'avis Cupduel slechts nderbroken door regen Schutter Swinkels mag zich voorbereiden op Montreal SPORT BIBLIOTHEEK Kaiserlautern klom na zege Susan Nattras schoot scherp Sportwereld NCIDENTFN BLEVEN UIT IN BAASTAD Noteer bij de radio Kojak als catcher zu l i^ivLöiLn 19/o J-dl/li-ZOu ^UUUAil 1 x PAGINA 9 Beter zwemmen De serie „Beteruitgegeven door Elsevier Nederland b.v., is vervolgd met de, eveneens zeer fraai verzorgde, boekjes „Beter zwemmen" en „Beter judo". Gerhard Hetz de Duitse topzwemmer, heeft een methode ontwikkeld die zo aantrekkelijk aandoet, dat een ieder na het lezen van zijn boek - vertaling Eymert van Manen - onweer staanbare neigingen krijgt deze te testen. Meer zelfs. Wie de zwemkunst niet machtig is, zou zichzelf met Hetz' zwemvlies methode een aardig eind op weg kunnen helpen naar het zich moeiteloos bewegen in het water. Het is inderdaad zo dat ouders hun jonge kinderen - Hetz spreekt van vier jaar af - de beginselen kunnen bijbrengen door de glasheldere uitleg, die wordt ondersteund met een lawine van verhelderende foto's. In tien lessen wordt hij, of zij, die zich de zwemvliesme thode eigen maakt, bekend en bevriend met het water. De vraag is natuurlijk wel waar men, in de overvolle zwembaden, de uren vandaan moet halen om te oefenen. Vandaar ook dat Hetz' werkstuk kan worden aangevolen aan instructeurs(-stri- ces) die dan wel zijn raad - kleine groepen die overzichtelijk zijn en waarin aandacht aan het individu kan worden geschon ken - dienen op te volgen en bovendien geporteerd zijn voor een methode die niet bepaald allèrwege in onze zwembaden wordt gehanteerd. Gevorderde zwemmers kunnen met „Beter zwemmen" evenzeer hun voordeel doen. Hetz heeft voor hen enige tientallen bladzijden gereserveerd - vooral start en keerpunt worden helder behandeld - en geeft ook nog een trimprogramma. De vele foto's hebben zeker hun aandeel gehad in de nogal forse prijs. Beter zwemmen, uitgegeven door Elsevier, Prijs 22,50. Beter judo Ook „Beter judo" is op dezelfde verzorgde wijze uitgegeven, eveneens verlucht met (nog meer) foto's - meer dan achthon derd - maar het staat te bezien of Hein Essink, de bewerker van het door de Japanner Masahiko Kimura geschreven boek, hetzelfde succes zal hebben als „Beter zwemmen". Judo is een sport die moeilijk uit een boekje te leren is, hoe knap de foto's ook zijn en hoe uitgebreid daardoor de visuele uitleg. Voorts zou men achterin het boek moeten beginnen want daar staat de woordenlijst die in het prille begin al (te) veelvuldig wordt gebruikt, zodat het de aanstaande judoka al na enige bladzijden voor de ogen schemert Te snel wordt de Nederlandse benaming losgelaten en bedient de bewerker zich uitsluitend van het Japans. Alleen hij, die zich intensief op de studie werpt, zal eruit komen. Maar „Beter judo" is een prachtig boek om naast de les te gebruiken, om het geheugen op te frissen en degeen die al enigszins vertrouwd is met judo een uitgebreider inzicht te geven of vooruit te werken op de nog komende lessen. Voor zelfinstructie is het boek toch te ingewikkeld, te moeilijk te bevatten, ondanks de foto's. Als „erbij" is het geweldig. „Beter judo", uitgegeven door Elsevier. Prijs 24,50. KAISERSLAUTERN - FC Kai- serslautern heeft gisteravond de vooruit gespeelde Bundes Ligawedstrijd tegen VFL Bo- chum gewonnen met 2—1. Bij de rust was de stand nog gelijk 0-0. Kort na rust bracht Toppmöller de thuisclub op 10, een voor sprong die een kwartier voor tijd werd uitgebreid tot 20 door een benutte strafschop van Diehl. Een minuut later kwam Bochum nog terug door een treffer van Kaczor. Kaiserslau- tem klom door de zege van de zestiende naar de (voorlopige) twaalfde plaats. