ne). Leden van de in juli gevormde actiegroep, die zich als doel stelde „Troef zo snel moge lijk te heropenen hebben voor onbepaalde tijd hun intrek genomen in het gebouw. Tijdens hun verblijf da*»1 willen zij de sociëteitsruimte opknappen en ook andere delen van het ge bouw (waaraan sinds de verhuizing van de Hogewoerd nog nauwelijks iets is gedaan) klaar maken voor gebruik. De bezetting van het jongerencentrum volgde na een mislukte bemiddelingspoging van de Leidse Jeugd Aktie (LJA) in het conflict tussen het Troef-bestuur, dat in juni een motie van wantrouwen aan zijn broek kreeg, en de bezoe kers van Troef. Zoals bekend ontstond de crisis binnen „Troef, nadat de bezoekers het ver trouwen in vertegenwoordigers in het bestuur hadden opgezegd. Het bestuur weigerde vervol gens aan de wensen van de bezoekers (waaron der een aantal nieuwe vertegenwoordigers in het bestuur, in wie zij meer vertrouwen had den) tegemoet te komea De vakantie brak aan en Troef ging dicht. Sinds die tijd heeft de actiegroep al het mogelij ke in het werk gesteld om Troef zo snel mogelijk weer open te krijgen. Overleg met het bestuur bleek echter vruchteloos en ook de bemiddelingspoging van het LJA liep gister middag op niets uit. Volgens een der woord voerders van de actiegroep werd slechts 1 1/2 punt van de agenda afgehandeld en in een uiterst traag tempo. Niets wees erop, dat het overleg alsnog een spoedige heropening van het jongerencentrum ten gevolge zou kunnen heb ben, waarna de actievoerende deelnemers van „Troef" vannacht tot bezetting overgingen. Dat zij-al langer met deze gedachte speelden blijkt wel uit het feit, dat de machtsovername bij „Troef erg goed is voorbereid. Er ligt al een uitgewerkt programma klaar om binnen zeer korte tijd te starten met een tweetal groepen en bij het opstellen van het program ma is rekening gehouden met de vanaf novem ber a.s. geldende nieuwe subsidienormen. Om hun actie te laten slagen en „Troef, opgeknapt en wel, weer zo snel mogelijk open te stellen voor de oude leden, die al vier maanden zonder zitten en voor de 96 nieuwe jongeren die zich tijdens een ledenwervingsac tie op de Leidato hebben aangemeld, hebben de actievoerders dringend financiële steun no dig. Temeer, nu op de middelen die het bestuur onder zich heeft niet behoeft te worden gere kend. Daarom zijn alle giften welkom op giro 9013 van de Algemene Bank Nederland te Leiden onder vermelding van banknummer 566012839. Leiden B. en w. hebben besloten de Korti-markt aan te kopen voor het clubhuiswerk van de Stichting Slaaghwijk Dat was gisteravond de kern van wethouder Tesselaars weerwoord op de stroom van verwijten die hem op de PvdA-hearing in de Merenwijk werden gemaakt. Het Korti-noodgebouw kan in gebruik worden genomen zodra de daarin gevestigde firma is verhuisd naar het winkelcentrum De Kopermolen. Volgens wethouder Van Aken (economische aangelegenheden) is dat „zo snel mogelijk na half oktober". De kosten van aankoop worden vooralsnog geheel door de gemeente gedragen. Men hoopt dat het rijk later bereid zal zijn om bij te dragen. Wethouder Tesselaar deed in dit verband tevens de toezegging dat de Stichting Slaaghwijk financieel gehol pen zal worden bij het op poten zetten van het werk in het toekomstige nood-clubhuis. Als de stichting haar huidige onderko men in een ruimte onder de Arendshorst straks deels nog in gebruik wil blijven houden, is dat waarschijnlijk mogelijk. Voor waarde is toestemming daarvoor van de Leidse Woning Stichting. Tesselaar opperde gisteravond in de Korti-markt ook ruimte te scheppen voor de peuterspeelzaal die eveneens in de onderruimte van dat flatgebouw is gevestigd en net als het jeugdwerk een veel grotere vloeroppervlakte behoeft Over zijn pogingen