Wegwijs in Wijn Vrouw met „drie gezichten" vertelt haar ervaringen Wintermode afgestemd op stevig vriesweer Nostalgische brillen in scala van kleuren VOOR DE VROUW MEDISCHE RUBRIEK Een dag een gaatje Mevrouw Chris Sizemore (48) die een zeldzame geestesstoornis overwonnen heeft: multiple persoon lijkheid. bed te stappen en te weten dat ik het ben die 's morgens opstaat Ik ben hier erg dankbaar voor," aldus me vrouw Sizemore. Mevrouw Sizemore, oudste van drie dochters van een gemeenteambtenaar, kan zich haar eerste persoonlijk heidsverandering herinne ren. „Ik was twee jaar. Mijn moe der had een diepe snede in haar arm opgelopen, het bloedde vreselijk. Ik dacht dat ze doodging. Ze zei tegen me, haal gauw vader. Maar ik liep naar het bed en stak mijn hoofd onder het kussen. En toen leek het alsof ik terugtrad in de ruimte en ik zag een klein meisje naar mijn vader gaan. Ik was het niet, want ik stond te kij ken." De persoonlijkheidsverwisse lingen werden volgens me vrouw Sizemore gewoonlijk voorafgegaan door een hevi ge hoofdpijn die ongeveer tien seconden duurt. „Daar na is er een flits waarin hele maal geen persoonlijkheid is. Er is geen zijn. Ik heb me dikwijls afgevraagd wat er zou zijn gebeurd als daar alles was opgehouden," ver teld? ze. Als mijn dochter gezegd had: „Ik heb het gevoel dat dit een zeer gecompliceerd dagje gaat worden", was deze voor spelling haarfijn uitgekomen. „Een dag met een gaatje" is er ook zo'n geliefde uitdruk king voor. Het feest begon pas toen ik 's middags met een kennis op strooptocht was, een kennis met een kaart waarmee ze in een niet nader te noemen fabriekswinkel de meest ui teenlopende soorten textiel voor bijna niets kon bemach tigen. Een of ander merk waardig rechtvaardigheids gevoel maakt dat ik me in dergelijke situaties nooit zo heel erg gelukkig voel, maar de deplorabele toestand van de linnenkast deed me fluks dit soort fijngevoeligheid op zij schuiven. Zo trokken we dan samen naar het beloofde land, per fiets, vanwege de benzinekosten, de luchtver ontreiniging, de lijn en het mooie weer, in gezelschap van twee zeer minderjarige spruiten, die we op die ma nier veilig onder toezicht konden houden. Het moet ge zegd: ik gedroeg me zeer be scheiden, ik kocht een paar kleinigheidjes dacht ik en kwam tot de ontdekking dat het totaalbedrag voor dat schamele bergje textiel de begroting ver te boven was gegaan, wat mijn gemoeds rust danig begon te onder mijnen. Enfin, gedane zaken nemen geen keer. We visten de rondrennende blagen tus sen de schappen, dozen en kasten uit, kinderen en baga ge werden opgeladen, en. jawel hoor, daar stonden we: mijn sleutel was zoek. Een even traditioneel als verve lend gebeuren in pechverha- len. Daar stonden we dan ettelijke kilometers van huis, zochten in rokzakken, man telzakken, onder de pakjes in de fietstassen, maakten de pakjes open, zochten vervol gens binnen tussen de ber gen washandjes, theedoeken, lakens, sokken, overhemden en wat dies meer zij; het was erger dan zoeken naar de befaamde speld in de hooi berg. De kennis gedroeg zich voortreffelijk, zocht naarstig mee, en hielp tenslotte de fiets meezeulen naar de dichtstbijzijnde fietsemaker. We constateerden terloops nog gelaten dat het ook nog begon te regenen en kwamen met een uur vertraging thuis aan, waar ik natuurlijk! het bewuste sleuteltje gelijk met de portemonnee uit mijn jaszak viste. En dén