Sarah Jane Moore zal psychiatrisch onderzoek ondergaan Brand:,, Strijd tussen verstand en gevoel kan hevig zijn" Sociaal-democratie voor Portugal niet geschikt PROFESSOR DOET BOEKJE OPEN OVER HARTCHIRURGIE Beslag op groot bedrag losgelden Maarschalk Amer in Spit en Kok willen vrede stichten tussen industrie bonden Vliegramp bij Palembang Collecte voor Bangla Desh in Wassenaar Prinses Margriet niet mee op Rode-Kruisreis. 1967 vergiftigd Leden Rode leger in staat beschuldiging „Moordaanslag van Overweg" •AANGENAAM. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 LONDEN (UPI) - De sociaal- democratie is niet geschikt voor Portugal, zo heeft de Portugese socialistische partijleider Mario Soares verklaard in een inter view met de Londense Times. „Ons program is geen program om de onrechtvaardigst e aspec ten van het kapitalisme te corri geren, maar om het te vernieti gen". Als ik in West-Duitsland woonde, aldus Soares, zou ik een krachtig aanhanger zijn van ex-kanselier Willy Brandt, maar er is geen overeenkomst tussen het kapitalisme van Noord-Eu ropa, en dat van Portugal. In Portugal is sprake van een „erg parasitisch kapitalisme," Wat Portugal nodig heeft is een „vol ledige wijziging van de economi sche structuren", aldus de Por tugese partijleider. Hij verklaarde ook dat Portu- gals deviezen op zijn en de rege ring de goudvoorraad zal moe ten aanspreken. Hoewel Soares zelf geen deel uitmaakt van de nieuwe regering, beheerst zijn partij het ministerie van finan ciën en verscheidene andere economische functies. Het vorig jaar ten val gebrachte rechtse regime heeft grote goudreserves gekweekt NOVARA (AP) De politie in Novara (It.) heeft meegedeeld dat in een Zwitserse bank, ge vestigd in het Zwitserse Chais- so, een enorme som geld in be slag is genomen die afkomstig zou zijn van losgeld betaald voor ontvoerden. Het zou hier gaan om tientallen miljoenen dollars. Het geld werd in beslag genomen na een onderzoek door Zwitserse auto riteiten gericht op het nagaan van de bestemming van het los geld dat onder meer betaald was voor de ontvoerde Paul Getty III, de kleinzoon van de Amerikaanse oliemiljardair. De vlucht van blanke Angolezen naar Portu gal neemt steeds gro tere vormen aan. Op het vliegveld van Lissa bon zijn dagelijks tafe relen te zien van vluchtelingen die in de aankomsthal uren wachten op registratie door de Portugese au toriteiten. UTRECHT (ANP) Prof. dr. J. Wieberdink, die begin 1971 na een heftig conflict ontslag nam als hoogleraar hart- en vaatchirur- gie in Utrecht, beschuldigt een groot aantal mensen die destijds bij dat conflict betrokken waren, ervan willens en wetens de hartchirurgie in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis te gronde te hebben gericht Hij doet dat in een boek dat hij over dit conflict heeft geschreven en dat eind deze week uitkomt. Het werk, getiteld „Open hartchi rurgie", bevat naast een beschrijving van en commentaar op de gang van zaken ook een groot aantal officiële documenten uit die tijd, o.a. het rapport van de commissie die het conflict moest onderzoeken en dat indertijd diep geheim was. Prof. Wieberdink spreekt er schande van dat sinds zijn vertrek begin 1971 geen hartoperaties meer zijn uitgevoerd in het Utrechts Academisch Ziekenhuis. Vlak voor zijn vertrek was een nieuwe kliniek voor hart- en vaatchirurgie gereed gekomen. Sinds zijn vertrek is die nimmer gebruikt voor het doel waarvoor deze gebouwd is. - Hij beschuldigt een groot aantal artsen en hoogleraren van een samenzwering, die tot zijn ontslag zouden hebben geleid. WASHINGTON (Reuter-UPI AP) Sarah Jane Moore, de vrouw die maandag in San Francisco geprobeerd heeft president Ford dood te schieten, zal psychiatrisch onderzocht worden. Zij heeft tot nu toe nog geen duidelijk motief voor de aanslag gegeven. Ze heeft wel verklaard dat ze zich zorgen had gemaakt of ze wel in staat zou zijn Ford neer te schieten, voor zij haar negenjarig zoontje van school kon halen. Haar zoontje is, zoals gisteren gemeld onder de kinderbescherming geplaatst. Tijdens het verhoor heeft zij ook gezegd, dat de politie haar zondag op haar verzoek had opgepikt wegens verboden wa penbezit. Zij werd weer vrij ge laten omdat het wapen niet ge laden was. Overigens beschikte zij