GEVAAR VAN ONTPLOFFING WANKEL IRA-BESTAND Kerncentrales in Nederland aanvaardbaar FAO: prijzen in de landbouw dit jaar lager Kissinger wil conferenties over Korea en Midden-Oosten Indonesië heeft geen politieke gevangenen Akkoord fusie bij organisaties ziekenfondsen NIEUWE BOMAANSLAGEN GEZONDHEIDSRAAD: 1976: Verbetering middenstand DELEGATIELEIDER: Ontslag voor melkventers ingetrokken DINSDAG 23 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURAN PAGIN A 7 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Noord- ierse terroristen zijn een nieuwe campagne van bomaanslagen begonnen, die de wapenstilstand, in februari afgekondigd door de voorlopige IRA, weer ernstig in gevaar brengt De zwaarste ex plosie van gisteren deed zich voor in Portadown, in het graafschap Ar magh, waar twee politie mannen in de lucht vlo gen toen een tijdbom ont plofte onder hun wacht huisje aan een wegver sperring. Een van de po litiemannen werd letter lijk nit zijn laarzen ge blazen. Hij is beide be nen kwijt De andere po litieman verloor een arm en een been. Het wacht huisje was sinds zater dagavond onbemand ge weest. Zondag had de belang rijkste brigade van de voorlopige IRA in Belfast bekendgemaakt, dat Ul sters koninklijke politie niet langer immuun zou zijn voor aanvallen. Zij had verdachte republikei nen gemarteld en de voorlopige IRA zou niet aarzelen om haar dat be taald te zetten. Het sein voor die campagne werd gisteren gegeven. Bij drie bomaanslagen in het graafschap Tyrone werden negen personen zwaar gewond. Een vierde bom ontplofte in het graafschap Londonderry, zonder slach toffers te maken. De nieuwe campagne tegen het Noordier- se politiecorps zou de minister van Ul ster, Merlyn Rees, kunnen dwingen stren ge tegenmaatregelen te nemen, die op 35ïïiésËkÊsÉMMiSt Ravage in Portadown na een bomexplosie, waarbij twee politiemannen ernstig gewond raakten. hun beurt een einde zouden kunnen ma ken aan de wankele wapenstilstand. Mi nister Rees ontkende gisteren opnieuw, dat dit bestand een gevolg was van een geheime vredesovereenkomst met de voorlopige IRA. Gistermorgen had de Londense Daily Telegraph geschreven, dat de Zuidierse politie afgelopen juli bij de arrestatie van IRA-leider David O'Connell in Dublin een document ontdekt had met 12 pun ten, waarover de voorlopige IRA wilde onderhandelen voor een permanente wa penstilstand. De regering van Dublin haastte zich gisteren om dit te logenstraf fen. Zij ontkende, dat O' Connell een dergelijke overeenkomst op zak had. De 12-ledige overeenkomst, Londen altijd het bestaan ontkend heeft, kwam 9 maanden geleden voor het eerst ter sprake. Toen werd gezegd, dat zij de voorlopige IRA-leiders vrijwaarde voor arrestatie. Kort geleden werd dit offcieus bevestigd in het geval van Seamus Two- mey, die niet meer achtervolgd wordt door het leger. Twomey is nu aanvoerder van de voorlopige IRA. Op grond van het akkoord met de regering zouden sommi ge IRA-leiders wapens mogen dragen om zich te kunnen verdedigen. De Britse regering heeft ook beloofd geleidelijk over te gaan tot de vrijlating van politieke gevangenen (wat al bewe zen werd door de feiten) en de terugtrek king van haar troepen. Minister Rees zou zich pas bereid verklaard hebben om de 12 punten na te komen, toen de voorlopi ge IRA dreigde, dat zij een campagne van bomaanslagen zou beginnen in de Londense metro. Dergelijke onthullingen, die steeds op nieuw ontkend worden, ofschoon iede reen weet dat ze een grond van waarheid hebben, brengen de Britse regering ern stig in verlegenheid. Zij zijn zeer schade lijk voor de politieke positie van minister Rees. Hij krijgt nu steeds meer te horen, dat hij beter