Veiligheid bij marine niet aangetast door wegvallen Neptunes Annulering Spanjfereizen betekent bedreiging voor werkgelegenheid 25.000 man Kerk in Zuid-Vietnam steeds verder "gevietnamiseerd" Korte metten Wat uw geschiedenisboek niet vertelde, staat nu in het BoekvandeMaand. Werkdocument over rechten mens van Justitia et Pax FRANS MOLENAAR: Sobere collectie streng van lijn Kerk en Wereld Kerk 19de eeuw wilde maar kon niet helpen in arbeidsvraagstuk WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PEN HELDER Tijdens een werkbezoek aan de parinebasis in Den Helder heeft defensie-minis- Jer Henk Vredeling gezegd zich de ongerustheid ran het marine-personeel over de op handen pjnde marine-bezuinigingen best te kunnen voor stellen. Maar hij benadrukte tevens, dat het weg vallen van de Neptunes en het uit de vaart nemen kran de kruiser „De Zeven Provinciën" de veilig heid en sterkte van de marine niet zal aantasten, yoor de vervanging van de 15 lange af stands ver kenningsvliegtuigen van het Neptune-type zei de ininister, dat daar in internationaal verband naar ren oplossing gezocht zal worden. Hij voegde er jan toe, dat het bij de afschaffing van de Neptu nes gaat om sterk verouderde toestellen, „die niet eens meer in staat zijn om de moderne Russische Btoomonderzeeboten op te sporen", aldus minister Vredeling. Met dat internationale overleg over die Neptune-vervanging is nog geen begin gemaakt. „Daarvoor ontbrak ons tot nu toe de tijd". De fiefensie-minister zal een beslissing van het parle ment over het uit de vaart nemen van „De Zeven provinciën" overigens niet afwachten. „In oktober gaat de kruiser uit de vaart. De regering is een uitvoerend orgaan en het parlement moet ons controleren. Maar „De Zeven Provinciën" wordt voorlopig nog niet verkocht". Als vervanging voor de kruiser noemde Vredeling het nieuwe fregat De Tromp, dat op 3 oktober aan de marine zal worden overgedragen en in dienst gesteld. „Ik had het liever ook anders gezien, maar noodzaak tot bezuinigen dwong ons hiertoe". De klachten van de marine-vakbonden VBZ en VMO kon, dat door deze bezuinigingen en veiligheid van zowel het land als het marineper soneel extra in gevaar wordt gebracht, kregen niet de instemming van de minister. „Ik vind, dat er bij die uitlatingen wel sprake is van een lichte vorm van demagogie". Over de gevolgen van de bezuinigingen voor de 1200 betrokken marinemensen zei de met minister Vredeling meegereisde staatssecretaris van perso neelszaken Van Lent, dat die elders binnen de marine ondergebracht zullen worden. Als andere mogelijkheid opperde hij, dat eventueel overtollig personeel bij de andere krijgsmachtonderdelen aan het werk zullen kunnen, als dat noodzakelijk mocht blijken. Illlllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll> Bij surséance aandacht voor werkgelegenheid (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Bij surséance van betaling moet de rechter commissaris ook de werkgele genheid van het in financiële moeilijkheden verkerende be drijf in aanmerking nemen. Dat is de wens van de Tweede Ka mer, welke bleek bij de behan deling gisteren van een wijzi ging in de faillissementswet. IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM De bijzonder mooie collectie van Frans Molenaar is, als steedsl zeer sober en functioneel, zeer streng en zuiver van lijn. Effen zwart, grijs en wit overheersen, afgezien van enig zwart-wit tweed bestaat het enige dessin uit strepen van ongeveer 1 cm breed. De volle nadruk komt dus op lijn en coupe te liggen. Jasjes van verschillende lengte, steeds met twee zakken boven elkaar en variërend van bijna recht tot bijna aangesloten, worden gecombi neerd met rokken van zeer uiteenlopende lengte, van voetvrij tot kuitvrij, of met pantalons. Ook de combinatie pantalon wikkelrok komt voor. Veel mantels