College van deze samenstelling hoeft voor mij niet meer GESLAAGD CONCERT kwestie termijn Du Gardijn eist oplossing voor Daey Ouwens binnen bepaalde Vraaggesprek met Kees du Gardijn (PPR/P SP/D'66) Wethouder Van Aken verdient motie van wantrouwen" Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. PvdA-bijeenkonist De Partij van de Arbeid orga niseert woensdag een bijeen komst voor de bewoners van de Merenwijk in de auia aan het Valkenpad. Aan de bewo ners wordt de gelegenheid ge geven kenbaar te maken welke voorzieningn zij nog in de wijk wensen. De bijeenkomst begint om acht uur. Marnix groep Het nieuwe clubhuis van de Marnixgroep aan de Storm Buisingstraat is zaterdagmid dag geopend. Padvindertjes hadden ter gelegenheid van de opening een bouwwerk ge maakt van boomstammen waar minstens tien kinderen tegelijk in kunnen klimmen. De voorzitter van de Marnix groep, de heer De Jong, vertel de in het kort de geschiedenis van de groep. De padvinders in de leeftijd van 7 tot en met 18 jaar hadden oorspronkelijk een ciubhuis nabij het Schutters eid. Het was een oude vrij staande wasserij, met erg veel mogelijkheden voor activiteiten „buitenshuis". De relatie met de buurtbewoners was evenwel erg slecht. De buurtjeugd ver nielde regelmatig het pand en het kwam zelfs zover dat het clubhuis in brand werd gesto ken. De in 1946 opgerichte Marnixgroep werd daardoor met opheffing bedreigd. Een tijdelijk onderkomen werd gevonden aan de Binnenvest- gracht. Begin vorig jaar kreeg de marnixgroep het pand aan de Storm Buisingstraat, een ou de stal, aangeboden, dat er vol- j0osd uitzag. Na reparaties aan gebouw weer als nieuw. Ook gens de voorzitter erg verwaar- het dak en het interieur is het hier hebben de leden van de De oude stal, die voor de Marnixgroep geschikt is gemaakt. Rechts het door de padvinders in elkaar getim merde klimrek. Marnixgroep.veel mogelijkhe den om buiten spelletjes te doen. Atletiekhappening Atletiekvereniging „De Bata ven" houdt aanstaande zater dag een atletiekhappening op de sintelbaan in de Leidse Hout. Er kan worden deelgeno men door jongens en meisjes van twaalf tot en met achttien jaar. De wedstrijden beginnen om half elf. Het inschrijfgeld is 1,50. Dit bedrag kan in een envelop, waarin ook naam, adres, leef tijd en school van de deelne mer staat, gebracht worden aan: J. van Rooden, Debussv- straat 37, Leiden, J. Rosdroff, Zoeterwoudsesingel 14a, Lei den, P. de Jong, Acacialaan 1, Leiderdorp, J. van Zeil, Past. v.d. Plaatstraat 6. Rijpwetering, L. van Rijn, Milanenhorst 1, Leiden, L. van Rijn, Terweegeg lc, Oegstgeest, B. Kerssen, Schuttersstraat 2, Leiden of T. van Rooyen, Hartmanstraat 15 leiden. Ook kunnen deelnemers zich nog melden aan het veld. IADVERTENTIE Elke Fleurop bestelling is 'gegarandeerd' goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemisl zorgt Kees du Gardijn (39) vertrekt uit de Leidse gemeenteraad. Hij heeft een nieuwe baan aanvaard als stafmedewerker voor opleiding en vorming binnen de afdeling personeelszaken van de Technische Hogeschool in Twente. Dat was voor ons aanleiding met hem te praten over zijn ervaringen in de Leidse gemeenteraad sinds hij daar ruim een jaar geleden zitting in nam. We spraken met hem over zijn imago van eerlijk politicus, over de meest wenselijke college-vorm en nog zo wat. TelevkÏP^nnt 20 sep1, na 20 00 uur °p Nederland 1 I cicvïoivojjwi 23 sept na 19 00 uur op Neder|and 2 ODaelet! 26 seP'- voor 20.00 uur op Nederland 1 29 sept. na 20.00 uur op Nederland 2 Nieuw van Heuga: Ideaal voor woon- en slaapkamer, in 9 moderne Ua a "tt I l<leuren' P'e z'ctl tOuisvoelen in elk interieur. lieUga tapijttegels Heuga 800 past zich aan bij elke portemonnee SMITS WONINGINRICHTING laat het u zelf zien Mare 98 - Lelden Tel. 071-123913 LEKKER VOORDELIG MAANDAG 22 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Voor een wat tegenvallend aantal belangstellenden gaf Jan Schmitz zondagmiddag in de Hartebrugkerk, in samenwerking met de sopraan Ank Reinders, weer zijn eerste concert in dit seizoen. Schmitz opende het programma met