Automodellen '76 veiliger, zuiniger maar ook weer duurder Manta en Ascona veiliger Ander gezicht voor Renault 12 VW-Golf GTI zuinig racertje TNO-mikroskoop heeft na jaar zijn waarde bewezen AUTOGRAMMEN Autosalon Frankfurt toonde automode voor 1976 LfclUStlOUKAINI De General Motors Chevette gaat ook in Japan verbouwd worden. De auto gaat dan Gemini heten. O Wie had dat kunnen denken. De Volkswagenfabriek in Wolfsburg werkt nu weer over. Volgend jaar komt Honda met een nieuwe versie van de Civic. Eén met nog schonere motor. Welke olie is goed voor uw motor? VW en BMW hebben de 10W50 olie goed voor alle temperaturen in de ban gedaan. De oliegiganten noemen dat onzin. Op één liter benzine is het mogelijk ruim 300 kilometer te rijden. Dat heeft Shell in Engeland bewezen met een driewieler met een bromfietsmotor. Ford wil 230 miljoen dollar in Egypte investeren als het concern van de Arabische 'zwarte lijst' geschrapt wordt. Zou het dan toch niet aan de veiligheidsgordels liggen: 4,8 procent minder doden in het eerste halfjaar van '75 dan vorig jaar is toch niet mis. Om alle misverstand te vermijden rond Daf en Volvo: al komt er dan de nieuwe Volvo 66, de Daf 46 en 66 zullen normaal leverbaar blijven. Chrysler gaat de kredietgeving in eigen hand nemen. Daar voor is nu opgericht Chrysler Crediet Nederland B.V. in Rotter dam. Mazda heeft de 10.000ste auto van het jaar 1975 afgeleverd. De garantie op BMW motorfietsen is nu tot één jaar verlengd. De ,kale Eend', de gestripte, en dus goedkopere, versie van de 2 CV gaat alleen in Frankrijk verkocht worden. Jammer. In Rusland rekent men erop dat in 1990 elk huisgezin zijn auto kan hebben. In vijf jaar tijd steeg het bezit van particuliere auto's van 2,5 miljoen tot zes miljoen stuks. De ANWB heeft naast de technokeuring 75 gulden een voorkeuring 15 gulden ingevoerd. Om de grootste kneuzen eruit te halen. O Volgens de Consumentengids kan men veel geld besparen door autobanden bij de speciale bandenbedrijven te kopen. De benzine-servicestations zijn duurder en het duurst zijn de garages. Voor hen die de auto nu eens willen laten staan verschijnt deze herfst bij uitgeverij Kosmos een losbladige fietsatlas van Nederland. Ter herinnering: op 25 november worden voor het eerst door het Britse veilinghuis Christie's in Nederland oude automobielen en motorfietsen geveild. Dat gebeurt in het Nationaal Automobiel museum in Leidschendam. De drie dagen ervoor zijn kijkdagen. U mag alleen kijken als u ook een catalogus koopt. Kwalijk. Het metaalinstituut TNO heeft nu ruim een jaar de nieuwe 1000 kV elektronenmikroskoop in Apeldoorn in gebruik en men heeft bevonden dat dit apparaat geheel en al aan de eisen vol doet. Deze elektronenmikros koop is de grootste in zijn soort in Nederland en is geheel ont wikkeld en gebouwd door de technische physische dienst TNO-TH, in samenwerking met de vakgroep elektronenoptika van de Technische Hogeschool in Delft. Aangezien het doordringend vermogen van de elektronen groter wordt naarmate met ho gere energie wordt gewerkt, bleef men over de gehele wereld zoeken naar mogelijkheden de gebruikelijke versnellingsspan ningen van 100 en 400 kilovolt, op te voeren. Franse en Japanse onderzoekers slaagden er in een mikroskoop te bouwen voor lOOOkV. Deze apparaten hebben het nadeel dat zij zeer groot en zwaar zijn: 12 m hoog en 20 ton zwaar. De ontwerpers van de TNO-mikroskoop