Van Aken heeft geest gemeente wet geschonden Twijfels bij politie over afgelegde bekentenis ,,Van Aken mogelijk schuldig aan oplichting" Dader meldde zich vrijwillig Oordeel meerderheid Leidse gemeenteraad: Onderzoek naar verhaalbaarheid kosten Welzijnsbron Merenwijk-bewoners eisen voorzieningen in Slaaghbuurt" Driessen (CDA): DiiNOi/nG ao o£j.n ram3XL.it i»<ü inn Van een onzer verslaggevers j LEIDEN De Leidse recherche heeft vrijdag 19 september jongstleden een 24-jarige jongeman uit Leiden aangehouden, die heeft bekend op zondagavond 10 augustus jongstleden de moord op Marga Tegelaar (27) te hebben gepleegd. De jongeman, die in de psychiatrische kliniek Endegeest al geruime tijd onder behan deling is, is in verzekering gesteld en zal binnenkort voor de officier van justitie worden geleid. De Leidse politie toonde zich gisteren uiterst spaarzaam in haar mededelingen omtrent ae aanhouding, in verband met het hard maken van de bekentenis. Volgens hoofdinspecteur Verzijden van de Leidse recherche zou het hier best eens kunnen gaan om een geval van zelfbeschuldiging. „Wij staan zeer gereserveerd tegenover de afgelegde bekentenis," zo stelde de heer Verzijden. De aangehouden jongeman is bekend bij de politie: „Hij zocht in het verleden vaak kontakt met ons," aldus de heer Verzijden, die daar aan toevoegde nog helemaal niet overtuigd te zijn van de juistheid van de afgelegde bekentenis. Volgens zijn eigen verklaring zou de jongeman een oppervlakkige kennis zijn geweest van Marga, die patiënte was van de Jelgersma- kliniek, schuin tegenover Endegeest. Ook kwam hij wel vaker in de Leidse Hout, waar Marga in de grasberm van de Johan de Kosterweg hevig bloedend werd aangetroffen. Op weg van haar ouderlijk huis aan de Stuyvesanthof in Leiden, waar zij het weekeinde had doorgebracht, naar de Jelgersmakliniek, werd zij daar door haar moordenaar verrast, die haar met een mes in de rug stak. Volgens de afgelegde bekentenis zou de jongeman in paniek hebben gehandeld, maar de politie wilde gisteren nog geen nadere mededelingen doen over de oorzaak van deze panieksituatie. Wanneer er meer duidelijkheid zal zijn over de juistheid van de afgelegde bekentenis zullen ook nadere mededelingen worden gedaan, zo zegde hoofdinspecteur Verzijden gisteren toe. Het onderzoek wordt echter nogal bemoeilijkt door de verwarde verha len van de verdachte, die zijn verklaring nogal eens wijzigt jnillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNllllllllllllliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH IlVan een onzer verslaggevers LEIDEN Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad vindt dat in de affaire Wel- zijnsbron wethouder Van Aken in strijd 1 heeft gehandeld met de geest van de ge- meentewet. Ook de in het college van b. en w. vertegenwoordigde combinatie 3 PPR/PSP/D'66 is die mening toegedaan. Om die reden zal de combinatie steun verlenen aan een motie van CDA en VVD waarin wordt gesteld dat Van Aken onaan vaardbaar is als president-commissaris van de LDM. Dat houdt in dat de motie, die in de volgende raadsvergadering in stemming komt, vrijwel zeker zal worden aanvaard. De opstelling van de progressie ve drie betekent een politieke nederlaag voor de PvdA, die zeer grote druk heeft uitgeoefend op de coalitie-partner om de benoeming er toch door te krijgen. Het ongenoegen van de raad over het optreden van wethou- der Van Aken houdt verband met het feit dat deze ten tijde van