Bloemen weer geur Aardappel belangrijke voeding in de tropen „Onze druk was niet vergeefs" Minder echte boter op ons brood PAPRIKA'S WORDEN OPGESPAARD BLOEMENPRIJZEN OP REDELIJK NIVEAU BOLLEN: LEVERING VOOR '76 OP VOLLE TOEREN Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Boeren en schippers vinden elkaar 99Zuivelkennis ligt soms ongebruikt99 Landbouwkundig onderzoek wordt verbeterd 7j „NTV'76" in Bleiswijk BLEISWIJK In de grote vei ling van Bleiswijk zal van 3 tot en met 7 februari aanstaande weer de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs worden gehouden. „NTV76". Er zal nóg meer ruimte beschikbaar zijn voor deze grootste en belangrijkste tuinbouwbeurs van Europa. Er zal in totaal 22.000 m2 expositie ruimte zijn, 270 meter lang en 82 meter breed. LELYSTAD De aardappel zou een belangrijk voedings middel kunnen worden in de tropen. Per hoofd van de be volking wordt nu in de sub tropische en tropische gebie den van Azië en Afrika slechts vier kilo aardappelen gegeten. Een verhoging van de aardappelconsumptie tot 40 50 kilo zou een belanrijke verbetering van de voeding kunnen betekenen Dit zegt dr. D. E. van der Zaag, hoofd van de afdeling teeltonderzoek van het proef station voor de akkerbouw in Lelystad. De aardappelpro ductie in de tropen zou kun nen worden verhoogd, als de aardappeltelende landen be reid zijn kennis en financiën ter beschikking te stellen om te helpen met de vrij moeilijke en ook vaak kostbare aardap pelteelt. Vooral door de eiwit- waarde kan de aardappel een verbreding van het voedselpa- troon stimuleren Als eiwit-pro ducent kan de aardappel con curreren met de typisch tropi sche voedingsgewassen. Een nader onderzoek is nog wel nodig. Het huidige areaal aardappelen in tropen en sub- tropen wordt al flink uitge breid. Onderontwikkeld gebieddoor veredelaars herontdekt AALSMEER „Dat wat wij een roos noemen, zou even lekker ruiken als het een an dere naam had". Dat schreef Shakespeare in 1595, in zijn toneelstuk Romeo and Juliett „What's in an name?" Shakes peare had gelijk onder een andere naam zou de roos even lekker ruiken. Maar tegen woordig hebben zelfs rozen weinig geur meer. Dat komt, omdat de plantenveredelaars allerlei prachtige kleuren en sterke variëteiten hebben ge kweekt, maar het aspect „geur" bij hun werk wat ver waarloosd hebben. De bloemenveredelaars zijn daar ook achter gekomen en stellen nu pogingen in het werk om bloemen, vooral de roos, meer geur te geven. Tot voor kort hebben de zoekers naar nieuwe variëteiten vooral oog gehad voor aspecten als kleur, de vorm van de bloem, een hoge produktie, de houd baarheid „in de vaas", de weerstand tegen ziekten. De geur bleef qchter een onder ontwikkeld gebied: om je neus voor op te halen. Hoe breng je nu een roos weer geur bij? De heer C. Vonk Noordegraaf van het proefsta tion voor de bloemisterij in Aalsmeer: „Daartoe moeten we uitgaan van eventuele sterkgeurende variëteiten bin nen de gekweekte soorten, of anders moeten we teruggrij pen op de oorspronkelijke wil de rozen die lekker ruiken. Die gaan we dan met andere varië teiten inkruisen. Dan breng je echter wèl weer elementen binnen die je juist niét in die nieuwe roos wilt hebben. Het is juist de kunst van het krui sen en terugkruisen om die elementen er weer uit te wer ken. Er zijn wel variëteiten geweest die een goede geur hadden, maar die geur werd financieel niet gewaardeerd. Een lekker ruikende roos le- Geur afzwakken Behalve dat gezocht wordt naar bloemen die sterker gaan geuren, wordt echter ook ge zocht naar bloemen die juist minder sterk ruiken! De heer Vonk: „Er zijn namelijk ook bloemen die een veel te sterke geur hebben. Er zijn bijvoor beeld enkele