ontslag zou kunnen nemen. Groenevelt moet minder zijn autontair UTRECHT (ANP) - Er moet een einde komen aan de autoritaire houding van industriebond-NW-voorzit- ter Arie Groenevelt om de federatie tussen de indus triebonden NW en NKV bij de achterban aanvaard baar te maken. Dit heeft de bijna-voorzitter van de in- dustriebond-NKV Piet Spij kers gistermiddag gezegd in het actualiteitenpro gramma Aktua van de TROS-radio. Volgens Spijkers zal de in- dustriebond-NKV ook bin nen de federatie met de broederbond van het NW een duidelijke eigen identi teit bewaren. „Wat het pro gramma betreft, staan de industriebonden van NW en NKV dicht bij elkaar. Ik zou niet willen zeggen dat ons programma socialis tisch is. Onze visie wordt gekenmerkt door een eigen wijze van werken. Die is democratisch. Bij het socia lisme wordt teveel van bo venaf gedirigeerd". Spionagezaak geseponeerd AMSTERDAM (ANP) - De spionagezaak tegen de 55-jarige Amsterdamse koopman Max L. is geseponeerd door de Haagse officier van justitie, mr. R. A. Schimmel, die landelijk belast is met het onderzoek naar spiona- gezaken. L. is een der vier ver dachten in de zaak van de me dio februari van dit jaar door de Amsterdamse politie verij delde bomaanslag op een in aanbouw zijnd metrostation in de Bijlmermeer. Hij werd er destijds ook van verdacht dat hij geruime tijd verbindingen zou hebben onderhouden met een inlichtingendienst van een Oost-Europees land (Oost-Duits- land werd bedoeld maar niet genoemd). DEN HAAG (ANP) Drie nieuwe kerncentrales in Nederland, naast de reeds bestaande in Dode-, waard en Borssele, zijn uit een oogpunt van volksgezondheid aanvaardbaar. Dit zegt de Gezondheidsraad in een advies aan de minister en aan de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne, mevrouw I. Vorrink en de heer J. P. M. Hendriks, over de invloed van kernenergie op volksgezondheid en milieu in Ne derland bij een totale capaciteit van 3500 mwe. De gezondheidsraad heeft het advies opgesteld naar aanleiding van de in september 1974 versche nen energienota. In het advies heeft de Raad zich niet uitgesproken over de vraag in hoeverre een groeiend, constant of dalend energieverbruik om maatschappelijke redenen wenselijk is. Uitgaande van het standpunt dat met de te produceren energie een nuttig doel wordt gediend, kan worden geconcludeerd dat het normale verloop van de splijtstofcyclus uit een oogpunt van volksgezond heid aanvaardbaar is, aldus de Raad. In de omge ving van nucleaire installaties worden volgens de raad de flora en fauna niet bedreigd. Het opslaan van radio-actief afval in zoutformaties in Nederland wordt afhankelijk gesteld van een onderzoek naar de technische en juridische aspec- Om het monopolie van een station Op een van de perrons van het Fenchurch Street station in Londen werden de treinreizigers gisteren geconfronteerd met honderden Monopoly-spelers, die elkaar het speelse bezit van dure straten en stations in de Britse hoofdstad betwistten, en daarmee het Britse Monopoly-kampioenschap. Fenchurch Station is een van de stations op het Monopoly-bord. Het kampioenschap geeft het recht deel te nemen aan de wereldkampioenschappen in Atlantic City in de Amerikaanse staat New Jersey, waarin het spel voor het eerst werd DEN HAAG (ANP) - Gegeven de verwach tingen, zoals die voorkomen in de macro- economische verkenning 1976 van het Cen traal Planbureau, ziet het ernaar uit dat de economische situatie in het midden- en kleinbedrijf in 1976 zal kunnen verbeteren. Aldus het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (EIM) in zijn econo mische verkenning midden- en kleinbedrijf 1975/1976. In hoge mate bepalend voor