Raad Noordwij k accoord met plan DURA Fusie Datsun Lisse Begroting Lisse sluitend Muziekfeest in Leidsenhage Vrede in Sassenheim Stopverbod in Veldzichtstraat Zoeterwoude CENTRUM PLAN KATWIJK EEN STAPJE VERDER Speelgoed groothandel in Leiderdorp CENTRUM VOOR GEESTELIJ KE ONTWIKKE LING IN WASSE NAAR Geen belastingverhogingen Leidschendamse carnaval in teken van „pretmolen" VROUWENGILDE OPENT SEIZOEN PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 Van onze correspondent Noordwijk Zoals te verwachten viel leverde het bouwplan-DURA gis teravond stof voor een urenlange discussie in de Noordwijkse gemeente raad. Het debat was af en toe fel, maar op de duur verzandde het in een herhaling van argu menten pro en contra. Bij de stemming schaar de de raad zich met 12-5 stemmen achter het voor stel van B. en W. om de zes binnengekomen be zwaarschriften onge grond te verklaren. De PvdA en de PPR spraken zich tegen het voorstel uit. De brief van direc teur Van Beelen van ho tel „Noordzee" die slechts om enkele garan ties had verzocht, bleef in de discussie buiten be schouwing. Voor de indieners van de be zwaarschriften staat thans al leen nog beroep open bij Ged. Staten. Terecht werd in de ge- dachtenwisseling gewezen op het historisch karakter van deze vergadering, want tezamen met het plan Huis ter Duin zal het bouwplan-Dura voor zeer vele jaren het aanzien van de bad plaats bepalen. De PPR-woordvoerder opende de discussie met een voorstel van orde om de behandeling vakantieweken en seizoendruk- van de bezwaarschriften uit te te, zodat de Noordwijkers zich stellen tot november, teneinde onvoldoende in het project had- Wethouder Van Duyn: „Appartementenbouw niet ten koste van eigen bevolking". alsnog een hearing te houden den kunnen verdiepen. Bedijn voor de bevolking. Naar zijn (PvdA) sloot zich bij dit betoog mening was het bouwplan-Dura aan. Door de toepassing van de op een ongelukkig moment ter artikel 19 WRO-procedure was visie gelegd, namelijk tijdens de het van nog meer belang, dat de bevolking op een hearing in spraak over de badplaatsver nieuwing zou krijgen. Alkemade deelde mede, dat zijn CDA-frac- tie aan uitstel geen behoefte had, terwijl fractiegenoot De Geus, alleszins deskundig op het gebied van ruimtelijke zaken, uiteenzette dat in dit geval geen sprake was van het ontwikkelen van een bestemmingsplan in sa menwerking met een projectont wikkelaar, maar van een bou wondernemer, die binnen een reeds door de Kroon goedge keurd bestemmingsplan een bouwplan gaat uitvoeren. Het voorstel van orde bleek alleen de steun te hebben van de PPR en de PvdA (Schaap ontbrak in het sixtet). Korbee stelde dat zijn WD- fractie in het algemeen niets voelde voor hoogbouw, tenzij er een bijzondere situatie in het geding was. Een dergelijk situa tie achtte hij thans aanwezig. Verder vond Korbee het een winstpunt, dat geen bardan- cings in het plan-Dura waren opgenomen. De WD-vertegenwoordiger ging uitvoerig in op de bezwaar schriften doch vond deze niet steekhoudend. „Snel slopen en gauw bouwen" was de slotcon clusie van de fractie-voorzitter van de WD. Schelvis (PPR) haalde van alles en nog wat overhoop om het voorstel te torpederen. Hij voor zag een aanslag op de schaarse woningvoorraad door kinderen van de appartementenbewoners, haalde er de hearing met de stichtingenbewoners in het „Hof van Holland" bij, meende een tegenstelling met het groeimodel uit het