stemmen in constructie volkomen overeen met die jasjes, ook wat betreft de wijde mouwen, die heel vaak niet tot de pols reiken. De coupe van die mouwen kan zeer verschillend zijn: ingezet en recht, met een zeer diep armsgat, of heel diep raglan, ook wel klokkend of met een soort vierkante inzet Een ander manteltype is de redingote, waarvan de onderhelft in de taille is aangerimpeld. Alleen middenvoor is een gedeelte glad. Er zitten enige mooie capes in de collectie. Een paar ervan horen bij pakjes en worden dan onder de kraag van het jasje gedragen. Een andere heeft een puntcape met nertsvoering. Bij sportieve modellen verschijnen raglan-truien van dikke wol gewoon in ribbels gebreid, met mouwen die bij de pols naar schatting zo'n 75 centimeter wijd zijn. Wie ze eenmaal gezien heeft, kan ze zo nabreien. Maar dat is stellig niet de bedoeling van Frans Molenaar. JEANETTE TE ENGS Drie nieuwe modellen: links een kobalt-blauwe kimonojas, midden een kanariegele Shetlandmantel en rechts een rode dubbelface jas. Volkstuinders beginnen jamfabriek ENSCHEDE - Op een nieuw volkstuincomplex in Enschede gaan zo'n hon derd volkstuinders macro biotisch fruit kweken en een deel van de oogst tot wijn en jam verwerken. De volkstuinders hebben zich in een samenwerkingsver band verenigd. Op het com plex worden honderd tuin tjes van 150 vierkante me ter aangelegd. In een ge bouwtje bij de tuintjes wordt een installatie om jam te maken opgesteld. Priesters die huwen kunnen ontslag krijgen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Roomskath- olieke kerk blijft bevoegd pries ters die trouwen te ontslaan. Dat is gistermiddag besloten door de Tweede Kamer. Een en ander kwam aan de orde bij het debat over het wetsontwerp om werkgevers te verbieden vrou wen te ontslaan bij zwanger schap, huwelijk en bevalling. Hoewel beide onderwerpen niet geheel in eikaars lijn liggen kwam de zaak van de huwende priesters toch in dit debat aan de orde op uitdrukkelijk ver zoek van het Tweede Kamerlid mevr. Nel Barendregt De Ka mer was het niet eens met een voorstel het wetsontwerp zo te wijzigen dat vrouwen, die zwan ger zijn van een buitenechtelijk kind wel uit hun betrekking kunnen worden gezet Dit voor stel was ingediend door de SGP- afgevaardigde ir. Van Rossum. Kwart Nederlanders wordt gecremeerd DEN HAAG (ANP) Bijna een kwart van het aantal in 1974 overleden Nederlanders Is ge cremeerd, aldus blijkt uit een gisteren uitgegeven mededeling van de Stiehting Voorlichtings centrum Crematorium bouw. Bedroeg het crematiepercentage in ons land in 1950 nog maar 2,01 procent in 1974 is dit opge lopen tot 24,5 procent ADVERTENTIE I AMSTERDAM De Neder landse reisorganisatoren, ver enigd in de Tourist Study Group (T.S.G.) zullen op zeer korte termijn de mogelijkheden bespreken om massaal pressie uit te oefenen op de Spaanse regering. Gedacht wordt aan een officieel protest van alle Europese touroperators bij het ministerie van toerisme in Ma drid. Ook wordt overwogen om annuleringskosten niet door te berekenen aan hen, die hun Spanje-reis afzeggen. Het voor stel van de Politieke Partij Ra dicalen om alle reizen vanuit Nederland naar Spanje te annu leren achten zij vooralsnog een economisch onhaalbare zaak. De heer W. Erkelens, sprekend namens T.S.G. zegt hierover: „Voorop staat, dat wij de uitge sproken doodvonnissen in Span je ook een ernstige en afschuwe lijke zaak vinden. Het is waan zinnig, dat in een Europees land nog mensen aan de wurgpaal vermoord kunnen worden. Het ligt echter niet op de weg van een touroperator om welke Ne- derlander ook tot de keuze van zijn vakantiebestemming te dwingen. Het is trouwens de grote vraag, of een Nederlander zich laat dwingen. Hij is gewend om zijn beslissingen zelf te ne men en te handelen naar zijn eigen geweten". Het plan van de P.P.R., dat inmiddels