deze verwach ting is volgens het EIM de minder explosieve stijging van de loonkosten. Bovendien zal de compensatie voor prijsstijgingen worden ge baseerd op een prijsindexcijfer dat is gecor rigeerd voor de invloed van indirecte belas tingen en subsidies. De verwachte groei van het nominale overige inkomen per zelfstan dige voor het midden- en kleinbedrijf in 1976 (welke wordt geraamd op negen en een half procent, tegenover een toeneming van slechts vijf procent in 1974) houdt echter in, aldus het EIM, dat 1976 geen compensatie zal bieden voor de relatieve achteruitgang van dit overige inkomen in de voorafgaande jaren. Gemiddeld neemt het omzetvolume in het midden- en kleinbedrijf in 1975 met een procent en in 1976 met anderhalf procent toe. Bij een prijsstijging van negen procent in 1975 en acht procent in 1976, bedraagt de stijging van de geldomzet in deze jaren resp. 10 en 9,5 procent. Hiertegenover staat dat de totale kosten (inclusief inkoopkosten) in 1975 met 10,5 procent zullen stijgen, ter wijl voor 1976 een stijging van 10 procent wordt verwacht. DEN HAAG (ANP) - Politie ke gevangenen naar Neder landse begrippen, bestaan in Indonesië niet. Er zitten wel mensen gevangen, maar dat zijn politieke misdadigers, die verdacht worden van een aan slag op de staat. De voorzitter van de Indonesische parle mentaire delegatie, J. Naro, beeft dit aan het eind van het bezoek aan Nederland in Den Haag verklaard. De heer Naro erkent dat de berechting van deze politieke misdadigers nog te langzaam gaat, vanwege het gebrek aan mankracht bij de Indonesische rechtbanken. Daarnaast zitten op het eiland Boeroe in Oost- Indonesië wel mensen gevan gen, maar dat zijn mensen, die daar zitten van vóór de staats greep van oktober 1965, aldus de heer Naro. Volgens hem worden deze gevangenen via een aanpassingsproces voorbe reid op hun terugkeer naar de Indonesische maatschappij ogi mee te helpen aan de opbouw van het land. In Nederland bestaat een klei ne groep, aldus de heer Naro, die een verkeerd oordeel heeft over de Indonesische regering en haar doelstellingen. De idee dat er in Indonesië politieke gevangenen zouden zijn en dat er gesold wordt met de men senrechten, komt slechts van deze mensen, aldus de heer Naro. In de gesprekken, die hij in ons land met diverse politici heeft gevoerd, is hem overi gens grote goodwill en sympa thie gebleken voor de ontwik keling in Indonesië, zo zei hij. De heer Naro heeft de Neder landse politici de verzekering gegeven, dat de Nederlandse hulp aan zijn land goed te rechtkomt ROME De wereldhandel in industrielanden zich, zoals landbouwprodukten is vorig wordt aangenomen, volgend jaar naar waarde gerekend met 19 procent toegenomen tot het record van 106,5 miljard dollar, maar naar omvang gezien met vier procent verminderd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties (FAO). De prijzen van land bouwprodukten zijn in de loop van 1974 gestaag gestegen, maar aan het eind van het jaar in de meeste gevallen omlaag gegaan. Voor dit jaar verwacht de FAO een toeneming van de Vorig jaar hebben de ontwikke lingslanden voor het eerst voor het grootste deel van de toene ming van de handel gezorgd (bosbouw- en visserijprodukten buiten beschouwing gelaten), voor een belangrijk deel door de suiker. In de rijke landen stegen de inkomsten uit de handel in vlees en zuivelprodukten. Voor dit jaar verwacht de FAO een toeneming van de wereld- produktie, maar een daling van graanproduktie met acht pro cent, mits het weer de rest van het seizoen normaal is. In de voornaamste graanlanden (de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Canada en Australië) is het areaal groter