Touwtrekkers tegen Engeland geen been om op te staan SCHUTTER ONTTROONDE NA DERTIEN JAAR KAMERBEEK Tennisduel in teken van bullepezen CIJFERTABLEAU Haarlem Nicols toonde zich favoriet waardig Wereldstrijd voor Nederland teleurstellend KNAU wil in 1975 vier kunststofbanen Motorcoureur moest voet missen Kanobond stelt tijdelijke trainer aan CHAOS BIJ B0KSDUEL Zwemselectie in marathonrace PAGINA 18 DOETINCHEM - Enge land beschikt nog steeds over de sterkste touwtrekkers ter we reld. Dat is gistermid dag op de zonovergoten weide „De Bleek te Doetinchem overduide lijk gebleken. Zowel in de 640- als in de 720-ki- logramklasse lieten de Engelse ploegen geen spaan heel van hun te genstanders. Dezen had den letterlijk geen been om op te staan en kon den er tenslotte geen touw meer aan vastkno pen, zo groot was de Britse overmacht. Enge land behaalde in beide categorieën het maxi male aantal punten van 27. Dit wil zeggen, dat het alle negen partijen winnend afsloot. De 720-kiloploeg van Enge land is al vijftien jaar achtereen ongeslagen. Voor Nederland, vertegen woordigd door de teams van Bekvela (Hengelo-G.), verliep de strijd om het wereldkam pioenschap teleurstellend. In de 720-kilogram-klasse bracht Bekveld het met tien wed- strijdpunten niet verder dan de zevende plaats van de tien deelnemende landen en in de 640-kilogramklasse moest Bek veld de zevende plaats zelfs delen met Wales, dat met een gelijk aantal punten (9) eindig de. Beide Nederlandse coaches. Peter Berenpas (720-kilogram- klasse) en Willem Ellenbroek (640-kilogramklasse) zochten voor het betrekkelijke falen niet naar excuses. De ploegen waren fit aan de start versche nen en maakten ook na afloop van de vaak zeer felle strijd een frisse indruk. Zij hadden eenvoudig hun meerderen moeten erkennen in de gewel dige trekkracht van de buiten landse ploegen die in tegen stelling tot de Nederlandse enorme vorderingen hebben gemaakt Peter Berenpas, de 26-jarige Hengelose coach in de zware klasse: „De buitenlanders wa ren nog sterker dan vorig jaar. Van Engeland was dat be kend, maar ik moet zeggen dat landen als Jersey, de Repu bliek Ierland en ook Zuid- Afrika mij bijzonder hebben verrast Ik had op een dergelij ke tegenstand niet gerekend. De gehoopte vierde of vijfde plaats zat er daarom niet in. Voor een belangrijk deel is dat ook te wijten aan de manier waarop de buitenlanders deze tak van sport beoefenen. Zij houden er allerlei gemenig- heidjes als klemmen en inpal men op na. Wat dat betreft Niet voor niets kijken de Engelsen zo ingespannen naar hun tegenstander in de 720-kiloklasse. De taktiek was: zodra de tegenstander op volle kracht trok de zaak in evenwicht houden om dan met een forse ruk de ploeg op hol te laten slaan. zijn wij veel te i sch". Niet te houden Coach Willem Ellenbroek van de „lichtere" ploeg was tot kort voor het einde tevreden met de toen bezette vijfde plaats en had er alleen een beetje op gehoopt een land als bijvoorbeeld Duitsland achter zich te kunnen laten. Ellen broek: „Vooral de Engelsen zijn enorm sterk. Dat komt omdat zij in hun competities veel sterkere tegenstanders hebben te overwinnen dan wij. Het feit dat wij het in de Nederlandse competitie naar verhouding veel gemakkelij ker hebben en bovendien, be halve de wereldkampioen schappen, geen wedstrijden trekken tegen sterke buiten landse ploegen, is voor mij doorslaggevend geweest. Mijn ploeg was zeker niet leeg, maar de Engelsen kunnen nog veel meer. Op topkracht zijn zij niet te houden". De taktiek van de Engelse ploegen heeft een voorname rol gespeeld. Als geen andere ploeg bleven de Engelsen ge durende