een aantrekkelijk orgelwerkje van de onbekende 17e eeuwse Italiaan Domenico Zipoli, mooi doorzichtig geregistreerd. Zeker niet gemakkelijk maakte hij het zich daarna met Bach's Preludium en Fuga in e. Ondanks de weinig Barokke dispositie van zijn orgel werd het een alleszins aanvaard- baré vertolking. De sopraan Ank Reinders zong vervolgens een huwelijksmotet van A. Grandi en een „Geistlich Konzert" van H. Schütz. Deze zangeres beschikt over een gave, zeer geschoolde stem. Desondanks kreeg ik de indruk dat het aanvankelijk niet helemaal goed zat, mede waardoor (denk ik) de zuiverheid soms wel wat te lijden had. Veel beter ging het daarna in een drietal liederen van Max Reger, die mooi van klank en met de juiste ingetogenheid werden gezongen. Van dezelfde componist speelde Schmitz ook nog een „Benedictus" en „Gloria", muziek die het op dit orgel zeer wel doet. Even wennen was het daarna aan de klanken van het Adagio van Henk Badings, een wat merkwaardig orgelstuk waarvoor Jan Schmitz echter een goed klinkende registratie had weten te vinden. Het programma werd besloten met het „Magna res es Amor" (zang en orgel) en „Toccata" voor orgel van Hendrik Andriessen. Wan neer deze nestor van de Nederlandse kerkmuziek iets voor zang of orgel componeert, dan is hij in zijn element Als weinigen van onze tijd weet hij namelijk een stem of een orgel tot klinken te brengen. En aangezien zowel Ank Reinders als Jan Schmitz op dit gebied ook van wanten weet leidde beider vertolking tot een bijzonder geslaagd besluit van het concert H. Buurman zie ik echt niet. Wat ik zou willen is een duscussie hierover opgang gang brengen voor de volgende college-periode. Het lijkt inderdaad uitgesloten dat PvdA en CDA, laat staan WD elkaar in deze periode nog in een nieuw college zullen vinden. Alleeen al de persoonlijke tegenstellingen die zijn gegroeid tussen potentiële WD- en CDA-wethouders en de huidige PvdA-wethou- ders maken dat onmogelijk. Dat betekent dat als de PPR/PSP/D'66 combinatie zich uit het college terugtrekt er een minderheidscollege van de PvdA ontstaat. In die situatie komt de combinatie op de wip te zitten en kan zij veel meer van haar eigen wensen realiseren dan momenteel het geval is. Bovendien kan men desgewenst zonder veel schade op te lopen het raadsspel volgens eigen, eerlijke, regels spelen." Machtspolitiek „Inderdaad, ons nu terugtrekken zou aantrekkelijke consequenties hebben. We kunnen volgens de eigen spelregels te werk gaan en door wat machtspolitiek te bedrijven een hoop van onze eigen punten realiseren. Machtspolitiek is weliswaar niet zo aardig, maar als het om essentiële zaken gaat en je maakt duidelijk da t je machtspolitiek bedrijft, mag het wel vind ik. Ja, aantrekkelijk is het zeker. Maar aan de andere kant, we hebben dat samenwerk ingsverband nou eenmaal gesloten. Ons om opportunistische rede nen nu terug trekken zou toch niet helemaal eerlijk zijn". Een ander probleem. Steeds meer raadsleden neigen tot de opvat ting dat wethouder Van Aken inmiddels zoveel fouten heeft gemaakt dat hij niet langer op zijn post is te handhaven. Vindt u niet dat het tijdstip is gekomen een motie van wantrouwen tegen hem in te dienen? Dat ervaar ik beslist als een brandende vraag. Het probleem is dat het om een complex van grotere en kleinere fouten gaat Het zal heel moeilijk zijn om één of twee feiten te vinden waarvan je kan zeggen: op grond daarvan kunnen we hem wegsturen. Hij verdient het wel, een motie van wantrouwen, maar ik weet niet of we het hard kunnen maken. Als ikzelf zo'n motie zou moeten voorbereiden zou me het wéér een week kosten, avond aan avond werken. Ik vind overigens we 1 en ik wil graag dat dat goed overkomt, dat het wegsturen van Van Aken, primair de verantwoordelijkheid van de PvdA is." Laatste vraag. Het met zoveel tara-tam aangekondigde linkse program-college is nu een jaar aan de gang in Leiden. Wat heeft het bereikt in de afgelopen periode? nou,. het fèit dat ik erover moet piekeren bewijst toch welerg spectaculair is het niet ik denk dat als je de vraag aan iemand van de