zijn raadslidmaatschap een i feoed betaalde functie heeft ver- fruld in indirecte dienst van de gemeente. En wel als directeur- Secretaris van de stichting Wel- zijnsbron, een dochter van de Leidsche Duinwatermaatschap- pij. De LDM is eigendom van jde gemeente. De stichting Wel- Üjnsbron is in het leven geroe- pen om met geld van de LDM jeen zwembad te bouwen. Het ilaris dat Van Aken als direk- ir-secretaris heeft verdiend Iraagt ongeveer 50.000. betamelijkheid van Van :ens dienstverband is in het ;eding gebracht door CDA-lei- ler Driessen. En wel in de ge- ieenteraadsvergadering van 'ee weken geleden. Hij maakte :n een begin met een interpel- itie die was ingegeven door het irnemen van b. en w. om Van Aken tot president-commissaris van de LDM te benoemen. Driessen betoogde toen dat de wethouder voor deze functie on- Igeschikt is omdat deze zich in' jLDM-verband al te zeer heeft [ecompromitteerd. De interpellatie is gisteravond voortgezet. Ze bereikte ander maal geen voltooiing. CDA en WD stemden tegen voortzetting van de vergadering na elf uur. Verzet hiertegen was mede inge geven door de vTees dat de LDM-motie door afwezigheid van enkele CDA- en WD-leden gisteravond geen meerderheid zou halen. De opvatting dat wethouder Van Aken, de gebeurtenissen in het verleden ten spijt, wel dege lijk het president-commissariaat over de LDM moet worden ge geven werd gisteravond namens b. en w. verdedigd door wethou der Van Dam. Hij baseerde zich daarbij op twee overwegingen. Ten eerste, zo stelde hij, is Van Aken wethouder van economi- sche zaken en de gemeenteraad heeft in het verleden vastgesteld dat de wethouder die deze por tefeuille beheert tvens de LDM voor zijn rekening neemt. En ten tweede aldus Van Dam, is een wethouder van wie men vindt dat hij in zijn verleden als raadslid gemeentelijke en per soonlijke belangen op ontoelaat bare wijze heeft verstrengeld voor „geen enkele openbare fuc- tie geschikt". Van Dams niet met zoveel woorden uitgespro ken redenering daarbij is: als men vindt dat Van Akens verle den hem al te zeer compromit teert moet men hem dwingen tot aftreden. Als men dat niet vindt moet hij in staat worden geacht nog steeds alle aan het wethou derschap verbonden functies te vervullen en dus 90k die van Opmerkelijk was gisteravond dat Van Dam het eerste van deze twee opvattingen kwalifi ceerde als: „een standpunt dat is te verdedigen". Opmerkelijk was ook dat hij in zijn lange betoog geen enkele keer met zoveel woorden de stelling aan viel dat Van Akens rol in strijd met de geest van de gemeente wet is geweest. Wel wees de pleitbezorger van de in het geding gebrachte wet houder erop dat destijds enkele wethouders en ook de raad van commissarissen van de LDM hebben ingestemd met Van Akens benoeming tot directeur secretaris. Voorts hield hij de raad voor dat mén eventuele bezwaren tegen Van Akens be noeming tot wethouder bij de samenstelling van het college vorig jaar september naar voren had moeten brengen. Hij be streed Driessens stelling dat De Welzijnsbron een fop-stichting is geweest om Van Aken aan een salaris te helpen, stelde hij ook dat 50.000 geen exorbitant hoog bedrag mag worden ge noemd en „kon zich ook niet indenken" dat met het baantje van Van Aken een motie van wantrouwen tegen mevrouw Den Haan, wethouder in het vorige college is afgekocht. Illlllllllllllll Van een onzer verslaggevers LEIDEN Als het zwembad „De Welzijnsbron" aan de Vondel- laan niet wordt gerealiseerd, moet onderzocht worden op welke wijze de gemaakte voorbereidingskosten weer in de L.D.M.