enige tijd hangen in de touwen teneinde de tegen standers tot de aanval te dwin gen. Zodra de tegenstander op volle kracht trok, hielden de Engelsen de zaak in evenwicht om vervolgens gezamenlijk een zo forse ruk aan het zesen dertig meter lange touw te ge ven, dat de tegenpartij op hol sloeg. In weinige seconden be slisten de Engelsen, die met hun gewicht pal tegen het ma ximum toegestane aanzaten, doorgaans de strijd met welis waar een voortreffelijke de monstratie van eenheid en evenwichtigheid, maar voor het overige: pure krachtpatse rij. Koeiebellen De Zuidafrikanen, wier ploeg voornamelijk uit groenteboe ren bestond, kwamen vooral in de 640-kilogramklasse ver rassend voor de dag. Zij verlo ren weliswaar hun eerste par tij tegen Nederland, maar met elf punten bereikten zij een zesde plaats in de eindrang schikking. Niet minder opvallend was het optreden van de Zwitsers. Met slechts één verloren partij moesten zij in de 720-kilo- gramklasse de strijd opnemen tegen het onaantastbare Enge land. Oorverdovend waren de aanmoedigingen van de Zwit serse supporters die met origi nele koeiebellen waren uitge rust. Het lawaai was voor de Zwitsers, techniek en kracht voor Engeland. Eindstand 720-kilogramklasse: 1. Engeland 27 punten, 2. Zwit serland 24, 3. Jersey 18, 4. Republiek Ierland 16, 5. Zwe den 15, 6. Zuid-Afrika 11, 7. Nederland 9, 8. Wales' 9, 9. Noord-Ierland 6, 10. Duitland 0. Eindstand 640-kilogramklasse: 1. Engeland 27 punten, 2. Wa les 23, 3. Zweden 21, 4. Jersey 17, 5. Zwitserland 16, 6. Repu bliek Ierland 11, 7. Nederland 10. 8. Noord-Ierland 5, 9. Duitsland 3, 10. Zuid-Afrika 2. GERRIT ZWIERS Er werd heftig gesjord door deze Nederlandse ploeg in de zwaarste klasse. Meer dan de teleurstellende zevende plaats leverde de inspanning niet op. Eltjo Schutter bouwde tijdens het hoogspringen (1.93 m) zijn aanloop tot de recordverbetering van Kamerbeek verder uit. AMSTERDAM - Eef Ka merbeek kan binnenkort bezoek verwachten van Eltjo Schutter. Enkele ja ren geleden beloofde Ka merbeek aan de tienkam pers Edward de Noorlan- der en Hans Smeman dat hij vijftig gulden per jaar dat het tienkamprecord stand had gehouden, zou uitbetalen. Tegenover El tjo Schutter heeft Kamer beek die belofte herhaald. Hans Smeman, die zich zondag Kamerbeek's belofte herinner de, rekende Eltjo Schutter snel voor, dat hij 650 gulden kon gaan halen. Op dat moment was de 22-jarige Schutter nog niet de nieuwe recordhouder. Dat het record hem niet meer zou kun nen ontgaan was echter wel dui delijk. Op de sintelbaan Ook meer was men er zondag na het zevende nummer van de tien kamp, het discuswerpen reke ning mee gaan houden dat Eltjo Schutter Kamerbeek's dertien jaar oude record zou kunnen verbeteren. De Nijmeegse stu dent zou dan 4,85 meter met de polsstok moeten springen (een evenaring van zijn eigen natio nale record), 46,00 meter met de speer werpen en 4.25.0 op de 1500 meter lopen. Het polsstokhoogspringen en de 1500 meter zouden de minst las tige opgaven zijn, verwachtte men. Na vlot over 4,40 en 4,60 m. te zijn gegaan, liet Schutter UTRECHT Het bestuur van de KNAU heeft zich zaterdag tijdens de unieraadsvergade ring in Utrecht zeer optimis tisch uitgelaten over de aanleg van kunststofbanen. "Vandaag over een jaar hebben wij in Nederland, buiten Papendal, vier kunststofbanen", aldus voorzitter Jutte. Bij de vier nieuwe banen rekent hij ook de kunststofbaan aan de Haagse Zuidlarenstraat. De vijf plaat sen waarmee de KNAU in een afsluitend stadium van onder handelen is zijn: Haarlem, Gro ningen, Sittard, Vught en Uden. de lat op 4,70 m. leggen. Voor de 4,80 meter had