over meer wapens, want bij het politieonderzoek van zondag beschikte zij over een kaliber .44 dat door de politie in beslag Politie zoekt naar in de Leidse Hout verborgen tas Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op aanwijzing van een 24-jarige patiënt van de psychiatrische kliniek „Ende geest" heeft de Leidse politie een mes gevonden in de buurt van de plaats waar op 10 augus tus de 27-jarige Marga Tegelaar in de Leidse Hout werd ver moord. De bewoner van „Ende geest" heeft zich afgelopen vrij dag bij de politie gemeld met de mededeling dat hij de moord heeft gepleegd. Het is niet waarschijnlijk dat het mes, dat uit een vijver moest worden gehaald, het moordwa pen is. Men kon het vanaf de kant duidelijk op de bodem zien liggen. Ook op het gerechtelijk laboratorium is geen enkel spoor gevonden dat op relatie wijst met de moord op Marga Tegelaar. Volgens de psychisch gestoorde verdachte ligt de tas van het slachtoffer ook in de Leidse Hout. Hij zou hem ergens onder de bladeren hebben verscholen. De tas is nog niet gevonden/ was genomen, maar voor de aanslag had zij een kaliber .38. Een woordvoerder van de FBI heeft verklaard, dat Sarah Moo re van juni 1974 tot juni 1975 „potentieel veiligheidsinforman- te" was geweest. Deze term ge bruikt de FBI voor informan ten, van wie de betrouwbaar heid nog niet is vastgesteld. Zij kreeg in dat werk te maken met radikale organisaties, die ten slotte haar bijzondere interesse opwekten. Lynette Fromme, die kort gele den eveneens een aanslag op Ford probeerde, is door de rech ter geestelijk in staat geacht om beschuldigd te worden van po ging tot moord. (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De voorzit ters Spit van het NKV en Kok van het NW zullen een poging wagen om tenminste een wa penstilstand te bereiken tussen hun industriebonden. Zij heb ben daartoe gezamenlijk de voorzitters Brussel en Groene- velt uitgenodigd voor een ver zoenend gesprek. Dat zal op korte termijn plaatsvinden. De twee industriebonden besto ken elkaar, voornamelijk via de communicatiemiddelen en niet rechtstreeks, met de vervelend ste verwijten en opmerkingen. De jongste was die van de in dustriebond NKV, die beweerde dat Groenevelt en diens bond ondemocratisch zijn. Namens de bond van Groenevelt werd giste ren tijdens het NW-congres waarschuwend gezegd dat als dat zo doorgaat zij ook eens de registers zullen opentrekken. NW-voorzitter Kok: „Er dreigt een escalatie, die zowel de ver houding tussen de bonden als die tussen de centrales kan ver storen. Daarom hebben wij de beide bonden voor een gesprek uitgenodigd." Kok houdt echter tegenover de industriebond NKV vast aan het streven naar fusie tussen de vakcentrales al wordt niemand tot fusie ge dwongen. DJAKARTA (AP) - Een vlieg tuig van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda met 68 passagiers aan boord is van morgen verongelukt op 14 kilo meter ten zuiden van de Suma- traanse hoofdstad Palembang. Volgens een woordvoerder van Garuda zouden 20 mensen de ramp hebben overleefd. Het vliegtuig, een Fokker-28. (Fellowship) steeg vanochtend van Palembang op en vloog in brand, nadat net over de land ingsbaan heen was geschoten. Het ongeluk gebeurde tijdens mistig weer. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR In diverse Wassenaarse kerken wordt zon dag een collecte gehouden voor Bangla Desh. Van de opbrengst zal melkpoeder worden ge kocht, die per vliegtuig naar Dacca wordt gezonden. Er zijn reeds 27 vluchten ondernomen, die in totaal drie miljoen gul den hebben gekost. De som is betaald met kleine giften. De collecte wordt georganiseerd door de Raad van kerken en de wereldwinkel Wassenaar. In Bangla Desh vangt de uit Alp hen afkomstige Eva den Hartog de vliegtuigen op en zorgt er voor dat de melkpoeder op de bestemde plaats komt. Hierdoor is het bezwaar dat iets „aan de strijkstok blijft hangen" onder vangen. Behalve in de collecte- bak, kunnen er ook bedragen worden gestort op postgironum mer 2405704 ten name van de penningmeester van de Raad van Kerken Wassenaar onder vermelding van „Melkpoeder voor Bangla Desh". AMSTERDAM De vijfde I vliegreis-van-een-dag die het Nederlandse Rode Kruis jaar- I lijks met Martinair organi- I seert, had gisteren voor veer- tig