Industriebond NKV nu ook voor federatie A.O.w. en pensioen fieldde Somant Staking in Britse staal itgesteld ui Vliegtuigen klaar om Frangoise Claustre van gruwelijke dood te redden WANTROUWEN ARP RICHT ZICH TEGEN KVP FELLE UITHAAL NAAR GROENEVELT Werkgelegenheid eerlijker verdelen Zorgvuldige hulpverlening'' Beroep ZATiUKDAli ZU bfcfltMbtrt laiO LEIDSE COURANT RMÜNA 7 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De top van de industriebond N.K.V. heeft nu ook ingestemd met het vormen van een federatie tussen de vakcen trales N.K.V. en N.V.V. Deze bond was de laatste die nog aarzelde, terwijl een federa- tievoorwaarde was dat alle bij de centrales aangesloten bonden zouden instemmen. De top van de bond van Piet Brussel, officieel de centrale raad genoemd, besloot gisteren het jawoord aan de federatie te geven, nadat duidelijk was geworden dat federe ren voor de centrales en de bonden niet perse behoeft uit te lopen op fusie. De Industriebond N.K.V. had grote proble men met de formule in de ontwerp-statuten voor de federatie van de twee vakcentrales, dat een fusie tussen die centrales niet uitge sloten moet worden geacht. Daarom werd de centrales deze week gevraagd of deze zinsnede zo uitgelegd moest worden dat de centrales of bonden verplicht zouden zijn te gaan fuseren. Per kerende post hebben de verbondsbesturen van N.V.V. en N.K.V. geantwoord dat de statutaire bepalingen het op gang brengen van fusiebesprekingen bij voorbaat goedkeuren, maar dat zij geen enkele organisatie dwingen om tot fusie te besluiten. Voorzitter Piet Brussel toonde zich gister avond zeer opgelucht "We zaten in een situatie waarin de volle zwaarte van de verdere ontwikkeling op onze schouders lag. De brief van de centrales heeft al onze bezwaren weggenomen en een positief ad vies aan onze leden mogelijk gemaakt Ik ben bijzonder blij dat nu een belemmering is verdwenen, die eigenlijk met de federatie zelf niets te maken had maar die het instem men ermee wel onmogelijk dreigde te ma ken". De centrale raad van de industriebond N.K.V. aanvaardde de federatie met 45 tegen 15 stemmen. Het uiteindelijke besluit moeten de leden nemen op 5 november tijdens een buitengewoon congres. Het besluit van de centrale raad heeft overigens de controverse tussen de industriebonden van N.K.V. en N.V.V. niet uit de wereld geholpen. Deze raad heeft er gisteren in een motie zijn teleurstelling over uitgesproken dat publieke uitspraken van de industriebond N.V.V. over de industriebond N.K.V. geen enkele bijdra ge hebben geleverd tot het scheppen van een klimaat en een vertrouwen dat toch de basis zou moeten zijn voor een gelijksoortige krachtenbundeling in de industriële sector, doch op het tegendeel ervan gericht scheen te zijn. Na de vergadering haalde voorzitter Piet Brussel nog eens fel uit tegen Arie Groene velt, voorzitter van de industriebond N.V.V., die de laatste tijd t .ivriendelijke dingen heeft gezegd over geldgebrek en ledenverlies bij Brussel's bond. Brussel vond dat dit niet dienstbaar is aan het scheppen van het klimaat waarop een bundeling van de Ne derlandse vakbeweging moet berusten. Een diep treurige zaak, zo zei hij. Arie Groenevelt reageerde later op de avond meteen door te zeggen dat de bond van Brussel een aanbod om ook de twee indus triebonden samen te laten gaan heeft afge wezen. Hij meende daardoor het recht te hebben gekregen publiekelijk te gaan dis cussiëren met de industriebond N.K.V. De bond