is er koffie. en bij die koffie vraagt de kennis: „Zeg, ga jij nog naar de stad? Zou je dan voor mij een brood mee willen bren gen?" Natuurlijk wil ik dat, al is het alleen maar om haar verloren tijd goed te maken. Het loopt inmiddels al tegen vijven. Ik race naar de stad, haal vliegensvlug even een stuk kaas op de markt, ren nog even naar het postkan toor en vervolgens naar de opticiën, sta daar prompt met beschaamde kaken om dat ik alleen maar een leeg etui bij me heb en bevind me dan ineens op een smal fiet spad tussen honderdduizend auto's voor, achter en opzij van me voor het rode stop licht. Ik sta precies waar ik staan moet, maar wat zijn die fietsvakjes toch afgrijse lijk smal. „Kalm aan", vermaan ik me zelf. Groen licht, optrekken de auto's op nog geen twintig centimeter afstand links en rechts van me. De durf niet op te stappen: één verkeerde beweging zou een platte moe als resultaat hebben. Dan stap ik toch op, maar veel te laat, wat ik niet door heb en dan ineens moederziel alleen over het overdrukke kruis punt, terwijl er van links een horde veelkleurig blik op komt trekken. Het gaat nog net goed, maar een eind je verder stap ik toch maar af, mijn benen bibberen zo raar. Lopend ga ik naar de bakker, heel bewust ademha lend en alle afgrijselijkheden manmoedig uit mijn royale voorstellingsvermogen ban nend. Als ik met „slechts" vijftien wachtenden voor me in de rij sta voor het brood, sta ik zelfs al weer aardig stevig, hetgeen in verband met de lange wachttijd toch wel aangenaam is. Bezorgd zie ik de planken met brood steeds leger worden en jawel hoor, als nummer veertien van de wachtenden aan de beurt is, pikt die nét het laat ste brood voor mijn neus weg. Op naar het volgende adres, waar de geschiedenis zich herhaalt, evenals in de drie volgende zaken. Het wordt een race tegen de klok, maar wij versagen niet en klokslag zes uur wordt onze volharding beloond. Lichtelijk verwaaid en ver wezen komen wij bij de ken nis aan, die het brood met een achteloos „dank je wel" in ontvangst neemt, niet we tend wat het mij gekost heeft om haar en de haren voor de hongersdood te behoeden. „Zo", denk ik, toch wel tevre den, „wij staan weer quitte, jij je wachttijd, ik de broo drace". „Waar was je toch?" zegt de echtgenoot die al lang thuis is. „Mam, hoe laat eten we, ik moet over een half uur de deur uit", zegt de jongste. Mensen, ik moet nog beginnen met koken! „Doe toch niet zo gehaast", zegt de echtgenoot, „kom nou eens even gezellig zitten!" Zitten, wat is dat? denk ik. „Gezelli ge dag gehad?" informeert hij. „Enig", lieg ik gemaks halve en smijt gehaast wat eetbaars in de pan, macaro ni, gehakt en nog zoiets "geëi gends voor spoedgevallen. Koken, eten, afwassen, op ruimen, koffie zetten. ik ben een gebroken vrouw als ik om half acht neerval en vind mezelf zeer zielig, zeer afgetobd, zeer versleten en zeer oud. E.M. „Het publiek heeft zich een beetje afgewend van de sherry", aldus de heer Th. G. Chr. Hooy, voorzitter van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholische dranken tijdens een persontvangst ter gelegenheid van „October: Wijnmaand". Er zijn bijna geen goedkope kwalitatief aanvaardbare kruideniersmerken meer. Men moet al gauw 6 btalen. Dus, meer wijn! Weliswaar zijn er (Belgische) geruchten dat er voor wijn een accijnsverhoging in de lucht hangt van 42 cent per liter, doch dit zou niet stroken met het