zijn er in ge slaagd een apparaat te kon- strueren dat slechts 3 m hoog is en 6 ton zwaar. Het apparaat wordt thans voornamelijk ge bruikt voor het metaalonder- zoek, maar biedt ook goede mo gelijkheden voor het onderzoek naar andere metalen en biologi sche preparaten. Melkweg Het hart vaji ons sterrenstelsel, de melkweg, gelegen in de rich ting van het sterrenbeeld de Schutter, blijkt uitermate inge wikkeld te zijn. Men is onafge broken bezig om met behulp van radiotelescopen het een- wolken in het hart Met de daar- en daaruit kon worden afgeleid trum. Men is ook gestoten op trum van ons stelsel in kaart te in voorkomende spectraallijnen dat de kern ÏÏilSfoDeen'noe «elf dertig brengen met als gevolg: de ont- heeft men het hart om zo te massieve moleculaire wolken op gebied op een nog geenaerug dekking van dichte moleculaire zeggen in kaart kunnen brengen 700—1000 lichtjaar van het een- lichtjaar an anng 100 kV 12 sec 1000 kV 2 sec Opnamen van dezelfde plaats van een vrii dik roestvast staal-preparaat in de 100 kV-elektronenmicroscoop (links) en de 1000 kV-microscoop. Belichtingstijd resp. 12 en 2 sec. Scherpte, helderheid en contrast van het 1000 kV-beeld zijn aanmerkelijk beter. aardige wetenschap toonde de 450 SEL 6,9. Volkswagen de VW Golf GTI, een pur-sang sprinter, een primeur! British Leyland kwam met twee grote primeurs. Allereerst de Juguar XJ-S, die de opvolger is van de geruisloos uit produktie genomen E-type. Een „super- auto", sierlijk, comfortabel en snel. In dien nodig kan deze Jaguar XJ-S in 20 seconden van stilstand optrekken tot 160 kilometer per uur, en weer tot stilstand komen met zijn V12 motor. Voor dit model, dat ook uit het oogpunt, van research grote waarde heeft, bestaat vooral in Amerika een grote belangstel ling. De wagen zal ook in Nederland worden geïmporteerd. De prijs van deze,, aan 2 2 personen plaats biedende Jaguar XJ-S zal ongeveer 65.000,- be dragen. De tweede primeur was de Princess, een fraaie wigvormig gestyleerde auto in de 1800-2200 klasse. De wagen heeft een dwarsgeplaatste mo tor en voorwielaandrijving, hetgeen re sulteert in een bijzonder goede weglig- ging. Ook de toepassing van het hydra- gas-systeem, dat bij de Allegro zo'n groot succes is, verhoogt de veiligheid en het comfort in belangrijke mate. De nieuwe „Princess" stond in Frankfurt in twee? uitvoeringen: met 1800 cc motor en met 2200 cc motor. In ons land wordt dit model leverbaar in drie uitvoeringen: (Van een onzer verslaggevers) Frankfurt De autosalon van Frank furt, de eerste na de fabrieksvakanties, is van oudsher, met Parijs, de tentoon stelling waar de 1976-modellen getoond werden. En dat waren er ditmaal heel wat De onderlinge concurrentie is im mers feller dan ooit, vooral omdat in veel landen als gevolg van de economi sche teruggang de autoverkopen nog al tijd tegenvallen. Het tiet ernaar uit, dat de autokoper tich meer en meer richt op kwaliteit en afwerking en uiteraard ook op zuinigheid in brandstofverbruik. De uiterlijke vormgeving schijnt minder belangrijk te worden. De kwaliteitsverbeteringen, die veelal sa men gaan met meer veiligheidsvoorzie ningen, betekenen helaas ook dat de '76 automobielen weer duurder zullen zijn. Achter de schermen wordt evenwel een harde strijd gevoerd om deze prijsaan passingen zo klein mogelijk te houden Om de nieuwe of vernieuwde wagens, waarvan wij reeds vele in deze