van Groenevelt heeft al voorlopig ja gezegd tegen de federatie van N.K.V. en N.V.V., eveneens verrassenderwijs, want hij wilde nadrukkelijk dat op federeren, fuse ren zou volgen. Groenevelt zei gisteren: "Maar we hebben nu al de machtiging als nog nee te zeggen als nieuwe ontwikkelingen in strijd zijn met onze bedoelingen". Patricia blijft in arrest Hij wil eerst vastgesteld zien dat Patricia>learst geen gevaarlijke revolutionair is die van haar voorwaardelijke vrijheid gebruik zal maken om te vluchten. Aanklager en verdediging moeten dinsdag met meer argumenten komen. De aanklager verklaarde dat Patricia Hearst bij haar arrestatie in het bezit was van een geladen pistool, terwijl ook twee karabijnen in de woning werden aangetroffen. Eerder op de dag hadden haar ouders haar mogen zien. „Ze is gelukkig", aldus de vader van Patricia, „ze wil nu naar huis". DE GAAY FORTMAN: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De fractieleider van de PPR in de tweede kamer, Dr. Bas de Gaay Fortman, heeft vanmorgen op een bijeenkomst van zijn partij in Utrecht een aanval gedaan op het werkgele genheidsbeleid van het kabinet-Den Uyl. Volgens hem gaat de verwezenlijking van creatieve voorstellen om de werkloosheid te bestrijden veel te traag. Als bijzonder droef voorbeeld daarvan noemde hij de vervroegde pensionering. Anderzijds ontbreekt volgens ae PPR-leider een visie op lange termijn aan het beleid. Van de gedachten die premier Den Uyl "het afgelopen iaar in zijn befaamde redevoeringen in Nijmegen en Rotterdam heeft geuit, is naar zijn mening in net regeringsbe leid weinig terug te vinden. De Gaay Fortman constateerde een toenemende spanning tussen de mensen die werken en degenen die om wat voor reden ook op de sociale voorzieningen zijn aangewezen. Een van de oorzaken daarvan is volgens hem dat de laatste groep als profiteurs over één kam wordt geschoren. De PPR-leider betoog de, dat een oplossing van dit probleem moet worden gezocht in een eerlijker verdeling van het werk. De regering voert juist op dit punt, aldus De Gaay Fortman, een falend beleid. Hij deed de volgende suggesties: subsidiëring van arbeidsplaatsen bij bedrijven die in tijdelijke moeilijkheden verkeren, een actief investeringsbeleid door de regering, een vervroegde pensionering, het bezetten van onbenutte arbeidsplaatsen in de sector van de dienstverlening, zoals het bejaardenwerk, jeugd- en clubhuis werk en sport. lADVERTENTIE Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De staking in de genationaliseerde staalindustrie van Groot Brittannië, die morgenochtend officieel zou beginnen, zal althans voorlopig geen doorgang vinden. Vandaag wordt in alle staalbedrijven weer normaal gewerkt Een deel ervan lag stil sinds het midden van de week. Na moeizame besprekingen, die Corporation en de vakbond van drie dagen geduurd hebben, is arbeiders van de hoogovens, de onafhankelijke verzoenings- Beide partijen verklaarden zich en arbitragedienst erin geslaagd bereid een conflict over de nieu- een compromis tot stand te we hoogoven van Llanwern, in brengen tussen de British Steel Zuid-Wales, te laten onderzoe ken door een speciale commis sie. Als dit onderzoek geen be vredigend resultaat oplevert, kunnen zij echter hun stand punt herzien. In zekere zin is de staking, die een zware klap zou zijn voor ce zieke Britse econo mie, dus alleen maar uitgesteld. De 13500 a-beiders van de hoog ovens wilden het werk neerleg gen, omdal