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MÜNCHEN - Bij het wereld kampioenschappen trapschie- ten heeft de Canadese Susan Nattras de wereldtitel bij de dames gewonnen. Zij schoot 188 treffers, bij elkaar hetgeen een wereldrecord betekent De 24-jarige gymnastieklerares kreeg na de ceremonie protoco- laire direct te horen dat zij was geselecteerd voor de Olympi sche Spelen in Montreal. Ook de titel bij de heren ging naar Canada. John Primrose (33 jaar) noteerde 197 treffers (van de m totaal 200) en liet daarmee de Rus Alexander Alipow (193) en de Amerikaan Chravin Di xon (eveneens 193) ruim achter zich. Wllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MINSK - Bij de wereldkam pioenschappen Sambo die in Minsk worden gehouden heeft de 30-jarige Brit Maurits Allen het goud gewonnen in de cate gorie onder de 90 kilo. UTRECHT - In Utrecht werd gisteravond het voor landelijke ruiters sprinconcours meervou dige sprongen verrassend ge wonnen door Jan Bouman met Fiebeck. Eerder op de avond werd een jachtspringconcours voor dek hengsten gewonnen door Uni versal gereden door J.A. Wou ters van den Oudenweijer. OOSTENDE - Het Nederlandse team bereikte in het Casino van Oostende de eerste ronde van het schaaktoernooi om het EEG- kampioenschap voor landen ploegen voorlopig een stand van 2,5—0,5 tegen Frankrijk. ROCHESTER - De Zweed Bengt Palmquist is gisteren in Rochester wereldkampioen in de draken geworden. Pool verraste met vertesprong nea op da 100 matar In 10.26 •aconden - aan racord voor da Studantenspalan - waren voor de 12.000 toeschouwer*, die In het Olymplach stadion aanwezig waren, da hoogta- punten van da twaeda dag van da UnlvarsJad*. Cybulski passeerde in zijn se rie tot driemaal toe de acht- metergrens. 7.79 m - 7.96 m - 7.96 m - 8.04 m - 8.27 m - 8.09 m. Stekic moest zich met 8.13 meter tevreden stel len met een tweede plaats. Op deze tweede dag werden vier records voor de Spelen geves tigd: Cybulski bij het versprin gen met 8.27 meter. Mennea met 10.28 seconden op de 100 meter, de Finse Pirjo Hagg- man-Wilmi met 51.80 secon den op de 400 meter en de Roemeen Megelea bij het speerwerpen met 81.30 meter. Een verrassing leverde de tienkamp op. die gewonnen werd door de Oostenrijker Zeilbauer met 7857 punten. Gheorghe Megelea trekt er wel een gezicht bij, als hij de speer van zich afslin- gert. Maar mag het, als je en een titel en een record grijpt op de Universade? EREDIVISIE O Go Ahead Eagles - NAC (20/9) 9 Feyenoord NEC FC Amsterdam MW (20/9) FC Utrecht Eindhoven (20/9) AZ'67 - FC Twente PSV - Ajax (20/9) Roda JC Sparta (20/9) FC Den Haag Excelsior EERSTE DIVISIE Wageningen S W Q Willem II Heerenveen Q FC Vlaardingen FC Den Bosch O FC VW FC Groningen Haarlem Volendam O Veendam SC Amersfoort O Heracles Fortuna SC PEC/Zwolle FC Dordrecht SC Cambuur Vitesse De wedstrijden aangeduid met komen voor op het totoformulier. een politiesportwedstrijden, maar een tennisontmoeting. Merendeels agenten kwamen kijken, zij het ehinderd door een immens net. naar de tennissers (zoals Borg, foto) in het Davis Cupduel Zweden-Chili. BRAM LEEUWENHOEK DEED AL TOEZEGGING (Van onze sportredactie) BEST Telkens wanneer de 26-jarige Eric Swinkels, Ne derlands beste vertegenwoor diger in de kleiduivenschutte- rij, in het grote nieuws is geweest wordt er in de wa penzaal van de familie Swin kels in Best enkele keren door verontruste dames gebeld. De schutter krijgt dan de gToot- ste verwijten naar zijn hoofd geslingerd, omdat hij opnieuw zoveel duiven heeft doodge schoten. Hij wordt een bruut genoemd en er wordt gezegd dat de politie in de zaak zal worden gemengd. Ook deze week was de naam van Eric Swinkels weer in de koppen van de diverse dagbladen te vinden. In Miinchen werd hij tweede in de wereldkam pioenschap skeet, een van de twee specialiteiten die de kleiduivenschutterij kent. De andere is trap, maar daar bij gaat het op een heel andere wijze toe. Eric Swinkels heeft ook nu weer enkele telefoon tjes ontvangen en daarom vindt hij het raadzaam zijn