dan vorig jaar en is het weer tot dusverre gun stig geweest. De produktie van de voornaamste oliën en vetten en veekoeken zal dit jaar iets kleiner uitvallen dan vorig jaar. Maar de eerste berichten wijzen op een aanzienlijke toeneming in 1976. Ook verwacht de FAO een forse stijging van de pro duktie van rundvlees, vooral in Noord-Amerika, de EEG en Oost-Europa. Voor de andere soorten vlees (ook gevogelte) re kent de FAO op een produktie- vermindering. Algemeen wordt verwacht dat de vermindering van de groei van het bruto nationaal produkt in de meeste landen grote werk loosheid met zich mee zal bren gen, niet alleen in 1975 maar ook volgend jaar. Als gevolg daarvan zal de vraag naar landbouwprodukten waar schijnlijk niet verbeteren; een vermindering is eerder aanne melijk. De omvang van de han del zal dit jaar ongeveer gelijk zijn aan die van vorig jaar, maar gezien de te verwachten daling van de prijzen zal de waarde omlaag gaan. Als de economische bedrijvigheid in de Een uiterst verbaasd kijkende minister Gromiko kijkt naar zijn collega Kissinger, wanneer deze de indruk geeft hem bij de kin te grijpen, als om hem te overtuigen van zijn kijk op de zaak. Het bleef echter bij een indruk. Onder het oog van ambassadeur Dobrinyn liet Gromiko zich in het VN-gebouw in New York niet in een niet gewenste richting dwingen. NEW YORK (UPI/RH) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger heeft in een toespraak tot de assemblee van de Verenigde Naties voorgesteld nieuwe conferenties te beginnen over het Midden-Oosten en Korea. Hij maakte ook een plan bekend voor de beperking van het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden. Hij bezwoer de vergadering dat de Verenigde Staten geen eigen voordeel zoeken in het Midden-Oosten. „De Veremgde Staten zullen elke mogelijke stap doem om te komen tot definitieve vrede. Het is daarbij van essentieel belang dat het onlangs gesloten akkoord tussen Egypte en Israël in zijn geheel wordt uitgevoerd binnen de termijnen en op de voorwaarden die zijn overeengekomen", aldus Kissinger. Ook de houding van de Russen ten aanzien van het bereikte akkoord in het Midden-Oosten bracht hij ter sprake. „Hoewel we op belangrijke punten van mening verschillen, is ook Moskou zich bewust van het gevaar in dat gebied. Zowel Rusland als Amerika zijn bereid zich in te zetten voor een uitgebreide regeling". Kissin ger heeft in het weekeii.nog van gedachten gewisseld met zijn Russische college Andrei G»-nyko. Met betrekking tot de situatit n Korea merkte Kissinger op dat het tijd is voor een conferentie waar Noord- en Zuid-Korea, Amerika en China zouden moeten praten over nieuwe regelingen voor de in dat gebied geldende wapenstilstand. Hij zei onder meer dat de Verenigde Staten niet akkoord zouden gaan met een oplossing die aan deze wapenstilstand voorbij gaat. „We kunnen op deze conferentie misschien ook komen tot besluiten die de spanning op het Koreaanse schiereiland wat verminderen", zo voegde Kissinger er aan toe. Daarnaast merkte hij op dat het in de geest van de dialoog van de Verenigde Naties zou zijn de beide Koreaanse regeringen een volledig lidmaatschap van de organisatie te verlenen. Noordzee-olie kan tegenvaller worden WASHINGTON (AP) - Europe se olie-deskundigen gaan gelo ven dat de opbrengst van de olie uit de Noordzee wel eens een financiële tegenvaller kon zijn, aldus schreef het week blad U.S. News and World Re port gisteren. Sinds 1972 zijn de kosten de olie te vinden en te winnen voor de Britse kust sterk gestegen en het gaat er volgens het blad nu op lijken dat die kosten even hoog zullen gaan worden als die geldend voor de exploitatie in