de nieuwe hoogoven van Llanwtrn, die dubbel zoveel ijzer zal produceren als de oude re hoogovens, in gebruik geno men zou warden zonder dat een overeenkomst bereikt was over het loon van de vier best betaal de werknemers. Er werd over een gekorren de nieuwe hoogo ven niet te gebruiken zolang de speciale commissie van onder zoek bezig is. Zonder remmen Cauberg af Een vrachtwagen combinatie is gis teren op de Cau berg door zijn remmen geschoten en met orote snel heid valkenburg binnengereden. In een bocht botste de vrachtwagen op een geparkeerd staande wagen van Van Gend en Loos en kantelde. De chauffeur raakte slechts licht ge wond. Burgemeester van Deventer benoemd DEN HAAG (ANP) - De heer Posthuma (454) wordt benoemd tot burgemeester van Deventer. Dit heeft minister De Gaay Fortman van binnenlandse za ken bekend gemaakt. De heer Posthuma is sedert 1966 burgemeester van het Friese Opsterland, stemt PvdA en is lid van de Nederlands-Hervorm de kerk. CHU-VOORZITTER: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Volgens de voorzitter van de Cü.U.p baron Van Verschuer, demonstreert de A.R.P. een groot wantrouwen tegenover de K.V.P. Hij zei dit vanmorgen bij de opening van de CU. unieraadsvergadering. Zelden heeft de christen democratische samenwerking dichter bij verwe zenlijking én ondergang beide gestaan als nu. aldus de heer Van Verschuer. Hij hoopte dat de A.R.P. op de partijraadsvergade ring van volgende week zaterdag alles zal doen om de samenwerking met KVP en CHU binnen het C.D.A. niet te schaden. De C.H.U., aldus baron Van Verschuer, heeft van haar bestaan af gestre den tegen het gevaar dat een christen-democrati sche partij loopt, n.l.: een besloten clubje van gelovigen die onwillekeurig elkaar de maat gaan nemen en mede daardoor anderen gaan uitsluiten. Teleurgesteld was baron Van Verschuer dat de A.R.P. nu van de KVP een nieuwe concessie afdwingt door van vertegenwoordigers „geloofs brieven" te eisen. „Ik zeg in alle duidelijkheid: bij zo weinig vertrou wen in elkaar, bij zoveel twijfels over de werking van ons uitgangspunt ook voor degenen die niet het voorrecht hadden met de Bijbel te worden opgevoed, hoeft het niet meer". In een zodanige C.D.A.- aldus de CHU-voorzitter, zal ik mij niet kunnen vinden en ik meen dat de CH.U. gelet op haar historie er ook beslist niet aan mee kan doen. I Beperkingsregeling voor tongvisserij i DEN HAAG (ANP) - Op 29 september a.s. zal - behoudens goedkeuring door de minister van landbouw en visserij - een nieuwe uitvoeringsregeling voor de vangstbeperking van tong in werking treden. De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, de heer B. A. de Jonge, heeft hiertoe besloten. De maximale vangsthoeveelheid van tweeduizend kilo per week per vaartuig wordt vervangen door de volgende maxima per vier weken: 3.600 kilo voor een vaartuig tot 1.000 pk motorver mogen. 4.000 kilo voor een vaar tuig tussen 1.000 en 1.200 pk. 4.400 kilo voor een vaartuig tus sen 1.200 en 1.400 pk. 4.800 kilo voor een vaartuig van 1.400 of meer pk. De regeling, waarbij beurtelings om de veertien da gen schepen met oneven en even nummers op tong mochten vissen vervalt op 29 september. Franpoise Claustre met een bewaker in he noorden van Tsiaad. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een transport vliegtuig van de Franse lucht macht heeft gistermorgen om zeven uur boven het Tibesti- gebied in de noordelijke Ts jaad de jongste voorstellen van Parijs voor de bevrijding van Franpoise Claustre en een zendapparatuur via een para chute neergelaten. Sedert een week heeft de Franse werel domroep enkele malen per dag de bereidheid van de Franse regering omgeroepen de losprijs van 10 miljoen francs (6 miljoen gulden) te storten die de Toubourebellen voor de vrijlating van de ar cheologe geëist hebben. 4 mil joen Francs daarvan zouden in contanten geleverd worden en de rest in materieel zoals de rebellen eisen. Niettemin weigert Parijs oorlogsmate riaal en wapens in te sluiten. Indien de Franse regering niet aan de gestelde eisen zou vol doen, aldus de rebellen, zal mevrouw Claustre die sedert 17 maanden gegijzeld wordt, dinsdagochtend om 10.00 uur ter dood gebracht worden (vol gens traditie door het door snijden van de keel). Op de Franse radioboodschappen werd tot dusver geen ant woord ontvangen, mogelijk omdat de Toubou's niet over de materiële mogelijkheden beschikken een antwoord tij dig kenbaar te maken. Het Franse vliegtuig is vrijdag na overvliegen van de Sahara het luchtruim van de Tsjaad binnengevlogen zonder vooraf gaande toestemming van de regering van N'Djamena (het voormalige Fort Lamy) die heftig protesteert tegen dit 'schenden van de territoriale rechten.' De boodschap die boven Yeb- bi Bou gedropt werd bevat mogelijk hetzelfde aanbod als die welke over de wereldom roep werd uitgezonden, maar mogelijk ook nieuwe voorstel len, De zendapparatuur is be stemd om de Toubou's in staat te stellen snel een antwoord te geven. In Parijs wordt de ope ratie van gisteren ook als een repetitie gezien: er zouden na melijk verschillende transport- toestellen klaar staan om me vrouw Claustre (en haar man die sedert augustus eveneens gevangen gehouden wordt, maar voor wie geen losgeld geëist is) op te halen, de lo sprijs en het geëiste materiaal te leveren op de landingsstrip waarover de Toubou's be schikken. Tsjaad beweert dat het vliegtuig van gisteren al wapens aan de rebellen gele verd heeft, hetgeen Parijs ten stelligste ontkent. De zaak van de 39-jarige ar cheologe heeft in Frankrijk pas een schok teweeg gebracht na een recente tv-reportage, die trouwens donderdag j.l. in Achter het Nieuws werd uitge zonden, waarin Fran^oise Claustre de Franse regering op emotionele wijze beschul digde van lafheid en laksheid: "Als ik ambassadeur was, zou ik allang bevrijd zijn". Sinds dien heeft president Giscard de zaak persoonlijk ter hand genomen. Voor Frankrijk zijn goede contacten met de rege ring in Tsjaad echter van het grootste belang, deels vanwege de landverbinding met Djibou ti voor de aardolievoorziening, deels vanwege de bodemschat ten van Tsjaad zelf, die Fran krijk bang is te verliezen aan andere grootmachten. NA INDIENING VAN het initiatiefwetsontwerp-Roethof, waarmee PvdA-parlementariërs beogen hulpverleners van weggelopen min derjarigen buiten bereik van politie en rechter te houden, is van liberale zijde herhaald dat men sympathie heeft voor een dergelijke wijziging (eigenlijk aanvulling) van ons wetboek van strafrecht. De redenering is, dat bekwame maatschappelijke werkers die te goeder trouw de helpende hand uitsteken naar jeugdigen die in moeilijkheden zijn geraakt, niet verdienen door de overheid in gebreke te worden gesteld. „In moeilijkheden raken" zou zo uitgelegd moeten worden, dat een conflictsituatie met de ouders eronder valt. KAMERLID ROETHOF ZOU de reikwijdte van artikel 280 van het wetboek van strafrecht willen