PvdA zou stellen dat hij zo een hele rits dingen zou kunnen opnoemen. nou ja ze hebben natuur lijk met witte strepen fietsroutes afgebakend, hoewel daar heb je natuurlijk weinig aan want daar staan auto's op schiet jou niks te binnen Gonnie?" Gonnie du Gardijn: „Die moeilijkheden rond de sociale dienst, hebben ze die niet goed opgelost. En de reorganisatie van het amtenaren-apparaat is er nu toch ook door?" Ja, dat is een feit Al zullen ze van die reorganisatie natuurlijk zeggen dat die door mij vertraagd is." „Wat men in ieder geval kan vaststellen is dat desfeer in het stadhuis opener is geworden sinds de komst van het nieuwe college. De wethouders zijn toegankelijker. Ze geven meer informatie dan de vorige wethouders. „Ja dat, is zeker waar. Dat is zonder meer een feit Ook het klimaat tussen de wethouders en de ambtenaren is er, voor zover ik dat kan beoordelen, aanmerkelijk op vooruit gegaan. Veel losser geworden. Van een regentenmentaliteit zoals die de vorige colleges kenmerkte kan je dit college beslist niet meer beschuldigen." Willem Scheer Van onze correspondent Oegstgeest Een record aantal inschrijvers heeft dit week einde in zwembad „Poelmeer" deelgenomen aan de prestatie zwemtochten georganiseerd door de gelijknamige Oegst- geester zwemvereniging. Van de deelnemende scholen won de Hofdijkschool het „Poel meer 50-vaantje". Tweede werd de Willibrordschool en derde „De Leerhoeve" uit Warmond. Kees en Gonnie du Gardijn en het vervoermiddel van de PPR betwisten bij de ambtenaren-rechter. Tegen de conclusies van het rapport Woudstra heeft de advocaat van Daey Ouwens een tegen- rapport ingediend. De laatste ontwikkeling is dat b. en w. de commissie Woudstra hebben gevraagd haar oordeel te geven over dit tegenrapport. Motief van Kees du Gardijn om b. en w. nu op termijn te stellen is dat hij het immoreel acht Daey Ouwens nog langer over zijn lot in onzekerheid te laten. Welke termijn hij zal vast stellen weet Du Gardijn nog niet. [ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers 30 Leiden Kees du Gardijn is van plan om b. en w. aan een termijn te stellen waarbinnen zij met een oplossing voor de kwestie Daey Ouwens moeten komen. Hij beraadt zich nog op het middel dat h hij daartoe zal aanwenden. Het meest voelt hij voor het houden J van een interpellatie die uitmondt in een motie. De heer T. C. Daey Ouwens is directeur van de gemeentelijke Groenoordhal. Hij is begin 1974 geschorst. Ondermeer op grond een nota die over zijn functioneren was uitgebracht door een commissie bestaande uit de toenmalige raadsleden Stroink, Zunder- man en Van Aken. Enkele maanden later hebben b. en w. de onafhankelijke onderzoek-commissie Woudstra opdracht gegeven Daey Ouwens functioneren nog eens grondig uit te spitten. Die commissie heeft vervolgens geadviseerd de Groenoordhal-directeur eervol ontslag te geven en hem op wachtgeld te zetten in afwachting van het vrijkomen van een andere passende functie binnen het gemeentelijk apparaat. B. en w. hebben dat advies nooit opgevolgd. Naar verluidt omdat Daey Ouwens een dergelijke beslissing met succes zou kunnen Kees du Gardijn (PPR/PSP/D'66): .politiek soms smerig. En niet, zoals bij de e klassieke afspiegelingscolleges, in de vergadering van b. en w. Als je een dergelijk systeem volgt komt er waarschijnlijk een college van de midden-partijen uit, waarbij de PPR minder kans maakt mee te doen. Maar goed. De ervaring van het afgelopen jaar heeft geleerd dat we op de huidige voet ook niet verder kunnen gaan. Deze vier jaar zijn een noodzakelijke fase in een ontwikke ling, is mijn conclusie. Rechts heeft in Leiden geregeerd, daarna links; laten we het nou maar weer samen doen". Kunt u voor uw vertrek niet proberen een dergelijk breed samengesteld college alsnog even totstand te brengen? Nou nee, ik kan moeilijk alle 37 raadsleden om de tafel gaan roepen. Dat mijn ideeën nog in deze periode worden verwezenlijkt, Leiden Eén van de betere methoden om Kees du Gardijn op de kast te jagen is een toespeling maken op zijn imago van eerlijk politicus. Dat vindt