hij drie pogin gen nodig, waarna de lat tien centimeter hoger werd gelegd. Hij miste die hoogte driemaal net. De grote meevaller werd het speerwerpen. Al in zijn eer ste poging kwam Schutter royaal boven het schema met 47,86 m. Zijn tweede worp bete kende een ruime verbetering van het persoonlijke record, dat op 49 meter stond: 51,92 m. Op dat moment twijfelde niemand meer of Schutter zou Kamer beek na dertien jaar onttronen. Een weddenschap met Kamerbeek leverde Eltjo Schutter ten slotte tot een recordpremie van 650 gul den op. Terwijl het al begon te scheme ren op de sintelbaan van Ook- meer, waar een handjevol toe schouwers enthousiast meeleef de, maakte Schutter zich klaar voor de afsluitende 1500 m, de marathon voor de tienkampers. De 4.25.0 bleek niet haalbaar maar de 4.33.2 die na een slo pende race werd afgedrukt ble ken toch ruim voldoende om het record van Kamerbeek scherper te stellen. „Tussen de 600 en 900 meter was ik hele maal kapot. Misschien kwam het omdat de spanning al een beetje weg was. Ik wist dat ik het record van Eef Kamerbeek kon pakken", aldus Schutter na afloop. De 7651 punten waarmee Eltjo Schutter Nederlands recordhou der en nationaal kampioen 1975 werd, is een punt boven de Olympische limiet voor Mont real. Eltjo Schutter zette de tra ditie dat hij zich in elke tien kamp verbetert, voort. Zijn per soonlijk record dateerde van 29 juni toen hij in Lungby (Dene marken) tot een totaal van 7470 punten kwam. Wanneer Schut ter zich op de werpnummers nog weet te verbeteren zijn jeugdige leeftijd biedt daartoe nog alle mogelijkheden moet hij in staat worden geacht als eerste Nederlander aan de grens van 8000 punten te komen. Met Eltjo Schutter wierp Mieke Sterk zich zaterdag tijdens de strijd om de vijfkamptitel als Olympisch kandidate op. De 29- jarige Amsterdamse, die in 1968 in Mexico stad deel uitmaakte van de 4 x 100 meter ploeg, die als vierde eindigde en in de series het wereldrecord verbe terde, veroverde het vijfkamp kampioenschap met een totaal van 4401 punten. Mieke Sterk bleef daarmee slechts 39 punten verwijderd van haar eigen na tionale record, dat zij ih juli 1973 in Bazel op 4440 punten bracht. Mieke Sterk bleef met haar totaal ruim boven de Olympische limiet, die door de IAAF op 4300 punten is gesteld. Resp. 100m, ver, kogel, hoog, 400 m, 110 m horden, discus, polsstokhoog, speer, 1500 m. 1. Eltjo Schutter (Quick) 7651 punten (Ned. ree.) (11.1 - 7,26 - 11,83 - 1,93 - !5,4 - 31,56 - 3,80 - 48,74 - 4.19.2); 6. Jan van Dinther (PH) 6231 pnt; - 49,2 - 14,8 - 39,28 - 4,80 - 51,92 - 4 Nico Hellendoorn (DOS K) 6564 7. Ger Heinsius (Hollandia) 6215 pnt; 4.33.2); 2. Frans v.d. Ham (Avantri) punten (12,0 - 6,28 - 13,49 - 1,75 - 53,4 8. Jan Versluis (Typhoon) 6051 pnt 6671 punten (11,4 - 6,61 - 11,66 - 1,81 - 16.8 - 40,82 - 3,10 - 64,36 - 4.32.1); De prestaties van Eef Kamerbeek bij - 50,6 - 16,5 - 35,84 - 4,20 - 45,90 - 5. Maarten Laan (Zaanland) 6559 de Europese atletiekkampioenschap- 4.54.2); 3. Henk Kort (GVAV) 6620 punten (11,3 - 6,58 - 11,95 - 1,87 - 50,8 pen in 1962 in Belgrado punten (11,0 - 6,62 - 9,82 - 1,90 52,2 - 16,4 - 35,48 - 3,00 - 5° OA ,x De eindstand van de vijfkamp. met achtereenvolgens totaal. 