prachtige lelies, die echter vanwege de sterke geur niet gekweekt worden. Eén bloem daarvan is voldoen de om een hele kamer te vul len. Ook een paar hyacinten ruiken te zwaar. Door verede ling proberen wij die geuren juist wat af te zwakken". „Koudere" bloemen De heer Vonk Noordegraaf noemt nog een actueel aspect in de bloemenselectie. Vooral sinds de energiecrisis zijn bloemen die met een lagere temperatuur genoegen nemen, erg welkom. De stookkosten voor de kwekers zijn de afge lopen twee jaar gigantisch ge stegen; de komende maand staat er wggr een forse ga- sprijsverhogmg voor de deur. „Wij zijn in Aalsmeer bijvoor beeld bezig met de alstroeme- ria of Inca-lelie. Het is geen echte lelie, maar een lelie-ach- tige bloem die afkomstig is uit het Andesgebergte. Deze pro beren wij zó te bewerken, dat ze minder warmte nodig heeft, wat de kwekers dus stookkos ten gaat schelen". Het verkrijgen van een nieuwe variëteit is overigens niet een kwestie van „zomaar eventjes doen". De heer Vonk: „Met zo'n veredeling zijn we al gauw vijf tot tien jaar bezig". Op veel bedrijven worden de paprika's waarschijnlijk „gespaard". Men laat de groe ne vruchten hangen om ze later rood te oogsten. De geringe aanvoer van groene paprika's wijst zeer sterk in die richting. Het gevolg hiervan is dan ook dat de prijs van de groene sorteringen weer verder is opgelo pen, nl. naar 1,80 gulden per kg. Het aanbod van rode paprika's ligt nog steeds beduidend hoger dan dat van de groene, het gevolg hiervan is dat de prijs per kg. 30 cent lager ligt. Het ziet er niet naar uit dat er in het aanvoerpatroon veel verandering komt. Een Komkommers, kans op prijsstijging is voor de groene sorte ringen het grootst. Tomaten. De aanvoer van tomaten is de afgelopen week iets toegenomen. In West-Duitsland worden nog steeds natuurtomaten aange voerd. Daarnaast is vooral België aktiever op de Westduitse markt dan vorig jaar. De Ulllliillllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllli RIJSWIJK (ANP) De huishoudelijke aan kopen van boter in ons land zullen met twintig procent verminderen als gevolg van de verhoging van de EEG-interventieprijs voor boter met 46 cent per kilo. Het Nederlands instituut voor agrarisch marktonderzoek en het Produktschap voor Zuivel hebben dit uitgerekend. De interven tieprijs is tegelijk met de meld-richtprijs voor de boer op prinsjesdag, 16 septem ber, omhooggegaan, maar vooruitlopend daarop heeft de consumentenprijs voor bo ter zich de laatste tijd reeds in opwaartse richting bewogen. De huishoudelijke aankopen van boter, die ongeveer 40 procent van de totale boteraan- kopen uitmaken, hebben zich volgens de uitkomsten van het NIAM-onderzoek vorig jaar gunstig ontwikkeld. Dat kwam voord door het stabiele prijsniveau, maar ook door een verbreding van de klantenkring. De door huishoudingen gekochte hoeveel heid boter was in dat jaar tien procent groter dan in 1973. Het percentage van alle huishoudingen dat boter kocht nam toe van ongeveer 31,2 en 1973 tot ongeveer 35,5 in 1974. In het eerste kwartaal 1975 was het ongeveer 37,6. export van Roemenië begint thans ook een rol te spelen. Al deze factoren werken een prijsstijging tegen. De huidige prijs van 5,35 gulden voor de A-tomaten is niet bepaald aan de hoge kant. Voor de hefstteelt is het echt nodig dat de prijzen nog enige tijd op het niveau tussen de 7 en 8 gulden komen. Vooral ook, omdat er toch alweer behoorlijk gestookt wordt. De aanvoer kan de komende week wat groter worden, een prijsstijging wordt echter nog niet verwacht Het koelere weer is niet erg stimulerend voor de* vraag naar komkommers. Het ge volg is dan ook geweest dat de prijzen weer watverder gedaald