prijsbeleid van de overheid. Voorlopig dus maar geen zorgen. Wijn leent zich bijzonder goed voor plezierig samenzijn in het gezelschap van kaas. Maar bepaalde wijnen vragen bepaalde kazen. De twee produkten verschillen, maar maken hetzelfde rijpingspro ces door, dat het stempel drukt op het bouquet. Bewust keuze maken is noodzakelijk. Wijn en kaas mogen elkaar niet om zeep helpen... De wijnmarkt is steeds groeiend. Per hoofd gaat er 10.37 liter doorheen, d.i. sedert 5 jaar een verdubbeling. Enkele cijfers. De sherry -import is van 367.371 hl. in 1972 gedaald tot 268.293 hl. in 1974. Ten aanzien van de Franse wijnen een stijging van 144.917 hl. in 1973 tot 179.075 hl. in 1974. Aan de kop stonden Bordeaux, Beaujolais, de Cótes du Rhóne en de Anjou. Champagne daalde. In de eerste drie maanden van dit jaar is de import van de koplopers opnieuw gestegen. Hoe deze stijging verder verlopen zal gedurende 1975 valt niet te voorspellen. De sedert 2 jaar door de specialistische Detailhandel (ca. 4000 ondernemers) uit te reiken Wijnring'(de eerste maal was Wina Born winnares) ging dit jaar naar de bekende wijnkenner, journalist en „man uit het slijtersvak". Fred Steneker. Behalve diverse publika- ties over wijn stelde hij dit jaar een alfabetisch handboek voor wijn en andere dranken samen: „Vinetum" (Uitg. My Wit, Rotter dam), een meeslepend en fameus geschrift van 536 bladzijden, waarin zowel de bekende Sandeman als „Maotai" voorkomt, een Chinese likeur uit gierst (kaoliang). Alle denkbare drankjes staan erin, soms met anecdotische bijzonderheden en receptuur Sangria). T-F. Washington „Ik vraag mijn kennissen wel of ze ooit de film „The three faces of Eve" hebben gezien. Als ze ja zeggen, zeg ik: „Nou, die Eve ben ik." Met toestemming van haar psychiater heeft de 48-jarige huisvrouw Chris Sizemore uit Fairfax City in Viginia, in een interview met de Was hington Post een geheim ont huld dat ze 23 jaar voor zich heeft gehouden; namelijk dat ze lijdt aan een zeldzame vorm van geestesstoornis: multiple persoonlijkheid. Filmaktrice Joanne Wood ward heeft met het uitbeel den van Eve en haar drie gestalten naar een boek van de eerste psychiater van me vrouw Sizemore, een Oscar verdiend. Chris Sizemore heeft haar 16-jarige zoon Bob drie jaar geleden voor het eerst over haar ziekte ingelicht. Haar tegenwoordige psychia ter, dr. Tony Tsitos, vertelde dat mevrouw Sizemore zich sterk genoeg had gevoeld om haar verhaal in breder kring te doen en zo af te komen van een groot schuldgevoel door wat haar familie moest doorstaan. Mevrouw Sizemore zegt dat haar primaire persoonlijk heid thans weer de overhand heeft Al een jaar heeft deze persoonlijkheid weerstand weten te bieden aan andere weliswaar zwakkere, maar even individualistische per soonlijkheden. „U hebt er geen idee van hoe heerlijk het is 's avonds in Wintervrouw 1975/76 zal geen kou lijden. Wie het meest over elkaar aantrekt is het best gekleed. Ze kan een lange angora-achtige pullover dragen onder een ruig vest uit grove garens met daar overheen een over-coat van soepel onge voerd materiaal, zacht, glanzend, geruwd, heerlijk volumineus maar licht in gewicht. Aldus verpakt stapt mevrouw de kou in, de benen gestoken in war me wollen kousen en de ogen stralend onder een gebreide eierdopmuts tot over de wenkbrauwen. De nieuwe mantellijn is over het algemeen klassiek, lady like met brede schouders