hij in het geheel niet leuk. Want dergelijke grappen brengen hem ofwel terug tot het niveau van een Joris Goedbloed, een Zacht Ei dat zich gemakkelijk in de luren laat leggen. Ofwel promoveren hem tot een Apostel, het enige onbe vlekte gemeenteraadslid in Leiden. I Het eerste beeld acht hij begrijpelijkerwijs weinig vleiend. En onterecht omdat hij de consequenties van zijn onbevangen optreden I naar eigen oordeel wel degelijk doorziet. De tweede tekening van 'j zijn persoonlijkheid is hem al te zeer emotioneel-idealistisch ge- I kleurd. Weet hij zelf een etiket dat de kern van zijn benadering I treffender weergeeft? Hij denkt lang na. Wijst de suggesties I „oprecht", „rücksicht los oprecht", „ongekunsteld", „recht voor zijn raap" en nog zo wat aanduidingen van de hand, denkt verder na en komt er niet uit. Wat je, emotionele ladingen vermijdend, denkelijk we 1 kunt staande houden is dat. Du Gardijn bij zijn optreden in de gemeenteraad andere spelregels hanteert dan gebruikelijk is. Nor maal in de politiek, ook in de locale amateur-politiek is dat men, deel uitmakende van een veld van elkaar tegenstrevende krachten, die krachten zo probeert te manipuleren dat men tenslotte zelf als winnaar tevoorschijn treedt. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een breed scala van technieken fatsoenlijke en minder fatsoen lijke. Om maar wat te noemen: men profileert zijn argumenten en geeft ze een zodanige timing dat ze in een gegeven politieke situatie het meeste effect sorteren. Men verweeft zijn werkelijke argumenten met oneigenlijke motieven die goed aanslaan. Men dekt zich in tegen mogelijk ongunstige interpretaties van de eigen opvatting. Men buit eventuele fouten in de redenering van de wederpartij zoveel mogelijk uit en verdraait die waar dat nuttig is en ongemerkt kan gebeuren. Men houdt informatie achter die niet van pas komt. Een vooral: men speelt op sentiment en prestige. Dat geheel van technieken en trucs nu, dat spelen met elkaar wederstrevende krachten is Kees du Gardijn ten enen male vreemd. Spelregels Je kan zeggen dat hij zich in zijn bijdrage tot de besluitvorming in de gemeenteraad vrijwel uitsluitend beperkt tot het sec aandra gen van de volgens hem ter zake doende argumenten en de eigenlijke motieven. Het is in die zin dat hij andere dan de gebruikelijke spelregels hanteert en het zijn die spelregels die hem tot de ontwapenende uitspraken brengen in het genre van: „Ja, hoor eens, ik had me natuurlijk al in september in de kwestie Van Aken moeten verdiepen, maar toen had ik er geen tijd voor. Inmiddels heb ik dat wel gedaan en daarom ben ik het nu niet meer met jullie eens". Of: „Ik geloof nu dat ik destijds een beetje doordraafde met mijn opvattingen over de ambtenaren-reorganisa tie. Maar dat betekent niet dat ik helemaal ongelijk had". Het aardige van deze - om het woord toch maar weer te gebruiken - eerlijkhied is natuurlijk dat zij ertoe bijdraagt de politieke besluitvorming doorzichtig te maken. Het vervelende ervan, althans voor Du Gardijn zelf is, dat waar hij de enige is die het spel volgens dit eerlijkheidsprincipe speelt,- hij in het bereiken van concrete resultaten het loodje legt. Politiek handwerk Wat in dit verband in het midden kan worden gelaten is de vraag of het überhaupt zinvol is een zo grote oprechtheid in de politiek na te streven. Weliswaar valt niet te bestrijden dat de openheid a la Du Gardijn de duidelijkheid ten goede komt maar aan de andere kant kan men met waarschijnlijk even sterke argumenten verdedi gen dat het boven aangeduide complex van trucs en grappen dat wel wordt samengevat met het begrip „het politieke handwerk", een noodzakelijke voorwaarde is voor het functioneren van politie ke besluitvormings-processen. Hoe het zij, Kees du Gardijn is nu eenmaal van mening dat eerlijkheid en politiek wel te verenigen zijn en gedraagt zich al een jaar lang naar dat principe. Maar ziet hij dan niet dat hij van eenzijdige invoering van de door hem voorgestane spelregels noodzakelijkerwijs voortdurend zelf het slachtoffer wordt? Met name zijn