zijn. De lichtere sorterin gen brengen ongeveer 25 cent per stuk op. De zwaardere sorteringen worden beter be taald. Bij de aanloop van de oogst bij de herfstteelt kan men niet te zwaar oogsten, daar dit ten koste van de groei en ten koste van de totale produktie gaat. Men zal dus noodgedwongen met lagere prijzen genoe gen moeten nemen. De komende week moet er rekening gehouden worden met een fors toenemen van het aanbod. Het ligt dus voor de hand dat de prijzen verder onder druk komen te staan en een lichte prijsdaling lijkt onontkoombaar. Aubergines De aanvoer van aubergines is de afgelopen 3 weken vrij constant De prijzen zijn inmid dels opgeklommen van 1,50 naar 2,55 gulden per kg. Dit is zo op het eerste gezicht een verheugend feit maar voor veel aubergine- telers is deze prijsstijging hard nodig, omdat het afgelopen seizoen uitermate slecht is geweest. Voor velen was de teelt beslist geen succes; integendeel, het heeft menigeen geld gekost. De aanvoer neemt geleidelijk af en verder oplopen van de prijzen is hierdoor mogelijk. Het snijbloemenoverzicht komt in vele lijnen overeen met het overzicht van de vorige week. Het aanbod van sommige produc ten is iets afgenomen, terwijl het aanbod van andere producten iets toegenomen is. De prijzen bereiken een redelijk niveau. Het snijgroen is met zijn gemiddelde prijs gezakt Als grootste oorzaak noemt men de langgetopte veren, die voor lage prijzen worden verkocht. Alleen de extra- en eerste veren bereiken een redelijk prijspeil. De Amerikaanse anjers zijn in aanvoer afgenomen. De gemid delde prijzen liggen voor de belangrijkste soorten boven 30 cent per stuk De gele anjers worden op het ogenblik het duurst betaald. De gemiddelde prijs van de trosanjers steeg op een bepaalde dag tot boven 3 gulden per bos. De aanvoer is iets minder geworden. Oranje en gele trosanjers (geringe aanvoer) bereiken de hoogste waarden. De anthuriumprijs zakt elke dag iets en schommelt nu rond één gulden gemiddeld per stuk. )eze noteringen zijn geleidelijk onbevredigend geworden. Chrysanten 3e troschrysanten normaalcultuur (van buiten) noteren tussen Lf- en 1,60 gulden per bos. De geplozen normaalcultuur bereikte gemiddelde waarden van 40 tot 50 cent per stuk voor de diverse ioorten. Uitschieters komen boven 70 cent per stuk De aanvoer van troschrysanten jaarrondcultuur is groter geworden. Per dag was de gemiddelde prijs iets aan het zakken, met een kleine opleving voor de sporadisch aangevoerde soorten (mar ble). De spiderprijs is gezakt tot onder 2 gulden per bos. De aanvoer van grootbloemige chrysanten jaarrondcultuur is even eens toegenomen. De Rivaly is qua prijs gezakt, maar dat was ondanks de toename gering. Witte Shoes mi th is gezakt tot onder 1 gulden per stuk. Andere bloemen De kwaliteit van de freesia's wordt beter. De noteringen zijn goed, waarbij vooral voor de witte soorten een gemakkelijke afzet wordt gevonden. De .gerbera is stabiel in zijn aanvoer en prijsvorming. De gemiddelde prijs van de irissen is door toena me van betere kwaliteitaanvoer gestegen. Het verschil in prijs blijft desondanks groot door het kwaliteitsverschil. De leliekel ken blijven duur met gemiddelde prijzen van 60 cent en hoger per kelk Bij de grote lelietakken heeft de Uchida een redelijk prijspeil bereikt voor zijn beste sorteringen. De Rubrum moet het met heel wat minder stellen. De aanvoer van de rozen is omvangrijk Het gemiddelde prijspeil van de grote rozen is zelfs iets gezakt Bij de kleine rozen is hetzelfde beeld waar te nemen. Het bloembollenseizoen 1975 zit er bijna op. Nog een paar weken en dan zal het over de finish gaan. Wie achterom kijkt en belans opmaakt, komt tot een hoogst merkwaardige