en wijde mouwinzetten. Im mers, door de drang zich in te moffelen door vele lagen als een ui over elkaar te dragen, zal de jas die alles moet bedekken tamelijk wijd moeten zijn. Dit soort mantels lijkt op poncho's, capes, djellabas, kimono's. Ook de poncho of cape mag het komend seizoen gedragen worden, des noods aangevuld met een drie meter lange sjaal die enige malen om de hals wordt gewikkeld. Bepaalde mantel-trend: wijd van boven, slank beneden. Als de driekwart of "zeven- Zachtste jas op potloodrok. Maar de tubelijn, die van de zomer zoveel tongen liet bewegen, heeft, behalve bij de avant-garde, toch min der voet aan de grond ge kregen dan werd verwacht. Al duikt ze, vooral bij rok ken onder wijd geschapen jassen wel op. Maar, de 'perfect lady', terug van weggeweest, kan alle kan ten op. Een ding mogen we hopen. Dat de winter goed streng is. Dit spelen met warme kleding smeekt wel om vor st. Zonder sneeuw en ijs zitten we met die sandwich- elegance lelijk opge scheept. Tiny Francis. Perfecte illustratie van een bepaalde winter-trend: 7/8 cardigan met afhangende schouders, grof gebreid met angora inslag over 7/8 bont-tuniek op kokerrok. Chloe doet mee. Lichtgewicht grijze 'overcoat' in de kleur van 'bedekte lucht met regen in zicht' met bijpassen de rok. De tunieklange roze-beige mohair sweater met (alweer) bijpassende voering (van de jas...) heeft geweldige grote manchetten. Boetiekmodel van Lanvin: links mantel met capuchon en bijpassende rok in beige, rood, groen. Rechts: camel- kleurig poncho-ensemble in de nieuwe Franse lijn met meterslange wollen mousseline shawl, die om het hoofd is geknoopt. (Collecte Maison Kuiper, Zeist). Laatste klas HAVO: tweekleurige bril met 'ruim zicht' op de komende examenopgaven (Inter-Frame N.V.) De mode ziet het helemaal zitten met de bril! De optische indus trie heeft collecties van zo'n bij na 100 monturen. Elk montuur komt in een scala van kleuren en kleurcombinaties op de markt en op de neus van de consument Tweemaal per jaar wordt er aan een collectie ge sleuteld. Men let op anatomi sche pasvorm, jeugd, mannelij ke en fascinerend vrouwelijke brilmonturen. De bril lokt u in een andere wereld en presen teert zich in de nieuwste uitga ven naar de mode uit de jaren twintig. Inter Frame is een Ne derlandse fabrikant van moder ne brilmonturen met internatio nale partners. De fabricage in Amsterdam buigt zich over de moderne geliefde dunne meta len monturen, vooral van dou blé. (d.i. een onedele kern met daarover een laagje puur goud van 14 karaat). Inter Frame ex porteert naar 42 landen. Meer- kleurig transparant acetaat ma teriaal wordt vaak gecombi neerd met dunne metalen veren (Flair collectie, Duitsland). Na tuurlijk passen die kleuren bij het modebeeld. Serge Kirchho- ger uit Oostenrijk (vermaajd in de optische wereld) heeft drie subcollecties: „classic" (elegant en tijdloos) „Euroline" (jong en sportief), „Creation" (hoogmo- disch en duurder). En nu de befaamde Franse ontwerper Emilio Pucci zich met zijn bril monturen in nostalgische tran sparante monturen met in el kaar overvloeiende kleuren over de brilmode gebogen heeft, zit het helemaal goed. De „Creation Errulio Pucci" wordt verwezen lijkt door Optische Industrie H. Hampel, Gerlingen Stuttgart met vestiging in Bussum. T.F. Wit metalen montuur voor de (nog) gebronsde man.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9