structuurplan voor Noordwijk te ontdekken en ver weet het college kortzichtigheid en het lichtvaardig omspringen met de belangen van de woning zoekenden. Hij zei verbaasd te zijn over de ommezwaai van de VVD, want bij een door deze partij gehouden enquête zou vastgesteld zijn dat 80% van de Noordwijkse bevolking tegen de hoogbouw aan de boulevard was. Schelvis meende verder dat het vrijliggende zwembad van het Dura-plan het gemeen telijke sportfondsenbad concur rentie zou aandoen. „We zijn een stap verder naar de vernieuwing van de bebou wing van de boulevard", consta teerde Admiraal (gem. bel.) nuchter. Hij kritiseerde de be zwaarschriften, waarin gesuggei reerd werd namens een groot deel van de bevolking te spre ken, maar waarin in werkelijk heid een min of meer persoonlij ke mening werd geponeerd. De nog niet eens geheel bezette pu blieke tribune gaf reliëf aan het betoog van Admiraal. Op een scherpe en duidelijke wijze zette De Geus (CDA) na mens zijn fractie de zaken nog eens op een rijtje. Een bepaalde massaliteit is in het bestem mingsplan toegestaan. Woning bouw is eveneens mogelijk. De Geus verweet de opponerende progressieve fracties voorbij te gaan aan keiharde waarheden en „neen" te zeggen, omdat men nu eenmaal „neen" gezegd had. Bedijn (PvdA) was het niet met De Geus eens. Hij vond het niet gen." Naar zijn mening was er juist om aan de hand van de formeel geen goedgekeurd be- bezwaarschriften te stellen, dat stemmingsplan en hij citeerde 1 Burgemeester Bonnike: „Hoge toeristische waarde". de bevolking geen bezwaren zou hebben. „Er zijn mensen, die bezwaren hebben, maar men dient wel advocaat te zijn om ze naar voren te kunnen bren- in dit verband het besluit van de Kroon. Nooit hebben wij ons gerealiseerd, dat zo'n massaal bouwplan binnen het bestem mingsplan mogelijk zou zijn. Bij de bevolking bestaan echt nog wel vragen. De boulevardbebou wing is thans echter een puin hoop en dan ligt de keuze van de bevolking voor de hand. Blij was Bedijn met het verbod voor de bar-dancings. Naar zijn me ning hadden de appartementen geen toeristische waarde en wa ren het gewoon tweede wonin gen. Burgemeester mr. Bonnike bestreed dit met klem. Waarom zouden appartementen minder toeristische waarde hebben dan hotelkamers. Dergelijke kamers zijn niet meer te betalen, zeker niet voor gezinnen. In elk land worden tegenwoordig apparte mentenhotels gebouwd. Bedijn vroeg zich af, waarom de raad zich dan enkele jaren geleden bezig had moeten houden met een appartementen-nota. Deze nota gaf als slotsom, dat er geen oplossing was, merkte wethouder Van Duyn op. Deze materie viel niet te regelen. Bo vendien is bij de behandeling van de nota uitdrukkelijk ge steld, dat een eventuele regeling ■niet van toepassing zou kunnen zijn op de Koningin Wilhelmina Boulevard, omdat daar woning bouw toegestaan was. Apparte mentenbouw gaat persé niet ten koste van de eigen bevolking, verklaarde de wethouder met klem. „Het is geen gemakkelij ke, maar wel een verantwoorde beslissing" merkte de wethou der op. Ook de heer Van Duyn wees op de verbetering van het bouwplan, waardoor een aan vaardbaar silhouet was verkre gen. Van een onzer verslaggevers LISSE - Datsun Nederland bv in Lisse (importeur Tan de Japanse Nissan motor-produkten) en Datsun Suisse - importeur van dezelf de fabriek - zullen naar verwachting medio oktober een fusie aangaan Op het ogenblik worden nog besprekingen gevoerd, aldus