situatieschets. Het was een seizoen dat heel matig begon als gevolg van het eeuwige „ze lopen wel weer over de mand"-optimisme van de zijde van de exporteurs, die dit jaar met hun speculaties-a-la-baisse op een ver schrikkelijke manier het schip zijn ingegaan. Want de tulpebollen liepen helemaal niet over de mand. Dat was trouwens bijvoor baat uitgesloten, omdat de tulpebollen voor al in de kleigebieden door de vele regens veel te laat waren geplant en dan nog in een grond met een struktuur om er een begrafenislied tegenaan te schrijven. Toen bleek dat er een duidelijk tekort aan dikke tulpen zou zijn, begonnen de prijzen te stijgen. Eerst in een normaal tempo, maar later met raket-snelheid. Vele exporteurs lagen toen om hulp, bijstand en versterken de middelen te jammeren, wilden wel van hun veel te laag geboekte orders af, maar kregen hiervoor niet de steun van hun orga nisatie, de Bond van Bloembollenhandela ren. Enfin: voor vele exporteurs die grote aantallen broeitulpen voor matige prijzen hadden verkocht, is 1975 een catastrofaal jaar geworden. Ook vandaag zijn de broeitulpen nog duur. Twaalven van Apeldoorn gaan bijv. nog van de hand voor 11 en 12 gulden alsof het maar niets is. De narcissenhandel is een tikje vlugger ge worden, maar dat leidde niet tot een aan trekken van de prijzen. De meeste narcissen zullen inmiddels wel geplant zijn. Met de hyacinten blijft het uitgesproken slecht De meeste partijen gaan weg voor de innameprijzen of draaien door. Intussen is de handel voor levering 1976 al op gang gekomen. Er worden in broeitulpen grote transacties afgesloten en bepaald niet tegen kinderachtige prijzen. Het staat vrij wel vast, dat er volgend jaar een vrij krappe tulpemarkt zal zijn, ook al wordt de oogst normaal. Om te beginnen is er een tekort aan plantgoed om hetzelfde areaal te kun nen beplanten als vorige herfst Daar komt nog bij dat in de afgelopen weken vele honderdduizenden, zo niet miljoenen tienen van tulpen zijn verkocht. Dat is de maat die normaliter door de kweker niet wordt ver handeld, maar opgelant De bijzonder opti mistische prijzen die men voor deze kleine maat bollen kon krijgen, is voor vele kwe kers aanleiding geweest de eerste winst te nemen en de tienen te verkopen. Maar iede re insider weet dat de tienen van nu de leverbaren van 1976 zijn. En deze bollen gaan straks als broeitulp(je) de kassen in. Dat heeft er al toe geleid dat exporteurs op de Scandinavische landen, waar men uitslui tend dikke tulpebollen gebruikt, bii het schrijven van de koopbriefjes eisen dat er op wordt vermeld of de betreffende kweker zijn tienen heeft verkocht of dat hij ze zal opplanten. Dat gaat straks bij de opbrengst natuurlijk een slok op een borrel schelen! En dan gaat het in hoofdzaak om cultivars als Thule, Blenda, Dix Favorite, Monte Car lo, enz. Voor twaalven van Apeldoorn (levering 1976) krijgt men nu al graag 8 gulden per 100, voor Prominence 11 gulden, voor Paul Richter 8 gulden en voor Mirjoran ook. En dan gaat het niet om kleine koopjes, maar om grote aantallen. De afnemers konden zich straks wel eens een hoedje schrikken als ze van hun leveran cier horen dat de prijzen van de tulpebollen gemiddeld zo'n 40% hoger liggen dan de laatste twee jaar het geval was. Of dat ook een rem op de verkoop zal betekenen? De tijd zal het leren. Over een maand of drie zullen we fhéér weten!.... WAGENINGEN In de praktijk wordt te Deze opmerkingen maakte prof. dr. H. Mul- boter giftiger is dan rattekruid of cyaankali weinig gebruik gemaakt van de weten- der, hoogleraar in de zuivelbereiding en de Hij stelde dat, mits matigheid wordt be- schappelijke kennis op het gebied van de melkkunde dezer dagen in