verhaal te beginnen met de verklaring dat kleiduiven- schieten niets met echte dui ven te maken heeft, maar dat het gaat om aarden schijfjes, die alleen maar deze naam hebben meegekregen. Deze schijfjes worden wegge schoten uit een ingewikkelde machine en het is zaak met een geweer zo veel mogelijk bordjes te raken. Een 'wed strijd skeet bestaat uit acht series van 25 bordjes. Totaal kunnen dus tweehonderd pun ten worden gemaakt. Swinkels kwam in Zuid-Duitsland tot een totaal van 197 punten. Nog vijf anderen noteerden hetzelf de aantal, de, Rus Tsoeranov, De Pool Gawlikowski, die in het bezit van de wereldtitel was, de Oostduitser Reschke en de Italiaan Meccocci. In een barrage werd uiteindelijk de Rus kampioen, terwijl Swin kels en de Pool de tweede plaats deelden. Prestatie Daarmee leverde Eric Swin kels een prestatie nog nooit eerder door een Nederlander behaald. Voor hemzelf geen verrassing, hij weet dat hij tot de wereldtop behoort. In Haringsee bij Wenen werd hij enkele maanden geleden in het Europese toernooi, toen achter de Deen Rasmussen, Eric Swinkels wordt vaak ten onrechte voor bruut uitgemaakt. Hij schiet geen duiven dood. die nu met de negende plaats genoegen moest nemen, en de zelfde Pool op de tweede plaats geklasseerd. Door zijn prestatie is het vrijwel zeker, alleen de officiële brief ont breekt nog, dat Swinkels op zijn specialiteit Nederland zal vertegenwoordigen tijdens de Olympische Spelen van 1976 in Montreal in Canada. Swinkels: „Ik heb een felicita tietelegram gehad van het Ne derlands Olympisch Comité en de chef d'équipe de heer Bram Leeuwenhoek heeft mij gebeld en gezegd dat ik me nu volle dig op de Spelen kon gaan voorbereiden." De prestatie in München geleverd is niet het hoogste aantal kleiduiven dat ooit door Swinkels werd ge raakt Samen met een tiental anderen is hij houder van het wereldrecord, dat de volle buit, 200 stuks, inhoudt. Hij schoot het maximum tijdens het kampioenschap van Ne derland in 1974. Toen Eric Swinkels in 1970 besloot aan sport te gaan doen, kon het moeilijk anders dan schieten worden. Hij is de zoon van een wapenhandelaar en is tussen pistolen en gewe ren groot gebracht. In Best heeft hij echter niet die moge lijkheden en faciliteiten die hij graag zou willen. De gemeente heeft geen schietbaan, al wordt daar hard aan gewerkt Om te trainen moet hij telkens naar Huiten, een plaatsje tus sen Tilburg en Breda of naar Weert in Limburg. Maar door de successen van Eric Swin kels zijn er mensen in zijn woonplaats die zijn voorbeeld willen volgen. Daarom is er in een raadscommissie al een brief behandeld om in Best een, echte schietbaan aan te leggen. Uitblinkers De vader van Eric Swinkels, die zelf raadslid is, is bereid voor een groot deel de kosten voor zijn rekening te nemen. De topschutter kan dan de jeugd lesgeven. Hij zegt: „Kleiduiven schieten kan ie dereen leren. Dat wil zeggen een trefkans van 85 procent. Daarna wordt het pas moei lijk. Dan komt de feeling erbij en diegenen die meer kunnen schieten worden de ultblin- kers en de toekomstige kam pioenen." Voor Eric Swinkels, die ook dit jaar, voor de vierde maal in successie kampioen van Ne derland werd, is het seizoen nu voorbij. „Er komt nog een wedstrijd maar die is interna tionaal niet van belang." Vol gend jaar in maart wordt het opnieuw ernst. Dan zal hij zich voorbereiden op de grote ge beurtenissen van dat jaar. In april de nationale kampioen schappen waarschijnlijk op de mooiste schietbaan die Neder land (in Biddinghuizen), heeft, daarna in mei. de Europese titelstrijd in Brno en dan het grote treffen waar elke sport man vier jaar naar uitkijkt: De Olympische Spelen in Montreal. Ook in München 1972 behoor de Eric Swinkels tot de Neder landse ploeg. Hij werd toen achttiende in een veld van honderd schutters. Hij hoopt het deze keer aanmerkelijk be ter te doen. Met