Alaska, in het Amerikaanse noorden. In de ,3ritse" Noordzee zijn nu 14 putten geboord en van «lie 14 zouden slechts vier duidelijk als winstgevend kunnen worden aangemerkt, aldus het blad. Vol gens Belgische en West-Duitse deskundigen zou de olie uit de Noordzee 11 13 dollar per vat kunnen gaan kosten, tegen de 10.50 dollar die thans de olie uit het Midden-Oosten opbrengt UTRECHT (ANP) De bestu ren van de vier overkoepelende ziekenfondsorganisaties hebben in beginsel besloten tot een fu sie per 1 januari 1976. Bij deze organisaties zijn alle 78 zieken fondsen in Nederland (met in totaal ongeveer 9 miljoen verze kerden) aangesloten. De fusiepartners zijn de VMZ in De Bilt (globaal 50 procent van de ziekenfondsverzekerden), de Nederlandse Unie van Zieken fondsen in Utrecht (30 procent) en de Organisatie van Algemene Ziekenfondsen in Nederland (O.A.Z.) in Amstelveen en de Stichting Autonome Zieken fondsen (S.A.Z.) in Nijmegen (samen 20 procent). De besturen zullen het fusie- voorstel dit najaar aan hun al gemene ledenvergaderingen ter goedkeuring voorleggen. Vol gens het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorgani saties GOZ zijn de fusieplannen ontstaan omdat fusie een doel matiger organisatiestructuur mogelijk maakt en daarmee ook kwaliteitsverbetering. De vakbonden zijn over de plan nen ingelicht. Hun is meege deeld, dat de voorgenomen fusie geen nadelige gevolgen zal heb ben voor het personeel van de vier organisaties. Een fusie tussen de overkoepe lende organisaties houdt niet in, dat per 1 januari nu ook auto matisch de ziekenfondsen in el ke regio zullen samensmelten. Alle 78 ziekenfondsen zijn zelf standig. Indringer in jaquet TOKIO (AP) Als er in Japan huwelijksrecepties worden ge houden, is het een oude gewoon te dat daar door de gasten geld bijeen wordt gebracht ten bate van het jonge paar. Maar de politie maakte gisteren bekend dat er thans een gladja nus op pad is die, keurig vorme lijk gekleed, naar recepties gaat, zich onder de gasten mengt en dan, geheel voor zichzelf, begint te incasseren. En dat kan aardig aanlopen, want volgens de bij de politie binnengekomen aan meldingen heeft de man die 20 26 jaar oud zal zijn, dit jaar al (omgerekend) een 35.000 gul den te pakken gekregen. Salmonella-besmetting breidt zich uit ROME (AFP) De Salmonello- se-epidemie die in Italië in an derhalve week aan negentien mensen het leven heeft gekost, breidt zich uit In Rome zijn 300 verdachte gevallen gesignaleerd. Het gaat om een infectieziekte, die veroorzaakt wordt door Sal monella-bacteriën. Als een der oorzaken van besmetting wordt genoemd het besproeien van groente met gebruikt water. HELLENDOORN (ANP) De directie van de coöperatieve zuivelfabriek Hellen- doorn heeft het ont slag op staande voet aan zeventien melk venters gisteravond ingetrokken. De melkventers wei gerden gistermorgen aan het werk te gaan, omdat zij voortaan zelf voor aanvulling van hun voorraad op hun bezorgroute zou den moeten zorgen. Toen zij op het ulti matum van de direc tie om om half tien aan het werk te gaan niet ingingen, werd hun wegens werkwei- gering op staande voet ontslag aange zegd. Tijdens een bespre king tussen de direc- tie van de Coberco- vestiging en vak bondsvertegenwoor digers is later op de dag overeenstem ming bereikt over een nadere bestude ring van de na-bezor gingregeling. Het ont slag dat nog niet schriftelijk was be vestigd, heeft de di rectie daarna inge trokken. De melkven ters stellen dat als zij tijdens de bezorging zelf moeten zorgen voor aanvulling van hun voorraad, dit hun toch al lange werkweek aanzien lijk verlengt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7