Wageningen, zuivel. Zo is het wetenschappelijk mogelijk waar hij wegens pensionering afscheid nam boter te produceren met de helft minder van de landbouwhogeschool, vet erin dan nu gebruikelijk is. Ook is dit Prof. Mulder vond dat alle propaganda te gen te vet eten een klimaat heeft geschapen, produkt bij koelkasttemperatuur smeerbaar te maken. Melk zou veel meer tot duurzame halffabrikaten kunnen worden verwerkt. tracht, men door het eten en drinken van melkproducten wei ii.g risico loopt. De Wageningse hoogleraar werd in 1949 aan de landbouwhogeschool benoemd. Nationaal en internationaal heeft hij vele functies op waarbij men bijna moet gaan geloven dat zijn vakgebied bekleed. llllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiii ROTTERDAM Actiegroepen van boeren en tuinders en van binnenvaartschippers hebben elkaar steun toegezegd bij po gingen om hun maatschappelij ke positie te verbeteren. Dat gebeurde kort geleden op een vergadering in Rotterdam van de actiecomité's „Boeren en tuinders" en „Evenredige vrachtverdeling". Het eerstge noemde voerde een jaar geleden acties, het tweede blokkeerde een maand geleden de vaarwe gen. Gebleken was, dat er „veel raakpunten en overeenkomsten zijn wat betreft de wederzijdse belangen en problemen." De kern van de problemen noem den de actievoerders „de huidi ge onredelijke beloning van boe ren, tuinders 'en schippers. Wij zien hierin een taak om in w derzijdse solidariteit eikaars e sen te ondersteunen." minimum DEN HAAG Het landbouwkundig onderzoek in Nederland zal nog meer verbeterd worden. „Om een aantal knelpunten in het landbouwkundig onderzoek weg te nemen, wil ik de versterking van enkele onderzoekgebieden met hoge prioriteit bevorderen. Dit betreft vooral onderzoek dat verband houdt met de geïntegreerde gewasbescherming, het rassenonderzoek van land- en tuinbouwge- wassen, het veeteeltkundige en veterinaire onderzoek, en de landschapsinrichting en de daarmee verband houdende milieu-as pecten." Dit zegt minister Van der Stee in de toelichting op de begroting 1976 van zijn departement van Landbouw en Visserij. Ook zullen doelmatigheid en coördinatie van het onderzoek worden verbeterd door verdere uitbouw van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek TNO, en waar nodig, door aanpassing van de organisatievorm van de instituten en proefstations. Plannen hiervoor liggen klaar of zijn in voorbereiding. DEN HAAG Het Landbouw schap heeft geconstateerd, dat een aantal onderwerpen waar over de afgelopen maanden met de overheid overleg is gepleegd, worden teruggevonden in de beleidsvoornemens van de rege ring, zoals die op prinsjesdag werden gepresenteerd. „De druk die wij hebben uitgeoe fend is niet vergeefs geweest" Toch is volgens het schap het regeringsbeleid op een aantal punten nog onvoldoende. De fiscale wensen van het be drijfsleven worden in belangrij ke mate ingewilligd. Ten aan zien van de belangrijkste wens van het Landbouwschap op so ciaal gebied, namelijk de verho ging van de vrijstellings- en re- ductiegrenzen voor de premie heffing voor de volksverzekerin gen, is de regering nog niet con creet Er is wel een verhoging voorgesteld, maar een bedrag is niet genoemd. Een aantal voorstellen van het Landbouwschap is wel uitge werkt in de beleidsplannen van minister Van der Stee. Het schap doelt daarbij op onder meer het structuurbeleid. Het dagelijks bestuur van het schap constateert overigens, dat de begrotingsstijging achter blijft bij de inflatie. Het bestuur ziet dan ook niet in hoeverre de beleidsvoornemens van de mi nister gerealiseerd zullen wor den, gelet op de beperkte bud gettaire ruimte.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7