inperken. Dit artikel kondigt straf aan voor degene die opzettelijk minderjarigen verborgen «houdt, wanneer die zich hebben onttrokken aan het wettig over hem gestelde gezag óf aan het toezicht van degene die dit bevoegd over hem uitoefent. Het gaat dus zowel om kinderen die van hun ouders weglopen, als om anderen die bijvoorbeeld deserteren uit een kindertehuis. Roethof voert aan dat, toen in vorige eeuw dit artikel werd voorgesteld, de bedoeling eigenlijk was het verbergen van kinderen strafbaar te stellen, wanneer dit geschiedde met een baatzuchtig oogmerk of voor het plegen van ontuchtige handelingen. Pas tijdens de behandeling van het betreffende wetsontwerp zijn deze beper kende bepalingen geschrapt. Roethof c.s. vindt, dat in onze tijd met gewijzigde opvattingen over de rechten van minderjarigen naar de oude tekst moet kunnen worden teruggekeerd. Dat zou kunnen door toevoeging aan het geldende artikel van de volgende zin: Geen straf voor hem die handelt in het kader van zorgvuldige hulpverlening aan de minderjarige van 12 jaar en ouder. Norm voor zorgvuldigheid is dan de code voor maatschappe lijk werk: zo veel mogelijk contact met ouders of voogd, waar nodig toepassing van kinderbeschermingsmaatregelen, een klimaat van openheid en onderling overleg met alle betrokkenen. De ouders kunnen dan inzake uitoefening van hun ouderlijke macht nog altijd een beroep op de rechter doen, maar die beslist dan zonder dat er nog van een vermenging van hulpverlening en strafrecht sprake is. HET GROTE PROBLEEM BLIJFT o.i. steeds of hulpverleners bij het betrachten van zorgvuldigheid steeds die factoren zullen mee wegen welke ouders, in redelijkheid, kunnen laten meewegen. Gelet op de huidige situatie zullen dan als men de leeftijd van 12 jaar wil aanhouden bepaalde hulpverlenende instanties moeten worden uitgeschakeld omdat hun zorgvuldigheid en verantwoorde lijkheidsgevoel niet stroken met die van doorsneeouders. GRAAG ZOU HET ANTI-REVOLUTIONAIRE partijbestuur zien, dat KVP en CHU zich bereid verklaarden-om alsnog het gesprek over consequenties van de grondslag van het CDA te heropenen, voordat op 27 september de A.R.-partijraad gaat uitspreken, of mr. Aantjes met zijn bezwaren gelijk heeft of niet Maar veel zin in zo'n gesprek hebben de besturen van de KVP en CHU kennelijk niet. Opvallend is dat de KVP bij voorkeur helemaal zwijgt; afgezien van een enkele verklaring van voorzitter Vergeer en fractieleider Andriessen, wacht de KVP kennelijk liever af, wat de ARP - waarvan nu wel vastgesteld is dat over het omstreden punt zowel in de top als aan de basis meningsverschil bestaat - gaat doen. De CHU zwijgt niet; nadat voorzitter baron Van Verschuer al eerder gewaarschuwd had voor de mogelijkheid, dat christen-demo craten buiten de drie partijen om aan het CDA gaan werken, heeft een voorzitters-seniorenconvent deze week een dringende oproep op AR-collega's gedaan om de eenheid in het Christen-Democra tisch Appèl te bewaren. Zij herinneren eraan, hoe in 1922 De Savornin Lohman terzake van van de plicht van een lid van de CHU reeds schreef, wat nu KVP, CHU en ook een deel van de ARP voldoende vinden. Tot nog toe is er helaas - geen blijk, dat mr. Aantjes onder de indruk van een dergelijk beroep komt. Hij wil kennelijk nog steeds een partijraadsuitspraak dat de drie partijen over zijn bezwaar gaan praten. Van een man als Aantjes doet het vreemd aan dat hij, nu vele christelijke politici het niet