om het buurt- en clubhuiswerk in de Slaaghwijk aan subsidie te helpen zei de wethouder dat die tot nu toe zijn afgesprongen maar dat 16 oktober een definitieve beslissing van CRM is te verwachten. Het al dan niet tot stand komen van de overige sociaal-culturele en onderwijs- voorzieningen in de Meren wijk vatte hij samen in het volgende overzicht. De Leedewijk-school komt voor wat betreft het kleuter onderwijs in oktober gereed. In december volgt de officiële opening. De school in de Zijlwijk begint naar verwachting infebruari met zijn activiteiten. Of en zo ja welke lagere school van een bijzonder type (Jena, Montessori etc) men aan het onderwijsaanbod in de Merenwijk zal toevoegen wordt vastgesteld na afloop van een aantal informa tie-avonden voor de bewoners. Deze school zal begin volgend schooljaar in gebruik worden genomen- Van een sporthal in de Merenwijk is afgezien, evenals van een instructie-zwembad. Wel komt er een dnbbel gymlokaal bij de Leedewijkschool. De voorbereidingen daarvan moeten vóór september 1976 rond zijn. Aan de gymlokalen wordt een restaurant-gedeelte vast gekoppeld met vergader-accommodatie. De Merenwijk krijgt één schoolsportveld De situering daarvan staat nog niet vast. De boerderij in het wijkpark is bestemd voor ondermeer de plantsoenendienst. De dienst gemeentewerken krijgt opdracht een goedkopere versie van het al ingediende plan te ontwerpen, dat een kwart miljoen gulden zou kosten. Het wijk- en buurtcentrum komt er als de organisaties die in eerste instantie hun belangstelling hebben kenbaar gemaakt, bij hun aanvankelijke bereidheid tot medewerking blijven (zie elders op deze pagina). Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Leedewijkschool Wethouder Tesselaar heeft gis teravond in de aula aan het Valkenpad een beroep gedaan op de ouders van de leerlingen van de Leedewijkschool om om de beurt eikaars spruiten naar school te brengen. Dit in verband met de moeilij ke bereikbaarheid van het ge bouw nu de Broekweg deels is opgebroken. Dit in verband met werkzaamheden van de Stedelijke Licht Fabrieken. Om zo snel mogelijk tot een oplos sing te komen, aldus de wet houder, zal vandaag nog wor den begonnen met de aanleg van 60 meter noodbestrating voor het verkeersvoetpad ter plaatse. De hoofden van de scholen aan het Broekplein hebben inmiddels hun veront waardiging geuit over de ont stane situatie. Koets-o-theek De aangekondigde zitting van de commissie voor de beroep schriften over de zaak Hocuran BV op vrijdag 26 september a.s. gaat niet door. Op deze openbare zitting zou de Com missie een uitspraak doen over de weigering van de Burge meester om aan Hocuran BV een ontheffing te verlenen van bet sluitingsuur van de Koets- o-theek tot drie uur 's nachts. De uitspraak over deze zaak zal nu plaatsvinden in de zit ting van de Commissie voor de Beroepschriften, die op maan dag 27 oktober a.s. wordt ge houden. Diaconessen/mis Het aantal bezoeken aan de po likliniek in het Diaconessenhuis in 1974 is ten opzichte van 1973 met ruim drieduizend gestegen. Het aantal opgenomen patiën ten daalde ietsjes (van 8876 in 1973 naar 8836 in 1974). Dit is onder meer te lezen in het jaarverslag van het zieken huis van de christelijke vereni ging voor ziekenverpleging in Leiden. De jaarrekening 1974 werd afgesloten met een nade lig saldo van 68.465,52. Ten opzichte van vorig jaar bete kent dit een achteruitgang van 176.000,-. Voor een deel is deze achteruitgang te wijten aan een daling van het bezet tingspercentage. De gemiddelde opbrengst per verpleegdag steeg van 133,50 tot 158,33. De verhoging van de perso neelskosten hield bepaald geen gelijke tred met deze op brengststij ging (in 1973: 21,63 en in 1974 112,27 per ver- Dameswielerwed