100 meter horden, kogelstoten, hoogspringen, verspringen en 200 meter is: 1. Mieke Sterk (Atmodes) 4401 (13,5 - 11,11 - 1,73 - 6,17 - 24,4); 2. Sylvia Barlag (Ada) 4228 (14,6 - 11,41 - 1,79 - 6,14 - 25,6); 3. Mirjam van Laar (Kimbria) 3959 (15,3 - 12,15 - 1,76 - 5.76 - 27,2); 4. Ella Hoogendoorn (AAV36) 3872 (14,4 - 10,47 - 1,61 - 5,65 - 26,0); 5. Joan Keyzer (Atmndes) - 4.46.1); 7.03 - 14,13 - 1,83 - 50,9 - 14,5 - 47,44 3753 (15,0 - 9.71 - 1,64 - 5,52 - 26.0). BA AST AD Voor het eerst in het 76-jarig bestaan van de Davis Cup heeft Zweden de finale van dit officieuze wereldkampioenschap voor landenteams bereikt. Het zal echter wel een voor altijd onbeant woorde vraag blijven wat de door slag heeft gegeven bij de zege van 4-1 op Chili: de tenniskunde van Björn Borg en de zijnen, of de politieke agitatie waaraan Fillol blootgesteld is geweest.. Een feit is dat Jaime Fillol na de vlotte zege van vrijdag op Birger Andersson nauwelijks een bal meer goed heeft geraakt. 'Ik zag hem ineen krimpen', getuigde Björn Borg na afloop van het dubbelspel, dat hij en Ove Bengtsson met 7-5, 6-2, 3-6, 6-3 wonnen van Fillol en Patricio Cornejo. Fillol schrok hevig van het geluid van ontploffend vuurwerk, aat elders in de stad door beto gers tegen het militaire bewind in Chili was afgestoken. Het was overigens één van de weinige geluiden, die tot het door dertien honderd politieagenten hermetisch afgeslo ten tennisstadion doordrongen. De toeschou wers op de tribunes, sommigen met een helm op het hoofd voorbereid op eventuali teiten, konden constateren dat Borg en de boomlange Bengtsson met uitzondering van de derde set aan het net superieur waren. HAARLEM Haarlem Nicols heeft zich de opgedrongen favorietenrol waardig getoond. In de eindstrijd van het toer nooi om de Europa Cup voor honkballandskampioenen ver sloegen de Haarlemmers „aarts rivaal" Sparta met miniem, maar verdiend verschil: 8—7, in een duel dat, alles bracht, wat honkbal zo aantrekkelijk kan maken. Goed slagwerk afgewis seld met levensgrote blunders, snelle acties op de honken en knap werpersspel van vooral Jan-Dik Leurs. Leurs, begonnen met de op dracht te trachten de score van de Rotterdammers in te dam men en vooral de slaggrage An tilliaanse sectie van Sparta aan banden te leggen, heeft zich op schitterende wijze van zijn ui- terst moeilijke taak gekweten. Daarbij kreeg hij het getij mee door het zwakke begin van zijn Rotterdamse collega, John van Westrenen. Door diens optre den, dat een uiterst ongeconcen treerde indruk maakte, raakte Sparta in de openingsslagbeurt met 4—0 achter. Van Westrenen verliet, na slechts een derde in nings de defensie geleid te heb ben, de heuvel voor Fred Bec kers, die de wedstrijd uitmaak te, maar het enkele malen nog erg moeilijk kreeg. Vooral in de vijfde slagbeurt toen zijn veld hem drie maal in de steek liet en opnieuw twee Haarlemmers de thuisplaat kon den passeren. Weliswaar kwa men de Rotterdammers terug tot 4—1, later weer 5—1, maar drie kardinale misgrepen in het veld van Sparta, waarbij vooral de misser van „good-old" Ham- my Richardson „goed" was voor Fillol miste een flink aantal volleys en had uitzonderlijk weinig verweer tegen de met veel effect geslagen service van Borg. Het was toen al duidelijk dat Fillol in de persoonlijke confrontatie met Borg - het laatste enkelspel - weinig kansen zou heb ben. Maar voor het zover kwam, was de wedstrijd al beslist. Zwedens nummer twee Birger Andersson won in een marathon-par tij met 6-3, 14-12, 6-1 van Patricio Cornejo en bewerkstelligde daarmee een l?eslissende voorsprong van 3-1. In de van ziin betekenis beroofde confrontatie Borg - Fillol domi neerde de jonge Zweed overduidelijk: 6-1, 6-2, 6-1, waarmee de eindstand op 4-1 werd bepaald. In de finale komt Zweden uit tegen de winnaar van de ontmoeting Tsjechoslo- wakije - Australië, die eind deze maand in Praag wordtgespeeld. LE MANS - Tijdens de jaarlijkse 24-uurswedstrijd op het circuit van Le Mans onder de naam Bol d'Or is de Duitse motorren- ner Alfred Werme