bijval heeft gekregen van andere politieke partijen en van enkele vakbonden, stuit vol gens de touroperators op prakti sche onuitvoerbaarheid. Fritz Aronson, general-manager van Neckermann Vliegreizen zegt: „Als wij op dit moment de Spanje-reizen uit onze program ma's halen betekent dat, dat 25.000 Nederlanders, die in dienst zijn van luchtvaartmaat schappijen en reisorganisaties, met werkloosheid bedreigd wor den. Annulering van alle Span je-reizen zal namelijk een regel rechte economische ramp tot ge volg hebben. De reizen naar dit land vormen al jaren de kurk, waarop de Nederlandse reiswe reld drijft Vallen die plotseling weg. dan kunnen wij gelijk onze deuren sluiten". De Europese touroperators, die samenwerken in de IFTO-orga- nisatie in Londen, vervoeren dit jaar 10 miljoen vakantiegangers per vliegtuig en van hen gingen er zes miljoen naar Spaanse be stemmingen. Het is ondenkbaar, dat je voor zo'n groot aantal mensen d la minute bestemmin gen achter de hand hebt. Aller eerst blijft Spanje verreweg het goedkoopste vakantieland! in Europa. Als wij ter vervanging andere zon-bestemmingen aan bieden ik denk hier aan Zuid- Italië en Griekenland dan betaalt de klant automatisch honderden guldens meer. Het is trouwens uitgesloten dat die landen een dergelijke toeloop kunnen verwerken, want daar voor ontbreken domweg de ac commodaties. Het gevolg zal on vermijdelijk zijn, dat de mensen met de kleine beurs van een dergelijke politieke stap de du pe zullen worden. Mensen met meer geld kennen dit probleem niet Die boeken even vrolijk een reis naar Marokko als naar Majorca Maar de zestig procent van de Nederlanders, die dit jaar naar Spanje zijn getrokken, behoren nu eenmaal voor het overgrote deel tot de mensen met de kleine en de middelgrote inkomens. Het ligt niet op onze weg om deze groep hun vakan tie onmogelijk te maken". Onze vaderlandse geschiedenis bestaat uit een mooie reeks jaartallen. Van slagvelden, oorlogen, stadhouders, koningen, kabinetten en verdragen. Steevast gaan die jaartallen hand in hand met het wel en wee van onze Grote Heren en Regenten. Maar er was natuurlijk meer. >X'aar blijven bijvoor beeld al die miljoenen hard werkende, gelovige, zieke, muitende personen die niet in het geschiede nisboekje voorkomen? In „Op zoek naar het Alledaagse Vaderland" spoort dr. A.F. Manning - hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Nijmegen - ze voor u op. Honderdzestig pagina's, ruim vijftig kleuren illustraties en tweehonderdvijftig zwart/wit afbeel dingen laten u kennis maken met die talloze mannen en vrouwen die in feite onze geschiedenis hebben gemaakt. Zo ontmoet u een dronkelap in een middeleeuwse herberg, een bange pater ten tijde van de geuzen, soldaten tijdens de Belgische opstand, een politie agent midden in een Amster damse Provo-rel. U volgt een schooldag van een 15de eeuwse jongen, de meiden van mevrouw uit de pruikentijd, kinderen in het 19de eeuwse indus triële proces. Maar ook het vermaak van de minder bevoorrechten: een herberg in dc^ late middeleeuwen, kermissen, boeren bruiloften, troubadours en akteurs. Met onderaan iedere pagina jaartallen zoals het geschiedenisboek u heeft geleerd. Op zoek naar het Alledaagse Vaderland. In speciale Boek van de Maand oplage fló,90i Daarna f29,50. (Dit aanbod is geldig t/m 4 oktober. F.chter zolang dc voorraad strekt)- Enige van de jezuieten, die veertien dagen geleden uit Zuid-Viet nam zijn uitgewezen, hebben in Rome verklaard, dat de laatste tijd verschillende kleine groepen missionarissen door de Zuid- vietnamse regering zijn uitgewezen. De jezuieten, pater Diego en pater Champoux, die beiden werkzaam waren op het seminarie van Dalat, verklaarden, dat er van regeringszijde talloze maatregelen worden genomen tegen de r.k. kerk. De laatste tijd zouden kleine groepen buitenlandse