-kas kunnen worden teruggestort. Een motie van deze strekking heeft CDA-fractievoorzitter Driessen gisteravond ingediend tijdens zijn interpellatie over de rol van wethouder Van Aken in de affaire Welzijnsbron. Het onderzoek houdt de vraag in of leden van het vorige college en de huidige wethouder Van Aken voor de gemaakte kosten persoonlijk aan sprakelijk kunnen worden gesteld. Overweging die aan de motie ten grondslag ligt is dat bij het uitblijven van het zwembad de voorbereidingskosten niet alleen zonder goedkeuring van de gemeenteraad maar ook nog eens aan een loos gebleken project zijn uitgegeven. Driessen wil dat de motie pas in behandeling wordt genomen nadat definitief is komen vast te staan dat het zwembad van de baan is. De motie voorziet verder in een onderzoek naar de wijze waarop de zwembadplannen tot stand zijn gekomen en ook in een onder zoek naar de vraag of de statuten van de L.D.M. wel voldoende garantie bieden voor een adequaat toezicht van de gemeenteraad op de besteding van L.D.M.-gelden. Be heer Huisman leest de brief aan de gemeente voor. Rechts naast hem zit mevrouw van Valkenburg, vice voorzitster van de onlangs opgerichte stichting Klub- en Buurthuiswerk Slaaghbuurt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de „Rodes" in de Merenwijk hebben gisteren een brief aan de gemeente opgesteld, waarin zij accommoda tie eisen voor de jeugd, die de wijk bevolkt. De brief wordt ondersteund door ruim vier honderdvijfentwintig handtekeningen. Al vijf jaar moet de zogenaamde „Slaaghwijk" in de Merenwijk het stellen met een klein ontmoetingszaaltje onder de Arendshorst „De jeugd heeft" volgens de bewoners „geen enkele mogelijkheid zich uit te leven". Een gevolg hiervan is dat de jeugd zijn heil op straat zoekt. Er worden dan ook nogal eens vernielingen aangebracht. Het zaaltje onder de Arendshorst wordt weliswaar intensief gebruikt, maar juist daardoor zijn er weer klachten van de flatbe woners over geluidsoverlast. In de brief eisen de bewoners van de gemeente: O De gemeente Leiden moet meer en betere accommodaties toekennen voor het opvangen van de jeugd en het verder ontplooien van activiteiten. O Er moet onmiddellijk geld ter beschikking worden gesteld om activiteiten te financieren en te begeleiden. O De bewoners verwachten van de gemeente dat binnen twee weken duidelijke en volledige toezeggingen worden gedaan, zodat realisering van genoemde punten op zo kort mogelijke termijn wordt mogelijk gemaakt. De bewoners hebben aan de brief toegevoegd dat zij als ouders de verantwoordelijkheid voor het gedrag van hun kinderen dragen, maar als de gemeentelijke overheid geen kans ziet om in de noodzakelijke middelen tegemoet te ko men het hun als ouders bijzonder moeilijk, zoniet onmogelijk wordt gemaakt de zaak in de hand te houden. De bewoners stellen verder dat ook de gemeente aansprakelijk gesteld kan worden als de zaak inderdaad uit de hand mocht lopen. De brief en de handtekeningen zijn gisteravond nog op het stadhuis gedeponeerd. Bewoners, vertegenwoordigd in de onlangs opgerichte stichting van club- en buurthuiswerk Slaagh buurt, hopen dat de kwestie „Rodes" morgen avond tijdens een PvdA-hearing in de aula van de openbare school aan het Valkenpad om 20.00 uur aan de orde wordt gesteld. Vorige week heeft deze stichting een stencil verspreid waarin gevraagd