de Nederlande importeur. Beide ondernemingen verwachten met de fusie tot omzetstijging te komen. De fusiebesprekingen worden gevoerd met instemming van de fabriek van Datsun. Het is de bedoeling, dat het Nederlandse bedrijf een meerderheids belang zal krijgen in het Zwitserse importbedrijf, dat eigendom is van de zwitser E. Fehlmann. De laatste jaren namelijk komt het steeds vaker voor, dat autofabri kanten op hun belangrijkste exportmarkten zelf de verkoop ter hand nemen. Op die manier wordt de winstmarge voor de impor teur omzeild, hetgeen kostenbesparend werkt. Voorts speelt in de huidige besprekingen ook een rol het feit, dat het contract tussen Datsun Nederland en de fabriek in 1978 afloopt. Na de fusie zullen beide bedrijven gezamelijk auto's en onderdelen gaan inkopen. De Nederlandse importeur verkocht vorig jaar ruim 16.000 pesonenauto's (omzet 134 miljoen) en het Zwitserse bedrijf circa 4.000 eenheden (omzet ruim 30 miljoen). Van onze correspondent ZOETERWOUDE - B. en W. stellen de gemeenteraad voor om over te gaan tot het instel len van een stopverbod voor auto's in de Veldzichtstraat ter hoogte van de Sjaloomschool. In verband met de verhoogde verkeersintensiviteit in deze straat door afsluiting van de Noordbuurtseweg geldt mo menteel een stopverbod als tij delijke maatregel. In het verleden is duidelijk ge bleken dat zich ter hoogte van de Sjaloomschool een steeds ge vaarlijker situatie voordoet voor overstekende kinderen bij het gaan en het verlaten van de school. De oorzaak hiervan is voornamelijk gelegen in het feit, dat ouders die hun kinderen komen halen en brengen de au to parkeren aan de rechterzijde van de rijbaan. De uit de school komende kinderen worden hier door genoodzaakt tussen de au to's door de straat over te ste ken. De geparkeerde auto's vor men een grote uitzichtbelemme ring. Voorgesteld wordt dan ook om een permanent stopverbod in te stellen aan de zijde van de school over de gehele breedte van het schoolplein. Van onze correspondent KATWIJK - Het centrumplan heeft enige wijzigingen onder gaan. Wanneer de raad morgen het plan aanvaardbaar vind zal de verdere uitwerking in han den van Geo-project worden ge geven. Van onze correspondent LEIDERDORP Wethouder E. Drenth heeft gistermiddag de officiële eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van de Haagse speelgoedgroothandel B.V. Spijer Zoon. Dat gebeur de nadat de raad de avond tevo ren de verkoop van de grond aan het bedrijf had goedge keurd. De bouw van het complex langs de Touwbaan moet rond de jaarwisseling gereed zijn. Roelofarendsveen. bloemen, 23 sept per stuk:Anjers - Lena 25-40, Rooc 19-38, Keeler 23-34, Wit 23-41. Rost 16-37, Charmeur 27-44. Nora 27-41, Car naval 35-37, Tros 11-24, Calipso 32-43 overige 24-45. Rozen: llona, Sonia, Bac cara, Mercedes, Super Star, La Minuet te 13-43, Belinda, Yellow Belinda, Gar nette, Motrea, Carol, Marina, Roklas Annabel, Gemengd, Esther Ofarim. Ca rol specZorina, Evergold 5-20 Chry- santhen: Spider 52-55, Regalia 28-40 Breitner 20-36, Migolie 28-43, Shandj 44-56. Florance 28-42, Alex Betser 35- 43. overige 25-65. Diversen: Lelie 34-54 Gerbera 26-39, Nerine 30-54. Cyclaam 200-210, St Paulia 85-120. Per bos Chrysanthen: Spider 110-175, Tros 55- 105, tros gemengd 105-165 Gladiolen. Eurovision 140-195. Cordula 190-270. BonoS Memory 190-220, Spac And Span 150-195, overige 150-275. Iris. Prof Blaauw 90-175, Ideal 70-155, overige 70-160 Diversen: Aster 60-85, Liatris 165-290, Ornothogalum 175-225, Freesia 125-250, Physalis 135-225, Dahlia 75- 105. Katwijk a/d Rijn groente 23 sept Waspeen p kist: Al 2.30-6.20. All 2.60- 5 80, BI 3 20-6.50. Bil 2.20, Cl 3 00-4 50. CU 2 40-3 70 Bloemkolen: 61 1 35-1.75, 6II 29-1 11. 