priesters en religieuzen zijn uitgewezen uit Hue, Danang, Ban Me Thuot en Kontum. Uit laatstgenoemde stad werd ook de Franse bisschop mgr. Seitz uitgewezen. Volgens het Franse dagblad "La Croix" zullen de acties niet tot de steden beperkt blijven, maar zullen missionarissen op de dorpen ook spoedig het bevel krijgen het land te verlaten. Reden is de „Vietnamisering" van de kerk. De r.k. kerk van Zuid-Vietnam telt twee miljoen leden, dat is negen procent van de bevolking. Bij de machtsovername ver klaarde de nieuwe regering, dat de godsdienstvrijheid in het land zou worden geëerbiedigd. Korte tijd later gaf de regering toestemming aan enige progressieve priesters een katholiek weekblad uit te geven. De uitgewezen jezuieten noemden enige maatregelen die de regering tegen de kerk heeft genomen: de regering heeft inzage geëist in de lijsten van kandidaten voor het priesterschap. Pas na toestemming van de regering mogen de kandidaten gewijd worden. Ook zou bij vele kerken door functionarissen van de regering worden gesurveilleerd en zouden verschillende godsdienstige bijeenkomsten worden verboden. Het reizen zou voor priesters worden bemoeilijkt. Tenslotte heeft de regering de coadjutor van de bisschop van Saigon, mgr. Nguyen Van Thuan, teruggestuurd naar zijn vroegere standplaats Nha Trang. De bisschop, een verwant van voormalig president Ngo Dinh Diem, zou onder voortdurende bewaking staan en nauwelijks in staat worden gesteld zijn ambt uit te oefenen. De beide jezuieten zeiden bezorgd te zijn over de toekomst van de kerk in Zuid-Vietnam. Hoewel er vele Vietnamese priesters en seminaristen zijn, geloven zij, dat deze nog te jong en onervaren zijn om nu reeds de taak van de missionarissen volledig te kunnen overnemen. Theologie is volgens paus Paulus geen privêzaak. In een brief aan rector Massaux van de katholieke universiteit van Leuven schrijft de paus, dat de wetenschappelijke inspan ning om te komen tot een diepere kennis van God slechts dan theologie is, wan neer deze haar plaats heeft in de kerk en voor de kerk. Met deze opheldering wil de paus de theologen niet de vrijheid afnemen die voor hun werk noodzakelijk is, maar het theologisch onderzoek plaat sen in het kader van de kerke lijke gemeenschap. Want theo logie kan nooit worden opge vat als een „zelfstandige in stantie in de kerk of zelfs als alternatief voor het kerkelijk leergezag". De faculteit der godgeleerd heid van de katholieke univer siteit te Nijmegen zal op de laatste drie maandagen van oktober en de eerste drie in november weer een theologi sche leergang houden. Het the ma zal zijn „Bevrijdingstheo rie, een theologie uit de onder drukte wereld". De Monumentenraad gaat on derzoeken of het kloostercom plex van de paters francisca nen te Alverna op de ontwer- plijst van beschermde monu menten kan komen. In juli besloten de franciscanen het uit 1887 daterende klooster in 1977 te slopen, omdat aanpas sing en verbouwing financieel niet haalbaar waren. Op het terrein worden een en hon derd tweekamerflats ge bouwd, die samen plaats bie den aan ongeveer vierhonderd bejaarde religieuzen. De fran ciscanen vrezen nu, dat de op gang gebrachte procedure de nieuwbouw, die dit jaar zou moeten beginnen, op onaange name wijze zal vertragen. Het bloed van de heilige Ja- nuarius is afgelopen vrijdag, 19 september, de sterfdag van de heilige, die in het jaar 305 is onthoofd, opnieuw vloeibaar geworden. Het bloed wordt be waard in een ampul in de dom van Napels. Er waren enkele duizenden mensen aanwezig, onder wie vele buitenlanders. In de ouderdom van vierent achtig jaar is in Bogota over leden kardinaal Luis Concha Cordoba. Tot 1972 was hij aartsbisschop van Bogota en primaat van Columbia. Hij bereidde mede het tweede Va ticaans concilie voor. Paus Joannes benoemde hem in 1961 tot kardinaal. Het