werd om vrijwilligers, die het jeugd-, jongeren en ouderwerk willen begeleiden. De heer Huisman, coördinator van de acties, vertelde nog dat als straks het winkelcentrum gereed is, hij erg bezorgd is over de toekomst ervan. Het winkelcentrum ligt een beetje ach teraf. Hij vreest dat de jeugd hier tekeer zal gaan, wanneer er niets voor haar komt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN CD A-leider Driessen heeft gisteravond in de gemeente raad de mogelijkheid geopperd dat wethouder Van Aken schuldig is aan oplichting in de zin der wet. Daarbij zon het mogelijk gaan om een bedrag van 1800. Driessen zei te overwegen de officier van justitie om een onderzoek te verzoeken. De beschuldiging onder voorbehoud werd door de CDA-fractie voorzitter geuit tijdens zijn interpellatie over de rol van Van Aken in de affaire Welzijnsbron. Daarbij ging hij in op de verwikkelingen rond een lening die de wethouder vorig jaar, toen hij nog raadslid was bij de Stichting Welzijnsbron, heeft gesloten. Die lening beliep 6500. Hij is aangegaan nadat Van Aken zijn functie als secretaris- directeur bij de Welzijnsbron had neergelegd. Het bedrag was bedoeld als overbrugging voor de periode waarin de wethouder, in afwachting van een WW-uitkering, zonder inkomen zou zitten. Naderhand hij was inmiddels wethouder geworden heeft Van Aken enige tijd geweigerd het geld terug te betalen. Onder druk gezet door ondermeer zijn eigen fractie heeft hij dat later alsnog gedaan. Zijn motief om in eerste instantie terugbetaling te weigeren was dat hij op de stichting nog vorderingen had. De heer Driessen citeerde gisteravond uit een specificatie van de vordering die de wethouder de LDM in juni van dit jaar heeft doen toekomen. Volgens die nota maakt Van Aken nog aanspraak op de honorering van werkzaamheden die hij voor de stichting heeft verricht toen hij al wethouder was. In totaal gaat het daarbij om 86 uur raison van 21. Een oordeel over deze nota gevend onderscheidde Driessen drie mogelijkheden: „De nota kan juist zijn. Dat betekent dat Van Aken voor de Stichting Welzijnsbron heeft gewerkt ten tijde van zijn wethouderschap. Dat is, zoals wettelijk vastgelegd, in strijd met het algemeen zogenaamde „algemeen belang". De nota kan ook onjuist zijn. Als dat zo is kan dat te wijten zijn aan de slordigheden van de toenmalige secretaris-directeur. De derde mogelijkheid is dat een opzettelijk verkeerde declaratie is ingediend. Dat is in strijd met de bepalingen over oplichting in het wetboek van strafrecht De maximale gevangenisstraf bedraagt drie jaar". Wethouder Van Aken wilde gisteravond op de woorden van de heer Driessen geen commentaar geven. Wethouder Van Dam die namens het college optrad als zijn pleitbezorger, zei van de nota niet op de hoogte te zijn. Voor de eventuele benoeming van Van Aken tot president-commissaris van de LDM is een en ander naar het oordeel van Van Dam niet relevant: „De LDM heeft ons verklaard de moeilijkheden rond de lening als afgedaan te beschou wen". Behalve inschakeling van de officier van justitie overweegt Dries sen ook GS van een en ander op de hoogte te stellen. Hij zal GS eventueel verzoeken de Kroon om vernietiging te vragen van het gemeenteraadsbesluit waarbij goedkeuring is gehecht aan de jongste jaarstukken van de LDM. De LDM is bij de affaire betrokken als „moeder" van de Stichting Welzijnsbron. De onverkwikkelijke problemen rond de lening zijn gisteravond in het openbaar