rubriek noemden, eens op een rijtje te zetten: I allereerst komt Opel met een nieuwe Ascona en een Manta, met een totaal gewijzigde carrosserie. Dan de nieuwe tweedeurs 3-serie van BMW, de 316, 318 en 320, die in de plaats kwamen van de 1602, 1802 en 2002. Er is zoveel vraag naar, dat de levertijd in Nederland nu al tien maanden bedraagt Daimler-Benz 1800DL, de 1800HL en de 2200HLS. British Leyland Nederland ziet in de Princess-modellen een zeer belangrijke aanvulling van het assortiment in de 15.000,-tot 20.000,-klasse. Het feitelijke Franse autonieuws beperk te zich tot de nieuwe Simca 1307/1308, die op de lange duur moet worden be schouwd als de opvolger van de 1301/1501 serie. De drie uitvoeringen van de nieuwe middenklasser werden echter niet in Frankfurt, maar zullen op de autosalon in Parijs worden gepresenteerd. Citroen is van plan de dieseluitvoering van de CX eveneens in de Franse hoofdstad te to nen, tezamen met het exclusieve Prestige- model. Peugeot gaf veel aandacht aan haar nieuwe topmodel 604, terwijl Re nault datzelfde deed met de 30TS. Wellicht gaat Ford de nieuwe en kleine „Popular nu alleen voor de Britse markt, later ook voor de export vrijge ven. Wat Ford Amerika precies van plan is met het minitype „Bobcat" is nog onzeker. Het ligt wel voor de hand dat dit model te zijnertijd eveneens in Euro pa verkrijgbaar is Ford Europa schijnt trouwens bezig te zijn aan de vernieuwing van de Taunus. Het is mogelijk dat een nieuwe uitvoering hiervan nog dit jaar zal worden gelan ceerd. Ook is er volgens insiders een verbeterde Cortina op komst. Saab heeft zijn modellen voor het komen de jaar verder geperfectioneerd waarbij het accent is komen te liggen op meer veiligheid en schonere uitlaatgassen. Te vens werd een nieuwe type-aanduiding doorgevoerd. De verbeteringen en verfij ningen van de verschillende typen heb ben een prijsaanpassing noodzakelijk ge maakt. Verwacht wordt dan ook, dat de 1976-uitvoeringen circa acht procent duurder zullen zijn. De goedkoopste uitvoering van de Saab 99 heeft de aanduiding „L" gekregen, de andere versies „GL". De EMS blijft als apart type bestaan. Ook de 96 kreeg de L-aanduiding. De 95, de stationcar op basis van de 96L, blijft in produktie, maar zal niet langer worden "geëxpor teerd en vervalt dus voor de EEG-markt De 2-liter vier cilinder motor met twee carburateurs, tot nu toe alleen leverbaar in de combi-coupé, is nu ook beschikbaar voor de sedanuitvoeringen van de 99. De 99 EMS behoudt zijn 199 din/pk motor met brandstofinjectie. Wel kreeg de krachtbron een nieuwe verdeler, waar door het brandstofverbruik verminderde. Dat was dan het nu bekende nieuws in een notedop. Op enkele nieuwe modellen gaan we op deze autopagina wat dieper De Renault-12 heeft in de 1976-uitvoering een groot aantal wijzigingen ondergaan, en dat is voor het eerst in vijf jaar tijd. De wijzigingen hebben betrekking op de carrosserie, op het inte rieur met name op de stoelen en het dashboard en op het remsysteem. De exterieurwijzigingen van de 1976-uitvoering van de Renault 12 springen duidelijk in het oog; aan de voorzijde een geneel gewijzigde grille en een voorbumper met ingebouwde stadslichten en rich tingaanwijzers en horizontaal geplaatste zware „overriders", zware rubberen blokken om parkeer- schade tegen te gaan. Aan de achterzijde onderscheidt het *76 model zich door nieuwe achterlichten, gewijzigde