7II 44-52. 81 1.32-1.72. 8II 30-79. 9II 61. 121 1.04-1.33. Breekpeen kist 2 00-6 10; uien p kist. 11.40-1310; aardappelen 12; andijvie 40-44; bosb- peen II 40-95; spitskool 40-68, knolsel- derie 53; Peterselie 14; krulpeterselie 17-24, prei 50-63; princessebonen 1,80; pronkbonen 1 20; snijbonen 40; selderie 29-31; spinazie 51-62 Aanvoer - 160 000 kg waspëen. 8000 bloemkolen - 3800 bosjes oeen WASSENAAR - Op 1 oktober a.s. gaat in Wassenaar het "Cen trum voor geestelijke ontwik keling" van start met een sa menkomst in de woning van mevrouw M. Sickesz, Groot Haesebroekseweg 2 a. Initiatiefnemers voor het stich ten van dit centrum zijn ir. H.W. Dunnewolt en mevrouw Sickesz. Het is de bedoeling eenmaal per maand een samenkomst te hou den met een spreker over diver se levensvragen. Belangstellen den wordt verzocht hun komst per briefkaart te melden bij de heer Dunnewolt, Raaphorstlaan 10, Wassenaar. Het is niet de bedoeling contributie te gaan heffen; wel zal een vriwillige bijdrage worden gevraagd voor de bestrijding van eventuele kosten. Aan het centrum zal o.m. worden meegewerkt door mevrouw Dunnewolt en de psy choloog drs. L. Pannekoek, ver bonden aan de Universiteit te Utrecht Er hebben zich al ver schillende gastsprekers gemeld. NIEUWE VOORZITTER WASSENAARSE BEJAARDENVERENI GING Van onze correspondent WASSENAAR - De heer G. A. van Leijenhorst zal, om gezond- heidsredene, aftreden als voor zitter van de door hem opge richte Wassenaarse Katholieke Bejaardenvereniging. De heer van Leijenhorst sukkelt al eni ge tijd met zijn gezondheid en is j.l. vrijdag weer opgenomen in het Diakonessenziekenhuis te Leiden. Op de komende jaarvergadering op zondag 26 oktober zal als zijn opvolger worden voorgesteld, de heer A.J. van Bemmelen. De heer Van Bemmelen is in Was senaar een algemeen geacht fi guur, die zijn gehele leven actief geweest is in de sociale bewe ging, o.m. in de vroegere Kath olieke Arbeidersbeweging, de Woningbouwvereniging St. Wil- librordus, vele jaren als lid van de gemeenteraad en laatstelijk als ambtenaar van de gemeente lijke sociale dienst. De winnaar van de Zilveren Viool 1975: Silver Eagle Express. LEIDSCHENDAM De Ondernemers Vereniging Leidsenhage organiseert ter gelegenheid van het vierjarige bestaan van het winkelcentrum deze week een driedaags feest dat morgen begint. Zaterdag houden zeven muziekgezelschappen een muziekfesti val waarvoor op het grote plein van Leidsenhage een tent zal worden geplaatst die circa 3000 mensen kan bevatten. Aan deze „Leidsenhage Country Shopping Show" wordt meege werkt door Bill Clifton, de Amerikaanse countrysinger en compo nist, The Tumbleweeds, nummer 1 van de Nederlandse Top 30. Silver Eagle Express, winnaar van de Zilveren Viool 1975, de HOBO-stringband, The Blue Grass Clodhoppers (winnaar van de Tros-countrybokaal), Pride of Texas. Colt 45 en Sari The Nichelodeon. De artisten die afwisselend van half elf 's morgens tot 5 uur 's middags zijn te horen zullen worden gepresenteerd door Gerard de Vries. TROS-radio zal 's middags tussen 1 en 2 uur een life-uitzending verzorgen in het programma Tross-country. De