met hem eens blijken te zijn, toch wil vasthouden aan een opvatting die niet alleen politiek onhaalbaar blijkt, maar polieke consequenties kan hebben, die zullen leiden tot het tegendeel van de hoofdlijnen van een politiek bestel zoals ook de ARP begeert ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK Veilingen Alstroemeria 390 0,454. Amaryllis 210 0,243. Anemonen 152 0,646. Anjers Am. 34640 0,331. Anthurium 1368 0,839. As ters 14065 1,008. Chrys. gepl. N.C. 39485 0.374. Chrys. tros N.C. 19173 1.330. Chrys. tros Jr.C. 12877 1,640. Dahlia 10750 0,106. Eikeblad 425 0,351. Freesia 5543 1,625. Gerbera 1810 0,281. Gladiolen 135825 0,223. Glad. Colvill. 1200 0,276. Glad. Nanus 19710 0,193. Helianten 38490 0,132. Hyacinten met bol 72 0,130. Iris 11911 1,182. Lelie kelk 1460 0,410. Lelie tak 65220 0.417. Liatris 87030 0,119. Margriet 1050 0.203. Orni- thogalum 27589 0.112. Rozen grootbl. 8860 0.164. Rozen kleinbl. 59680 0.057. Scasiosa 3380 0,049. Snijgroen 1725 I 0,674. Statice 1375 1.148. Stephanotis 200 0.010. Div. snijbloemen 8148 1.256. Div. snijbloemen 13881 0.007. Anjers Am. Imp. 10300 0.068. Orchideeën Imp. i 16800 0,050. Div. snijbl. Imp. 625 2.189 Div. snijbl. imp. 2460 0,450 Begonia. 174 1,967. St. Paulea 416 0.782. Div. Potplanten 1084 1.587. Prijzen van de op 19 sept. '75. ter veiling E.M.M.-Roelotarendsveen aange voerde snijbloemen, Per stuk: Anjers: Lena 30—42. Rood 33—43. Keefer 31—39. Wit 35-41. Tros 24—27. Carnaval 39 44. Calipso 3744. Overige 30-45. Rozen: Sonia. Ilona, Baccara. Merce des. La Minuette 16—44 Belinda. Gar- nette, Carol. Evergold. Motrea, Golden Belinda, Zorina. Carol spec. Esther Ola- rim. Yello Belinda. Marina, Gemengd. Annabel 8—16. Chrysanten: Escort 35—48, Shoesmidt 65—70. Spider 58—63. Regalia 36—45. Shandy 56—58. Migolie 20-40. Breltner 20-41. Overige 25—56. Diversen: Lelie 29—51. Gerbera 25<0. Nerine41—58. Per bos: Chrysanten: Spider 125-210. Tros gemengd 110—170. Tros 65155. Iris Ideal 90—150 Prof. Blaauw 100190. Gladiolen: Spie and Span 226-250. Cordula 250—335. Bonos Memory 216-245. Overige 150-275. Diversen: Dahlia 80—135. Liatris 150-245. Aster 60-90 Ornithogalum 150—2?5. Helianthus 115—140. Freesia 150—**0. Phvsalis 90-115. Veiling Katwijk, 19 sept. Waspeen p.kist Al 310-620. All 280-630. BI 250-550. Cl 320-410. CU 280-380. Breekpeen 100-680. Uien 380-1150. Bospeen II 53-78. Andijvie 30—16. Groene kool 27-55. Rode kool 26-27. Kervel 21 Knolselderij 57. Paprika 15—22. Peterselie 16—24. Krulpeterselie 22-25. Prei 52-66. Radijs 20. Selderij 23—42. Sla 18-30. Bloemkool 61 139-185. 6II 26-106. 7II 30. 81 122—170. 8II 25—126. 101 110. 121 90-122. 1211 31—60. Princessebonen 70—170. Snijbonen 50—310. Pronkbo- nen 70-190. Spinazie 32-59. Spitskool 47—71. Aanvoer: 125000 kg waspeen. 10.900 bloemkolen. 3.000 bosjes peen. Ill -Bromfietsdiefstallen opgelost Van onze correspondente VOORHOUT Met de aanhou- ding van een 16-jarige Leide- naar heeft de Voorhoutse poli tie twee bromfietsdiefstallen opgelost. Op 26 augustus en op 2 septem ber werd aangifte gedaan van vermissing van een bromfiets die in de rijwielberging van de KTS stond. Na het verdwijnen van de tweede bromfiets bleef een oude brommer die daar niet thuishoorde, staan. Ook dit voertuig bleek te zijn gestolea Van de twee andere bromfietsen was niet veel meer te achterha len. De meest „gevraagde" on derdelen had de Leidenaar ver patst

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7