bumper, iets gewijzigde achterkant en een chroomstrip op het kofferdeksel, waardoor het gehele achteraanzicht een duidelijk forsere indruk geeft Alle Renault-modellen zijn nu voorzien van een alarmknipperlichtinstallatie, een gescheiden rem systeem en een wisselstroomdynamo. Het gehele stelsel wentelt name lijk in ongeveer 270 miljoen jaar eenmaal om zijn as. De massa's van de wolken variëren van 14000 tot 92000 zonnemassa's. Gehoorapparatuur Gehoorapparaten worden nu zo verfijnd dat zij binnenkort in het vlees van het oor kunnen worden verborgen. Dat is moge lijk dank zij geïntegreerde cir cuits met laag voltage, zoals die ook voor hartstimulatoren zijn ontwikkeld. De apparaatjes zijn zo gevoelig ontwikkeld dat er zelfs radio programma's mee kunnen wor den ontvangen. Ook kunnen zij gebruikt worden voor het lesge ven aan dove kinderen. Daarbij kan op andere kanalen worden overgeschakeld met een pro grammakiezer die in de hand wordt gehouden. Er is in de VS al een gehoorapparaat op de markt gebracht dat ongeveer een kwart zo groot is als een mensennagel. Dat kan in de ge hoorgang worden aangebracht Stukken open water, breuken en scheuren in de ijskap van de noordpool worden waarschijn lijk veroorzaakt door aardbevin gen in het land eronder zo me nen Russische deskundigen. Re gistraties van aardbevingen vari de afgelopen vijftig jaar hebben aangetoond, dat het noordpool gebied, ook direct onder de pool zelf, zeer vaak door aardbevin gen wordt getroffen. De meeste bevingen doen zich voor bij een bergrug onder water, die van de kust van Siberië tot Canada loopt Tot nu toe nam men aan dat onregelmatigheden in de ijf- kap veroorzaakt werden door stromingen onder het ijs door stormen. De zakelijke Ascona ven met grotere remblokken kregen. Zowel bij de Ascona als bij de Manta zijn de carrosserieën flink gewijzigd. De Asconakoets heeft wederom een zakelijke en functionele vormgeving gekre gen. Hoewel het frontaal opper vlak van de Ascona groter is geworden, is men erin geslaagd de luchtweerstand van de car rosserie te verkleinen. Hierdoor ging ondanks het iets hoger ge wicht van de nieuwe Ascona het Drandstofverbruik omlaag, ter wijl de topsnelheid van het mo del met 1,9 ltr. motor met 7 km/u steeg. Verder werd het rij windgeruis ook bij hoge snel heden tot een minimum be perkt. Karakteristiek voor het uiterlijk van de nieuwe Ascona is de proportionering van de carros serie ten opzichte van de nieuw ontworpen wielen en de grote wielkasten. De Ascona heeft een lagere gordellijn dan zijn voor ganger. Hierdoor nam het glas oppervlak met ongeveer 20% toe, zodat een beter uitzicht ron dom werd verkregen. De bumpers zijn ter bescher ming tegen parkeerschade over de gehele breedte voorzien van zware rubber strips. Onder de voorbumper is de carrosserie uitgebouwd tot een spoiler. De grote rechthoekige koplampen zijn met de richtingaanwijzers in één lamphuis ondergebracht Ook de achterverlichting, inclu sief de achteruitrijlampen zijn in gezamenlijke lampenhuizen ondergebracht. De deurkrukken zijn in de portieren verzonken. De nieuwe Ascona is langer 17 cm en breder 3 cm geworden. De wielbasis nam met 8,8 cm. toe. De winst aan binnenruimte komt vooral ten goede aan de achterinzittenden. De beenruimte werd ongeveer 5 cm. groter. De inwendige breed te op schouderhoogte gemeten over de achterbank nam even eens toe met 5 cm. De Manta werd nog