strijd Wielervereniging „Swift" orga niseert a.s. zondag op het par cours in de Waard een dames wedstrijd, waaraan onder meer door Keetie Hage en Tineke Fopma - wereldkampioene op de weg - zal worden deelgeno men. Het evenement, dat om 13.00 uur begint, wordt vooraf gegaan door een wedstrijd vooi 15- 16-jarigen, waarvoor het startschot om 12 uur wordt ge geven. Grofvuil Het'grofvuil wordt morgen in de volgende straten opgehaald: Van Vollenhovenkade, Van Vollenhovenplein, Snouck Hur- gronjestraat, Huizingastraat, Uhlenbeckkade, Colenbrander- straat, Meyerkskade, Duyven- dakstraat, Kanaalweg (van Ho ge Rijndijk tot v. Vollenhoven plein); Rijndijkstraat, Kanaal straat, Dozystraat, de Goeje- straat, Cosijnstraat, Hartman- straat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wil- helminabrug), Utrechtse Jaag pad (van Utrechtse brug tot Wilhelminabrug), Catharina- straat, Rijnstroomstraat, Hoge Rijndijk (van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Utrechtse Jaagpad (van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Bruggestraat, Besjeslaan, Park „Die Leythe", Roomburgerweg, Aarstraat, Meerburgerkade- straat, Gouwestraat, Amstel- straat, Leedestraat, Wiericker- straat, IJsselkade, Kasteelhof, Vliststraat, Zaanstraat, Maas straat, Merwedestraat, Drecht- straat, Lingestraat, Spaarne- straat, Lekstraat, Lastellum- weg. Burgerlijke stand Geboren: Elmer Christiaan Theodorus z.v. D. C. T. van der Mooren en C. C. Kammeraat; Daphne d.v. F. W. Ou- werkerk en M. J. Pick; Mark z.v. T. van de Logt en M. M. Staffelen; Gijsbrecht Paulus Gerardus Maria z.v. F. P. H. M. Koch en A. P. J. M. Boelen; Pim Philip z.v. P. J. Rijpsma en C. Immerzeel; Ronald Z.V. M. M. Souisa en J. de Jong; Adriaan Gerard z.v. T. G. Duiven voorden en A. C. van Dijk; Natha lie d.v. J. L. van der List en J. Fi- lippo; Hendrik z.v. C. Vlieland en J. N. Hintjes; Zéno Ferdinand z.v. F. Brickmann en W. van der Visch; Gert-Jan René z.v. C. van der Plas en W. A. de Bruin; Peter z.v. P. Eradus en H. van Zwieten. Overleden: W. Guijt geb. 16 april 1927 m.; D. van Duivenvoorde geb. 16 dec. 1896 m.; L. Ginjaar geb. 14 juni 1898 m.; Jonkheer B. E. Quarles van Ufford geb. 27 mei 1920 m.; P. Smit geb. 26 okt. 1919 m.; N. Bosma geb. 13 feb. 1920 m.; E. P. Verhaar geb. 2 dec. 189 m.; J. Zeegers geb. 21 jan. Gehuwd: J. A. M. de Jong en C. W. Star; F. Schokking en P. M. F. Erichsen. Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. hebben zich nog geen oordeel gevormd over de vraag wie de nieuwe genees heer-directeur van Endegeest moet worden. Zij hebben ook geen voorkeur voor dr. Hustinx. Dat schrijft het college in een brief aan het personeel van het Psychiatrisch Ziekenhuis Ende geest De inspraak-commissie die in verband met de vervulling van de directeurs-vacature is ge vormd, heeft kortgeleden een boze brief aan b. en w. geschre ven omdat zij bang was dat het college had besloten dr. Hustinx nummer 1 op de voordracht te plaatsen zonder de commissie te horen. De inspraak-commissie had zichalleen beraden op de kandidaten dr. Smit dr. Abra ham en dr. Mojet Zij was tot de conclusie gekomen dat dr. Mojet de meeste voorkeur ver dient MIDDAG EN AVOND OPEN HOUTRUST DEN HftftG J Ioecumenisch opinieweekblad! KRITISCH OVER KERK, CULTUUR ÈN SAMENLEVING ook In do losse verkoop Hun vermeende voorkeur voor dr. Hustinx, die pas op een later tijdstip heeft gesolliciteerd, brengen b. en w. terug tot een loos gerucht De inspraak-com missie heeft inmiddels gewei gerd de sollicitatie van de heer Hustinx in beschouwing te ne men. Over de benoeming/van een nieuwe Endegeest-directeur moet de gemeenteraad een be slissing nemen. Het college stelt een voordracht op.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3