zodanig ten val gekomen dat in het ziekenhuis een voet moest worden geamputeerd. Winnaar werd de Frans- Zwitserse combinatie Go- dier-Genoud die 2988,568 km. aflegde. De Neder lands-Britse combinatie Strijbis-Harrington werd twaalfde. In Opatija (J.S1.) werd gere den om de Grote Prijs van Joego Slavië. In de 50cc- klasse won Nieto (Sp.) die in de eindstand om de we reldtitel eerste is. De West duitser Braun zegevierde in de 250cc-klasse waarin Vil la (It) wereldkampioen werd. Braun behaalde ook een zege in de 125cc-klasse waarin de wereldtitel voor Pilera (It) is. Korhonen (Finl.) won de 350cc-klasse; wereldkampioen Cecotto (Arg.). AMSTERDAM - De Ne derlandse Kanobond heeft Jaap Wendelgelst aange steld als tijdelijk trainer van de a- en b-selectie. De 35-jarige Amsterdammer volgt Theo Marijt op, die enige tijd geleden zelf ont slag nam. Wendelgelst is sportinstruc- teur bij de Amsterdamse gemeentebrandweer en heeft zijn opleiding gehad aan het CIOS in Overveen. Zijn specialiteit is voetbal en hij speelde als semi-prof bij DWS en Blauw Wit. Ook was hij in die periode re serve voor het militaire elf tal. Wendelgelst is aange steld tot 1 april 1976. In januari zal het bestuur van de kanobond de trai nerskwestie opnieuw be spreken. De mogelijkheid bestaat, dat Wendelgelst dan in vaste dienst komt hij traint nu twee avonden in de week en de zaterda gen en zich dan zal gaan specialiseren in de kanos port door middel van een stage in WestrDuitsland. twee runs, maakten de zaak voor Sparta nog moeilijker. In 1 de zevende slagbeurt leek het er even op dat de Rotterdammers toch nog voor een enorme sen satie zouden zorgen. Troeman, Daniels en Jonkers sloegen de bal ver weg en de klap van pinch-hitter Van der Mark werd door Robert Maat gemist. Drie runs verschenen op het score bord: 7—5. In de laatste slag beurt joeg Hamilton Richardson de bal buiten het hek maar daama reguleerde Leurs de wedstrijd en sloot met twee maal drie slag een grandioos seizoen af. Uitslagen finalegroep: Haarlem Ni- cols—Luchtbal (Belg.) 214, Spar ta—Condepols (Spa.) 52. Om de derde plaats: Luchtbal—Cendepols LOS ANGELES - Nauwe lijks had scheidsrechter Rudy Jordan de Ghanees David Kotei uitgeroepen tot wereldkampioen boksen in het vedergewicht of aan hangers van de verslagen Mexicaan Rubin Ohvares bestormden de ring en koelden hun woede op de mensen, die zich daar be vonden. In de chaos, die ontstond er vloog allerlei rommel door de lucht kreeg een agent een haal over zijn gezicht en moest Francis Clottey, de trainer van Kotei, buiten bewust zijn naar een ziekenhuis worden overgebracht nadat hij met een stoel op zijn hoofd was geslagen. DEN HAAG - Ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Bossche zwemvereniging Fort una neemt de Nederland a-se lectie op zondag 28 septem ber deel aan een 12-uurs marathonwedstrijd. Van 's morgens acht tot 's avonds acht uur zullen José Damen, Annelies Maas, Co- rianne Heymans, Linda Fa- ber, Johanna Wijnands, Ada Pors, Diana Edelijn, de gebroeders Woutering, de gebroeders Elzerman, Jolanda Aggenbach en Fred Eefting in het Bra- bantbad een zo groot moge- lijke afstand afleggen. De organisatie is nog in onder handeling met Wijda Maze- reeuw. Door veelvuldig wis selen hoopt men het tempo constant hoog te houden. De a-selectie komt uit tegen onder meer de Westduitse vereniging VFV Hildes- heim, waarin de schoolslag specialist Walter Kusch meezwemt en de a-selectie van BZV Fortuna. De orga nisatie verwacht dat de winnende ploeg in twaalf uur ongeveer vijfenzeventig kilometer zal afleggen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18