ernstig gehandicapten een unieke belevenis kunnen zijn, ware het niet dat het „buiten- gebeuren" geen genoegen nam met die ene vinger in de pap, maar zijn beide armen tot aan de ellebogen in de brijpot stopte. Het begon aki met de voor velen teleurstellende medede ling dat Prinses Margriet, die dergelijke reizen geregeld meemaakt als Rode-Kruisver- zorgster, niet aan de reis zou deelnemen. Wegens ziekte, zo luidde de officiële mededeling; wegens de Palestijnen die op weg naar Genève (ook het einddoel van de reis) zouden zijn gesignaleerd, zo luidde de vermoedens. Bovendien meenden de weer goden de lichte mistsluiers die boven het vliegveld van Gene ve hingen, aaneen te moeten breien tot een dik gordijn, waardoor de luchthaven voor de Martinair Special ontoegan kelijk werd In allerijl moest, in overleg met het Zwitserse Rode Kruis een ander doel voor de dagtrip worden uitgezocht. Het werd uiteindelijk „Kloten", de natio nale luchthaven van Zwitser- land in Zurich. In plaats van i om 9 uur 's morgens kon de i DC 9 „Desiderius Erasmus" zich rond het middaguur van de vaderlandse bodem verhef- fen, op weg naar een geïmpro- j viseerd programma in het ge- boorteland van Henry Dunant j En intussen moest een zorg- j vuldig uitgestippelde dagvul ling in Gene ve ter ere van de lustrum reis, waaronder een boottocht op hetgelijknamige meer, onge bruikt in de bureauladen wor- i den teruggeschoven. Echter, ondanks al deze strub- i belingen, mocht het uiteinde- i lijk resultaat zeer geslaagd ge noemd worden, gezien de reac ties van de invalide reizigers. MARIO SOARES: CAïRO (Reuter) Veldmaar schalk Abdel Hakim Amer, be velhebber van de in 1967 door Israël verslagen Egyptische strijdkrachten, is kort na de ne derlaag vergiftigd. Egyptische dagbladen meldden dinsdag dat uit een officieel me disch rapport is gebleken dat de veldmaarschalk geen zelfmoord heeft gepleegd, zoals aanvanke lijk officieel was bekendge maakt, maar dat hij is vergif tigd. Het medisch rapport is opge steld onder leiding van dr. Mo hammed Diab. Daarin staat dat Hakim Amer binnen twintig mi nuten nadat hem het gif was toegediend dood was. Hongerstaking om huwelijk MOSKOU (AP) - De 31-jarige Rus Alexander Solokov en zijn 32-jarige Oostenrijkse verloofde Johanna Steindl zijn gisteren respectievelijk in Moskou en Wenen een hongerstaking be gonnen uit protest tegen de Rus sische pogingen om hun huwe lijk te blokkeren. Zij begonnen hun aktie op de dag waarop zij aanvankelijk in het huwelijk zouden zijn getre den. Het registratiebureau voor hu welijken had hen voor 23 sep tember genoteerd. De bruiloft kon echter niet doorgaan omdat functionarissen van het ministe rie van buitenlandse zaken haar niet meer in de Sowjet-Unie toe laten. Ze was voor het laatst in juni en juli in de Sowjet-Unie. Ook toen kreeg het paar geen toestemming om te trouwen. TOKIO (AP) De openbaar aanklager in Tokio heeft dins dag drie uitgewezen Japanners die worden verdacht van lid maatschap van het Rode Leger in staat van beschuldiging ge steld op grond van overtreding van paspoortreglementen, zo hebben de autoriteiten bekend gemaakt Onder hen zijn Kyoi- chi Sjimada, 30 jaar, die ervan wordt beschuldigd valse pas poorten te hebben geleverd aan tenminste een van de terroristen die de Franse ambassade in Den Haag hebben overvallen en Akira Kitagawa, 32 jaar, die weigerde zijn paspoort bij de autoriteiten in te lveren, dat na het incident in Den Haag ongel dig was verklaard. Kunst en 'kunstenaars Toneelgroep Theater geeft op dinsdag 30 september in de Ko ninklijke Schouwburg de eerste voorstelling voor Den Haag van „Geloof liefde hoop", een van de bekendste volksstukken van de Oostenrijkse schrijven Odön von Horvath. De regie is van Jochen Neuhaus, medewerken den zijn: Nettie Blanken, Fenne- ken Fockema Andreae, Anita Menist, Bea Meulman, Pauline van Rhenen, Jan Apon, Peter Aryans, Edmond Classen, Andy Daal, Bernard Droog, Willem Paul Edelman, Jan van Eijndt- hoven, Rob Fruithof, Jan Goris- sen, Jan de Groot, Wik Jongs- ma, Guy Lavreysen, Hans Pau wels, Pim Peters, Jan Verhoe ven en Henk Voges. Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63 Den Haag, exposeert van 27 september tot 16 oktober schil derijen van Hoogsteyns. Het Amsteltoneel o.l.v. Rini Blaaser geeft op zaterdagmor gen 4 oktober de eerste kinder voorstelling van dit seizoen in de Kleine Schouwburg te Rijs wijk. Gespeeld wordt het spel ,Pas op voor krokodillen". (Van onze sportredactie) ALKMAAR Joop Brand maakt moeilijke tijden door. De ambitieuze en integere AZ-trainer heeft zich zondag na afloop van het duel tegen FC Twente emotioneel wat laten gaan, geeft hij toe. „De strijd tussen het verstand en het gevoel kan soms hevig zijn", zegt hij een dag later. „Maar kun je je voorstellen wat je als trainer doormaakt op zulke ogenblikken, terwijl je weet en predikt dat je zuiver voetbal wil en geen gespuug, geen getrap en geen gele en rode kaarten?" Ze moeten zich goed realiseren dat zij het voetbal voor het pu bliek aantrekkelijk moeten ma ken." „Nogmaals ik begrijp het niet. Ik heb bewondering voor het spel van Twente en als ik zo'n jongen als Frans Thijssen bezig zie, dan lik ik m'n vingers af. Maar waarom moet zo'n wed strijd dan ontaarden?" „En, kun je je voorstellen dat ik wat emotioneel reageer, als ik in korte tijd zoveel aanvallers door blessures moet missen en er momenteel in feite nog maar een (Kist) over heb?" De pers heeft hem aangevallen, soms over de rand van het be hoorlijke heen. Dat grijpt Joop Brand aan, zulke affaires raken hem persoonlijk. De veronder stelling dat hij zondag zo lang in de kleedkamer is gebleven om zich te beraden over zijn commentaar, lijkt niet helemaal waar te zijn. „Samen met dr. Van Zijl heb ik me gebogen over de blessures. Ook over mijn eigen knieverwonding, maar meer nog hebben we geke ken hoe het staat met Hugo Hovenkamp en Kees Kist. Van Kist veronderstelden we aan vankelijk een gebroken midden voetsbeentje, maar dat bleek achteraf gelukkig niet waar." Toch is het nogal fors woordge bruik: Moordaanslag op Hoven- kamp. „Dat is waar en mis schien had ik beter kunnen zeg gen: De wedstrijd werd door dit optreden van Overweg ver moord. Ik vind dat de spelers daar zelf voor moeten waken Nieuwe dirigent Zang en Vriendschap HAZERSWOUDE - Hazers- woudse gemengde zangvereni ging Zang en Vriendschap heeft een nieuwe dirigent. Ger Hovius, woonachtig in Zwa nenburg, leidt overigens niet al leen sinds kort Zang en Vriend schap, maar heeft tevens koren uit onder meer Amsterdam en Haarlem onder zijn hoede. Met ingang van 29 september zijn de repetities bij het Hazers- woudse koor op maandag, tus sen 20.00 en 22.00 uur. De activi teiten van de jeugdkoren van de vereniging zijn voorlopig „stilge legd". Hovius is de opvolger van Paul Blommaart, bij wie slechts korte tijd de muziektechnische leiding over Zang en Vriend- srhan hpnistta Jeugdbaldadigheid Princestraat wordt aangepakt Van onze correspondent KATWIJK - De jeugdbalda digheid in de Princestraat in Katwijk aan Zee zal worden aangepakt. Er zullen maatrege len worden genomen om de overlast van de jeugdigen in deze winkelstraat sterk te be perken. Zo hebben burgemeester en Sassenheimse zwemmers naar „Kokkerbad" Sassenheim De Zwemvereni ging Sassenheim gaat het win terseizoen tw. van oktober tm. april, in een geheel nieuwe om geving zwemmen n.l. het Kok kerbad te Noordwijkerhout De training is op vrijdagavond en op maandagavond wordt lesge geven. Er zijn nog enkele plaat sen vrij voor degenen die willen leren zwemmen. De tijdelijke le denstop, die vorig jaar moest worden ingesteld, is opgeheven. Nieuwe leden kunnen zich opge ven bij mevrouw Korevaar, Menneweg 34. wethouders van de gemeente Katwijk schriftelijk medege deeld aan de bewoners en win keliers van de straat Voorts zal er deze maand een informele vergadering plaats vinden van de raad met de politie om dit probleem nader te bespreken. Al jaren lang is de winkelstraat mede door zijn beschutte ligging ten bpzichte van de boulevard, een geliefde ruimte voor de jon gelui, die veelal in en nabij de portieken van de verschillende winkels en woonhuizen post vat ten. kennis te maken met een' krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. H stuur de m liJ LEIDSE COURANT U I lf zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: adres: woonpl. tel-- Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel naar: Antwoordnr 349. Leiden. Lei(jS0 1/01^3(11

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11