Leidschendamse Gymnastiekvereniging Gymnova geeft onder leiding van mevr. Degenaar tussen 10 en 12 uur demonstraties ritmisch dansen door 18 kinderen. De turnsters van Gymnova geven om 12 uur een grote show terwijl 's middags op verschillende plaatsen in het winkelcentrum volksdansen zijn te zien. Van onze correspondent SASSENHEIM Een werkgroep, samengesteld uit leden van de Commissie Samenwerkende Kerken Sassenheim, de Stichting Interkerkelijk Jeugdwerk Sassenheim en V.J.V. Bollenstreek, organiseren dit weekeinde een „Vredesweek- end", waarvan het merendeel van de activiteiten zullen plaats hebben in „de Stormbal" aan de Vaartkade, waarvoor de middenverdieping zal worden ingericht als informatie- ruimte. Medewerking zal worden verleend door de Commissie Ont wikkelingshulp, Amnesty International, de Derde Wereld- groep en een Bijbelstudiegroep. Ook Giel Langeveld (teke naar) en Bart v.d. Lans (fotograaf) zullen werken, die zij speciaal voor dit weekend maakten, exposeren. Op de bovenverdieping worden lezingen met discussies ge houden, t.w. vrijdagavond half 9 door mevrouw dr. Van Heel-Kasteel, lid der Tweede Kamer van de KVP, die spreekt over defensie, ontwapening en NAVO en zaterdagavond eveneens half 9 spreekt mevrouw drs. Van Santen over agressie in onze samenleving. Zondagmiddag 4 uur is er een gesprek met een Bijbelgroep over „Vrede in de Bijbel". Onder leiding van Ellen Mol wordt zaterdag- en zondagmid dag de jeugd beziggehouden met verschillende kreativiteiten. Verder treden „the Four Sound" en „the Camping Singers" op met spirituals en gospels. Tussen de verschillende pro gramma-onderdelen zullen films worden vertoond. Het weekeinde wordt afgesloten met een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur, met als voorgangers pastoor dr. C. van Bockxmeer en ds. D. v. Santen. Het thema is: „In Vredesnaam". Aan het orgel Hans van Nieuwkoop. Dinsdag 30 september a.s. wordt als laatste activiteit in „Ontmoeting" een lezing door prof. dr. Joh. Blok van de Vrije Universiteit gehouden over het onderwerp „Kan een moderne oorlog ooit rechtvaardig zijn". Na de lezing is er gelegenheid tot discussie. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - De Leid schendamse Carnavalsvereni ging „De Damzwabbers" heeft de molen van welke vorm of aard ook als motief genomen voor de carnavalsfeesten die za terdag 8 november beginnen met de keuze van een nieuwe prins. „Zwabberdam" zoals Leidschendam tussen die da tum en halfvasten (27 maart) volgens de carnavalisten moet heten zal op 8 november (de elfde van de elfde valt jammer genoeg niet op een zaterdag) weten wie door het zg. convent uit de prinsekandidaten is ge kozen." Het programma vol fees ten vermeldt verder 17 januari voor een Boerenkielenfeest en zaterdag 21 febaruari voor de bekende carnavalsmiddag voor de Leidschendamse bejaarden. Die avond zullen de tieners on der de carnavalsvierders hun enegie kwijt kunnen bij de „platenmolen" op een gezellige disco-avond. Het hoogtepunt is het „schrik- kel-weekend" want carnaval valt volgend jaar op 28 en 29 februari en 1 en 2 maart. Het vierde carnavalsfeest van „De Damzwabbers" wordt op drie avonden gehouden, zaterdag, maandag en dinsdag. Zaterdag 28 februari wordt weer de grote optocht gehouden waarbij zij deze keer (meer) me dewerking [vragen van de bewo ners van de verschillende wij ken. De bewoners van de Jager straat hebben vorig jaar met hun„eigen" wagen