slanker en kreeg een nog groter glasopper vlak. De „duikende" Vauxhall- neus is even wennen. Naast het gewone model is ook een lu xueuze Berlinetta leverbaar en de Manta GT/E. Deze uitvoering van de Manta met de 105 pk 1,9 ltr. inspuitmotor behoort tot de snelste en sportiefste wagens in de twee liter klasse. De accele ratie van 0-100 km/u neemt 10,5 sec. De topsnelheid bedraagt 185 km/u. De modellenserie van de VW is uitgebreid met een nieuw model, de GTI met een 110 pk motor. De Golf GTI, uiterlijk herkenbaar aan matzwarte bum pers en zwarte strepen op de zijkanten, langs de achterruit en onder de achterdeur, is een prak tisch comfortabel reiswagentje met hoge prestaties bij een laag benzineverbruik. De Golf voldoet echter ook aan de eisen die wor den gesteld aan auto's die in com petitieverband meedoen aan de autosport (toerwagenserie). Rij- comfort in combinatie met spor tieve rijprestaties en een exclusie ve uitrusting: dat zijn de kenmer ken van de nieuwe Golf GTI De watergekoelde viercilinder- lijnmotor van de Golf GTI heeft een inhoud van 1,6 liter en levert een vermogen van 110 pk. Op merkelijk is het feit dat de GTI is voorzien van een zogenaamde K-jetronic, een mechanisch in- spuitsysteem dat bij zijn werking geen aanspraak maakt op het vermogen van de motor. Een vóór de gas klep ingebouwde meet-unit bepaalt de hoeveelheid aangezo gen lucht. Afhankelijk van deze hoeveelheid doseert een mengsel- regelaar automatisch de voor een optimale verbranding benodigde benzine. Naast een hoog rende ment en schone uitlaatgassen, draagt de K-jetronic bij tot het lage verbruik van benzine van 8 liter op 100 km. Een al bij een laag toerental hoog koppel, dat een gelijkma tig verloop heeft binnen een groot toerenbereik, maakt de GTI elas tisch en verschaft hem buitenge wone rijprestaties. De Golf acce lereert van 0—80 km/u in 6,1 sec.; van 0—100 km/u in 9,0 sec., wat belangrijk is bij inhaalmanoeu vres. De topsnelheid is 182 km/u. De vering en schokbrekers zijn aangepast, terwijl bovendien een versterkte dwarsstabilisator is aangebracht De velgmaat is 5,5 Jx 13, waarbij staalgordelradiaal- banden 175/70 HR 13 behoren. De spoorbreedte wordt hierdoor met 14 mm vergroot De prijs is nog niet bekend. Als we echter de prijs van de LS in aanmerking nemen blijft deze au tomobiel onder de 15.000 gulden. De VW-Golf GTI, snel en zuinig Het accent van de nieuwe Man- ta's en Ascona's ligt op de vei ligheid en het comfort. De nieu we voorwielophanging, langere wielbasis en de grotere spoor breedte zorgen voor een ver hoogd rijcomfort Meer ruimte voor de inzittenden, nieuw ont worpen stoelen en de geruisloos heid van de carrosserie, motor en aandrijving dragen eveneens hiertoe bij. Bij de nieuwe voortrein zijn de schokdempers dicht bij de wie len aan de bovenste draagar- men bevestigd. Door deze con structie werd ook de werking van de standaard gemonteerde stabilisator effectiever en werd een nog nauwkeuriger besturing verkregen. De geleiding van de starre achteras werd aangepast voor meer rijcomfort. De car dan as werd nieuw ontworpen, is thans geruislozer en heeft een langere levensduur. De schroef- veren met progressieve actie werden soepeler. De actieve veiligheid werd be vorderd door de verbeterde rij- eigenschappen en aangepaste remmen, die vóór grotere schij- De nieuwe Opel Manta

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13