coalitie-genoten in de PvdA nemen hem toch zeer dikwijls te grazen? „Op de eerste plaats maak ik er bezwaar tegen dat politiek wordt voorgesteld als uitsluitend een smerige zaak. Dat bevestigt het beeld dat volgens mij nu juist veranderd moet worden. Natuurlijk is het ook onzin te beweren dat ik de enige eerlijke politicus in de Leidse raad zou zijn. Er zijn er heus wel meer. Aan de andere kant is het juist dat men in een aantal politieke activiteiten geacht wordt niet altijd even open en eerlijk te zijn. Het niet zeggen van dingen die voor de besluitvorming wel belangrijk zijn; het verzwijgen van zaken om iemand er in te laten lopen. Dat is oneerlijk; oneerlijk in de zin van gemeen. Wat dat betreft is politiek inderdaad soms wel smerig. Ik heb geprobeerd dat soort oneerlijkheid zoveel mogelijk te vermijden, ja. Ik hou niet van die noodzakelijk geachte kronkels; dat bespaart me trouwens maagzweren en de kosten van valium-tabletten. Dat van die openheid van mij misbruik wordt gemaakt is juist Langzaam maar zeker ben ik me dat gaan realiseren. Echt teleurgesteld heeft me dat overigens niet, hoor. Ik ben in het afgelopen jaar nagegaan in hoeverre die verbinding tussen eerlijkheid en politiek te leggen is. Ik heb gemerkt op welke punten ik in moeilijkheden ben gekomen. Als mijn nieuwe baan me niet tot verhuizing had gedwongen, zou de opgave voor het komende jaar zijn geweest: kijken hoe je die minder wenselijke gevolgen van openheid kan beperken. Dat geldt ook voor de samenwerking met de PvdA. De doelstelling zou zijn geweest: bezien hoe ik en hoe wij als combinatie de coalitie met de PvdA in stand kunnen houden zonder al te zeer van ons zelf te vervreemden". Een program-college werkt veel meer nog dan een afspiegelings college een situatie in de hand waarbij men behalve van zakelijke argumenten ook gebruik maakt van de door u geschuwde politieke trucs. Zou u zich niet beter thuis voelen bij een afspiegelingscolle ge? „Waarschijnlijk wel, ja. Ik begin me ook af te vragen: die twee afzonderlijke kampen die we nu in de gemeenteraad hebben, is dat nou echt gunstig voor de stad. Je moet je realiseren dat wij dat model waarbij er een zeg maar „regering" en een oppositie in de raad functioneert eenzijdig aan de WD en het CDA hebben opgedrongen. Er is toch wel sprake van een eenzijdig opleggen van spelregels die door de ander niet worden erkend. Theoretisch leek het wel aardig, maar inmiddels ben ik toch tot de conclusie gekomen dat het model niet goed functioneert als het niet is gebaseerd op werkelijke tegenstellingen. Er zijn natuur lijk wel tegenstellingen tussen aan de ene kant de PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 en aan de andere kant WD en CDA maar niet voldoende. Gevolg van de huidige situatie is dat allerlei echte, zakelijke tegenstellingen worden verdoezeld (denk bijvoor beeld aan de reorganisatie-kwestie) en er anderzijds veel onnodige tegenstellingenontstaan. Dat betekent niet, en dat wil ik benadruk ken, dat ik er voorstander van ben terug te keren na?r de afspiegelingscolleges „oude stijl". Wat mij voor ogen staat is iets dat tussen afspiegelings- en programcolleges het midden houdt Erg g belangrijk vind ik we 1 dat de verschillende politieke partijen vóór de verkiezingen duidelijk formuleren welk beleid zij het meest wenselijk achten. Ze zouden bijvoorbeeld een aantal beleidsvoornemens kunnen formuleren waarvan ze zeggen: Hieraan houden we te allen tijde vast. Wat dit betreft doen we geen water in de wijn. Met daarnaast een aantal punten waarvan wordt vastgesteld: deze zijn voor ons in mindere mate van belang. Hierop zijn wij bereid tot concessies. Na de verkiezingen kunnen de verschillende partijen dan om de tafel gaan zitten om te bekijken op welke wijze een zo breed mogelijk samengesteld college kan worden gevormd. Een college dus van partijen die in hun visie op zoveel mogelijk punten overeenkomen. Die breekpunten waarover men het niet eens kan worden moeten vervolgens maar in de raad worden uitpevn^Mon

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3