college van kardinalen telt nu nog 123 leden, van wie er 103 ge rechtigd zijn om aan de paus keuze deel te nemen. Paus vraagt artsen om dienst aan het leven tot het einde toe Bij een ontvangst van onge veer duizend artsen en andere beoefenaren van de medische wetenschap, die in Rome bij een waren bij gelegenheid van het derde wereldcongres voor psychosomatische genees kunst, heeft paus Paulus ge wezen op de verplichting van de arts zich altijd en onder alle omstandigheden in dienst te stellen van het menselijke leven, tot aan bet einde daar van. Een arts mag, aldus de paus, nooit de euthanasie accepteren noch de humane plicht verge ten steeds het menselijk leven te ondersteunen. Hij vroeg de artsen, die uit vijftig landen afkomstig waren, altijd weer ervoor te zorgen, dat de princi piële eerbied voor de zjeke mens door niets wordt aange tast Kalmerende en pijnstillende middelen, zo zei de paus ook, mogen nooit worden benut om zich aan de persoonlijke ver antwoordelijkheid te onttrek ken. De katholieke kerk in de negentiende eeuw heeft wel degelijk de betekenis van het ar beidersvraagstuk on derkend en als een nieuwe taak gezien. Prof. dr. Walter Brandmüller uit Augs burg betoogde dit tij dens een bijeenkomst in Mainz van ongeveer zestig kerkelijke archi varissen uit binnen- en buitenland, bij gele genheid van de vijftig ste Duitse „archief- dag". Prof. Brandmüller, die sprak over „Bisschop Ketteler en het sociale vraagstuk in de negen tiende eeuw" zei, dat niet alleen de geschrif ten van Ketteler en de sociale encyclieken zich met de situatie van het industrieprole- tariaat hebben bezig gehouden, maar een menigte van kerkelijke publikaties. Mgr. Ket teler heeft zelfs over heidsmaatregelen geëist ter herziening van de sociale toestan den. Tot de concrete maat regelen van de kerk zelf ter verbetering van de situatie dient gerekend, volgens Brandmüller, de stich ting van christelijke arbeidersverenigingen, de katholieke arbei dersbeweging, het Kol- pingwerk en de chris telijke vakbonden. Maar de uittocht van de arbeiders uit de kerk kon maar gedeel telijk worden voorko men, omdat de zielzor gelijke activiteiten van de kerk in vergaande mate afhankelijk wa ren gesteld van libera le overheidsinstanties. De kerk, aldus Brand müller, heeft zich niet aan de kant van de machthebbers ge schaard noch de arbei ders slechts de troost van de naastenliefde gelaten. De kerk heeft veeleer zelf de bevoog ding van overheidswe ge te boven moeten ko men. De pauselijke commissie „Jos titis et Pax" (Gerechtigheid en Vrede), die deze week haar tiende algemene vergadering houdt, heeft een werkdocu ment uitgebracht over de rechten van de mens. In dit document, dat zeventig blad zijden telt, benadrukt de com missie, dat de kerken verant woording dragen voor het po litieke leven. Na een uiteenzetting over de geschiedenis en de kerkelijke leer inzake de mensenrechten, geeft de commissie een aantal pastorale richtlijnen. Het do cument onderstreept de nood zaak van vorming en verkon diging over dit onderwerp, als ook van de rol van het protest en van het politieke engage ment. Internationaal moet de com missie de ontwikkeling en toe passing van de rechten bevor deren. De nationale commis- sies worden aangespoord de plaatselijke situaties te onder zoeken en op allerlei manieren bekend te makea Nadrukke lijk worden de commissies ge wezen op hun taak druk uit te oefenen op het gezag, zodat de verklaringen van de Verenigde Naties beter worden nage leefd. Ook wijst het document op de noodzaak schendingen van de mensenrechten aan de kaak te stellen. De nationale commis sies moeten proberen hieraan een eind te maken door de autoriteiten van kerk en staat te informeren, door de publie ke opinie te alarmeren en op de hoogte te houden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7