een voor beeld gegeven dat dit jaar door anderen zou moeten worden na gevolgd. Het bestuur van de car navalsvereniging noemt het „een geweldige vrijetijdsbeste ding voor de donkere winter avonden." Het onderwerp voor een wagen kan de molen zijn maar evengoed iets anders. Van verschillende kanten zijn overi gens al weer toezeggingen ge daan ook dit jaar weer mee te doen. Eerst zal echter de nieuwe prins moeten worden gekozen, dat is nu eenmaal de man die aan de feestelijkheden de echte camavalsallure moet geven. Van onze correspondent Zoeterwoude - Het katholiek Vrouwengilde opent vanavond het winterseizoen. Om half acht is er een H. Mis in het Don Boscohuis waarbij enkele da mes de lezingen en de voorbe den zullen verzorgen. Er zal worden gecollecteerd voor de Stichting Terre des Hommes. Daarna spreekt deken A. Laniot over het onderwerp "Op weg naar een nieuwe levensstijl". Het programma voor de rest van 1975 vermeld: 7 oktober: Kaartavond met de heren; 22 oktober: kaas- en wijnavond; 12 november: dhr. Vroomhout spreekt over de "Centrale voor pleeggezinnen", 26 november: grote sinterklaas: bingoavond; 19 december: origineel Zweeds Sancta Lucia Kerstfeest samen met de afdeling Leiden. De jaar vergadering vindt plaats op 14 januari. Van onze correspondent LISSE B EN W. VAN Lisse hebben hun raadsleden de be groting: voor het dienstjaar 1976 voorgelegd. Zoals nu al meerde re jaren het geval is in Lisse, is ook ditmaal de begroting weer sluitend met een stijging der uitgaven van ca. 5 miljoen en een post onvoorzien van 64.000,—. Het grootste gedeelte van deze beheer 7,9%, diversen 6,8%, bij- openbare werken 11,4%. Voor uitgaven gaat naar de sektor zondere doeleinden 1,4%, volks- openbare werken denkt men sociale zorg, nl. 41,8%. Andere huisvesting 13,7%, onderwijs, 1.022.770,57 meer nodig te cultuur cn rckrcntio 163°^ pn hphhcn dan vnric iaar waar door het totale bedrag komt op 2.962.419,60. Voor sociale zorg is het bedrag geraamd op 1.182.796,48, een stijging ten opzichte van vorig jaar met 12%. Voor cultuur, sport en rekreatie rekent men op een bedrag van 888.921,86. Ook de openbare veiligheid behoeft meer uitga ven. Totaal komen de onderde- >rkccr= heid, bescherming bevolking en openbare verlichting uit op een bedrag van 401.696,95. De totale inkomsten/uitgaven behelzen een bedrag van 31.200.400,90 (vorig jaar was dit 26.358.616,53). Voor het komende begrotings jaar is in Lisse geen verhoging van de belastineen penland Bestuurslid Van Doom van „Esto" gehuldigd Van onze correspondent BODEGRAVEN - Tijdens de onlangs gehouden jaarvergade ring is de heer Van Doorn ge huldigd. Hij is veertig jaar lid van voetbalvereniging „Esto". Twintig jaar daarvan zat hij in het bestuur. Door de voorzitter van de KNVB-afdeling Gouda, de heer Bredie, werd hem de bronzen onderscheiding van de KNVB opgespeld. De heer Van Doorn zal niet meer in het be stuur zitting hebben. Samen met de heer Veelenturf en voorzitter Rijnbeek was hij niet meer herkiesbaar. Tijdens de bestuursverkiezing kwam vast te staan dat er geen ge schikte kandidaat was om voor zitter Rijnbeek op te volgen. Tot uiterlijk januari 1976 zal de heer Rijnbeek aanblijven. Ondertus sen zoekt een commissie ad hoe naar een nieuwe voorzitter. Het bestuur werd tot negen leden uitgebreid. De nieuwegekozenen zijn; de heren Timp, Van Kam pen, Walraven en Van Uffelen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4