behandeld op aandringen van de PvdA-fractie. Driessen zelf wilde een en ander aanvankelijk in een besloten zitting behandelen. i Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Popconcert In de Stadsgehoorzaal wordt aanstaande vrijdag een pop concert gegeven door de groep „SaiP'. In het voorprogramma treedt de nieuwe Leidse groep „Engine" op. Het concert be gint om kwart over acht. De muziek van „Engine" beant woordt het best aan de om schrijving „melodieuze rock". Het is voor het eerst dat de groep, die bestaat uit Wim Hakkaart (solo en slaggitaar, fluit en zang), Jan Pardon (bas gitaar en zang), Henk Jansen (solo- en slaggitaar, percussion en zang) en Paul Holsbergen (drums) in de Stadsgehoorzaal optreedt. Zij werkt thans aan een promotietournee door Ne derland en Duitsland. Met „Sail" heeft pop-minnend Leiden al het afgelopen voor jaar kennis kunnen maken. De groep, die bestaat uit Jo-Alice Banta en Karen Nerak uit Amerika, Kim Haywarth uit Engeland en Jan Jacobs en Arthur Ebbeling uit Amster dam, werd in 1971 opgericht. Bij de laatste OOR-poll kwam de groep bovenaan de lijst van eervolle vermeldingen te staan. Naast eigen songs, geschreven door Jo-Alice, speelt „Sail" nummers van „Traffic", David Crosby en Gino Valente. Jubileum Het aan de Rooseveltstraat ge- „Engine" vestigde bedrijf Reed Tool company Nederland viert aan staande zaterdag zijn twintig jarig bestaan. In het bedrijf digd. Het moederbedrijf van Reed tool is gevestigd in Texas (VS). De zevenenzeventig werk nemers van het bedrijf wordt aanstaande zaterdag in Holi- day-inn een feestavond aange boden. Clandestiene zenders Tijdens het wekeinde zijn door de Leidse politie weer clandes tiene zenders opgespoord. Op twee adressen in de Condor horst werd zendapparatuur ter waarde van 1000 gulden in be slag genomen. In de Bartok- straat werd een zendapparaat in beslag genomen met een waarde van rond de 1500 gul den. Tegen de bezitters is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de P.T.T.-wet Er werden tevens invallen ge daan op twee adressen in de Pres. Steinstraat, echter zonder resultaat. Zaalvoetbal Vanavond gaat in de Leidse Groenoordhal de dit seizoen voor het eerst ingestelde hoofdklasse zaalvoetbal van start Titelhouder LDWS ont moet de Tegelhandel (om ne gen uur) en Zwaanvogels komt in actie tegen Wernink (acht uur). Hoofdklasse: LDWS-Tegelhan- del (21.00 uur); Zwaanvogels- Wernink (20.00 uur). Eerste klasse: B en T-Godyla (20.00 uur). Res. Eerste klasse: ASC 2-Lei- den 2 (22.00 uur); Tegelhandel 2-Swift Winkeltje 2 (22.00 uur). Tweede klasse B: LFC-Taveer- ne Boys (21.00 uur); LISC-Tien in Eén (22.00 uur). Res. Tweede klasse A: VNA 2-Padox 2 (21.00 uur); VNL 2-Katwijk 2 (20.00 uur). Res. Tweede klasse B: Oegst- geest 2-Unitas L. 3 (19.00 uur); Regenboog 2-Van der Plas 2 (22.00 uur). Derde klasse A: Unitas-SVOW (20.00 uur). Derde klasse B: ODO *72-SDO '67 (22.00 uur). Derde klasse C: UVS-Kickers '69 (20.00 uur). Derde klasse D: LOI-VDON (19.00 uur); SVLV-Padox (20.00 uur). Res. Derde klasse A: Gazelle 3-Zwaanvogels 3 (21.00 uur) SLF 2-Swift Winkeltje 3 (22 uur). Res. Derde klasse B: Wernink 2—Oranje Groen 2 (21.00 uur); LFC 3-SDO '67 3 (21.00 uur). Res. Derde klasse C: SVLV 3-Leidse Boys 2 (19.00 uur). Res. Derde klasse E: RHW 2-Leiden 5 (19.00 uur). Junioren Al: ASC-Lugdunum (19.00 uur). Junioren A2: Leidse Boys A2- Digros Stars (19.00 uur).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3