de weten schap dat één misser fataal kan zijn. Zeker tien twintig schutters zijn aan elkaar ge waagd. De Oost-Europeanen, het grootst in aantal en het best voorbereid krijgen steeds meer concurrentie van schut ters uit West-Europa, zoals Eric Swinkels. (Van onze correspondent) Eindhoven De Amerikaan Terry Savalas, beter bekend onder de naam Kojak, hoofdpersoon in de gelijknamige televi- I sieserie, treedt vrijdag 17 oktober in Eindhoven op als catcher. Hij komt in de hoofdpartij van de avond in de ring tegen de Belg Bert Mychel, die bij een vorige ontmoeting in Eindho ven door Anton Geesink werd verslagen. Als catcher leed Kojak nog maar twee keer een nederlaag. Atleet vroeg om geld per advertentie LONDEN Een Brits atleet deed via een advertentie, die gisteren in een Londense krant verscheen een oproep voor geld waarmee hij zijn training zou kunnen bekostigen voor de Olympische Spelen in Montreal, die in juli 1976 zuilen worden gehouden. Het opvallende beroep om hulp werd gedaan door Barry Williams, een 28 jaar oude predikant, die houder is van het Britse record kogelslingeren met 71.25 meter. Williams betoog de dat zijn amateurstatus door dit beroep niet in gevaar zou komen onder de nieuwe amateurregels die door het IOC in het leven zijn geroepen. Hij voegde er nog aan toe dat hij niet geloofde dat de Britse Atletiekbond hem voor deze actie zou bestraffen. „De bond kan slechts gelukkig zijn met mijn initiatief," aldus de Brit Jaime Fillol, zou vanwege bedreigingen aan zijn adres niet meedoen in Baastad. Hij kwam toch en dat leverde Chili (voorlopig) een punt op. Baastad De eerste dag van de met zo veel emoties omgeven tennisontmoeting tussen Zweden en Chili in de halve finales van het toernooi om de Davis-Beker in Baastad is gladjes verlopen. Het Zweedse stadje, dat deze dagen ligt bpgesloteh in een cordon van 1300 politieagenten, zal volgens verwachtin gen pas vandaag worden geconfronteerd met een anti-Chili-Betoging. Gisteren werden drie bussen vijf kilométer buiten Baastad tegengehouden. De inzitten den werden als mogelijke demonstranten be schouwd en zij mochten het resterende stuk te voet afleggen. De politie verwacht dat ongeveer 5000 mensen aan de demonstratie zullen deelnemen. Volgens schattingen van de demonstratieleiders zal dat aantal tegen de 15.000 liggen, afhankelijk van de hoeveelheid busmaatschappijen, die hun bussen willen verhuren aan de demonstranten. Een zegs man van het Zweedse anti-Chilicomité zei: „Wij willen de wedstrijd stoppen, omdat we niet geloven in het spelen tegen een fascis tisch land". Geselecteerd Gisteren werd de wedstrijd slechts onderbroken door regen, die neerviel tijdens de partij Borg-Cornego. Borg won met 3-6, 6-4, 7-5 en 6-3. Chili kwam later terug tot 1-1 door een zege van Fillol op Andersson met 6-1, 6-2, 6-3. In het stadion, dat plaats biedt aan 6000 mensen (de Zweedse tennisbond heeft overigens slechts 4000 mensen geselecteerd, die als toeschouwer het stadion in mogen) zaten op de eerste dag maar 300 toeschouwers, geflankeerd door 350 journalisten en 100 agenten. De weinige kijklustigen werden bij de ingang nauwkeurig gevisi teerd. Rond de baan waren netten van twaalf meter hoogte aangebracht, zodat er niet met voorwerpen naar de spelers kon worden gegooid. De politie had opdracht iedere aanwezige, die zijn stem verhief, te verwijderen. De Australische Margaret Court heeft gisteren het internationale tennistoernooi van Amagasaki gewonnen. In de finale versloeg zij haar landgenote Evonne Cawley-Goolagong met 6-7, 6-1 en 7-5. Margaret Court verdiende met haar triomf 16.000 dollar (ongeveer 40.000 gulden). Haar tegenspeelster ontving de helft. Samen zegevierden zij in de finale van het dubbelspel over de Australische Helen Gourlay en de Amerikaanse Ann Kiyomura met 6-1 en 7-5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9